Borst is sterkste der stoere kerels f Barney' laat concurrenten schrikken Petra de Boer huilt op de schaats, niet op de fiets Trigon moet nu 'gewoon' aan handhaving denken Sport [oseph Blatter: elke twee jaar WK is optie Sampras niet naar Melbourne 1/tAANDAG 4 JANUAR11999 sbi 19 chef willem spierdijk, 071 -5356464, plv.-chef janet van dijk, 071 -5356463 nueveen michel van gent Het lijkt alweer lang geleden dat Sporting Trigon een gedeelde koppositie bezette in de hoofdklasse. Alle euforie over het sterke debuut is nu wel ver dwenen na de 23-12 nederlaag tegen DOS'46. Dat beteken de de derde verlies- partij op rij met meer dan tien punten ver schil. Handhaven is nu weer gewoon het devies voor de Leide- naars. Sporting Trigon had zelfs op zaterdag avond nog getraind in de hoop om zondag in Nijeveen goed voor de dag te komen. De Lei- denaars dachten een kans te maken, omdat zij wisten dat DOS'46 in het prestigieuze Oudejaarstoernooi drie zware nederlagen had geleden. Deze verwachtingen kwa men echter niet uit, ook al maakte Bianca Joustra nog wel de openingstreffer. De verdediging deed het op zich heel behoor lijk. Sander de Haas en Tim van der Horst hielden de schutters Daniël en Roger Hui zebosch redelijk aan banden. Het was de zwakke afwerking die de Lei- denaars opbrak. De aanvallers namen de vijandelijke korf vaak genoeg onder vuur, maar dat gebeurde veelal zonder zuiver heid. Bij rust stond er dan ook een schamele 8-5 tussenstand op het scorebord. Na rust slaagde Tri gon er niet in terug in de wedstrijd te ko men, de achterstand liep op tot 11 - 5. Coach Peter Schallenberg zette nog Johan ter Hofte in voor Amoud Lambooy, maar ook de invaller schoot niet echt zuiver. Hij werd, veelzeggend genoeg, met z'n twee doelpun ten wel één van de topscorers. Bij 14-10 plaatste DOS een nieuwe tussenspurt naar 17-10 en dat was beslissend voor het eindresultaat: 23-12. Schallenberg bleef realistisch na de derde opeenvolgende neder laag: „Verdedigend hebben wij het be hoorlijk gedaan, maar aanvallend natuurlijk niet. De afwerking was dramatisch, twaalf goals is veel te weinig op dit niveau. Je ziet dat DOS in z'n eigen halletje toch genoeg zelfvertrouwen en cre ativiteit heeft om toe te slaan. Wij krijgen nu twee thuiswedstrij den tegen Fortuna en AKC, daar moeten wij het thuisvoordeel ook zien uit te buiten." DOS'46 - Sporting Trigon 23-12 (8-5). Doelpunten: Tim van der Florsi (5), Jo han ter Hofte (2), Diana Beij, Chantal van Duijn, Bianca Joustra, Sander de Haas en Amoud Lambooy. ^Veertien Italianen positief rome» Veertien Italiaanse voetballers zijn betrapt op het ge- jbruik van verboden prestatiebevorderende middelen. Onder ihen zijn vijf spelers uit de Serie A. De anderen komen in lagere divisies uit. Sinds oktober vorig jaar zijn 830 urinestalen onder- zocht in de onomstreden laboratoria van Barcelona, Lausanne 't'u^en Keulen. De namen van de zondaars blijven geheim totdat de 7 yjcontraexpertise is gedaan. Volgens woordvoerder Mauro Chec- coli gaat het in drie van de positieve gevallen om cannabis, hasj of marihuana dus. Tien Italiaanse voetballers leverden een plas ]in met sporen van lidocaïne, een lokaal werkend verdovings- ^middel. Eén speler bleek salbutamol te hebben gebruikt, een medicijn ter bestrijding van astma-aanvallen. Mits tevoren aan- n ^gegeven en op doktersvoorschrift, geldt dit preparaat overigens yniet als doping. Rijsbergen wacht nog met besluit i leiden Wim Rijsbergen laat De Graafschap nog tot morgen jwachten voordat hij besluit of hij de ontslagen trainer Fritz Kor- jbach zal opvolgen. De Leidenaar, vorig jaar ontslagen bij FC ^Groningen en eerder werkzaam bij Volendam en NAC, wil eerst iwachten op een aanbieding van de Chileense topclub Uni- 'ijversidad Catolica. Bij De Graafschap is Rijsbergen de voornaam- ijste kandidaat de nieuwe trainer te worden. „Ik ben een tijdje te- £3rug in Chili geweest en wil eerst kijken of dat wat wordt, voordat lik met De Graafschap ga praten", zei Rijsbergen. „Mijn zaak- iwaarnemer Lagendijk heeft morgen weer contact met Uni- aversidad en dan moet er een beslissing komen." wDe Boer zegt Newcastle United af Iamsterdam Ronald de Boer voelt niets voor een overgang naar Newcastle United. De middenvelder van Ajax werd rond de feestdagen gepolst door manager Ruud Gullit. Maar De Boer Iheeft, net als zijn tweelingbroer Frank, zijn zinnen gezet op een 3iue|vertrek naar Barcelona. Hun zaakwaarnemer Rob Jansen van het [bureau Sport Promotion hoopt dat de transfer naar de Spaanse landskampioen binnen enkele weken is afgerond. Jansen: Het probleem is de afkoopsom. Er zit een behoorlijk verschil tussen het bod van Barcelona en de vraagprijs van Ajax." Volgens Rob Cohen, belangenbehartiger en schoonvader van Ronald de Boer, lis Barcelona bereid voor de tweeling maximaal veertig miljoen te betalen. Ajax zou twintig miljoen meer vragen. 3 een interview in de Zwitserse Jrant SonntagsBlick heeft FIFA- /iresident Joseph Blatter gepleit joor een andere opzet van de TC-eindronde. Volgens Blatter het huidige toernooi sterk jerouderd en niet meer interes- nt voor de vedetten. „Het gaat Ijrom of we sterke clubteams lien of sterke landenploegen, leide is onmogelijk." Blatter: „In de jaren dertig 'as er elke vier jaar een WK, 'aarbij de ploegen met een jchip naar een continent voe- 3en. Dat is nog steeds zo. En ei genlijk doen er te veel landen hee aan het WK, in Frankrijk er 32 deelnemers. Er wa len te veel wedstrijden, die een nslag betekenden op de spe- brs. Kijk naar Ronaldo. De lan denploegen worden steeds min- Jer belangrijker." Blatter zei op de vraag of het WK om de twee jaar zou moe ten worden gehouden: „Dat is een optie, maar gezien het over volle voetbalprogramma vraag ik me af of dat haalbaar is. De opzet moet anders, daar gaat het om. Ik zou me kunnen voorstellen - maar dat is meer een gedachtenkronkel - dat we in de even jaren landenkam- pioenschappen in elk continent houden, die voor de Europese landen fungeren als EK. Het WK wordt dan in de oneven jaren gespeeld, met minder landen." Binnen de UEFA is een spe ciale commissie bezig met het onderzoeken en ontwikkelen van nieuwe opzetten van het WK. Blatter: „Dat plan van mij zou wel kunnen, maar dan ver vallen de WK-kwalifïcatiewed- strijden. Voor het WK plaatsen zich de succesvolste landen van de kampioenschappen van de continenten. De overige plaat sen zich via hun ranking op de FIFA-lijst." Strijd om koppositie wereldranglijst ligt helemaal open melbourne afp Pete Sampras neemt niet deel aan het toernooi om de open Australische tenniskampioenschap pen, dat 18 januari in Melbourne begint. Dat maakte toernooidirecteur Paul McNamee zater dag tijdens het evenement om de Hopman Cup in Perth bekend. De Amerikaanse nummer één van de wereld heeft zich afgemeld omdat hij nog niet voldoende hersteld is van het zware seizoen 1998. Sampras was in oktober en november zeven weken achter een actief in Europa in een uiterste poging voor de zesde achtereenvolgende maal als hoogste speler van de ranking te eindigen. Hij slaagde er met veel inspanningen in dat record te vestigen. McNamee: „Voor ons is het natuurlijk teleur stellend dat hij heeft afgezegd. Aan de andere kant maakt het de strijd om de koppositie van de wereldtanglijstinteressanter. Voornaamste kandidaten om Sampras als lei der te verdringen zijn de Spanjaard Carlos Moya en de Australiër Patrick Rafter. Sampras is de eer ste speler uit de top-dertig van de computerlijst die heeft aangekondigd de Australian Open aan zich voorbij te laten gaan. Het is voor het eerst in zeven jaar dat Sampras een Grand Slam-evenement mist. Ook moet hij zijn plan voor evenaring van het record van twaalf toernooizeges in de Grand Slam, dat op naam staat van de Australiër Roy Emerson, uit stellen. De laatste keer dat Sampras ontbrak op een van de vier toptoernooien van het seizoen was in 1992 eveneens in Australië. Sampras won vorig jaar 61 keer in 78 partijen. Hij bracht de Australian Open in 1994 en 1997 op zijn naam. Vorig jaar won de Amerikaan één Grand Slam-toernooi, Wimbledon. De Tsjech Pe- tr Korda, onlangs verwikkeld in een dopingzaak, is in Melbourne titelverdediger. )ok andere Nederlanders ronde verder in Embassy World ■Professional Darts Championship Beeld van de eindstrijd tussen Henk Angenent (links) en Ruud Borst. Angenent moest Borst in de eindsprint voor laten gaan. foto gpd Borst en Angenent zorgen voor boeiend slot NK Ruud Borst is graag één met de natuur. Zaterdag behaal de hij de nationale marathontitel, op kunstijs, dat wel. Waar de draadloze verbinding met ploegleider Marten Hoekstra het beide onderweg lieten afweten, bleef de techniek van de marathonschaatser uit Leiderdorp in tact. Hij was de sterkste der stoere kerels. Borst profiteerde in Deventer van het harde werken van Henk Angenent, die hij in de laatste twintig van de 150 ronden stee vast op centimeters afstand volgde. Ook in de laatste meters van de wedstrijd was het ver schil tussen het tweetal uiterst gering, uiteindelijk in het voor deel van Borst, die vier meter voor de eindstreep de vuisten balde. Het duel tussen de streekgenoten, respectievelijk kwekers van bloemen en spruit jes, was beslecht. „Ik voelde dat ik 'm had", zei de Leiderdorpse winnaar. Het was een boeiend slot van een boeiende wedstrijd, waarin vanaf de eerste slagen volop strijd werd geleverd. Al snel ont stond een kopgroep van vijf man, Borsts ploeggenoot Arnold Stam was de man van het eerste uur. De Brabander kreeg René Ruitenberg, Van Benthem, Bou- ma en Sikma mee. Het gezel schap nam een ronde voor sprong op het peloton. Het voorbeeld werd later gevolgd door nog dertien rijders. Van de favorieten ontbraken alleen Heideman en De Vries vooraan. Het achttiental dunde op tweederde van de wedstrijd uit tot twaalf. Na mislukte ontsnap pingspogingen van Baars en Angenent, probeerde de win naar van de laatste Elfsteden tocht het in de slotfase nog eens. Alleen Borst kon die de marrage volgen. Angenent, die de voorafgaande week ziek was geweest, miste op het laatste rechte eind de explosiviteit om zijn metgezel te kunnen pare ren. „Maar ik ben tevreden met deze tweede plaats", zei Angen ent. „In het begin van deze wedstrijd zat ik helemaal op een hoop." Het herstel was wonder baarlijk, maar de echte beloning ontbrak. Borst had evenmin een top dag. De benen voelden zwaar, een plekje achterin het peloton was geheel tegen zijn gewoonte. .Arnold Stam had iedereen ver rot gereden. Mij ook. Ik heb wel zes keer aan de staart van het peloton gebungeld. Ik heb zelfs moeten lossen. Het was klaute ren, het was harken, het was doodgaan. Ik wilde echt stop pen." Met Elfstedentochtwinnaar Henk Angenent was het niet veel anders gesteld. „Ik wilde ei genlijk na vijftig ronden al uit stappen. Ik ben de hele week ziek geweest en ik herstelde niet meer van de versnellingen. En er waren nogal wat demarrages. Maar misschien heeft de ziekte me ook wel geholpen. Het haalt net even de spanning eraf, waardoor je toch wat relaxter aan de start staat." De overwinning op de ijsbaan De Scheg was voor Ruud Borst een logisch vervolg van de afge lopen maanden, waarin hij goed presteerde. Na een verlo ren seizoen, waarin de Leider dorper geen enkele overwinning behaalde, kwam het verlangde herstel. In de marathonzes- daagse werd hij pas op de laatste dag verslagen, in een eendaagse koers in Deventer hoefde hij niet langer te vrezen. Het rood-wit-blauw stond de 2,01 meter lange schaatser so wieso beter dan het spruitjes- pak, waarom bij de Greenery Six werd gestreden. De lengte van Borst is vaak een nadeel voor de marathon schaatser. „Ik rijd altijd in de wind", zei de Leiderdorper die niettemin op het natuurijs zijn mooiste overwinningen behaal de. De Oldambtrit en de mara thon op de Weissensee in Oos tenrijk, staan bovenaan zijn lijstje favorieten. „Dit is de mooiste op kunstijs", vond hij zaterdag. Les 'McDanger' Wallace kan z'n borst hatmaken. De Schot, in 1997 winnaar 1 y fan The Embassy World Professional -Darts Championship, is morgen de vol gende tegenstander van Raymond van parneveld. 'Barney', de titelverdediger, ring in de eerste ronde daverend van [tart tegen de Welshman Sean Palfrey, fa^te 31-jarige Hagenaar had iets meer dan twintig minuten nodig om de Welshman Sean Palfrey met 3-0 in de 2i poek te zetten. I Van Barneveld, die Palfrey slechts drie ||egs gunde (3-1, 3-0 en 3-2), zette daar- Inee een eerste stap in de richting van ti- elprolongatie. Een eerste optreden op het podium van de bomvolle Lakeside Country Club in Frimley Green is sowie- Ao moeilijk, als nummer één van de we- jeld en als regerend kampioen is de druk rk ïn de moeilijkheidsgraad aanzienlijk eroter. H i „Zo, dat heb ik gehad", grijnsde Van ^yBarneveld, die in de Lakeside z'n rentree maakte met een groengele sjaal mét paarop de tekst 'Return of the Legend'. /,Ik was blij met Palfrey als tegenstander, ^^jnaar je moet het natuurlijk nog wel Vpven doen. Je weet dat iedereen extra ^•gemotiveerd is om de kampioen onder- pit te halen. Palfrey begon sterk met 140 K||n 180. Ik dacht: die heeft er zin in, dat tan wel eens een gevecht worden. Maar /hij kon dat niveau niet vast houden." Les 'McDanger' Wallace is de volgen- e die z'n borst kan naünaken. De chot, die in 1997 het toernooi won en ich dit weekeinde voor de volgende onde plaatste door een duidelijke 3-0 ege op z'n landgenoot Danny Cunning- am, is morgen de opponent van Bar- ey, die grote indruk maakte in zijn ope- ngspartij. De concurrentie trok bijkans wit weg ij het 'geweld' dat de dartprof ontke- ende. Van Barneveld lijkt precies op tijd vorm om zijn titel te prolongeren en aarmee in de bijkans heilige voetspo- en te treden van Eric Bristow. De 'Crafty ockney' is de enige die zijn Embassy-ti- el (1980/1981 en 1984 t/m 1986) met ucces wist te verdedigen. Van Barne- eld deed vorige week reeds een waar- chuwing uitgaan door de British Open winnen, afgelopen zaterdag impo- Raymond van Barneveld maakt zijn rentree in de Lakeside. foto gpd neerde hij vriend en vijand met een ge middelde van 31.96 per dart. Slechts Ted .Hankey (3-1 tegen Roger Carter) deed het wat dat betreft beter. Raymond van Barneveld heeft recent z'n rechterhand laten verzekeren voor twee miljoen gulden in geval van algehe le arbeidsongeschiktheid. Bij een tijde lijk ongemak aan z'n gouden knuist krijgt hij een 'normaal' maandsalaris uit gekeerd. Het is een investering die Mike Gregory gisteren goed van pas zou zijn gekomen. De Engelsman draafde nog wel op voor rijn partij tegen Martin Adams, maar ondervond dermate veel hinder van zijn geblesseerde hand dat zijn tegenstander vrij simpel met 3-1 won. De kwetsuur heeft Gregory te danken aan ene Billy Edwards. Gregory klopte de Welshman in de laatste ronde van het WK-kwalificatietoernooi (eind novem ber) en dat leidde tot een woedeuitbar sting van zijn tegenstander. Edwards gaf Gregory eerst een klap in z'n gezicht en toen deze op de grond lag trapte hij nog eens op z'n hand zoals een roker een si garet op straat pleegt uit te maken. Edwards wacht een levenslange schor sing door de BDO (British Darts Organi sation) en Gregory kan slechts hopen dat de rechter zijn eis tot schadevergoe ding toekent. Behalve Van Barneveld, hebben ook Co Stompé en Roland Scholten de twee de ronde van het officieuze WK darts be reikt. De twee Nederlanders komen woensdag tegen elkaar in actie. Stompé versloeg gisteravond in de eerste ronde de Engelsman Davy Richardson in drie sets. De Amsterdammer overleefde door dat resultaat voor het eerst in drie jaar' de openingsronde van The Embassy. In 1996 was Steve Beaton te sterk, vorig jaar Roland Scholten. In z'n derde opüe- den op 's-wereld belangrijkste dartpodi um stapte de Amsterdammer gisteren zodoende over een psychologische drempel. Scholten, die tijdens het Embassy- toemooi in het Engelse Frimley Green als zevende is geplaatst, won eveneens met 3-0 van een andere Engelsman, John Walton. De koele cijfers waarmee Scholten Walton naar de rijen der verlie zers verwees, vertelde niet het hele ver haal van de partij. Walton stond voor het eerst op het podium in Frimley Green en het tekort aan ervaring brak hem op. Hij miste te veel dubbels. Scholten, gepokt en gemazeld in dit wereldje, deed er z'n voordeel mee. De Hagenaar, al bijna twee jaar woonachtig in Stamford (Lin colnshire), won alle sets met 3-2. Met de confrontatie tussen Ronnie Baxter (tweede van de wereld en ook tweede geplaatst) en Richie 'The Prince of Wales' Burnett stond het vast dat in elk geval een topper de eerste ronde niet zou overleven. Burnett werd het kind van de rekening. De Welshman, witmaar in 1995 en verliezend finalist vorig jaar (beide keren tegen Raymond van Barne veld) verloor met 3-0 van de ontketende Baxter. Met Ritchie Davies verdween de eerste geplaatste speler (vijfde) van het toneel. De Welshman verloor met 1-3 van de Engelsman Chris Mason. Bij vier wielrentitels hield Petra de Boer- Grimbergen de ogen droog. Zaterdag, na haar eerste winst bij het Nederlands kampioenschap marathon schaatsen, was ze wel emotioneel. „Ik moest op eens janken, wist niet wat me over kwam", aldus de Amsterdamse, die door haar eigen fiets- en schaatszaak wordt gesponsord. De Boer, tot drie jaar geleden woon achtig in Rijnsburg, ontsnapte in Deven ter drie ronden voor het einde uit de vluchtgroep van negentien rijdsters. Ma rianne Smit probeerde even aan te klampen, maar de initiatiefneemster keek niet meer om en sloeg een beslis send gat. Bij het ingaan van de laatste ronde, koos ze voor een slimme taktiek. „De bel werd voor mij geluid, ik heb toen de seconden geteld dat er weer werd gebeld. Toen wist ik dat het goed zat." De titel was haar vijfde nationale, haar eerste op schaatsen. In 1990 won De Boer, toen nog onder haar meisjesnaam Grimbergen, de NK sprint op de wieler baan. Een jaar later hoorde ze twee keer het Wilhelmus voor zichzelf spelen, op de weg en bij de NK puntenkoers. In 1993 was ze de snelste tijdrijdster van Nederland. „Die titel op de weg was de mooiste. Daar stond ik op het podium met olympisch kampioene Monique Knol en wereldkampioene Leontien van Moorsel." Maar de winst van zaterdag in Deven ter was haar het meest dierbaar. Mis schien vanwege de voorgeschiedenis. De Boer staat zes dagen per week in de zaak, randje Jordaan. „Dan heb ik soms 's avonds echt geen zin meer om te trai nen. En op zaterdagavond ben ik ook vaak moe." Daarom is het seizoen in de wedstrij den om de Unox Cup nog geen succes. „Een nieuwjaar, nieuwe kansen", zei De Boèr-Grimbergen op 2 januari 1999. Een stevige buikgriep rond de jaarwisseling deed haar optimisme keren. „Daarom ben ik zo blij dat het nu wel is gelukt. Misschien telt de titel op de weg natio naal gezien het meest voor, maar bij de ze overwinning heb ik voor het eerst de tranen gevoeld." Petra de Boer- Grimber gen op het hoogste podium in Deventer. Links Klasina Seinstra, rechts Henny Bok. foto wfa

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19