Villa's op Van der Hoevenpark Juiste mensen, juiste omstandigheden, juiste D66 Leiderdorp: verwijten over ontrouw niet terecht Regio NV-kantoor voor Bollenstreek met sluiting bedreigd Kinderboerderij en Texaco mogelijk weg voor nieuwe wijk c ,NDAG 4 JANUAR11999 chef erna straatsma. 071-5356437,pl v -chef judy nihof. 071-5356416 ;ld weg bij inbraak in Oegstgeest if Jtgeest De bewoners van een huis aan de Prins Bernhard- w. in Oegstgeest ontdekten zaterdagavond dat een inbreker de woning had doorzocht en een geldbedrag had meegeno- j. De inbreker kwam binnen door een bovenlicht aan de de vierkant open te breken en vervolgens de balkondeuren te an hften. lar v( is'd°eigenaar loopt tegen de lamp ^enaar De politie van Wassenaar heeft zaterdagnacht tij- een routinecontrole op de Wittenburgerweg een 50-jarige 5 pr(enaar aangehouden. De man had een bedrag van 750 gul- ondeaan k°etes open staan. Hij kreeg de keuze: of de boetes di- werk^eta^en een nacht in de cel. De Hagenaar koos uiteinde- ezinS°or ^et eerste- perbal gestolen uit zandbak ïenaar Uit de zandbak van kinderdagverblijf The Clown - i aan de Johan de Winstraat in Wassenaar is afgelopen zater- middag een grote bal gestolen. Omdat de bal een diameter ft van anderhalve meter en de zandbak zichtbaar is vanaf de nbare weg, zijn er wellicht mensen die iets hebben gezien, .linnen bellen met de politie Wassenaar: 070-5157311. ■onken Leidenaar vliegt uit de bocht erwoude Een dronken 47-jarige man uit Leiden is op iwjaarsdag op de Europaweg in Zoeterwoude uit de bocht ogen. Daarvoor reed hij zonder verlichting en had hij de hele tan nodig. De man is aangehouden. Hij moest zijn rijbewijs veren. ngeren op zoek naar trekvogels >enaar Jongeren tussen de 12 en 25 jaar kunnen zaterdag 9 iari met de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie vl) op zoek gaan naar trekvogels. Deze organisatie neemt de «eren mee naar Meijendel om daar ganzen, eenden en zwa- te bestuderen. Voor meer informatie: Bram Koesse, tele- k: 0597-332891. ^istzegelbeurs in Oegstgeest in ZtTGEESTHet Oegstgeestse zalencentrum 't Groot Proffijt staat walag in het teken van postzegels. De Oegstgeestse postzegel- '00 jQniging houdt op die dag haar eerste ruilavond van het jaar. afg$anvang is om zeven uur 's avonds, de toegang is gratis, ïek si /ame ^'"'jjbekende hond doodt twee schapen ngreiRpwuKERHOUTEen nog onbekende hond heeft twee schapen foood op een stuk land aan de Schippersvaartweg in Noordwij- ïout. De politie vond één schaap met een doorgebeten keel. ander beest was op de vlucht in een sloot gevallen en ver- "liken. Omstanders konden een derde schaap, dat ook in de ■A It was gerend, net op tijd op het droge krijgen. De politie is er •A'At van dat een hond de dader is, maar het dier was spoorloos. 'ipagenten pakken vuurwerk af onvtz Nepagenten hebben zaterdagmiddag op de Julianastraat isse vuurwerk afgepakt van een 16-jarige Lissenaar. De jon- TMJwas bezig vuurwerk af te steken, toen een man uit een auto lissi»te met de mededeling dat hij van de politie was. De man ls dia het restant vuurwerk 'in beslag'. landt jbili: Yoi Tien jaar Stichting Kinderopvang Oegstgeest: van peuterspeelzaaltje tot kinderimperium oegstgeest maarten keulemans Nog steeds kent ze de kinderen die de Stichting Kinderopvang Oegstgeest (SKO) over de vloer krijgt allemaal bij naam. „Het is een tic hoor", zegt Wilma Schenk. „Al wordt het wel wat minder. Vroeger wist ik ook pre cies wanneer iedereen kwam." Schenks verhaal heeft veel weg van het sprookje van de krantenjongen die miljonair werd. Of, in haar geval: van de Leidse kinderjuf die directeur werd van het grootste kinderop vangbedrijf van Oegstgeest. De ze maand is het precies tien jaar geleden dat Schenk de SKO op richtte. Het begon allemaal met een onbeduidend berichtje in de krant, herinnert ze zich. „Daar stond in dat Oegstgeest geen kinderopvang had en dat parti culier initiatie! welkom was. Het sprak me wel aan Leuk-leuk, iets nieuws beginnen in het kleine Oegstgeest; je kent dat wel. Ik werkte bij de kinderop vang in Leiden, en had zo mijn eigen ideeën over het beleid. Voor de lol ben ik toen maar eens met een collega in Oegst geest mijn licht gaan opsteken. Tot onze stomme verbazing werden we al meteen de vol gende dag bij de wethouder ge roepen. Die was zeer te spreken over onze ideeën." Na een aanloopperiode van een jaar was de Stichting Kin deropvang Oegstgeest een feit. De 'stichting' - toen slechts be staand uit Schenk en haar in middels van het toneel verdwe nen collega - mocht een groep je van ongeveer acht kinderen opvangen in een lokaaltje aan de Aert van Neslaan. „Ik weet nog hoe we dat zaaltje zelf heb ben opgeknapt en schoonge maakt", zegt Schenk. „En hoe ik het speelgoed van mijn eigen kinderen erin heb gezet Vanaf dat moment is de ge schiedenis van de SKO een op somming van uitbreidingen: de tweede groep kinderen, de op richting van de naschoolse op- vang-tak, de eerste peuterspeel- groep, de verhuizing naar het oude schoolgebouw van de Joris de Witteschool aan de Laven delhof. Schenk onderbreekt haar verhaal. „Gek eigenlijk, hè? Ik had nooit-nooit-nooit durven vermoeden dat we in zo n korte tijd zo groot zouden worden. Groot is de SKO wel degelijk. Momenteel staan er zo'n drie honderd kinderen bij de stich ting ingeschreven. Bij De Kin dervlinder en in de Haaswijkse dépendance Het Kindercircus werken in totaal veertig men sen, onder wie 32 kinderleid sters, drie afdelingshoofden, ad ministratief personeel en één pedagogisch medewerkster. Wat begon als een minuscuul peuterspeelzaaltje, is uitge groeid tot een bescheiden kïn- derimperium, waar ouders ook terecht kunnen voor naschoolse opvang, peuterspeelzalen en gastouders. En dan is de rek er nog niet eens uit: zo onderhandelt de SKO momenteel met de ge meente over opvang in de nieuwbouwwijk Poelgeest. En moet er op den duur een groot 'centrum voor naschoolse op vang' verrijzen in Oegstgeest - opnieuw onder regie van Schenk en haar stichting. Waar het succes vandaan komt? Schenk houdt zich op de vlakte. En haalt het weer erbij: „We hebben pure wind mee ge had. Als die wethouder tien jaar geleden niet had gezegd: ha, leuk, dit wil ik in Oegstgeest or ganiseren, dan was de SKO er niet geweest. Toen het rijk op een gegeven moment extra geld voor kinderopvang beschikbaar stelde, heeft de gemeente dat geld meteen naar ons doorge sluisd. Aan dat soort dingen merk je dat we veel geluk heb ben gehad. Het is echt zo'n ge val van de juiste mensen bij de juiste omstandigheden op de juiste plek. Voor de Leidse kinderjuf zelf is er ook veel veranderd. Ze heeft de speellokalen verruild voor een modern ingericht kan toor aan de achterkant van het SKO-pand. Sores om zoekge raakte blokken en kapotte trap auto's hebben plaatsgemaakt voor beslommeringen om managementprocessen en ISO- normeringen. „Makkelijk is het allemaal niet", geeft Schenk toe. „Ik ben toch vooral iemand van de praktijk. Vroeger was het 'op de groep' staan. Als je iets wilde regelen, dan deed je dat even tussendoor, in de gang. Met veertig mensen werkt dat niet. Het is nu: sturen, beleid uitzet ten en heel veel lezen. Dat vergt nogal wat. Maar als ik zie wat we in die korte tijd hebben be reikt, ben ik erg trots. Die stich ting is toch een kindje van me." Overmoedig is Schenk er niet door geworden. Op 'kinderfa- brieken', zoals ze het zelf eens noemde, is ze niet uit. Hoewel de wachtlijsten nog steeds lang zijn, weet de directeur als geen ander hoe relatief groei is. „Mensen vragen wel eens: kun je niet een paar van die grote huizen kopen, en daar gaan zit ten? Maar ik denk niet dat dat goed is. Je kunt wel als een gek gaan uitbreiden, maar als de Wilma Schenk van de Stich ting Kinderop vang Oegst geest: „Ik ge loof niet dat je er goed aan doet als je - hup-twintig opvanggroe- pen begint." baby-boom straks voorbij is, moet je je panden weer afsto ten, en personeel dat je net hebt aangenomen, ontslaan. Ik ge loof niet dat je er goed aan doet als je - hup - twintig opvang- groepen begint." Hoe de SKO er over tien jaar voor staat? Schenk lacht uitbun dig. Tien jaar; het is een tijd spanne die de nuchtere direc teur absurd in de oren klinkt. ,Ach, misschien zijn er over tien jaar heel andere vormen van opvang. Leidsters die aan huis komen, of leidsters die worden verhuurd. Ik hoop in ie der geval dat ik hier over tien jaar nog zit. De gekste dingen heb ik hier meegemaakt. En ik heb er nog lang geen genoeg iollenstreek peter blok }NV-regiokantoor aan de Prinsesse- aajJ 4 in Lisse wordt met sluiting be nijd. Als het aan het landelijke vak- en Jsbestuur - dat met een tekort van ijke lljoen kampt - ligt. wordt het Lisse- die3^ zo sne' mogel'jk gesloten. Daar- gr komt de gehele Duin- eji Bollen- iar ,k zonder FNV-kantoor te zitten. De en ,2500 regionale leden van de groot ste landelijke vakbond moeten dan voor raad en daad in het vervolg uitwijken naar Schiphol, waar de FNV zijn dichtst bijzijnde regionale steunpunt heeft. Voor J. Wassenaar, secretaris van het Duin- en Bollenstreekfiliaal van FNV Bondgenoten, is het voornemen om 'Lisse' te sluiten 'volstrekt onaanvaard baar'. ,,Als ons kantoor in Lisse wordt* gesloten, komen we letterlijk en figuur lijk veel te ver van onze leden af te staan." Wassenaar vermoedt dat de FNV-leden uit de Duin- en Bollenstreek met hun vragen of problemen 'niet zo maar eventjes naar luchthaven Schiphol gaan'. „De langere reistijd en de huizen hoge parkeertarieven zijn voor veel le den belangrijke belemmeringen. De kosten die de FNV jaarlijks be spaart door het regiokantoor in Lisse te sluiten, bedragen niet meer dan 6.000 gulden per jaar. „Een schijntje", vindt de Lissese secretaris. „Van dat bedrag hu ren we het pand en betalen we de tele foonrekening. Door hier de tent te slui ten, komen we dus echt niet veel dichter bij de plus terecht." De vestiging in Lisse drijft voornamelijk op vrijwilligers. Óp 12 januari praten vertegenwoordi gers van het landelijke en het regionale bestuur van FNV Bondgenoten over de toekomst van het Lissese regiokantoor. Bottenbrekers, milieubeulen en informele leiders verhuisden in 1998 naar de Leidse regio. Vandaag het tweede en tevens laatste deel van een selectie uit deze en andere nieuwe woorden of uitdrukkingen die het afgelopen jaar opdoken in de regio. Van slooten tot stankcirkels. looten: Sloten die hun normale naam W J niet verdienen, omdat er een enorme hoop rommel in het water ligt. De term is bedacht door het 8-jarige Leiderdorpertje Lu cas Volwater (geen grap), in een vermanende brief aan de gemeente. Van hem is ook de term: milieubeulen Dat zijn de klasgenootjes van Lu cas die verantwoordelijk zijn voor die rommel in de slooten. Luchthaventransferium: Volgens Haagse ambte naren, onder wie de lunchmalckers van raadslid Gerard Slingerland, is 'Luchthaventransferium' de nieuwe naam voor Warmond. Achter de term gaat een hele wereld van wonderlijke zaken schuil. Zoals vliegtuigen die in zee landen, of het idee om de miljoenen bezoekers en medewerkers van een vliegveld in zee allemaal dagelijks door Warmond te laten'reizen. 'Warmond: econo misch centrum van de Randstad', luidt de bijbe horende leus. Van Sydney tot New York en Mi laan zijn binnenkort zinnen op te vangen als: „Oh, I must hurry. I have to be in Warmond at eight." Stankcirkel: Ook wel 'geurcontour' genaamd. De term verwijst naar de onwelriekende lucht die vanuit de Leidse Merenwijk Oegstgeest dreigt te penetreren. Oegstgeest maakte dit jaar twee mil joen gulden over naar Leiden voor de aanleg van een neusvriendelijk deksel op de rioolinstallatie in de Merenwijk. Kunnen we eindelijk de knijper van onze neus halen. Informele leider: Ambtenaar van het type haan tje-de-voorste. Daar maak je als gemeentebe stuur dankbaar gebruik van als er even geen echt management voorhanden is. Daarna maak je er korte metten mee. Zoals bij de sociale dienst in Leiderdorp, waar drie informele leiders ineens op een stoel zonder poten bleken te zitten. Voor deeltje van de informele leider: ze kosten lang niet zoveel als de echte variant. Bottenbreker. Stompwijk kreeg in de lente be zoek van een wel hele rare vogel. Een forse jon gen van 1,20 meter groot die de gewoonte heeft De 'vleermuizenburcht' is een van de nieuwe woorden die vorig jaar in de regio werden geïntroduceerd. Hoewel het natuurlijk best jammer is dat er in de regionale vleermuizenburcht - molen 't Poeltje bij War mond - nog nooit een vleermuis is gesignaleerd. foto w botten van grote hoogte op rotsen te pletter te la ten vallen. De verbrijzelde brokstukken peuzelt deze Lammergier vervolgens op. Normaal cirkelt- ie tussen Spanje en China op en neer, maar nu zat hij rustig te dromen op een schuurtje in Stompwijk. Het zag er een dag lang zwart van de vogelaars en spotters. Hopelijk kondigt de vogel niet hetzelfde noodlot aan dat zijn getekende soortgenoten in stripverhalen doen. Dan zou im mers het laatste uur voor Stompwijk zijn gesla gen. Misrekening Een juweeltje van een Voorscho- tens eufemisme voor een financiële misser die z'n weerga niet kent. Opeens bleek dit jaar 1,8 miljoen gulden verdwenen. Foetsie. Een misreke ning noemden de jongens van de afdeling finan ciën het bijna achteloos, maar ze hadden die fout thuis eens moeten maken... Gelukkig nam men al snel de woorden 'financiële blunder' in de mond. Want wie een verlies van 1,8 miljoen gulden niet meer dan een misreke ning noemt, is die nog wel toerekeningsvatbaar genoeg om met de Voorschotense miljoenen te mogen spelen? Vleermuizenburcht: Vervallen gebouw dat we- dimitri walbeek gens geldgebrek noch gesloopt, noch opgeknapt wordt. Op de grens van Warmond en Oegstgeest staat zo'n gebouw: molen 't Poeltje uit 1787. De molen staat er zo slecht bij dat hij maar moet dienen als onderkomen voor vleermuizen en an der beestenspul, zo beschikten de betrokken ge meentes dit jaar. Heel goedkoop, en reuze milieuvriendelijk. Het enige probleem is nu nog, dat zich voor zover bekend nog geen vleermuis in de tot burcht gebombardeerde molen heeft ge waagd. CDA-loos: Afgeleid van het werkwoord 'CDA-lo- zen', een veelgebruikte term kort na de gemeen teraadsverkiezingen in maart. In Warmond en Zoeterwoude namen de kleine partijtjes het roer over. De christendemocraten werden voor het eerst sinds Adam en Eva de laan uitgestuurd. Dat de grootste partij in de twee dorpen niet meer dan oppostie mag voeren, bleek een hard gelag. 'Een ongelooflijke minachting van de kiezers' en 'een zwarte dag' treurden de CDA'ers. Maar de 'kleintjes' in het college van B en W kroonden het CDA-loze tijdperk liever als een paarse lente. maarten keulemans. afke van der toolen De Voorschotense nieuwbouwwijk op het Van der Hoe venpark komt wellicht voor het leeuwendeel vol te staan met rond de honderd duurdere, luxe woningen. Die zijn nodig omdat de gemeente vele miljoenen moet verdie nen op het voormalige sportpark aan de Juliana van Stol berglaan. Naast twee-onder-een-kap-woningen en vrij staande huizen zijn er 25 woningen voor zogenoemde starters gepland. voorschoten dimitri walbeek Behalve woningbouw willen B en W tweeduizend vierkante meter reserveren voor bedrijfs ruimten. Te denken valt aan showrooms voor auto's. Ook komen er twee complexen voor gehandicapten: een woongroep van twaalf appartementen van de stichting Philadelphia en een dagverblijf voor gehandicapten. De verouderde kinderboerde rij op het Van der Hoevenpark wordt of opnieuw opgebouwd of verhuist naar elders in het dorp. Daarover valt pas een be sluit als de definitieve plannen voor het park klaar zijn. Verder overlegt de gemeente binnenkort met Texaco, dat een tankstation beheert aan de Wijngaardenlaan. De gemeente overweegt Texaco de huur op te zeggen, omdat er binnen dertig meter van het vulpunt op het station geen woningen mogen worden gebouwd. Eind maart beslist de ge meenteraad over de plannen van B en W met de voormalige voetbalvelden. Daarna kunnen projectontwikkelaars proberen de opdracht binnen te slepen. „Pas dan is het duidelijk hoe veel en welke woningen er pre cies op het park komen", aldus een gemeentewoordvoerder. Aan het eind van deze maand stuurt de gemeente een infor matiebrief tiver de plannen naar de bewoners van de Nassauw- ijk. Op 8 februari organiseert de gemeente een informatieavond in het Cultureel Centrum. In november 2000 wil de ge meente de eerste paal slaan voor de nieuwe huizen. In 2002 moeten alle woningen zijn be woond. leiderdorp judy nihof D66 in Leiderdorp is de verwijten over vermeen de 'ontrouw' aan het college van burgemeester en wethouders beu. De verwijten zijn 'misplaatst' en 'schaden de verhou dingen', stelt fractie voorzitter E. Grootaarts in een open brief aan B en W. D66 maakt geen deel uit van het college, maar heeft wel een be langrijke bijdrage gele verd aan het college programma. Ook heeft de fractie het program ma ondertekend. Dat betekent dat D66 vrij is om kritiek te leveren op beslissingen die strijdig zijn met dat collegepro gramma. aldus Grootaarts. D66 wil zich alleen binden aan de afspraken die in het collegepro gramma zijn gemaakt. „Iedereen mag D66 daar aan houden", schrijft de fractievoorzitter. De afgelopen tijd leverde D66 scherpe kritiek op collegebesluiten die volgens de democraten 'op gespannen voet staan met het collegepro gramma'. Zo was D66 onaangenaam verrast toen het college een 'zeer forse stijging van de lasten druk' aankondigde, had de partij bedenkingen bij een aantal drastische maatregelen op de afdeling sociale zaken en zette D66 vraagtekens bij het in stellen van eenrichtingsverkeer op de Van der Valk Boumanweg. De kritiek werd D66 door de collegepartijen CDA, PvdA en WD niet in dank afgeno men. Zij verweten de fractie niet loyaal te zijn. Volstrekt mis plaatst, vindt Groot aarts. „Een volksverte genwoordiger hoort maar één loyaliteit te kennen: die aan de kie zer. PvdA, CDA en WD hebben er expliciet voor gekozen D66 geen deel uit te laten maken van het college van B en W. Die keuze heeft consequen ties. De voornaamste is dat D66 niet betrokken is bij de besluitvorming binnen het college. De meeste collegebesluiten zijn daarom ook voor ons een verrassing", aldus Grootaarts. „Het zal duidelijk zijn dat D66 zich alleen bindt aan colle gebesluiten die expliciet herleidbaar zijn tot de gemaakte afspraken. 'Een volksvertegenwoordiger hoort maar één loyaliteit te kennen: die aan de kiezer'

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15