'De waarheid zal boven water komen' TV WEER Herdenkingmunt voor Dial1;; WOENSDAG 6 JANUARI 1999 COMMENTAAR Voetbal op verzadigingspunt Sepp Blatter, voorzitter van de wereldvoetbalbond FIFA, be spreekt vandaag met IOC-baas Juan Antonio Samaranch zijn plan om vaker een WK voetbal te organiseren: eens in de twee jaar in plaats van eens in de vier jaar. Als Samaranch gevoelig is voor het plan, zal het IOC voetbal wellicht uit het olympisch programma schrappen en is voor Blatter de weg vrij zijn droom werkelijkheid te laten worden. In het jaar dat de Olympische Spelen worden gehouden, zal in die opzet ook een WK voetbal plaatsvinden. De plannen hebben groot verzet opgeroepen bij de Europese bond UEFA en dat is begrijpelijk. De UEFA is organisator van het EK voetbal en de lucratieve Champions League. Als het aan Blatter ligt, wordt het EK een plaatsingstoemooi voor zijn mon diale titelstrijd. Dat betekent diskwalificatie van het EK en dat zal de UEFA niet accepteren. Ook als het gaat om het clubvoet bal zijn de twee machtige organisaties eikaars concurrenten. Met de uitbreiding van de Europa Cup-toernooien heeft de UEFA al duidelijk gemaakt welke kant de organisatie op wil. Over een paar jaar zal er naast de nationale competities een Europese competitie bestaan. Dat betekent nóg meer wedstrij den en nóg meer geld, want voetbal op televisie is nu eenmaal een goudmijn. Maar hoelang nog? Er gaat nog maar zelden een avond voorbij zonder dat de bal rolt. Het verzadigingspunt is bijna bereikt, maar de FIFA lijkt zich dat niet te realiseren. Het WK is juist zo leuk omdat het maar één keer in de vier jaar wordt gehouden. Maar het gaat er kennelijk niet om wat de liefhebers ervan vinden. Pas als de sponsors (televisie) afhaken, zal Blatter tot inkeer komen. O tijdeno zeden! O tempora, o mores!, riep de Romeinse redenaar en filosoof Ci cero ooit uit. O tijden, o zeden. Waarmee hij bedoelde: mensen maak je toch niet druk, niets blijft bij het oude, wen maar aan het idee dat met de tijden ook dezeden, normen en waarden veranderen, accepteer dat, wat we nu nog abnormaal vinden vinden we overeen tijdje wellicht normaal. Zo was het in de Romeinse tijd, zo is het nu nog. Neem nou de Nederlandse televisie. Wat is die veranderd zeg. de afgelopen ja renSommige programa's die ze vandaag de dag uitzenden zouden vroeger toch ondenkbaar zijn geweest? En die, oude tra ge. truttige programma's van weleer komen ook zelden meer op de buis. Natuurlijk wist ik dat al lang, maar gisteren werd ik wat dat betreft weer eens stevig met de neus op de feiten gedrukt. C'est arrivé pres de chez vous, heette de film die RTL 5 gisteravond uitzorui. Een fictieve documentaire over ene Ben. Niet het type dat mooie meisjes kust en ten huwelijk vraagt. Nee, Ben is een seriemoordenaar, die de een na de ander om zeep helpt. Eens per maand keelt hij een postbode, i>oor al die pensioentjes die hij rondbrengt. Zo komt Ben te weten wie er op zijn oude dag warmpjes bij zit. En al die ouwetjes molt hij hij fiiis ook. Net als het kind dat getuige is van de moord op zijn ouders. En de taxi chauffeur die Ben naar een van zijn moorden bracht. Uiteindelijk sneuvelt Ben zelf ook. En een handjevol familiele den. En een vriendin van Ben. En alle leden van de camera ploegdie Bens activiteiten filmden. Kortom: o tempora, o mo res! Een cynische uitvergroting van alle geweld van vandaag de dag. In zwartwit. Net als de films i>an vroeger. Waarnaar ik door de enorme hoeveelheid geweld zowaar begon terug te ver langen. Dus pakte ik na afloop een oude Televizier uit mijn archiefje, een exemplaar van 19 november 1960 om precies te zijn. Ik las een bespreking van Julietta, ook franstalig en ook in zwartwit, een film die de enige Nederlandse zender zou uitzenden. De in houd is niet moeilijk te volgen. Julietta. die met haar moeder en haar zusjes de vakantie heeft doorgebracht in het badplaatsje Arcahon. heeft in die dagen ook kennisgemaakt met de Prins van Alpen, een charmante veertiger, die in de ban van het jonge meisje Julietta ten huwelijk heeft gevraagd. Het klinkt erg ver leidelijk, maar zij kan er niet tegen als hij haar kust... Inderdaad, de tijden veranderen. Kussen in plaats van kogels, dat was toen de norm op televisie. Uitzonderlijk hoge maxima Het wordt bijna een cliché maar er is weer een gewichtig record ge sneuveld. Nooit eerder in ons land is de temperatuur in het begin van januari zo hoog geweest als gisteren. In het Limburgse Nijswiller werd het maximaal 16,8 graden. Dat betekende een verbetering van het landelijk decaderecord met bijna 2,5 graden. Van de KNMI stations was Oost Maarland koploper met 16.4 graden. Het is deze eeuw alleen ruim 50 jaar geleden, op 16 januari 1947, nog zachter geweest. Toen steeg de temperatuur in Maastricht tot 17,2 graden. Dat was trouwens midden in één van de strengste winters van de eeuw. In onze regio werden gisteren ook uitzonderlijk hoge maxima gemeten. Valkenburg bij Leiden boekte maximaal 13,8 graden, Schiphol 13,2 en zelfs op het duinstation van Bloemen- daal, op een steenworp afstand van de koude Noordzee, werd het nog 12,1 graden. Vandaag is het opnieuw heel zacht geweest maar voor het weekeinde hangt een duidelijke ommezwaai in de lucht. Op zaterdag trekt een depressie over onze omgeving naar het zuidoosten. Aan de achterzijde van dit systeem koelt de atmosfeer scherp af. De temperaturen gaan overdag naar waarden dichtbij het vriespunt en s nachts komt het tot lichte vorst. Verder zou er enige tijd sneeuw kunnen vallen. Op de lange duur zakt de straalstroom heel ver naar het zuiden weg. Daardoor wijkt een nieuwe depressie naar het zuidwesten van Europa uit terwijl ertussen Schotland en IJsland een krachtig hogedrukgebied tot ontwikkeling komt. Het gevolg is dat de wind volgende week uit het oosten gaat waaien en de kou versterkt wordt. Kortom we gaan van een Driekoningenlente (periode rond 6 januari) naar een Antoonwinter (halverwege januari). Morgen valt er tijdens de ochtend eerst nog enige tijd re gen. 's Middags wordt het droog en komt de zon af en toe tevoorschijn. De temperaturen stijgen nog tot rond 9 gra den en er waait een matige, langs de kust eeri krachtige wind uit westelijke richtingen. Morgenavond gaat het op nieuw regenen en vrijdag zet het thermisch verval in. jan visser Ondenvijzer Harry Valkenier in gevecht met de BVD De koude oorlog mag dan onderhand een decennium historie zijn, Haarlemmer Harry Valkenier zit er voor zijn gevoel nog midden in. De onderwijzer voert al een jaar of dertien tegen de Binnenlandse Veiligheids Dienst een juridisch ge vecht, volgens hem de nasleep van het al lang bijgelegde conflict tussen Oost en West. Zijn verhaal, dat vanavond uitge breid wordt belicht in het tv-programma Dossier Weerwerk (Nederland 3, 21.03 uur), begon in 1985 op het strand van Den Helder met de vondst van een onduidelijk pakketje. De marine keek ernaar en zag er niets in. Gealarmeerd door de mededeling dat het bundeltje papier onder mysterieuze omstandigheden uit een Helders museum was ontvreemd, be sloot Valkenier zelf op onderzoek uit te gaan. Voor hem is het bijna een uitgemaakte zaak dat hij inzage heeft gehad in het logboek van een Russische onderzeeër, getorpedeerd door de Noorse marine. ,,De bedreigingen van een BVD-agent heb ben mij strijdbaar gemaakt. De waarheid zal boven water komen." MENSELUfess Harrison Ford. HARRISON FORD is de te filmster van de AmeryoAft gevolgd door wijlen Johi^le s ne. Volgens een jaar ijk? geb niepeiling, waarbij meflgeri: duizend mensen word® zijl dervraagd, vallen Fords igeb kingen van onder andaan diana Jones vooral goed le ve geren tussen 18 en 2>il 1' Wayne wordt gevolgd dolikei Gibson, Clint Eastwood avert Cruise. Eastwood was voider nog de meest populaire 1 teur. Hoogst genoteerde nci was JULIA ROBERTS, n vijftiende plaats. £Li uis I pef Persoonlijk zegt Harry Valke nier geen geheimen te hebben, de Staat der Nederlanden vol gens hem des te meer. Dat de BVD sinds jaar en dag speciale belangstelling voor hem aan de dag legt, is voor de Haarlemse onderwijzer net zon vanzelf sprekend gegeven als twee maal twee vier is. Maar wat door de jaren heen achter zijn rug om zoal aan gegevens over hem zijn verzameld, daarvan is hem ondanks aanhoudende juridi sche pressie weinig gewaar ge worden. „De Arob-procedure die ik heb aangespannen om in het bezit te komen van mijn BVD-dossier heeft niet meer opgeleverd dan een soort juridische peepshow in de bibliotheek van Binnen landse Zaken. Die zaak heb ik gewonnen, maar de andere partij heeft de uitspraak van de Raad van State zo uitgelegd dat mij inzage werd verleend in wat ze van mij hadden. Of beter ge zegd, wat ze beweerden van mij te hebben." Bij de Marine wordt de zaak van het verdwenen Russische logboek afgedaan als een sterk overdreven en opgeklopt ver haal. Het eertijds uit de kluis van het Dorus Rijkersmuseum gestolen document was van 'nul en generlei' waarde.' Valkenier gelooft dat het pak ketje, in 1985 op het strand ge vonden door zijn kameraad Pim Veltkamp, een veel minder onschuldige lading droeg dan Binnenlandse Zaken onveran derd doet voorkomen. Ten eer ste was daar een medewerker van de Marine Inlichtingen Dienst, die eerst ongemeen veel interesse toonde voor de vondst, maar na drie maanden beweerde niets met de beschre ven vellen te kunnen, omdat ze onleesbaar waren. „Heel vreemd, want met eigen ogen heb ik de cyrillische, met brui ne inkt op geel papier geschre ven letters gezien. En zo blijft het natuurlijk ook een hoogst vreemde zaak dat het pakketje, notabene op zijn advies opge borgen in de kluis van het red dingsmuseum Dorus Rijkers, zo maar kon verdwijnen. Toch al de natte vinger-theorie aanhangend dat vriend Velt kamp een logboek van een Rus sische schip van het Helderse strand had opgeraapt, werd Valkenier in zijn vermoeden ge sterkt na lezing van de recensie van een boek, geschreven door de Zweedse professor Leiten- berg. „Die schreef dat volgens een Sovjet-strategie geregeld Harry Valkenier: „Andere mensen by." voorraaddepots werden aange legd door Russische onderzee- ers in neutrale wateren, een goeie driehonderd meter onder de zeespiegel. Dat gebeurde volgens Miltenberg dan vooral voor de fjordenkust van Noor wegen. Hij schreef ook dat de Noorse marine bij de vleet Rus sische duikboten torpedeerde." VPRO Radio achtte in de jaren tachtig het verhaal van Valke nier aannemelijk genoeg om hem een twintig minuten du rende belronde te gunnen. Na enkele telefoontjes bemachtig de hij het nummer van een Noorse admiraal, die door Val hebben een elektrische trein, ik zie deze kwestie onderhand als een hob- FOTO UNITED PHOTOS DE BOER RICK NEDERSTIGT kenier meteen op de bluf werd genomen. „Ik heb hem uitge breid gefeliciteerd met het suc cesvolle bombardement van een Russische onderzeeër. Hij reageerde onmiddellijk dat de Noorse marine dat niet had ge daan'." Een paar dagen later stond er bij hem iemand op de stoep, die zich uitgaf voor politie ambtenaar. „Hij zei dat er iets met mijn broer was. Maar die kerel was nog niet binnen of hij begon te vertellen dat Binnen landse Zaken een telex had ge stuurd met de vraag wie me neer Valkenier toch wel was. Hij zei ook dat er iets in stond over een logboek en over een Russi sche onderzeeër. Ik maakte hem kenbaar dat alles maar eens goed in de openbaarheid moest komen. Op zijn beurt dreigde hij over lijken te zullen gaan, mocht zijn naam ooit in de publiciteit komen." „In reactie daarop heb ik de toenmalige Haarlemse burge meester Schmitz schriftelijk in kennis gesteld van mijn onge noegen over het optreden van de bewuste politie-ambtenaar. Schmitz schreef me terug dat het een actie betrof van de Poli tieke Inlichtingen Dienst, res- Bovenste plank Een gebouw krijgt soms wat voor mensen meestal niet is weggelegd: een nieuwe kans. Het Haagse zwembad De Regentes beleeft zijn tweede jeugd. Het was achter een onaanzienlijke gevel altijd al een prachtige ruimte met vijftig strekkende meter gechloreerd water. Proletarisch Den Haag leerde er kort na de eeuwiuisse- lingzoetjesaan zwemmen. Daarvóór was het met die kunst erg slecht ge- steld. Van fris water hield een arm mens zich verre. Hoogstens een keer per week in een teil voorde kachel, waarin de familie met zachte zeep in een snelle esta fette achter elkaar zich enigs zins reinigde. De Regentes werd een monu ment voor de emancipatie van kansarmen. Ze stond model voor vele Nederlandse zwembaden die later kwa men Wie zwemmen kon, nam zijn lot al een beetje in eigen hand. Tegenwoordig is De Re gentes een theater. Beneden, waar de douches waren, is nu de garderobe. Het lange bad zeifis de thuisbasis van Het Nationale Toneel. Er gaat momenteel een prachtige Hamlet. Ter hoogte van het die pe is het schouwtoneel, waar de Deense koningszoon na lang aarzelen tot zijn niets en niemand meer ontziende hande len komt. De bodem is een zandbak. Wij. de toeschouwers, bevolken een tribune die tot de nok reikt. Diep eronder was vroeger het kikkerbad. Gespetteren gejoel zijn verstomd. Nu klinken er de versla vende verzen van Shakespeare, zojuist door de Britten tot Man van het bijna ge dane millennium benoemd. Ze hebben op dat eiland kennelijk de hoop opgege ven dat in de twaalf maanden die reste ren, nog een evenknie van de grote Wil liam zal opstaan. Een zwembad en een theater hebben alles gemeen. Allebei zijn ze een soort micro kosmos van het echte leven. Bravoure en angst heersen er. Wel eens de verlatenheid van een klein jongetje waargenomen dat voor het eerst in zijn leven van de bad meester moet watertrappelen? Ooit de doodsnood gadegeslagen van een klein meisje op de lage duikpiank, ten prooi aan de hoon van haar vriendinnen? Maar ook ooit het lefgozertje aan het werk gezien vanaf de hóge, inclusief een salto achterstevoren? Drama tot waar het oog reikt. In de kleedhokken en daarbui ten moet men goed op zijn spullen letten. Gemengd zwemmen doet bij elke genera tie opnieuw gemengde gevoelens ontlui ken. Kortom, het zwenibad is het leven ingedikt tot zijn kern en daarmee het to neel van het hoogste niveau. Daarom moet een stad alle oude zwembaden koesteren en omscholen tot theater als het chloor de tegels al te zeer heeft aangevre ten. Het is niet van vandaag of gisteren, dat recyclen van gebouwen. Van heidense tempels maakten we kerken. Die werden op hun beurt weer omgebouwd tot mos kee of omgekeerd. Ga maar in Rome kij ken oflstanboel en Cordoba. Er is heel wat wat verbouwd, vertimmerd en plat geslagen in het kader van het ware geloof van de dag. Op altaar en preekstoel is al tijd veel toneel gespeeld. Dat stopte ab rupt toen ze de eerste kerk gingen ombou wen tot meubelboulevard. Maar een oud zwembad blijft echt een schouwburg. Hamlet daalde in de Haagse Regentes een steile trap af. Het was of hij met de ogen dicht van een duikpiank stapte in een bassin zonder water op weg naar zijn vernietiging. Hoog boven het kikkerbad was ik getuige van een drama. Van de bovenste plank. sorterend onder de BVD. Voor mij was de maat helemaal vol, toen ik erachter kwam dat die kerel ook in de buurt naar mij was gaan informeren." Valkenier zegt anders dan an deren te zijn. De meeste men sen die ooit mot hadden met de BVD, hielden zich nadien ge deisd. Hij dus niet. „Maar ik sleepte de ene na de andere BVD-er voor de rechter. En dat zijn ze niet gewend. Gelijk pis sebedden handelen die lui al tijd in het duister." Hij ontkent ten stelligste een querulant te zijn. En voor zo ver Valkenier het kan inschatten vrienden en collega's al even min. „Dat komt, omdat ik tel kens mijn gelijk heb kunnen halen bij de rechter. De eerste Arob-zaak die ik destijds glans rijk won, was eigenlijk een doorbraak. Omdat bleek dat de Nederlandse wetgeving niet spoorde met allerlei Europese verdragen over mensenrechten. Dus moest er een nieuwe wet aangaande de BVD worden ge maakt. Dijkstal heeft dat be loofd, maar inmiddels is hij mi nister af en zijn we vier jaar ver der. Kennelijk zitten ze in Den Haag erg met deze zaak in de maag." De 48-jarige Haarlemmer denkt te weten waarom. Al surfend over de elektronische snelweg vond hij onlangs op Internet een website van het Russische Nikitincomite. „Ik las dertien kantjes over ongelukken met Russische kemonderzeeërs. Het kan dus zijn dat het logboek af komstig is van een Russische kernonderzeeër, die ergens ra dioactiviteit ligt te lekken. Nie mand hoeft zich zogenaamd ongerust te maken, maar om dat Nikitin al die ongelukken keurig in kaart heeft gebracht, is wel de doodstraf tegen hem geëist. Niet alleen vanwege de aantasting van mijn goede naam, maar ook voor hem zet ik hier zijn missie voort." De zaak heeft Valkenier veel tijd, maar geen gulden gekost. „Sterker nog: ik hou er nog geld aan over. Op humanitaire gron den is BVD-slachtoffer Wilman vijftig mille schadevergoeding geboden. Hetzelfde bedrag claim ik als niet alle stukken over mij op tafel komen. Ik weet dat mijn tegenstrevers een lange adem hebben. Maar ik kan het ook heel lang volhou den, hoor. Andere mensen heb ben een elektrische trein, ik zie deze kwestie onderhand als een hobby." GERARD VAN PUTTEN Sinds kort is in het Groning^ plaatsje Usquert het succef a 1 telecomadviesbureau BenO gevestigd. Op zich niet zo tr.e der, ware het niet dat Bend"® wordt geleid door BEN WOr DRING, een jongen die nai' lijks oud genoeg is om een ftl tenwijk te mogen lopen. Be dertien jaar. Zijn carrière k' een stroomversnelling na ei treden in het VARA-prograr Kassa. De jeugdige ondernj1®1,1 oogstte daar veel bewonder met zijn Internetsite over gc koop bellen. Een groot telef bedrijf bood hem gratis eeri^11 bare 'domeinnaam' aan, dir^ ook nog eens zelf mocht ki^rt Dat werd 'www.bellen.com nt der deze naam is advertereifwa toegestaan, iets wat op eeni male site verboden is," zeg| ,,Zo kan ik dus geld verdier|0| Omdat hij te jong is om off ir eigenaar te zijn, staat BenC^c de Kamer van Koophandel j gistreerd op de naam van zitec moeder. De bedrijfsvoering! v£ hij echter zelf in handen. Z<irsl geit de ondernemende brugjm[ ser de advertenties en is hijjr 4 voor een groot telecombedr| Ben laat op zijn site zien biyvc je het goedkoopst kunt bellij], r sp ad lijk Veertienhonderdtachtig roagir een voor elke dag dat ze mdzoi kaar omgaan, hebben een iele in het Italiaanse Verona er een toe kunnen bewegen haar tjeri te herzien om haar verloofd! oi bons te geven. De afgewezed ROBERTO liet een bloemisoel rozen bezorgen in het restai waar zijn geliefde ALESSAI met haar familie zat te dine T De laatste bloem bezorgde genhandig, gezeten op een paard. Vervolgens smeekte a haar te trouwen. Alessandn dankte hem vriendelijk en i het diner voort. De bloemis Verona hield aan de misluk missie zo'n 12.000 gulden »i ng HAN MULDER Michael Sedgewick, directeur van de Britse Koninklijke Munt, confsl leert een aantal munten van vijf pond die gisteren wereldwijd weri°l uitgegeven ter nagedachtenis van de in 1997 overleden prinses D*el Haar portret in profiel is afgebeeld op de ene zijde, aan de andere f11 staat een afbeelding van prinses Elizabeth (midden rechts). De mu'n die gisteren in New York werd 'gelanceerd', wordt aangeboden vo*" rond de dertig gulden, de werkelijke waarde is rond de vijftien guljv De opbrengst wordt verdeeld onder de liefdadigheidsdoelen waar) Diana zich inzette. fori*1'

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2