eiden Regio I Vutters blussen wellicht mee op 1 januari 2000 eeuwen met een goed hart ften Zijl en Vliet »orzien van telefoon Een televisie mag voortaan niet meer bij het grofvuil ive-in-restaurant j transferium A44 Studenten Cambridge op bezoek bij Minerva .JP% Weer verkeerd Gemeente helpt bij opzetten bedrijf )AG 5 JANUAR11999 \A wegman, 071 -5356414, plv -chef herman joustra, 071-5356430 Karikatuur a a Burgemeester Ly- I *r klema heeft de schrijvende pers beticht van Ter Aar een karikatuur te maken. Mankementen a C De Jelgersmakliniek, I D het nieuwe raadhuis van Oegstgeest, vertoont een kleine tweehonderd tekortkomingen. jten Riagg vernield Een 34-jarige Leidenaar heeft gisteren enkele ruiten van ebouw van de Riagg aan de Lammenschansweg aan digge- >slagen. Na een gesprek met een medewerker van de Riagg, vie hij het niet eens was, werd hij zo boos dat hij de ruiten ïeel liet. shandeling in zwembad L» In zwembad De Zijl aan de Paramaribostraat heeft een rige Leidenaar gisteravond iemand tegen het hoofd gesla- 4et 49-jarige Leidse slachtoffer is met hoofdletsel door een ïlance naar het ziekenhuis gebracht. De dader is aangehou- De aanleiding van de vechtpartij is onbekend. luiper op Leids station gesnapt pwiJKOp het Centraal Station in Leiden is in de nacht van ag op maandag een man aangehouden wegens insluiping i hotel aan de Quarles van Uffordstraat in Noordwijk. De werd daar kort na middernacht betrapt en ging er vandoor, jlitie vermoedde dat de insluiper met een taxi naar Leiden •ertrokken. Op het Centraal Station werd hij uiteindelijk in aag gegrepen. De man werd verder nog gezocht voor inslui- in een Katwijkse school. mputercursussen De Computerzolder houdt morgen een inschrijfdag in iiuis De Pancrat. Van tien tot vijf uur kunnen belangstel- in in het buurthuis aan de Middelstegracht 85 terecht voor rijving en informatie. De Computerzolder geeft verschillen- mputercursussen, waaronder oriëntatie tekstverwerken en mtergroep voor beginners. Daarnaast kan men tegen gerin- rgoeding gebruik maken van de beschikbare apparatuur. verbinding met de liftmonteur. Die kan het slachtoffer op zijn gemak stellen en aankondigen dat hij eraan komt. Over het algemeen zijn de liftstoringen bij Zijl en Vliet heel beperkt. De liften krijgen ieder jaar meerdere servicebeurten en het Liftinstituut controleert regelrriatig de kwaliteit. De wo ningbouwvereniging wil met deze maatregel haar woningen met een lift nog veiliger maken. Nieuwe regeling inleveren apparaten leiden constantun hoffscholte Eindelijk heeft u besloten om de oude televisie weg te doen. Hij stoort een beetje en is hard toe aan vervanging, dus hup: bij het grofvuil dat ding. Sinds 1 janua ri mag dat niet meer. Koopt u een nieuwe beeldbuis, dan moet het oude exemplaar netjes bij de leverancier worden inge ruild. Gaat de tv definitief het huis uit, dan staat uw laatste toestel over enige tijd misschien weer opgeknapt in de winkel van kringloopbedrijf Het Wa renhuis. Met ingang van het nieuwe jaar is de regeling voor het inle veren van grote elektrische ap paraten aangescherpt. Naast tv's vallen per 1 januari bijvoor beeld ook koelkasten, compu ters, wasmachines, magnetrons en gasfornuizen onder het nieu we besluit 'verwijdering wit- en bruingoed'. Volgens deze regeling zijn le veranciers verplicht grote elek trische apparaten, het zoge naamde groot wit- en bruin goed, van de consument in te nemen als die een nieuw exem plaar aanschaft. „Het is echter niet altijd zo dat er een nieuw apparaat voor het oude wordt gekocht. In dat geval is de ge meente verantwoordelijk voor het inzamelen en opslaan van de spullen", zegt de Leidse wet houder J. Laurier (Stedelijk Be heer). De zeven gemeenten van de Gemeenschappelijke Vuilver werking Leiden en omstreken (Gevulei) hebben deze taak toe gewezen aan kringloopbedrijf Het Warenhuis. Sinds gisteren kunnen burgers uit Alkemade, Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Sassenheim, Warmond en Zoe- terwoude voor het ophalen van hun apparaten niet meer bellen met de dienst grofvuil, maar met het kringloopbedrijf, tele foon 071-5240060. De nieuwe regeling heeft vol gens Laurier verschillende rede nen. „Het milieu is natuurlijk een belangrijke factor. Tot nu toe gingen apparaten naar de vuilnishoop of de verbranding en werden alleen koelkasten er vanwege het aantal CFK's uitge haald. De omgang met afval is ook een kostbare zaak, dat Het Warenhuis biedt ingeleverde en opgeknapte tweedehands apparaten te koop aan in een speciale winkel aan de Barentzstraat. FOTO HENK BOUWMAN wordt nu voor een deel bij de over een winkel van 1100 vier- producentengelegd." kante meter aan de Willem Ba- De bij kringloopbedrijf Het rentzstraat 12 in Leiden. Hier Warenhuis ingeleverde goede- kunnen belangstellenden te ren worden opgeslagen en waar recht om allerlei bruikbare spul- mogelijk opgeknapt voor herge- len te kopen, van meubilair en bruik. Het Warenhuis beschikt gasfornuizen tot kleding en cd's. De winkel wordt op 3 fe bruari officieel door wethouder Laurier geopend, maar is nu al volop in gebruik. Vanaf 1 januari 2000 wordt de nieuwe regeling ook van kracht dat die extra maatregel makke voor klein wit- en bruingoed, lijk kan worden ingevoegd. zoals radio's, koffiezetapparaten en strijkijzers. De inzamelstructuur bij het kringloopbedrijf is zo opgezet ■flui bil Hno JgSee 1 een lift van woning- ereniging Zijl en Vliet >mt te zitten is voortaan aeer alleen. Binnenkort a de 22 liften van de wo- luwvereniging namelijk ;n van een zogenaamde luisterverbinding. Als ie- bij een storing op de lop in de lift drukt, een telefoonlijn meteen McDonald's in Nederland ruim twee jaar geleden, zei het bedrijf te streven naar een verdubbe ling van de 137 vestigingen. Dat zou dan onder meer moeten ge beuren door de bouw van drive- in-restaurants bij transferia, grote parkeerplaatsen waar men kan overstappen op het open baar vervoer. De fastfood-keten denkt op deze plekken veel klanten te kunnen trekken. Inmiddels heeft McDonald's 184 vestigingen in Nederland: 95 McDrives en 89 reguliere res taurants. Brandweercommandant overweegt inzet gepensioneerden tijdens jaarwisseling ïald's opent binnenkort ïrde vestiging in Leiden, transferium Schouw A44 Plesmanlaan, op de rand dkenburg. De bouw van eheten McDrive, een-res- t waar men met vanuit de »n maaltijd kan bestellen, t transferium, vorderen g. De hamburgergigant _de vestiging in mei in ge- e kunnen nemen, iet 25-jarig jubileum van Gepensioneerde brandweerlieden in Leiden moeten er rekening mee houden dat ze het jaar 2000 niet feestend kunnen ingaan. Brandweercommandant F. van Oosten heeft tijdens zijn nieuwjaarstoespraak gezegd dat 'als dat nodig blijkt' hij de hulp van oudgedienden zal inroepen. Voor de komende jaarwisseling zijn sowieso alle verloven voor het personeel ingetrokken. r leiden robbert minkhorst Echt zorgen maakt Van Oosten zich niet over het millennium probleem, zegt hij in een toe lichting op. zijn speech. De brandweer is alleen een van de instanties die verantwoordelijk zijn voor de openbare orde en veiligheid van de inwoners. Kortom, als het in de nacht van 1 januari 2000 misgaat, kan de brandweer daarop worden aan gesproken. „Dit jaar zal er veel geoefend worden en zullen we ons voor bereiden op de mogelijke ramp die ons eind van dit jaar kan treffen", aldus Van Oosten. „Het millenniumprobleem is een probleem van ons allemaal. Spannend was het al bij deze jaarwisseling. Op 30 december bleek dat de kans groot was dat we nieuwjaarsmorgen geen stroom zouden hebben. Het viel mee. We kunnen de ingekochte kaarsen tot volgend jaar bewa ren." De commandant waarschuw de dat 'we dan misschien wel allemaal moeten werken'. „Mis schien moeten we gepensio neerden zelfs wel terugroepen. Dat zullen we moeten afwach ten, maar dat het anders zal zijn is zeker." De brandweer mag niet 'gefopt' worden op 1 janua ri 2000 omdat er te weinig per soneel is, zegt Van Oosten. „Als het me uitkomt om gepensio neerden of vutters terug te roe pen, dan doe ik dat. Daar ben ik heel makkelijk in. Als het nodig is, gebeurt het." Het academisch ziekenhuis LUMC denkt er niet over om bijvoorbeeld op oudejaarsnacht bij spoedeisende hulp een ge pensioneerd chirurg in te roos teren. „Wat een onzin", zegt voorlichter D. Ketting. „Onge twijfeld zijn er die nacht men sen aanwezig die normaal ge sproken vrij zijn. Vooruit lopen op de personeelsbezetting is wat prematuur. Je moet het niet gekker maken dan het is." „Extra kaarsen inkopen heb ben we absoluut niet als ad vies", reageert ERW-woordvoer- der J. van der Erf op de toe spraak van de brandweercom mandant. „We gaan vol ver trouwen het nieuwe millenni um tegemoet. We verwachten dat we helverwege dit jaar alle problemen de baas te zijn." Bij de politie Hollands Midden zijn, net als bij de brandweer, alle verloven voor de eerstvolgende jaarwisseling ingetrokken. leiden constantun hoffscholte Het is educatief, wetenschappe lijk getint en bovenal goed voor de contacten. Het nieuwe jaar is nog maar net begonnen of de Leidse Studenten Vereniging Minerva krijgt hooggeëerd bui tenlands bezoek. Deze week wordt de sociëteit bezocht door twintig studenten van de ver maarde Engelse universiteit van Cambridge. De uitwisseling met Britse gasten is een idee van professor Schermers, hoogleraar Interna tionaal Recht in Leiden en oud lid van de Europese Commissie voor de Rechten van de Mens. Op zijn initiatief gingen Miner va en de Leidse universiteit on geveer een jaar geleden samen werken, met als resultaat het bezoek van een delegatie in de eerste week van 1999. „Het is de bedoeling dat het een structure le uitwisseling wordt", zegt Tho mas van der Vliet van het orga nisatiecomité. Tijdens hun verblijf krijgen de Cambridge-studenten een mix van leerzame activiteiten en ontspanning aangeboden. De ochtenden staan in het teken van een college van een beken de Leidse hoogleraar. Zo geven de professors Schermers, Zwal- ve (rechtsgeschiedenis), Ande- weg (politicologie) en Otter speer (Leidse geschiedenis) een lezing in het Engels. Vanmiddag staat een bezoek aan het Nederlands-Engelse ad vocatenkantoor De Brauw Lin- klaters Associates op het pro gramma. Woensdag worden de studenten vermaakt door het Leids Studenten Toneel. Don derdag volgt een ontvangst op de Britse Ambassade in Den Haag en een rondleiding in de Tweede Kamer. Een dag later geven enkele topmensen van Shell een workshop. De uitwisseling wordt in het weekeinde afgesloten met een bezoek aan Naturalis en een zondagse afscheidsbrunch. In maart 1999 gaat Minerva op haar beurt met twintig studen ten bij de universiteit van Cam bridge op bezoek. ïn zie: zo'n instelling t ook prompt beloond. 1 pns ligt een persbericht e Lionsclub Leiden Oude lat gewag doet van een AlNjsvolle actie. Die leverde -dakip°'e en ronde bedrag van loudO gulden op, bestemd ng. het project Tover TV van ervicjchting Kinderoncologie 50 h. Dat is, om 1999 mee te Inen, nu eens goed vs. Daar willen we ook """Hieer over weten, ihfjk leg in vredesnaam de jrtc op de Tover TV en niet is", zegt Tom Westen, kbuis van de Lions en, als we naar het hoe eri |-|)m van de actie vragen. /villen ons helemaal niet 9S Yize borst slaan, het gaat ij nero 6 aflex oper luc ook absoluut niet om ons, het zijn de kinderen waar het om draait. Doe me een plezier en laat ons er zoveel mogelijk bui ten." Maar meneer Westen toch. Niet zo bescheiden. Het is van Lions-kant toch een mooi ge baar, zo net in het nieuwe jaar? „Zeker, dat wel", geeft deze leeuw met het hart op de goe de plaats schoorvoetend toe. „Dat komt, we zetten ons wel vaker in voor maatschappelijke doelen, dat is nu eenmaal één van onze doelstellingen. Wat de Lions precies zijn? Een club mensen. Zoiets als de Rotary. Vertegenwoordigers van alle beroepsgroepen zijn lid. Nee, niet alleen middenstanders, ook postbodes, dat maakt niet uit. Maar nogmaals, leg vooral de nadruk op de kinderen. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad Daar gaat het hier om. Niet om ons. Dat persbericht is alleen maar gestuurd om te laten we ten wat er gaande is." Natuurlijk, de Tover TV dan. Het is zoals gezegd een project van de Stichting Kinderoncolo gie die onderzoek stimuleert naar nieuwe behandelvormen voor kinderen met kanker. Daarnaast besteedt de stich ting veel aandacht aan de zorg voor kinderen met kanker en het contact met hun ouders. Tover TV is een project dat daar naadloos op aansluit. Daarmee namelijk kunnen kinderen met kanker, die vaak lang en geïsoleerd van de bui tenwereld verpleegd worden in het LUMC, contact krijgen met huisgenoten, klasgenootjes en vriendjes. Tover TV werkt van twee kanten. Je kunt luisteren en praten, maar ook zien. Tussen de telefoon en een tv- toestel staat een kastje met een video-camera. Diezelfde voor ziening staat, aan de andere kant, thuis of op school. De verbinding werkt in de praktijk goed en levert niet anders dan positieve reacties op. Om deze en andere activiteiten te bekostigen, moet de Stich ting Kinderoncologie Leiden het hebben van donaties van bedrijven, scholen en particu lieren. Of van acties zoals ge voerd doör de Lionsclub. En of die leeuwen het nu willen of niet: bij deze hulde voor die tien mille. Mooier dan met het weggeven van zo'n bedrag, kan je 1999 per slot van rekening niet beginnen. ad van kaam Sommige verhalen of series bedenk je, andere die nen zich als vanzelf aan. Tot die laatste categorie behoort de reeks 'weer verkeeKd)', een aaneenschakeling van foute ze bra's, rare situaties en gekke borden in de stad. Je hoeft niet bij 'Opsporing Verzocht' te werken om ze te herkennen - goed om je heen kijken en je lacht je soms een kriek. Neem dit gevalletje hier op de Steenschuur. Je mag tegenwoordig met auto en motor de Breestraat niet meer over. Terecht dat ze je daarvoor aan de hand van borden waarschuwen. Het komt je namelijk via het foto-apparaat op een bon te staan. Het bord dat - rechts niet zichtbaar op de foto - op de Korevaarstraat staat, is daarom juist geplaatst. Ga je verder, rechtdoor achter die bus aan, dan raak je in overtreding. Dat rij je namelijk de Breestraat in. Wat alleen bussen mogen. Maar waar die waarschuwing op de hoek van de Steenschuur op slaat, is ons volstrekt een raadsel. Dat bord is absoluut niet functioneel. Je mag van deze kant niet eens de Steenschuur op. En al zou je het doen, dan kom je nog nooit in de Breestraat uit Het bord omdraaien, biedt eventueel soelaas. Kom je dan, als buitenstaander of toerist, van deze kant de Steenschuur afzetten, dan weet je in elk geval datje niet linksaf de Breestraat op mag. Hoeven de niet-weters er alleen nog maar een pijl naar links bij te denken. FOTO HIELCO KUIPERS Startkapitaal van 5.000 gulden men hebben. In Leiden gaat het volgens Laurier om 700 onder nemers. Voor elke Leidenaar met een uitkering die een bedrijfje wil beginnen, stelt de gemeente 5.000 gulden als startkapitaal beschikbaar. Als toch blijkt dat het bedrijf niet levensvatbaar is, scheldt Leiden dat bedrag kwijt. Laurier: „Als het mis gaat, is het risico voor onze rekening. De drempel moet niet al te hoog zijn en als ze later alsnog strui kelen, blijven ze niet met een schuld zitten." Verder willen de gemeente, DZB, MKB en de Stichting Werk en Onderneming een netwerk van ervaren zelfstandigen op bouwen die anderen bij hun be drijf coachen. Daarbij moet het mogelijk zijn dat zelfstandigen deels via gesubsidieerde arbeid zoals de Wet inschakeling werk zoekenden en de Wet sociale werkvoorziening een inkomen ontvangen. Dat verklaart ook de betrokkenheid van De Zijl Be drijven bij het project. De partijen vinden het van groot belang dat buurtwinkels en detailhandels in het centrum blijven bestaan. Beide vervullen een belangrijke sociale functie. Winkeliers in de binnenstad zorgen voor een specifiek Leids winkelaanbod (dat zich onder scheidt van andere, concurre rende winkelcentra) en hebben door hun betrokkenheid een grote invloed op de veiligheid in de omgeving. Buurtwinkels houden het voorzieningenni veau in de wijken op peil. robbert minkhorst Uitkeringsgerechtigden en klei ne zelfstandigen in Leiden ver dienen een extra ruggensteuntje bij het beginnen van een eigen onderneming of bij het probe ren een bedrijfje levensvatbaar te houden. Dat vindt de ge meente. Samen met De Zijl Be drijven (DZB), de Stichting Werk en Onderneming en het Midden- en Kleinbedrijf (MKB) werkt de gemeente aan een pakket voorzieningen voor deze aanstaande ondernemers. Gistermiddag werden de eer ste resultaten gepresenteerd van een serie gesprekken die de afdelingen Sociale en Economi sche Zaken de afgelopen maan den met de drie instellingen voerden. „Het probleem van ar moede is ook aanwezig onder mensen met een eigen bedrijf', zei wethouder J. Laurier van so ciale zaken. „Vaak blijft dat on zichtbaar voor gemeenten en andere instellingen. De eerste notitie die de ge sprekken heeft opgeleverd, heeft als werktitel Marginaal Ondernemersschap in Leiden meegekregen. De partners rich ten zich op uitkeringsgerechtig den en anderen die een onder neming willen beginnen, op sei zoensverkopers (ijs, kerstbo men) en op eigenaren van bij voorbeeld buurtwinkels. Uit cij fers van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) en het CBS blijkt dat in Nederland 67.000 zelfstandigen een (te) laag inko-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11