Polderhaas met hagel en chocoladesaus Nieuwjaarsgala Noordwijk: een regelrechte heksenketel Leiden Regio Het vacuüm tussen kerst en oud nieuw j. Mini Maxi razend populair in Leiden Drukke borrel bij De Burcht AAN TAFEL DAG 5 JANUAR11999 CHEF WIM WEGMAN, 071-5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 redactie: Miep Smitsloo-De Graaft telefoon: 071-535 64 84 Chaotische taferelen speel den zich zaterdagavond af bij De Oranjerie aan de Noord- wijkse boulevard. Want het 'Nieuwjaarsgala - voor en door Noordwijkers' lijkt aan zijn eigen succes ten onder te gaan. Vijftienhonderd kaarten waren er te vergeven en die waren rond elf uur schoon op. Daarnaast waren er mensen mét kaart, maar in een gewoon kloffie; zij moesten eerst iets anders aantrekken. 'Tenue de Ville' houdt nu eenmaal geen spijkerbroek, maar 'formele dagkleding' in, dat moge sinds zaterdag duidelijk zijn. „We hebben voor het eerst dit keer toegang gevraagd, juist omdat het elk jaar voller werd", roept architect Hans van Eg- n het vacuüm tussen kerst en oud en nieuw - welk een itilte overviel ons! Geen feest jes en recepties in het Leidse. Hechts overvolle nachtmissen len drukke woonboulevards waren er te verslaan. Geen Ik fCocktail' dus afgelopen week. (Dit even gemeld, in de 'et zftoop dat u ons op deze plek orklhad gemist!) 3f ogehoudens dienaren Gods en bei^njddenstand werkte er vol- >or <£ens ons geen mens. Ja, toch enisnog een bekend gezicht in de vendoodstille straten van Oegst- geest: Gerard van Mook, de studbode van het gemeentehuis, het Jot en met op oudejaarsdag zij «bracht deze Leidenaar de 'Af- i zij tal-wijzer' rond: een dikke noet^estig kilometer legde hij in ial, (twee dagen af. Zo kun je nog moteens ongeschonden een r zijcerstdiner verorberen. „Tja, we kregen in het verleden zo nt veel klachten over de slechte ;eviiJ)ezorging van die 'Afvalwij- lee^er', dat we 'm nu zelf per- Tiusfcoonlijk overal maar in de bus bevtJerard van Mook had al tijdjuaanden van topdrukte ach- 'Hjter de rug: een verhuizing nseijiaar een nieuw gemeente huis, het afscheid van burge- ct hejneester Sjoerd Scheenstra, meiide installatie van diens op- sl df Bode Gerard van Mook legt zestig kilometer af om de 'Afvalwij- zer1.persoonlijk rond te brengen. foto miepsmitsloo volgster Els Timmers. En zelfs al de nieuwjaarsborrel, want Oegstgeest heeft in plaats daarvan in december al een oudejaarsborrel gegeven. Waar praktisch alle andere gemeentehuizen afgelopen weekeinde waren of deze week zijn geopend voor de beste wensen, heeft Oegst geest alle franje al achter de rug. mond, één van de sponsors van het gala, in de bomvolle zaal, waar de menigte tegen el kaar gedrukt staat. Maar dat tientje entree heeft niet echt veel geholpen. 'Iedereen' wil bij deze heksenketel zijn. Relatief heel veel 'jong spul'; er wordt gefluisterd dat het gala steeds meer een aangelegenheid voor de twintigers wordt. Hoewel echte Noordwijkse gezichten als Margriet Deckers (The Frog, Kameleon), Marianne Groeneveld (van de bekend ste snackbar, de Groko), Theo Sweers (wethouder), Frans van der Veen (ex-wet- houder) en Paul Taverne (de aannemer) echt niet ontbra ken. Yvonne Beuk van de Stich ting Nieuwjaarsgala Noord- wijk zegt deze topdrukte echt niet te hebben verwacht. „We moeten ons gaan beraden hoe we het dit jaar aanpak ken. Misschien alleen kaarten in de voorverkoop doen? Want het is natuurlijk reuze sneu als je in je nette pak voor de deur staat en er niet meer in kunt." Ex-wethouder Victor Salman slaat het massagebeuren John Brandenburg werd zaterdag tijdens het bal tot 'Noordwijker v jaar lang bloeddonoren heeft geworven. breed lachend gade. Na twaalf jaar heeft hij de collegebanken verruild voor het fractievoorzit terschap van het CDA. „Ik kan nu veel ontspannender rondlo pen dan andere jaren. Als wet houder word je constant aan geklampt: iedereen 'moet' iets van je. En je doet het niet gauw goed. Ik zit nu lekker rustig in de raad en heb mijn eigen ad viesbureau op ruimtelijke-or- deningsgebied. Ik treed bemid delend op voor bijvoorbeeld gemeenten, provincie of aan nemers. Er is dus zeker een le ven na het wethouderschap. Waarbij ik wel moet toegeven dat de ervaring van die twaalf jaar één van de pijlers van mijn huidige bedrijf vormt, eerlijk is eerlijk." Naar eigen zeggen als 'de kapi tein op het schip' post direc teur Bram Mol van Hotel Oranje bij de entree. Hij krijgt die avond veel reacties op zijn recente tv-optreden in het pro gramma van Harry Mens. „Een Leuke ervaring. Alleen probeer de Harry steeds getallen en omzet uit me te trekken. Maar daarom gaat het toch niet? Het gaat er om dat je gasten terug komen, dén doe je het als on dernemer pas goed." Enfin, de gasten van deze avond komen in elk geval weer bij Mol terug. Zelfde tijd, zelfde plaats, maar wel in de juiste kledij! Karei de Rooij, al bijna der tig jaar de 'Ideine' van het komische duo Mini Maxi, kon zich temidden van de champagne en oliebollen met een gerust hart op zijn woon boot aan de Kagerplassen te rugtrekken. „De herhalingen van onze tv-shows werden af gelopen week wederom lovend ontvangen en de nieuwe thea terproductie 'Split' trekt overal volle zalen", meldt de komiek stralend, als we hem treffen bij het Wereldkerstcircus in Carré. De drie voorstellingen in maart in de Leidse Schouw burg waren in de abonnemen tenreeks ook binnen de kortste keren uitverkocht. „De losse kaartverkoop begint pas 22 fe bruari, maar voor Mini Maxi staan de mensen in de rij, dus dat zal in een ochtend gebeurd zijn", aldus een woordvoerder van de Leidse Schouwburg. De mime-kunstenaar po seert even vooreen foto, samen met zijn manager/ producer Cees van Liempt, die zich bij voorbaat al op 'Leiden' ver heugt. „Want jullie Schouw burg is één van de mooiste, zo niet de mooiste van Neder land." Toch leuk om te horen, zo chauvinistisch zijn we in Leiden ook wel weer. Van Liempt tekent ook voor het beroemde Wereldkerstcir cus en voorziet in Leiden on der andere het 3 oktober-gala- feest van artiesten. Hij de zoon van Wout van Liempt, die met zijn Nederlands Theaterbu reau altijd het management van Wim Kan deed. Voor een gratis glaasje champagne en wat exquise hapjes komen de vaste bezoekers van De Burcht zelfs op 1 januari graag hun bed uitrollen. De nieuwjaarsborrel van de Leidse so ciëteit wordt ten minste elk jaar druk ker. „Een man of 150 hebben we bin nen gehad, van wie - gelukkig - de meesten vaste gasten. De enkeling die we niet kenden, hebben we maar ge woon laten meedoen. Ach, op die zes tig flessen champagne, die we hebben geschonken, maakt dat ook niet veel meer uit", zegt exploitant John van der Steen. De nieuwjaarsborrel van De Burcht in hartje Leiden is vanaf de beginjaren negentig traditie. De sociëteit trekt vooral 'heden' uit het Leidse kunst-, cultuur- en politieke wereldje. De roemruchte straatzanger Lampie bij voorbeeld, en architect Paul van Oer- le, alsmede D66-raadslid Egon Snel- ders. Mensen van wie je niet zou den ken dat ze op oudejaarsnacht keurig om één uur hun bed in stappen. Desondanks waren er weinig wallen te bespeuren tijdens de borrel. Van der Steen: „Ongetwijfeld waren er veel mensen doorgezakt, maar dan nog nemen ze de moeite om langs te komen. Ik vond het heel gezellig." k erhaas, pastinaken, prei, aardappel- L spitskool, witlof en appeltjes, dikbil- eendenlever, snoekbaars... Wat heb- ïze dieren en groenten met elkaar ge- f Met een beetje mazzel kun je ze ties rffen in ons eigen Hollandse polder- 8.30t5hap. En eenmaal op zijn hakblok rtenv c^ie^co^ Marcel van Teylingen van 8 30tip in Voorschoten er wel wel raad H het restaurant gelegen aan de Vliet. nten: het motto: 'goed koken is de kunst it weglaten', tovert hij de fraaiste ge in op tafel, zonder Franse dikdoenerij iaanse fratsen. Een waar feestmaal ïrsverse ingrediënten uit de Vliet en 9in9*ige polders. Wie had gedacht dat onze ™ldse keuken zo rijk was? Wij niet, eer- zegd. ££°Jp ligt afgelegen aan het eind van de toesljan, een stukje voorbij restaurant Het idag. sn Hoofd, richting Den Haag. Als je et weet, rijd je er zo voorbij. Het res- ^sHt moet het waarschijnlijk hebben van "^zeggen. Mond-tot-mond reclame van binnen is het niet erg druk, maar we dop#n ook aan de vroege kant en hebben M861g gekozen pal na de feestdagen. ^ür,pben een tafeltje naast de verwar- behofin kijken in de serre uit over het inkt- iDamj water van de Vliet. Een grote kerst- •p één van de tafels kijkt ons treurig ate Je inrichting is een echte Hollandse: ^tetjesgordijnen, rieten stoelen, witte Mpden en tinnen servies. De wijnglazen -j ïdrukt met de naam van het restau- - iet is niet helemaal onze smaak, maar n voor het eten gekomen. Bovendien: elen zitten goed en in de zomer is het lerdjit vast prachtig. Het meisje dat ons ief komt opnemen is een beetje stug, wel correct. Ze brengt ons ook twee in brood en boter. Als wij een keuze m gemaakt uit het menu, worden wij gens door haar mannelijke collega nd. art is gevarieerd en origineel. We le lt De Knip slechts werkt met 'verse, Restaurant De Knip, Kniplaan 22, Voorschoten. Tel. 071-5612573. Keuken: voortreffelijk Menukaart: gevarieerd Ambiance: beetle tuttig Bediening: uitsteksw1 Prijs/kwaliteit: goed meest regionale producten, teneinde u als gast het beste voor te zetten'. Dat betekent behalve een strak inkoopbeleid ook een re gelmatig wisselende kaart. Het menu ver meldt tevens dat de gerechten, gezien de ambachtelijke werkwijze, 'de juiste tijd en preparatie nodig hebben'. Als de gast 'aan tijd gebonden is', gelieve hij dat even te melden bij de bediening. Tot slot komen we aan de weet dat de gasten hun eigen wijnen mogen uitzoeken in de wijnkelder van De Knip. We kiezen het 5-gangen verrassingsmenu 'van de veerman' (89,50 florijnen: alleen per tafel te bestellen) waarin we in Oudneder lands worden uitgenodigd kennis te maken met de specialiteiten van deze veerman, 'ende vaert met hem vijf gangen heen ende weer te uwer genot ende verrassinghe'. Mijn partner moet nog terugrijden dus hij houdt het deze avond bij een glas Chileense Cabernet Sauvignon bij zijn hoofdgerecht. Zelf bezwijk ik voor de verleiding van het 'bijpassend drinkgelagh' voor 13,50 zilver lingen (45 gulden). Na ons aperitief komt de jongeman van de bediening mij een glas Tokay Pinot Gris uit de Elzas ('97) inschen ken voor bij het eerste gerecht. Inmiddels hebben wij al gesmikkeld van een 'amuse' van een 'kleine carpaccio' van rosbief met pijnboomdressing. Smelt op de tong. De eerst gang is geen vis, zoals wij dachten gezien de Tokay, maar een schotel van dik- billende (entrecöte) gerookt in het eigen rookoventje van De Knip, met daarop een terrine van eendenlever, dressing van kwee peren; het geheel op een bedje van witlof en appeltjes geserveerd. Het vlees is niet ver dronken onder een hoeveelheid saus, maar smaakt voornamelijk naar zichzelf. Dat be valt ons. Geen kapsones maar wel kwaliteit. Voor de tweede gang verschijnt er wel vis- bestek en ik krijg een glas Chileense Char- donnay. Opnieuw serveert de veerman ons een regionaal product: snoekbaarsfilet (uit de Vliet, gevangen door sportvissers) op een bedje van gestoofde spitskool met beurre blanc en aardappelpuree. Smaiakt goed. Bij het derde gerecht krijg ik een glas Beaujo- lais (Fleurie), en opnieuw risbestek. „Gebakken zeebrasem (dorade uit de Mid dellandse Zee) op een bedje van geconfijte prei met sesamoliedressing", meldt de ober als hij de borden voor ons neerzet. Geen re gionaal product maar wel erg bijzonder met die smaak van sesamolie. Een heel stevige Médoc uit '89, Chateau Po- tensac, begeleidt het hoofdgerecht. Het is de polderhaas, 'acht dagen verstorven in onze eigen schuur en geschoten door de buurman met jachtvergunning', (zeer te spreken zijn we over de jongeman van de bediening die de gerechten uitgebreid toe licht en ons deze leuke details niet ont houdt) met chocoladesaus (nota bene), Op- perdoezer aardappeltjes ingekookt in Champagne en spruitenblaadjes. De haas is boterzacht. Gedood door een schot hagel, zo blijkt uit het kleine zwarte korreltje waar aan mijn vullingen tenauwemood weten te ontsnappen. De wijn smaakt er goed bij. Voor het nagerecht is nog net plaats. De porties van De Knip zijn precies goed: niet te groot, niet te klein. De rijfde gang van de veerman is een crème brülée met parfum van tongabonen: lekker zoet met een laagje gecarameliseerde suiker, begeleid door de Griekse desertwijn Samos. We zijn onder de indruk van de kookkunst van veerman/chefkok Marcel van Teylin gen. verre familie van Dirk van Teylingen van het gelijjknamige slot in Lisse. We reke nen af en zijn 254 gulden kwijt voor een uit stekende maaltijd met dito wijnen. Tevre den rijden wij langs de polders van de Vliet - landen huiswaarts. tekst: stella carson foto: henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13