Rolverdeling in orthodox-christelijk gezin verschuif Zendingscongres besloten met avondmaal Kerk Samenleving Wet tegen racisme beschermd moslims niet Duizenden vacatures in de zending Leidsch Dagblad MAANDAG 4 JANUAR11999 Heilig Jaar Santiago geopend Santiago de compostelaDe Rooms-Katholieke Kerk viert pas in 2000 een Heilig laar, maar in het Spaanse bedevaartsoord San tiago de Compostela was het afgelopen vrijdag al zover. De Hei lige Poort in de kathedraal van de stad zwaaide open. Pelgrims die niet ter plekke waren, konden het grootse moment via Inter net achter hun computer meemaken. Santiago, dat volgens de overlevering het graf van de heilige Jacobus herbergt, behoort met Rome en Jeruzalem tot de belangrijkste reisdoelen van Eu ropese pelgrims. Elk jaar waarin 25 juli. de feestdag van Jacobus, op een zondag valt. geldt als een Heilig Jaar. De stad in Noord- west-Spanje biedt de gelovigen in 1999 dus een opwarmertje voor het Heilig Jaar 2000. dat vooral in Rome en Jeruzalem groots zal worden gevierd. Monopolie joden onder druk Jeruzalem Het alleenrecht van de orthodoxe joden om bekerin gen te erkennen, staat na een uitspraak van de rechtbank in Je ruzalem onder druk. De rechter oordeelde dat het ministerie van Binnenlandse Zaken ruim twintig liberale en conservatieve be keerlingen als joden moet erkennen. Leiders van het orthodoxe jodendom dreigden na de uitspraak haast te maken met een wetsontwerp dat de orthodoxen het monopolie in religieuze za ken moet garanderen. Volgens parlementslid Hanan Porat van de orthodoxe Nationale Religieuze Partij zal de Knesset zich al deze week over de omstreden wet buigen. Het parlement keurde het ontwerp in 1997 in eerste lezing goed. Liberale en conserva tieve joden, minder strikt in de naleving van de joodse wet dan de orthodoxen, juichten de rechterlijke uitspraak toe. Ze voelen zich als minderheid al sinds jaar en dag achtergesteld, omdat het orthodoxe jodendom bepaalt wie jood is en wie niet. India: einde aan hetze tegen christenen new delhi De radicale hindoepartij BJP van de Indiase premier Atal Behari Vajpayee wil dat de verwante hindoe-organisatie VHP ophoudt met haar hetze tegen de christelijke minderheid in het land. De extremistische VHP zou verantwoordelijk zijn voor de recente golf van geweld tegen christenen. In de westelijke deelstaat Gujarat zijn in de afgelopen week tien aanvallen op kerken, missiescholen en geestelijken gemeld. De kerken heb ben dit jaar in heel India ruim zestig gewelddaden geregistreerd, variërend van bijbelverbrandingen tot verkrachting en moord. De VHP beschuldigt christelijke missionarissen van gedwongen bekeringen van vooral hindoes uit de lage kasten. De BJP zal haar geestverwanten dit weekeinde tijdens haar congres in Bangalore oproepen om hun kritiek te matigen, zegt Rediff on the Net, een nieuwsdienst op Internet. Paus roept op tot vrede in Kosovo f - Vaticaanstad* Paus Johannes Paulus II heeft tot vrede in Kosovo, de Democratische Republiek Congo, Angola en Sierra Leone op geroepen. Degenen die politieke of militaire verantwoordelijk heid in de conflicten dragen, moeten stappen op weg naar een rechtvaardige en duurzame vrede zetten, zei de paus zondag op het Sint Pietersplein. „Helaas wordt reeds aan het begin van het nieuwe jaar de schreeuw gehoord van hen die onder oorlogen lijden", aldus het hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk. „Mijn gedachten gaan uit naar Angola, waar een nieuwe broeder moord is begonnen, en naar de Democratische Republiek Con go. waarvan de bevolking, ver weg van de grote wereld, al heel lang te lijden heeft onder de oorlog. Ook denk ik aan de vele vluchtelingen van het geweld in Sierra Leone en Kosovo." BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Brumisse: F. Ver boom te Kampen; te Ryptsjerk (SoW): mw. S.A.F. Hofstra te Langezwaagen Lippenhuizen- GEREFORMEERDE KERKEN CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor 's-Gravendeel: S. Otten te Rotterdam-Zuid; voor Nieuw-Vennep: W. Kok te 's-Gra- venzande. redactie dick van der plas. 07 barneveld anp De rolverdeling in orthodox-christelijke gezinnen is aan het veranderen. Bij jongeren is het traditio nele model, met de man als kostwinner, veel minder gangbaar dan bij ouderen. Vrouwen heb ben evenveel recht op betaalde arbeid als man nen, vindt 65 procent van de lezers van het Ne derlands Dagblad (ND). De gereformeerde ochtendkrant voor christe lijk Nederland' peilde de opvattingen van zijn le zers over werk, gezin en kinderopvang. De ach terban van het ND is vooral te vinden in ortho dox-gereformeerde en evangelische kring. Het kostwinnersmodel blijkt daar op zijn retour te zijn. Bij lezers boven de vijftig is het traditionele pa troon met een werkende man en een zorgende vrouw het meest gangbaar (56 procent). Jongeren tussen de 25 en 34 jaar hebben er in meerderheid (58 procent) voor gekozen om betaalde arbeid en zorg tussen de beide partners te verdelen. In 40 procent van de gevallen werkt de vrouw daad werkelijk buitenshuis, meestal parttime. De drang om carrière te maken blijkt bij vrouwen nauwelijks een rol te spelen. Bij de mannen komt deeltijdwerk nog zeer weinig voor. Het verschil tussen jongeren en ouderen komt het sterkst tot uiting in de reacties op de stelling dat de moeder de eerstverantwoordelijke voor de zorg voor de kinderen is. Een ruime meerderheid van de on dervraagden boven de 35 is het daarmee eens, van lezers boven de 65 zelfs driekwart. Van de respondenten onder de 35 jaar wijst de meerder heid die opvatting echter af. Ondanks de veranderende opvattingen is kin deropvang in orthodox-christelijke kring bepaald geen gemeengoed. De helft van de ondervraag den vindt uitbesteding van de zorg voor de kinde- .D ren niet verantwoord. Slechts een op de vi;erl< maakt gebruik van kinderopvang. Van h^er driekwart niet voor een crèche maar vi particulier adres. De opvang moet volt procent dezelfde identiteit hebben als delg1 lijke school waar het kind later naartoe gai Meer dan 70 procent vindt dat het werl#^ vrouw geen reden mag zijn om het krij^e( het eerste kind uit te stellen. Voor 15 prfn: dat geen probleem. Vier van de vijf ondqf31 den zijn verder van mening dat het werkoe vrouw geen motief mag zijn om de gezin/00 te beperken. londen RTR De 1,75 miljoen moslims in En geland worden nog niet be schermd door de anti-racisme- wetgeving. In tegenstelling tot de joden en sikhs worden de moslims niet door de Britse overheid als ras erkend. Bij de opening van een nieu we moskee in Londen afgelopen oktober werden moslims be spuwd en beledigd. Hoewel er volgens de politie sprake van 'beledigingen en bedreigingen' was, ontdekten de moslims dat de anti-racismewetten hen geen bescherming boden. Minister Jack Straw van Bin nenlandse Zaken heeft daarop een onderzoek naar religieuze discriminatie aangekondigd dat wellicht tot nieuwe wetten zal leiden. Maar dit onderzoek zal op zijn minst anderhalf jaar du ren. Voordat een nieuwe wet is aangenomen, zijn er weer enke le jaren voorbij. Voor de Engelse moslims wordt de gelijktrekking van hun positie met die van de joden en sikhs een testcase. ,Alle mos lims in Engeland hebben de in druk dat zij worden gediscrimi neerd", zegt Ghayasuddin Sid- diqui, leider van het Moslim- parlement van Groot-Brittan- nië, een overlegorgaan dat in 1992 werd opgericht. Behalve het onderzoek van minister Straw zijn er nog enke le aanwijzingen dat er na het aantreden van de regering-Blair in 1987 iets aan het veranderen is in Engeland. Twee moslim scholen krijgen sinds kort de zelfde overheidssubsidie als rooms-katholieke scholen. Sinds november neemt de rege ring de kosten van imams voor het werk onder islamitische ge vangenen voor haar rekening. De eerste moslims kwamen in de jaren '50 vanuit Zuid-Oost- Azië naar Engeland. Ze zijn af komstig uit India, Pakistan, Kashmir, Cyprus, Turkije, Je men en sinds enige jaren ook uit het Midden-Oosten en de Balkan. Zij moesten zich eerst organiseren voordat ze een vuist konden maken, zegt Siddi- qui. De Britse moslimraad telt nu ongeveer 250 groeperingen. In november hadden de leiders voor het eerst een ontmoeting met minister Straw. Een bewijs van erkenning, volgens Siddi- qui. zuidlaren anp Met de viering van het heilig avondmaal is het vijfdaag se zendingscongres voor jongeren Mission '99 afgeslo ten. De ruim 7000 bezoekers waren eerder - na luid keels aftellen van de laatste seconden van 1998 - bid dend, zingend en luisterend naar muziek aan het nieu we jaar begonnen. Op oudejaarsavond reageerden ongeveer duizend bezoekers door uit de rijen naar voren te komen op de uitnodiging van de Amerikaanse bijbelleraar Paul Borthwick hun leven in dienst te stellen van de zen ding. Tot vroeg in de ochtend praatten en baden zen dingswerkers met ieder van hen. Met het aantal reacties leek in elk geval het gebed verhoord van Kalevi Lethinen. een andere dagelijkse spreker en werkzaam voor Campus Crusade for Christ (in Nederland bekend als Agape). Hij zei dat hij heeft gehoopt en gebeden dat uit Mission '99 minstens dui zend nieuwe zendelingen zouden voortkomen en dat er naar elk land in de wereld er ooit minstens een van hen zal afreizen. De inwoners van Zuidlaren bleken vol lof over de uit alle landen van Europa afkomstige deelnemers aan de conferentie. „Zuidlaren is zelden zo internatioiW" weest", zei een plaatselijke winkelier. „Het zijn a"*- leuke, keurige jongelui en er valt geen onvt. woord. Helemaal geen ellende en herrie." is: The European Missionary Association (TEMJw antwoordelijk voor de organisatie van Missive heeft de Brit Trevor Gregory (37) benoemd als dii 1 op het internationale kantoor in het Nederland_ schuur. Hij werkt nu nog voor Operatie Mobilis Engeland en was eerder verbonden aan Yolk Christ. De organisatie wil in 2002 opnieuw eel dingscongres houden. zuidlaren anp De zending schreeuwt overal in de wereld om werkers. Volgens Kees van der Wilden van het zendingscongres voor jongeren Mission '99 zijn er op dit mo ment duizenden vacatures bij missionaire organisaties. Op een grote beurs in Zuidlaren proberen die kandidaten te werven. „De laatste tien jaar is de aard van de vacatures veranderd", zegt Van der Wilden. Vroeger lag het accent vooral op predi king en het stichten van ge meenten. „Nu wordt de combi natie van diaconaat en evange lisatie steeds sterker, waarbij de bijbelse motivatie nooit uit het oog mag worden verloren. Maar je merkt dat jonge mensen die menen naar het zendingsveld te moeten, zich vrijer voelen eerst hun studie voor een of ander vak af te maken." Binnenkort vertrekt er bij voorbeeld een orthopedagoge naar Oost-Europa om daar haar beroep uit te oefenen. De ma nier waarop je met mensen om gaat, je bewogenheid, speelt een essentiële rol in de zending. Het aantal disciplines dat op het zendingsveld wordt gevraagd neemt nog steeds toe." Een daarvan is de luchtvaart. Zendingspiloot Herman van Heuvelen uit Aalsmeer, die al jarenlang voor de Mission Avia tion Fellowship (MAF) in Oe ganda vliegt, vertelde in één van de workshops over zijn vak. Zelf begon hij zijn loopbaan als straaljagerpiloot bij de lucht macht. Tijdens een opleiding in Amerika kwam hij tot geloof in Christus en kreeg hij een boek over de MAF in handen. Hij be sloot zijn maatschappelijke ze kerheden op te geven en van giften te leven, in dienst van de zending. Het vliegen met kleine Ces sna's is zeker niet minder avon tuurlijk dan met veel militaire toestellen, vindt hij. Als militair vlieger kun je terugvallen op een enorm apparaat en word je als het weer slecht is bijvoor beeld op een luchthaven via de radio binnengepraat. Als zen dingsvlieger weet je vaak niet waar je terechtkomt, je moet op de gekste plaatsen landen en opstijgen. Je bent echt totaal af hankelijk van God." De op Mission '99 aaif,' organisaties vertegenwot"- vrijwel alle geledingen r: protestantse geestelijke "J principe is elke club di/®' tus predikt welkom. Er mand geweigerd, maar f wel gebeuren met een ring waarvan theologisch- maal niets klopt. Van d den: „Wij willen dat Chri Zijn Woord hier centraal De verscheidenheid leidt der meer toe dat op t stand zending onder i wordt gepropageerd, men zich daar op de 1 met kracht tegen verzet leen joden naar Israël wj gen. Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven. Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANN01899 ANN01974 Woensdag 4 Januari LEIDEN De Kerstboomen bij gelegenheid van de Kerstfeestvieringen nemen elk jaar in aantal toe; ze doen het kinderhart, vooral dat der armen, dan ook zo goed Dit bleek deze week o.a. in het gebouw der Sint-Josefgezellen Vereeniging, waar voor de eerste maal een Kerstboom was opgericht voor de kinderen der school van het R.-K. gesticht ,,De Voorzienig heid" aan de Hoogewoerd, en andere kinderen, ten getale van 120. Eenige stadgenooten, dames, heeren en fabrikan ten, hadden ertoe bijgedragen, hetzij in het maken van kleedingstukken, hetzij in voedingsmiddelen, hetzij in versnaperingen op het feest zelf. Men had de blijde gezichten der kinderen eens moeten zien, maar tevens de nog blijdere gezichten van de ouders, toen deze hun kinderen weer kwa men halen en aldus tot de ervaring kwamen welke verrassingen hun lievelingen, die zich door getrouw schoolbezoek hadden onderscheiden en daarom werden waardig gekeurd het Christenfeest op deze wijze te vieren, waren ten deel gevallen. Het was nu duidelijk nog slechts een proef, waar voor den kindervrienden alle dank en eer toekomt. Een volgend jaar hoopt men bovendien op nog be ter. LEIDEN Naar wij vernemen, zullen op de aan staande Koppermaandag-feestviering der Typografi sche Vereeniging ,,Lourens Jansz. Coster", door een uit de leden gevormd zangkoor, onder directie van den heer Ph. Rank A. Jzn., eenige zangstukjes wor den uitgevoerd. Vrijdag 4 januari LEIDEN Ook in de (bijna afge lopen) kerstvakantie zijn in stads wijken en dorpen allerlei activi teiten ontplooid om de jeugd be zig te houden. De clubhuizen de den dat, maar ook bijvoorbeeld het Leiderdorpse zwembad "De Does", waar leuke waterspelletjes werden gedaan. Het Leidse clubhuis "De Tam boerijn" in Zuidwest had gister middag een bijzondere attractie voor de jeugd in huis. Het kinder circus Capriole uit Hazerswoude was gekomen en trad op voor een groot publiek. Het circus zelf telt zestig "artiesten". SASSENHEIM Sinds vannacht twee uur zijn Katwijker Johan Verloop, de Sassenheimers Hans Wijntjes en Huub Luyk en Am sterdammer Kees Daatselaar be zig aan hun poging het wereldre cord klaverjassen te verbeteren. De 37 uur en 12 minuten, die een kwartet Amsterdammers heeft volgemaakt, moet morgen avond rond zes uur op ongeveer veertig uur zijn gebracht. De eerste uren hebben tot nog toe weinig moeilijkheden opgele verd. In de grote zaal van het Sassenheimse Bruine Paard (Hoofdstraat) werd flink doorge speeld. Slechts één keer werden en in het onderlinge klassement (na iedere partij wordt van part ner gewisseld) was Johan Verloop na de eerste tien uur koploper, andere stoelen aangerukt, slechts gevolgd door Daatselaar. vijf keer kwam er een pit op tafel De belangstelling voor een aan val op het wereldrecord was in de eerste uren (tot half vier) groot. Evenals het optimisme trouwens van spelers en wedstrijdleiding, die zelfs opmerkte dat 'er goed werd gespeeld'. O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071 -5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (ad/unct) L F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W.F. Wegman, chef redactie Leiden A.J B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W. van Wanrooy, chef a.i. red. DuinenBollenstr. W. Spierdijk, chef sportredactie T Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr E. Straatsma, chef red. Regio Leiden Redactie 0 Hoofdredactie: 0 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1 071 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand acceptgiro per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar acceptgiro Abonnees die ons een machtiging versti het automatisch afschrijven van het abo geld, ontvangen 1,- korting per betalu VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binne worden verzonden geldt een toeslag v< aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE Voor mensen die moeilijk lezen, sled hebben of blind zijn (of een andere lei hebben), is een samenvatting van het re nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluk beschikbaar Voor informatie 0486-486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gras K N H U I E ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd fees Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u per dag Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14