Fiks houdt nare smaak over aan topper leidse voetbalfolklore levert jel rel, maar geen winnaar op Onnodig verlies handbalvrouwen Dekker-speelster Nossik maakt indruk in Alkmaar Sport Oud tegen jong SG domineert eigen 'liebollentoernooi j\NDAG 4 JANUAR11999 21 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV -CHEF JANET VAN DIJK, 071-5356463 vg, ngdunum stapt uit toernooi 1gerard baas Ie Leidse voetbalfolklore behoort sinds het zaalvoetbaltoernooi van LFC, dat f dit jaar vernoemd is naar de 80-jarige sjtor en dus het 'Flip Massaar Zaalvoet- Soc|iernooi' heet. Heel voetballend Leiden ?ionaZich zien om middenin de winterstop ad Mekker potje zaalvoetbal te spelen of te j 'n. Ondertussen worden de beste wen- Espa'oor het nieuwe jaar uitgedeeld en ont- en. En met een pijppie bier in de hand it natuurlijk goed toeven rond de zes Jrid jn van de Groenoordhallen. or de clubs gaat het om het binnensle- van de eerste voetbalprijs van het jaar le grote vraag is altijd: wie stopt IY|junum, van oudsher de torenhoge fa it. Deze keer won het team van FC rypönd, maar er moest een heuse rel aan 5 Is komen om de Kikkers uit het toer- te krijgen. De vraag is echter of FC and het toernooi wel gewonnen heeft. iern et djdunum, met Bax-spelers Kees van n „'eren en Maickel Verver in de ploeg, j^iet zichzelf erg lastig gemaakt door in j^e^ulewedstrijden van De Sleutels te ver- 1 ajp. Leiden, in de vroege morgen nog -9 ,^-1 verslagen door Lugdunum, kon op- orie weer de poule winnen. Voor beide I yjiebbers, met evenveel punten en een stan8e''jk doelsaldo, stond er nog één duel ?t programma. Lugdunum speelde het en haalde een monsterscore tegen (14-0). Leiden leek te staan voor een [JlJjgelijke opdracht: het moest met elf >unten verschil winnen van De Sleu- dat eerder op de dag nog met 3-2 te was voor Lugdunum. Desondanks de de tweedeklasser daarin, tenminste dachten de Leidenspelers én de met scheidsrechter. Een paar Lugdunummers hadden echter meegeteld en die kwamen tot slechts tien treffers. ,,lk heb zelf niet geteld, maar ik steek er mijn hand voor in het vuur dat zij gelijk hebben", vertelde Lugdunumaanvoerder Kees van Tongeren. „Waar ik enorm van baal is van de instelling van De Sleutels. Te gen ons waren ze heel erg gemotiveerd en tegen Leiden gaven ze de bal af en toe ge woon weg. Elf-nul is een belachelijke uit slag. Ik hoorde vlak voor die wedstrijd een paar Sleutelsspelers nog zeggen: 'Nu heb ben we de kans om ze te naaien'. Toen voelde ik al wat aankomen. Lugdunum is drie jaar geleden al belazerd door het zater dagteam van UVS, dat tegen SJZ weinig deed en met 9-0 verloor. Inderdaad, dat was genoeg om ons uit het toernooi te kegelen. Naar aanleiding daarvan hebben we toen de banden met UVS gebroken. Nu heb ik geen zin meer om met De Sleutels te maken te hebben. Bij de Piet Bootbokaal, waar wij al twaalf jaar de slotwedstrijd spelen, zien ze mij in ieder geval nooit meer." Lugdunum diende een klacht in bij de toernooileiding en die besloot dat Lugdunum en Leiden strafschoppen moes ten nemen om een winnaar aan te wijzen. Dat was tegen de zin van Leiden, dat ver klaarde dan maar expres de strafschoppen te missen. Toen Van Tongeren dat hoorde, stelde hij zijn team voor om uit het toernooi te stappen. „Ik wilde dat we de eer aan ons zelf zouden houden. Mijn voorstel werd met vijf tegen twee stemmen aangenomen" aldus Van Tongeren. „Ik vind het jammer voor de toernooileiding, die kan er echt niks aan doen, en voor Leiden, dat gewoon zijn best deed om te winnen. Verder gun ik FC Rijnland de overwinning. Alleen van De Sleutels begrijp ik geen moer. Iedereen kent elkaar in het Leidse voetbal, we gaan alle maal goed met elkaar om en dan word je zo Daar kan ik met mijn pet niet bij." UVS zaterdag, FC Rijnland en Leiden be reikten zodoende de fuialepoule, waarin de drie teams eenmaal tegen elkaar uitkwa men. Leiden won met 3-1 van UVS, dat even later met 4-2 verloor van Rijnland. Het laatste duel, Rijnland - Leiden moest dus de beslissing brengen. Die strijd eindigde gelijk (1-1), vooral dankzij de voortreffelijke Rijn landdoelman Marco Kamphues, die door een handvol mooie reflexen slechts een treffer (van Ramses van Bostelen) moest in casseren. Leiden verdiende die voorsprong, maar won toch niet omdat vlak voor tijd Zi- vko Vucovic de gelijkmaker scoorde. Toen werd het weer even stil, want wie had nou eigenlijk het toernooi gewonnen? Het doelsaldo van FC Rijnland was 5-3 en dat van Leiden 4-2. Na enig denkwerk kreeg FC Rijnland een half uur later in de kantine de beker uitgereikt, omdat, zo verklaarde de toernooileiding, het een doelpunt meer had gescoord. En iedereen keerde voldaan en na de lange dag vermoeid huiswaarts. Nie mand besefte dat de toernooiregels waren geschonden, want op de voorlaatste pagina van het programmaboekje staat dat bij een gelijke eindstand slechts gekeken wordt naar het doel saldo en niet naar het aantal doelpunten. Bij een gelijk doelsaldo moeten strafschoppen de beslissing brengen en het doelsaldo van Rijnland en Leiden was gelijk (+2). Conclusie: het Flip Massaar Zaalvoet - baltoemooi van 1999 is nog helemaal niet afgelopen. Rijnland en Leiden moeten terug voor de penalty's. handbal frank bonte Zivko Vucovic haalt uit namens FC Rijnland. Leiden-speler Ramon Barends is te laat. foto mark lamers In de derde divisie boekten al leen de mannen van Satumus 2 winst. In Gouda werd V. et C. met 21-28, rust 13-14, terugge wezen. Rijnstreek verloor in Middelburg van de reserves van EMM, 27-18, rust 13-10. De vrouwen van Stompwijk/Fair- play en Oase verloren onnodig. Stompwijk/ Fairplay had de winst voor het grijpen maar ver zuimde door te dmkken. 14-16, rust 7-6 en Oase wisselde in Go- rinchem tegen Achilles goede momenten af met slechte en betaalde daar de tol voor, 26-22, rust 13-11. Saturnus had in Gouda een welkome versterking in de linkshandige Erik Jansen. Aan vallend viel de druk van de schouders van André van Es omdat de nieuwkomer op de rechteropbouwpositie grote druk uitoefende op de Goudse defensie. Dat had weer als ge volg dat cirkelspeler Henk Uyt- hof meer mogelijkheden kreeg en de ervaren oud-Hellassp'eler maakte daar dankbaar gebruik van. De Goudse ploeg bleef Satur nus in de eerste helft echter goed volgen, omdat de Leidse defensie faalde. Na rust wees gelegenheids-coach Ad van Fes- sem op dat manco en dat bleek de ommekeer in de wedstrijd. V. et C. werd op een achterstand van vier treffers gezet, 14-18, en zag geen kans om dat gat te dichten, 21-28. Topscorers bij Saturnus waren Erik Jansen, An dré van Es en Henk Uvthof met ieder 6 treffers. Rijnstreek speelde in Middel burg tegen EMM, dat in de on derste regionen verblijft. Het team versterkte zich met twee spelers uit het eerste, dat niet in actie kwam. Rijnstreek miste centrale opbouwer Maarten La gendijk. De Alphenaren, met een uitblinkende Koen Olders op de cirkel, hadden echter niet hoeven verliezen als ze zuiniger met de kansen waren omge sprongen. En volgens trainer- coach Paul Timmermans moet het defensief ook beter: „Er moet wat meer worden gebik keld. Ze zijn in dat opzicht nog te lief." Stompwijk/Fairplay verloor totaal onnodig van DWS 2. Met nog ongeveer tien minuten te gaan stonden de vrouwen van de fusieclub voor met 14-12. Vervolgens misten zij echter een handvol kansen, leden on nodig balverlies en omdat er nog slecht werd gedekt ook, ver loren zij met 15-17. Tegen Achilles miste Oase Keetie Volwater en Angelique Schonk. De ploeg uit Oud Ade had verzuimde te winnen. De vrouwen bogen de achterstand bij rust van twee treffers om in een voorsprong (16-19), maar gaven de wedstrijd vervolgens toch nog uit handen. Oase ver zuimde rustig verder te bouwen en begon jachtig te spelen, wat balverlies opleverde. Daar maakte Achilles dankbaar ge bruik van. Topscorers bij Oase waren Helma van der Geest en Diana van Rooden met beiden vijf treffers. >en De 'oudjes' van Roodenburg kunnen nog moeiteloos mee- kollen in de vierde klasse van het zondagvoetbal. De huidige selectie vanl Harry Talsma had het behoorlijk zwaar tegen oud-selectiespelers M Bert Jansen, Cees Verver en Sjaak Nievaart. Nievaart groeide uit ling man van wedstrijd. Het oogde allemaal niet meer even soepel ltabt de keeper deed, maar hij voorkwam met enkele schitterende erw|dingen wel dat de huidige selectie van Roodenburg met grotere n tjers dan 1-0 won. De enige treffer kwam op naam van Xander Har- kane'd- Bij de oud-spelers bleven de geblesseerde Hennie de Romijn lseiiC) en Jeffrey van As (NAC) aan de kant. Van As wilde voorkomen me hij geblesseerd zou raken. Bovendien hangt profvoetballers een »8 »e boete boven het hoofd als zij buiten medeweten van hun club k hjcomen in oefenwedstrijden. foto hielco kuipers Emoties lopen op bij thuisduel Crescendo XjOANifV Leidsch Schaakgenoot- (LSG) bezette alle ere- ;en op het eigen snel- toernooi, dat dit jaar ,oei_het eerst plaatshad in het je Denksportcentrum. De jlerf1151 was S1"00*- aan het e v^ment namen 40 teams uit .„.delen van de stad en de jc deel. viertallen werden verdeeld —de sterktegroepen: groep A KNSB-teams, groep B ♦teams uit de hoogste regio- 1J.(klasse en groep C voor de ge teams, ft, igroep A (14 teams) was het met zes KNSB-teams sterk t F<genwoordigd. AAS uit Aals- eefl (met Ad van den Berg). Al- cort (met Dennis Helvensteijn) istgfhilidor Leiden (met Nico ikenen Fred Slingerland) had- tkeiéveneens goede teams af- Sptirdigd. Toch werden die Jen, die zich halverwege IboiDernooi nog aan kop meld- kelddoor LSG terugverwezen. ?rd e voorlaatste ronde werd Daïcruggeworpen door LSG 1 )or' IM Edwin van Haastert) te i ,5-6,5 en in de slotronde ït isPhilidor met 7-1 onderuit. le laatste ronde werden de ;evelaatsen ingenomen door LSG 1 (84,5), LSG 2 (76,5) en LSG 4 (65,5). De prijs voor de beste score werd gewonnen door de jeugdige Jan Smeets die 23 punten scoorde uit 26 partij en. De B-groep met 10 teams werd ook al een prooi voor een LSG-team, maar hier mengden het Leidse Leithen en Leider dorp zich ook in de strijd. In de zevende ronde verloor Leithen van Voorschoten 2 met 3,5-4,5 en won Leiderdorp met 5-3 van LSG, maar toen had het LSG- team al een ruime en beslissen de voorsprong. In deze klasse werd Eddy de Beule met 14,5 punt uit 18 partijen topscorer. De grote C-groep (16 teams) werd gedomineerd door de viertallen uit Sassenheim, Kat wijk, Voorschoten en Leider dorp. Hier greep de organisatie na 13 rondes in om te voorko men dat het toernooi zou uitlo pen. Dat veroorzaakte enig tu mult, maar voor de ereplaatsen had het geen gevolgen meer. Eerste werd Leiderdorp 2, ge volgd door Sassenheim 1 en de jongeren van Voorschoten 3, aangevoerd door een van de oprichters van Voorschoten, Geert Sluiter. Een topscore werd bereikt door Mare Roozendaal met 24 punten uit 26 partijen. De Danaïden en Madjoe zijn als enige regionale korfbalclubs het nieuwe jaar ongeslagen ingegaan. Fiks incasseerde bij DKV (IJ) de eerste nederlaag van het zaalseizoen. Dit bood streekgenoten Pernix en Tempo de gelegenheid om de aansluiting met de Oegstgeester tweedeklasser te herstellen. korfbal michel van gent De verdedigers van TOP gaven in de eerste helft enige doel punten weg, omdat zij zich in de paalzone regelmatig lieten aftroeven. Dat resulteerde in het tweede kwartier zelfs even in een 15-11 achterstand. Straf - worpen van Petra van Niekerk en twee veldgoals van Steven Baart herstelden echter weer het evenwicht (15-15). Bij 23-23 werd Bas van Amsterdam inge zet om de aanval meer lengte te geven, maar de goal viel aan de andere kant. Petra van Niekerk redde het punt door ook bij haar zevende strafworp in de slotminuut geen fout te maken: 24-24. Steven Baart overtroefde haar met negen doelpunten. Crescendo maakte in de tweede helft slechts een straf worp via Gertjan Hensing en dat was te weinig om Futura te verschalken: 10-12. Saskia Baak, Debby Blogg, Gertjan Hensing (2) en Peter Baak bouwden na 2-4 een 9-6 voorsprong tot aan de rust. De eerstgenoemde speelster kreeg in de tweede helft een stomp in haar maag, wat aangeeft dat de spanning soms flink opliep. Haar club kreeg in de laatste dertien mi nuten een flinke por in de vorm van twee tegendoelpunten, die al het kranige verdedigingswerk onrendabel maakten. De eerste nederlaag van Fiks in de topper tegen DKV(IJ) had een bittere nasmaak. De Oegst- geestenaren voelden zich gedu peerd door de scheidsrechter, die geel gaf aan Theo Vreeken en reserve Nico van Weizen voor commentaar op zijn flui ten. Theo Vreeken (3), Matthijs de Visser (2), Carola van Tol en Tineke de Visser bogen een 11-8 achterstand om in een 15-12 voorsprong, maar in de reste rende negen minuten vielen de meeste beslissingen in hun na deel uit. Vandaar dat ook de late treffer van Vreeken (15-16) geen uitkomst meer bood: 17-16 ver lies. De vrouwen van Pernix had den een groot aandeel in de 21- 14 zege op De Vinken door der tien maal te scoren. Karen Ar- noldus (6), Inge Homburg, Ine ke van der Vegte (3) en Lian Olsthoorn profiteerden opti maal van de ruimte die hen werd geboden. André Vanhae- ■len was met twee doelpunten de enige man die in het tweede bedrijf scoorde. Hij viel in voor Sjoerd van der Kooij, die een enkelblessure opliep. Ook de fensief stak de formatie van Pe ter Kuipers in goede doen, want de helft van de tegengoals wer den gemaakt uit strafworpen. Tempo zette na een koude start (0-2) de wedstrijd tegen At lantis helemaal naar zijn hand. Marcel Hanegraaff (5), Edwin Visser (4), Marcel Haagsman (2), Margriet Lemkes en Ronald Drieduite zorgden via 5-2 voor een 13-6 ruststand. De aanval begon echter bij 16-10 te hape ren, omdat hij de concentratie verloor door het fysieke tegen spel. In de 53ste minuut maakte Edwin Visser de bevrijdende 17- 14, waarna de spanning even snel wegebde als zij was opge komen. Aanvallend ging De Danaïden mank door gebrek aan scherpte en zuiverheid, maar dat werd tegen Oosterkwartier net niet fataal. Arne Heijman en Heiko Locher, normaliter altijd wel goed voor een handvol goals, gingen voor nul aan de kant. Al leen invalster Ingrid Slingerland onttrok zich met een hattrick aan de malaise. Zij hield met Barbro Heijman, Sandra Kalt- hoff en Martijn van der Meer de bezoekers tussen 8-6 (rust) en 13-12 steeds van een gelijkma ker af, zodat er toch nog met 14-12 werd gewonnen. Madjoe lijkt afgaande op de 20-16 winst op ZKC'31 klaar voor de ontmoeting met leider De Dijkvogels. Het achttal van Gé van der Water speelde dege lijk, op een doelpuntloze perio de van dertien minuten na (7-4, 7-6 rust). Elize Blankert, Janne- ke de Mooy en Marco Ravens- bergen openden de tweede helft met 10-6 en deze tussenspurt was beslissend. Peter Star (5), Remco van de Meeberg en Mar co Ravensbergen (4) waren het best op schot. De aanvallers van Velocitas begonnen bij VZOD steeds meer voor zichzelf te spelen, naarmate de wedstrijd vorder de. Emanuel Vlagsma (2), Els- beth de Mooij, Arjen Bakker, Ar jen Kwestro en Arnold van der Water zetten hun club na 7-6 via 7-9 tot 11-12 aan de leiding. Bij de laatste stand werd een strafworp gemist, waarna de goals door de eigen mand vie len (14-12). Door het genoemde gebrek aan collectiviteit bleef een gelijkmaker buiten bereik: 18-14 verlies. KZ Leiden had bij De Bermen ruim 55 minuten het beste van het spel, om toch nog met 11-9 aan de kant te worden gezet. Lucienne Bastiaans, Brenda van Leeuwen, Thierry Amoldus en Eddy Dubbeldeman hielden na rust (4-5) tot 7-9 een positieve marge in stand. De Leidenaars kwamen door'een strafworp 10- 9 achter en namen vervolgens tevergeefs risico's om de gelijk maker te forceren. De tweede aanval van Fluks draaide lange tijd stroef, zodat All Ready na 3-3 het scorever loop kon dicteren. Trainer Mar cel van der Helm besloot op 13- 14 tot een dubbele wissel met Bregtje van Drongelen voor het schot en Robert Peeters voor de afvang. Dat betaalde zich uit in vier goals in vijf minuten. Breg tje van Drongelen (2), Petra Both, Alexandra Braun en Ro nald van Drongelen maakten 18-14, wat de basis werd voor een 19-17 overwinning. Nagelkerken nieuwe indoor B-kampioen inpoortennis peter klein Katja Nossik drong bij het Alpha viersterren indoor A-toernooi van Alkmaar door tot de beste acht. Daarin snoepte de Leider- dorpse als enige een set af van de latere winnares Kim Kils- donk, de numfner 15 van de na tionale ranglijst. In de eerste twee rondes boekte Nossik rui me overwinningen op Carolijn van Rossum (de voormalig na tionaal jeugdkampioene won slechts twee games) en Mireille Bink van eredivisieclub Leimo- nias (6-2 6-3). De Witrussische, die komend seizoen de kleuren van Dekker Tennis verdedigt, staat na vier A-toernooien in middels bij de top-50 van Ne derland. Districts Indoor B Marc Nagelkerken is de nieuwe indoor B-kampioen van het dis trict Leiden. De sppler van TEAN haalde in het dit jaar bij tenniscentrum Nieuwe Sloot in Alphen verspeelde toernooi de zege tamelijk eenvoudig bin nen. Finaletegenstander Mickel Verkerk gaf in de tweede set we gens een blessure op. In de hal ve Finale was Nagelkerken Rei- nier Hamming in twee sets maar net voorgebleven. Ver kerk, de oudere broer van inter national Martin Verkerk, was in zijn halve finale na een specta culair serviceduel net iets beter dan Albert Robben. De laatste won met Verkerk aan zijn zijde wel het dubbelspel B. Paul Rog geveen hield na drie sets tegen Arjan de Rooij de B2-titel even eens in Alphen. Donald van Veen van Leiden Zuid West werd winnaar in de Cl-catego- Jesse Huta Galung Jesse Huta Galung is bezig aan een uiterst opmerkelijke zege reeks in de tennistoernooien van het landelijk wintercircuit. Het 13-jarige lid uit de jeugdse- lectie van Leids districtstrainer Ymco van Gorkom won achter eenvolgens het Elly Bogtstra K2- Kersttoemooi in Groningen en het K2-Nieuwjaarstoernooi in Heemskerk in de categorie tot en met 14 jaar. Huta Galung was in beide evenementen (jeugdtoernooien van de hoog ste categorie) zijn naaste riva len. Mark van den Hoek (UtreGht) en Mark Logger (Am sterdam), in halve finale en eindstrijd de baas. Dankzij de overwinningen in Groningen en Heemskerk neemt het Leidse jeugdtalent de eerste plaats in op de nationale jeugdranglijst en staat hij als eerste geplaatst voor de nationale overdekte jeugdkampioenschappen, die in februari in Enschede plaats hebben. In Heemskerk drong Huta Galungs leeftijdsgenoot Michiel de Weger door tot de beste vier, waarin de OLTC-er in de tiebreak van de derde set van Van der Hoek verloor. Ro derick Goedegebuure viel op door een overwinning in de eer ste ronde tegen de als tweede geplaatste Dusty Belmer. Karolien Hoogeveen Ook een tweede lid uit de Leid se jeugdselectie deed tijdens de met Kerst en Nieuwjaar ge speelde toernooien van zich spreken. Karolien Hoogeveen pakte in de categorie tot en met 16 jaar de eerste prijzen in ach tereenvolgens de K3-toernooien (de op een na hoogste groepe ring) van Charlois Rotterdam en van Leeuwarden. In de Friese provinciehoofdstad klopte de Leidse C-Master Lakshmi van der Wart uit Zoeterineer in de finale met tweemaal 6-3. Hoog- eveens leeftijdsgenote en dis- trictsjeugdkampioene Leonie Mekel bereikte in de toernooien van Groningen en Heemskerk beide malen de laatste acht.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21