'Harmonisatie belastingen kan niet in Europese Unie' Beverwijk rasunie eist miljoenen oor schade door water Economie Ecotax dreigt voor tuinders Bedrijven regio Leiden vinden moeilijker werknemers 60%' 3598 8498 3298 2298 5308 5198 m gSDAG 6 JANUARI 1999 ;ewjP ver'aa§t hypotheekrente opnieuw in I TpN_ï Als eerste dit jaar verlaagt ABP Hypotheken op 8 janua- Tente met 0,2 procentpunt voor hypotheken met een loop- anaf vijf jaar. Het laagste tarief bedraagt nu 4,7 procent. Vorig jaar verlaagde verzekeraar Aegon ook al de rente op .potheken. De verlaging heeft alles te maken met het dalen 0pt!e rente °p kapitaalmarkt. De laatste weken daalde die mede door de introductie van de euro. De markt verwacht v.k. e euro een sterke munt zal worden, waardoor de rente in i'^lrozone omlaag gaat. Het rendement op de tienjarige Ne- o.eondse staatsobligatie daalde naar een nieuwe laagtepunt 0.45 83 procent. Het CBS berekende in september vorig jaar 385 jet tarief op het laagste niveau sinds 1964 lag. 2.' 101 inlichten immobiel telefoonnummer 1,05 o,65^ac» Een aantal boze bellers heeft geklaagd bij toezicht- o 3oler Opta en de Consumentenbond, omdat zij hun telefoon- uomer niet kunnen meenemen naar een andere aanbieder. 15 vel het aantal klagers klein is - tot nu toe zeven - kan de 6 golimentenorganisatie hen wel gebruiken voor een proefpro- 5,40 »gen de telefoonbedrijven. De Consumentenbond beraadt 3 daar nog op. De bedrijven zijn per 1 januari wettelijk ver- i'oo t de zogenoemde nummerportabiliteit in te voeren, maar o is ggen dit technisch nog niet te kunnen. Pas in april kunnen jo 5ofimenten wisselen van aanbieder met behoud van het 3,50 mer. Het uitstel heeft vooral gevolgen voor GSM-bellers I2-90 vie het telefooncontract voor april afloopt. 8^20 ERDAMDe aftrap is net gegeven maar FNV Bondgenoten is 2.80 mber gestemd over het verloop van de onderhandelingen 3 00 ;de CAO Metaal en Techniek. Bonden en werkgevers staan 5ioo }cht tegenover elkaar. De bonden willen betere toeslagen 5,50 werken in het weekend en 's avonds. De werkgevers willen 35^50 estaande toeslagen grotendeels afschaffen. Gisteren ont- i,55 tten de onderhandelaars van de grootste CAO (330.000) in °,7$ jarktsector elkaar voor het eerst. Onderhandelaar Jong- i'eo d (FNV Bondgenoten) kreeg gisteren direct door dat het io,8o dijk gaat worden. ,,Op elke vraag die we stelden, kregen we 4 0$ »oor ons negatief antwoord. Een structurele loonsverho- o^9o zit er volgens de werkgevers dit jaar niet in. Dat kan na- 12 35 lijk niet", zegt ze. De bonden eisen een loonsverhoging van o.'io f ocent. 0,80 ui ciaal akkoord Delft Instruments 0.50 o.25 |jk_« De bonden hebben gisteravond een akkoord bereikt 4 leen sociaal plan voor de ruim honderd met ontslag be- k5o gde werknemers van Delft Instruments. De kans dat één 2,oo He betrokkenen werkloos wordt, acht CNV Metaal en Elek- 2 go lijzonder klein. Bij het in problemen geraakte bedrijf verlie- 4Q5 140 mensen hun baan. Veertig hebben inmiddels al werk 8-30 inden. De overige honderd krijgen enkele maanden begelei- 27,50 |bij het vinden van een nieuwe werkgever. Lukt dat niet, 5,oo meemt uitzendbureau Start hen in dienst. Mensen die snel 1 fer werk vinden, kunnen rekenen op een financiële vergoe- 2^65 f In oktober maakte Delft Instruments een ingrijpende reor- o.75 Satie bekend. 8,50 *f0 irpleging naar vakorganisatie UOV 4^5 IiN_i De zelfstandige vakbond voor de verpleging, NU'91, 3,oo zich aan bij de Unie van Onafhankelijke Vakorganisaties *,7| jV). Deze nieuwe koepel, aangesloten bij de vakcentrale o.3o P. is gisteren officieel begonnen. De voorzitter van politie- 9.20 dANPV, John van Noortwijk, gaat de organisatie leiden. f 4$ pi brengt 21.000 leden mee. De UOV telt 143.000 leden. De 3 oo ssten (80.000) zijn aangesloten bij vakbond De Unie. Deze 2 90 jond is ook de motor achter de UOV. Bij de nieuwe koepel 24$ (23 bonden aangesloten. ..Het is duidelijk dat juist voor bon- 1,30 die de onafhankelijkheid hoog in het vaandel dragen de 0.60 k een aantrekkelijke organisatie is", zegt de kersverse voor- o.'io V- 1.50 o® icordjaar voor Rotterdam Airport i.io Ierdam Rotterdam Airport heeft een succesvol jaar achter $'7$ ug. Het aantal passagiers dat van het regionale vliegveld ge- ik maakt, steeg in 1998 met veertien procent tot een record 5 00 605.000. Ook de vrachtluchtvaart nam toe. Directeur Vondolleck verwacht dat het afgelopen jaar met een positief ^ltaat kan worden afgesloten. Volgens het plan van de ge- ente Rotterdam en exploitant Schiphol wordt het voormalige lienhoven een zakenluchthaven waar voornamelijk lijndien- v.k. i. bijna 2.000 chartervliegtuigen, ongeveer 150 vrachtvlieg- {en en zakenjets mogen landen. De luchthaven wil de kleine .64 dtvaart naar andere vliegvelden verplaatsen maar kan ze niet 134 tder meer de toegang ontzeggen. ,30 eeds meer Bntten tegen euro den Steeds meer Britten voelen er niets voor om hun pon- .60 i in te ruilen voor de euro. De Britse krant The Guardian pu- leerde gisteren een peiling waaruit blijkt dat 52 procent van ^46 bevolking tegen de euro is. Een enquête in mei gaf aan dat 48. .50 icent niets voelt voor de Europese munteenheid. Het aantal irstanders nam af van 34 tot 29 procent. De peiling werd ver- ,70 it tussen 30 december en 3 januari. De regering is in principe •56 Irstander van de euro, maar dan moet de economie van '8i iot-Brittannië er wel mee zijn gediend. Tot aan de volgende !öo kiezingen, in 2002, zal de euro in ieder geval buiten het land 4$ |ven. De regering heeft beloofd er eén referendum over te 05 Pden. 15 i NU: winstgroei van 30 procent 80 tRLEMVNU, uitgever van onder meer Nieuwe Revu, Inter im tdiair en Donald Duck, heeft de nettowinst per aandeel voor 45 jtengewone baten en lasten vorig jaar met 30 procent opge ld ïrd. Dat maakte bestuursvoorzitter J. Brentjens van het Haar- 2o ose uitgeversconcern gisteren bekend tijdens zijn nieuwjaars- 55 le. Bij de presentatie van de halfjaarcijfers rekende de VNU- er al op dat in het tweede halljaar de nettowinst sterker zou 30 igen dan de 23 procent van de eerste zes maanden. De tradi- 50 nele sterke eindsprint van World Directories, de uitgever van 5$ Gouden Gids, was daar de reden van. Brentjens roemde so oral de dagbladen en de divisie zakelijk informatie, die een irke groei hebben laten zien. 37 nincen anp ,40 Gasunie gaat bij de overheid 181 miljoenenclaim indienen ij$ r aanleiding van schade die 40 htstaan bij het onder water en van de Tussenklappen- 92 der in Groningen. Door de 45 broverlast zijn belangrijke hllaties van de Gasunie 57 beschadigd geraakt, 30 nals een boorinstallatie van GV\fIAM. 'lgens woordvoerder :er van Gasunie is nog exact te zeggen hoe hoog schade is. „Maar dat het in miljoenen loopt, is zeker." junie heeft in eerste instan- getracht de schade te verha- I op de verzekering. „Maar eur»} redeneert dat de overheid !ft besloten de polder onder ter te zetten", zegt Bakker. Us die is aansprakelijk voor 7 06 schade die daaruit voort- pit." Bakker vreest dat dit 70.o| slepende, juridische kwes- Europese Commissie wil geen vrijstelling tie wordt. De beslissing om de Tussen- klappenpolder onder water te zetten, is genomen door een beleidsteam onder voorzitter schap van commissaris der Ko ningin Alders. Het team be stond verder uit vertegenwoor digers van vier waterschappen en van omliggende gemeenten. Volgens gedeputeerde J. van Dijk van waterstaatszaken is echter het Rijk de instantie die de schade zou moeten vergoe den. Het ministerie van binnen landse zaken heeft inmiddels al een uitvoeringsorgaan aan het werk gezet om de schadeclaims te behandelen. Inmiddels is 25 gedupeerde landbouwers in de bewliste polder gebleken dat de bestaande wet een eigen risico kent van 10.000 gulden, boven dien wordt allerlei vervolgscha de niet vergoed. Te denken valt aan landbouwgrond die vol gend jaar niet te gebruiken is. den haag anp-marc vlek De vrijstelling die het kabinet aan de glastuinbouw wil geven voor de ecotax op gas en elek tra, gaat mogelijk niet door. De Europese Commissie weigert vooralsnog hiervoor toestem ming te geven. Dat blijkt uit een brief die minister Zalm (finan ciën) uit Brussel heeft gekregen. De commissie meent dat de vrijstelling mogelijk een vorm is van steun aan de sector en dus niet door de beugel kan. Ze heeft het kabinet gevraagd met nadere argumenten te komen. De Ter Aarder F. Hooger- vorst, voorzitter van de sectie glastuinbouw van LTO-Neder- land, noemt de opvatting van de Europese Commissie onbe grijpelijk. „Wij hebben al jaren geleden een afspraak met de re gering gemaakt over energiebe sparing. Vanaf 1980 zijn wij 46 procent efficiënter geworden. Die ecotax is óók bedoeld om energieverbruik te beperken. Als die heffing voor tuinders er komt, zou dat betekenen dat ze dubbel gepakt worden." Hoo- gervorst vreest dat de ecotax voor veel kleinere bedrijven de doodsteek betekent. ..Ik ga er van uit dat Nederland dit niet accepteert. Het gaat ten koste van veel werkgelegenheid. Het is een heffing met een doel dat al gerealiseerd is." NedCar maakt recordaantal auto's in 1998 Autofabriek NedCar in het Lim burgse Bom heeft vorig jaar ruim 23 procent meer auto's geproduceerd dan in 1997. Bij het bedrijf rolden 243.000 voer tuigen van de band, een abso luut record in de geschiedenis van de onderneming. In 1996 bedroeg het aantal geproduceerde auto's nog slechts 145.000. Volgens een woordvoerster van het bedrijf is het productierecord te danken aan een verdergaande efficiën tieverhoging en een uitbreiding van het aantal modellen tot vijf. Inmiddels is de capaciteit nog verder opgevoerd tot 280.000 voertuigen op jaarbasis. NedCar is eigendom van Vol vo en Mitsubishi. In Born werk ten vorig jaar 6.650 mensen en in Helmond, waar de afdeling Product Design Engineering is gevestigd, nog eens 500, Het bedrijf verwacht dat er dit jaar nog meer van de band zullen rollen. Vorig jaar gingen er 151.000 Volvo's de fabrieks- poort uit en 92.000 Mitsubi shi's. Daaronder zaten 13.000 Space Stars, het model dat in september in productie geno men werd. Mitsubishi is van plan dit jaar 50.000 van derge lijke wagens bij Nedcar te laten maken. Kaasexport met bijna 10 procent naar beneden amsterdam gpd De uitvoer van kaas is vorig jaar met bijna tien procent gedaald. Pé Bouter, voorzitter van de Vereniging Nederlandse Zuivel- beurs, heeft dat meegedeeld. Er ging 486.000 ton over de grens tegen 539.100 ton een jaar eer der. Diezelfde hoeveelheid werd ook in 1993 geëxporteerd. Bouter: „Wij hebben de klok dus vijf jaar teruggezet". De uitvoer naar alle landen van de Europese Unie was lager dan in 1997. Zo nam Duitsland 208.000 ton af tegen 230.700 ton een jaar eerder. Ook naar landen buiten de EU werd min der uitgevoerd: 76.000 ton te gen 86.500 ton in 1997. Daarvan kwam 15.000 ton voor rekening van Rusland. Terwijl in andere landen de productie steeg, daalde die in ons land met 56.000 ton tot 636.000 ton. Dat is acht procent. Nederland heeft daarmee marktaandeel verloren, aldus Bouter. „Ik vrees dat er weer grote fi nanciële offers gebracht moe ten worden om de verloren marktpositie terug te krijgen. Ik zeg dit omdat ik ook voor het komende jaar een verdere da ling van onze kaasafzet en -pro ductie verwacht", aldus Bouter. Hij gaat uit van een verminde ring van 25.000 'ton. Tot voor kort werd 55 procent van de melk tot kaas verwerkt. Nu is dat nog 51 procent. Min der kaas betekent meer boter en magere melkpoeder, zo zei Bouter. De Europese Commis sie wil de prijs van die produc ten met vijftien procent laten dalen. Dus komt de positie van de melkveehouders onder druk te staan. Tuinders reageren gelaten op het nieuws. Rozenkweker L. van Heiningen, een 'grote midden moter' uit Roelofarendsveen: „De kosten liggen tegenwoor dig al hoog. Er gaan weer een paar procenten van de op brengst af. Vooral kleinere be drijven krijgen een domper." M. Volwater, een kleinere kwe ker uit Roelofarendsveen, is niet bang voor de ecotax. „Mij maakt het niet zo veel uit. Ik denk dat juist de grotere ver bruikers getroffen worden." Het Productschap Tuinbouw riep het kabinet gisteren op om zich harder op te stellen tegen over de Europese Commissie. Naast Zalm dient ook minister Apotheker (landbouw) de Ne derlandse tuinders krachtig te steunen. Volgens voorzitter J. van der Veen van het Pro ductschap kost de energiebe lasting de tuinbouwers jaarlijks 200 miljoen gulden. Hij stelt dat in 1996 niet voor niets is beslo ten om tuinders vrij te stellen van de heffing. Zalm probeert de komende weken alsnog toe stemming te krijgen in Brussel. EZ-topambtenaar Van Wijnbergen pleit voor minimumtarieven De huidige lappendeken van verschillende belastingta rieven in de EU-lidstaten zal het Europese bedrijfsleven gaan hinderen. Maar harmonisatie van vennootschaps belastingen binnen de Europese Unie is praktisch gezien onhaalbaar. Dat betoogt secretaris-generaal van het mi nisterie van Economische Zaken, Sweder van Wijnber gen, in het economenblad ESB. den haag anp De huidige EU-voorzitter Duits land wil de komende zes maan den een serieus begin maken met het gelijktrekken van de belastingtarieven in de EU. Groot knelpunt is volgens de topambtenaar het ontbreken van een gemeenschappelijke afspraak over het basistarief voor de belastingen. Maar ook als 'dat moeras van problemen opgelost zou zijn' blijven in ver schillende landen uiteenlopen de uitkomsten mogelijk als ook niet overal dezelfde boekhoud regels van kracht zijn. Van Wijnbergen ziet een tus senoplossing in minimumtarie ven, een systeem dat onder meer de VS hanteren. De eco noom zegt dat overeenstem ming hierover haalbaar is om dat aanpassing van de bestaan de systemen niet is vereist. De minimumtarieven kunnen de regeringen invoeren ook al vari eren de nationale systemen on derling. De grondslag kan dan worden eenvoudigd, gebaseerd op internationale standaarden. De auteur onderstreept ech ter het gevaar dat een harmoni satie kan leiden tot een lagere druk op de nationale overhe den de economie te hervormen. Volgens hem zijn de grote ta- riefverschillen rechtstreeks het gevolg van fikse variaties in de overheidsuitgaven van de lan den. „En dat los je via belas tingharmonisatie niet op." Van Wijnbergen meent dat het scherpe bestedingsbeleid van de Nederlandse overheid duidelijk wordt gestuurd door de wens de belastingtarieven te verlagen. Feitelijk zou belas tingharmonisatie in de verschil lende EU-lidstaten erop neer kunnen komen, zo waarschuwt de econoom, dat de tarieven in landen met lagere overheidsbe stedingen omhoog kunnen Het artikel is opvallend mild van toon, vergeleken met eer dere publicaties. De kritiek die hij in enkele daarvan leverde op het regeringsbeleid, viel in het Haagse Torentje niet in goede aarde, wat hem op stevige re primandes kwam te staan. De enige kritische noot in zijn ESB-bijdrage betreft de auto matismen in de Rijksbegroting die bij economische tegenval lers in werking moeten treden. Die zullen naar zijn verwach ting pas tegen het einde van de ze kabinetperiode ongehinderd hun werk kunnen doen. Daarbij spreekt Van Wijnbergen slechts van een 'toch niet extreem am bitieus tempo', dat 'tussendoor nog onplezierige beslissingen zal vereisen'. De secretaris-ge neraal wijdt hierover verder niet uit. leiden rudolf kleun Het wordt steeds moeilijker voor ondernemingen in het ge bied van de Kamer van Koop handel Rijnland -dat de Bollen streek,Leiden en de Alphense regio omvat- om nieuwe perso neelsleden te vinden. Het afge lopen jaar had twintig procent van de bedrijven problemen bij het aantrekken van werkne mers. Een jaar eerder was dat nog tien procent. Bovendien klaagt tweederde van de bedrij ven over het geringe aantal sol licitanten dat reageert op vaca tures. Het gaat daarbij vooral om productie-, technisch en commercieel personeel. Het probleem werd gisteren door directeur A. Berkhout van de Kamer van Koophandel aan gesneden in zijn nieuwjaarsre de. Vooral bouwbedrijven in en om Alphen aan den Rijn komen maar moeilijk aan mensen. De krapte op de arbeidsmarkt is vooral het gevolg van de goede economische ontwikkeling van de afgelopen jaren. De werkge legenheid groeide in 1998 uit eindelijk met ongeveer drie procent, tegen 3,5 procent lan delijk. Die gang van zaken is ken merkend voor de hele econo mische ontwikkeling van Rijn land in 1998. Die was goed, maar bleef iets achter bij de landelijke ontwikkeling, zo con stateert Berkhout op grond van de jaarlijkse Enquête Regionale Bedrijfs Ontwikkeling (ERBO). Zo namen de omzetten in Rijn land toe met 2,6 procent, tegen vier procent landelijk. Als be langrijkste oorzaak van die ach terblijvende gang van zaken noemt Berkhout een sterke da ling van de export in de dien stensector. Die liep zes procent terug. Veel bedrijven in die sec tor zijn in de stad Leiden te vin den. Leiden en directe omge ving deed het in 1998 dan ook slechter dan de Duin- en Bol lenstreek -waar de industrie er goed uitsprong- en Alphen en omgeving waar de agrarische sector sterk groeide. Dat laatste hangt overigens ook samen met de uitbreiding van het werkge bied met de Boskoopse en Ha- zerswoudse boomkwekerijen. Over het algemeen waren de bedrijfsresultaten in Rijnland in 1998 niettemin ronduit goed. Negentig procent van de bedrij ven sloot 1998 af met winst, iets meer dan landelijk het geval is. De rendementen waren zelfs de hoogste in twaalf jaar. Voor 1999 zijn de ondernemingen ook optimistisch gestemd. Op grond daarvan voorspelt Berk hout dat de resultaten die van het afgelopen jaar zullen evena ren. ZONDAG 10 JANUARI AMSTERDAM EXTRA GEOPEND VAN 10.00-17.00 UUR BpOKft/VCfiV tot Is wij zeggen "de BESTE koopjes" dan bedoelen wij ook "de beste"! En niet alleen vanwege de korting... tot liefst 60%. In onze selectie vindt u immers alleen actuele keukens en bad kamers, die stuk voor stuk uit te breiden zijn zodat ze perfect aan uw wensen beantwoorden. Mn verband met het vernieuwde assortiment NU tot 60% KORTING op alle showroomkeukens en -badkamers. DE NOSTALGISCHE HOEKKEUKEN Nostalgie wordt nog eens extra onderstreept door de cassettefronten in wit-essen structuur. Compleet met inbouwapparatuur. BADKAMER MILANO Natuurlijke vormen staan in deze badkamer centraal. DE MODERNE KEUKEN Leverbaar in de kleuren wit en azuurgroen. Compleet met inbouwapparatuur. SFEERVOLLE HOEKKEUKEN Sfeervol keukenontwerp in jasmijndecor met extrahoge hang kasten. Compleet met inbouw apparatuur. BADKAMERMEUBEL NEW YORK Klassiek, functioneel badkamermeubel ir de kleur wit, met een geïntegreerde waskom uit gietmarmer, spiegel paneel met lichtkoof en halogeenspots. HIGHTECH KEUKEN De nieuwste keukentrend. Afm. 270 cm. Compleet met inbouwapparatuur. DE DESIGNKEUKEN Keukendesign in combinatie met roestvrij staal. Compleet met inbouwapparatuur. DE STRAKKE KEUKEN Complete en zeer functionele keukenopstelling met vitrinekasten en handige pannenkasten. Compleet met inbouwapparatuur. BADKAMER NICE Gebruikerscomfort staat in deze badkamer centraal. Inclusief: Whirlpoolbad, wastafel met sifonkap, wandcloset met GEBERIT inbouwreservoir en afdekplaat, wastafelmengkraan en badmengkraan. /i£aa 71 QQ Q1QQ OOK EXTRA KORTING OP INBOUWAPPARATEN ZANUSSI geïntegreerde vaatwasser Volledig weg te werken achter kastdeur, 12 couverts en roestvrijstalen binnenwerk, 4 afwasprogramma's. 1091 ROESTVRIJSTALEN INBOUWOVEN Voorzien van aparte onder- en bovenwarmte, grill, draaispil, thermostaat P ft O en verlichting. 1425 3^0 Pelgrim combimagnetron voor inbouw Inbouwoven met magnetron, grill én heleluchi. c M J M ZANUSSI 270 LITER INBOUW- KOEL/VRIESKAST Uitgevoerd met 170 liter koel- en 77 liter vriesruimte met lades. 2493 1198 Whirlpool inbouwoven met kookplaat De oven is voorzien van dubbele beglazing, thermostaat en ovenverlichting. De bijpassende kookplaat is uitgevoerd schouwafzuigkap Met modern, roestvrijstalen design. Met ingebouwde verlichting, 3 snelheden en metalen filter. ono PROFITEER NU VAN DE VELE OPR U IMI N G S A A N BI E DI N G E N Meubelboulevard, Parallelweg 114 Amsterdam-noord Klaprozenweg 21a tj noour™™ein' Alkmaar Meubelboulevard Noorderstraat 3 ciuknecht ÖJ ARISTON gig) ©ucro Lk BOSCH ATAG AEG Pdgrim ZANUSSI ITHO IGNIS Whirlpool Meer dan 100 vestigingen in de Benelux

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9