'Mensen komen als een wrak binnen' Tandartsinfolijn MAANDAG 4 JANUARI 1999 Sinds kort is er de Tandartsinfolijn, een particulier initiatief van de tandartsen Scheringa en Van den Akker uit Alphen aan den Rijn. Het nummer (0900 - 2025191) kost vijftig cent per minuut. Het systeem werkt met voice response'. Dat wil zeggen dat de teksten van te voren worden inge sproken en verwerkt in een gecomputeri seerd systeem. Even een paar vragen uit proberen op de Tandartsinfolijn. Ik heb bruine vlekken op mijn tandhalzen. Kan dat kwaad? Kan de tandarts er iets aan doen? Of: 'Moeten de verstandskiezen va mijn zoon worden getrokken?' Helaas! Er is helemaal geen voice-respo- ner. Het systeem reageert helemaal niet op sergeen helemaal niet op een stem Het eni ge dat het doet is je uitnodigen om toetsen in te drukken om een verhaal te horen over het onderwerp waarin je je bent geïnteres seerd. De verhalen zijn samengesteld met mede werking van de beroepsorganisatie van de tandartsen en de diverse wetenschappelij ke verenigingen uit dat vak. Ie kunt als op beller bijvoorbeeld kiezen voor 'actualitei ten'. Binnen de groep actualiteiten kun je weer opnieuw intoetsen, om bijvoorbeeld het nieuwe fluoride-advies van het Ivoren Kruis (preventie-organisatie) te horen. Daarin wordt verteld dat niet langer wordt geadviseerd om aan kinderen fluortabletjes te geven. Fluor beschermt tanden en kie zen tegen het ontstaan van gaatjes. Het nieuwe advies luidt dat iedereen tandpasta met fluor moet gebruiken, ook kinderen. Maar omdat kinderen nogal eens tandpasta inslikken en daardoor te veel fluoride zou den kunnen binnenkrijgen, is er speciale peuterpasta, waar de helft minder fluor in zit. Onmiddellijk rijst natuurlijk de vraag waar om dat advies ineens is veranderd. Wat mankeerde er aan? Hebben kinderen, die tabletjes kregen, misschien toch te veel ge slikt? Maar helaas, zo'n vraag kun je niet stellen. De vriendelijke stem aan de andere kant heeft geen oren. We luisteren nog naar andere onderwer pen, zoals uitleg over tandpasta. Tandpasta die tegen ontstekingen zou helpen, maar niet werkt. De werking is althans onbewe zen. Tandpasta met enzymen tegen tand- plak werkt in het laboratorium, maar ook hier geldt: er is geen bewijs voor de werking bij de mensen thuis. En dan tandpasta voor witte tanden! Daar slijten je tanden van weg en die mag je dus hooguit één keer per maand gebruiken. Ook wordt verteld wat een goede tandenborstel is: eentje met een rechte steel en een niet te grote kop. Al met al blijkt aan het eind van het verhaal over pasta en poetsen dat we acht minuten naar de Tandartsinfolijn hebben zitten luisteren. Dat kost dus vier gulden. Niet te vreden, en ook nog het verhaal over vullin gen willen horen? Graag, zullen de tandart sen in Alphen aan den Rijn, denken, want ook dat duurt weer acht minuten. En KPN int alweer vier gulden, waarvan een deel naar de info-verstrekkers gaat. Verder nieuwsgierig naar de problemen van ont stekingen in wortelkanaal en wortelpunt? Mooi. Zeven minuten, en dan moet je nog een keer overnieuw luisteren, want het is ingewikkeld om in een keer te onthouden. Ook kun je onderweg nog twee keer een ander pad inslaan door weer een nieuw nummer in te toetsen. Kassa. Misschien is het toch beter om vragen aan je eigen tandarts te stellen. Zijn antwoor den zijn inbegrepen in de prijs van de be handeling en dus eigenlijk gratis. De 'muisarm' bedreigt miljoenen Nederlanders die met een computer werken. De arbodiensten spelen in op het verwachte ziekteverzuim. Een grootscheeps preventieplan moet le ge kantoren voorkomen. Tussen de één en 4,5 miljoen Nederlanders lo pen volgens deskundigen het risico een muisarm te krijgen. Dat aantal stijgt in de toekomst alleen maar. want notebooks en desktopcompu ters vliegen als zoete broodjes over de toonbank. Bij bedrijven en instellingen is de ge automatiseerde werkplek eerder re gel dan uitzondering. Daar zijn werk druk en stress de voorbodes van RSI (Repetitive Strain Injury). ,,RSI is be roepsziekte nummer één van de toe komst". zegt revalidatiearts M. van Eijsden-Besseling van het AZM in Maastricht. Zij kan het weten. Haar boek over RSI ligt sinds kort in de boekhandel. In Nederland is deze re- validatie-arts, gespecialiseerd in mu sici en RSI-problemen, een autoriteit op het vakgebied. Zij waarschuwt de wereld voor onderschatting van de repeterende beweging. „Ik krijg men sen over de vloer die me werkelijk smeken om hulp. Ze komen als een wrak binnen en kunnen hun dage lijkse werk niet meer uitoefenen. Het gaat meestal om beeldscherm-wer kers. maar ook mensen met andere beroepen kunnen RSI krijgen. Som migen gaan er al vanuit dat hun hele carrière geruïneerd is, omdat ze hun armen niet meer pijnloos kunnen bewegen. Laatst had ik een croupier op het spreekuur. Die kon zelfs geen fiches meer vasthouden." De spreek kamer van de revalidatie-arts is niet alledaags. Natuurlijk puilt het boe- kenrek uit van de vakliteratuur en heeft de pc een plekje op de desk, Beroepsmuzikanten kampen vaak met dezelfde kwalen als de beeldschermwer- RSI te voorkomen met betere houding en andere werkinstelling de wereld hebben, dat helpt hele maal niks als jij vervolgens als een voddenbaal op je bureaustoel hangt. RSI voorkomen heeft alles te maken met de juiste lichaamshouding." Van Eijsden springt op van achter het bureau en imiteert de voetstap pen van Quasimodo: „Je ziet het als je kijkt hoe mensen zitten of lopen. Ze hangen achterover, trekken hun rug hol. hebben slappe rugspieren en belemmeren hun armbewegingen daardoor. De massa begrijpt niet hoe belangrijk een goede houding is. Vroeger moest je met een boek op je hoofd lopen om je rug te rechten, zo slecht was dat nog niet. De meeste mensen moeten in hun hersenpan gewoon even twee andere diskettes stoppen die de zaak omprogramme- ren. Met de eerste floppy leren ze welke lichaamshouding de juiste is en de tweede helpt bij het aanpassen van het gedrag. Goede rugspieren kun je vergelijken met dildte kabels, ze moeten oersterk zijn. Je armen, de werkspieren, moeten daarentegen zo soepel mogelijk blijven. Die combi natie geeft het ideale resultaat." Een gedoseerd leven met de hulp van een weekagenda stimuleert volgens de Maastrichtse de gedragsverande ring: „Het helpt om je drukke dag programma op papier te visualise ren. Zo kun je makkelijker prioritei ten stellen en een minder belangrijke afspraak gewoon doorstrepen. Ook het lichaam moet voldoende training krijgen door regelmatig te zwemmen of te skaten. „Dat is goed voor je rug- en armspieren en je krijgt er een fit gevoel van", betoogt Van Eijsden. De schrijnende gevallen die echt onder behandeling moeten in de 'RSI-kli- niek' krijgen een programma voorge schoteld dat behalve uit fysiothera pie ook nog uit ergotherapie (hou dingsverandering) en psychologie (gedragswijziging) bestaat. Dat haar praktische tips bij de rest van de we reld vrijwel onbekend zijn, bewijst de ellenlange patiëntenlijst van de AZM- arts. Ook de wachtlijst puilt uit van zieken die liever vandaag dan mor gen de Maastrichtse therapie onder gaan. Geduld is een schone zaak, want de wachttijd bedraagt inmid dels een half jaar. ,„Die lange lijst is het tragische van de hele affaire. Ik weet als geen ander, dat ik patiënten alleen in het vroegste stadium hele maal van hun klachten kan verlos sen. Binnen de vier maanden, dus." Volgens Van Eijsden bestaat er een gigantisch tekort aan medici met vol doende kennis van zaken. Slechts een select groepje deskundigen zit volgens haar echt diep in de RSI-ma- terie. Omdat de muisarm straks hele volksstammen zal vellen, vreest de Maastrichtse dat charlatans de 'muisarm-markfals een gouden markt gaan beschouwen. .Als ik een geldwolf zou zijn, had ik allang een privé-kliniek, want dat is een uiterst lucratieve aangelegenheid. Maar ik ben nog van de oude stempel. Ik ben gewoon een idealiste." ker. maar pal om de hoek stuit de bezoe ker op een piano, temidden van het klinische wit. Hoewel de arts in haar privélesen ook geluid aan de ivoren toetsen ontlokt, is de bruine Baldwin klavier louter bestemd voor thera peutische doeleinden. Wekelijks ko men pianisten, harpisten en cello spelers uit het hele land om hun lamgespeelde ledematen weer tot leven te wekken in de muziekkli- niek.A Want beroepsmuzikanten kampen vaak met dezelfde kwalen RSI Repetitive Strain Injury is een aandoening aan vingers, armen, schou ders en nek die een permanente pijn, tinteling of verkramping veroor zaakt. Hoe krijg je RSI? Door eenzelfde arm- of handbeweging vaak te herha len. Ook een slechte lichaamshouding, te hoge werkdruk en een matig ergonomische werkplek kunnen de klachten mede veroorzaaken. Krijgen alleen 'beeldschermwerkers' last van RSI? Nee, de risicogroep bestaat uit alle beroepen die éénzelfde beweging veelvuldig herhalen. Pianisten of wielrenners kunnen RSI net zo goed krijgen als de croupier of de cassière. Is RSI te genezen? Alleen als de patiënt tijdig hulp zoekt bij een deskundige arts. Vaak blijven mensen te lang lopen met RSI. Bestaat er een medicijn? Rust en de juiste houding kunnen voor verbetering van de klachten zorgen. Soms gebruikt de zieke een pijnstiller. Die werkt echter niet genezend. Zit RSI tussen de oren? Nee, het is een lichamelijke aandoening. De maatschappelijke aan vaarding komt maar langzaam op gang, omdat de ziekte nog relatief 'nieuw" is. Hoeveel potentiële RSI- patiënten telt Nederland? Deskundigen schatten de risico-groep op één miljoen tot 4,5 miljoen. TNO doet momenteel onderzoek om concrete cijfers over de aandoe ning boven water te krijgen. foto united photos de boer als de beeldschermwerker, zeg maar de gewone RSI-sterveling. Van Eijs den-Besseling legt uit dat de muis arm een typische beroepsziekte van deze tijd is: „Uit mijn onderzoeken blijkt dat vaak dat jonge ambitieuze perfectionisten last hebben van het RSl-syndroom. Het zijn vaak goed opgeleide mensen die absoluut wil len slagen bijzonder productief zijn en bovendien nauwelijks in hun da dendrang zijn af te remmen. Ze leve ren permanent strijd met dreigende deadlines en staan daardoor bloot aan veel stress. Met zo'n instelling komt de pijn in pols arm of schouder na verloop van tijd vanzelf. De hedendaagse streber wordt het slachtoffer van zijn eigen ambities. Vaak negeert hij - tegen be ter weten in - de lichaamssignalen die bedelen om totale ontspanning van lijf en leden. RSI krijgt dan alle ruimte om het lichaam te besluipen. Ongemerkt belanden patiënten vaak in wat Van Eijsden als fase één van de ziekte omschrijft. In het beginsta dium dat ongeveer vier maanden duurt, is de ziekte vaak nog te gene zen van de aandoening. Bij fase twee en drie (waarbij de klachten steeds chronischer worden) ligt dat totaal anders. Dan leidt de therapie van de AZM-specialisten hoogstens tot een verlichting van klachten. Als grote bedrijven horen dat men sen klagen over RSI zijn ze vaak alert en argwanend. Dan worden ergono men en arbodeskundigen opgetrom meld om de werkplek te inspecteren. Het probleem ligt echter in veel ge vallen bij de patiënten zelf. Je kunt het meest ergonomische bureau van P u z z Kruiswoord-min-een Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de let ters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving •'dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) HORIZONTAAL: 1. Roofdier; 4. anti: 7. Zwitserse bondsstaat; 9. Griekse godin; 10. geleerd; 11. knaagdier; 13. vruchtenpulp; 14. adellijke titel; 17. politieman; 18. ontvangstbewijs; 19. bijna loodrecht; 21. kussenovertrek; 24. destijds: 26. afgelegen; 27. sluitmiddel; 29. projectieplaatje; 30. straathandelaar; 32. gereed; 33. soort appel. VERTICAAL: 1. Kop v.e. draaibank: 2. gril; 3. muur; 4. kurk; 5. heidemeertje; 6. medemens; 8. vervelend; 11. aan alle kanten; 12. deel v.e. schoen; 13. bloeimaand; 15. achterklap; 16. fout; 17. nauwe doorvaart: 19. list; 20. puntig staafje; 22. grap: 23. plek; 25. vogelverblijf: 27. plas; 28. vrucht; 30. beroep; 31. gymnastiek- toestel. Oplossing van zaterdag: Horizontaal: 1. Put; 4 kus; 7. kamer; 10. eb; 12. mud; 13. pi; 14 mei; 15. mop; 16. os; 17. elp; 19. na; 20. ton; 21. eis; 22. au; 23. gek; 25. op; 27. rum; 28. mee; 29. ar; 30. met; 32. nu; 33. varia; 35. taT; 36. lid. Verticaal: 2. Uk; 3. tam; 4. ked: 5. Ur; 6. memo; 8. muil; 9. nipa; 11. bestuur: 13. ponsoen; 17. eng. 18. pek. 22. arak; 24. ever; 26. peuk; 30. mal, 31. til; 33. va; 34. ai. HEINZ TOM POES Professor Prlwytzkofski had geen aandacht voor dit gesprek. Oplet tend hield hij de opgestapelde ste nen in het oog en toen deze opnieuw begonnen te bewegen maakte hij snel enige notities. Zonder zich te storen aan het gerommel van neer stortend gruis of aan het dreigend gegrom dat uit de spelonk naar bui ten klonk, vergeleek hij zijn aanteke ningen, hier en daar een zinnetje on derstrepend. En pas toen de grootste rotsblokken dreunend naar buiten vielen om doorgang aan het monster te verlenen, wendde hij de blik af. „Dit maal klopt het", sprak hij. „Men moet het vervaren van zo ener ver schijning gans rustig vervolgen. Nu heb ik alle factoren - en na enige studie zal ik der monster gewis ana lyseren kunnen. Opgepast! Daar is der Trotteldrom. Dat was waar. Uit de grot kwam het ondier naar buiten kronkelen, te midden van stofwolken en dof gebrom en zonder aandacht aan de geleerde te schenken daalde het in de vlakte af om aan zijn ver woestend werk te beginnen. Persoonsgebonden budget i/e MM Tom Poes en het Monster Trotteldrom ,,D-daar is het m-monster!" riep heer Bommel uit, toen de vormloze kop boven een heuvelrug verscheen. „V-vlug! Doe iets! Ik moet iets d-doen, bedoel ik! Ik m-moet de be volking redden. Ik sta pal. Waar is het p-palletje?" Zo sprekende had hij de bom uit het tasje getrokken en bevingerde met bevende hand het uurwerk, dat op de top was aange bracht. „Niet doen!" riep Tom Poes en hij sprong toe om heer Ollie het vreselijke wapen te ontrukken. Het persoonsgebonden bud get (pgb). waarmee ouderen zelf zorg kunnen inkopen, kan aanzienlijk worden ver eenvoudigd. De uitvoering van het budget is momenteel in handen van de Sociale Ver zekeringsbank. Deze beheert het budget voor de mensen die zelf zorg willen inkopen. In zijn proefschrift 'Persoons gebonden budgetten in de ouderenzorg' stelt Roger Kerff dat het beheer van de pgb's in handen van de ouderen zelf moet komen. De regeling wordt zo eenvoudiger en de Bypassoperatie Een medicijn tegen hoge bloeddruk blijkt ook de kans op herhaling van hartklach ten na een bypassoperatie fors te verminderen. Gemid deld ondervindt één op de vijf mensen binnen een jaar na zo'n ingreep weer hart klachten. Met een genees middel dat aanvankelijk niet voor bypasspatiënten was be doeld kan dit worden terug gebracht tot één op de twin tig. Dit blijkt uit onderzoek van het Academisch Zieken huis Groningen en het Sint Antonius Ziekenhuis in Nieu- wegein. Aan het onderzoek deden 148 mensen mee, die kosten lager. De vrees bij c overheid voor fraude is vol Ni gens Kerff onterecht. Oudj ren zijn heel goed in staatj G hun budget zelf te beherej z' Ook zouden ouderen in ea Al verzorgingshuis in staat nj K ten worden gesteld om eej 01 pgb aan te vragen. Volgen! 1 overheid is dit niet mogelij w maar uit onderzoek blijkt J K het wel kan als de financié n" ring van verzorgingshui/et Tl wordt aangepast. Kerff prq A moveert 15 januari aan del n Erasmus Universiteit te Rd 01 terdam. j d allemaal een bypassoperaj hadden ondergaan. Een dj p kreeg het middel quinapril de overigen een placebo !j een jaar bleek de groep dit 5 quinapril had gekregen 80 p procent minder kans te ha n ben dan anderen op herhs y ling van hartproblemen aij g pijn op de borst of een in-: farct. Hoewel de onderzoa groep maar klein was. wan de verschillen zo groot dat uitkomsten veelbetekenerj p zijn. Het onderzoek bevesl p het vermoeden dat dit mid een beschermende werkin n op de vaatwand heeft. j j Down Syndroom Er is vorig jaar een recordaantal kinderen geboren met het synj droom van Down. foto j In Nederland is vorig jaar zeer waarschijnlijk een re cordaantal kinderen met het Down-syndroom geboren. Dat concludeert de Stichting Down s Syndroom (SDS) op grond van het aantal aanmel dingen bij haar organisatie. De oorzaak van de toename is niet direct duidelijk. Bij de stichting zijn in 1998 147 ba by's ingeschreven. Volgens E. de Graaf van de stichting tel de de SDS in '97 117 aanmel dingen. In de jaren daarvoor ging het om 118 (1996), 105 (1995), 131 (1994) en 132 (1993). De Graaf stelt vast er in ons land veel aandai is voor prenatale diagnos (onderzoek voor de gebot en de daaruit voortvloeier beëindiging van zwanger schappen. „In de afgelopt jaren zie je echter ook dat aantal uitgedragen zwang T schappen na de diagnose I Down toeneemt. Maar da-^ uit kan de plotselinge stijj niet worden verklaard. \i gens De Graaf is er dringd behoefte aan nader weten schappelijk onderzoek. Bemoeials gevraagd Vrijwilligers zijn onmisbaar voor de leefbaarheid van de samenleving. Om aandacht te vragen voor hun belangeloze inzet looft het Humanistisch Verbond elke twee jaar een prijs uit. Dit jaar is het thema: maatschappelijke participatie van mensen zonder betaald werk. Achterliggende gedach te is dat mensen zonder baan in een sociaal isolement kun nen raken. Betaald werk geeft status, geld, contacten: je bént iemand. Toch telt ons land 2 miljoen mensen onder de 65 jaar zonder baan. Veel wao'ers, alleenstaande ou ders, ongeschoolden, chro nisch zieken, daklozen, asiel zoekers, werklozen en oude ren voelen zich buitengeslo ten. Talloze vrijwilligers leg gen zich niet neer bij die hei ligverklaring van betaald werk, aldus het Humanistisch Verbond. Zij motiveren zich zelf en anderen om op alter natieve manieren toch deel te nemen aan de samenleving. Het Humanistisch Verbond looft dit jaar drie prijzen uit van 10.000, 5000 en 3000 gul den. De 'Bemoei je d'r mee- Brandwonden Bijna de helft van slachtoffers van brandwonden kampt na ontslag uit het ziekenhuis met ernstige psychische pro blemen. Eén van de klachten is moeilijk kunnen slapen. De klachten worden toegeschre ven aan de pijn tijdens ver- bandwisselingen. Het losha len van de verbanden, bewe gen van de verbrande li chaamsdelen en het aanbren gen van zalven zijn haast nog pijnlijker dan het letsel zelf. Meeste patiënten noemen de pijn tijdens wondverzorging extreem en ondraaglijk. Vol gens de onderzoeker Lucien Taal brengt de regelmatig te rugkerende ernstige pijn het lichaam in een voortdurende alarmtoestand. Dit veroor zaakt slaapproblemen. Eén tot twee jaar na ontslag uit het ziekenhuis kampt een derde van de patiënten nog steeds met ernstige klachten. 'prijs staat open voor alle willigersprojecten, zoals lozencomités, actiegroe zelfhulporganisaties, sa groepen, telefonische h diensten, bezoekgroe; enz. De projecten mop worden uitgevoerd door willigers, alleen de begT ding mag professioneel - Meer informatie: Humae tisch Verbond, tel. 020 9000. n Brandwondenonderzoeker a Lucien Taal. foto pr Dit blijkt uit een onderzoek'l( van drs. Lucien Taal (socialéjj wetenschappen) van de Unh versiteit van Utrecht. h

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10