Leidsch Dagblad OP=OP Cadmium in Vredesmonument 4 Bangs mag blijven J|ag Lente in januari 'Ecovrienden' krijgen ook stroom uit kerncentrale Erfgenamen verdeeld over erfenis Haarlemse klokkenmaker TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN v -ISDAG 6 JANUARI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG 2,40 esprek van de Dag Het gevecht van een onderwijzer met de BVD Economie 'Harmonisatie van belastingen is onhaalbaar' Kerk en Samenleving Sport v. Verplaats stwerk van Wolkers ten keulemans ijf - Vaadigde kunstwerk wen In Verzet van Jan ;ers verplaatsen naar van het Oegstgeest- idhuis, de voormalige smakliniek aan igeesterstraatweg. Ibiedt volgens D66 be- bescherming tegen wc,'*ialisme dan de huidige de middenberm van v Jbtspoelweg. Bovendien JSiet kunstwerk daar be lt zijn recht komen. ;ers zelf staat vierkant !r dit idee. Hij tvan mening dat de de beste plek is. Het werk van Wolkers vorige maand met een n aan diggelen gegooid. Iktaat momenteel in het jer van een Amsterdams 2ijf> waar de schade Jlt opgenomen. |pmtepomp ^jet cv-ketel agjn vervangen Kerkleer over avondmaal staat op losse schroeven Danny Nelissen: wielerboek met twee trieste hoofdstukken LeidsckSDagblad êM'd' Wethouder Pechtold: 'Beeld moet mogelijk weg Het Leidse Vredesmonument op de Garenmarkt moet wellicht verdwijnen. In de blauwe tegels van het beeld is cadmium verwerkt. De wethouder cultuur A. Pechtold (D66) heeft dit zwart-op-wit staan in rapporten van de leveranciers. Het zware metaal, dat bedreigend kan zijn voor de volksgezondheid, werd in 1997 ook in kratten en luchtbedden van Heineken aangetroffen, waarna de bierbrouwer miljoenen exemplaren uit de handel moest halen en vernietigen. uit." De aanwezigheid van cad mium in het glas is een extra complicerende factor. „Niet dat het Vredesmonument nu een gevaar voor de volksgezondheid is, maar behalve wethouder cultuur ben ik ook wethouder milieu en ik kan toch moeilijk glasplaten met het in Neder land verboden cadmium uit België importeren." Pechtold noemt België omdat het glas bij een bedrijf uit dat land vandaan komt. In België is cadmium wel toegestaan. De wethouder heeft vlak voor het kerstreces de raadscommissie Pechtold zegt dat hij zich geen raad meer weet met het beeld, dat vier ton heeft gekost en on langs voor de zoveelste keer is vernield. Dit keer werden zes glasplaten van de schepping van de Bredase kunstenaar P. Stulemeijer aan gruzelementen geslagen. „Het Vredesmonu ment is het verkeerde beeld op de verkeerde plaats", zegt de wethouder. Op de vraag of ver plaatsing nog een optie is, ant woordt hij: „Ik kan mët dit beeld niet meer voor- of achter cultuur in beslotenheid inge licht. Hij heeft toen laten door schemeren dat verwijderen wat hem betreft niet is uitgesloten. De fracties hebben nog geen standpunt bepaald. Ambtenaar B. Kienjet werkt aan een raads voorstel waarin de verschillen de mogelijkheden met het Vre desmonument op een rijtje zijn gezet. De kogel moet binnen kort door de kerk. Pechtold zegt dat het Vredes monument, dat morgen precies zeven jaar geleden door de toenmalige wethouder cultuur (PvdA'er H. Koek) werd onthuld 'heel moeilijk ligt'. „De kunste naar wilde met zijn keuze voor verhard glas de kwetsbaarheid van de vrede tot uitdrukking brengen, maar in deze stad is dat een zeer gewaagde onder neming. Het telkens vervangen van de glasplaten heeft de ge meente al vele tienduizenden guldens gekocht. En er is geen enkel signaal dat het Vredes monument ooit met rust wordt gelaten. Er bestaat vanuit de Aswarmtepomp moet de ®rmingsbron van de toe- i worden. De pomp haalt armte uit de buitenlucht pvarmt daarmee het huis. ps producent Nefit Fasto D veertig tot vijftig procent ie worden bespaard in lijking met een conventio- jv-ketel. normen voor energiever in huizen worden steeds iljer. Nu moet nieuwbouw pdaard met een hoogren- Vits-ketel worden opgele- |>m aan de energienorm te Jen. In de toekomst zal dat jfoldoende zijn. De gas- Itepomp moet de opvolger en van de hr-ketel. De p werkt als een 'omgekeer- belkast: de warmte wordt pkken aan de buitenlucht porgegeven naar binnen, feswarmtepomp, die vier- ^jfduizend gulden zal gaan n, wordt dit jaar in de ijk getest. Als dat succes- werloopt, neemt Nefit de 1» in productie. id sluit ieder buiten I AD VAN KAAM Leidse kleuter van 2 jaar gisteren haar moeder tij- c buitengesloten. Op het lent dat de vrouw zich op lalkon van haar huis in de ïr Meijboomstraat bevond, (de de kleine doodgemoe- Brd de knip op de deur. jer daarvan de directe con- ienties te beseffen. Want de el die spelenderwijs eerst laar rechts ging, wilde ver- ;ns niet meer naar links. n voorbijganger waar- wde uiteindelijk de politie, de agenten arriveerden, eerde toevalligerwijs net man met een ladder. Met ilp van dat instrument kon rouw uit haar benarde po- worden bevrijd. parus Twee jaar en twee dagen geleden werd de Eflstedentocht gereden. Dat is nu onvoorstelbaar, want dit jaar breekt januari alle warmterecords van deze eeuw. Voor Parijzenaars een goede aanleiding om de trappen langs de Seine op te zoeken. Om te lezen, te zoenen of te zonnen. foto ap* michel euler stad ook weinig waardering kamer na het douchen, je weet voor het beeld. Het is ook altijd wel met van die strepen erop." vies. Medewerkers van De Zijl Bedrijven spuiten het eens in Pagina 21:'Om moedeloos van de twee weken schoon, maar te worden' het blijft eruit zien als een bad- Salt Lake City schonk geweren aan Samaranch salt lake city DPA-fi IOC-voorzitter Samaranch heeft van Salt Lake City cadeaus ge kregen voor de verkiezing van de locatie van de Olympische Spelen in 2002. De voorzitter van het Interna tionaal Olympisch Comité, die zich bij zulke verkiezingen altijd van stemming onthoudt, kreeg twee jachtgeweren ter waarde van duizend dollar. De geweren van het merk Browning zijn rechtstreeks naar Samaranch' kantoor in Lausanne gestuurd. Bij eerdere bezoeken aan Salt Lake City kreeg Samaranch ook al geschenken, zoals een india nentooi van veren en een deken met een tafereel. Eerder werd ook Anton Gees- ink genoemd als IOC-bestuur- der die zich door Salt Lake City zou hebben laten omkopen. Het IOC is een onderzoek naar de zaak begonnen. Op 23 febru ari wordt het resultaat daarvan bekend. IOC-bestuursleden mogen geen cadeaus aanne men van meer dan 150 dollar. Grote stroom buitenlandse autowrakken HET WOORD IS AAN Anna Russell Er zijn zo weinig vrouwelijke komieken, omdat maar wei nig vrouwen kunnen verdra gen dat er om hen gelachen wordt. VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie8,9 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving14 Meningen19 Regio13,15,17 LEIDEN ANNET VAN AARSEN Je betaalt extra voor ecostroom, maar als je thuis het licht aan doet, zou de gebruikte energie afkomstig kunnen zijn uit een Duitse kerncentrale. Het kan niet anders, zeggen ze bij het Leidse energiebedrijf EWR. „We kopen energie in van verschil lende bronnen", zegt EWR- woordvoerder Van der Erf. „Windenergie, energie afkom stig van biocentrales, water-, kolen-, gas- en ook van kern centrales. De herkomst van de stroom, die de klant in huis krijgt, is dus niet meer te ach terhalen. Ecostroom is meer een boekhoudkundige zaak. Hoe meer mensen extra betalen voor ecostroom, des te meer ecostroom we kunnen kopen." Zo zit het dus. Ecostroom komt niet via een afgescheiden elektriciteitsnet bij de klant in huis. „En dat is voor ons bedrijf lastig te verkopen", weet Van der Erf. Maar het moet. De overheid heeft de energiedistri buteurs verplicht gesteld om in het jaar 2000 drie procent van de elektriciteit te betrekken uit duurzame bronnen. „Dat wordt een enorme inspanning", zegt Hilversum «anp de EWR-woordvoerder. „En in het jaar 2010 is de norm tien procent uit duurzame energie bronnen." Ter vergelijking: veertien procent van de Neder landse energie is afkomstig uit atoomenergie. Inmiddels doet een procent van de klanten van de EWR mee aan ecostroom. Maar de doelstelling die de EWR zich had opgelegd voor vorig jaar - vijf gigawatt uur duurzame energie - is net niet gehaald. „We zijn blijven steken op vier", zegt Van der Erf. „Voor dit jaar mikken we op tien giga watt uur." De sympathieke doelstellin gen achter duurzame energie lijken te botsen met een nieuwe activiteit van de EWR. Sinds be gin dit jaar kopen de Neder landse Spoorwegen de helft van de stroom in Duitsland in. De EWR zorgt voor het binnenha len van de stroom - deels af komstig van kerncentrales en het milieuonvriendelijke bruin kool - en voor de distributie naar het net van de NS. RTV/programma's11 Sport22,23,25 Strips10 Excuses van ministerie van justitie De Nederlandse politie maakt zich grote zorgen over een af valstroom van buitenlandse au towrakken naar ons land. Ze worden voor een deel verwerkt door dubieuze bedrijven die zich niet houden aan de milieu regels. Het gevolg is dat grote hoeveelheden schadelijke stof fen direct in het milieu verdwij nen. In Nederland verwerken 250 geregistreerde sloopbedrijven ruim tachtig procent van alle autowrakken. De rest komt voor rekening van zeshonderd andere bedrijven die in het cir cuit opereren. Het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) schat dat jaarlijks een half mil joen auto's voor de sloop wor den aangeboden. De Raad van Hoofdcommis sarissen wil een landelijke aan pak om het probleem het hoofd te bieden. Er zouden verder Eu ropese regels moeten komen. De instroom van buitenlandse wrakken komt namelijk ook doordat in bijvoorbeeld Duits land autobezitters achteraf een bedrag voor milieuvriendelijke verwerking van hun auto beta len. In Nederland is zo'n hef fing vooraf. Daardoor is een Duitse autobezitter financieel beter af als hij zijn sloopwagen in Nederland laat vernietigen. LEIDEN JANNEKE DE JONGE Jeremy Bangs, directeur van het American Pilgrim Fathers Mu seum, mag in Nederland en dus in Leiden blijven. Dat heeft Jus titie hem schriftelijk meege deeld. In de brief wordt Bangs 'oprechte excuses' aangeboden voor het feit dat hem ten on rechte geen verblijfsvergunning is verleend. De in Leiden verblijvende Amerikaan kreeg op 18 decem ber te horen dat hij nog vier we ken had om Nederland te verla ten. Twee jaar daarvoor - na een tussentijds verblijf in de VS - vroeg hij een verblijfsvergun ning aan. Deze kreeg hij niet, ondanks het feit dat hij eerder al zeventien jaar in Nederland woonde, met verblijfsvergun ning. Als reden werd aangege ven dat de historicus geen te werkstellingsvergunning heeft. Tweede Kamerlid J. Hoekema (D66) besloot over deze zaak vragen te stellen. Zover kwam het uiteindelijk niet. Door de lobby die vanuit Amerika op gang kwam en de aandacht die de media aan de zaak besteed de, besloot minister Korthals van Justitie Bangs een nieuwe verblijfsvergunning te verlenen. Bangs heeft in november 1997 het museum opgericht in een vijftiende-eeuws pand in de Leidse Beschuitsteeg. De histo ricus komt rond van een uitke ring uit Amerika, aangevuld door een toelage van de New England Historical and Geneo- logical Society, die zijn onder zoek steunt. In de Leidse Stadsgehoorzaal treedt Musica ad Rhenum op in de serie barokmuziek, waarvoor een kortingsbon. Nieuw bord op rotondes in Zuid-Holland DEN HAAG ANP Met een nieuw verkeersbord wil de provincie Zuid-Holland de capaciteit op rotondes vergro ten. Het bord wijst automobilis ten erop dat ze richting moeten aangeven als ze afslaan. Vol gens een woordvoerder van de provincie gebeurt dit nu te wei nig, waardoor files ontstaan. Gedeputeerde Jansen onthulde gisteren het eerste bord. Het nieuwe verkeersbord heeft zo wel een pictogram als een tekstgedeelte. De afbeelding van een auto met een verlichte richtingaanwijzer ondersteunt de tekst: Bij verlaten rotonde richting aangeven. Het picto gram staat ook bij alle afslagen. Vanaf 6 januari tot IKEA WinterSale met kortingen van 50% op veel artikelen. Iedere maandag t/m vrijdag koopavond tot 21.00 u IKEA informatielijn 0900 - 235 45 32 (22 ct/min.) IKEA uatenschap Coelombie bedraagt 9,2 miljoen jLEM JACOB VAN DER MEULEN DUIVENVOORDE drie erfgenamen van het pogen van de Haarlemse ikenmaker Johannes Coel- jie zijn verdeeld over de !g hoe het geld moet wor- >1 verdeeld. De nalatenschap raagt 9,2 miljoen, zo maak- de beheerders van het Coel- ïiefonds gistermiddag in flem bekend. Vier miljoen rvan gaat naar een nieuwe iting die gaat investeren in lelskgelegenheidsprojecten. De rest gaan de drie erfgenamen zelf verdelen. De drie erfgenamen (de Her vormde Diaconie, het katholie ke Jacobs Godshuis en het Evangelisch Lutherse Wees huis) kregen eind vorig jaar de vraag voorgelegd wat te doen met het geld. Daarvoor hadden de beheerders van het Coelom- biefonds drie opties bedacht. In het eerste geval zou het geld in zijn geheel naar een nieuwe stichting gaan met als doel werkgelegenheid te scheppen. Daarmee zou volledig uitvoe ring worden gegeven aan de wensen van Coelombie. In het tweede geval zou iedere erfge naam zelf mogen bepalen wat er met het geld zou moeten ge beuren. De derde optie was een deel van het geld in een nieuwe stichting te stoppen en de rest zelf te besteden. Ondanks een dringend advies van de beheerscommissie om het geld niet op te delen, kozen de drie erfgenamen elk een an dere optie. Uiteindelijk is beslo ten dat de Hervormde Diaconie en het Jacobs Godshuis ieder twee miljoen stoppen in een nieuwe stichting die werkgele genheidsprojecten gaat steu nen. Het Evangelisch Luthers Weeshuis gaat het eigen geld zelf besteden. Tot twee keer toe.werden de afgelopen jaren juristen ingezet om de nauwgezette wilsbe schikking van de klokkenmaker ongeldig te laten verklaren. Het zou onmogelijk zijn uitvoering te geven aan de belangrijkste wens van Coelombie: het uit roeien ran de onbeschaamde bedelarij. Vorig jaar kwam voor de erfgenamen pas de weg vrij om het geld naar eigen inzicht te besteden. Daarbij werd wel bepaald dat zij rekening moe ten houden met de beweegre denen van de klokkenmaker. Coelombie liet bij zijn overlij den in 1805 voor 14.000 gulden aan vrijwel waardeloze obliga ties na. De verkoop van zijn huis leverde zevenduizend gul den op, waarmee de beheer ders de obligatie- en aandelen markt op gingen. Dat ging niet altijd even goed. Vlak voor de Eerste Wereldoorlog was het bedrag wel opgelopen tot 113.000 gulden. De helft van dat geld was gestoken in obliga ties van Russische spooiwegen, die na de revolutie in 1917 niets waard bleken. Ook tijdens de beurskrach van 1929, de Twee de Wereldoorlog, de oliecrisis en de beursdaling van vorig jaar had het geld zwaar te lijden. Pas in de laatste decennia groeide het fonds explosief. Welke werkgelegenheidspro jecten worden uitgevoerd, is nog onduidelijk. Ja, ik wil een abonnement óp het Leidsch Dagblad. .drësA code; Plaats: - Tel.iiU.v,rrt. comrole be/orgingi 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal rQavtvniatisch lf. 96.90) i automatisch (f, 33,70) Oacceptgiro (f. 97.90) Nr, bank/giro: Handtekening: -i Bij machtiging tot automatische betaling krijgt xi een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, 8 '712141 "4001 1 4" OF BEL 071-51 28 030 maandag,/mvrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1