eiden Regio Milieustraat voor alle afval OPHEFFINGS UITVERKOOP DE VRIES RECYCLING lier zijn geen illegale panden met twintig studenten Heen aangemeld grofvuil telt ook echt als grofvuil Duithuis waren Milieudefensie en atoomstroom NS Touwtrekken om gekraakte instrumentmakersschool 5DAG 6 JANUAR11999 13 wonden bij aanrijding Vier mensen raakten gisteren gewond bij een aanrij- tussen twee auto's op het kruispunt Hoge Rijndijk/ burgerkade. Daarbij ook een baby van een jaar. Net als moeder en een derde inzittende van de auto, die klach- adden aan heup en ribben, is de peuter ter observatie nomen in het Rijnland-ziekenhuis. De bestuurder, een rige man uit Leiden bleef zelf ongedeerd. VM RICHARD MOOYMAN VAN VOORPAGINA efensie eist dat de Ne- se Spoorwegen milieu- trden stellen aan de die zij via de Leidse t Duitsland betrekt om en te laten rijden. De in ld ingekochte stroom is kt met behulp van on- »r atoomenergie en het onvriendelijke bruin- Dat zijn twee energie- 1 waarmee we proble- ebbenaldus woord- W. Kersten van Milieu hebben er problemen at we zo ongemerkt troom binnenhalen", rsten namens Milieude- De bezwaren richten >ral op het niet opgelos- leem van het radio-ac- 1. Ook is Kersten niet blij met het gebruik van bruinkool in Duitse centrales. „Bruinkool draagt het meeste bij aan het broeikaseffect, meer dan kolen en aardgas." Ondanks de be denkingen over de Duitse stroom blijft reizen met de trein volgens Milieudefensie beter voor het milieu dan autorijden. Volgens woordvoerder J. Krijgsman van de NS is het on doenlijk om bij het inkopen van stroom rekening te houden met de herkomst. ,,We hebben be grepen dat veertien procent van de stroom in Nederland al af komstig is uit atoomenergie, met name door import uit het buitenland. Je kunt door de in ternationalisering van de ener giewereld geen voorwaarden stellen. Op de herkomst heb je toch weinig invloed." Bruinkool levert volgens Krijgsman een re latief klein deel voor de opwek king van de Duitse stroom. ier en karton plastics co 9002 tietvernietiging - containerservice HH-waard I Alkmaar I NW-Vennep 'Bij 'pilgrims' denkt men nu aan Leiden' LEIDEN «JANNEKE DE JONGE VERVOLG VAN VOORPAGINA Jeremy Bangs is opgelucht nu hij definitief in Neder land mag blijven. „Ik ben blij dat uiteindelijk het ge zond verstand de leiding heeft gekregen", aldus de historicus, die is gespeciali seerd in de geschiedenis van de Pilgrim Fathers. De ze Engelsen vluchtten in 1609 voor de anglicaanse kerk en kwamen eerst in Leiden en Amsterdam en vervolgens in Amerika te recht. Bangs heeft er diverse boeken over geschreven en op 27 november vorig jaar het American Pilgrim Fathers Museum geopend, in een vijftiende-eeuws pand in de Beschuitsteeg. J. Hoekema, Tweede-Ka merlid voor D66, vindt het 'heel slordig' dat Bangs het nieuws pas na een paar da gen officieel te horen kreeg. „Op 31 december heeft mi nister Korthals van Justitie al besloten Bangs een ver blijfsvergunning te verle nen. Niemand heeft hem dat doorgegeven. Pas maandag ontving hij een fax van Justitie." Bangs maakt het inmid dels niet zoveel meer uit. De historicus is alweer positief gestemd. „Ik wilde altijd dat als men in Amerika het woord 'pilgrims' hoorde, men direct aan Leiden zou denken. Dat is nu gebeurd." Bangs voorspelt dat er de komende tijd veel meer - buitenlandse - gasten het museum zullen bezoeken. Theater A C Het cultureel cen- I 3 trum In Noordwijk dat over drie jaar klaar moet zijn heeft uitstraling van een theater. Wethouder Oud-wethouder I Kraak van Ter Aar vecht ontslag aan: 'Motie van wantrouwen was op leugens gebaseerd'. Leidenaars kunnen vanaf komende zomer op indu strieterrein De Waard al het afval kwijt dat niet in een vuilniszak of gft-con- tainer past of hoort. Recht tegenover het pas geopen de kringloopbedrijf Het Warenhuis wordt een milieustraat ingericht. Wie pas de zolder heeft opge ruimd, kan straks in de J.C. de Rijpstraat al het overtol lige afval kwijt, belooft di recteur Pedro Peters van de dienst Milieu en Beheer. LEIDEN ROBBERT MINKHORST Grofvuil wordt nu nog ingeza meld op een terrein aan de Ho ge Morsweg. Sinds de sluiting van het overslagstation aan de Gabriël Metzustraat geldt dat terrein als een noodoplossing. Het verzamelpunt voldoet niet meer aan de eisen van deze tijd en aan die van de Wet Milieu beheer. De plek tegenover het Waren huis is bij uitstek een geschikte locatie, zeggen verantwoordelijk wethouder Jan Laurier en Pe ters. „Dat Het Warenhuis en de milieustraat vlak bij elkaar ko men te zitten is een groot voor deel", vindt de eerste. Want, vult Peters aan: „Overtollig huishoudelijk afval kan eerst worden aangeboden bij het kringloopbedrijf. Als die het niet accepteert, kan de eigenaar het bij de overbuurman kwijt. En verder hoop ik dat mensen meteen even binnen lopen bij de kringloopwinkel. De milieustraat krijgt onder andere een loswal, waar inwo ners met hun wagen plus even tuele aanhanger op kunnen rij Directeur Peters van Milieu en Beheer op het terrein dat nu nog een opslagplaats is voor verkeersborden en straatstenen, maar dat straks wordt in gericht als een milieustraat. foto marklamers den. Afval en goederen die ze kwijt willen, kunnen ze dan lo zen in de bakken die rondom de wal zijn geplaatst. Afval dat kan gaan stinken, komt direct via een persinstallatie terecht in een afgesloten container, zegt Peters. Sloopmateriaal, hout, metaal, 'grof groen' (bomen, struikgewas) en glas belandt in open bakken. Rondom het terrein komt een aarden wal met beplanting. Twee bewoners van de aan grenzende woonwijk vreesden voor geluidsoverlast, maar daar van zal geen sprake zijn, zegt Peters. „Veel mensen zien de milieustraat juist als een verbe tering", is zijn indruk. De ge meente heeft het terrein thans in gebruik als opslagplaats voor onder meer verkeersborden en straatstenen. De buurt kijkt daar nu op uit. Het college wil de inrichting van de milieustraat betalen met het geld dat de gemeente over houdt aan de inzameling van huisvuil. Vanaf het jaar 2000 verdient Leiden aan de nieuwe wijze van vuil ophalen. Het overschot loopt op tot bijna 6,5 ton vanaf 2005. Laurier: „Bij zo'n fors bedrag is de verleiding erg groot om te zeggen: we be steden het aan iets anders. Het college kiest ervoor om het hierin te investeren." De wethouder en directeur Peters zijn daarom trots dat het geld kan terugvloeien naar de eigen dienst Milieu en Beheer. „Elk jaar weer 650 000 gulden is een heleboel geld. We hebben onze nek uitgestoken door te kiezen voor een totaal ander vuilophaalsysteem. Anderen hebben die ontwikkeling met argusogen gevolgd. Dan ben ik best trots als blijkt dat het in derdaad goedkoper kan en we zelfs geld overhouden." Het huidige inzamelpunt voor grofvuil is zaterdags tot 12 uur geopend. Dat gaat ook ver anderen. „We zijn dan de hele dag open. We merken dat er nu rond half twaalf een enorme drukte onstaat. Als inwoners hun afval om drie of vier uur 's middags kunnen wegbrengen, is dat een veel logischer tijd." dweer controleert al geruime tijd brandveiligheid studentenhuizen IOBBERT MINKHORST enwerking met de brandweer controleert leente Leiden al geruime tijd studenten- op brandveiligheid. In tegenstelling tot waar een illegaal bewoond gebouw afge- aterdag in vlammen op ging, is er in Lei- I degelijk toezicht op de staat van de hui- fggen plaatsvervangend brandweercom- nt J. Baardscheer en hoofd R. van Nood sector Wonen van de gemeente. Omdat de es nog niet zijn afgerond, kunnen beiden snduidig beeld schetsen over de brandvei- van alle studentenpanden, sn kent in elk geval geen grote illegale stu- panden zoals in Utrecht, is de overtuiging irdscheer. „Daar geloof ik niet in. Een Ijaren geleden zijn we pand voor pand {egaan op het Noordeinde. We kwamen slechts enkele huizen tegen waar studenten woonden, terwijl we dat niet wisten. In Leiden zijn geen illegale panden met twintig studenten." In Utrecht ontstond zaterdag brand in een win kel. Tot verrassing van de brandweer bleken bo ven de zaak vijftien studenten te wonen. Zij kon den overigens veilig elders worden onderge bracht. Het gebouw en een naastgelegen coffee shop brandden vrijwel geheel uit. Juist om dergelijke gebeurtenissen voor te kun nen zijn, is Leiden met de brandweer begonnen alle door particulieren verhuurde p'anden te con troleren. Aan meer dan de helft van de ruim zes honderd huizen is inmiddels een bezoek ge bracht. De rest, volgens Baardscheer hooguit zo'n 200, moet nog worden gecontroleerd. De ver huurder wordt gewezen op de brandweervoor schriften. Een daarvan is bijvoorbeeld dat studen ten een veilig heenkomen kunnen zoeken als in huis brand uitbreekt. Van Nood: „Waar we ons op richten, is dat alle excessen er uit zijn." „We hebben ruim oog voor het probleem", voegt Baardscheer er aan toe. „De ergste gevallen zijn we er volgens mij wel uit. Dat neemt overi gens niet weg dat er nog altijd panden zijn of kunnen zijn die niet aan de voorschriften vol doen. Want de panden waar we nog niet zijn ge weest, daar kennen we de staat niet van. Dat be tekent niet dat die huizen automatisch onveilig zijn." Met de veiligheid van de 5.000 kamers en ap partementen van de Stichting Leidse Studenten huisvesting (SLS) zit het overigens wel goed. laat directeur L. Johnson weten. „Wij voldoen uiter aard aan alle voorwaarden. Daarover hebben we ook intensief contact met de bewoners en met de brandweer." Een garantie voor een brandveilig studenten- kjl het niet verwachten, zo KJtn in de winter. In de iandsekerkchoorsteeg 8jtwee bankstellen broe it naast elkaar. Zo te zien lè net schoongemaakt, He stofzuiger staat er nog jvee kerstbomen maken usse zithoek compleet. \vie het in z'n hoofd haalt ier in januari te gaan zit- p zonnebril kan je in elk Wel thuislaten, lag duidelijk zijn dat de iels hier niet voor de ge- id zijn neergezet. Enke- (erlaten uit de buuit had- noeg van de spullen en n ze gewoon op straat ipt. Zonder de grofvuil- lijn te bellen. En daar wringt de schoen. Het is niet dat er geen vuilnis wagens langskomen. Of dat de dienst Milieu en Beheer niet weet dat de bewoners van be paalde panden in de binnen stad regelmatig hun overtallig huisraad aan de straat zetten. Maar binnen de reinigings dienst geldt nu eenmaal de af spraak dat alleen dat grofvuil wordt opgehaald, dat is aange meld. Anders kan de grofvuil- lijn binnen de kortste keren worden opgedoekt en zet ie dereen massaal alle oude sche merlampen en kapot tuinmeu bilair op de stoep. Arnold Vroomans, koster van De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. de Hooglandse Kerk en bewo ner van Middelweg 2, kijkt van achter zijn bureau regelrecht uit op de Hooglandsekerk- schoorsteeg. Hij begrijpt het beleid van Milieu en Beheer best: als er voortdurend grof vuil wordt opgehaald dat niet is aangemeld, lapt iedereen dat aanmelden aan zijn laars. „Maar in de omgeving van rijksmonumenten moet je een uitzondering maken", aldus de koster. De veroorzakers van het leed zijn zijn overburen, werkende en niet-werkende jongeren in een pand aan de Middelweg. „Dit verhaal is al heel oud, maar in december is het geës caleerd", verhaalt Vroomans. „Op de vrijdag voor kerst stond er al een paar dagen lang een hele hap rotzooi. Dus belde ik maar eens met de reinigings dienst, maar dat had geen ef fect. Zaterdag was ik het zo zat, dat ik Tjeerd van Rij heb ge beld. Die woont tenslotte ook in deze wijk. Toen was het bin nen de kortste keren weg, maar het is natuurlijk absurd datje daarvoor een wethouder moet bellen." Als Vroomans dacht dat het daarmee voorbij was, had hij het goed mis. Op nieuwjaars ochtend werden de banken naar buiten gekieperd. Afgelo pen maandagochtend greep Vroomans meteen naar de tele foon, maar gistermiddag stond het afgedankte huisraad er nog steeds. Terwijl er regelmatig een vuilniswagen voorbij komt karren. Vroomans begint zich dan ook steeds meer te erge- „Als je eens weet hoeveel toe risten hier langskomen! Ze lo pen hier hoofdschuddend iangs. Daar heeft niemand een idee van, maar als ik nu de kerk opendoe, dan heb ik de hele dag toeristen binnen." Daar moet Leiden maar eens wat meer rekening mee houden, vindt de koster. „Wat mij stoort aan Milieu en Beheer is dat men zich heel strak aan regel tjes houdt en dat er geen ruim te is voor souplesse. Dat kan gewoon niet in de binnenstad." Met Jaap van Meijgaarden van wijkvereniging Pancras-West, waar Vroomans zelf ook lid van is, heeft hij nu een brief ge schreven naar R. Verdel, die de binnenstad coördineert. „Bin nenkort gaan we hem bellen om een afspraak te maken, want dit zijn we zat", aldus een boze koster. Kunnen de gemeentereinigers nou echt niet eens per week een rondje maken langs 'be ruchte panden'? Panden waar van het bekend is dat daar vaak loslopende wasmachines ge parkeerd worden? Volgens Sas- kia Ridder, voorlichtster van de dienst Milieu en Beheer, gaat dat in geen geval gebeuren. „Dan gaat niemand meer bel len", luidt haar commentaar. Wel belooft ze na te gaan of het reinigingspersoneel het wel doorgeeft wanneer het illegaal grofvuil tegenkomt. Want als iemand er melding van heeft gemaakt, dan mag het wél op gehaald worden. Ook als is dat de vuilnisman zelf. JANNEKE DE JONGE DEN HAAG/LEIDEN huis is een certificaat van de Stichting Kwaliteits zorg Woningbouw (SKW), zegt medewerker W. Engelbert. De stichting onderzocht enkele jaren terug het beleid van twintig gemeenten, waaron der Leiden. Volgens Engelbert wijkt het beeld in Leiden niet af van het landelijke. „De algemene indruk is dat gemeenten en verhuurders met na me tekort schieten in het brandveilig houden van panden." Een huis kan wel een brandgang heb ben, aldus Engelbert, maar wie let er op dat een student niet zijn kledingkast voor die uitgang zet? Leiden heeft overigens interesse getoond in het werk van de SKW: Over de toewijzing van certifi caten aan particuliere verhuurders heeft de ge meente zich laten voorlichten. Of Leiden in zee gaat met de stichting en het certificaat ook aan Leidse verhuurders gaat verstrekken, weet Van Nood nog niet. „We richten ons nu nog op de ei gen controles. We voelen er wel wat voor." PERSBUREAU CERBERUS Projectontwikkelaar Niersman Beheer bv uit Voorschoten moet binnen twee weken aantonen op zeer korte termijn in de voormalige instrumentenma- kersschool aan de Nieuwsteeg in Leiden met bouwwerkzaam heden te beginnen. Deze af spraak is gisteren gemaakt tij dens een kort geding voor de president van de Haagse recht bank, mr. A.H. van Delden. Niersman eiste in het kort ge ding ontruiming van het op zondag 27 december vorig jaar gekraakte pand. De projectont wikkelaar heeft op 18 december bij de gemeente een vergunning aangevraagd om het pand te mogen verbouwen. De project ontwikkelaar wil de beneden verdieping inrichten als kan toorruimte en op het dak ko men zes exclusieve apparte menten. Volgens Niersman moet hij binnen enkele weken beginnen met de verwijdering van asbest en het vervangen van leidingen in het gebouw. De aanwezig heid van krakers zou het onmo gelijk maken met het karwei te beginnen. Rechter Van Delden was echter niet meteen over tuigd door de argumenten van Niersman. ..Als je professioneel bezig bent, moet je rekening houden met het risico van kra kers", zei rechter Van Delden. „Welk spoedeisend belang hebt u dat de krakers op korte ter mijn niet meer aanwezig zijn. Daarvoor moet u met een con creet plan komen en dat aanne melijk maken". De krakers, die voor het me rendeel studeren, kregen van de rechter te horen dat zij zich niet te veel illusies moeten maken. „Het ziet er inderdaad naar uit dat u over drie a vier maanden moet vertrekken en misschien wel veel eerder", zei Van Del den tegen de krakers. Terugkeer naar hun oude huisvesting is voor de meeste krakers onmo gelijk omdat deze op 15 januari gesloopt zal worden. Intussen is het woongenot in de school, om het voorzichtig te zeggen, niet optimaal. Gas, elektriciteit en water zijn afgesloten. Het toilet wordt doorgespoeld met een emmer water. De advocate van de krakers, I. van der Brüle, deed het aanbod tot een ge- bruiksovereenkomst met ver goeding voor het papd. Zij vroeg om de zaak aan te hou den voor onderhandelingen met Niersman. „U krijgt een kraakwacht op een presenteerblaadje aange reikt", zei rechter Van Delden tegen de advocaat van Niers man, R. van Gelder. Deze wenste echter geen overeen komst met de krakers. Bij ont ruiming kondigde Niersman aan het pand zo onbewoonbaar te maken dat niemand zich meer in een bepaalde ruimte kan ophouden. Rechter Van Delden adviseerde Niersman echter met de krakers te gaan praten. Het kort geding is voor enige weken aangehouden zo dat Niersmem zijn plannen kan verduidelijken. Rond de Hooglandse Kerk lijkt het meer een dependance van de grofvuilstort te worden dan wat het werkelijk is: een buurt met diver se monumenten. foto hielco kuipers Door gebrek aan opvolging gaan wij sluiten. Onze zeer hoogwaardige collectie meubelen, tapijten en verlichting waaronder Bench - Giorgetti - Koekoek - Bielctelder - Lumiere - Marioni en vele andere wordt verkocht MET KORTINGEN VAN 5 TOT 50 ook hoge kortingen op de voorraad exclusieve lampen - spiegels en decoratiematerialen van o.a. Lumiere. Casa - Apart. Marbleous "■EXCLUSIEVE I INTERIEURS Schoolstraat 32 2251 BJ Voorschoten Telefoon 071 - 5613609

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13