Jakarta stuurt troepen naar Aceh GOED KOOP esaf Buitenland Demonstratie in Portadown Suriname en VS gaan samen drugs bestrijden Bin Laden achter gijzelingsdrama Jemen' Koning Cambodja wil voor tribunaal getuigen Israëlische politie arresteert leden zelfmoordsekte 10?9 DAG 4 JANUARI 1999 nnVI-toestel raakt grond met staart imc ?l» Een KLM-toestel met 124 inzittenden heeft zaterdag- g bij vertrek uit Istanbul met de staart de grond geraakt, ogelijke schade als gevolg van deze zogenoemde 'tail-stri- f^cunnen inspecteren is onmiddellijk teruggevlogen naar de aven. De staart van vliegtuigen is met hout beschermd E[sschade bij dit soort incidenten zo klein mogelijk te hou- 'a inspectie in Istanbul kon het toestel met een vertraging n uur en drie kwartier weer vertrekken. Het kwam uitein- om kwart voor acht aan op Schiphol. iland wil gestorven olifant klonen Jen ?k» Een team van wetenschappers in Thailand wil olifan- jnen uit genetisch materiaal van een al honderd jaar uit- ven soort. De olifantenstand is de afgelopen jaren door ssing en stropen dramatisch teruggelopen. De weten pers hopen met een kloon van de witte olifant de dier- n eigen land te redden. Het idee een uitgestorven olifant jen kwam nadat er elders vooruitgang is geboekt met het 0i van een mammoet. De olifantenpopulatie in Thailand is 3U Hopen twintig jaar teruggelopen van 20.000 naar 5.000, 0 an nog maar 2.000 wilde olifanten. De olifant is het natio- 3at/mbool van Thailand. Inllas moet op wad blijven liggen' tRUM» Het in de Duitse Waddenzee aan de grond gelopen tschip Pallas kan het beste op het wad blijven liggen. Dat et minste geld en is het minst slecht voor het milieu, zegt Jtse bergingsexpert Peter Meyer. Berging van het schip zal ^s hem het ecosysteem in de Waddenzee alleen maar ver- irstoren. „Als men het wrak laat liggen, verzandt het en het compleet begraven. Dan veroorzaakt het schip de e schade aan het milieu", aldus Meyer. De Pallas vloog 25 er in brand. Het strandde vervolgens op een zandbank Ie kust van het Duitse eiland Amrum, waar het vijftig ton ■■kte. Zeker tienduizend vogels zijn inmiddels gestorven ie milieuramp. foto ap joerg sarbach festijnen schieten op Israëli's vLEMPalestijnse schutters hebben vanochtend een wagen lodse kolonisten onder vuur genomen in het Israëlische ;t lte van de stad Hebron op de Westelijke Jordaanoever. an de vrouwen raakte zwaargewond, bij de ander vielen de anindingen mee. De aanslag vond plaats op de volgens de is- 3et-sche kalender vijfde verjaardag van het bloedbad in de zo- 'mfen Grot van de Aartsvaders in Hebron. De extremistische e kolonist Baruch Goldstein schoot daar in februari 1994 Idende Palestijnen dood. Het Israëlische leger grendelde het Palestijnse gedeelte van Hebron af. De Israëlische au- iten kondigden verder een uitgaansverbod af. Groepjes Pa pen reageerden op de maatregelen-met het gooien van ste- *Mvaarop soldaten rubber kogels en rookgranaten afschoten. iod Egyptenaren schuld Saddam' JC; De Iraakse president Saddam Hussein is verantwoorde- eiior de dood van meer dan vijfduizend Egyptenaren in Ij 1 aldus een artikel in de Egyptische regeringskrant Akhbar ra. In het artikel werd geëist dat Saddam voor deze mis- wordt berecht door een internationale rechtbank. Egypte B(Saddam er al eerder van beschuldigd verantwoordelijk te oor de dood van Egyptische staatsburgers in 1988. Het is _r voor het eerst dat eon aantal wordt genoemd. In het arti- erd gesproken van 5.596 doden. Wat Saddam wordt aange- ;n is dat Egyptische gastarbeiders aan het eind van de oor- issen Iran en Irak zijn opgeofferd ten gunste van de dui- -Ebn Iraakse soldaten die werden gedemobiliseerd en werk hadden. Egyptische gastarbeiders werden doodgeslagen enandere wijze om het leven gebracht door Irakezen die uit a op hun baantje. ina zet dissidenten maanden vast De Chinese politie heeft twee leden van de niet toegela- •emocratische Partij van China tot negen maanden hechte- n ïroordeeld. Volgens het Informatiecentrum voor Mensen- &en en Democratie in China gebeurde dat op grond van i jinnen aanklachten. De politie heeft de twee, Han Lifa en luihua, vastgezet wegens hoerenloperij. Han heeft familie- d i verteld dat hij op 23 oktober iets was gaan drinken met sr-nïend en de volgende morgen in een politiecel wakker was 2tffden. Cai zat naar eigen zeggen op 30 oktober in een hotel jf anghai te eten met een zakenrelatie, toen er twee vrouwen enkwamen die zich prompt begonnen uit te kleden. Direct ft Aa kwam de politie binnen en werd Cai opgepakt, re ,SA lanceert marssonde Canaveral Het Amerikaanse ruimtevaartbureau NASA gisteren een sonde naar mars gezonden met als speciale acht zekerheid te verschaffen over de aanwezigheid van ijs fc zuidpool van de planeet. De geleerden veronderstellen <er ijs is op mars, en als er water is, zou er leven kunnen zijn. taartuig arriveert in december op mars, wanneer in het gebied het late voorjaar aanbreekt en de zon er niet meer imt. De missie waarmee de verzamelde stof terug naar aar- \ioet worden gebracht, is gepland voor 2005, wat inhoudt le monsters in 2008 de aarde bereiken. j kistaanse premier overleeft aanslag re» De Pakistaanse premier Sharif is gisterochtend op het ertje ontkomen aan een aanslag op zijn leven. Enkele mi tt voordat Sharif in zijn auto over een brug zou rijden, werd ^opgeblazen. Drie burgers en een politieman kwamen daar- _m het leven. De Pakistaanse regering noemde de aanslag daad van terrorisme'. Volgens'minister van informatie hahid Hussain maken de premier en zijn gezin vaak ge le van de route. Hij zei dat de premier niet aangedaan was, r bezorgd over de doden en gewonden. De politie in Lahore tt dat de etnische Muttahida Qami Beweging (MQM) achter anslag zit. De beweging vertegenwoordigt Urdu-sprekende sen die bij de onafhankelijkheid in 1947 uit India naar Pa in zijn gekomen. rechtshof Filipijnen stelt executie uit )3U» Het Filipijnse Hooggerechtshof heeft vandaag op het arUe moment de executie van een 38-jarige man uitgesteld tot ini. De man, een huisschilder die was veroordeeld wegens rachting van zijn 10-jarige stiefdochter, zou vanochtend om uur Nederlandse tijd met een injectie om het leven worden -:acht. Dat zou dan de eerste tenuitvoerlegging van de dood- 'T op de Filipijnen zijn in 22'jaar. Luttele uren voor de execu- K'paalde het hof echter anders. In een verklaring heette het ennelijk bij wetgevers twijfels zijn gerezen over het opleg- ~van de doodstraf bij verkrachtingen. Indonesië heeft vandaag versterkingen gestuurd naar de provincie Aceh, waar gisteren bij rellen negen mensen werden doodgeschoten en zeker 23 mensen werden ver wond. Volgens een politiewoordvoerder hadden veilig heidstroepen het vuur geopend op een woedende me nigte die even eerder een overheidsgebouw had aange vallen. Jakarta anp-Rtrren tot een groep die geleid wordt door Ahmad Kandang", De slachtoffers waren separa- aldus een woordvoerder. Die tisten in een gebied nabij de in- laatste staat in Aceh bekend als dustriestad Lhokseumawe, die een separatistenleider, probeerden de menigte op te Bij de actie arresteerde de po- hitsen, zei de politie. „Ze beho- litie 123 personen. De toestand in Lhokseumawe was vandaag na de aankomst van troepen versterkingen genormaliseerd en winkels en zaken openden weer hun deuren. Een mensenrechtenactivist ter plaatse zei dat de doden vie len doordat separatistische strijders een betogende menig te als schild gebruikten. Ze zet ten de demonstranten aan re geringsgebouwen in brand te steken. Het gebied was vorige week al het toneel van hevig geweld, waarbij acht soldaten werden gedood. De autoriteiten sprak van werk van leden van een af scheidingsbeweging in Aceh. Het streng islamitische Aceh, in de uiterste noordpunt van het eiland Sumatra, kent een militante afscheidingsbewe ging, Aceh Merdeka. Een op stand in 1989 werd bloedig neergeslagen door het Indone sische leger. Volgens mensen rechtenorganisaties werden hierbij minstens tweeduizend mensen gedood en velen ge marteld of verkracht. Sindsdien is er nog een grote Indonesi sche troepenmacht aanwezig. Ip de Indonesische stad Sura baya. na Jakarta de grootste stad in het land, was het even eens onrustig. Een menigte van honderden mensen stak een politiebureau en enkele winkels in brand. Zij reageerden hier mee hun woede af op een ge rucht over hard optreden van de politie. Die zouden een ar restant zo hebben gemarteld dat hij in een politiecel over leed. Harde taal van Schroder als EU-voorzitter HAMBURG-BONN AFP-DPA-ANP-Rtr Bondskanselier Schroder heeft bij de start van het Duitse EU- voorzitterschap harde taal ge bruikt. Hij waarschuwt voor een vertraging van de uitbrei ding van de unie en het schrap pen van de speciale steun aan lidstaten zoals Spanje als de ko mende maanden geen compro mis wordt bereikt over de toe komstige financiering van de EU. Over de Duitse inzet voor Agenda 2000, zoals het pakket hervormingen bekend staat, laat Schroder in een interview met het weekblad Der Spiegel geen twijfel bestaan. De Duitse nettobijdrage aan de EU moet omlaag. Gemiddeld betaalt Bonn jaarlijks ruim twintig mil jard mark meer aan de Europe se begroting dan het terugkrijgt. „In het verleden werden com promissen vaak bereikt omdat de Duitsers ervoor betaalden. Dit beleid is nu beëindigd." Aan allerlei taboes bij EU- partners heeft Schroder een broertje dood. Hij zegt dat in de onderhandelingen alles be spreekbaar moet zijn, of het nu gaat om de bevriezing van de Europese uitgaven, de hervor ming van de landbouwpolitiek of de korting op de Britse EU- bijdrage. Dit zijn juist zaken die Frankrijk, Spanje en Groot-Brit- tannië zwaar op de maag lig gen. Spanje dreigt bovendien de speciale steun uit Brussel kwijt te raken als het zijn been stijf- houdt in de discussie over de' EU- financiën. Zonder een nieuwe aanpak moeten de co hesiefondsen geschrapt wor den. waarschuwt de kanselier. Zijn harde taal is bij de chris tendemocratische oppositie slecht gevallen. Volgens CDU- voorman Schauble verspeelt Schroder met zijn snoeverij en arrogantie het vertrouwen dat zijn CDU-voorganger Kohl in zestien jaaj binnen Europa heeft opgebouwd. portadown Een Noord-Ierse Oranjeman steekt zijn tong uit naar de politie. Honderden Oranjemannen hielden zaterdag een protestmars in Portadown. Ze eisen dat ze over de katholieke Garvaghy Road mogen marcheren. foto epa paul faith PARAMARIBO-HILVERSUM ANP Suriname en de Verenigde Sta ten gaan gezamenlijk de drugs handel te lijf. Beide landen on dertekenden zaterdag na maan denlange onderhandelingen in Paramaribo een akkoord, dat voornamelijk voorziet in de drugsbestrijding in de territori ale wateren van Suriname. Tegelijkertijd wordt iemand uit de kring rond president Wij- denbosch en adviseur van staat Dési Bouterse beschuldigd van handel in drugs. Een Ameri kaanse getuige in de zaak-Bou- terse. William Thomas Wolfe, zei gisteren in het NOS-Jour- naal dat hij over handel in co caïne niet alleen contact had met Bouterse, maar ook met minister van natuurlijke hulp bronnen, Errol Alibux. Die zou hem hebben verteld dat hij co caïne van Suriname naar Cuba bracht. Wolfe is volgens het Journaal "•doerrde" FBF Aangedragen 'orrfte^ getuigen in het drugsproces te gen Bouterse. Justitie in Den Haag verdenkt Bouterse van omvangrijke internationale handel in cocaïne. Wolfe werd zelf eerder tot 5,5 jaar veroor deeld wegens financiële fraude. Sinds zijn vrijlating zou hij door de FBI worden beschermd als getuige. De Haagse persofficier Horstink wilde gisteren niet reageren op de uitspraken van Wolfe. - Volgens"ffët zaterdag onder^ tekende akkoord gaan Surina me en de Verenigde Staten met schepen en vliegtuigen drugs transporten onderscheppen. De Surinaamse regering zegt dat de overeenkomst opnieuw moet aantonen dat het haar ernst is de drugsbestrijding doelgericht en effectief aan te pakken. Washington heeft met tal van landen in het Caribisch gebied een dergelijke overeen komst. SANAA ANP-Rtr-AP De Amerikaanse federale politie FBI beweert dat de Saudische terrorist Osama Bin Laden ach ter de gijzeling zit van de zes tien westerse toeristen, die vori ge week dramatisch eindigde met de dood van vier gijzelaars. De ontvoerders, aanhangers van de Islamitische Jihad, zijn volgens de dienst getraind in kampen van Bin Laden. De FBI beschouwt de gijzelingsactie als een 'directe vergelding' voor de Amerikaans-Britse aanvallen op Irak vorige maand. De VS houden Osama Bin La den verantwoordelijk voor de aanslagen in augustus op am bassades in Tanzania en Kenya, waarbij meer dan 250 doden en duizenden gewonden vielen. Dit weekeinde bevestigde de Saudiër nogmaals dat het aan zetten tot een heilige oorlog te gen joden en de VS voor hem een plicht is. Tien agenten van de FBI zijn dit weekeinde in Sanaa gearri veerd. Ze proberen duidelijk heid te krijgen over de ware toedracht achter de dodelijke afloop van de bevrijdingsactie door het Jemenitische leger. De Amerikanen worden bijgestaan door vier Britse collega's. De moslim militant Osama Bin Laden. Amerika houdt hem verant woordelijk voor de gijzeling van zestien toeristen. Vorige week kwa men vier van hen bij de bevrijdingsactie om het leven. foto ap rahimullah yousafzai De relatie tussen Londen en Sanaa is ernstig verslechterd. Dit weekeinde bleek dat de po litie in Jemen enkele dagen voor de ontvoering al wist dat een gewapende islamitische groepering van plan was een aanslag te plegen op een 'Brits doelwit'. Nog meer is Londen verbol gen over de onduidelijke uitleg van wat er misging bij de bevrij ding van de toeristen. Sanaa beweert dat de vier vermoorde toeristen, onder wie drie Brit ten, al dood waren toen het le ger de aanval opende en dat er meer doden hadden kunnen vallen als de speciale eenheden niets hadden gedaan. Overle venden zeggen echter dat de gijzelaars dis menselijk schild werden gebruikt en dat de slachtoffers werden neerge schoten tijdens de bevrijdings operatie. PHNOM PENH Rtr De Cambodjaanse koning Siha nouk is bereid zijn koninklijke en grondwettelijke immuniteit op te geven om voor een tribu naal te verschijnen, als dat zou worden ingesteld om de Rode Khmer te berechten. Ook zou hij een eventuele gevangenis straf accepteren als het tribu naal hem dat zou opleggen. Dit zei de monarch vandaag in een toespraak vanuit zijn paleis. Het maakt Sihanouk niet uit of het tribunaal Cambodjaans is of internationaal. Als hij niet wordt opgeroepen, wil hij toch voor het tribunaal getuigen. Si hanouk was zelf kort staats hoofd tijdens het bloedige be wind van de Rode Khmer in de jaren zeventig. De koning is niet bereid am nestie te verlenen aan de twee Rode Khmer-leiders Khieu Samphan en Nuon Chea, die zich afgelopen dinsdag hebben overgegeven. Hij zegt dat niet te kunnen doen vanwege het leed dat ze het Cambodjaanse volk hebben aangedaan. Tijdens de dictatuur van de Rode Khmers kwamen naar schatting 1,7 mil joen mensen om het leven. De twee overgelopen Khmer leiders zijn inmiddels terugge keerd naar Pailin. Pailin staat onder controle van een eerder overgelopen leider van de Rode Khmer, Leng Sary. De zeggen schap van de Cambodjaanse regering over het gebied bestaat voornamelijk op papier. Vol gens waarnemers zou het moeilijk kunnen blijken te zijn om de twee er weer vandaan te krijgen, mocht het komen tot een arrestatiebevel tegen hen. Maar de Cambodjaanse auto riteiten ontkenden dat de ex- Khmers met hun vertrek naar Pailin aan een eventuele be rechting willen ontkomen. Bo vendien is het nog niet zover, benadrukte een woordvoerder. „Iedereen wordt geacht on schuldig te zijn tot het tegen deel bewezen is. Wij vinden dat ze vrijelijk kunnen gaan en staan tot ze worden opgeroe pen om voor een rechtbank te verschijnen." TEL AVIV AD BLOEMENDAAL correspondent De Israëlische politie heeft gisteren veer tien leden opgepakt van een Amerikaan se sekte die van plan zouden zijn voor het aanbreken van het jaar 2000 zelf moordacties uit te voeren in Jeruzalem. Ze zouden daarmee de wederkomst van Christus willen bespoedigen. Een speci ale eenheid van de veiligheidsdienst houdt de 'Bezorgde Christenen' ge naamde groep al enige tijd in de gaten. De Israëlische regering is bang dat naar mate het jaar 2000 nadert steeds meer religieuze radicalen naar Jeruzalem zul len komen, in afwachting van apocalyp tische gebeurtenissen. Het grootste gevaar dreigt op de Tem pelberg. Joodse en christelijke extremis ten menen dat de aanwezigheid daar van islamitische heilige plaatsen de komst, respectievelijk wederkomst, van de Messias in de weg staat. Het opbla zen van een moskee op de berg kan een nieuwe qorlog in het Midden-Oosten tot gevolg hebben. Daarom is het hele ge bied voorzien van elektronische beveili gingsmiddelen en een gesloten televisie circuit. Voor de bewaking zorgt een poli tiemacht van vierhonderd man. De sekte 'Bezorgde Christenen' is geves tigd in Denver, in de Amerikaanse staat Colorado. De leider, Monte Kim Miller (44), verlangt van zijn volgelingen abso lute gehoorzaamheid. Hij vestigde zich in het begin van de jaren tachtig in Den ver en hield zich aanvankelijk bezig met het bestrijden van sekten en met dubi euze financiële praktijken. Later begon hij zijn eigen religieuze beweging. In een vraaggesprek met een Amerikaans tele visiestation zei hij twee jaar geleden: „Jezus Christus is aan het kruis gestor ven en we hebben allemaal de plicht te sterven. Tweeduizend jaar lang heeft de Here de aarde bekeken en nu is de dag des oordeels nabij". In de loop van vorig jaar vertelde Miller zijn volgelingen dat de stad Denver op 10 oktober zou worden verwoest en dat de tijd rijp was om naar Jeruzalem te gaan. Kort voor de fatale datum ver dween hij spoorloos met 78 sekteleden. De Israëlische politie ontving een tip van Amerikaanse collega's en liet weten dat de 'Bezorgde Christenen' he| land niet binnen zouden mogen, uit vrees voor geweld. Miller had kort voor zijn verdwijning gezegd dat hij in 1999 in ge welddadige omstandigheden zou ster ven in de straten van Jeruzalem, maar na drie dagen zou herrijzen. Het is niet duidelijk hoe de gisteren aan gehouden sekteleden acht volwasse nen en zes kinderen Israël zijn binnen gekomen. In ieder geval woonden ze sinds eind oktober in twee huizen in Mevasseret Tzion en Motza, even ten westen van Jeruzalem. Volgens de arres tanten verblijft Miller in het buitenland. Het is niet duidelijk hoeveel andere le den van de sekte nu in Israël wonen. De arrestanten, die waarschijnlijk zullen worden uitgewezen, boden bij hun aan houding geen enkel verzet. Oxford zoekt vrijwilligers in strijd tegen aids LONDEN ANP De universiteit van Oxford in Groot-Brittannië zoekt gezonde mannen en vrouwen die geen risico lopen aids te krijgen maar bereid zijn deeltjes van HIV, het virus dat de ziekte veroorzaakt, te laten inspuiten. De universi teit doet dit in het kader van het onderzoek naar het eerste doel treffende vaccin tegen aids. De vrijwilligers zullen door weten schappers van de universiteit van Oxford worden geïnjec teerd met een nieuw genetisch vaccin, dat is ontwikkeld uit het DNA van het aidsvirus. Wereldwijd werken weten schappers nu aan ruim 25 soor ten vaccins. Deze werken alle maal slechts tegen enkele van de vele vormen die de virus ziekte kan aannemen. De im- munologen in Oxford hopen dat hun middel de ingeënte mens tegen alle vormen van aids behoedt. De veertig vrijwil ligers vrijwilligers worden niet betaald voor hun inzet. Blauwhelmen uit strijdgewoel in Angola LUANDA AFP-DPA-Rtf De Verenigde Naties trekken al le blauwhelmen terug uit gebie den in Angola waai; sinds kort weer hevig wordt gevochten. De VN besloten hiertoe nadat zaterdag voor de tweede keer in acht dagen tijd een VN-vlieg tuig met een raket was neerge haald. Dat gebeurde in het door de rebellen gecontroleerde ge bied rond de Centraal-Angolese stad Huambo. Over het lot van de in totaal 22 inzittenden is nog niets bekend. VN-secretaris-generaal Kofi Annan is woedend over het in cident. „Aan alle bedreigingen van VN-personeel, op de grond en in de lucht, moet onmiddel lijk een einde komen." Annan eist dat de Unita-rebellen en het regeringsleger onmiddelijk een wapenstilstand sluiten. Dan kunnen de VN eindelijk gaan zoeken naar overlevenden van de twee vliegtuigrampen en kan het personeel worden weg gehaald uit de gebieden waar - de strijd weer fel is opgelaaid. Volgens de geruchten is Uni- ta ook verantwoordelijk voor het neerhalen van een C-130 op 26 december, met veertien mensen aan boord. In Centraal-Angola, rond de stad Huambo vinden sinds kort weer hevige gevechten plaats tussen de Unita-rebellen van Jonas Savimbi en het regerings leger van president Jose Eduar- do dos Santos. Dos Santos en Unita-leider Savimbi waren al tijdens de Koude Oorlog bittere vijanden. Een vredesakkoord in 1994 moest vrede brengen na een verwoestende burgeroor log. die begon toen Angola in 1975 onafhankelijkheid verwierf van Portugal. De VN-waarnemers kregen de taak toe te zien op de nale ving van het akkoord. Maar tot echte vrede kwam het niet. Sa vimbi weigert zijn 30.000 man sterke troepenmacht te ontwa penen. Hij heeft de rebellen voorzien van de modernste wa pens, die hij financiert uit de lucratieve diamantenhandel. President Dos Santos be schikt over een leger van 100.000 man, maar de kracht daarvan wordt niet groot ge acht. De soldaten zijn minder goed bewapend dan de rebel len. Bovendien is het moreel laag omdat al maanden geen soldij is betaald. OETKER RISTORANTE PIZZA'S diverse smaken, per stuk 439 bqekssb m I KILO RUNDER- RIBLAPPEN 500 gram £99 DOBBELMAN WASMIDDEL vat 5 kilo 1299 ELKE DAG GOED NIEUWS 5

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5