Kernafval via havens afvoeren "icr,,ps'ot" r 'Mijn kaarsjes zijn bijna allemaal uit' Alwéér cadeautjes? kunststof vinnen moeten iligheid Waal verhogen Binnenland Groene Hart Parkeergarage in Stadion Nederland dreigt 'delta-miljoenen' mis te lopen JSDAG 6 JANUARI 1999 Is Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diet amiliepamEen lege intercitytrein is gisteren deels uit het rliciteqgeraakt bij aankomst op het Centraal Station in Amster- Niemand raakte gewond. Bij het ongeval werden een aan- oren, seinen en een wissel beschadigd. Het treinverkeer niet ernstig ontregeld. foto anp cor mulder l(^terdam wil aparte drugsrechter 'Sdam Om de overlast van criminele drugsgebruikers ver- 182 lr"8te dringen wil het Openbaar Ministerie in Rotterdam parte rechtbank voor drugszaken in het leven roepen. Het amiatjoopt dat deze drugsrechtbank (naar het voorbeeld van de entieikaanse 'drugs courts') nog dit jaar kan worden geïnstal- A Ha De Amerikaanse drugsrechters beschikken over een keur mgelijkhpden om drugsverslaafden te bestraffen. Zo moe- ^^^roordeelde verslaafden maandelijks voor de rechter ver dijen om te vertellen hoe het met ze gaat. Op basis van die 2gi£ens kan de rechter tussentijds besluiten om de straf lichter ^jTaarder te maken. I^diplomaat stopt hongerstaking vag Ex-diplomaat Jan Boerland heeft gistermiddag na weken zijn hongerstaking bij het ministerie van Buiten- e Zaken in Den Haag beëindigd. Met de overhandiging en petitie aan de vaste Kamercommissie van Buitenlandse n vroeg hij opnieuw aandacht voor zijn zaak. Volgens Boer- I Is het ministerie verantwoordelijk voor de dood van zijn in 1987. Zij werd op klaarlichte dag vermoord in hun swoning in de Jamaicaanse stad Kingston. Boerland zette ïrlinunt achter zijn hongerstaking, omdat hij voor zijn doch- ize noet zor8en en zvoelt- tterdam kan computers weggooien rdam De gemeente Rotterdam heeft bijna negen miljoen »n verspeeld met de aanschaf van een niet-werkend com- rsysteem voor de dienst Ontwikkelingsbedrijf Rotterdam i). Het automatiseringsproject is inmiddels gestopt. Het kocht het systeem vijf jaar geleden voor 2.7 miljoen gul- Het had binnen twee tot drie jaar moet gaan werken. Wie aait voor de kosten is nog onbekend. ra^ao wellicht onder curatele iti'aac Er moet snel een oplossing komen voor de proble- *""in de overvolle Cura<;aose gevangenis Koraal Specht, an- bestaat de kans dat het Koninkrijk de verantwoordelijkheid IWde gevangenis overneemt, en daarmee Curasao onder cu- stelt. Dat zeggen diverse Kamerleden in reactie op de op- id in de gevangenis van afgelopen weekeinde. Daarbij zijn ïuren, meubilair en muren vernield. In Koninkrijksverband ^^t ook Nederland aangekeken op deze schending van de ^^senrechten en daarom beijvert de Kamer zich al tijden voor etering. Tot dusver zonder grote vorderingen. Morgen over- de Antilliaanse commissie van justitie over Koraal Specht. ^ervaller bekent onder dreiging j09b£-ï Dit angst voor landelijke bekendheid als gevolg van Uitzending van het tv-programma Opsporing Verzocht t een 32-jarige inwoner van Schagen zich gistermiddag vrij- gemeld bij de politie in zijn woonplaats. Hij bekende in Wsmber in Tilburg een benzinestation te hebben overvallen. H|n vooraankondiging van Opsporing Verzocht hoorde de dat er herkenbare videobeelden van hem tijdens de over- ^Jouden worden getoond. Daarop besloot hij zich aan te ge- Greenpeace verzet zich tegen verscheping naar buitenland Kerncentrale Dodewaard wil het kernafval dat bij de ont manteling vrijkomt via Nederlandse havens afvoeren. Door protesten, blokkades en een transportverbod in België lukt het de centrale niet het afval via de gebruike lijke route over de weg naar het Franse Duinkerken te krijgen. Daarvandaan moet het naar de Britse opwer kingsfabriek in Sellafield worden vervoerd. Greenpeace is fel tegen het vervoer van afval naar het buitenland en tegen opwerking van het materiaal. De milieuorganisatie vindt dat het afval in Nederland opgeslagen moet wor den. ruswuk *anp delijke ministeries roept de centrale de overheid op het transport via Nederlandse ha- brief aan de verantwoor- vens toe te staan en ,,op be stuurlijk vlak het pad te effe nen". VROM, dat transportver- guningen moet afgeven, heeft nog geen officiële reactie, me de omdat minister Pronk nog in het buitenland zit. Pronk stond kort voor de kerstvakantie wel weer trans porten in Nederland toe, nadat zijn voorganger die na enkele incidenten had stilgelegd. Woordvoerder F. Bots van Do dewaard stelde gisteravond in Nova dat de overheid haar ver antwoordelijkheid moet ne men en de transporten onder elk beding moet laten door gaan. Greenpeace verbaast zich over de manier waarop Dode waard een snelle uitweg voor het afval zoekt. De milieubewe ging verzet zich al langer tegen opwerking en pleit ervoor de contracten te verbreken en het afval in Nederland op te slaan. Het debat hierover loopt nog in de Tweede Kamer. FNV Bond genoten eist absolute veilig heidsgaranties voor werkne mers die bij het transport be trokken zijn. De vakbeweging wist in 1991 verscheping van radioactief afval via Rotterdam te stoppen. De splijtstofstaven van Dode waard moeten voor 31 decem ber 2000 uit de centrale zijn. Als dat niet lukt, komt het bedrijf in problemen met de vergunning. Deze termijn is gesteld, omdat de centrale in 2003 leeg moet worden opgeleverd. Een woordvoerdster van VROM zegt dat als het niet mocht lukken de staven op tijd weg te krijgen, partijen weer om tafel moeten gaan zitten en weer naar de vergunning moe ten kijken. amsterdam In het voormalige Olympisch Stadion in Amsterdam is men begonnen met de aanleg van een ondergrondse parkeergarage onder het oude voetbalveld. Het stadion krijgt wordt weer teruggebracht in oude staat. De bovenste ring van de tribune is al verwijderd en het veld wordt ingericht voor atletiekwedstrijden. Op de tribune is straks plaats voor 22.500 toeschouwers en voor een aantal kantoren. In de omgeving van het stadion zullen circa 800 nieuwe woningen worden gebouwd. foto gpd »olof kraak VvRijkswaterstaat gaat aa'nslibben binnenbocht tegen malig bankdirecteur en de vermeende die kennelijk nu ook in Holland opgeld Zeeuwse penningmeester van het Delta- doen." Van deze praktijken moet men in 'aterstaat wil met de aanleg van rubberen in in een bocht van de Waal de veiligheid le scheepvaart verbeteren. Door op de bo- an de Waal bij het Gelderse Huihuizen de m aan te leggen, kan Waterstaat de stroming iet water beïnvloeden. Daarmee wordt het [ibben van de binnenbocht van de rivier te- igaan. De scheepvaart krijgt zo vrijere door- en baggeren is in de toekomst nauwelijks j nodig, verwacht D. van der Graaf, project- KWaal bij Rijkswaterstaat, vinnen worden in de vaarrichting op de bo- langelegd en zorgen ervoor dat in de bocht de rivier de stroming kalmeert. Daardoor (It het zand zich niet na elke hoogwaterstand f> de binnenbocht van de rivier, maar blijft tmatig verspreid liggen over de hele bodem. Cheepvaart kan dan de breedte van de rivier en gebruiken en is niet gedwongen alleen via uiitenbocht te varen. Volgens Rijkswaterstaat 11| toepassing van de vinnen een 'wereldpri- lormaal gesproken moet je altijd blijven bag- want na elke hoogwaterstand ligt het zand weer net als voor de laatste baggerbeurtlegt Van der Graaf uit. ,.Op den duur is dat ook rede lijk prijzig. Bovendien heeft de scheepvaart hin der van de baggerschepen. Omdat het veiliger is als er geen baggerschepen liggen, willen we die in de bochten weren." De vinnen zijn van rubber, omdat deze zachte kunststof geen schade aanricht aan scheepsrom pen die er bij laag water langs zouden kunnen schampen. De aanleg van de vinnen, die al zijn getest in de IJssel tussen Deventer en Zwolle, kost dertig tot veertig miljoen gulden. „Baggeren in zo'n bocht kost één tot twee miljoen gulden per jaar. We weten nog niet precies wat de duur zaamheid van de vinnen is, want daar doen we nog proeven voor. Maar het ontwerp gaat uit van vijftig jaar zonder onderhoud", aldus de project leider. De vinnen staan in de plannen voor de vaar wegverbetering van de Waal. Over de uitvoering daarvan beslist minister Netelenbos (verkeer en waterstaat) naar verwachting pas in 2003. De vin nen zouden dan op zijn vroegst een jaar later kunnen worden geplaatst. Later wil Rijkswater staat ook in de Waalbocht bij Haalderen de vin nen aanbrengen. bazel bob kroon correspondent De ruim tien miljoen gulden, die het ver meende porno- en drugsimperium van Etienne Urka en zijn companen zouden hebben ondergebracht bij een bank in Ba zel komen geheel ter beschikking van de Zwitserse staat. Tenzij de Nederlandse jus titie alsnog de moeite neemt het zwarte geld van de zogenaamde Delta-organisatie van Urka op te eisen. Dat zegt het open baar ministerie in Bazel bij monde van woordvoerder Markus Melzl. De verdachte bankrekening, die al drie jaar geleden door de Zwitserse justitie op verdenking van witwassen werd geblok keerd, staat officieel op naam van een 'za kenman' uit Hongkong. De rekening blijkt echter in 1995 bij de Bank Baumann te zijn geopend door een kennis van Urka, voor syndicaat. Zwitserland niets hebben. Sinds juli vorig Vorig jaar sommeerde de Zwitserse justi- jaar treedt de Zwitserse justitie keihard op tie de 'zakenman' naar Bazel te komen om tegen het witwassen van crimineel geld. tekst en uitleg te geven over zijn banksaldo. Ook banken, die daaraan meewerken, gaan „Hij zei daartoe bereid te zijn, maar kwam niet meer vrijuit. nooit opdagen en in oktober hebben we Als Justitie in Nederland deze zaak defi- hem opnieuw gevraagd hierheen te komen nitief heeft geseponeerd en ook de zetbaas omdat anders het geld verbeurd zou wor- uit Hongkong niet komt opdagen, zal het den verklaard," aldus Melzl. „Maar hij toont OM in Bazel de zaak 'binnen afzienbare niet veel animo om zijn centjes te claimen." tijd' overdragen aan de federale procureur- De Zwitserse justitie heeft in het verleden generaal Carla del Ponte in Bern en dan samengewerkt met Nederlandse collega's vervalt de tien miljoen zo goed als zeker om licht in deze zaak te brengen. Maar na- aan de Zwitserse staat. Een termijn is nog dat de vermeende Delta-kopstukken vorig niet gesteld aan de man uit Hongkong. De jaar een andere strafzaak hadden afgekocht rekening blijft nog* even geblokkeerd, zodat voor twaalf miljoen gulden, „horen wij uit Nederland alsnog in actie kan komen om Nederland ook niets meer over deze ciffai- met Zwitserland een regeling te treffen re," aldus Melzl. Hij zegt „weinig te begrij- voor de verbeurdverklaring van de zwarte pen van dit soort Amerikaanse schikkingen, miljoenen. Het Groene Hart mag niet 'op slot'. Binnen vastgestelde con touren moet er ruimte blijven voor de bouw van nieuwe wo ningen en bedrijven in het open groene gebied tussen de steden in de randstad. Verste delijking van het Groene Hart blijft echter uit den boze. De bestaande ruimte voor woningen en bedrijven moet daarom intensiever worden ge bruikt. Dat kan door 'meervou dig ruimtegebruik' en 'inbrei- ding'. Dit stelt minister Pronk in het Ontwikkelingsprogram ma Nationaal Landschap Groe ne Hart, dat afgelopen week verscheen. Voor Zuid-Holland, dat het grootste deel van het Groene Hart omvat, is dit pro gramma mogelijk tot 2005 een papieren tijger, omdat er pas dan strakke bebouwingscon touren worden vastgesteld. Noord-Holland en Utrecht kennen deze strakke contouren nu al. Het Groene Hart is vanwege het unieke landelijke karakter nog steeds bijzonder populair voor woningbouw en bedrijfs vestigingen. Gemeentebesturen zijn er over het algemeen niet voor om die nieuwbouw sterk beperken, omdat het woon- en leefklimaat daardoor achteruit zou gaan. Als het aantal inwo ners slinkt en de groei van be drijvigheid stagneert zou het voorzieningenniveau teruglo pen, zeggen de gemeenten. In het Ontwikkelingspro gramma van Pronk wordt deze achteruitgang toegegeven. „Maar dit heeft niet zo'n om vang dat de leefbaarheid van het gebied in het geding is." al dus het rapport. Bovendien wordt de afname van voorzie ningen in kleine kernen volgens het rapport niet zozeer veroor zaakt door het inwonertal, maar door schaalvergroting - waardoor kleine winkels ver dwijnen - en de toegenomen mobiliteit van mensen. Pronk vindt dat bestaande bedrijven en glastuinbouw in elk geval niet meer ongehinderd mogen uitbreiden in het Groene Hart en dat de aanleg van nieuwe wegen en spoorlijnen niet aan de orde is. Grote steden voor stappenplan in de taxibranche amsterdam anp De grote steden en het OLT AZAM, dat de taxi vergunningen en tarieven in de regio Amster dam regelt, hebben gistermid dag bij minister Netelenbos (verkeer en waterstaat) gepleit voor een 'stapsgewijze' invoe ring van deregulering van de taxibranche. Dit meldde de Amsterdamse wethouder F. Kohier. Volgens dit scenario zou na elke 'stap' gekeken moeten worden of het wel zin heeft om verder te gaan met het loslaten van de tarieven en de invoering van een landelijk vergunnin gensysteem. Volgens Kohier is de branche zelf ook een voor stander van dit plan. Netelenbos' voorgangster Jorritsma heeft dit scenario in het verleden al verworpen. Het wijkt af van het wetsontwerp dat uitgaat van een deregule ring in een vastgesteld aantal jaren, zonder mogelijkheid om het tussentijds af te blazen. Vol gens Kohier heeft de minister gisteren echter laten weten be reid te zijn tot verder ambtelijk overleg. Turkse gelooft na talloze zelf noordpogingen niet meer in geluk Rémy Martin VS Cognac 70.cl 49,Af Aanbiedingen zij 99, zolang de voorraad strekt e G.ill Gall bel: 023 - 56 60 555. GALL®GALL Altijd iets bijzonders. den haag eva calicher De Turkse Yetim is twintig wanneer ze voor het eerst zelfmoord probeert te ple gen. Ze verzamelt alle pillen waarvan ze weet dat ze schadelijk zijn. De potjes gooit ze in de vuilnisbak van de buren. Ze slikt de medicijnen en bereidt zich voor op de dood, maar het mislukt doordat haar moeder de ambulance belt. Daarna probeert ze het nog twee keer. Nog veel vaker heeft ze op het punt gestaan een eind aan haar leven te ma ken door zich te verdrinken of voor een trein of van een viaduct te springen. Yetim leed aan een zware depressie. Ze moest jarenlang vechten voor haar positie in de Turkse gemeenschap. „Ou deren, mannen en mensen met een op leiding staan bovenaan de ladder. Vrou wen staan onderaan en binnen die groep bestaat ook een strikte rangorde. Er heerst veel jaloezie. Turkse vrouwen leveren een voortdurende strijd om hun positie te verbeteren, ten koste van an deren. Ik was kind en vrouw en had geen opleiding. Ik was het laagste van het laagste. Zelfs mijn eigen moeder probeerde me onderuit te halen. Ik heb mijn moeder eens gevraagd waar ik ge boren ben. Ze antwoordde: 'In de stal, waar de ezel staat. Je bent niet meer waard dan het kind van een beest'." Uit een onderzoek van de Haagse GGD bleek recent al dat het aantal po gingen tot zelfdoding onder allochtone \Touwen en meisjes veel hoger is dan onder hun Nederlandse leeftijdgenoten, mede door de grote sociale druk die hun gemeenschap op hen uitoefent. Ener zijds was Yetim een paria. Maar ander zijds waren veel volwassenen uit haar omgeving van haar afhankelijk omdat ze goed Nederlands sprak. Doordat ze als driejarig meisje vanuit Turkije was ge- emigreerd naar Nederland, sprak ze de taal beter dan haar familie en buren. Ze vertaalde al vanaf haar tiende de ge sprekken met de dokter en ze vulde de formulieren in voor de belasting en de sociale dienst. Omdat ze nog maar een kind was, kon ze niet alles even goed vertalen. Turken gebruiken in hun taal veel beeldspraak, die ze nog niet begreep. „Als de dokter vroeg of mijn moeder regelmatig onge steld werd, antwoordde ze dat ze twee maanden geleden voor het laatst niet mocht bidden. Islamitische vrouwen mogen namelijk niet bidden wanneer ze menstrueren. Ik vertaalde letterlijk wat mijn moeder zei. De dokter werd boos. Hij wilde helemaal niet weten wanneer mijn moeder voor het laatst naar de moskee was geweest en hij vond dat ik niet genoeg mijn best deed. Uiteindelijk had de dokter te weinig informatie en schreef hij medicijnen voor die niet hiel pen. Vervolgens werd mijn moeder weer boos omdat ik volgens haar de dokter niet goed had uitgelegd wat er aan de hand was. Alles was hoe dan ook mijn schuld, want ik was voor zowel Neder landers als Turken het aanspreekpunt." Yetim wilde bewust een eind aan haar leven maken omdat ze niet meer kon omgaan met alle verwijten. „Ik werd zo moe van al die mensen die mij overal de schuld van gaven, van het vechten voor mijn plekje binnen de familie en het almaar mezelf moeten verdedigen. Ik heb lang nagedacht over hoe ik mijn leven wilde beëindigen. Ik heb vaak op - het perron naar de treinen staan kijken, maar ik heb uiteindelijk besloten dat ik het zo niet wilde. Je lichaam heb je slechts in bruikleen gekregen en je hebt niet het recht om het te verminken. Ik wilde ook niet voor een auto springen omdat ik daarmee misschien het leven van de bestuurder in gevaar zou bren gen. Je polsen doorsnijden is pas effec tief als je in de lengte snijdt, maar dat geeft zoveel bloed. Dan moeten ande ren weer mijn troep opruimen. Een overdosis aan medicijnen was het mak kelijkst." De avances van een neef waren de laatste druppel. „Ik ben heel gelovig en ik had een gelofte afgelegd dat ik geen man intiem zou aanraken, behalve de man met wie ik zou trouwen. Hij be weerde dat hij verliefd op mij was, maar achteraf denk ik dat hij vooral verliefd was op mijn verblijfsvergunning. Op een avond greep hij mij en hield mij ste vig vast. Ik voelde mij aangerand, had j mijn belofte gebroken en ging twijfelen. Nu werd ook nog mijn geloof aan het wankelen gebracht." Ook na haar eerste zelfmoordpoging bleef haar neef aandringen. „Uiteinde lijk heeft hij mij verkracht om mij voor het blok te zetten: nu moest ik met hem trouwen. Ik kan nooit meer een andere Turkse man huwen omdat ik geen maagd meer ben. Ik ben in het geheim met hem getrouwd. Zo hoefde ik de fa milie niet te bewijzen dat ik 'ongeschon den' het huwelijk ben ingegaan. Na een I tijd verdween hij en trouwde hij binnen een week met een andere vrouw. Ik j hoopte dat hij daarmee voorgoed uit j mijn leven zou verdwijnen. Maar hij I bleef komen en heeft mij keer op keer 1 verkracht en mishandeld." Yetim is nu 26. Ze heeft een universi- taire opleiding gevolgd en heeft een goe- I de baan in Amsterdam. „Het was een te- I leurstelling dat ik na mijn zelfmoordpo- I gingen wakker werd in een ziekenhuis-1 bed. Ik leef nu om te werken en om later mijn verhaal op te schrijven, zodat an-1 deren daar misschien wat aan hebben. Ik ben niet gelukkig en geloof ook niet dat ik het nog zal worden. Geluk is als ij een weiland vol kaarsen en elke gebeur- tenis is als een windvlaag die een kaarsje j uitblaast. Mijn kaarsjes zijn bijna alle maal uit."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5