'Ik heb nog nooit een huwelijk geweigerd; Plan rooms-katholiek ledenblad op laag pitje Priesters in Chinese cellen verleid tot seks Kerk Samenleving Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (vooreen exemplaar van 13 bij 18 in zwartwit) op te stu ren naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. DINSDAG 5 JANUAR11999 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -5128 030 DIRECTIE B M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adiunct) J. Kiel (adiunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adiunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W.F. Wegman, chef redactie Leiden A.J.B.M Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W. van Wanrooy, chef a. i. red. Duinen Bollenstr W. Spierdijk. chef sportredactie T. Brouwer de Koning, chef Rijn-en Veenstr E.Straatsma, chef red. Regio Leiden Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES !lt Maandag t/m vrijdag van 8.30 t*h RUBRIEKSADVERTENjl Maandag t/m vrijdag van 8.30 rF (II ABONNEMENTEN: f bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) Abon^eesdieom'eeli hebben of blind zijn (ot een andef hebben), is een samenvatting van h»r nieuws uit het Leidsch Dagblad op ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. e Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. uitgezonderdJu Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071 -5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071 -5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Herkingen: te Nieuwland en Oosterwijk en te St. Annaland: P.C. Hoek, kandidaat uit Arnemuiden: te Koudekerke: M. Knevel te Heerde (Vrije Evan gelische Gemeente); te Wester- lee-Heiligerlee: P. Zeedijk te Opende. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Aangenomen: naar Amersfoort- Noord: G. Zomer Jzn. te Nijkerk. die bedankte voor IJmuiden. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Boskoop: Gouds waard, Meliskerke, Rotterdam- Centrum en Rotterdam-Zuid, M. Karens te Werkendam; voor 's- Gravenhage-Centrum en -Zuid: J.J. van Eckeveld te Zeist. BOND VAN VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTEN Beroepen: te Den Haag i.s.m. de Geref. Kerk te 's-Gravenhage- Oost: M. Knevel te Heerde. De bisschoppen hebben het plan voor een gratis blad voor rooms-katholieke kerkleden op een laag pitje gezet. Ze willen eerst onderzoek doen naar andere manieren om met de gelovigen te communiceren. Gezien het grote financiële risico dat met het plan is gemoeid willen de bisschoppen voorzich tig te werk gaan, zei een woordvoerder van het RK-Kerkgenootschap maandag. Hij wilde niet zeggen hoe hoog de kosten van het blad zijn. Het ledenblad, dat als werktitel Gloria heeft, zou zes maal per jaar in een oplage van een mil joen exemplaren moeten verschijnen. Actieve kerkleden die de RK-kerk financieel steunen krij gen het gratis in de bus. Hun wordt wel een vrij willige bijdrage gevraagd. Het is aan de parochie besturen om aan te geven welke parochianen voor toezending in aanmerking komen. Een onderzoek naar de bereidheid van paro chianen om voor het blad te betalen én naar de interesse van adverteerders moet nog plaatsvin den. De bisschoppen willen eerst weten of ze de gelovigen op een andere manier kunnen berei ken. Ze denken bijvoorbeeld aan het kopen van advertentiepagina's in huis-aan-huisbladen, zoals het bisdom Roermond al doet. Ruim een miljoen Limburgers krijgen twee keer per week in hun huis-aan-huisblad een bulletin met 'positief katholiek nieuws' onder ogen. Het blad, waarvan in oktober een proefnum mer verscheen, moet een mix van human interest en informatie over geloof en kerk brengen. Het komt niet in de plaats van het orgaan Een-twee een van het RK-Kerkgenootschap, dat zich op kerkelijke professionals en bestuurders richt. De woordvoerder erkent dat het beoogde blad een concurrent zou kunnen worden van de pe riodieken van de zeven bisdommen. Die verschij nen echter veel frequenter en zijn nogal verschil lend van karakter. In het aartsbisdom Wenen heeft het verschijnen van het ledenblad Dialog het bisdomblad juist meer abonnees opgeleverd. Video registreert 'intimidatie' Enkele Chinese rooms-katholieke priesters zijn de afgelopen maanden in de gevangenis het slachtoffer geworden van 'seksuele marteling'. Geregistreerd door videocamera's probeert vrouwelijk personeel hen tot seksueel contact te bewegen. De opnames zijn een middel om de geestelijken onder druk te zetten. Dat meldt het Vaticaanse persbureau Fides. Een van de slachtoffers is de 31-jarige Li Qing- hua, priester van de ondergrqndse, pausgetrou we Katholieke Kerk in China. Hij zit sinds no vember vast in de regio Xushui, ten zuiden van de hoofdstad Peking. „Het vrouwelijk personeel van de gevangenis, bestaande uit prostituées, probeert op alle mogelijke manieren seksueel contact met hem te krijgen", bericht de dienst van de congregatie voor de evaii van de volkeren. Volgens Fides hebber j priesters de afgelopen maanden dezt handeling ondergaan. 'Mi< Met de opnames als chantagemidditel( de autoriteiten de priesters onder druj formatie over dissidente collega's te g zich aan te sluiten bij de erkende Kt Kerk, die geen banden met het Vaticaan -i Ook al weren de priesters de voon J avances van de vrouwen af, toch kan h opnames lijken alsof er seksueel confi plaatsgevonden. Als ze blijven weigere: ze volgens Fides het risico naar een ht dingskamp te worden gestuurd. c u t de Leidsch DagbladUlCHIliVLlV Perschef bisdom naar adviesbureau utrecht Perschef J. Wits (30) van het aartsbisdom Utrecht maakt op 1 maart de overstap naar het bedrijfsleven. Wits. be denkervan de geruchtmakende reclamecampagne Who's afraid of God?, wordt persvoorlichter bij adviesbureau Moret, Ernst Young. Wits is sinds eind 1995 de eerste voltijds perschef van het bisdom van kardinaal Simonis. Door de poster Who's afraid of God, geïnspireerd op het vernielde schilderij Who's afraid of red, yellow and blue van Barnett Newman, raakte het bisdom in 1997 verwikkeld in een juridische strijd met de erfgenamen van de Amerikaanse kunstenaar. In december kwam het aartsbis dom met een adventsposter waarop een hand op een naakte vrouwenbuik staat afgebeeld. Daarmee haalde Wits zich kritiek uit orthodoxe en feministische kring op de hals. foto anp Kluizenaar vlucht voor pelgrims notq. Een kluizenaar op Sicilië is uit zijn onderkomen gevlucht, omdat de toeloop van pelgrims en nieuwsgierigen hem teveel werd. Hij zet zijn kluizenaarsbestaan elders op het Italiaanse ei land voort. De 67-jarige Padre Ugo maakte zijn beslissing be kend in het bisdomblad. Zijn bescheiden onderkomen is een toeristenattractie geworden. ,,In plaats van een man van zwij gen. ben ik een man van kletspraatjes geworden", klaagde hij. Zijn grootste vrees was dat hij op een dag op de televisie zou verschijnen. De pater vestigde zich in 1969 als kluizenaar op Si cilië. Daarvoor leefde hij in verschillende kloosters. Ugo loopt al tijd blootsvoets rond. Elke morgen staat hij om vier uur op om zich te wijden aan gebed. Kerststal Weert breekt weer record weert De reusachtige levende kerststal in de dekenale stads kerk in Ween heeft dit jaar opnieuw een recordaantal bezoekers getrokken. Twee dagen voor het afbreken van de kerststal was het record van 130.000 bezoekers van vorig jaar al gebroken. De Sint Martinus probeert elk jaar de grootste kerststal van Neder land te bouwen. Dit jaar staat de uitbeelding van de geboorte van Jezus, compleet met levende dieren, in het teken van het thema Kerst op de berg van vrede. Het feest van Driekoningen luidt woensdag de afbraak van de kerststal in. Dan trekt een stoet van kamelen, herders met hun schaapskudde, drijvers met ezeltjes en bedoeïenen met fakkels door de straten van de Lim burgse stad. Een Driekoningenspel bij de kerststal besluit het feest. Preken te horen op Internet bennekom Voor rechtzinnige gelovigen die niet naar de kerk kunnen of willen, biedt Internet sinds kort uitkomst. Via de web site van de reformatorische computerclub Reformatica kunnen zij preken beluisteren. Bezoekers van de Internetpagina kunnen kiezen uit drie preken. Deze week zijn de stemmen van drie pre dikanten uit de kring van de behoudende Gereformeerde Bond te horen. Reformatica verwacht vooral belangstelling van Neder landers in het buitenland. De preken op Internet zijn volgens Reformatica te vergelijken met de kerktelefoon. De preek kan on line beluisterd worden (www.meetingpoint.org/sermons). Het is ook mogelijk het bestand te downloaden en er op een later tijd stip naar te luisteren. Rotterdamse studentenpastor Ben Vredebregt neemt afscheid ANN0 1899 ANN01974 ,,Ik zegen elk huwelijk in", zegt de Rotterdamse studen tenpastor Ben Vredebregt (65), die komende zaterdag af scheid neemt. „Het is fataal als een pastor zegt: 'Ik zegen het huwelijk niet in omdat jullie nooit in de kerk komen.' Ook van gescheiden mensen heb ik huwelijken ingeze gend. Al in 1971 heb ik de zegen over een lesbische rela tie uitgesproken. Wat het bisdom daarvan vond? Niet ge vraagd. Mijn kerkbestuur zei: 'Ik Zou het maar doen'." rotterdam dirk visser anp Vredebregt, die bijna dertig jaar tussen de studenten rondzwierf, begon zijn werk toen de grote ontkerkelijking begon. „Eerst was het: Mijn vader en moeder gaan nog wel naar de kerk. De volgende generatie zei: Mijn va der en moeder gaan ook niet meer naar de kerk." „Hoewel in de antikerkelijke periode maar één keer een hoogleraar mij de rug heeft toe gekeerd omdat ik studenten pastor was, heb ik toch het ge voel nu meer welkom te zijn dan vroeger." Vredebregt ziet daarvoor twee oorzaken. Door de verzakelijking hebben vooral de studentendecaan, de psy choloog en de pastor nog tijd voor persoonlijke aandacht voor studenten. „En er is in deze tijd duidelijk meer behoefte aan diepere vragen." „Het leven lijkt glansrijk, maar het is ook keihard. Stu denten moeten hard zwoegen en vaak daarnaast ook nog bij verdienen. Maar ook de massa liteit van de universiteit speelt een rol. Rotterdam telt 12.500 studenten van de Erasmus Uni versiteit en 24.500 van hbo-op- leidingen. In het hele bisdom zijn er 98.000 studenten." Het allerbelangrijkste in die massaliteit is volgens Vredeb regt, dat er belangstelling voor elkaar is. „Ik heb tot voor kort altijd in studentenflats ge woond, waarvan twaalf jaar als beheerder. Als studentenpastor moet je naar de studenten toe gaan. Je moet niet wachten tot zij naar de (studenten)kerk ko men. Dan bereik je bijna nie mand meer." „Verkondig ik het geloof? Dat heeft alleen zin als je eerst be langstelling toont en naar hun verhalen en vragen luistert. An ders ben je niet geloofwaardig." Vredebregt spiegelt zich aan het lied over een Franse dorpspas toor, die alleen zijn huishoud ster, haar zuster en een oude buurvrouw in de kerk kreeg. De man zette zich in voor een kleu terschool, bezocht bejaarden en sprak met mensen in de kroeg. Er kwam geen mens méér naar de kerk. Maar toen hij overleed zaten de banken vol. „Als studentenpastor moet je meelopen met het leven van de studenten. Je zoekt hen op in de studentenflat, op de gezellig heidsverenigingen en op hun feesten. Volgens Schillebeeckx was Johannes de Doper een boeteprediker, maar Jezus een lied. Die ging ook naar bruilofts feesten." Vredebregt houdt ook kerk diensten voor studentenvereni gingen. Vaak wordt zo'n dienst afgesloten met het verenigings- lied, begeleid door het orgel. „Krijgen ze tranen van in de ogen." De rk studentenvereni ging Laurentius vermeldde eens op een uitnodiging: 'Met Vrede bregt naar de mis, is het mooi ste wat er is'. De belangstelling voor het ge loof komt terug. Dat blijkt onder meer uit het groeiende aantal kerkelijke huwelijken. „Nog nooit heb ik zoveel huwelijken ingezegend als de laatste tijd. Vorig jaar tussen de dertig en veertig, soms twee op een dag." De pastor is zelfs een keer met Donderdag 5 Januari GEMENGD NIEUWS Het jaar 1899 is voor alles een jaar van geluk. Niet alleen heeft het in zijn naam cijfer twee negens, maar het eerste en het tweede cij fer vormen samen een derde negen, de som der cijfers is 27 - drie maal negen - en deze cijfers vormen sa men nog eens negen. LEIDERDORP Gedurende het jaar 1898 zijn in de ze gemeente geboren 36 kinderen van het mannelijk, 30 van het vrouwelijk geslacht, ingeschreven 16 hu welijksaangiften, voltrokken 15 huwelijken en overle den 15 personen van het mannelijk en 15 van het vrouwelijk geslacht, terwijl 3 kinderen als levenloos zijn aangegeven. Van de overledenen waren 4 perso nen elders woonachtig. WARMOND Aan het postkantoor te Warmond werd gedurende de maand December ingelegd 5488.35, verdeeld over 63 inlagen, en terugbetaald 3240.65, verdeeld over 42 terugbetalingen. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 892. Gedurende het jaar 1898 werd alzo in de Rijkspost spaarbank ingelegd tot een bedrag van 66,538.41 en terugbetaald 38,422.56. TER AAR Zondagavond zou landbouwer K.v.L. al hier, per rijtuig eenige familieleden naar Alfen aan het spoor brengen, doch had met het oprijden der Aar- dammerbrug het ongeluk dat beide bomen van de til bury braken. Daar het paard echter bleef staan, kwa men de personen, hoewel vreemde buitelingen ma kende, gelukkig allen met de schrik vrij. DELFT De brandweer te Delft behoefde in 1898 geen enkele maal uit te rukken. Zaterdag 5 januari LEIDEN De Zuiderparkschool en de Rudolf Steinerschool zijn de overwinnaars geworden van het jaarlijkse microkorf ba (toer nooi voor achttallen, geformeerd uit leerlingen van de lagere scho len in Leiden en omgeving. De Zuiderparkschool won de titel in de categorie geoefend, de Rudolf Steinerschool in de afde ling ongeoefend. Het toernooi verliep zeer succesvol. RIJNSBURG De Rijnsburgse bloemenveiling "Flora" heeft 1973 afgesloten met een re cord-omzet van 90.639.018,48. In stilte had men wel gehoopt, dat de 90 mil joen zou worden overschreden, doch niemand van het veilingbe- stuurzag het er eigenlijk in de week voor Kerstmis nog inzitten. Er werd een herhaling verwacht^ van 1972. Toen stopte de com-' puter net voor de 80 miljoen. Men vreesde, dat dit voorval zich nu bij de 90 miljoen zou her halen. De goede uitkomsten van de kerstveilingen - door de grote vraag uit binnen- en buitenland waren de kopers bereid, vooral voor bolbloemen fantastische Piet Biegstraaten, voorzitter van de Sportstichting, verricht de prijsuitreiking bij het microkorfbaltoemooi. foto archief leidsch dagblad prijzen af te drukken - hebben er voor gezorgd, dat het omzetbe- drag van 90 miljoen dik werd gehaald. In procenten uitge drukt, houdt dit in, dat er 13,63 procent meer werd omgezet dan in 1972. Nu op naar de 100 miljoen. Het zou leuk zijn als Flora" dit bedrag in zijn jubile umjaar zou bereiken. De Rijns burgse veiling hoopt namelijk 14 februari met een receptie in de Leidse Holiday Inn haar zestigja rig bestaan te vieren. Inmiddels is de eerste veiling dag van 1974 ook weer succes vol geweest met een omzet van 790.000,-. een privé-vliegtuig van vliegveld Beek opgehaald om in Rotter dam een trouwdienst te leiden. woonde die en die. Iki'Q veelaan." Iwe Vredebregt verzet 2jho het verwijt dat doorkl^a uitdrukking 'geloof ojBe Daarmee wordt bei^ni mensen alleen voor <jgei welijk en begrafenisho kerk komen. „Dat verjdo te gemakkelijk.get „Ik heb van de studbo leerd dat je hen niet {To oordelen op wat zij dbr; geloven. Dat doen zij (val ren ook niet. Je moetje: gen: dit is het ideaal, »w je aan voldoen. Je mofe© van datgene waar zijce; zijn." fa „Geloof betekent vei zoeken naar zingeviifce wereld die ze als leefcei Niet de Catechismusfcoi kennen ze niet. Het gafetc jongeren om een beviGe nier van leven. De tijdkru dat je kunt zeggen: 'Ffcei dag, dus de menseiha naar de kerk'. fru Vredebregt denkt hei™ over de jonge generjde denten hebben wel dq langstelling voor etlf politieke vragen. „Ik zq ze weer in demonstra meelopen. Ze zijn zeb politiek, maar ze zijn o tisch." „Ik ben heel sterk I door mijn Amsterdam Jan van Kilsdonk. Die„. meest duidelijk de gro* J stelling voor het leven1 c sen centraal gesteltjjj1' werk. Al die brieven dez studenten heeft geschi vondst." s Tijdens het afschep Doelen zingt bas-baritr Holl liederen van Sch^a wijl abt Jeroen Witkaf.1 Trappistenabdij in Zix s toespraak houdt. W verheugt zich erop dal Drie van katholiek N zoals hij ze noemt, ziji zullen bijwonen: Van! Oosterhuis, maar bove"^ lebeeckx. Pastor Ben Vredebregt: Je moet stu denten niet veroordelen op wat zij denken of geloven." foto anp „Maar ik heb ook heel veel jonge mensen begraven. Dat houdt me emotioneel zeer be zig. Verongelukt, kanker, zelf moord, aids. ,Als ik door Rot terdam loop heb ik vaak: daar tt

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12