Saddam voert spanning op Broeder David is klaar voor de eindtijd Economische eenwording zorgt niet voor politieke eenheid Europa Buitenland Na zeven jaar gesprekken over vrede in Colombia Geheime agenten Iran gearresteerd voor moord Franse minister: geen cel voor drugsgebruikers Schrikbewind herdacht IENSDAG 6 JANUARI 1999 'ashincton Republikeinen in het Amerikaanse Huis van Afge- aardigden hebben gisteren Dennis Hastert aangewezen als op- Dlger van de vertrekkende voorzitter van het Huis, Newt Ging- ch. Daarmee kan de 57-jarige afgevaardigde uit Illinois er ze er van zijn dat vandaag ook een meerderheid van het Huis em officieel benoemt. De Republikeinen bezetten daar de ieeste zetels. Bovendien hebben de meeste Democraten geen loeite met de persoon van Hastert, die bekend staat als een ge- ïatigde, op consensus gerichte politicus, foto reuters robert giroux Rebellen vermoordden 500 burgers' ome» De rebellen in de Democratische Republiek Congo, het oormalige Zaïre, hebben op 30 december en 1 januari in Ma- bbola in de provincie Zuid-Kivu vijfhonderd burgers ver- aoord, van wie vele vrouwen en kinderen. Dat meldde het mis- iebureau Misna in Rome gisteren. Misna zei lijsten met de na- Den van de slachtoffers te hebben. De slachting is uitgevoerd p drie plekken in het dorp Makobola. Dat ligt vijftien kilometer en zuiden van Uvira in Zuid-Kivu. Volgens Misna is de slach- Ing uitgevoerd door rebellen van de Congolese Beweging voor )emocratie. „Hele gezinnen zijn afgeslacht door blijkbaar zeer ped georganiseerde daders, die de wijken afsloten, zodat luchten onmogelijk was", aldus pater Albanese, een functiona- js van Misna. Parijs boos om analyse president Haïti DRT-Au-PRiNCEParijs heeft de Haïtiaanse ambassadeur op het j yiiatje geroepen om een toespraak die president Preval op tieuwjaarsdag heeft gegeven. Daarin beschuldigde de Haï- 1 giaanse president Frankrijk ervan tijdens het koloniale verleden ajn land te hebben uitgezogen. „Iedere ziekte heeft een voorge- 0(f hiedenis", aldus Preval ten overstaan van enkele honderden ïiinisters en diplomaten. „Haïti is economisch ziek. Kunnen di- (tojlömatieke redenen ons ervan weerhouden te zeggen dat een lelangrijk deel van de Franse rijkdom te maken heeft met Haï- lt0(j's armoede?", aldus Preval. De Franse ambassadeur in Haïti Jei 'verbaasd en verdrietig' te zijn over Prevals uitspraken. Haïti cdi^erd in de 17e eeuw een kolonie van Frankrijk, onder de naam taint Domingue. Een slavenopstand verdreef de kolonisatoren, rrat^aarop °P 1 januari 1804 de republiek Haïti werd uitgeroepen. ld Rebellen bestoken Freetown jpEETowNIn de Sierraleoonse hoofdstad Freetown zijn vanoch- lend zware gevechten uitgebroken. Rebellen en troepen van de Vigeriaanse vredesmacht Ecomog raakten slaags in een ooste- ijke buitenwijk van de stad. Ooggetuigen ter plaatse meldden Schotenwisselingen en bombardementen. Veel mensen uit de Adjk zijn op de vlucht geslagen voor het jongste geweld. Ecomog Jloeg maandag een aanval van de rebellen op het vliegveld van rreetown af. Die trokken zich toen terug in de heuvels rond de ,Q^tad. Vanochtend daalden ze af naar de buitenwijk voor een aieuw offensief. De rebellen zijn trouw gebleven aan een mili taire junta, die afgelopen februari met Nigeriaanse hulp werd Verdreven. Ecomog zette de eerder verdreven president Kabbah «veer op zijn post. ['Mïahak kandidaat voor premierschap ^^■aviv.; De Israëlische voormalige opperbevelhebber Lipkin- ^^Khakheeft zich vandaag kandidaat gesteld als premier. Hij ^^Bdaarde het bij de verkiezingen op 17 mei te zullen opnemen H^en premier Netanyahu. De nieuwe politieke partij van de d-legerleider wordt een centrumpartij. De 54-jarige Lipkin- ahak zei dat Israël lijdt aan ernstige verdeeldheid sinds de »ord op premier Rabin in 1995. Premier Netanyahu erkent j t volgens hem. maar is er niet in geslaagd de verdeeldheid te ►*^»rwinnen. „Netanyahu is gevaarlijk voor Israël, Netanyahu vertrekken", aldus Lipkin-Shahak. I ussen krijgen les in belastingbetalen iSKOUDe Russische belastingdienst, die zich geconfronteerd et met grootschalige belastingontduiking, heeft een pro- imma in het leven geroepen om schoolkinderen te leren flrom belasting betalen van belang is en wat er met het geld irdt gedaan. Op enkele scholen krijgen kinderen momenteel op basis van het door een belastingambtenaar geschreven ekje 'Een dialoog over belastingen'. Doordat veel te weinig lastinggelden binnenkomen kan de overheid haar taken bijna »t meer uitvoeren. Werknemers ontvangen als gevolg van het pende geldgebrek soms maandenlang geen salaris. chietpartij in Pristina na aanslag café pi na Een aanslag op een café in de binnenstad van Pristina |t door Serviërs wordt geëxploiteerd, heeft gisteravond geleid een wilde schietpartij en ongeregeldheden. Tenminste zeven rsonen zijn gewond geraakt, geen van hen ernstig. De Servi ce politie zette onmiddellijk het gebied af. Het Servische Me- jcentrum en de Servische uitbater van Cafe Cool zeiden dat explosie om kwart over acht had plaatsgevonden. Kennelijk H iemand geprobeerd een handgranaat door het raam van ïcafe te gooien. Het projectiel kaatste echter af op de ruit en tandde op een binnenplaats, waar het ontplofte. Etnisch-Al- hezen zeiden dat Serviërs na de aanslag het vuur hadden ge jend op Albanese cafes in dezelfde wijk. Daarbij zouden veel (ten in diggelen zijn gegaan. ritse prins Edward gaat trouwen Ijden De Britse prins Edward gaat na romance van vijfjaar luwen met zijn vriendin Sophie Rhys-Jones. Een koninklijke lordvoerder in Buckingham Palace heeft dat vanmorgen toe geven na berichten in de Britse pers. Koningin Elizabeth is tgens het boulevardblad The Sun heel blij dat haar 34-jarige pn eindelijk de 33-jarige Sophie ten huwelijk heeft gevraagd. It huwelijk tussen televisiemaker Edward en pr-functionaris phie wordt volgens het blad in de zomer gesloten in West- nster Abbey. rez geeft formatie Turkse regering op |kara De Turkse kandidaat-premier Yalim Erez heeft van- Tag de opdracht teruggegeven om een nieuwe Turkse regering _:vormen. President Demirel wees het onafhankelijke parle- entslid twee weken geleden aan als kandidaat-premier om te ichten een eind te maken aan de aanhoudende politieke cri- I. Zijn regering zou slechts zitting hebben tot de vervroegde ïkiezingen die in april worden gehouden. Erez is een zaken- an van Koerdische afkomst en had eenheid moeten brengen het door bittere rivaliteit verdeelde rechtse.kamp. De partijen n de twee vorige centrumrechtse premiers Yilmaz en giller aiten elkaar uit. Yilmaz moest vorige maand als premier van in coalitieregering aftreden na een corruptieschandaal. lastert voorzitter Amerikaanse Huis De-Colombiaanse regering van president Andrés Pastrana begint morgen met de linkse guerrillabeweging FARC de eerste vredesge- sprekken in zeven jaar. Pastrana is in augustus president geworden en hij noemt vrede zijn eerste prioriteit. FARC stelt evenwel hoge eisen zoals landher vormingen, een radicale herverdeling van welvaart en een einde aan de huidige vrije markteconomie. De oprichter en leider van de FARC, de 70-jarige Manuel Maru- landa, zou zelf komen om de dialoog met Pastrana te beginnen. De gangen van Marulanda zijn evenwel al vijftig jaar ondoorgron delijk en het is niet helemaal zeker dat hij aanwezig is. Marulanda heeft nog nooit in het openbaar opgetreden sinds hij guerrillero werd en in 1964 de FARC oprichtte. De FARC is met circa 12.000 man een sterke rebellenbeweging die in de helft van het land actief is. Het leger van 50.000 inzetbare soldaten heeft de laatste jaren smadelijke nederlagen geleden te genover FARC-eenheden. Het falen van de officiële strijdkrachten heeft geleid tot de opkomst van extreemrechtse milities die de ter reur van de FARC met hun eigen doodeskaderterreur overtreffen. Deze Zelfverdedigingsmilities van Colombia (AUC) worden in ver band gebracht met maffiosi en het leger. De wreedheden, die door alle partijen worden begaan, hebben al een miljoen Colombianen van huis en haard verdreven. Het aantal doden is als gevolg van de spiraal van geweld opgelopen tot circa veertig per dag. 'Netwerk doodde zeker drie schrijvers Iran heeft een aantal geheime agenten van de politie gearres teerd wegens betrokkenheid bij de recente reeks moorden op intellectuelen die ageren tegen de geestelijke leiding van het land. Volgens het ministerie van inlichtingen, dat over de binnenlandse veiligheid gaat, ging het om een netwerk van verantwoordelijken voor moordaanslagen, die in de af gelopen weken in Iran zeker drie schrijvers en twee opposi tieleden het leven kostten. De moorden maakten duide lijk dat de hervormingsgezinde president Khatami niet in staat is zijn aanhangers te bescher men. Khatami is ondanks zijn overweldigende verkiezingsze ge in 1997 in een heftige politie ke strijd gewikkeld met de machtige conservatieve opposi tie. Geestelijk leider Ali Khamen ei verwierp eerder suggesties dat radicale behoudenden met de hulp van de conservatieve justitiële macht achter de aan slagen zouden zitten. Begin december werden de lijken gevonden van de schrij ver Jafar Pouyandeh en de dis sidente dichter Mohammad Mokhtari. Beiden waren in ok tober ondervraagd door een is lamitisch revolutionair ge rechtshof over hun plannen om een verboden schrijversvereni ging opnieuw op te richten. In november werden het opposi tielid Dariush Forouhar en zijn vrouw Parvaneh vermoord. Vermoord werd verder de so cioloog en schrijver Majid Sha rif. Volgens de Iraanse schrij versbond in ballingschap in Keulen is eind november de dichter Mohammad Had- jisadeh met zijn zoon om het leven gebracht. Eind augustus verdween de uitgever en jour nalist Pirouz Davani. Pleidooi voor boete na cannabisgebruik Als de linkse regering-Jospin echter het plan van de minister omhelst, schurkt Frankrijk met zijn drugsbeleid dicht tegen Nederland aan. Kouchner, die evenals premier Jospin vroeger zelf cannabis rookte, bepleit in het boek weliswaar geen decri minalisering van softdrugs zo als in Nederland. Maar het ge bruik van cannabis, zo schrijft hij, zou een eenvoudige wets overtreding moeten worden die wordt bestraft met een boete. Het boek is van professor Bernard Roques, die in op dracht van Bernard Kouchner een onderzoek deed naar het gevaar van drugs. De bevindin gen van Roques, die vorig jaar al werden gepubliceerd, waren een domper voor president Chirac en zijn rechtse moraal ridders in het parlement. Het onderzoek bracht aan het licht dat cannabis minder versla vend is dan alcohol en tabak. correspondent Bernard Kouchner, de Franse minister van gezondheidszorg, wil gebruikers van softdrugs voortaan de gevangenis bespa ren. „Een eenvoudige gebruiker hoort niet in de gevangenis thuis", schrijft hij in het voor woord van een boek dat een dezer dagen verschijnt. .Aan gevangenisstraf kleven meer nadelen dan voordelen." Rechtse politici in Frankrijk kozen de afgelopen jaren her haaldelijk Nederland als doel wit in hun oorlog tegen drugs. President Chirac 'sloot' de grenzen om de invoer van drugs uit de lage landen te be moeilijken, een senator brand merkte Nederland als 'nar- costaat' en een andere volks vertegenwoordiger riep op tot een boycot van Nederlandse producten. Irak en VS slaags in de lucht Irak roept Arabieren op tot steun Saddam Hussein heeft gisteren de spanningen in het Midden-Oosten tot nieuwe hoogte opgevoerd. Hij riep alle Arabieren op in opstand te komen tegen leiders die zich aan de zijde van de VS geschaard hebben. Tegelij kertijd stuurde hij zijn MiGs de zuidelijke no-flyzone in. De Verenigde Staten sloegen direct terug. In twee afzon derlijke incidenten, enkele minuten na elkaar, vuurden Amerikaanse gevechtsvliegtuigen luchtraketten af op de Iraakse jets. Het betekende het eerste luchtgevecht tus sen beide landen in zes jaar. BAGDAD-WASHINGTON ANP-Rtr Geen van de projectielen trof overigens doel. Wel zou één van de Iraakse toestellen zijn neergestort, mogelijk uit brand stofgebrek. Bagdad ontkent een toestel te missen. Washington liet onmiddellijk na de vijandelijkheden weten de aanwezigheid in de no-fly- zones te zullen opvoeren. Een woordvoerder van de Ameri kaanse president Clinton her haalde dat de no-flyzones tot doel hebben het Iraakse regime ervan te weerhouden de buur landen te bedreigen en zijn ei gen volk te onderdrukken. In zijn toespraak tot 'de Ara bische natie', ter gelegenheid van 'het feest van het Iraakse le ger' probeerde de Iraakse presi dent de bevolking van buurlan den te mobiliseren voor zijn aanhoudende strijd tegen de internationale gemeenschap. In ronkende taal riep hij de bevolking van Arabische buur landen op hun leiders omver te werpen en zich aan de zijde van Irak te scharen. „Kom in op stand tegen buitenlandse mo gendheden, hun agressie en hun legers en verjaag hen. Schop het onrecht en degenen die het plegen eruit." De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Albright reageerde onderkoeld op de Iraakse provocaties. „Sommige van de acties van Saddam van vandaag, en de retoriek waar mee hij mensen in Arabische landen oproept regeringen die hem niet steunen omver te werpen, tonen in werkelijkheid zijn groeiende isolement en wanhoop", aldus de minister. Het incident in de no-flyzone van gisteren was het derde in de afgelopen acht dagen. In de eerdere gevallen ging Irak slechts even het verboden ge bied binnen. Een Amerikaanse militaire functionaris noemde het optreden van de Iraakse MiG-25's en MiG-23's 'agressie ver dan wat we eerder hebben meegemaakt'. De no-flyzone in het zuiden van Irak werd na de Golfoorlog in 1991 ingesteld om de sjiieten in het gebied te beschermen te gen aanvallen van het regime van Saddam Hussein. brussel paul koopman correspondent De introductie van de euro zorgde voor enorm optimisme bij Europese politici. „Dankzij de euro zal de Unie meer aan wezig zijn op het internationale economische toneel. Maar nu moeten we ook de politieke consequenties durven trekken: een gemeenschappelijk buiten lands- en defensiebeleid. Dat is de echte betekenis van van daag", zei een glunderende Jac ques Santer, voorzitter van de Europese Commissie op oude jaarsdag. Het wonder van de euro is dat elf Europese landen een ge meenschappelijke munt heb ben ingevoerd, zonder dat zij vantevoren hun economische, fiscale en sociale politiek har moniseerden. In de wereld is dat een experiment dat nog nooit is vertoond. Overal elders werden eerst politieke unies ge creëerd voordat de geldpersen gingen draaien. Dat Europese politici zulke hooggespannen verwachtingen koesteren, heeft alles met deze bijzondere procedure te ma ken. Iedereen is doordrongen van het besef dat de euro geen doel in zichzelf is, maar een voertuig voor iets anders. De eenheidsmunt vereist dat op economisch terrein nauwer wordt samengewerkt. Europa is dankzij de euro straks hèt fo rum voor het voeren van een werkgelegenheidspolitiek, soci aal beleid en uiteindeüjk zelfs fiscaal beleid. Rest de vraag of de eenheids munt de Europese staten er ook toe zal brengen een gemeen schappelijk defensie- en bui tenlands beleid te voeren, zoals Santer bij het euro-introductie hardop stond te dromen. Dat laatste is, met de Europese ver deeldheid rondom Irak, Bosnië en Albanië vers in het geheu gen, nogal vergezocht. Boven dien heeft de EU wel andere zorgen aan het hoofd. De Unie staat voor de im mense opdracht een groot aan tal lidstaten uit midden- en oost-Europa op te nemen. Daarvoor zijn op korte termijn vérgaande bestuurlijke en fi nanciële hervormingen in eigen huis nodig. Zonder die aanpas singen, zo dreigde tijdelijk EU- voorzitter Schroder deze week, komt de hele uitbreiding op losse schroeven te staan. En daarmee zou Europa, ironisch genoeg, nu juist zijn enige wèl succesvolle buitenlands-politie ke project in scherven gooien. Natuurlijk steekt het dat de economische reus Europa in de Balkan, het Midden-Oosten, Azië en Afrika zo weinig klaar speelt. Maar dat is een realiteit waarmee de Europeanen moe ten leren leven, zolang de grote lidstaten zich niet geroepen voelen hun nationale buiten landse- en veiligheidspolitiek ondergeschikt te maken aan het 'Europese belang'. jeruzalem ad bloemendaal correspondent Broeder David gaat er vanuit dat Jezus in het jaar 2000 zal te rugkeren op aarde, maar mocht God andere plannen hebben dan is hij best bereid nog even te wachten. „Hoe kun je teleur gesteld zijn als je, zoals ik, zeker weet dat je eigen generatie het nog zal meemaken? Niemand kent precies de dag en het uur, en dat is logisch. Als je die wel zou weten, zou je tot het laatste moment kunnen wachten met je voorbereiding. En het is juist de bedoeling dat je altijd klaar bent om Jezus te ontvangen." Broeder David zit straks eerste rang. Sinds vijfjaar woont hij met een aantal geestverwanten van zijn 'Gebedshuis-gemeen te' op de Olijfberg, de plaats waar volgens de bijbel aan het einde der tijden Gods voeten zullen staan. Dan zal volgens het bijbelboek Zacharia de berg 'middendoor splijten, oost waarts en westwaarts, tot een zeer groot dal, en de ene helft van den berg zal noordwaarts wijken en de andere helft zuid waarts...' Van alle bijbelpassages hebben de apocalyptische altijd de meeste indruk gemaakt. Geen winkelcentrum of er staat wel iemand die voorbijgangers aan maant zich te bekeren omdat het einde der tijden nabij is. Op cruciale momenten in de we reldgeschiedenis vormden zich sekten die de datum van het laatste oordeel precies wisten te voorspellen. Met het jaar 2000 in het verschiet rekent de Israë lische politie niet alleen op gro te activiteit van profeten, maar ook op geweldsmisbruik. Begin deze week draaide de ge wapende macht in Jeruzalem zich vast warm met de arresta tie van veertien aanhangers van de sekte 'Bezorgde Christenen'. Hun leider, Monte Kim Miller, heeft voorspeld dat hij dit jaar in Jeruzalem een gewelddadige dood zal sterven, om na drie dagen wederom op te staan. Naar zijn overtuiging kan zelf moord van de sekteleden de komst van de dag des oordeels bespoedigen. Broeder David herinnert zich nog heel goed wanneer zijn le vensdoel aan hem werd open baard. In 1974 dn Syracuse, in de Amerikaanse staat New York was David uitbater van een sta caravan-park en 'slapend lid' van de Methodistische Kerk. Dat veranderde op slag toen hij op een avond thuis kwam, na een gebedsdienst die hem bij zonder heeft aangegrepen. „Ik voelde Gods aanwezigheid. Ik kon me niet bewegen en ik kon geen woord uitbrengen." Hij begon zich steeds actiever met Broeder David (tweede van links) met enkele andere leden van de 'Gebedshuis-gemeente' op de Olijfberg in Jeruzalem. foto gpd ad bloemendaal geestelijke zaken bezig te hou den en uiteindelijk stichtte hij een eigen gemeente. God heeft met iedere mens een bedoeling, zegt broeder David. In 1980 kreeg hij aangezegd dat zijn bestemming Jeruzalem zou worden. „Alles wat ik bezat heb ik weggegeven. Ik kocht een en kele reis naar Israël en letterlijk zonder een cent op zak arri veerde ik op het vliegveld van Tel Aviv. Dat was belangrijk. Als je niets hebt, zie je pas duidelijk wat God voor je doet." De 'Gebedshuis-gemeente' telt ongeveer 25 leden, verspreid over tien eenvoudige huizen. Er is ook een gasthuis, waar be zoekende geloofsgenoten voor vijf dollar per nacht terecht kunnen. Vijf jaar geleden gaf God broe der David opdracht domicilie te kiezen op de Olijfberg, in het Arabische deel van Jeruzalem. Dat de eindtijd nabij was, had hij toen al lang begrepen. „Nooit in de geschiedenis zijn de tekenen zo duidelijk ge weest," zegt hij. „Om te begin nen is in 1948 de joodse staat gesticht. Israël was weer één natie en God haalde zijn volk terug naar het land. Daarna kwam 1967, toen Jeruzalem overging van niet-joodse in joodse handen. En het derde teken zie je iedere dag op het vliegveld van Tel Aviv: de aan komst van joden uit alle delen van de wereld. Alles heeft zich in een tijdsbestek van vijftig jaar voltrokken. Het is de vervulling van wat de bijbel ons leert over de laatste dagen. Maar er is meer dat wijst op het naderen van de eindtijd. Is het soms toeval dat juist nu een vi rus is opgedoken dat een on voorstelbare chaos zal veroor zaken in computers die het jaar 2000 niet kunnen lezen? Broe der David maakt ook een een voudige rekensom: „Er staat ge schreven dat voor God duizend jaren zijn als één dag. Vergelijk dat met de dagen van de week. Het is bekend dat er voor het begin van de jaartelling vierdui zend jaar is verlopen. Nu zijn we bijna in het jaar 2000. Bij el kaar zijn dat zes dagen, precies de periode waarin de wereld is geschapen. Nu breekt als het ware de sabbat aan, de zevende dag. Die dag vertegenwoordigt het duizendjarig rijk dat God ons heeft beloofd." Phnom penh De schedels van Europese doden liggen in een mausoleum vlakbij een van de voormalige Cambodjaanse 'killing fields'. Vandaag is het twintig jaar geleden dat er een eind kwam aan het schrikbewind dat de Rode Khmer tussen 1975 en 1979 in Cambodja voerde. De voormalige stafchef van de Rode Khmer, Khem Ngun, heeft vandaag gewaarschuwd voor een nieuwe burgeroorlog in Cambodja als wordt gepoogd de vroe gere kopstukken van de guerrillabeweging te arresteren en wegens schending van de mensenrechten te vervolgen. Het was Khem Ngun die er be gin december voor zorgde dat de nog resterende strijders van de Rode Khmer zich aan de regering overgaven. De Rode Khmer heeft tijdens zijn regime naar schatting twee miljoen mensen omgebracht. foto reuters darren whiteside

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7