asielzoekers ellicht naar ozefschool 'Laat de mensen zelf hun rommel opruimen' Geld en loten voor kale kerstbomen in Rijn- en Veenstreek Rijn Veenstreek rijwilligersprijs in ijnwoude geschrapt ►ordwijkers moeten nog innen aan parkeerkaart Veertiende Midwinterflora geïnspireerd door de sequoia JDAC 4 JANUAR11999 17 Schooljeugd maakt Alphen in enkele uren vuurwerkvrij foto hielco kuipers uur er al opzitten. De vijftienja rige Peke daarentegen, die net zo veel praatjes heeft als de jon gens die voor straf bezemen, is geheel vrijwillig aanwezig. „Ik rommel ook wel eens met vuur werk", beweert hij, „maar ik zorg ervoor dat de politie me niet pakt. Want zo'n HALT- straf, tja, ik denk niet dat mijn ouders dat leuk zouden vin den." Als 's middags na een laatste natte bezemsessie van nog geen drie kwartier het werk erop zit, komt de grote afrekening. Ter wijl de HALT-klanten zich na afmelding opvallend koest hou den, tellen de anderen het geld uit de envelop die gemeente voorlichtster Bekker hen toe stopt. Michel kan het bijna niet aanzien. Vijftig gulden, wat kun je daar een groot vuurwerkpak ket voor kopen. Winkeldieven na klopjacht aangehouden LANGERAAR Een mislukte winkelinbraak in aan het Kerkpad in Lan- geraar is twee dieven uit Travnik (Joegoslavië) duur komen te staan. De politie hield de mannen van 21 en 28 jaar gisternacht aan na een klopjacht in de buurt van het Brugrestaurant over de A4. De mannen, die zich in een polderschuur hadden verstopt, worden morgen voorgeleid aan de officier van justitie. Zij reden rond in een in Duitsland gestolen auto. Bij de inbraak in Lan- geraar maakten zij niets buit. Vermoedelijk stoorde een alarm de verdachten bij hun zoektocht door de winkel. Op hun vlucht trok hun Volkswagen Golf de aan dacht van de gealarmeerde politie. Toen die ontdekte dat het kenteken niet bij de auto hoorde, zette zij de achtervolging in. Bij het Brugrestaurant verlieten de verdachten hun auto. Zij vluchtten te voet verder door sloten en polders. De politie kreeg bij haar zoekactie hulp van collega's uit de omgeving, politie honden en een helikopter. Kunstwerkkever levert 10.500 gulden op ALPHEN AAN DEN RUN De zaterdag geveilde Beetle, de nieuwe Volkswagen met de uit straling van een kever, heeft 55.500 gulden opgebracht. Kamsteeg Auto Plaza aan de Al- phense Curieweg veilde de auto om geld in te zamelen voor een kunstwerk; 10.500 gulden van het bedrag is daarvoor bestemd. Ruim tweehonderd mensen kwamen op de veiling af. Een particulier kocht de auto voor ruim duizend gulden meer dan de catalogusprijs. De Haarlemse kunstenaar Joost Swarte maakt het kunstwerk, dat in februari een plek krijgt voor de ingang van de bibliotheek aan het Thorbeckeplein. Pej schns de sportverkiezing van 13-}oude wordt dit jaar geen lligersprijs uitgereikt. De werkvpsatie onc*er~ "99 v,dat vorig jaar aan de ver- lg van sportman, sport- v, sportploeg en sportta- •an de gemeente was toe- geschrapt omdat het itiek losmaakte in de nftffv J0Lnu. im'posp' prentL- 0.11-- roudse gemeenschap. »el verenigingen waren eden met de keuze", juryvoorzitter B. Poot. „De jury vond het dit jaar moeilijk een onderscheid tus sen de voorgedragen kandida ten te maken. Wij denken nog na over een andere manier om de vrijwilligers in het zonnetje te zetten, maar dat komt er dit jaar niet meer van." De enige die de prijs in ontvangst mocht nemen is J. Timmer mans van tafeltennisvereni ging Avanti. De uitreiking van de sport- prijzen is dit jaar op 15 januari om 20.00 in het Dorpshuis in Hazerswoude-Dorp. monade op zoek naar geschikte plek te0ekers kunnen mogelijk in de voormalige St. Jozef- il in Roelofarendsveen terecht. De gemeente onder- of zij drie lokalen in het oude schoolgebouw aan de ties vPr Onelplein kan laten ombouwen tot woonruimte, jur iade is naarstig op zoek naar woningen voor asiel- is. De gemeente moet nog 15 tot 20 asielzoekers Dverige lokalen en de ge- D chappelijke ruimte komt Alkemade. Je drie lokalen die niet het kinderdagverblijf in worden genomen, zoekt P meente momenteel een y^g'iming, meldt hoofd wel- groepLempers. ariantvesting van asielzoekers *oddtt tot de mogelijkheden, ndeljien gemeente n°g te asielzoekers opvangt. niesde moet met name nog ntal alleenstaande vluch- jn plaatsen. Lempers: ;hien kunnen we een hen in de school op- /ereifl. maar het kan ook zijn 16 uit drie lokalen in de vrije ïr gaan." In beide geval - jgt dit deel van de school ieeid^arte ingang, meldt Lem- fotoiHet worden dan twee af- 12rlijke ruimten." lootbeek van Stichting :elingwerk Alkemade s Wehet plan van de gemeente di iBijna alle kleine gemeen- -16impen met huisvestings problemen voor asielzoekers. De meeste vluchtelingen zijn immers alleenstaande jonge mannen en in kleine gemeen ten zijn meestal alleen eenge zinswoningen beschikbaar. Ge meenten zien het niet zitten om aan elke asielzoekers een een gezinswoning te geven dus dan moeten er meer samen in een huis. Dat gaat bijna altijd mis. Voor de gemeente is zo'n school ombouwen in kleine woonunits erg handig. Ze zijn van die pro blemen met de eengezinswo ningen af en daarbij kunnen ze in één keer een hoop vluchte lingen huisvesten." Eind' 'februari moet de ver bouwing van de St. Jozefschool af zijn. Het kinderdagverblijf kan het pand dan betrekken. Nu zitten de kinderen nog op twee plekken in de gemeente: in de voormalige Ignatiusschool en aan de Watertoren. Onlangs werd duidelijk dat de verbou- wingskosten van de school bij na een ton hoger uitvallen van wege strenger brandveiligheids eisen. In totaal kost de verbou wing bijna 940.000 gulden. t/m jWUK CONNY SMITS antal parkeerkaarten dat .aatordwijk is afgegeven vol- nstrahet nieuwe parkeersys- i is onder de verwachting fen. Waar beraamd was ^J^erduizend Noordwijkers 'an aart zouden willen heb- Cijn er slechts 2272 ver- 2, s' Noordwijk denkt dat er tlJdi is van een periode van ining en verwacht voor dit groei van het aantal ml?gers. irdwijk voerde de parkeer- in mei van het vorig jaar I kaart heeft als doel de an Iwijkse burgers te ontzien betalen van parkeergeld. nkoop van de kaart - voor - kunnen Noordwij- Met hele jaar gratis parke- 'p alle betaald parkeer- i en, met uitzondering van 1ti,ïkken vlak aan zee, zoals jlevard. verwachte meeropbrengst Ultirkeergelden van twee ton gsuaimin gehaald. Verwacht dat er een kleine ton is verdiend dan in 1997. ergl Nog geen twee dagen na de jaarwisseling ziet Alphen aan den Rijn er weer kraakhelder uit. Op zaterdag 2 januari, volgens kenners een dag te laat, zwermden tientallen scholieren aan de hand van professionele reinigers uit om de vuilste plekken van Alphen, Zwammerdam en Aarlanderveen te ontdoen van restanten vuurwerk. De gemeentelijke organisatoren Karin Bekker en Marcel Cornet zijn tevreden over de eerste Alphense vuurwerk schoonmaakactie. Volgend jaar weer, fluisteren zij voorzichtig. Zo denken de vegende scholieren van dertien, veertien en vijftien jaar er ook over. Vijftig gulden voor nog geen zes uur vegen, koffie drinken, lunchen en vooral pauzeren is gemakkelijk verdiend. ALPHEN AAN DEN RUN TIM BROUWER DE KONING Het wachten begint al na de aanmelding. Wie 's ochtends om kwart voor negen de pre sentielijst heeft getekend in de kantine van gemeentewerk plaats Langeroode, moet nog een kwartier geduld hebben. Dan legt wethouder Hans Groen in 't Wout de dubbele be doeling van de dag nog eens uit: Alphen moet weer schoon wor den en er mogen geen ongeluk ken met resten vuurwerk beuren. Als het woord vuurwerk valt, spitsen veertien HALT-jongeren de oren. Zij zien er met hun sportschoenen en sjaaltjes net zo uit als de 38 andere gelegen heidsreinigers, maar zijn niet vrijwillig zo vroeg uit de veren. Voor hen ligt er straks ook geen envelop met inhoud klaar, want zij bezemen louter om hun strafblad schoon te houden. „Als het aan die mevrouw van HALT had gelegen", legt Bekker uit, „dan had zij nog veel meer jongens en meisjes hun straf hier laten wegwerken. Maar dat zou de verhouding in de groe pen hebben scheefgetrokken." Michiel en Boy zijn twee van die HALT'ers. Zij voeren het hoogste woord in de vele pau zes die groep drie rond de Dia mantstraat in Alphen-Noord ge niet. Michel had in november nog geen strijker afgestoken, ge- De Alphense gelegenheidsreinigers steken hun handen uit de mouwen om de puinhoop bij een bushokje op te ruimen. toen de politie al op de stoep stond. „Ik had het spul uit Bel gië nooit moeten doorverko pen", zegt hij met de air van een man van de wereld. „Nu is die eikel gepakt, terwijl hij mijn vuurwerk afstak. En prompt heeft hij mijn naam doorgege ven." Die 'vriendendienst' kost de Alphense scholier officieel acht uur van zijn eerste zater dag in januari. Van al dat gebe- zem ziet hij het nut niet in. „Laat de rotzooi toch liggen", zegt hij tijdens een schuilpauze in de Diamantflat. „Vroeg of laat gaan de mensen het zelf wel opruimen." Ook een andere HALT-verplichting, kijken naar een film over de gevolgen van ongelukken met vuurwerk, is niet aan deze jongens besteed. „Ik moest er zelfs om lachen", bekent Boy, „toen die sukkel zijn hoofd in een vuilnisbak stak om te kijken of het vuurwerk nog zou ontploffen. Over vuilnis gesproken, dat ligt vandaag overal behalve in de daartoe bestemde bakken. Onder de bezielende leiding van milieuwacht Cornet komt al dan niet ontploft vuurwerk sa men met blikjes, dozen, chips zakken, boterhammen, plastic zakken en zowaar een uitgele zen oudejaarsbijlage van het Leidsch Dagblad in de laadbak van zijn kleine gele Suzuki 50721 terecht. Eigenlijk dienen de met be zems en hallasters (grote maar toch lichte scheppen) uitgeruste scholieren slechts de weg te ef fenen voor de grote bezemwa gen. Maar de RAVO met zijn ronddraaiende borstels heeft aanloopmoeilijkheden en komt pas in de loop van de ochtend het hapklare vuil 'opeten'. Om vervolgens naar een ander 'cle anteam' door te tuffen. Dan is Dirk Jansen er eerder bij. Hij verzorgt nog voor het eerste uur voorbij is de inwen dige mens van de vegers van groep drie. Behalve koffie, heeft hij ook chocolademelk in zijn rijdende keukentje en maakt hij zich populair met een schaal vol appelbeignets. Cornet legt de peuzelende knapen in de koffie pauze uit waarom hij zeven beignets voor zijn rekening neemt. „Ik geef de mensen van de woningbouwvereniging ook wat. Zij zijn hier spontaan aan het bezemen geslagen. Daarom hoeven wij ons niet in het zweet te werken." Promoten van zelfwerkzaam heid is ook eigenlijk de bedoe ling achter de Alphense actie om de stad snel vuurwerkvrij te krijgen. Als iedereen zijn eigen straatje op 1 januari schoon veegt, gebeuren er vast geen on gelukken. Dan nog hebben de afdelingen groen en reiniging - die met wijkbeheer in totaal 22 mensen inzetten - hun handen vol aan overblijvende werk zaamheden. Want neem nou die telefoon cel in de Parelstraat. Het glas ligt in duizenden scherven ver splinterd rond de cel. Voor de jongens is deze klus het hoogte punt van de ochtend, want zij mogen onder het toeziend oog van Cornet de laatste scherven uit de ontzette deur stampen. De jongensogen glinsteren. Coördinator Cornet heeft moeite om de HALT-jongens en hun bravere leeftijdsgenoten uit elkaar te houden. „Zie ik jou na de lunch nog", vraagt hij aan Kevin uit Nieuwkoop, maar die heeft zijn corvee van slechts vier Dit zou komen doordat de ta riefsverhoging pas in mei is in gevoerd en het zomerseizoen vorig jaar erg matig was. Parkeercontroleurs hebben na het eerste jaar geen klachten over het nieuwe systeem. Slechts een enkeling parkeerde zijn auto met de kaart op de boulevard. De gebruikers liepen wel tegen enkele dingen aan. Zo werd het als lastig ervaren dat alleen de kentekenhouder, en niet de echtgenoot, de kaart kon aanvragen. Het vragen naar een lease-contract vonden mensen te persoonlijk en sommigen klaagden over het feit dat ze bij aanschaf van een nieuwe auto opnieuw 25 gulden moesten be talen. Enkele bezwaren wil de ge meente wegnemen. Zo wordt de parkeerkaart voortaan opge stuurd, zodat aanvragers niet langer tweemaal naar het ge meentehuis hoeven. Echtgeno ten mogen vanaf nu ook een aanvraag doen en een verkla ring van de lease-maatschappij wordt als voldoende bewijs ge acht. Hoofdarrangeur Heieen Valstar bezig met het prepareren van één van de sequoia's. foto dick hocewoning REGIO/LISSE IRENE NIEUWENHUUSE De sfeer van de veertiende Midwinterflora wordt bepaald door namaak-sequoia's. Het is net alsof deze woudreuzen door het dak van de Lissese hal heen- groeien. De show moet zo een geslaagd lijnenspel van hoog en laag, van vloeiend en strak wor den. De bezoekers - zowel vak mensen als publiek zijn welkom - komen vanuit een bosachtige sfeer in een showtuin. De ten toonstelling begint morgen en is tot en met 10 januari in de CNB aan de Grachtweg in Lisse te zien. Hoofdarrangeur Heieen Val star ziet het resultaat, terwijl de hallen nog enkel vol staan met kistjes, planken en papier-ma- ché, al helemaal voor zich. „Die joekels van bomen bepalen het geraamte van deze tentoonstel ling. Ik heb door deze opzet de mogelijkheid de gewassen zo wel op een speelse als op strak ke manier te laten zien." Want dat is altijd het dilem ma van de arrangeur. Een beetje balanceren op het scherp van de snede, omdat die twee visies met elkaar in tegenspraak kunnen zijn. Evenwicht vinden tussen creatieviteit en plomp verloren naast elkaar zetten van de producten is daarom de uit daging van de arrangeur. De in zenders van de gewassen zijn over het algemeen nogal ge charmeerd van een overzichte lijke presentatie, terwijl de ar rangeur vooral op zoek is naar uitdagingen. Tegelijk met de bloemenshow wordt dit jaar traditiegetrouw ook weer de Mechanisatieten- toonstelling gehouden. Tijdens deze show worden de nieuwste snuljes op het gebied van ma chines en apparatuur voor de bollen- en bloemensector ge toond. De Midwinterflora biedt dit jaar weer een noviteit. De groene amaryllis doet namelijk zijn intrede. „Verleden jaar had den we al de groene roos. Ik ben reuze benieuwd hoe die amaryllis er uit ziet", aldus Val star. Ook de speciale vitrinekasten met oude hyacintenglazen moeten een lokkertje worden. Uit 'heel' Europa worden glazen getoond. Tevens is er een sym posium over dit bolgewas, waarbij, de ontwikkeling van de hyacintenteelt in historisch per spectief wordt belicht. De zantedeschia, een soort kleine arondskelk, krijgt eveneens een speciaal symposium. Deze twee bijeenkomsten zijn wel uitslui tend voor de vakmensen be stemd. Want dat moet volgens Karei van der Veek van de organisatie wel worden benadmkt: de Midwintershow is in de eerste plaats bedoeld voor mensen uit de sector van bolbloemen, vaste planten, bomen en vaste plan ten. Waarom de laatste dagen ook het publiek van harte wel kom is, kan Van der Veek wel uitleggen: „De mensen uit de streek hebben soms last van de werkzaamheden op en rond de bollenvelden. Denk maar eens aan de vele vrachtwagens. Als tegenprestatie bieden we ze daarom een gratis bezoekje aan deze tentoonstelling aan. Als een soort goedmakertje." Voor het publiek is er op za terdag 9 januari nog een extraa tje. Dan is er in de mijnzaal een bol-op-potveiling. Dit betekent dat tulpen, narcissen en hyacin ten op pot bij opbod worden verkocht. De consumenten kunnen in de kopersbanken plaatsnemen en proberen een product tegen een zo scherp mogelijk prijs te kopen. De 14de Midwinterflora is van 5 tot en met 10 januari in het gebouw van de Coöperatie ve Nederlandse Bloembollen centrale (CBN) in Lisse aan de Grachtweg in Lisse. De ope ningstijden voor het publiek zijn zaterdag 9 en zondag 10 januari van 10.00 tot 17.00 uur. De Mechanisatietentoon- stelling, die wordt gehouden in de hallen van P. Bakker BV op het bedrijventerrein Meer en Duin in Lisse, is open van dins dag 5 tot en met vrijdag 8 ja nuari van 10.00 tot 21.30 uur. tigti hi ld !n*N AAN DEN RIJN gemeente Alphen aan den Rijn heeft duizenden gul- l ajs over voor een ordelijke inzameling van kerstbomen. looft zij vijftig cent per kerstboom uit die zij aan- inde woensdagmiddag op de juiste plaats en tijd laat talen. Tevens geeft de gemeente voor iedere 200ste jltboom een extra attentie, waarvoor zij overigens han- enifren uitsluit. Alphen hoopt dat vooral jongens en jsjes hun best doen om het beoogde aantal van 8000 hen aan te slepen. Vorig jaar haalde de gemeente in '*98 n' Aarlanderveen en Zwammerdam 7424 bomen 'De kale kerstbomen gaan in snippermachines en (den daarna samen met plantsoenafval gecompos- |d. Op zeventien plaatsen kunnen Alphenaren bun schnen kwijt: Aarlanderveen: Brandweergarage Stations weg (13-14 uur) en Noordeind voor de RK-kerk (14-15 uur); Alphen (13-16 uur): hoek Poolsterstaart/Marsstraat; hoek Zadelmaker/Stoelmatter; Mozartsingel/Valerius- plein; Marsdiep bij de scholen; Van Eijckstraat (parkeer terrein dierenldiniek); parkeerterrein zwembad De Ther men; centraal gelegen groengebied Havixhorst; Albert Verweystraat/Nicolaas Beetsstraat; Dillenburgstraat (voormalig zwembad De Dillen): Prins Hendrikstraat (Nieuwedijk); hoek Evenaar/Oude Wereld; Chinapark; hoek Zuiderkeerkring/Argentiniësingel: Zwammerdam: speelplaats Dr. Schreuderstraat (13-14 uur) en Vinke- buurt (14-15 uur). Rijnwoudenaren die woensdag een kerstboom inleve ren, krijgen net als in Alphen twee kwartjes per boom. De kerstboominzameling is tussen een uur en half drie op het parkeerterrein Ferdinand Bolstraat en het parkeerter rein Rubenslaan in Hazerswoude-Dorp. De Rijndijkers kunnen met hun boom terecht op het parkeerterrein zwembad De Dolfijn (13.00 - 14.30), parkeerterrein Ber- nardus (14.45 - 16.00) en op het parkeerterrein Groene Stee (15.30 - 16.30). De Koudekerkers kunnen hun boom afleveren op het parkeerterrein aan de Prins Bernard- sjraat (13.00-15.00). Ook de Ter Aarders krijgen twee kwartjes voor hun boom. Woensdag tussen twee en vier uur kunnen ze die afleveren op het parkeerterrein bij de voetbalvelden en de parkeerplaats bij 't Speelveen in Aardam, het Nuijens- plein in Langeraar en de Rozenlaan in Papenveer. De bomen gaan in de versnipperaar. De gemeente Alkemade verloot cd-bonnen onder mensen die op woensdagmiddag kerstbomen voor recy cling aanbieden. Dat kan in Roelofarendsveen op het parkeerterrein Kerkweg/Noordeinde (13.15-14) en de ge meentelijke werkplaats aan de Korte Goog (13-16). Oude Wetering: parkeerterrein Mavo Schoolbaan (14.30-15.30), trapveldje aan de Poelruit (13.15-14), speelplaats Wtaer- munt (14.15-15.30). parkeerterrein Schouw (13.15-15) en Johan Sepershof (14.30-16). Rijpwetering: plein dorps huis (14.15-15), hoek H.P. van der Poellaan/ Kwakman laan (15.15-16). Oud Ade: telefooncel De Kolk (13.15-14). Nieuwe Wetering: Cultureel Centrum (13.15-14). Kaag: pontveer (13.30-14.30). Inwoners van Jacobswoude die woensdag tussen 13.30 en 16 uur een boom inleveren kunnen een walkman win nen. De verzamelplaatsen: Hoogmade (Van Alcmaer- laan); Leimuiden (parkeerterrein Het Spant); Rijnsater- woude (parkeerterrein voormalig gemeentehuis Suvder- bon); Woubrugge (sportcomplex Bateweg).

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17