Leidsch Dagblad 17 19 I eugdcr iminaliteit ordt steeds harder' Juliana maakt het goed Vuiven ïderlander wil strengere straffen Beste kalligrafen eiden hoopt op bezoek Hillary _4r W 'Op 1 januari 2000 lekker thuis kamperen' Telegraaf moet voorlopig stoppen met TV Week Patatcultuur en 'glijbanen' van mayonaise bij toeristische attracties TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. IDAG 5 JANUARI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Iesprek van de Dag Auto en werk zijn er in de toekomst niet meer bij Economie Euro is nu al twee 7 procent meer waard Cultuur en Kunst Leidse Blues Jazzweek 'allround muziekfestival' Sport Toekomst Scholten wordt bepaald door 'Embassy' ral ouderen voelen zicli steeds onveiliger M SJAAK SMAKMAN ers moeten nog meer en e celstraffen uitdelen, er ;n meer agenten komen politie moet meer be- heden krijgen in de strijd de zware criminaliteit. criminaliteit aan te pak- ïoet Nederland daarnaast trenger vreemdelingenbe- aan voeren. Dat is de uit- van een NlPO-onder- in opdracht van Trouw, ter Korthals van justitie de resultaten 'zorgelijk', maar stelt tegelijkertijd dat 'het niveau van de rechtspleging niet naar behoren is'. Volgens het onderzoek voe len veel Nederlanders, vooral ouderen, zich onveiliger op straat dan tien jaar geleden. De toename van de agressie en het zogeheten zinloos geweld wor den daarbij het meest ge noemd. Vooral zestig-plussers voelen zich onveiliger, hoewel deze groep het minst met ge weld wordt geconfronteerd. Om het gevoel van onveilig heid weg te nemen is vooral meer blauw op straat nodig: driekwart van de ondervraag den is ervan overtuigd dat meer agenten tot minder criminali teit leiden. Driekwart van de ondervraagden vindt dat de po litie ook meer bevoegdheden moet krijgen in de strijd tegen de (zware) criminaliteit. Volop kritiek is er op het functioneren van het gerechtelijk apparaat. Rechters straffen nog altijd niet zwaar genoeg, vindt driekwart van de ondervraagden. Pagina 2: Commentaar Prinses opgenomen in Academisch Ziekenhuis Utrecht UTRECHT «ANP pschef Straver van politie Hollands Midden: Prinses Juliana heeft een uitstekende nacht achter de rug, aldus de Rijksvoorlichtings dienst (RVD) vanmorgen. Juliana (89) werd gisteren ter observatie opgenomen op de afdeling cardiologie van het Academisch Ziekenhuis Utrecht, nadat ze aan het begin van de middag onwel was geworden op pa leis Soestdijk. Volgens de RVD zijn de klachten van de prinses inmiddels verdwenen. Ze blijft nog enkele dagen in het ziekenhuis voor con trole. RVD-directeur E. Brouwers wil over de precieze aard van de klachten geen me dedelingen doen. Hij zegt dat de prinses niet in een levens bedreigende situatie heeft verkeerd. „De prinses is niet getroffen door een hartaan val en ze is ook niet opgenomen op de in tensive care." De behandelend artsen zien geen reden om koningin Beatrix, die voor een paar da gen met vakantie in het buitenland is, terug >olitie Hollands Midden maakt zich grote zorgen de jeugdcriminaliteit in de regio. Uit recent onder door de politie is gebleken dat niet alleen in de gro- eden, maar ook in Leiden, Katwijk en Alphen een le kern' bestaat van etnische jongeren die door- en in een criminele carrière. Jeugdige criminelen ?n zich steeds vaker ook niet te beperkerutot kleine ten maar over te gaan tot fors geweld. AD VAN KAAM aver, korpschef van het :t Hollands Midden be- >elde vanmiddag, in zijn rjaarstoespraak in Alphen, )blem?n rond de jeugd tot jelangrijk speerpunt van :leid in de komende jaren, eeste overlast en crimina- comt voor rekening van de Dat is niet nieuw, maar jaren negentig stak een r fenomeen de kop op: De ige crimineel gaat niet al leen steeds jonger op pad, hij treedt bovendien steeds harder op. Een zorgwekkende ontwik keling waaraan, volgens Straver, zo snel mogelijk een halt moet worden toegeroepen. Het terugdringen van het ge weld op straat, bij uitgaansgele genheden en rond stadions is overigens door de minister ge bombardeerd tot landelijk the ma. Mede onder druk van de publieke opinie - na onder meer de moord op Meindert Tjoelker - hebben de korps chefs van de 24 politiedistricten nadrukkelijk opdracht gekregen dit item hoog op de prioritei tenlijst te zetten. Omdat inmid dels is aangetoond dat vooral jongeren verantwoordelijk zijn voor dit geweld, gaat daar de zorg naar uit. Met het 'gebiedsgebonden werken' hoopt Straver de ko mende jaren op dit terrein suc ces te boeken. Er bovenop zit ten, jongeren direct aanspreken op hun gedrag en actief recher cheren zijn Itierbij de sleutel woorden van de korpschef. Door intensieve samenwerking met scholen, verenigingen, hulpverlening en andere in stanties poogt de politie het af glijden van jongeren die tot risi cogroepen behoren te voorko men. Pagina 3: Amsterdam iets vei- liger te laten komen naar Nederland. Omdat Juliana sinds haar heupope ratie van vorig jaar permanente ver pleging heeft op paleis Soestdijk, kon er gisteren snel worden ingegrepen. Een hoogleraar heeft op Soestdijk een eerste controle uitgevoerd. Kort daarna is de prinses met een ambu lance naar het ziekenhuis gebracht. Ze is onder behandeling bij professor E. Robles de Medina (cardioloog) en porfessor S. Duursma (geriater). Ondanks haar gevorderde leeftijd heeft de prinses tot voor kort zelden problemen met haar gezondheid ge had. Tot enkele jaren geleden skiede Juliana zelfs nog regelmatig. Op 16 april vorig jaar brak zij haar heup bij een een val in huis. De prinses her- rm stelde snel, maar leed na de operatie in het Haagse Bronovo ziekenhuis aan 'acute verwardheid'. Haar laatste openbare optreden was in mei vorig jaar, toen ze het huwelijk van HR9 HET WOORD IS AAN James Joyce Een genie maakt geen fou ten. Zijn vergissingen zijn poorten tot ontdekkingen. perioden met Z0tl haar kleinzoon prins Maurits en Marilène van den Broek bijwoonde. 976° r,6° 57-1 o 70% 60% 50% 20% 10% 20% neente bereidt zich vast voor 'aap rietveld Rodham Clinton komt ruari naar Leiden om het Fathers Museum te be- in. Dat wil althans een iekkig gerucht, dat nu al weken de ronde doet. de gemeente Leiden weet ^^iiks. En, belangrijker, de ikaanse ambassade ook Maar Leiden is zich naar iding van Het Gerucht al het voorbereiden op de lijkheid. ding is wel zo goed als de Amerikaanse first lady 7, 8 en 9 februari in Ne- ïd, onder meer om in Den de Internationale Confe- over Bevolking en Ont- fling toe te spreken. De mferentie onder die naam ■r gehouden in 1974, 1984 15) gaat over zaken als be- igsgroei, onderwijs en icipatie. De echtgenote Bill Clinton is erbij en kt, zo weet een woord ier van de ambassade te :n. „Officieel is er nog Hillary Clinton. •archieffoto niets bekend", zegt een ander. „Over twee weken weten we meer." Voor de gemeente Leiden is het gerucht alleen al voldoende aanleiding om in actie te ko men. Zoals eerder president George Bush, wil Leiden ook Hillary Clinton best naar de Sleutelstad lokken. „We hebben al contact gehad met de Ameri kaanse ambassade en telefo nisch de lijst met voorouders van mevrouw Clinton opge vraagd", vertelt woordvoerster Kine Vesseur. Want wie weet heeft Hillary Rodham Clinton, net als George Bush, ergens wel een link met de Pilgrim Fathers, de puriteinse christenen die zich begin zeventiende eeuw in Leiden vestigden en in 1620 met hun boot de Mayflower koers zetten naar de Verenigde Staten. En als dat zo is, heeft mevrouw Clinton misschien wel belangstelling voor het Leidse museum. Vesseur en kabinetschef van de burgemeester Hein van Woerden gaan vandaag al met stadsarchivaris Theo Schelhaas in conclaaf over een mogelijk bezoek van de vrouw van de Amerikaanse president. „We gaan in ieder geval een plan maken en een uitnodiging stu ren", zegt Vesseur. Tokyo* Ruim 5.500 mensen hebben gisteren in Japan meegedaan aan de nationale finale van een kalligrafie-wedstrijd. Die had plaats in de Budokanhal in Tokyo. Na afloop toonden ze het resultaat van hun werk. foto reuters toshiyuki aizawa VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving12 Regio11,13,14,15 Brandweercommandant Van Oosten: Uitspraak in kort geding Grijs kenteken: ook rente terug DEN HAAG ANP Automobilisten met een grijs kenteken krijgen niet alleen het te veel betaalde bedrag aan wegenbelasting terug maar ook de rente. Dit heeft staatssecretaris Vermeend (financiën) be sloten. De regeling geldt al leen voor grijze rijders die hebben geklaagd. Het terugbetalen van de rente kan Vermeend maxi maal tien miljoen gulden kosten. MKB Nederland schat dat de staat zo'n 300 miljoen gulden ten onrech te heeft binnengekregen door het 'fiscaal geel ver klaren' van ongeveer 100.000 auto's. LEIDEN ROBBERT MINKHORST De Leidse brandweercomman dant F. van Oosten stelt zich de eerstvolgende jaarwisseling voor als een weekje thuis kam peren. Met een luchtbed, een zaklamp, kaarsen, ingeblikt eten en flessen water. Voor het geval het echt goed misgaat op 1 januari 2000. Van Oosten maakte de verge lijking tijdens zijn nieuwjaars toespraak. Als het waterleiding bedrijf en het energiebedrijf het laten afweten in de komende oudejaarsnacht, is iedereen met spullen voor een weekje kam peren in huis goed voorbereid. „Kaarsen en eten in blik zijn handig op zo'n moment", aldus Van Oosten in een toelichting. „Net als water in flessen. Het liefst Franse, want dat smaakt zo lekker." Pagina Leiden: Vutters blussen wellicht mee op 1 januari 2000 DEN HAAG ANP (TEKAMERPLANTEN uw favoriet uit drie verschillende kamerplanten in maar liefst l<fO cm hoog sAreca palm 'ucca op stam racaena op stam Warneckii 'ƒ29,95 ff - Heereweg J$0 (Koopavond: donderdag en vrijdag) Voorzitter Kamer van Koophandel Amsterdam wil af van troep AMSTERDAM-ZAANSTAD ANP Veel toeristische attracties en bezienswaardig heden in Amsterdam zien er onsmakelijk uit door de omringende patatcultuur en mayonai seglijbanen. Voorzitter Woltman van de Kamer van Koophandel in Amsterdam zei dat gisteren tijdens zijn nieuwjaarsrede. De omgeving van musea, aanlegplaatsen voor rondvaartboten en andere trekpleisters moeten voortdurend worden onderhouden om de kwaliteit van het toerisme in Amsterdam en omgeving op peil te houden. .Als je naar het Historisch Museum in Am sterdam loopt, struikel je bijkans over de friet zakjes", preciseert een woordvoerder van de Kamer. „Het zou goed zijn als de gemeente een speciale patat- en papierprikker inzet om het afval te verwijderen", zegt hij. Het toerisme is met 45.000 banen en een omzet van zes miljard gulden een belangrijke werkgever in de regio. Woltman meent dat de aanleg van nieuwe toeristische routes in de stad noodzakelijk is om bezoekers te blijven trekken. Hij denkt aan een route van het we tenschapsmuseum New Metropolis via het Scheepvaartmuseum naar Artis en het Tropen museum. Ook een vaartocht langs de Zaan en de IJsselmeer-stadjes of een bloementocht door de Haarlemmermeer zouden veilig en pa tatloos kunnen worden afgelegd. Niet alleen bij toeristische attracties dreigt verloedering, zegt Woltman. Ook winkelgebie den vertonen verschraling van aanbod. „Een zich overal repeterend identiek winkelcentrum vormt de dood in de pot." De Telegraaf moet voorlopig stoppen met de uitgave van TV Week, de wekelijkse bijlage met tv-programma's die de krant sinds november verspreidt. Dit heeft dè vice-president van de rechtbank in Den Haag, mr. E. Numann, vanmorgen bepaald in het kort geding dat de NOS namens de publieke omroepen heeft aangespannen. Volgens mr. Numann maakt Minder huizen in lawaaizone van Schiphol SCHIPHOL RICHARD MOOYMAN De hoeveelheid woningen in het gebied met veel lawaai rond Schiphol is flink gedaald. Met 10.500 huizen was het aantal vorig jaar lager dan ooit. Dat heeft president-directeur G. Cerfontaine van Schiphol giste ren gezegd tijdens een nieuw jaarstoespraak voor bedrijven. In 1997 telde de zone met het meeste vlieglawaai nog 12.700 huizen. Schiphol heeft beloofd dat de lawaaihinderzone dit jaar niet meer dan 12.000 huizen zal tel len. De huidige systematiek met geluidhinderzones gaat overi gens op de helling. De Telegraaf inbreuk op de au teursrechten die de omroepen op de programmagegevens hebben. Het verbod geldt tot vier we ken na een uitspraak van de Nederlandse Mededingingsau toriteit (NMa) over het be zwaarschrift van de omroepen tegen de uitspraak die de NMa in september deed. Toen be paalde de toezichthouder dat de omroepen hun programma gegevens tegen een redelijke vergoeding aan derden be schikbaar moeten stellen. Vliegtuig op startbaan beroofd Een Nigeriaanse bende heeft een toestel van Kenya Airways op het vliegveld van Lagos tij dens de start tot stoppen ge dwongen en leeggeroofd. Ze braken de bagageluiken open en gingen er met de koffers van de passagiers vandoor, zo con stateerde een verslaggever van het Franse persbureau AFP die in het vliegtuig zat. Het toestel had als bestem ming Nairobi. De piloot moest de start afbreken omdat de startbaan gebarricadeerd bleek te zijn. Ttel: - (I v m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand D Per kwartaal Oautomatisch li 96.90) i automatisch (f. 33.70) Oacceptgiro (f. 97.90) \J Nr. bank/giro:Handtekening:i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. welop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1