Regio Schietbanen gaan dicht Megadisco als klantentrekkertje 3on Ton Toys levert 'net echte' knuffels ian 3 ui Nieuwe eigenaar voor koffiehuis Botermarkt Ontsnapte koe houdt politie uren bezig in Leidse Merenwijk Roderik van Grieken in top WK debatteren vANDAG 4 JANUAR11999 971 wim wegman, 071 -5356414, plv -chef herman joustra, 071-5356430 Kinderimperium r Tien jaar Stichting I 3 Kinderopvang Oegstgeest: van peuter- speelzaaltje tot een waar kinderimperium. Asielzoekers /i -y Alkemade beziet de I mogelijkheid asiel zoekers onder te brengen in drie lokalen van de oude St. Jozefschool. 'rouw steekt echtgenoot den» Een 47-jarige Leidse heeft vannacht in hun huis in roenoord haar 48-jarige man met een schaar in de onderarm ©n dqstoken. Buren hoorden kabaal en waarschuwden de politie. ie trof de vrouw nog met de schaar in de hand. Zij was zelf ook enlijktwonti. Beiden moesten in het LUMC worden behandeld. De ouw verklaarde tegenover de politie dat zij de schaar had ge- ikt omdat haar man haar had geslagen. Zij heeft inmiddels el- •rs onderdak gevonden. ield in eigen zak den» Het geld van de klanten verdween bij een 33-jarige be- Z°ende van een winkel aan het Levendaal vaak niet in de kassa, aar in zijn eigen zak. De man werd zaterdag door een collega heterdaad betrapt, toen hij dat trucje weer uithaalde. De Lei- »naar vertelde de politie, dat hij op deze manier de afgelopen er maanden zo'n vijfduizend gulden had gestolen. «eidenaar laat alarm loeien den» Een 63-jarige Leidse automobilist was zaterdagavond op Steenschuur de sleepauto net te vlug af. Terwijl de man in ;n restaurant zat te eten belden buurtbewoners de politie, om- zijn auto-alarm al een tijdlang stond te loeien. Agenten bel- enterjn ^et sleepbedrijf om de auto te laten verwijderen. Tot hun irbazing zagen zij even later dezelfde auto rijden op de Garen- arkt. De 63-jarige bestuurder werd aangehouden. Hij bleek in flinke slok op te hebben en werd bekeurd voor rijden onder vloed. lan springt uit raam >la£ |den Een 44-jarige Leidenaar brak dit weekeinde op de Meer- jrgerkade zijn knie, zijn kaak en zijn gebit bij een sprong uit »t raam. Agenten, die gewaarschuwd waren door buren, zagen het trottoir voor het huis een plas bloed. Het slachtoffer - een igsgebruiker - was na zijn sprong de trap weer op gekropen i lag in zijn keuken te zieltogen. Hij verklaarde dat hij in paniek t het raam was gesprongen, omdat iemand die bij hem op be- lek was hem had bedreigd. P. nsehrijfdag Leidse Volkshuis |den» Het Leidse Volkshuis start in januari en februari met een NT pot aantal nieuwe cursussen. Naast vakantiecursussen Spaans, rieks en Italiaans zijn er bijeenkomsten op het gebied van alge- lene en persoonlijke ontwikkeling, computerprogramma's, ing, dans en toneel, tekenen en schilderen, creativiteit en jnst, cultuur en geschiedenis. Voor vrouwen, 55-plussers en deuwe Nederlanders' staan ook speciale cursussen op het pro- 397 'anima. Op maandag 4 januari houdt het Leidse Volkshuis van 5-21 uur een inschrijfdag in het gebouw aan Apothekersdijk 5a. Een folder met het totale overzicht aan activiteiten is nu al irkrijgbaar. Inschrijving gebeurt tegen contante betaling. Voor leer informatie, telefoon 071-5149180. Cursus bekkeninstabiliteit iden De Vereniging voor Bekkenproblemen begint in januari iet een cursus van negen bijeenkomsten over bekkeninstabili- :it. Doel van de cursus is het uitwisselen van ervaringen met itgenoten en praten over onderwerpen als onbegrip, hulpmid- elen en een eventueel volgend kind. De praatgroep staat onder iding van twee lotgenoten en vindt om de veertien dagen laats in het WARA in Leiden. Deelname kost 65 gulden voor le en en 90 gulden voor niet-leden. Meer informatie: Wilma van ongeren (maandag en woensdag), telefoon 071-3618254 of Pa- icia van der Vlugt (dinsdagen donderdag), telefoon 015- 143674. In Leiden en Katwijk De politie Hollands Midden is van plan de schietbanen in Leiden en Katwijk op termijn te sluiten. De banen vol doen in de ogen van de korpsleiding niet langer aan de eisen van de moderne tijd. De politie wil de schietoefe ningen zo veel mogelijk concentreren in Alphen aan den Rijn, waar een grote schietbaan ter beschikking staat. De baan in Leiderdorp blijft in de toekomst gehandhaafd en krijgt de status van 'steunpunt'. leiden/regio» Het ijs trilde gisteren in de ijshal aan de Vondellaan, tijdens de megadisco. Gedanst werd er nauwelijks. Sommigen hadden zelfs moeite schaatsend vooruit te komen. foto mark lamers Het ijs trilt, maar niemand danst De Leidse schietbaan op de bo venste verdieping van het hoofdbureau aan de Langeg- racht is al jaren onderwerp van discussie. Drie jaar geleden moest de schietbaan twee maanden worden gesloten om dat de afgevuurde kogels terug bleken te ketsen in de richting van de schutters. Pas nadat voor 30.000 gulden nieuwe rubber matten achter de schietschijven waren aangebracht, kon de baan weer open. De korpsleiding heeft ver schillende redenen om Alphen aan te wijzen als centrale schietbaan voor heel Hollands Midden. Om te beginnen is de Alphense baan verreweg de grootste en de modernste in de regio. Waar de andere banen slechts 25 meter lang zijn en plaats bieden aan één of twee schutters tegelijk, kunnen in Al phen acht agenten over een af stand van 100 meter schieten. Daarnaast ligt de Alphense schietbaan naast een storm baan. Hierdoor kunnen de agenten oefenen in het schieten na zware lichamelijke inspan ning. Voor een verdere moder nisering heeft de politie nog eens anderhalf miljoen gulden gereserveerd. Wanneer de banen in Leiden en Katwijk precies dichtgaan is nog niet bekend. Politievoor- lichter Frank Vergeer van het korps Hollands Midden: „Het betreft hier voorlopig nog een voornemen. Het kan dus nog wel even duren eer het zover is. Maar inderdaad, op termijn zal het schieten worden geconcen treerd in Alphen. Al blijft Leider dorp ook open." leiden esther barfoot Het is schemerig in de ijshal aan de Vondel laan. Schimmen schaatsen voorbij, gehuld in rook. De dreunende muziek is al even duister en onduidelijk. In de grote hal is het ene nummer nauwelijks van het andere te onderscheiden. Op de laatste zondag van de kerstvakantie is het disco in de Ijshal Leiden. Nee, megadisco. „Het is een klan tentrekkertje", zegt Simone Walenkamp (47), op de schaats met een kind van elf en een van twaalf. Maar wel een klantentrekker waar een kanttekening bij geplaatst moet worden, vindt schoonzus Ingrid Walenkamp. „Als er nou een paar leuke lichten waren. Het is al leen maar donker en mistig. De discolich- ten komen inderdaad niet tot hun recht, geeft organisator Jochem Kattenberg (20) toe. „In een een donkere feestzaal zijn zes lichten meer dan genoeg, maar op de ijs baan moet om veiligheidsredenen, voor de schaatsers, een deel van de normale ver lichting aanblijven en zie je de discolichten niet meer. De akoestiek is wel gezellig: je hoort alles drie keer." Jochem komt al sinds zijn dertiende op de ijsbaan. Vroeger elke dag, tegenwoordig zo'n drie keer in de week. Hij maakt deel uit van zo'n vaste club van zo'n honderd jon geren tussen de vijftien en de twintig die een paar keer per week op de baan staan, ondere andere op de zondagmiddag met het zogeheten jongerenschaatsen. Dan is er altijd wel muziek, maar de groep wilde een echte disco. Jochem stelde voor het te orga niseren. „Vandaag trilt het ijs." Het ijs trilt ook, maar niemand danst. „Je gaat op een andere manier uit je dak", straalt Britta (16). „Door steeds harder te schaatsen, met je armen te bewegen, gek te doen." Zoals Muis (23), die in zijn korte broek is gekomen. Of zoals Michiel (20), met zijn haar in twintig opstaande staartjes. Dennis (21) zou een jurk aantrekken, maar durfde uiteindelijk niet. Normaal gesproken komen zo'n driehon derd jongeren op zondagmiddag. Nu zijn het er ongeveer 450. Voor het familieschaat- sen, dat voorafgaat aan aan de megadisco, zijn nog eens 450 kaartjes verkocht.Als ijs hal heb je één keer in de vijfjaar een stren ge winter nodig", zegt Martin van Klaveren, bestuurslid van de stichting Ijshal Leiden. „Als de Elfstedentocht plaatsvindt, heb je het jaar daarna een topseizoen. Dan is het Nederlandse publiek in de ban van het schaatsen. De jaren daarna neemt het aan tal bezoekers met gemiddeld zes procent per jaar af. Dit jaar hebben we nog een voordeel van de Elfstedentocht van twee jaar geleden. Nog meer andere regio's, om dat winnaar Henk Angenent uit de buurt komt." Op de laatste zondag van de krokusva kantie houdt de Ijshal Leiden opnieuw een megadisco. Jochem heeft al enkele verbete ringen in gedachten. ,,Als we de buitenste ring sluiten, kan het licht helemaal uit en komen de discolichten beter tot hun recht. Dan gaan de mensen echt dansen." tig jaar en heeft een groot aantal vaste klanten. Die willen we niet tegen de haren instrijken." De naam van het koffiehuis blijft bestaan. Ook het assorti ment blijft in grote lijnen ge handhaafd. Fenix gaat daar naast door met het tentoonstel len van schilderijen en andere kunstwerken. „De galeriefunctie van het koffiehuis wil ik wat op poetsen. Ik ben van plan om meer exposities te organiseren met wisselende kunstwerken. Ook wil ik wat meer bekendheid geven aan tentoonstellingen in de galerie." Galerie en koffiehuis Fenix aan de Botermarkt in Leiden heeft sinds kort een nieuwe eigenaar. Het koffiehuis is enkele dagen dicht geweest, omdat de inrich ting wordt gemoderniseerd. De muren hebben een ander kleur tje gekregen, er komt nieuwe vloerbedekking en de verlich ting verandert. Vandaag is de zaak weer gewoon open. Nieuwe eigenaar is René van den Berg. „Voorlopig blijft veel bij het oude", vertelt hij. „Het koffiehuis bestaat al bijna twin- *éen dorith ligtvoet l tegen Martin Kapfenberger t dat het ene pluche speel- ïddier op het andere lijkt, ordat je het weet, beland je in i uitvoerige discussie over de aliteit van het pluche of praat. >ver popperige Chinese vrou- nhanden, die elk dier steekje )r steekje in elkaar zetten, pfenberger is dan ook een iner van pluche knuffels. Sa- in met zijn zus Anna voert hij directie van Bon Ton Toys, 3 Leids speelgoedbedrijf met i historie die 65 jaar terug- ïrt. Us een kinderdagverblijf haar uters zou loslaten in de )wroom van het bedrijf aan Le Pooleweg 7 zouden de 9sters dagenlang fluitend op n stoel kunnen zitten. Le- isgrote tijgers, zachte olifan- i, felgekleurde koraalvissen, H tar ook plastic speelgoed lis tafelvoetbalspelen en fel- deurde speelhuisjes levert t bedrijf. „Als het gaat om de 'koop van pluche zijn we on- fwist de grootste in Neder- id", zegt Kapfenberger. Veel ropese kinderen hebben rij ns de feestdagen ongetwijfeld l knuffel gekregen die in Lei- n werd ontworpen. /anwege de loonkosten ïdt al het pluche gefabri- ird in het Verre Oosten. Op- gruimte heeft het bedrijf aan Touwbaan bij zijn transpor- ir. Het plastic speelgoed ïdt geïmporteerd uit Frank- t en Spanje. Hoewel het be- jf pas sinds 1996 op de huidi- locatie is gevestigd, groeit het zijn jasje. „Dat het goed gaat 3iet zo vreemd als je bedenkt t op de Nederlandse markt ïen al één miljard gulden aan ïelgoed per jaar wordt omge- j zegt de directeur. ylaar de groei is vooral te jÖfrken aan de nieuwe koers die bedrijf sinds midden jaren EgShtig voert. Beperking van de Bjwrraden en een uitgekiende r> irketingstrategie maken deel Esjffvan het nieuwe beleid. „Ver- leiden robbert minkhorst In een ijdele poging aan de slachtbank te ontkomen heeft een ontsnapte koe vanmorgen in de Merenwijk in Leiden voor flinke opschudding ge zorgd. Het dier. gevlucht van de veemarkt in de Groenoord- hallen, hield de politie ruim twee uur bezig. Pas na drie verdovingspijltjes in het lijf staakte de koe haar vluchtpo ging, luttele meters van de weilanden van Warmond van daan. Vlakbij het Veerpolderpad, het fietspad naar Warmond, kon een agent het finale ver dovingsschot lossen. Het dier had er toen een tocht van bij na twee kilometer op zitten. De koe werd op de veemarkt verkocht voor de slacht, maar zij had daar hele andere idee- en over. Ze ontsnapte even na half acht en rende naar de Gooimeerlaan. Die straat moest om die reden enige tijd worden afgesloten. De politie riep de hulp in van een dierenarts. Dankzij zijn verdovingsmiddel kon een agent met een geweer twee schoten op de koe afvuren. Twee pijlen bleken nog lang niet voldoende. „Een koe gaat dan meestal helemaal door het lint", verklaarde de agent die schoot. „Ze reageren aan vankelijk nauwelijks op de ver- doring." Het dier vluchtte het terrein van de waterzuivering (AWZI) aan de Flevoweg op. Omdat dat is afgesloten, ging de poli tie ervan uit dat de koe zich zelf in de val had laten lopen. Het dier vond niettemin een onsnappingsmogelijkheid; via vermoedelijk een sloot en het Stadspolderpad dook het dier opnieuw op in de buurt van de brandweerkazerne en het bus station. Even dacht de politie dat een tweede dier was ont snapt, al gauw bleek het om dezelfde koe te gaan. Uiteindelijk ging ze in een groenstrook langs het Veerpol derpad in het gras liggen. Toen ze haar achtervolgers in de smiezen kreeg, kwam ze weer overeind. De agent schoot daarom nog een derde pijl in haar lijf. De koe wandel de daarna verder richting War mond, maar haalde door de zware verdoving de weilanden niet meer. Steekwond in lies Bij een vechtpartij tussen twee groepjes jongeren, in een tun neltje onder de Plesmanlaan, heeft een 20-jarige Leidenaar een steekwond in zijn lies opge lopen. De jongen liep de wond op toen hij een van zijn 'tegen standers' een mes uit zijn han den probeerde te trappen. Aan vankelijk merkte hij niet dat hij was gestoken, maar na een kwartier begon het herig pijn te doen in zijn lies en bleek hij flink te bloeden. In het LUMC werd ontdekt dat de Leidenaar ook een steekwondje in zijn rug had opgelopen. Cursus Japanse tuin bij K&O De historische en culturele ach tergronden van de Japanse tuinarchitectLiur staan centraal tijdens een cursus in het K&O- gebouw van de Leidse Volksuni versiteit aan de Oude Vest. Van af woensdag laat biologe T. van der Eb tijdens zes bijeenkom sten op woensdagavond de ont wikkeling van de Japanse tuin vanaf de achtste eeuw zien. Daarnaast geeft zij aan hoe in ventief Japanse tuinarchitecten tegenwoordig te werk gaan in het verstedelijkte Japan. Geïnte resseerden kunnen zich aan melden bij het K&O. Martin Kapfenberger, directeur van Bon Ton Toys. Hij is vooral trots op de Europese licentie die het bedrijf heeft verworven voor de productie van pluche dieren voor het Wereld Natuur Fonds (WNF). foto taco van der eb nieuwing was noodzakelijk, want door schaalvergroting is de speelgoedmarkt de laatste tien jaar enorm veranderd. Vroeger had je bijvoorbeeld twaalf- tot veertienhonderd speelgoedwinkeliers, nu zijn er nog maar zeven grote inkoopor ganisaties over, Inter Toys, Blokker en Bart Smit bijvoor beeld." Directeur Spijer, de zoon van de grondlegger van het bedrijf, zag in dat zijn bedrijf zich zou moeten aanpassen om te over leven. Gezien zijn leeftijd had hij daar geen zin meer in. „In 1983 ging hij met pensioen en hebben mijn zus en ik de kop pen bij elkaar gestoken. Met ei gen kapitaal zijn we voor ons zelf begonnen. Vier perso neelsleden zijn met ons meege gaan. De naam Spijer Zoon werd veranderd in Bon Ton Toys." Het oude pand aan de Leider- dorpse Touwbaan voldeed al snel niet meer aan de eisen. In 1996 verhuisde het speelgoed- bedrijf naar het huidige pand. „We waren een van de eersten hier, dus we konden kiezen voor een locatie met uitzicht op de historische molen aan de Ka- naalweg. Al die buitenlanders die hier over de «vloer komen vinden het een oerhollands plaatje." Kapfenberger is vooral trots op de Europese licentie die het bedrijf heeft verworven voor de productie van pluche dieren met het label van het Wereld Natuur Fonds (WNF). Maai' hoewel de WNF-collec- tie groeit, zijn de andere pluche producten voor het bedrijf nog steeds belangrijker. De direc teur wijst naar de nieuwe col lectie: pluche zonnebloemen en grappige insecten al dan niet bestemd als rugtasje. De collec tie omvat ook vele huisdieren zoals een golden retriever-pup die voorzien is van zijn eigen hondenpaspoort. „We hebben geprobeerd om de pup zo rea listisch te maken dat zelfs het gewicht van een echte pup werd benaderd. Maar het dier werd voor een kind te zwaar. Het moet wél een knuffeldier blij ven." ken zijn middelbare schoolop leiding in Schotland. Eerder werd hij onder meer Neder lands kampioen snelpleiten. De Leidenaar Roderik van Grieken eindigt volgens de laatst bekende tussenstand in de top van het wereldkam pioenschap debatteren in Ma nilla. De Filippijnse hoofdstad 'fungeerde van 27 december tot en met 3 januari als strijdto neel voor het toernooi waarin de beste 'debaters' van de we reld in het Engels met elkaar in de slag gaan. Aan het WK namen 176 teams van twee personen deel. waaronder twee teams uit Ne derland. De Leidse Roderik van Grieken stond afgelopen vrij dag in de top tien van de indi viduele ranglijst, een zeer knappe prestatie voor een 'non-native speaker', iemand van wie de landstaal geen En gels is. De einduitslag is op dit moment nog niet bekend. Voor zijn studie aan de Universiteit van Leiden genoot Van Grie- ln Nederland is het debat de laatste jaren weer aan het te rugkomen. In 1998 hield de Universiteit Leiden voor het eerst een debatcompetitie voor middelbare scholen. In totaal kent ons land veertig debating clubs en dertig debartoernooi-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13