Irak: Amerikanen en Britten niet veilig Bosnië krijgt groen licht voor vervolging van Abdic lel rond fraude in Europese Commissie Elizabeth Dole overweegt gooi naar presidentschap KJnDeRen GRATIS Buitenland Sneeuwstorm eist slachtoffers Veiligheidsraad eist hulp UNITA bij reddingsacties IJSDAG 5 JANUARI 1999 sraël bemoeilijkt teruggave Golan alem Het Israëlische parlement is gisteravond akkoord ge- lan met een wetsvoorstel dat teruggave van de Golan-hoogte a Syrië en Oost-Jeruzalem aan de Palestijnen bemoeilijkt. Van 1120 Knesset-leden stemden 55 voor het voorstel. Er waren 35 (e-stemmers en achttien onthoudingen. Het voorstel stelt dat Idere teruggave van door Israël geannexeerd gebied moet wor- (n goedgekeurd door een absolute meerderheid van de Knes- én door het Israëlische volk via een referendum. De Golan- bogte werd in 1967 door Israël bezet. Israël annexeerde toen het Arabische Oost-Jeruzalem, waar 180.000 Palestijnen onen. Zij beschouwen dit als de toekomstige hoofdstad van de klestijnse staat. Het Israëlische parlement heeft gisteren ook f)et 85 tegen 27 stemmen en 1 onthouding definitief ingestemd *jet het houden van vervroegde verkiezingen op 17 mei. in 0ljVaarschijnlijk splitsing Front National imiliejRiisDe strijd om de leiding van het extreem-rechtse Franse liciterfont National (FN) maakt een definitieve scheuring in de partij leeds waarschijnlijker. De nummer twee van het FN, Mégret, ondigde gisteren een nieuwe beweging aan met de naam Le- jal Nationaal Front. Mégret, grote rivaal van FN-leider Le Pen, ól de oprichting van het tweede Front voorleggen aan een al érder geplande partijconferentie op 23 en 24 januari. Le Pen ■■■tobeert deze buitengewone vergadering kost wat kost te ver donderen en dreigt deelnemers met uitsluiting uit de partij. De 82 (jgenstanders van ^en binnen de partij erkennen de grote )1 die hij speelde bij de vorming van het Front. Maar zij vinden amiat^t het geïsoleerde FN moet streven naar samenwerking met entiespdere rechtse partijen, iets waar de extremistische Le Pen fel A Hap te8en 's- kopstukken 'Real IRA' geïdentificeerd SSlfast Alle belangrijke leden van de IRA-splintergroep 'Real V. die verantwoordelijk is voor de bloedige aanslag op 15 au- listus in Omagh waarbij 29 mensen om het leven kwamen en 70 anderen gewond raakten, zijn geïdentificeerd. Dat heeft lofdinspecteur van politie Erik Anderson gezegd. Er is echter og onvoldoende bewijs 'om ze achter tralies te krijgen', zo ferd Anderson gisteren aangehaald door de Britse krant Tlie Ti kes. In verband met de aanslag zijn in Noord-Ierland en de Re ubliek Ierland in totaal meer dan 60 arrestaties verricht. Nog iemand is echter aangeklaagd. fetitie tegen dubbel staatsburgerschap onn» De Duitse christendemocratische CDU/CSU-oppositie is jsteren gestart met het verzamelen van handtekeningen voor fcn petitie tegen het regeringsplan voor een dubbel staatsbur- fcrschap. Volgens het plan van de rood-groene coalitie van pndskanselier Schroder moeten in Duitsland geboren buiten- nders van de derde generatie automatisch staatsburgerschap Hjgen en moeten buitenlanders die acht jaar in Duitsland heb- en gewoond zich kunnen laten naturaliseren. De CDU/CSU l>» leeft zich in de afgelopen zestien jaar dat zij in de regering zat it soort wijzigingen steeds resoluut afgehouden. Maar volgens regering is een groeiend deel van de bevolking voor wijziging de nu nog strikte wet op het Duitse staatsburgerschap. moeten schuld aan VN betalen' york Ruim drie op de vijf Amerikanen (£7 procent) vinden 7. ^t hun land zijn schuld van 1.4 miljard dollar aan de Verenigde Jaties moet betalen. Dat blijkt uit een peiling die VN-secretaris- ineraal Kofi Annan heeft laten uitvoeren door een expert in biniepeilingen John Zogby. Zogby ondervroeg 1003 mensen ïe zich 'waarschijnlijk als kiezer zullen laten registreren'. In te enstelling tot Nederland krijgen mensen in de VS niet automa- .kch een stembiljet toegestuurd, maar moeten zij zich eerst als ru Jiezer aanmelden. Volgens Zogby heeft 70 procent van de on dervraagde groep een positief oordeel over de Verenigde Naties, SCIpar js dit negatief bij 27 procent. Bijna 57 procent onder- chrijft de stelling dat de VN 'doeltreffend vrede bewaren, nale- ing van mensenrechten stimuleren en ontwikkelingslanden uit |e armoede helpen'. Serviër beschuldigt AZG van smokkel ristina De Servische minister van gezondheid voor Kosovo, ukasin Andric, heeft de internationale humanitaire organisatie [rtsen zonder Grenzen ervan beschuldigd wapens te smokke- tn voor de etnisch-Albanese rebellen. Hij zei dat de Joegoslavi- "the autoriteiten zich moeten beraden op een verlenging van 3-53^e verblijfsvergunning van de organisatie. De organisatie 'ge- uikt haar verblijf in hetjand voor illegale activiteiten', aldus ndric. Volgens woordvoerder Bas Tielens van Artsen zonder drenzen zijn de beschuldigingen nergens op gebaseerd. „Het is Ins niet duidelijk waar ze vandaan komen", zei hij. Artsen zon- ler Grenzen werkt sinds 1993 in Kosovo. De beschuldiging veerspiegelt de toenemende wrijving tussen de Joegoslavische lutoriteiten en humanitaire organisaties die de slachtoffers in losovo proberen te helpen. lemen geen lid van Gemenebest wa Jemen heeft gisteren een verzoek voor toetreding tot het iemenebest formeel ingetrokken. Het besluit werd genomen adat een hoge functionaris van het Britse ministerie van bui- enlandse zaken zondag te kennen had gegeven dat het verzoek iet zou worden ingewilligd.. De intrekking van de aanvraag is en bevestiging van de verslechtering in de betrekkingen tussen onden en Sana. De ontwikkeling houdt verband met de na- leep van het gijzelingsdrama van vorige week, waarbij drie 'ritten en een Australiër de dood vonden. Jemenitische militai- ?n zijn er in de Britse pers van beschuldigd dat zij een red- ingsoperatie voor de zestien westerlingen hebben verknoeid, 'ij het Gemenebest zijn 54 landen aangesloten, meest voorma- ge Britse kolonies. Volgens Jemen had de vorige Britse regering ana aangeboden lid te worden. Politie mishandelde Anwar' uala lumpur De Maleisische politie heeft de vroegere minister an financiën Anwar Ibrahim in de gevangenis mishandeld. Dat leeft procureur-generaal Mohtar Abdullah gezegd. Anwar, de edoodverfde opvolger van premier Mahathir Mohamad, werd i september gearresteerd, nadat hij met de premier in conflict 'as geraakt over het economische beleid. Hij wordt beschul- igd van corruptie en seksueel misbruik van mannen en vrou- 'en. De vroegere minister verscheen in september met een lauw oog voor de rechtbank. Mahathir gad daarop de politie pdracht te onderzoeken of'Anwar in de gevangenis was mis- andeld. sioux falls Een Amerikaanse man is met ijs bedekt nadat hij anderhalf uur buiten heeft gewerkt. In de Ver enigde Staten zijn al 59 doden gevallen als gevolg van de zware sneeuwstormen. Ook in Canada slaat het noodweer toe. Hier kwamen al acht mensen om. FOTO AP» KEN KLOTZBACH Na neerhalen van VN-toe stel in Angola NEW YORK-LUANDA AFP-ANP De Veiligheidsraad heeft giste ren verklaard 'verontwaardigd' te zijn over het neerhalen van een VN-toestel in Angola. Bij monde van de Braziliaanse voorzitter Amorim eiste de raad onmiddellijke en volledige me dewerking' door de rebellenbe weging UNITA bij zoekacties naar eventuele overlevenden. Op 26 december en afgelo pen zaterdag werden door de VN gecharterde toestellen neer geschoten bij Huambo in het centrale deel van het land, waar de oorlog tussen de regering en de rebellenbeweging weer in volle hevigheid woedt. De rege ring zegt dat de veertien inzit tenden uit het eerste toestel dat is neergehaald door UNITA strijders gevangen zijn geno men. UNITA ontkent dat. Een UNITA-woordvoerder verklaarde gisteren dat liet neerschieten van de vliegtuigen niet hun werk was geweest. „De regering schoot de vliegtuigen neer. Ze zoeken manieren om UNITA internationaal in diskre diet te brengen." Hij zei verder zeker te weten dat er geen over levenden zijn van de twee inci denten. Een speciale VN-gezant, Be- non Sevan, kwam gisteren in Luanda aan om de Angolese re gering en UNITA aan te sporen iets te doen voor de mogelijk nog levende slachtoffers uit de twee neergehaalde vliegtuigen. Het hoofd van de VN, Kofi An nan, eist een staakt-het-vuren van ten minste 48 uur. Na de laatste crash hebben de VN alle vluchten gestaakt. VN-functionarissen vragen zich openlijk af wat ze nog in Angola doen. „Er valt geen vrede meer te handhaven in Angola", aldus een Maleisische VN-diplomaat. De VN overwegen de missie in Angola maar op te geven. VS morrelen aan embargo Cuba WASHINGTON AFP-Rtr De Amerikaanse regering gaat meer verbindingen totstand- brengen met Cuba. Maar tege lijkertijd blijft het al 36 jaar be staande embargo tegen het land van kracht. Het nieuwe beleid bestaat onder meer uit directe verbin dingen voor de posterijen en meer chartervluchten naar het communistische eiland. Verder zullen Cubanen voortaan in be perkte mate goederen in de VS kunnen kopen. De maatregelen zijn bedoeld om de Cubaanse bevolking te helpen, zonder hiermee de regering in Havana in de kaart te spelen. Tegelijkertijd is echter beslo ten om voorlopig geen speciale commissie in te stellen om de relaties met Cuba opnieuw te bezien. Ook is besloten om Ra dio Marti, een radiozender die vanuit Miami anti-Castro pro paganda naar Cuba uitzendt, extra geld te geven. DEN HAAG ANP Het Joegoslavië-Tribunaal heeft de Bosnische autoriteiten het groene licht gegeven voor de strafvervolging van de rebelse moslimleider Fikret Abdic we gens oorlogsmisdaden. Woord voerder Jim Landale van het tri bunaal zei gisteren dat het tri bunaal acht dat er voldoende bewijsmateriaal is om het on derzoek in Bosnië voort te zet ten en Abdic te arresteren. Abdic, een voormalig mos lim-zakenman. kwam tijdens de oorlog in Bosnië (1992-1995) in opstand tegen de regering in Sarajevo en richtte een autono me entiteit op in de enclave Bi- hac. Hij had de leiding over een groepering die samen met de Serviërs tegen het regeringsle ger vocht, een conflict dat aan Typisch geval van de boodschapper die onderuit wordt gehaald' SSEL PAUL KOOPMAN Nederlandse ambtenaar Paul van litenen heeft zich de woede op de hals haald van Europees commissaris litli Cresson (onderwijs). De Europese >mmissie gelastte de schorsing van in Buitenen voor onbepaalde lijd, om- t hij een rapport over onregelmatighe- in bij de diensten van Cresson had lorgespeeld naar het Europees parie ent. „Een typisch geval van de bood- happer die onderuit wordt gehaald", hdt voorzitter Magda Aelvoet van de oene Fractie in het EP. in Buitenen, werkzaam bij de financië- controledienst DG20 stapte op 9 de- •mber met een zelf geschreven rapport ider zijn arm naar Aelvoet, in een po- hg het parlement te informeren over isstanden bij de onderwijsprogram ma's van de Commissie. „Het parlement heeft als hoogste controle-instantie en verantwoordelijk voor de bewaking van het budget, recht op deze informatie", vindt Van Buitenen. De ambtenaar, ac tief lid van de groene partij Agalev, had eerder vergeefs geprobeerd zijn meerde ren voor het rapport te interesseren. Maar de reactie zou nogal lauw zijn ge weest. „De hoogste prioriteit van de Commissie is het binnenskamers hou den van de zaken, niet het oplossen van dit soort problemen", zegt hij. De rel rond Van Buitenen is pikant om dat het Europees parlement volgende week stemt over een motie van wan trouwen tegen de Commissie, juist uit onvrede over het gebrek aan openheid en slagvaardigheid rond fraudedossiers. Hoewel het vrijwel uitgesloten is dat de motie de vereiste tweederde meerder heid haalt, zal de Commissie volgens Aelvoet een nieuwe kras op de neus op lopen. Volgens Van Buitenen is er veel mis met de manier waarop het opleidingspro gramma Leonardo da Vinei wordt be heerd. Op basis van zijn rapport lekte eind december uit dat het externe ad viesbureau Agenor, dat voor deze pro gramma's werd ingehuurd, incompetent en frauduleus zou zijn. Ambtenaren van het kabinet-Cresson zouden via Agenor vrienden en familieleden bevoordelen. Van Buitenen zou de kwestie aan de or de hebben gesteld uit 'idealisme, dat bij mij wellicht iets dieper zit dan bij een ander'. Voor de duur van de schorsing - maximaal vier maanden - is zijn salaris nu gehalveerd. Ook mag hij de gebou wen van de Commissie niet meer betre den. Europarlementariër Magda Aelvoet wil in het parlement een 'solidariteitsgroep' Verzoek aan Verenigde Naties om functionarissen te vervangen Irak heeft gisteren formeel de Verenigde Naties verzocht Amerikaanse en Britse hulpfunctionarissen te vervan gen, omdat zij in Irak niet veilig zijn. Het Irakese volk is woedend op de Amerikanen en Britten na de bombarde menten in december. niet de visa zal verlengen van negen Britten en een Ameri kaan die bij het humanitaire programma werken. De vier Britten, werkzaam bij bedrijven in Irak. worden in staat gesteld hun huidige werkzaamheden af te ronden. De drie Amerikanen zijn twee hoge VN-functionaris sen en de secretaris van Pra- kash Shah, de VN-gezant in Irak. Amerikaanse en Britse jour nalisten in Irak zeiden geen last te hebben ondervonden van vijandigheid onder Irakezen na de luchtaanvallen van 16 tot 19 december. NEW YORK AP-AFP-Rtr In een schriftelijke toelichting zegt Irak dat het niet in staat is de frustraties van 22 miljoen Irakezen te beteugelen, die zich zouden kunnen uiten in 'on vriendelijkheid' tegenover Amerikaans en Brits personeel, in het bijzonder waar geliefden zijn omgekomen in het bar baarse Amerikaanse en Britse bombardement'. John Mills, woordvoerder van het VN-programma in Irak, zei gisteren dat Bagdad vier Britten en drie Amerikanen zal toe staan in Irak te blijven, maar VN-functionarissen legden er de nadruk op dat Irak de huma nitaire stafleden niet uitwijst, zoals het eerder met de Ameri kaanse wapeninspecteurs deed nadat die van spionage waren beschuldigd. VN-resoluties la ten niet toe dat Irak de samen stelling dicteert van VN-teams. maar Irak is als gastland wel verantwoordelijk voor de veilig heid van het VN-personeel. Het VN-team telt in totaal on geveer vierhonderd leden. Het is in Irak in het kader van de voedsel-voor-olie-regeling. Dat programma vormt de humani taire uitzondering op de strenge VN-sancties tegen Bagdad als gevolg van de Golfoorlog en het stelt Irak in staat olie te verko pen voor de aanschaf van eer ste levensbehoeften en medicij nen. Minister Alibux woedend over beschuldiging van drugshandel Volgens hem wordt op 'zeer banale wijze' geprobeerd mo gelijke moderne ontwikkelin gen van Suriname te dwarsbo men. De Nederlandse media willen met behulp van een cri mineel Surinaamse functiona rissen in diskrediet brengen, juist op het moment dat er be langrijke diplomatieke missies worden ondernomen, meent hij. Alibux doelde op het staats bezoek dat president Jules Wij- denbosch volgende week aan Cuba brengt. Volgens Wolfe heeft Bouterse, die door Justitie in Den Haag is beschuldigd van internationale drugshandel, hem ooit ge vraagd mee te werken aan ille gale drugstransporten. Wolfe, die in de gevangenis heeft geze ten wegens fraude, zou sinds zijn vrijlating door de FBI wor den beschermd als getuige. PARAMARIBO-AMSTERDAM ANP De Surinaamse minister Errol Alibux van natuurlijke hulp bronnen is woedend over be schuldigingen dat hij betrokken is bij drugshandel met Cuba. „Journalistiek op rioolrattenni- veau", noemde hij gisteren voor de Surinaamse radio be richten hierover in de Neder landse pers. De beschuldigingen zijn af komstig van WilMam Wolfe, een Amerikaanse getuige in de zaak tegen de Surinaamse adviseur van staat Desi Bouterse. Alibux zou Cuba gebruiken als door voerhaven voor zijn handel in cocaïne. Alibux ontkende de Cubaan se president Fidel Castro te kennen, zoals Wolfe beweert. „Het verhaal raakt kant noch wal. Het kan gerust naar het rijk der fabelen worden venvezen." Tobback terug in landelijke politiek BRUSSEL ANP De Belgische oud-minister van binnenlandse zaken Louis Tobback keert terug in de landelijke politiek. Hij is de lijsttrekker van de Vlaam se socialisten voor de se naatsverkiezingen in juni. Een heroptreden als be windsman sloot hij echter uit. Tobbacks lijsttrekkerschap heeft de unanieme steun van de SP-leiding. De partij be haalde onder zijn leiding bij de vorige parlementsverkie zingen in 1995 een onver wacht goed resultaat Van een terugkeer als bewinds man is echter geen sprake. Tobback is nu burgemeester van Leuven. Voormalig minister als serieuze kanshebber beschouwd washington Rtr Elizabeth Dole, voormalig mi nister onder Reagan en Bush en echtgenote van ex-presidents kandidaat Bob Dole, overweegt een gooi te doen naar het Ame rikaanse presidentschap. De 62-jarige Dole trad gisteren af als voorzitter van het Ameri kaanse Rode Kruis. Bij haar af scheidsrede zei ze zich te willen beraden op 'andere manieren om mijn land te dienen'. Na drukkelijk stelde ze dat kandi datuur voor het presidentschap één van haar opties is. Dole wordt al langer be schouwd als een politiek zwaar gewicht en een serieuze kans hebber om het tot eerste vrou welijke president van de VS te schoppen. In 1996, toen Bob Dole de Republikeinse nomina tie in de wacht sleepte, bleken veel kiezers meer in haar te zien dan in haar man. Dole studeerde rechten aan Harvard. Ze diende onder zes presidenten, te beginnen met Lyndon Johnson. In haar 25 jaar in overheidsdienst bekleed de ze posten in de Federale Commissie van handel, het Witte Huis en twee regeringen. Ronald Reagan benoemde haar in 1983 tot minister van trans port. Van 1988 tot 1991 was ze minister van arbeid onder Ge orge Bush. Het had maar een haar ge scheeld of die laatste had haar in 1988 tot zijn 'running mate' gekozen. Ook nu blijft het vice- presidentschap een optie, mocht ze alsnog afzien van haar kandidatuur voor de hoog ste plek. Opvallend genoeg zou ze dan wel eens de vice-presi dent kunnen worden van de zoon van George Bush, George W. Bush. De gouverneur van Texas wordt vooralsnog be schouwd als de favoriet voor de Republikeinse nominatie. honderden mensen het leven heeft gekost. Na zijn nederlaag vluchtte hij in 1995 met honderden aan hangers naar Kroatië en sinds dien wordt hij door de Bosni sche autoriteiten gezocht. Die moeten echter krachtens het verdrag van Rome uit 1996 goedkeuring vragen aan het tri bunaal voor vervolging van ver meende oorlogsmisdadigers. voor Van Buitenen formeren. „De bud getcontrolecommissie moet het rapport van deze ambtenaar op de agenda plaat sen, de Commissie moet verantwoor ding over de schorsing afleggen en Van Buitenen verdient onze morele steun", verduidelijkt ze. De reden voor ontslag - het handelen in strijd met de waardig heid van een ambtenaar en het informe ren van 'onbevoegden' - kan volgens Aelvoet met succes worden aangevoch ten. „Het parlement onbevoegd? Laat me niet lachen. Deze ambtenaar heeft eerst de hele hiërarchie bij de Commis sie afgewerkt voor hij naar het parle ment is gestapt. Door hem zo zwaar te straffen, durft straks geen enkele ambte naar nog zijn mond open te doen. Van Buitenen heeft al aangekondigd dat hij tegen de schorsing in beroep gaat. Desnoods wil hij de kwestie bij de amb tenarenrechter aanvechten. Met het hele gezin naar Disneyland ris... Beter kan 1999 niet beginnen! Zeker als Mickey en Minnie Mouse en hun vriendjes op u wachten. Nu is Disneyland Paris boven dien bijzonder aantrekkelijk geprijsd. Want met aankomst n 3 januari-25 maart 1999 mag er per betalende volwassene één kind hele maal gratis mee4! Er is al een arrangement vanaf F1181,- per volwassene** inclusief 1 nacht met continentaal ontbijt in Hotel Santa Fe en 2 dagen toegang tot het Themapark. Ga naar uw reisbureau of Bel GRATIS OSOO-1789 (PARIS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5