Mishandelde agent zit voorlopig thur Rijnwoude pal hardrijders aa Rijn Veenstreek Alphen krij twee extra Melkertbar; 'Pers maakt karikatuur van Ter Aar' Shoppen in supermarkt van gemeente Anderhalf jaar cel voor cocaïnebezit den haag/alphen aan den run Een 32-jarige man uit Alphen aan den Rijn heeft anderhalf jaar celstraf gekregen voor het bezit van een kilo cocaïne. Tevens werd hij veroordeeld voor de voorberei ding van de ontvangst van de smokkelwaar in Nederland. Tegen de man was drie jaar cel geëist waarvan één jaar voorwaardelijk. De Alphenaar had uit geldnood een kilo cocaïne in ontvangst genomen die hem was opgestuurd uit Frans Guyana. Om zijn geld te verdienen moest hij van zijn opdrachtgever het pakketje vervolgens naar een handelaar in Den Haag brengen. Toen de man dit per taxi wilde doen arresteerde de politie hem. Een on derzoek naar de hoofdpersonen in de handel loopt nog. Kettingbotsing met negen auto's op A4 roelofarendsveen Bij een kettingbotsing op de A4 ter hoogte van Roelofarendsveen zijn gisterochtend zeven mensen lichtge wond geraakt. Twee van hen zijn met nekklachten naar het Rijn land Ziekenhuis in Leiderdorp gebracht. Bij het ongeval waren negen auto's betrokken, acht moesten er worden weggetakeld. De A4 in de richting van Den Haag is een uur afgesloten ge weest. Spelcomputer uit woning gestolen alphen aan den run Inbrekers hebben gisteravond uit een wo ning aan de Alphense De Ruyterstraat een spelcomputer gesto len. Zij konden het huis binnendringen door een onafgesloten bovenraampje. Reumafonds houdt lezing in Jacobus oude wetering» Het Nationaal Reumafonds verzorgt op 14 janu ari een lezing over zijn activiteiten in zorg- en dienstencentrum Jacobus in Oude Wetering. Tijdens de voorlichtingsavond wor den dia's getoond en kunnen bezoekers de film 'Tess een kind met reuma' bekijken. De lezing begint om 20 uur in het centrum aan de Saskia van Uvlenburchlaan 1. Bingo in Vreugdeoord alphen aan den run» In het verenigingsgebouw van speeltuin- een buurtvereniging Yreugdeoord wordt vrijdag een bingoavond ge organiseerd. Er zijn diverse prijzen te winnen en bij voldoende deelnemers bedraagt de hoofdprijs 400 gulden. Deelnemers zijn vanaf 19 uur welkom in het onderkomen aan de Vorselenburg- straat in Alphen. Cursus kaarten maken alphen aan den run» Met behulp van sjablonen kaarten met re liëfpasta maken. Manja en Bets doen het maandag 11 januari voor in buurthuis Westerhaven in Alphen. Wie zin heeft om het te proberen kan vanaf negen uur terecht in het buurthuis aan de Emmalaan 45. Deelnemers moeten de materiaalkosten betalen die variëren tussen 1,50 en 2 gulden. 5.25 nu 6 voor DINSDAG 5 JANUAR11999 Burgemeester Boelen veroordeelt nieuwjaarsreilen in Benthuizen Het duurt zeker nog enkele weken voordat de politie man, die tijdens de nieuwjaarsnacht in Benthuizen in el kaar werd geslagen, weer aan het werk kan. Niet alleen moet hij lichamelijk herstellen (zijn gezicht is bont en blauw), ook geestelijk moet hij er nog bovenop zien te komen. Volgens groepschef J. Oppelaar van het politie team Rijnwoude-Zoeterwoude is het de tweede keer in korte tijd dat het slachtoffer werd mishandeld. runwoupe marieta kroftdrie agenten gewond toen een groep van dertig jongeren hen In de nieuwjaarsnacht raakten aanviel. De jongeren wilden 's nachts om vier uur voorkómen dat de politie een einde maakte aan de verbranding van auto banden, straatmeubilair en par ticuliere vuilcontainers. Ziekenhuis Twee agenten liepen slechts lichte verwondingen op. Zij gaan binnenkort weer aan het werk. Het andere slachtoffer is met de ambulance naar het zie kenhuis gebracht. Hij mocht weliswaar na behandeling weer naar huis, maar is voorlopig niet in staat om het werk op te pak ken, aldus Oppelaar. De Mobie le Eenheid kwam eraan te pas om de boel weer in het gareel te krijgen. Oppelaar had niet verwacht dat de situatie in Benthuizen zo uit de hand zou lopen. „Het ging hier juist de goede kant op met de jongeren. Waarom deze omslag er was, weet ik niet." Volgens de groepschef zijn weliswaar al vier jongeren opge pakt, maar volgen mogelijk meer aanhoudingen. Het on derzoek wordt nog voortgezet. Afkeer Ook burgemeester M. Boelen van Rijnwoude sprak gister avond in zijn nieuwjaarstoe spraak vol afkeer over de rel in Benthuizen. „Ik hoop en ver wacht dat u met mij vindt, dat dit echt niet kan", sprak de vele bezoekers van de tie in het gemeentehui kunt ook feestvieren zon wet te overtreden en de IL vernielen." Hij doelde op de goedl pen feesten bij Latexfalt ifl dekerk, bij JJB en Pleyn Hazerswoude-Rijndijk, Het Stek in Hazerswoudn en het BOC in Benthuizer* E> e alphen aan den run» saskia buitelaar Alphen krijgt de komeni jaar twee extra Melkertj Dat is een gevolg van de ding van het aantal Mell^j nen uit het regeerakkoo^ Paars 2. Met de twee exy, nen heeft Alphen nu stroom- doorstroomban^ banen), zoals de arbeidj sen voor langdurig weq. vanaf 1 januari heten. j De uitbreiding is mifj. omdat de groep potentië» didaten voor de ID-f^ vooral mensen met ee standsuitkering, in Alphe is in relatie tot de Alphf met een betaalde baan. meente komt daarom aanmerking voor het v, mumaantal van 45 gesij eerde arbeidsplaatsen. De kleine uitbreiding e ondanks verrassend, omti phen vorig jaar vier Melb nen moest inleveren. H' moeite om alle plaatser" vullen. Het sport- en ree aanbod bleek niet aan te( bij de interesses van dej daten. De 22 meer po; functies als congiërge of» wacht kon de gemeente j vullen. f Het ministerie van soci ken en werkgelegenheid de vergoeding van 35.0lr den per plaats toen af opa nen. De gemeente wist <f mindering terug te draaie^ het vooruitzicht dat ze toi tig werklozen aan een ba helpen. Aan het eind va£ was dat ook het geval; de acht plaatsen zijn ingev^ basisscholen. Vanaf volgend jaar re£ gemeente ook de finan van ID-banen in de zorg momenteel ongeveer ho Alphense zorginstellingen ten dit jaar hun aanvraag nen voor ID-werkers. Vaij verzorgt de gemeente iiij 150 arbeidsplaatsen voon durig werklozen. Waarnemend burgemeester L. Lyklema benadrukt graag de goede kanten van Ter Aar. Tij dens de nieuwjaarsreceptie diende zich gisteravond een buitenkansje aan. Bij de uitver kiezing van de man, vrouw en ploeg van 1998 bleek dat de ge meente beschikt over diverse jonge talenten. Zo kregen de vijftienjarige windsurfer Joeri van Dijk - afwezig vanwege het wereldkampioenschap Mistral in Zuid-Afrika - en de veertien jarige twirl-kampioene Chantal Lek de predikaten man en vrouw van Ter Aar. De groeps- prijs ging naar het plaatselijke corso-comité. Twirlen, dat het midden houdt tussen ritmische gym nastiek en majorette, en windsurfen zijn sporten die flo reren in Ter Aar. Van de plaatse lijke twirl-talenten timmert Chantal Lek het meest aan de weg. Voor haar drie nationale ti tels plus haar derde plaats op het Europese kampioenschap riepen burgemeester en wet houders haar net als twee jaar geleden uit tot vrouw van Ter Aar. Joeri van Dijk dankte zijn uitverkiezing vooral aan zijn tweede plaats op het wereld kampioenschap Aloha in Frank rijk. In die jeugdklasse mag hij dit jaar voor het laatst uitkomen voor hij definitief overstapt naar de Mistral-klasse. Spotprenten Overigens deelde Lyklema tij dens de drukbezochte bijeen komst niet alleen bloemen, bo kalen, kussen en complimenten uit. In zijn persoonlijk getinte nieuwjaarsspeech verweet hij vooral de schrijvende pers het afgelopen jaar een karikatuur te hebben gemaakt van Ter Aar. Als middelbare scholier kon Ly klema naar eigen zeggen ver dienstelijk spotprenten maken. Journalisten kunnen op hun beurt kleine zaken zo opblazen Burgemeester Lyklema van Ter Aar (midden achter) straalt te midden de prijswinnaars. Het corso-comité omringt de eerste burger, twirlster Chan tal Lek staat rechts en de moeder, vader en zus van Joeri van Dijk completeren het gezelschap. foto annette lameijer dat ze een enorme omvang lij ken te krijgen, betoogde de bur gemeester. Om vervolgens te stellen dat zijn met herindeling bedreigde gemeente allerminst uniek is. Op steden als Gronin gen. Emmen. Amsterdam. Den Haag. Breda. Leeuwarden en Zaanstad is volgens Lyklema ook heel wat aan te merken. „Is er in deze gevallen ooit over herindeling gesproken? Nim mer. Vreemd, vindt u niet?" Overigens profiteert Ter Aar als het zo uitkomt ook van de schijnwerpers die op de ge meente zijn gericht. Zo prikkel de het gemeentebestuur kandi daten voor afdelingshoofden met een advertentie in het blad Binnenlands Bestuur. Daarin vraagt de gemeente die veel in het nieuws is chefs met lef. Vol gens gemeentesecretaris P. Vonk is de respons op die op roep groot. „Maar we wachten nog even met de eerste sollicita tieronde. omdat we geen uiter ste termijn hebben gesteld." De door velen geuite wens dat Ter Aar voorlopig ver schoond blijft van publiciteit gaat nog niet in vervulling. Vandaag dient namelijk voor de bestuursrechter de zaak die oud-wethouder E. Kraak aan spant tegen de gemeenteraad, omdat zij het niet eens is met haar ontslag. Het nieuwe stadshart voor Aiphen aan den Rijn komt steeds dichterbij. De voorbereidingen zijn achter de rug; het werk gaat nu beginnen. De architecten maken hun ontwerpen bekend, de grond wordt bouwrijp ge maakt en de wethouders hebben 'de eerste paal' al in hun agenda's genoteerd. In een serie van negen afleve ringen belichten we alle kanten van het oude en nieu we stadshart, pand voor pand. In aflevering 5 komt de binnenkant van het stadskantoor oftewel Service Cen trum Overheid aan bod. Het Service Centrum Overheid (SCO) is als een Franse mam moet-supermarkt, maar dan voor gemeentelijke producten. Zo één waar je niet alleen een luchtbed kunt kopen, maar ook de pomp om hem op te blazen en de slaapzak om in te slapen. Waar je zowel koffie als ther- moskannen kunt krijgen, lo gisch gerangschikt in hetzelfde gangpad. Bij het SCO, onderdeel van het nieuwe stadskantoor, zijn ge meentelijke diensten overzich telijk aangeboden. Alle financi en onder een dak. de ouderen zorg gebundeld en één loket voor vragen over leefomgeving en milieu, om er enkele te noe men. 'Klantgericht' is het sleutel woord. De gemeente gaat den ken vanuit de logica van de bur ger. Om zo goed mogelijk tege moet te komen aan de vraag van de burger, krijgen ook semi- overheidsinstellingen een plek in het nieuwe stadskantoor. Zoals de politie, het energiebe drijf en de stichting Zorgwijzer. Binnenkort hoeft een werkzoe kende dus niet meer apart naar de sociale dienst voor een uitke ring, naar het arbeidsbureau voor een baan en naar de wo- ningbouwstichting voor huur subsidie. Vanaf 2001 kan dat al lemaal bij het loket Werk en In komen' in het stadskantoor worden afgehandeld. De naam loket is overigens nogal verwarrend, vindt direc teur publieksdiensten P. van Stipdonk. „Het is geen hokje", legt hij uit, „maar een ruimte waar je bij binnenkomst één keer je gegevens opgeeft en zegt waarvoor je komt. Daarna word je doorverwezen naar een ande re balie in die ruimte. Bij 'Werk en Inkomen' zitten dus mensen van sociale zaken, het arbeids bureau, een uitzendbureau en Deze hokkerige loketten bij de afdeling burgerzaken in het stadskantoor van Alphen worden in het SCO vervangen door toegankelijke open ruim tes, voorzien van koffieautomaat en een gezellige zithoek. Poto henk bouwman uitkeringsverstrekkende instan ties. Verder is er een spreekka mer voor een rustig gesprek, een koffie-automaat en een zit hoek. We willen de ruimte en een sfeer creëren waarin we rustig naar ieders persoonlijke omstandigheden kunnen kij ken." Zo'n verbetering van de dienst verlening is hard nodig, vinden Van Stipdonk en projectwet houder S. Lyczak. De wethou der noemt de aanvraag voor een horecavergunning als voor beeld. „Daarvoor heb je een be wijs van goed gedrag nodig. Dat moetje persoonlijk ophalen bij burgerzaken en vervolgens aan de overkant van de hal inleve ren bij de afdeling openbare or de." Het nieuwe bedrijvenloket werkt straks op een klantvrien delijker manier, vult Van Stip donk aan. „Als je zo'n verklaring nodig hebt, zorgt de ambtenaar ervoor dat die op de juiste plek klaarligt." De nieuwe werkwijze vraagt nogal wat van de werknemers in het Service Centrum. „Er moeten ambtenaren zitten die graag met mensen werken, die kunnen communiceren", zegt Van Stipdonk. Ze krijgen trai ning in dienstverlening. „Want iemand die zijn zin niet krijgt, kan flink mopperen. Daar moet je mee kunnen omgaan." Alsof een vriendelijke en snelle afhandeling niet genoeg is, wil de gemeente het SCO voorzien van publiekstrekkers zoals het postkantoor, de VW/ANWB en de belastingdienst. De klantvriendelijke en aan- bodgerichte gemeente lijkt een zakelijke weg in te slaan. Ze schotelt de burger voor waar hij om vraagt, overzichtelijk en snel. Het SCO krijgt daarmee grote overeenkomsten met de Franse supermarkt. Eén stop voor alle (gemeentelijke) bood schappen. Zelfs de prijskaartjes van de producten zijn binnen handbereik. Van Stipdonk: „Bij een garage weet je precies hoe veel tijd en geld een service beurt kost. Daar willen wij ook naartoe." runwoupe marieta kroft Met radarcontroles en waar schuwingsborden op de Geme- neweg en de Hoogeveenseweg in Hazerswoude wil de gemeen te Rijnwoude automobilisten afremmen. Het aantal overtre ders van de maximum-snelheid van tachtig kilometer per uur wordt bovendien op borden langs de kant van de weg zicht baar. Rijnwoude begint hier op 15 januari mee. Vanuit de politiek gaan gere geld stemmen op om de ver keersveiligheid op de Gemene- weg (N209) en de Hoogeveen seweg (N209/N445) aan te pak ken. Tussen 1994 en 1997 ge beurden er 176 ongelukken. Er vielen 37 gewonden en er waren vijf aanrijdingen met dodelijke afloop. Permanente flitspalen, zoals aanvankelijk de bedoeling was, komen er niet. Deze stuit ten bij de provincie op bezwa ren. Een nu openbaar gemaakte huis-aan-huisenquête van de projectgroep Veilige Woonom geving bevestigt de noodzaak tot het nemen van maatregelen. De inwoners van Rijnwoude vinden de Gemeneweg na de Hoogewaard in Koudekerk de onveiligste weg voor het ver keer. Alle 7400 huishoudens in Rijnwoude kregen vorig jaar de enquête toegestuurd. De res pons was 37,9 procent. In 1995 zette de projectgroep, met daar in ambtenaren van Rijnwoude en politieagenten, eenzelfde en quête uit. Opvallend is verder dat veel meer Rijnwoudenaren dan twee jaar geleden zich onveilig voe len in de brandgangen. Ook ver mijden ze 's avonds het liefst de tunnel bij de Zuiddijk in Ha- zerswoude-Dorp, de Gemene weg en de Omleid ingsweg bij Benthuizen. Als redenen voor geven inwoners vod1 gebrek aan verlichting overlast van jeugd aan. Ten opzichte van 199S' aantal inbraken in Rijn' afgenomen, zo bleek ev| uit het onderzoek. Hetl1 pogingen nam af van zé vijf procent. Opvallend is pogingen allemaal pla<* den in Hazerswoude-Do* aantal inbraken nam af vP naar één procent. Deze" allemaal in Benthuizen zerswoude-Rijndijk. Poli' gemeente schrijven de'- vooral toe aan de pre1 maatregelen die Rijnwo; ren hebben genomen. TO cent van de woningen he= inbraakalarm. In 71 proov de woningen zijn extrac op ramen en deuren 1 bracht. Zo'n 72 procent1 inwoners laat 's avonds H branden als er niemand j en bij 71 procent van de' gen is extra buitenverf aangebracht. Uit de enquête bleek' dat de mate waarin menP veiligheid ervaren, groter de werkelijke onveiliglit denkt 23 procent van dé ners van Rijnwoude dat t1 en 53 procent dat er som! ingebroken. In werkel heeft maar bij zes procé (poging tot) inbraak plaai' Als vervolg op de ui' worden niet alleen maat? genomen op de Gemene1 de Hoogeveenseweg. OoP de projectgroep Veilige omgeving aan een plan j men met de bewoners nog nader aan te wijzen j leefbaarheid te bevorderd De enquête wordt vc? week donderdag in de c( sie algemene zaken beha

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14