nzeToplO Raadsleden boos over bijverdiensten Nordholt €!,- 2,20371 m 1 Ex-premier Lubbers: verlies CDA was onvermijdelijk 'Meditatie kan voor iedereen een duidelijke uitweg zijn' Binnenland 0.89 1.25 6.98 5.98 2.59 9.90 4.99 0.99 7.99 4.95 Stekelenburg uit scherpe kritiek op zaak Steffenberg Veiligheid ter discussie van studentenhuizen \NDAG 4 JANUARI 1999 CPD Geassociei cplosie politiebureau Den Bosch bosch Voor het politiebureau in Den Bosch heeft zich gis- ivond een flinke explosie voorgedaan. Volgens de woord- irder van de politie betrof het mogelijk een handgranaat. De jade aan het portaal is aanzienlijk. De politie heeft voorals- i geen idee van het motief. Volgens de zegsman zijn er eerder Jle dag geen dreigtelefoontjes binnengekomen op het bureau ■ij afzonderlijke agenten. In november vorig jaar ontploften Ie handgranaten op de parkeerplaats van het hoofdbureau 1 politie in Eindhoven. Ook toen was er aanzienlijk materiële Jade. De handgranaten bleken toen afkomstig uit Oost-Euro- |De daders zijn voor zover bekend nooit aangehouden. |hiet-en steekpartij Enkhuizen iuizen Een 22-jarige Enkhuizer en een 23-jarige man zon- vaste woon- of verblijfplaats zijn zaterdagmiddag gewond lakt bij een schiet- en steekpartij in Enkhuizen. Volgens de tie verkeerden zij gisteren buiten levensgevaar. Om onbe- de reden ontstond er ruzie tussen de twee mannen. De man nkhuizen trok zijn mes en stak zijn opponent meermalen iet lichaam. De man liep daarbij twee geperforeerde longen il/Wi Een vriend van het slachtoffer, schoot hierop de man uit thuizen neer met een vuurwapen. Lidei icerp-sLEen 94-jarige vrouw is vrijdag om het leven gekomen 30x Jat haar kleding vlam had gevat, waarschijnlijk als gevolg van nu,en. Een medewerkster van het verzorgingshuis Simeonshof meBoxtel trof de vrouw brandend aan toen ze haar kamer be- Mffl. De bejaarde overleed later aan haar verwondingen. Onder- i ieQk heeft uitgewezen dat de kamer waar de vrouw verbleef, hetin brandhaarden bevatte. De politie gaat er dan ook vanuit I om de brand is ontstaan toen de vrouw een sigaret wilde opste- tiopj. var 1 varotest tegen atoomfabriek Gronau ?n vchede Zo'n honderd actievoerders uit Nederland en Duits hij. td hebben gisteren actie gevoerd tegen de uranium'verrij- vangsfabriek Urenco in het Duitse Gronau. Vanuit Enschede omfen twintig deelnemers naar het enkele kilometers verderop ïer bgen Gronau gereden. Bij Urenco werd een korte wandeling 1 lieid de verrijkingsfabriek gehouden. Het protest verliep zonder 'clhjdenten. Door de hevige regenval viel de opkomst tegen. Een ichedese actiewoordvoerder zegt dat de protesten vanuit Ne- Tiekland doorgaan en worden opgevoerd. Het protest in Gronau porfitte zich onder meer op de bouw van twee nieuwe produc ten lallen. ;ste ..''.feiten korpschef Groningen ag bNiNGENCommissaris van politie B. Weiten van Amsterdam an Je nieuwe korpschef van de regiopolitie Groningen. Een acfordvoerder van de politie Groningen verwacht dat de nieuwe >oi bfdcommissais eind deze maand wordt geïnstalleerd. Weiten wel) volgt interim-chef J. Brand op. Die trad half januari vorig r aan als waarnemer na het vertrek van korpschef J. Veenstra, i toen tijdens de Groningse bestuurscrisis opstapte. Weiten s in Amsterdam onder rpeer chef van de centrale recherche 192-1996). Vervolgens werkte hij een jaar in Rotterdam, waar hij terugkeerde naar Amsterdam, waar hij een directiefunctie jeg bij de politie Amsterdam-Amstelland. ader probeert zoontje te wurgen i haag Een 48-jarige man uit Den Haag heeft zaterdag ge- jbeerd zijn zes-jarig zoontje te wurgen. De jongen hield daar ?n ernstige verwondingen aan over. Over het motief van de tn kan de politie nog niets zeggen. De verdachte verliet na de irgpoging de woning, toen hij in de gaten kreeg dat de moe- et jf de politie belde. De politie was nog in huis toen de vader te- id pkwam. Toen een andere zoon van het gezin de deur open- ,n -ed, gooide de man een brandbom naar binijen. Daardoor ,ej^am de woning vol rook te staan en ontstond er brand in het UigPPenhuis. Spruiten, net 450 grant 1,69 Bonus voordeel 0.80 Jonagold, zachtzure handappel, kilo I.99 Bonus voordeel 0.74 spi Magere varkenslappen, kilo <2®®<s> 13,98 Bonus voordeel 7.00 Gehakt half om half, kilo sxs®© II.50 Bonus voordeel 5.52 cnCoburger rauwe ham, 100 gram 3.59 Bonus voordeel 1.00 CtlGoudse belegen kaas 48+, kilo 15.50 Bonus voordeel 5.60 Kanis Gunnink koffie, snelfiltermaling pak 500 gram 5.99 Bonus voordeel 1.00 01 Koeken, Zaanse, kokos, pinda of volkoren appel/kaneel, doos 200 gram 1.49 Bonus voordeel 0.50 Pale Sherry 887, very dry, medium dry of cream, fles 1 liter 9.75 Bonus voordeel 1.76 Listel wijnen, blanc de blancs, rouge of gris, fles 0.75 liter 7.45 Bonus voordeel 2.50 De 1-2-3 weken zijn ook weer begonnen. hilversum anp Toen voormalig premier Lub bers besloot zich in 1994 terug te trekken als de leider van zijn partij, ging hij ervan uit dat het onvermijdelijk was dat dit het CDA minstens twintig procent aan stemmen zou gaan kosten. Het CDA viel bij de verkiezin gen voor de Tweede Kamer in 1994 veel verder terug, van 54 naar 34 zetels. Dat laatste schreef Lubbers gisteren in een vraaggesprek in het tv-pro- gramma Buitenhof toe aan het harde beleid dat onder anderen zijn 'kroonprins' Brinkman voor de verkiezingen uitdroeg. Onder invloed van slechte economische vooruitzichten t een advies van de werkgevers maar liefst 15 miljard te bezui nigen, lieten krachten in de partij zich verleiden tot een harde opstelling, waarin de CDA-kiezers zich niet meer her kenden, aldus Lubbers. Vlak voor de verkiezingen zei de toenmalige premier zelf zijn stem te zullen uitbrengen op Hirsch Ballin, die als voormalig minister van justitie wellicht ouderwets overkwam, maar die stond voor de oude waarden van het CDA. Het ging om een politiek signaal, aldus Lubbers. De voormalig CDA-leider, die van 1982 tot 1994 premier van Nederland was, denkt niet dat de oude tijden, waarin zijn par tij eenderde van de stemmen veroverde, zullen terugkeren. Wel zei hij dat het CDA in staat moet zijn zo'n 20 tot 25 procent van de kiezers achter zich te krijgen, meer dus dan de 29 ze tels die het CDA nu heeft in de Tweede Kamer. Lubbers stelde overigens vast dat hij onbedoeld de brug heeft geslagen tussen sociaal-demo craten en liberalen en daarmee uiteindelijk een paars kabinet zonder CDA mogelijk heeft ge maakt. Toen het CDA regeerde met de WD werd de basis ge legd voor structureel milieube leid, aldus Lubbers. Toen het CDA met de PvdA aan de macht was is de sociale zekerheid her zien. Dat bracht de traditionele tegenpolen in de Nederlandse politiek nader tot elkaar. Maar daarmee is de kracht van het CDA niet gebroken, al dus Lubbers. Waar de PvdA de oplossing van de problemen vooral ziet bij de overheid, en de WD bij de markt, gaat het CDA vooral uit van betrokken heid tussen burgers onderling, onder meer in gezin en vereni gingsleven. Lubbers zei boven dien dat onder zijn leiding als premier veel is geïnvesteerd in wat later het poldermodel is gaan heten. De ex-premier verwijt het huidige kabinet slordig om te gaan met de democratie door het niet te nauw te nemen mét eerlijke voorlichting en het tij dig informeren van de Kamer. Bovendien vindt hij dat de paarse bewindslieden teveel vastzitten aan het pluche als blijkt dat fouten zijn gemaakt. Voorts hekelde Lubbers het te rugtreden van politieke kop stukken als Van Mierlo, Wijers, Wallage en Bolkestein vlak na de verkiezingen. Lubbers zei te hebben over wogen in zijn laatste regeerpe riode de samenwerking met de PvdA op te blazen. Dat zou we gens de kiezersgunst het beste zijn geweest voor het CDA. Maar met name de inmiddels overleden minister De Koning wist Lubbers ervan te overtui gen dat dit niet in het landsbe lang zou zijn. Bovendien was het CDA er mede door de secu larisatie (ontkerkelijking) toch al aan toe om te zoeken naar een nieuw profiel voor de toe komst om zich niet te ver vreemden van de kiezers. Lubbers, thans onder meer hoogleraar in Tilburg, vindt zichzelf jong genoeg (59) om nog een functie te krijgen in het openbaar bestuur. Hij zei ook dat het niet voor de hand ligt dat Kok een derde periode als minister-president ambieert. Oud-politiechef adviseert ook GVB tilburg anp Binnen de Amsterdamse gemeenteraad is beroering ont staan over het adviseurschap dat voormalig hoofdcom missaris E. Nordholt heeft bij het Gemeentevervoerbe drijf in Amsterdam (GVB). Hoewel Nordholt nog een vol ledig salaris krijgt met extra toeslagen, geeft zijn consul tancybureau ook betaald advies aan de GVB. amsterdam anp Nordholt nam vorig jaar af scheid als hoofdcommissaris van de Amsterdamse politie, maar behield deze rang en geeft de gemeente sindsdien advies op het gebied van politievraag- stukken. Met de toeslagen die Nordholt in 1987 met zijn komst naar Amsterdam bedong en zijn huidige topsalaris als ambtenaar verdient hij naar schatting ruim 260.000 gulden. Daarnaast heeft Nordholt, schrijft Elsevier deze week, sinds een jaar een consultancy bureau dat bedrijven adviseert, waaronder het GVB. „Het is dubbel op. Het is te zot voor woorden dat de gemeente hem nog 260.000 gulden moet beta len. We gaan dit zeker uitzoe ken", aldus M. van Poelgeest van Groenlinks. Van Poelgeest heeft er geen bezwaar tegen dat Nordholt bijverdient, maar vindt wel dat hij dat moet af dragen. „Je kunt ervan uitgaan dat hij juridisch niet fout zit", meent B. Erik (PvdA). Maar ze vindt het niet juist dat Nordholt met zijn riante salaris veel mag bij verdienen. „Er zitten grenzen aan. Je mag niet ongelimiteerd bijverdienen als je zo'n hoog inkomen hebt uit de belasting gelden. Voor dat geld kun je vier jongeren aan een baan hel pen." Ook G. Goedhart van het CDA vindt het ongewenst dat Nordholt als hoofdcommissaris naast zijn salaris zich door het GVB laat betalen voor zijn ad vies. „Er zijn normen die ge handhaafd dienen te worden. Hij zou een voorbeeld moeten stellen." Volgens de woordvoerder van burgemeester Patijn is het be kend dat Nordholt nevenactivi teiten heeft. „Dat mag hij doen als hij dat maar in zijn eigen vrije tijd doet." Ook politie woordvoerder K. Wilting snapt de commotie niet: „De man mag in zijn vrije tijd doen wat hij zelf wil." Nordholt zelf was niet voor commentaar bereikbaar. Zie ook pagina Gesprek van de de dag waarop de vermeende raadsvergadering zou plaats vinden, praat burgemeester De Graaf wel de wethouders bij over wat allemaal is voorgeval len. De wethouders waren de afgelopen dagen met vakantie. Onlangs werd bekend dat een aantal welgestelde inwoners van Vught het gebouw van het voormalige blindeninstituut De Steffenberg voor 3,7 miljoen gulden hebben gekocht. Op die manier willen ze voorkomen dat er asielzoekers in gehuisvest worden. Het initiatief heeft geleid tot een storm van protest. De be trokken Vughtenaren zijn ook bedreigd. De SP heeft het pand korte tijd demonstratief bezet. Deze partij heeft burgemeester De Graaf later ook gevraagd om de kwestie tijdens een extra raadsvergadering aan de orde te stellen. Daarover is echter nog geen besluit genomen, al dus de gemeentelijke woord voerder. Burgemeester Stekelenburg van Tilburg heeft gisteren openlijk scherpe kritiek geuit op de groep welgestelde Vughtenaren die vorige week het voormalig doveninstituut Steffenberg voor 3,7 miljoen gulden kocht om te voorkomen dat er asielzoekers in het pand worden gehuisvest. „Brabant is gemaakt voor alle Brabanders, maar ook voor an dere Nederlanders en mensen die elders geen plaats hebben", zei Stekelenburg tijdens de ope ning van het nieuwjaarsconcert van de provincie Noord-Bra bant in Tilburg. „Laat democratische besluit vorming de basis zijn voor de manier waarop we onze ruimte en huisvesting toewijzen en laat niet alleen de portemonnee be slissend zijn. Ook al zit daar 3,7 miljoen in", aldus de burge meester. Er komt vooralsnog in Vught geen extra raadsvergadering over de Steffenberg. Dinsdag, Duizenden huurkamers niet geregistreerd De brandweer had zaterdag een volle dag werk aan het blussen en nablussen van het winkelpand in de Utrechtse binnenstad. FOTO GPDMARC VAN DER KORT utrecht gpd Duizenden Utrechtse studen ten wonen op plaatsen, waar van de bewoning niet of nau welijks bekend is bij de brand weer en andere hulpdiensten. Dat vermoeden heeft de Utrechtse brandweer uitge sproken naar aanleiding van de grote brand die zaterdag in de Utrechtse binnenstad een win kelpand verwoestte. In het pand bleken tot verrassing van de brandweer twintig studen ten te wonen, die tijdig wisten te ontkomen. Aanvankelijk bestond verwar ring over het precieze aantal studenten dat in het brandende pand verbleef. Over die ondui delijkheid is inmiddels in de Utrechtse politiek commotie ontstaan. De brandweer moet snel de brandveiligheid van stu dentenhuizen en kamerver huurbedrijven in Utrecht gaan controleren en verbeteren, vin den leden van de gemeente raad. De brandweer zegt dat het haar ontbreekt aan controle mogelijkheden als panden niet worden aangemeld. „We zou den eigenlijk deur-aan-deur moeten aanbellen om te vragen of er kamerbewoning is. Maar ook dan nog mogen we niet zo maar binnenlopen. Dat mogen we alleen bij brand", aldus een woordvoerder. Al jaren kampt Utrecht met een achterstand in het contro leren van panden op brandvei ligheid. Het CDA, Groenlinks en de WD in de Utrechtse ge meenteraad tonen zich min of meer verrast dat kennelijk zo veel mensen in Utrecht wonen op plaatsen waarvan bewoning niet bekend is. Gerichte opspo ring van illegale huisvesting is nodig, al mag niemand ooit de illusie koesteren dat de situatie honderd procent onder contro le komt, is de teneur. Daar is de woningnood in Utrecht, zeker onder studenten, te groot voor. Bekende Nederlanders prijzen alternatieve geneeskunst aan den haag wilfred scholten Als Wieteke van Dort verkou den is, slikt ze geen pilletjes. Nee, ze 'visualiseert' de ver koudheid weg. „Stel je voor dat je ogen zich binnenwaarts rich ten en dat er een krachtig water uitstroomt, naar je holtes. Daarna visualiseer je een blauw genezend licht boven je dat alle holtes reinigt. Zo is er voor elke kwaal een visualisatie." De actrice doet deze genees krachtige onthulling in het spe ciale boekenmagazine 'Alterna tieve geneeswijzen'. Het blad wordt vanaf 18 januari in een oplage van 100.000 exemplaren verspreid om het publiek warm te maken voor boeken over uit eenlopende alternatieve ge neeswijzen als de genezende werking van etherische oliën, de helende kracht van Bach's bloesemtherapie, voetzone- massage, reiki, bio-energetika, Tai-Chi, de genezende kracht van edelstenen en het dr Hout- smulderdieet. Januari is sinds vorig jaar door initiatiefnemer CPNB, de Stichting Propaganda van het Nederlandse Boek, bestempeld als maand van het levensbe schouwelijke boek. Tot tevre- den haag anp Recordprijs Postcodeloterij van 23,8 miljoen in Teteringen van 2,1 miljoen gulden tot 15,3 miljoen gulden. Er had een vijfde winnaar in de straat kunnen zijn, maar de ze deelnemer speelde sinds een maand niet meer mee. Hij of zij loopt nu vier miljoen gulden mis. De Postcodeloterij heeft ook een recordbedrag voor goede doelen opgeleverd, ruim 320 miljoen. Het gaat naar 28 goede doelen waaronder Artsen zon der Grenzen. Natuurmonu menten en Greenpeace. Ons land is nog meer miljo nairs rijker. De hoofdprijs van tien miljoen gulden netto in de traditionele Oudej aarsloterij viel vrijdag in Rotterdam, aldus een woordvoerder van de Staatsloterij. In totaal gingen er circa 3,2 miljoen loten over de toonbank, bijna 25 procent meer dan de vorige keer. De tot dusver hoogste prijs uit de Nederlandse loterijgeschie denis, 23,8 miljoen gulden, is afgelopen vrijdag gewonnen door meespelende bewoners van de Berkenlaar in Teterin gen. De zogeheten Postcode- Kanjer-Prijs moet door de vier gelukkigen in de Noord-Bra bantse plaats worden gedeeld. De vorige Postcode-Kanjer-Prijs viel in Dordrecht. Zestien be woners van de winnende straat konden toen 16,4 miljoen gul den in ontvangst nemen. Niet alle winnaars krijgen overigens hetzelfde bedrag. De hoogte is afhankelijk van het aantal loten waarmee wordt ge speeld. Ook bepalend is aantal verzamelde 'kanjerpunten'. De spelers in Teteringen deden in totaal mee met twaalf loten. De gewonnen prijzen varieren nu denheid van de uitgevers in dit nog steeds groeiende boekseg- ment. In het tijdschrift figureren tussen de aankondigingen en lofprijzingen over boeken, ook een aantal 'bekende Nederlan ders'. Zij vertellen welke alter natieve middeltjes hen per soonlijk gezond houden. De meeste adviezen zijn onschul dig of alleen maar grappig. Groen-Linkskamerlid Tara Singh Varma gebruikt „ayurve- dische voeding en medicijnen (een Indiase geneeskunst, red.), op basis van kruiden". Wielren ner Eric Breukink gebruikt geen Inwoner Duizel gijzelt dochtertje duizel anp Een inwoner van het Brabantse Duizel heeft enkele uren zijn driejarig dochtertje gegijzeld. Hij dreigde zelfs het kind uit het zolderraam te gooien. Nadat een deskundige van de politie geruime tijd op de man had in gepraat. liet hij het kind gaan en gaf zich over. Volgens een zegsman van de politie is de man in de war. ver moedelijk door relatieproble men. Onderzoek moet uitwij zen wat er precies aan de hand is geweest, aldus de woordvoer der. De melding dat de man zijn kind gijzelde, kwam gister avond laat binnen. Toen de man dreigde het meisje uit het raam te gooien, trok de politie zich terug uit de directe omge ving van de woning. Op dat moment waren ook de brand weer en een ambulance paraat. pijnstillers, maar een manueel therapeut die heel voorzichtig zijn rug weer rechtzet. Volks schrijver Gerard Reve gelooft in de genezende kracht van ma gie. „Er gebeuren dingen bij volle en halve maan", weet hij. Zijn medicijn: „Genezen kun je door verandering van klimaat, geloof ik. En door goede berich ten." Een ander deel van de advie zen lijken op zijn minst omstre den. Zo zweert schrijfster Lulu Wang ('Het lelietheater') bij meditatie. „Al achttien jaar is het de enige geneeswijze", zegt ze. Ze stelt zelfs dat „meditatie voor iedereen een uitweg kan zijn, in plaats van pillen en the rapie." Een opmerkelijke uit spraak, gezien de tips die op pagina twee van het boekenma gazine bij wijze van waarschu wende bijsluiter toegevoegd zijn. Onder het kopje 'Niet ver geten' staat daar onder meer: „Heroverweeg direct uw keuze als uw alternatieve therapeut u aanraadt te stoppen met uw re guliere behandeling en u een ingrijpende verandering van levensstijl op lijkt te drin gen." Ook zanger/cabaretier Bram Vermeulen handelt in strijd met deze richtlijn als hij zonder blikken of blozen beweert: „Je kunt het best jezelf genezen, dat gevoel heb ik altijd al. Cij fers uit Israël en Italië bevesti gen me: staken de dokters, dan dalen de sterftecijfers!". Hij heeft een 'volleyballersknie' waarvoor volgens de dokter een operatie nodig was, zelf gene zen door af en toe zijn schoe nen te wisselen. „Ik heb al ze ven jaar geen last." De definitieve waarde van de euro is vastgesteld op 2,20 (afgerond). De waarde is bekend Met maar liefst vijf cijfers achter de komma Deze vastgestelde waarde is de officiële omrekenkoers voor alle berekeningen tussen euro en gulden. Na het omrekenen, mogen eindbedragen worden afgerond op twee cijfers achter de komma, de eurocenten. Daadwerkelijk betalen met euromunten en -bankbiljetten kan vanaf 1 januari 2002 Dan vindt u de euro in uw portemonnee, maar u-kunt hem al veel eerder tegenkomen, op bankafschriften bijvoorbeeld. Bt juiter «rtwipa De euro wordt van ons allemaal.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3