CDA, ga toch eens een keer het land in' Het hele jaar op voeding letten is beter dan lijnen Meningen De deugd van het nieuwe millennium Nu syt wellecome - maar niet in de Hooglandse Kerk Met 'Zuivelhuis' wordt Rijkszuivelstation bedoeld Jitspraak over Goekoop in Gankbord' was schandalig ENSDAG 6 JANUAR11999 REDACTIE PAUL DE VLIEGER. 071 -5356482 te pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen brieven met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, Postbus 54,2300 AB Leiden, of faxen naar. 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl UITGELICHT r uws valt niet te voorspel- maar nu al is zeker dat de erende wisseling van het ennium dit jaar geen dag Ie krant zal ontbreken. Eer gezegd ben ik al geruime millenniummoe. Het ge- dat de aanstaande eeuw- eling heel bijzonder is, ~jp ft me tot dusver niet be- v. gen. Hoe anders is dat in n omgeving. En dan heb ik niet over computerproble- maar over de sensatie de overgang naar een uwe eeuw en zelfs een uw duizendtal, eel mensen weten nu al ir en met wie ze de volgen oudejaarsnacht zullen irbrengen en peinzen zich over het ultieme goede irnemen dat daarbij hoort, igen kring merk ik dat de lennium-wisseling vooral L verbeelding van jongeren I en veel ouderen weemoe- 1"* stemt. r is met andere woorden neiging tot feesten, waar- wij zeker verslag zullen n. Maar er blijkt ook een behoefte aan reflectie. Als het daar dit jaar meer dan gebrui kelijk van komt, dan is de wis seling van het millennium wat mij betreft toch nog ergens goed voor. Natuurlijk hebben 'wij van de krant' als het om verslagge ving over de waan van de dag gaat kilo's boter op ons hoofd. Maar wij trekken de laatste ja ren steeds meer ruimte uit voor de achtergronden van het nieuws. Om van de millenni- umnood een deugd te maken staat, ruimen we dit jaar eens in de maand een deel van het bijvoegsel in voor een eigen tijdse bezinning op brandende kwesties. Wonen, werken en mobili teit komen aan de orde, maar ook gezondheid, religie en lief de. En natuurlijk is er na elke aflevering ruimte voor uw re acties. Dus maak van uw hart geen moordkuil, dat wens ik u voor 1999 graag toe, met alle andere goeds. TON VAN BRUSSEL HOOFDREDACTIE 'Een uitbundige finale van de Leidse Cantorij', zo luidde de kop boven de recensie van het adventsconcert dat zondag 20 december plaats had in de Hooglandse Kerk. Helaas moch ten veel belangstellenden de feestvreugde van het jubileum concert niet meemaken. Anders dan in de afgelopen jaren was de kerk nu ruim een kwartier voor aanvang van het concert volgestroomd. Nu valt het op zich wel te be grijpen dat de deuren dan dicht moeten. Vol is vol en er zijn nu eenmaal veiligheidsvoorschrif ten. Maar voor de wijze waarop de muziekliefhebbers werden weggestuurd, kan geen enkel begrip worden opgebracht. Zo maakte ik - één van de te leurgestelde fans van de Canto- rij - mee dat een automobilist die zijn invalide vrouw tijdig had afgezet, er zelf na het par keren van de auto niet meer inkwam. De uitbundige finale was door toedoen van het deurpersoneel ook bijna voorbijgegaan aan de gelukkigen die wél in de kerk zaten. Eén van de koorleden slaagde er namelijk alleen met de grootste moeite in om nog binnen te komen. Ondanks dat het nog zeker een kwartier zou duren voordat het concert zou beginnen. Ook een instrumentalist werd zonder pardon buitengesloten. Zijn argument dat hij mee moest spelen, werd op voor hand 'ongeloofwaardig' gevon den. Hij droeg zijn instrument immers niet bij zich en had bo vendien maar eerder moeten komen. Voor de kostersfamilie vormde dit genoeg reden om hem daarover op ruwe toon de les te lezen. Het dreigement van de muzikant dat de plek op het podium dan leeg zou blijven, maakte niet de minste indruk. Gelukkig kon het ternauwer nood binnengekomen koorlid de betrokkene nog net identifi ceren. maar niet nadat het slachtoffer de vraag had beant woord: 'Wie is de dirigent van het koor?' Op dezelfde ongastvrije ma nier werden nog heel wat be zoekers de deur gewezen. Vlak voordat het concert begon, werd er kennelijk nog een con certliefhebber voor wie geen plaats was in de herberg de kerk uitgezet. Het tumult dat daarop plaatsvond moet ook in de kerk goed hoorbaar zijn geweest. Voor het overige was het on getwijfeld een mooi concert, maar het smachtende 'Eya, wa ren wir da', had ook uit de kelen van de wachtenden voor de kerkpoort kunnen klinken. Wanneer de adventsconcer- ten zo populair blijven, zal de kerk volgend jaar de zaak an ders moeten aanpakken. In elk geval lijkt een cursus omgangs vormen voor de ordehandha vers dringend aanbevolen. Of anders kan het 'Komt allen te zamen' of het 'Nu syt welleco me' beter uit het repertoire wor den geschrapt. Het bericht in het Leidsch Dag blad over verbouwingsplannen met het voormalige 'Zuivelhuis' in de Vreeswijkstraat, geeft mij aanleiding te melden dat hier mee bedoeld moet zijn het 'Rijkszuivelstation'. dat van 1902 tot circa 1980 in dit ge bouw was gevestigd. Het werd toen overgeplaatst naar Wage- ningen, waar het ook thans nog onder de naam Rikilt (Rijkskwa liteitsinstituut land- en tuin bouwproducten) - dit met uit breiding van deels reeds in Lei den informeel verrichte taken - is gevestigd. De personeelsbezetting in Leiden was ongeveer 60, onder wie een glasblazer en een in strumentenmaker. Acht acade misch gevormden gaven er lei ding aan het chemisch en bac teriologisch controlerend en in noverend onderzoek. Het Rijkszuivelstation had een primeur voor controle op radioactive besmetting van de atmosfeer en van een onder zoek naar de aanwezigheid van insectenbestrijdingsmiddelen in i moedermelk. Het vertrek uit Leiden viel on geveer samen met de pensione ring van de directeur, de zeer verdienstelijke ir. J. Roos, helaas j kort hierna overleden. Jammer j genoeg is één en ander aan de j aandacht van de pers en ge- meenteadministratie ontsnapt. I J.G. van Ginkel, j Oegstgeest. I De decembermaand is de maand van de lekkernijen. Bijna iedereen snoept lekker mee. Pepernoten, kruidnootjes, chocolade-sinterklazen uit de schoen. En even later: kerststol, kerstkrans, crèmesoep, paté, eend, zalm, gour metschotel, feestsalade, roomijs, spe ciaal wijntje, bijzonder likeurtje. Het is zonde om dit alle maal af te slaan. En wat dacht u van de oliebol, een appel flap. champagne, nog een bijzonder wijntje, toastje met roomkaas en ga zo maar door. Teveel om op te noemen. Voor sommigen onder u gaat de feestvreugde ongetwijfeld gepaard met de nodige extra kilo's lichaams- vet. De teleurstelling is groot als de weegschaal 2, 3, 4 of zelfs 7 kilogram of meer aangeeft dan vóór de feestda- OPINIE Ires Schultze is diëtist bij het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC, voorheen AZL). Op verzoek van deze krant schreef zij een opinie over de zin en onzin van afslanken. gen. Het smaakt gewoon allemaal erg voortreffelijk en je laat al dat lekkers niet gewoon je neus voorbij gaan. Meestal neem je ook nog meer dan je wilde. Menigeen begint het nieuwe jaar dan ook met het goede voornemen om nu écht wat aan die al te mollig geworden lijn te doen. De meest strenge diëten wor den uit de doos ge haald: het appel-di- eet, het ei-dieet, het vis-dieet, het wortel-dieet; je kunt het zo gek niet bedenken. En wat dacht u van wonderpoedertjes en wonderpil letjes? Zelfs daar schrikken mensen niet voor terug om maar zo snel mo gelijk weer flink lichter te worden. Als u het mij vraagt, lijkt het raad zaam om in 1999 een begin te maken met het leren gezond te eten, maar ook lekker. Steeds meer mensen ver liezen uit het oog wat dat nu eigenlijk inhoudt. Maar het is allemaal niet echt moeilijk. Het kost alleen tijd. Wat houdt dit in? Om te beginnen: regelmaat; drie maaltijden per dag, waarbij het ontbijt niet mag worden overgeslagen. Gebruik de maaltijden bovendien aan tafel. Eet zeker per dag: 4 sneeën volkorenbrood, halvarine (dun gesmeerd), 1 a 2 plakken kaas, 1 a 2 plakken vleesbeleg (15 a 30 gram), 2 a 3 glazen melk/karnemelk/yoghurt (300 450 ml), 1 klein stuk vlees/vis- /kip (75 gram gaar), 1 eetlepel marga rine voor de bereiding van vlees en jus, 3 5 kleine aardappelen (150 a 250 gram), 3 grote eeüepels groente (200 gram), 2 stuks fruit. Als u alles eet wat u nodig heeft, is er voor veel mensen nog ruimte over voor iets 'lekkers'. Houd wel rekening met individuele verschillen: wat voor de één al te veel is, is voor de ander zeker nog niet genoeg. Van lucht en water worden we echt niet te dik - ook al lijkt dat soms zo - maar van te veel eten wel! Het hele jaar door op de voeding letten, dat is de betere weg. Voor velen zal dit geen gemakkelijke opgave zijn, want gedurende lange tijd ontstane voedingsgewoonten zijn niet van de één op de andere dag blijvend te ver J ergenis is groot over het- j Olaf Hoenson - in de ru le Klankbord in de krant van december - laat optekenen j de hooggeprezen burge- feter van de gemeente Lei- I de heer Goekoop. Eén van ineest geziene burgemees- f*die de gemeente ooit heeft gekend. In één woord: schanda lig. En dat voor iemand die nog nooit een zinnig artikel in het blad 'Het' heeft geschreven. Dit moest mij even van het hart. C.H.H. Staats, Leiden. In plaats van een dieet te volgen, is het verstandiger om in 1999 te leren gezond te eten. foto united photo's de boer ron pichel anderen. En niet iedereen valt gemak kelijk af. Wat wel veel mensen kunnen berei ken, is een gezond eetgedrag. Je raakt op den duur waarschijnlijk toch wat gewicht kwijt - uitzonderingen zijn er altijd - en je voelt je prettiger, energie ker, doordat je alle belangrijke voe dingsstoffen binnenkrijgt die het men selijk lichaam nodig heeft. Dit, samen met wat meer beweging, draagt er uiteindelijk toe bij dat u vol gend jaar om deze tijd niet weer met overtollige kilo's worstelt, of tot de de primerende conclusie komt elk jaar al leen steeds zwaarder te zijn geworden, totdat u op het laatst echt uit de voe gen barst. En dit ondanks allerlei tus sentijdse drastische afslankmaatrege- len. Stop, wat mij betreft, met al dat ge- lijn! Veel diëten zijn erg eenzijdig sa mengesteld en dragen er zeker niet toe bij met ongezonde eetgewoonten te breken. Dit geldt ook voor poeder tjes en pilletjes. Mijn advies: niet doen! In plaats daarvan: eet en drink verstandig en let op beweging. En ex tra bewegen hoeft echt niet speciaal in de sportschool te gebeuren. Traplo pen en fietsen bijvoorbeeld, zijn ge makkelijk in te passen in het dagelijk se leven. En wie kan u allemaal hierbij hel pen? Ten eerste uzelf. Maar u kunt ook hulp zoeken bij een diëtiste om uw doel te bereiken. Iets om over na te denken. Ik wens u allemaal een gezond en actief 1999 toe. IRES SCHULTZE ben heel positief over ^|t CDA. Het is de partij de toekomst", aldus uud Lubbers in een iaggesprek met Paul teman, onlangs in het rogramma Buitenhof, lgens de oud-premier iet niet heel lang meer duren of de kiezer verlangt naar een e rnatief voor de huidige egeringscoalitie van dA, WD en D66 die 'slordig met de émocratie omspringt'. Lubbers noemde de resties Schiphol en Srebrenica als orbeelden. Ook is er volgens hem een beweging nodig die indacht vraagt voor de betrokkenheid van ensen met elkaar. „Een irtij die zegt dat déér de kracht van de tamenleving ligt." Het DA heeft nu 29 zetels in de Tweede Kamer, 'olgens Lubbers kan de partij in de toekomst ikenen op meer dan 20 tot 25 procent van de stemmen. Wishful thinking of realisme? LUD kwe -i s (oorl Van Rooijen, fractievoorzit- laide SGP in Katwijk: ,,Ik deel jyisie niet. Als ik de visie van je]lA-voorzitter T. Vlot hoor, 1 is er sprake van een totale Verkoop van de C van het ,ejA. Die was namelijk voor af- jaffing van heel veel christe- ofe elementen. Zo blijft er al- n een middenpartij over. Een izé Als het CDA zo doorgaat, i heeft het geen toekomst, jnsen zoeken toch het chris- (jk element. Zonder die C, it het CDA geruisloos ten on- Van Rij, fractievoorzitter •Jj het CDA in Wassenaar en Wtdidaat-partijvoorzitter: e ifat Ruud Lubbers zegt, is een ft onder de riem, een duw in Vug die we nodig hebben, n analyse van het regerings- leid is haarscherp. Als van- ps. Die 54 zetels in zijn tijd Volgens oud-premier Lubbers zal het niet heel lang meer duren of de kiezer verlangt naar een alternatief voor d PvdA, WD en D66. vormden een redelijk vertekend beeld. Daar moet je tien zetels bonus voor Lubbers vanaf trek ken. Als we de uitslag van de af gelopen gemeenteraadsverkie zingen vertalen naar de landelij ke verkiezingen, hadden we 36 zetels gehad, maar ik denk dat je realistisch moet zijn. We heb ben ook te maken met ontker kelijking. Ik heb gesteld dat de partij terug moet naar 38 zetels. Politiek is een combinatie van mensen en ideeën. Kijk. de PvdA doet het op dit moment heel aardig, maar wat als Kok weggaat? Dan denk ik dat die partij terugzakt naai' 35 zetels, daar durf ik wel een fles wijn met u om te verwedden." De voormalig wethouder van financiën in Leiden A. van Bochove, door zijn eigen CDA- fractie in het voorjaar van 1997 'afgezet': „Oei. Even een rustig plekje opzoeken. Ik heb hier best een antwoord op, da's het probleem niet, maar al die mensen om me heen. Ik bel wel terug." J. Hoekema, Leids D66-parle- mentariër: „Een heel klein her stel is mogelijk maar geenszins zeker. Met alle respect voor De Hoop Scheffer maar de grote sprong voorwaarts van het CDA blijft uit zo lang het geen aan sprekende leider heeft. Ruud Lubbers kandideerde zich bij Paul Witteman overal voor, be halve voor die functie. Wat de wederopstanding ook in de weg staat, is die alles verlammende spagaat die zo typerend is voor het CDA. De rechterhelft van het CDA tamboereert op het in dammen van de asielzoekers- stroom en het beperkt houden van het financieringstekort en de linkervleugel accentueert het belang van het sociale gezicht en de armoedebestrijding. Je kunt nooit hard lopen als je be nen zo wijd uit elkaar staan. Na delig voor het CDA is verder dat de discussie over normen en waarden niet langer exclusief een onderwerp van en voor de christen-democraten is. Ik ver wijs naar de indrukwekkende dingen die partijgenoot en mi nister Van Boxtel over de ver loedering van de samenleving heeft gezegd." I. Mostert, fractievoorzitter RPF/GPV/SGP in Rijnsburg: „Lubbers voelt zich nu natuur lijk als CDA-coryfee geroepen om een soort profeet te zijn, maar de tendens» is volgens mij anders. Het CDA is naar het midden geschoven. Dat heeft te maken met de algehele secula risatie. Mensen zijn minder ker kelijk gebonden. De C van het CDA is behoorlijk afgekalfd en dat zal doorwerken omdat er veel ouderen op het CDA stem men. En dié sterven snel. Als er al een opleving van de christelij ke politiek komt, dan komt die. tot uiting bij het GPV en de RPF. Lubbers moet de negatieve as pecten van paars niet gebruiken als positieve van het CDA. De kracht van een partij gaat uit van een behoorlijke ideologie en een visie op de samenleving en daar heeft het CDA wat laten liggen. Als hindoestanen en mo hammedanen achter het CDA mogen staan, dan doet dat af breuk aan die partij. Ze winnen dan wel aan die kant, maar aan de christelijke kant verliezen ze juist weer." A. van Geest, voorzitter Hu manistisch Verbond Leiden: „Ik geef Lubbers gelijk waar hij het heeft over het democratisch gehalte en de besluitvorming van paars. Het viel mij op dat er sprake is van een excuusdemo- cratie. Er wordt te gemakkelijk met excuses gestrooid en het is goed dat dat wordt gesigna leerd, maar dat dat nou net Lubbers moet zijn... Als er ie mand kampioen van de achter kamertjespolitiek is, dan is hij het wel. Wat betreft die opleving van het CDA: daar ben ik het volstrekt mee oneens. Het CDA is nu gekomen op een omvang die bij de partij past. Het komt niet meer terug op het oude peil. De jongeren vinden het CDA te kerks. Daar is minder behoefte aan, net zoals er geen behoefte is aan een humanisti sche partij. M. Ate§, CDA-fractievoorzitter in Zoeterwoude: „Lubbers' uit latingen zijn realistisch. Onder paars heeft dit land een dusda nig hoog welvaartsniveau be reikt dat andere waarden van het leven weer aandacht kun nen krijgen. Zinsvragen, spiritu aliteit en mystiek zijn interes santer dan de vraag hoe we het in materieel opzicht nog beter kunnen krijgen. Twintig procent van de wereldbevolking ver bruikt tachtig procent van de energie! De wereld bestaat aan het einde van de 21ste eeuw niet meer als we niet aan het begin ervan de zorg voor elkaar, de onderlinge verbondenheid centraal stellen. Dat zijn welis waar geen exlusieve CDA-the- ma's maar ze horen wel princi- pieelbi) het CDA thuis. Dat maakt dat het CDA de partij van de toekomst is." A. van Bochove belt terug: „De ernst van de situatie is nog altijd niet tot het CDA en kennelijk ook niet tot Lubbers doorge drongen. Natuurlijk gaat paars een keer voor gaas maar daar vloeit niet automatisch de we deropbouw van de macht van het CDA uit voort. Alleen maar rekenen op de ondergang van de huidige ploeg, leidt tot nog eens twee grote verkiezingsne derlagen van het CDA. Het op- positieverhaal van de partij is verre van inhoudelijk en mist wortels in de samenleving. Het zijn juist de paarse partijen die overleggen met de maatschap pelijke instituten. Zo kunnen ze heel eenvoudig om het CDA heen. Dat komt doordat het CDA veel te veel energie steekt in het Haagse circuit. Ga nu toch eens een keer het land in, zoek nieuwe thema's en nieuwe mensen." CONNIE VAN UFFELEN»

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19