De inhaalslag van Opa j TV WEER 'Bullebakkerige' vrouwef komen niet aan de top De bril in mijn optiek Het Gesprek van de Dag Verkooptruc 'Ik mocht zelfs bij de bevalling zijn' MAANDAG 4 JANUARI 1999 COMMENTAAR De ongepaste bluf van Nordholt In de Amsterdamse gemeenteraad is met begrijpelijke commotie gereageerd op de betaalde bijbaan van oud-commissaris Nordholt bij het Gemeentelijk Vervoersbedrijf. Vrijwel alle fracties in de raad vinden het ongepast dat Nordholt behalve met zijn vaste salaris, ook nog met een vergoeding als adviseur op de gemeentelijke be groting drukt. Nordholt zelf weet van de prins geen kwaad. Hij zegt dat zijn adviseurschap niet strijdig is met de bij zijn vertrek ge maakte afspraken en is dus ook niet van zins zijn bijbaan op te ge ven. Sterker nog: hij wil zodra de afspraken met de gemeenten dat toelaten, nog meer bijklussen. Dat is typisch Nordholt: bluffen in de hoop dat je tegenstander zich verder koest houdt. Ooit was hij de best betaalde commissaris van politie in Neder land. Hij werd door de toenmalige Amsterdamse burgemeester Van Thijn voor een ongewoon hoog bedrag uit Groningen naar Amsterdam gelokt, kreeg zelfs een toelage om in de grachtengordel te kunnen wonen en hij wist vast te leggen dat hij voortijdig mocht uittreden met behoud van alle arbeidsvoorwaarden. In ruil daar voor is hij nu adviseur van de gemeente, de provincie en het Rijk. De kritiek van vandaag wordt voor een deel gevoed door kritiek uit het verleden op de door hem bedongen arbeidsvoorwaarden. For meel heeft Nordholt alle gelijk van de wereld, maar wat hem valt kwalijk te nemen is dat hij weinig oog blijkt te hebben voor wat een man in zijn positie en met zijn immers al uitzonderlijk gunsti ge bezoldiging wel en niet kan doen. Een politietopman is de verpersoonlijking van de handhaving van normen en waarden en bij uitstek iemand die oog hoort te hebben voor het gegeven dat niet alles wat mag ook kan. Als dat te veel ge vraagd is doet hij er beter aan kordaat met zijn verleden te breken en zich zonder last of ruggespraak vrij te vestigen als adviseur. Dan kan hij verdienen wat hij wil, zonder dat iemand nog het morele recht heeft hem daarover aan te spreken. Kan het nog erger? Het allerleukste stukje van Monte Carlo was zaterdag meteen aan het begin: de mededeling van Carlo Boszliard dat het de laatste uit zending was. Daarna werd het allemaal in een rap tempo minder. De eerste domper was de verzekering van Boszliard dat zijn pro gramma ergens in februari weer terugkeert. Erg veel tijd om deze te genslag re verwerken, werd de kijker echter niet gegund. Boszliard zette een toneelstukje op poten met een paar sterren uit de Ende- mol-stal waarbij een jongedame temidden van een hoop ge schreeuw - van Boszliard voornamelijk - het leven schonk aan een hondje en Hans van der Togt. Dit alles bedoeld om Hans het zinne tje 'Ik voel me herboren, want ik heb een nieuw programma op RTL4' te laten zeggen. Ik zei u al: na de vrolijke opening volgde er veel treurigheid. Stanley Menzo mocht zich daarna in een wedstrijdje uitsloven voor een door kijkers bestuurd apparaat, waarmee voetballen met een rotgang het doel werden ingepeerd. Menzo kreeg drie ballen om zijn oren en stopte er één, waarna het spel was beslist en hij, heel ver standig. maakte dar hij wegkwam. Waar is Stanley?' riep Boszhard. nog iets chaotischer dan normaal. 'Is hij verdwenen? O... Nou, ja... jammer. Zijn gesprek met Maya Eksteen was vervolgens minstens zo niets zeggend. 'Maya. heb je een nare periode achter de rug?' Och, het was niet leuk Carlo, maar het viel verder wel mee. En zo ging dat nog een tijdje door. Vermoedelijk was het een ge sprek over haar ervaringen nadat ze met Vijf Uur Show en al van de buis was gekieperd. Maar helemaal zeker weten we het niet. Bosz hard legde het niet uit en Eksteen zei helemaal niets. Ze meldde nog wel dat ze iets nieuws ging doen. maar ze wilde niet vertellen wat of wanneer of zelfs maar voor welke omroep. Wat doe je hier eigen lijk?' had de laatste vraag aan haar moeten luiden. Maar die wilde Carlo kennelijk even niet te binnen schieten. Om een lang en droevig verhaal kort te houden: na Maya Eksteen kregen we nogRegilio Tuur. die voorde verborgen camera een paar mannen bedreigde terunjl ze zogenaamd een urinoir voor zijn deur zetten, een man die hondjes in Zuid-Amerika steriliseert, maar het daarmee van zijn vrouw iets rustiger aan met doen. Wat resulteerde in het laten vallen van een gewicht van tien ton op een wip, met de vrouw aan een zijde, en weereen hoop geschreeuw van Carlo. Die wellicht uitlegde wat de bedoeling was van dit ritueel, maar ook dat konden we niet helemaal volgen. En net toen we ons afvroegen 'kan het nog erger?' kwam Sugar Lee Hooper hoogstpersoonlijk het bevestigende antwoord geven. Het gekke is dat je de hele tijd het gevoel bleef houden dat die Bosz hard best wel iets kan. En dat is misschien nog wel het allertreurig- Ongebruikelijk hoge temperaturen Het midden-westen van de Verenigde Staten is getroffen door één van de zwaarste sneeuwstormen van de eeuw. In Chicago viel maar liefst 55 centimeter-, net 3 cm te weinig voor een record. Bij ons staat de winter volledig buitenspel. Hoewel het gisteren zo rond het middaguur tot smeltende sneeuw kwam (Bloemendaal meldde korte tijd matige sneeuw), zijn er voor januari ongebruikelijk hoge temperaturen. Van middag is het uitgezonderd de kustgebieden op veel plaatsen al onge veer 12-13 graden geworden (normaal is 4-5 graden) en zo zacht zal het ook morgen zijn. Dergelijke waarden behoren tot de hoogste die in deze tijd van het jaar mogelijk zijn. Het landelijke decaderecord be draagt 14,4 graad op 10 januari 1998 te Oost Maarland in het Maas dal. Het weerbeeld wordt morgen tijdens de ochtenduren gekenmerkt door bewolking en plaatselijk (mot)regen. In de middag is het waarschijnlijk op de meeste plaatsen droog en zou de zon af en toe tevoorschijn kun nen komen. De wind, in de nacht flink in kracht afgenomen, neemt overdag weer toe. Boven land gaat het vrij krachtig waaien, aan de kust en op het IJsselmeer hard tot stormachtig uit het zuidwesten. Op woensdag is het eerst nog droog en erg zacht, later gaat het weer regenen en deze portie nattigheid verdringt de zeer zachte lucht. Na woensdag schommelen de middagtemperaturen rond de 5-7 graden. Het blijft echter aanhoudend wisselvallig. Tegen het einde van de week arriveert alweer een nieuwe depressie boven onze omgeving, isteren hadden we te maken met een actieve randstoring. Het systeem veroorzaakte regen, ook even natte sneeuw (het was tijdelijk maar 3-4 graden) maar de wind schoot niet uit zijn slof. Dat kwam omdat het systeem een zuidelijker koers volgde dan voorzien (in de late middag bevond de storing zich boven de IJmond) en ook aan activiteit inboet te. Pas gisteravond ging het aan de kust hard uit het noordwesten waaien. De neerslaghoeveelheden kwamen hier en daar boven de 10 mm uit. Zo ving Valkenburg bij Leiden 11 mm op. Tenslotte een cor rectie: vanaf 1988 zijn niet 11 maar 8 jaren uitzonderlijk warm ge weest. De fout stond in de zaterdagkrant. jan visser Met een modern fotobewerkingsprogramma zadel je tegenwoordig een topmodeI als Clau dia Schifferop met de wangen van Docters van Leeuwen, de oren van Pieter van Vollen- hoven en de nek van Sacha de Boer. In mijn jongelingsjaren behielpen we ons met een viltstift, waarmee we op afbeeldingen van bekende Nederlanders een brilletje, baard of snor tekenden. Vooral die bril was essentieel om iemand van een betreurenswaardige gelaatsuit drukking te voorzien. In die periode en in dat geestelijk klimaat kreeg ik in de zesde klas van de lagere school mijn eerste montuur aangemeten. Het hoor nen gevaarte dal de dienstdoende opticien op mijn blozende gelaat plaatste, maakte in die tijd furore op de neus van één van de hoofd rolspelers uit The Thunderbirds. Mijn ouders konden op hun kop gaan staan, maar dat ding droeg ik dus uitsluitend binnenshuis als de ze (of andere) series op televisie wa ren. Buiten wilde ik er niet mee worden gezien. DICK VAN DER PLAS Met een afwijking van (toen) min 4 (nu min 5,5) scherpte ik, net als de meeste visueel ge handicapten, een aantal andere zintuigen aan om zonder grote ongelukken re functio neren. Fietsen ging heel behoorlijk zonder witte stok, zolang je aan de overkant van de straat tenminste geen hekenden hoefde te groeten. Dat allerlei zaken pas hun definitie ve vorm kregen als je ze tot op geringe af stand benaderde, was al heel gewoon. Ik had ook vrienden met een oogziekte, dat schiep een band. Eén van lien was zo bijziend dat hij op een receptie voor de ogen van een jubi lerende bankdirecteur een sigaret uitdrukte in een schaaltje borrelnootjes. De enige problemen ontstonden op de mid delbare school, waar veel leraren de onhebbe lijke gewoonte hadden om de vragen voor schriftelijke overhoringen op het bord te schrijven. Van de toen ontwikkelde neiging om overal met mijn neus vooraan te zitten, heb ik later nog mijn beroep kunnen maken. Zelfs de keuring voor militaire dienst door stond ik, omdat de arts die mij aan een me disch onderzoek onderwierp mijn bijziend heid weliswaar vaststelde, maar er vanuit ging dat ik over passende hulpmiddelen be schikte om mij in het dagelijks leven te red den. Die lichtzinnige houding kwam hem la ter nog op een berisping van de krijgsraad te staan, nadat ik op de schietbaan met een pis toolmitrailleur een poging had gedaan om het examen 'schutter derde klas' af te leggen. Voor mij was dit dé aanleiding om contact lenzen te gaan dragen, waarvan de zachte variant aan het eind van de jaren zeventig in bredere kring werd geaccepteerd. Die dingen waren voor mij een uitkomst. De meeste pro theses zijn door de medische wetenschap ont worpen om een bepaalde handicap te maske ren. De bril benadrukte die in mijn optiek al leen maar. Wat de bel was voor de melaatse, was voor mij het montuur voor de visueel ge handicapte. Zónder ziet niemand dat je aan de aandoening lijdt, mét ben je meteen ge brandmerkt. Als Bart de Graaf zijn nieuwe nier met twee touwtjes om zijn nek had moe ten dragen, zou hij zich wel twee keer hebben bedacht voordat hij zich op de lijst voor een transplantatie liet zetten. Contactlenzen waren voor mij nieuwe nie ren. Dat mijn ogen niet deugden was de afge lopen jaren slechts bekend aan een groepje intimi, dat mij in huiselijke kring nog wel eens met een gezichtsprothese zag. Zodra naar de krant of naar een andere verplich ting buitenshuis moest, dreven die onzich bare plastic oogdoppen op mijn pupillen. Maar als er na twintig jaar afstotingsver schijnselen voor contactlenzen bestaan, k) ik daar de afgelopen periode last van. Het schoonmaken en indoen ging me steeds ir tegenstaan, ik kreeg vaker last van mijn o en Jas betrekkelijk kort na elkaar twee art len over loslatende hoornvliezen. Toen ik de laatste maand van 1998 vooreen nieui flesje lenzen vloeistof bij de opticien kwan (die waarbij alleen de prijs Anders is) en z dat ik mij (Najaarsactie!) een montuur ko aanschaffen voor twee gulden minder dat prijs waarvoor Maarten 't Hart bij Het Kri vat de complete collectie van Chopin koch vond ik het tijd om af te rekenen met mijt bril len fob ie. Vanaf 1 januari ben ik, net als Pia Dijkstrl bezig niet mijn 'coming out' als visueel ge handicapte. Als u wilt weten hoe dat staat mag u - op het fotootje hiernaast - boven t hangwangen en tussen die flaporen voor t keertje een klein brilletje tekenen. f Grootvaders zijn actiever dan ooit met hun kleinkinderen m Vrouwen die aan de top denken te komen door zich hard en mannelijk op te stellen, slaan de plank volledig mis. Het zijn de moederlijke, üeve types die zonder problemen door het 'glazen plafond' heenstoten, al dus de Britse stylegoeroe Peter York. Hij deed in opdracht van een headhuntersbureau uitvoerig onderzoek naar de meest suc cesvolle vrouwen van het land. Daar vond hij opmerkelijk wei nig bullebakken' tussen. Inte gendeel, zij waren allen vrien delijk. vrolijk, zelfverzekerd, zelfs moederlijk. Weinig van hen hebben volgens York ooit ervaren dat er zoiets bestaat als het glazen plafond. Deze term wordt gebruikt voor de onzichtbare grens waar vrouwen tegenaan lopen als zij tot de hoogste regionen van het bedrijfsleven of de macht pro beren door te dringen. Het ver schijnsel verklaart voor een deel het buitenproportioneel kleine aantal vrouwen in leidingge vende functies en topposities. Succesvolle vrouwen zien hun werk volgens York niet als slag veld. Zijn succesnummers ra den hun jongere zusters daar om aan vooral niet te hard van stapel te lopen. Als zij te agres sief met hun carrière bezig zijn, komen ze nadelig uit naast hun mannelijke collega's die de baan zelf voorop stellen. Yorks vrouwen, allemaal tussen de 45 en zestig, zijn min of meer toevallig terecht gekomen op de hoge functies die zij be kleden. Zij hadden niet bewust aan carrièreplanning gedaan. Voor netwerken hebben ze geen tijd en vrouwengroepen vinden ze overbodig. In ruil voor de verkregen seksu ele gelijkheid hebben vrouwen in Yorks ogen de plicht mannen hoffelijk tegemoet te treden: R „Vriendelijkheid voor het if nelijke ego en de wijsheid nooit ongepast als wapen ifc strijd te gooien zijn aangeb^ eigenschappen van intelligP' goed aangepaste vrouwen.1- Zijn participanten deden rta aan het onderzoek na de bi te dat zij anoniem zouden I ven. Zij komen uit de midd klasse, zijn hoog opgeleid a hebben echtgenoten die hl steunen. De meesten werd I opgevoed met het idee dat S gens en meisjes gelijke kan hebben. York: ..Zij zagen g< problemen en kwamen er tegen." Seksisme op de werkvloer wordt eveneens als gering i stakel ervaren: „Zeuren ov< problemen is energieversp en kan het vertrouwen in e I kunnen aantasten", aldus vrouwen van York. Opa's zijn er in soorten en maten, maar ze heb ben één ding gemeen: door hun toegenomen vitaliteit en vrije tijd kunnen ze zich actiever met de kleinkinderen bemoeien dan ooit. En dat doen heel veel grootvaders dan ook. Een opa achter de buggy of met een buikdrager? Niemand die er nog vreemd van opkijkt. Want opa haalt de schade in. Door de naoorlogse geboorte golf is er een fikse grootouder- explosie aan het ontstaan. Nog nooit telde ons land zoveel opa's en oma's. De markt speelt er gretig op in. Er verschijnen steeds meer praktische boeken voor opa's en oma's ('tips en ideeën voor plezier met uw kleinkind') en in tal van bladen raken Bekende Nederlanders niet uitgepraat over het unieke grootoudergevoel. Opa of oma worden is het mooiste wat een mens kan overkomen, lieten de auteurs van het vorig jaar verschenen Oma Opa-boek al weten. Door de toegenomen vitaliteit en vrije tijd kunnen grootou ders zich bovendien actiever met hun kleinkinderen bemoei en dan ooit. Heel wat oma's zijn de vaste oppas v oor een of zelfs meerdere dagen per week om beide werkende ouders te gemoet te komen, of fungeren als hulptroepen in noodgeval len. En opa? Opa doet naar hartelust mee. Voor een poepluier draait hij zijn hand niet meer om. Want opa haalt de schade in, van wat hij zelf vroeger met zijn eigen kinderen heeft moeten missen. Druk als hij was, met werk en carrière. Bovendien werden de zorgtaken toen nog veelal op traditionele wijze verdeeld. Maar de tijden zijn veranderd. En waai ouders tegenwoordig steeds bewuster met hun kin deren bezig zijn, doen grootou ders daar fanatiek aan mee. En dus zijn ze inmiddels niet meer weg te denken uit het straat beeld: Opa's achter buggy's. Opa's met een kleinkind voorop de fiets. Opa's die winkelen. Opa's die eindeloos verstopper tje spelen in de supermarkt. Ze generen zich nergens meer. Wim Boelhouwers (69) kan er over meepraten. Vijf kleinkin deren heeft hij, drie jongens en twee meisjes in de leeftijd van nul tot zeven jaar. 'Opa Wim' is apetrots op zijn nageslacht. Toen het eerste kleinkind zich aankondigde en er nog geen plaats was op de crèche, bood Boelhouwers - net in de vut - spontaan aan om twee dagen per week op zijn kleinzoon te passen. Dat deed hij zeven we ken lang. In z'n eentje, omdat zijn vrouw in die tijd nog werk te. „Ik heb wel eerst even de kunst moeten afkijken. En na tuurlijk deed ik wel eens een luier verkeerd om aan, maar verder ging het prima. Ik vond het een eer om te doen." Het oppassen beviel hem zelfs zo goed. dat hij en zijn vrouw nog altijd iedere woensdag de kleinkinderen (twee, en soms zelfs vier tegelijk) opvangen. „Dan loop ik met de buggy door die nieuwbouwwijk waar mijn dochter woont, en dan roepen die bouwvakkers: 'Hé opaaa..., moet je weer oppas sen?' Prachtig vind ik dat. Dan ben ik hartstikke trots. Wat dat betreft is het een hemelsbreed verschil met toen onze eigen kinderen klein waren. Vroeger zou ik het niet in mijn hoofd gehaald hebben om achter de kinderwagen te lopen. Stel dat ik mijn baas tegengekomen zou zijn... Ik zou me kapot ge schaamd hebben! Nu zit ik met mijn kleinkinderen in de draai molen of op de wipwap. Dat heb ik vroeger met mijn eigen kinderen nooit gedaan. Ik stond ernaast, om te kijken of het goed ging.'' Zijn vtouw heeft het grootste deel van de opvoeding van hun drie dochters voor haar reke ning genomen. „Hij was de man die op zondag het vlees sneed", grapt Truus Boelhou wers (65). Wim: „Ik had als chef diensten bij Vroom en Dreesmann een drukke baan. Bovendien was het zorgen voor de kinderen iets voor de vrouw. Ik was het als man niet gewend om me daar mee bezig te houden. Het kwam ook niet bij me op dat het anders kon. Mijn dochters zeggen wel eens: „Pa, je doet Leen Jongewaard zong al eens een loflied op z'n 'ouwe opa': 'Niemand zo aardig als hij.' In die tijd leek het grootouderschap nog een natuurlijke gave. De laatste jaren verschijnen er echter steeds meer boeken op de markt om prille opa's en oma's een handje te helpen in de omgang met hun nageslacht. Ook het maandblad Ouders van Nu besteedde onlangs aandacht aan bekende opa's. Boudewijn de Groot (drie kleinkinderen), Jan des Bouvrie (drie kleinkinderen) en Koos Postema (vier klein kinderen) vertellen hoe bijzonder het is om opa te zijn. „Ik vind het leuk om ze aan het lachen te maken", zegt Jan des Bouvrie. „En het is prachtig als ze die armpjes om je heen slaan. Als opa wil je dat." Hij mocht zelfs bij de bevalling van zijn eer ste kleinkind zijn en de navelstreng doorknippen. Boudewijn de Groot doet geen typische opa- dingen. „Wat ik hoop is dat mijn kleinkinderen en ik een goede band zullen hebben, dat we sa men kunnen praten over de dingen van het le ven." Koos Postema geniet vooral van de logeerpar tijen. „Staat er 's ochtends opeens zo n Idein mensje aan m'n bed: 'Opa, wat is de nacht eigen lijk?' Literatuur: Lenny Duijvelaar en Anjo Geluk: Het oma- en opaboek; tips en ideeën voor ple zier met uw kleinkind, Kosmos, ISBN 90-215- 9237-1. Marjan Berks Oma en Opa boek; Atlas; ISBN 90-254-22160. Mirjam Eijkelestam: Oppaspret; leuke ideeën voor oma's en opa's om de kleinkinderen bezig te houden (met cd); ISBN 90-6564-282-X. Luis Gamboa (50) uit Peru heeft een wel heel bijzondere manier om zijn honing te promoten. De man smeert zich in met het product dat hij al 20 jaar verkoopt en vervolgens wordt een groot aantal bijen losgelaten. Die komen op hem af als vliegen op de stroop. Op die manier probeert Gamboa door heel Peru heen de kwaliteit van zijn honing aan te tonen. Afgelopen weekeinde vertoonde hij zijn truc in de dierentuin van Lima, waar hij andermaal ongeschonden uit de strijd kwam. Opa Boellhouwers met kleinzoon Jom: „Het is een eer om op te passen." veel meer dingen met onze kin deren dan je destijds met ons deed". Ach, het was een andere tijd. Ik heb dat toen ook niet zo zeer als een gemis ervaren. En mijn dochters zijn niets tekort gekomen, hoor. „Mijn eigen opa was een hard werkende man. Hij had een tuinderij en dat was sappelen in die tijd. Tijd voor zijn kleinkin deren had hij niet. Hij deed ook nooit leuke dingen met ons. Als ik er kwam, dan moest ik mee helpen aardbeien plukken. Mijn eigen ouders zagen onze dochters ook niet zo vaak. Doordat mijn vrouw en ik iede re week oppassen, zien we onze kleinkinderen van dichtbij op groeien. We kennen ze door en door. Het is heerlijk om kleinkinde ren te hebben. Misschien vin den andere mensen het raar dat ik zoveel met ze optrek. We hebben kennissen die er niets van begrijpen dat we daar onze vrije tijd aan opofferen. Dan denk ik: bekijk het maar, ik moet toch zelf weten wat ik doe? Ik krijg er veel liefde voor terug. De familieband is sterk. Bovendien is het fijn dat ik op deze manier mijn eigen kinde ren voort kan helpen. Ze kun nen altijd een beroep op me doen, ook als ze een avondje uit willen. iet FOTO GPD WERNER RAUWl Et Mil Nu de kleinkinderen oudei worden, vind ik het wel wa>: moeiender worden. Je hebFJ meer zorgen dan wanneerpm alleen nog maar in de box Jat de wieg liggen. Ik moet nujen ter ze aan hollen als ze meBo: fietsjes de oprit afgaan. Mol. mijn kleinzoon ga ik nu ieqk I woensdagmiddag naar het>n voetbal. Het is prachtig onj di tegen die bal te zien schopj. Onlangs werd hij pupil var week. Ik stond gloeiend vau^ trots langs de lijn." „Kijk, dit heb ik gekregen vch mijn verjaardag", zegt hij, id I laat een kleurplaat zien vangs Teletubbies, die een promfei plaatsje in de woonkamer bg gekregen. 'Gefeliciteerd lie\d opa', staat er boven. Boelhjd wers glundert. >cl „Begin dit jaar zijn we met-la hele familie op wintersporfitt weesl. De kinderen gingenia en, ik paste op ons jongste kleinkind, toen nog een bata Ik had 'm in de buikdrager een gegeven moment zag igji overige kleinkinderen van Je berg afglijden, allemaal aclor elkaar. Het was zo'n mooi hfi zicht. Echt waar, ik kon wej) ken." a CORINE VAN ZUTHEM t<

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2