Klein geluk ligt voor de hand Meubelbeurs Keulen vraagt flinke conditie Trends 160 REDACTIE: SASKIA STOELINCA 023-51503 THEA WAMELINK Wie de grootste meubelvak beurs ter wereld, de Internatio nale Möbelmesse in Keulen, helemaal wil aflopen, moet over een goede conditie be schikken. Het traject van de ruim 1500 exposanten uit onge veer vijftig landen, verdeeld over veertien hallen, beslaat tientallen kilometers. Publiek dat daar niet tegen opziet, kan terecht op zaterdag 23 en zon dag 24 januari 1999. Alle gangbare stijlen op het ge bied van tafels, stoelen, bed den. fauteuils, sofa's, kasten, kleinmeubelen en accessoires staan er uitgestald. In het Avantgarde Design Cen tre treffen we veel bekende Ne derlandse fabrikanten van de signmeubelen aan, zoals Arx, Castelijn, Inoline, Young Inter national, Gerard van den Bergs Label Produkties. Metaform en Montis. Leolux is weer ergens anders te vinden. Ook is er dit jaar voor de eerste keer een beurs vloer ingeruimd voor (de- sign)verlichting, waar ruim tweehonderd fabrikanten en ontwerpers het nieuwste op dit gebied laten zien. Verlichting neemt in het interieur een steeds belangrijker plaats in. De keuze van de juiste verlichting wordt echter door de meeste mensen - zelfs architecten en interieurdeskundigen - als een van de moeilijkste opgaven bij de inrichting beschouwd. Kle ren maken de man, verlichting maakt de sfeer. Een opvallend verschijnsel is de terugkeer van de lampenkap bij designers. Ze zijn er van (ge plooide) stof. van papier, trans- lucente kunststof, celluloidach- tige materialen en glas. Dat laatste zowel in satijnmatte na turel uitv oeringen als in felle kleuren. Mat- of melkglas ar maturen geven geen kil zakelijk licht, maar een zacht sfeer schijnsel. Als afwerking van de glaskap wordt in toenemende mate aluminium toegepast, een materiaal dat langzaam maar zeker de hele woonsfeer bin nendringt. De meeste slaapkamers stralen rust uit en noden tot medite ren. De inrichting is meer en meer berekend op gebruik 'overdag', afgescheiden van de rest van de huisbewoners. In de slaapkamer zoekt men beschut ting en geborgenheid. Bij de slaapkamers en alle an dere meubelen is een grote in vloed merkbaar vanuit het Ver re Oosten. Dat betreft zowel de materialen als de woonfilosifie. Feng Shui ontwikkelt zich in West-Europa tot de trend van dit ogenblik. Fauteuils worden steeds 'luier' en zijn vaak halve sofa's. Maar ook de hele sofa, de récamierbank en het dagbed hebben hun plaats in de zitka mer veroverd. Zitten wordt steeds meer liggen, zelfs werken moet onderuitgezakt kunnen. Bij eettafels biedt men allerlei dubbele 'bodems' in de vorm van uittrek- en klapbladen en van tussenlegbladen in een heel ander materiaal. Favoriet is echter, zowel bij designers als consumenten, de lange massief houten tafel die naturel dan wel afgewerkt met olie of was in ve le houtsoorten en verschij ningsvormen verkrijgbaar is. De Internationale Möbelmesse is zowel op zaterdag 23 als zondag 24 januari van 9-18 Exotische tafellamp van de beroemde lichtdesigner Ingo Maurer. Maurer voelt zich sterk aangetrokken tot Japan en de daar veel toegepaste materialen als papier. foto pr uur geopend. Om van een kostbaar dagje Keulen geen minuut te hoeven missen kan men het beste van tevoren een kaart bestellen bij de Neder lands-Duitse Kamer van Koophandel in Den Haag. Dit bespaart niet alleen lange wachttijden, maar het is ook voordeliger. Een dagkaart kost dan slechts ƒ17,75. Voor meer informatie kan men met de Kamer bellen: 070 3114111. Zorg dat je regelmatig iets leuks meemaakt Geluk door een pil, komt het ooit zo ver? Prozac, Seroxat, Viagra, Xenical, ze leveren hoogstens een tijdelijke verlich ting van problemen. Echt geluk ligt in andere zaken. Zoals er voor zorgen dat je geregeld iets leuks meemaakt. Positieve stress is twee halen, een beta len: terwijl je gelukkig bent, blijf je ook gezond. Medicijnen die in de populaire media gemakkelijk 'geluks- drugs' worden genoemd, zijn helemaal geen drugs die je ge lukkig maken, zei de bekende Britse psychofarmacoloog prof. Ian Hindmarsh onlangs. Prozac helpt als je een depressie hebt met zelfmoordneigingen, niet als je 'een beetje depri' bent. Seroxat helpt mogelijk tegen sociale fobie, maar dat is niet hetzelfde als 'een beetje verle genheid'. Een ander voorbeeld is Xenical, een product dat maakt dat je zoveel vet kunt eten als je wilt (puur geluk, dus) omdat het verhinden dat het vet in je li chaam wordt opgenomen. Hindmarsh: „Dat vet komt er wèl uit als diarree. Alsof dat lek ker is: rondlopen met een geïr riteerde anus waar vet uit lekt. Als je dat een mooie moderne lifestyle vindt - ga je gang." Het zou voor de hand liggen dat twee uiterst belangrijke din gen in een mensenleven, ple zier en geluk, al uitgebreid aan wetenschappelijk onderzoek zijn onderworpen. Maar het te gendeel is waar. Ongenoegen, ongeluk, ziekte, daar gaat de belangstelling van de weten schap naar uit. We weten intus sen wel heel wat van negatieve stress. Een van de stress-onder zoekers is Jos Bosch, als psy choloog verbonden aan het Academisch Tandheelkundig Centrum van de Vrije Universi teit in Amsterdam. Hij heeft onderzoek gedaan naar de manier waarop strepto- kokken in de mond worden verwijderd, en of daar verande ring in komt onder stress. Het onderzoek werd gedaan bij stu denten die vlak voor een exa men stonden en studenten met minder stress. Het aantal bacte riën in de mond van de exa men-studenten was hoger dan bij de andere groep. Bosch wijst ook op een befaamd onderzoek bij mensen die in Zuid-Afrika gemarteld waren. Die laatsten bleken aanzienlijk vaker cariës te hebben dan de controle groep, die bestond uit gevange nen die niet waren gemarteld. Psycholoog Jos Bosch: „Het im muunsysteem wordt beinvloed door psychologische factoren." foto cpd/fred steenman Bij weer een ander onderzoek werden mensen geïnfecteerd met vijf verschillende verkoud- heidsvirussen. De betrokkenen moesten vragenlijsten invullen waarmee bepaald werd of zij wellicht onder stress stonden. Hoe hoger de stress, hoe groter de kans dat de betrokkene ver kouden werd, zo bleek. Jos Bosch:Alles bij elkaar is dat toch een doorbraak, het staat vast dat het immuunsysteem wordt beïnvloed door psycho logische factoren. Daar gaat nog een hele lawine aan onder zoek opleveren." Sinds een aantal jaren bestaat een organisatie, Arise genaamd, die het fenomeen 'plezier' wil onderzoeken. Enige tientallen wetenschappers zijn er bij aan gesloten. Een van de leden van de Arise-groep is dr. Jan Snel, psychofysioloog aan de Univer siteit van Amsterdam. Hij is au teur van een aantal boeken op dit gebied. Het laatste is 'Genie ten mag', met als ondertitel 'Slechte dingen die goed voor je zijn'. Snels huidige onderzoek richt zich op het vinden van de plaatsen waar in de hersenen 'plezier' wordt gemaakt. Streng gecontroleerde proeven met koffie leverden op dat het drinken van koffie vooral bij het uitvoeren van simpele taken leidt tot betere prestaties. Ook hij vond dat er een omslagpunt was: als je te veel neemt - en dat ligt voor iedereen anders - ga je minder presteren. In Snels boekje wordt vooral in gegaan op de vraag, wat wel en wat niet plezier oplevert en hoe je zelf positieve stressoren kunt bevorderen. Wat in de laborato riumproeven niet goed nage bootst kon worden, was de so ciale omgeving waarin koffie (en alcohol) wordt gedronken. „Het pleziergevoel komt mis schien wel vooral uit het ritueel, uit het samenzijn, uit de sociale samenhang waarin het ge beurt." En Snel wil daarin ver gaan. Hij denkt bijvoorbeeld dat het da gelijks in vrolijk gezelschap drinken van zo'n acht alcohol houdende dranken heel positief kan werken op de gezondheid. Volgens de 'officiële' Neder landse normen is iemand die dat doet alcoholist. Maar zo simpel ligt het niet. De instel ling is essentieel. „Wie gewoon voor zijn lol sport, heeft daar waarschijnlijk meer aan, dan ie mand die er beetje de pest aan heeft maar het van zichzelf moet 'omdat het zo gezond schijnt te zijn." Snel is in zijn onderzoek tot al lerlei tamelijk opzienbarende conclusies gekomen. Zo is de algemene mening dat zware schokkende gebeurtenissen in het leven - verlies van een kind of een partner, echtscheiding - slecht zijn voor de gezondheid. Snel: „Dat is ook wel zo, maar voor dat soort gebeurtenissen bestaat een opvangnet. Je krijgt steun van je familie, je mag hui len, je mag rouwen." Veel geniepiger zijn andere, kleine dingen, kleine dagelijkse irritaties, de trein is te laat, je bent je sleutels kwijt, een appa raat werkt niet, de rare gewoon tes van je partner waar je maar moeilijk aan kunt wennen. In de wetenschap worden dat 'daily hassles' genoemd. Je moet zien daar 'daily uplifts' te genover te stellen. Dus inder daad het dagelijkse ritueel van koffie leuten met je collega's, met mensen een borrel drinken na het werk. Bij Amerikanen en Canadezen scoorden de volgende zaken hoog op de schaal van positief ervaren kleine afleidinkjes: tv kijken, een boek lezen, met vrienden kletsen, naar muziek luisteren, douchen; en zo was er nog een hele reeks, waarbij uiteraard het kopje koffie en het stukje chocolade, vooral als dat in aangenaam gezelschap werd genoten. Belangrijke positieve stressoren zijn natuurlijk de geboorte van een kind, een vergissing van de bank in je voordeel, trouwen, je favoriete team zien winnen, en zelfs vervroegd worden vrijgela ten uit de gevangenis wegens goed gedrag. Iets minder sco ren het uitgaan met vrienden, je gezond voelen, een moeilijke klus klaren, voldoende slapen, uit eten gaan, cadeautjes krij gen en zo voort. Kortom: het kleine geluk dat voor de hand ligt. 123456789 10 Anagram Op elke verticale regel dient een den ingevuld. Het woord van vijf let ters bestaat uit de letters van het voorgaande w oord plus 1, het woord van zes letters bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1. Als de hele puzzel juist is inge vuld. vormen de letters in de vet 1Beknopt - ooievaar - muziekgezelschap; 2. part - stad in Engeland - op een andere plaats; 3. deel v.e. wiel - insect - safe; 4. etagewoning - meubelstuk - voetbalploeg; 5. zwart afzetsel - viseter - kolffles; 6. zwak - wondvocht - deel v.e. woord; 7. deel v.e. bijenkorf - oogvocht - plechtgewaad; 8. stuk chocolade - wapen - steenvormer; 9. deel v.d. hals - voetgewricht - ieder; 10. lastdier - abonnee - bladvet. Oplossing van maandag: Horizontaal: 1. Eeuw; 4 teen; 7. kanon; 9. te; 10. nap; 11. ra; 13. mos; 14. raaf; 17."gent; 18. ecu; 19. stil; 21. loop; 24. ten; 26. er; 27. esp; 29. ia; 30. veter; 32. kaar; 33. reet. Verticaal: I. Enter; 2.-uk; 3. wan; 4. top; 5. en; 6. naast; 8. nar; 11. rondo; 12. ha; 13. me; 15. aster; 16. fel; 17. gul; 19. steek; 20. in; 22. op; 23. plaat; 25. Est; 27. eer; 28. per; 30. va; 31. re. mÊÊrnn HEINZ TOM POES Tom Poes en het Monster Trotteldrom Maar toen hij de bom na een korte worsteling te pakken had, was het te laat. Gedurende het gevecht was de pal ingedrukt en het tikken van het klokje was duidelijk te horen. „Een entwintig seconden," dacht Tom Poes, „dan ontploft het wapen. Er is maar één ding dat ik doen kan." Hij draaide zich om en holde naar de steile rotskust, waar de zee tegenaan beukte. „Kom t-terug!" riep heer 01- lie met schrille stem. „T-Tom Poes! Geef de b-bom t-terug! Gauw! Het monster is v-vlak b-bij! T-Tom P-Poes!" Maar Tom Poes schonk geen aandacht aan dit geroep en aan Trotteldrom, die inderdaad met gro te snelheid naderde. Hij rende voort naar de rand van de klip en wierp het tikkende moordtuig zo ver weg als hij kon. Het verdween onder de zeespiegel, maar het zette zijn getik rustig voort, totdat de seconden ver streken waren en ontplofte toen vol gens de bedoeling van de maker. Een trilling voer door de rotsbodem, een hoge waterzuil begon op te stij gen en een plotselinge rukwind voer over het landschap. „Praw!" riep professor Prlwytzkofski uit. Hij had zich bij de staart van het monster aangesloten om alle bewegingen op lettend te kunnen volgen, doch nu werd hij ernstig gestoord door de luchtverplaatsing. „Een onderzeeser groot-ontploffing!" riep hij gebelgd. „Dit verstoort mijn wetenschappelij ker arbeid wederom! Ach! Der don- derweder!" Schuurmachine 1 Doe-het-zelvers houden van precisiewerk tijdens de schuurklus, want macliines die hoekjes en lastig bereikba re plekjes egaal maken wor den bijzonder goed verkocht. Vandaar dat naast de boor machine, een schuurapparaat tot het populairste elektrische gereedschap behoort. Veruit favoriet onder de schuurma- chines is de vlakschuurder. Daarmee kunnen grote op pervlakken, zoals panelen van deuren worden bewerkt, maar dat kan een bandschuurma- chine ook. Een groot verschil tussen de twee gereedschap pen is de manier waarop schuurpapier aan het schuur- blad wordt bevestigd; bij een vlakschuurder zit schuurpa pier op een rechthoekig blad, terwijl een bandschuurder hiervoor een langwerpige rol heeft. Dit onderscheid is be langrijk, want een band- schuurmachine werkt vanwe ge de rol als een soort wals waarbij het schuurpapier snel en diep in het materiaal dringt. Klussers die in rap i tempo bijvoorbeeld onge- schaafd en ruw hout egaal willen maken, moeten voor het bandapparaat kiezen. Eei vlakschuurder werkt veel langzamer. Deze machine is wel goed voor een fijnere af werking van onder meer splintervrije balken of voor het verwijderen van een lak- laag op hout en steen. Voor metaal zijn zowel de vlak- en bandschuurmachine onge schikt. De vlakschuurder. Schuurmachine 2 De excentro schuurmachine. Voor het schuren van bijvoor beeld een houten deur en an dere grote voorwerpen is de vlakschuurder met een zoge noemde halve zool een uit komst. Deze halve zool slaat op de grootte van het schuur- blad van de machine. Er be staan ook vlakschuurders met eenvierde zolen die voor klei nere klusjes zoals kozijnen zijn bedoeld. Het standaard formaat van de meeste vlak schuurders is echter ongeveer negen centimeter breed en bijna negentien centimeter lang: de eenderde zool. Ror schuurbladen zijn kenmer kend voor excentrische schuurmachines en die zijn vergelijken met een boenap paraat voor auto's. Het app raat maakt ronddraaiende kels waarmee grote klussen op steen en hout zijn uit te voeren. Deze machine schuurt doorgaans niet zo diep als een bandschuurdel maar wel grondiger dan ee^ vlakschuurapparaat. Schuurmachine 3 De bandschuurmachine. Om zeer nauwkeurig te klus sen zoals bij leuningen en spijlen van stoelen, hoeken kleiner dan negentig graden en tafelranden, moet de drie- hoeksschuurmachine ofwel delta worden ingezet. Dit ge reedschap heeft een driehoe kige schuurvoet waardoor hij makkelijk kleine gaten en hoeken schuurt: het is een karwei waar doe-het-zelvers zich blijkbaar steeds meer mee bezighouden, want dit jaar werden ongeveer hon derdduizend delta's verkocht en dat is iets meer dan in 1997. De totale verkoop van schuurmachines zit overigens Schuurmachine foto <ir jri in de lift; de omzet steeg me veertien procent tot ongevoi 48 miljoen gulden. Vooral n twee nieuwe soorten schuei machines hebben deze ontn wikkeling veroorzaakt: de k muitischuurder van Black tij Decker en de Vario band- 'e schuurder van de Duitse fik. ma Bosch. De Vario combfc: neert de kracht van een bar schuurmachine met de prtr sie van een delta, omdat o\ de smalle band een evenet smalle rol schuurpapier zir waardoor bijvoorbeeld hai.0 nekkige verf in een kleine )S hoek toch kan worden WfV haald. -c De vario bandschuurder. De Vario is gemaakt voor één soort schuurklus. Wie meer wil kunnen doen met één stuk gereedschap komt terecht bij de multimachine, die excen trisch, in hoeken en op grote vlakken schuurt. Dat gaat lang niet zo grondig en diep als bij een bandschuurmachine, maar klussers zijn wel bereid om voor de nieuwe schuur machines extra te betalen. De gemiddelde prijs van alle schuurmachines is vanwege de twee noviteiten in twee jaar tijds met maar liefst 25 procent gestegen. Voor viak- schuurmachines zijn er echter vrij goedkope voorzetstukjes te koop, die het apparaat <3 toveren tot een schuurvijlic waarmee bijvoorbeeld lanr len kunnen worden bewetr Voorzetstukjes en andere cessoires spelen bij schuif] machines al geruime tijd (E belangrijke rol. Dat kan. d dat het wattage, anders d?l bij een boormachine, nietg. belangrijk is: Een vermogf. van 150 Watt is voor de mói te soorten al voldoende. Bc sers letten bij een schuurtje daarom op zaken als klitt£ bandbevestiging voor schp papier, een goede stofzakr lima

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 8