Girl Power op de computer Ps®)® Multi Media Ultraplatte notebook P PC's makkelijk te kraken -ZATERDAG 2 JANUAR11999 SAMENSTELLING FRANK zelf '0n% PAUL HOUKES £®De grootste leverancier van 111111 portable computers ter wereld, de Japanse fabrikant Toshiba, heeft een record gevestigd. Met f!de introductie van de Portégé andl3010CT heeft Toshiba de dunste en lichtste notebook ooit in de aanbieding. Het apparaat is nog luai!iets minder dan twee centime ter dik en weegt slechts 1300 gram. Toch gaat het om een volwaardige pc met een profes sioneel kleurenscherm en een normaal toetsenbord. De Portégé 301 OCT wordt ge leverd met een 266 MHz Pen tium MMX-processor en een harde schijf van 4,3 GB. Stan- anudaard heeft de machine een d al werkgeheugen van 32 MB en -i he twee type II pc card-sloten. Ook is voorzien in een actieve matrix tft-scherm. Met de accu kan drie en een half uur onafhanke lijk van het lichtnet worden ge werkt. Het apparaat wordt in december leverbaar en kost dan •n di bijna 55.000 dubbeltjes plus de ver btw. Voor wie nog kleiner wil heeft Toshiba de Libretto, de mini- notebook op half formaat. Van deze kleine pc heeft de fabri- i kant een nieuw model uitge bracht, de 11 OCT, met een /AO zwaardere processor. Het sys teem wordt geleverd met een Pentium MMX op een snelheid van 233 MHz. Ook in dit appa raat zit een harde schijf met een opslagcapaciteit van 4,3 GB. De Libretto is zo klein dat er geen ruimte meer is voor seriële en parallelle poorten, maar die zijn beschikbaar via de zogenaamde port replicator, een apparaat dat standaard bij de machine wordt geleverd. De nieuwe Li bretto heeft een adviesprijs zon der btw in de buurt van de 5000 gulden. Voor desktop-computers heeft Toshiba een dun tft- scherm geïntroduceerd: een analoog scherm met een zicht baar beeldoppervlak van 15 inch. Het scherm heeft een op timale resolutie van 1024 bij 768 beeldpuntjes. Het scherm zelf is slechts 6,8 cm dun. De kast waarin het scherm is onderge bracht vergt 17 cm diepte. Ide aal dus voor werkplekken waar toch al niet zoveel ruimte meer over is. De adviesprijs is 2699 gulden exclusief btw. Toshiba was, met de Equium- lijn, al enige tijd actief op het gebied van desktop-computers, maar dan vooral voor professio neel gebruik. Met de Equium 3000M betreedt de fabrikant een nieuw segment van de markt, want dit minitower-mo del is vooral bedoeld voor het midden- en kleinbedrijf, voor thuis en voor pc-privéprojecten. De 3000M wordt geleverd met Intel Celeron-processoren met snelheden van 300 of 333 MHz. Uiterlijk zien de machines er niet erg spannend uit, maar in het inwendige is voldoende ruimte voor allerlei uitbreidin gen. Zonder beeldscherm en btw worden de systemen gele verd voor prijzen vanaf 1799 gulden. WILDE RAAFF De pc's van honderden en waarschijnlijk duizenden Inter netgebruikers zijn volledig toe gankelijk voor krakers, zonder dat de eigenaren het beseffen. De hackers zijn in staat bestan den te lezen, te veranderen, te downloaden of weg te gooien, als een microfoon aangesloten is mee te luisteren naar de ge luiden in de kamer en zelfs de harde schijf op afstand te for matteren. Dat onthult het computertijd schrift PCM in het januarinum mer in een reportage over een nieuwe generatie kraakgereed- schappen, met als belangrijkste programma's Backdoor Orifice, Netbus en Sockets de Troie. Het blad constateert bezorgd dat de inbelpunten van alle grote Ne derlandse intemetproviders zijn geïnfecteerd met de zogenoem de Backdoor Trojan Horses. Kwaadwillenden kunnen hier mee aflezen welke aangesloten pc's voor hen open staan. Dat kan heel eenvoudig (met de juiste software) op de populaire chatprogramma's IRC en ICQ, die wereldwijd miljoenen ge bruikers tellen. wmm^mmmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm PUZZEL Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1. Gegraven diepte; 4. zoen; 7. woonvertrek; 10. waterstand; 12. inhoudsmaat; 13. wiskundig getal; 14. bloeimaand; 15. grap; 16. rund; 17. ivoor; 19. voorzetsel; 20. vat; 21. vordering; 22. uitroep van pijn; 23. schoorsteenkap; 25. voorzetsel; 27. drank; 28. honingdrank; 29. voertuig; 30. voorzetsel; 32. thans; 33. allerlei; 35. hoeveelheid; 36. deel v.d. vinger. VERTICAAL: 2. Klein kind; 3. gedwee; 4. paardje; 5. bijbelse stad; 6. korte notitie; 8. bek; 9. moeraspalm; 11. leiding; 13. keurstempel; 17. akelig; 18. teerproduct; 22. rijstbrandewijn; 24. wild zwijn; 26. eindje sigaret; 30. dwaas; 31. duivenhok; 33. familielid; 34. tandeloos zoogdier. Oplossing van donderdag: Horizontaal: 1. Chapeau; 7. of; 8. ia; 10. iep; 13. pal; 15. eg; 16. abc, 18. Po; 19. kool; 21. draf; 23. ik; 24. er; 25. asem; 27. beta; 29. ut; 30. era: 32. ja; 33. tel; 35. gel; 36. ui; 38. la; 39. zionist. Verticaal: 2. Hop; 3. af, 4. ei; 5. aap; 6. piek: 9. stof; 11. egoiste; 12. Ob; 14. apartje; 16. al; 17. cd; 20. oke; 22. ree; 25 auto; 26. me; 27. ba; 28. aalt; 31. ra; 34. lui; 35. gas; 37. Iq: 38. li. De software waar de hackers gebruik van maken is in de meeste gevallen door de eind gebruikers zelf binnengehaald. De krakers hechten namelijk aan allerlei bestanden listig ver borgen programmaatjes vast, die zichzelf bij het downloaden op de pc installeren. Zodra de eigenaar gaat internetten zor gen zij ervoor dat de hackers de pc kunnen vinden en binnen gaan. Die programmaatjes kun nen ingebouwd zitten in e- mail-bijvoegsels, screensavers, spelletjes of zelfs in antivirus programma's die worden ge- download. De Backdoor Trojan Horses staan daarmee op de criminele ladder een beduidend stuk ho ger dan de tot nu toe gebruike lijke virussen, die 'slechts' pc's in de war sturen of uiteindelijk laten crashen. Met de nieuwe generatie levert een nietsver moedende pc-gebruiker al zijn digitale geheimen, van zijn cor respondentie en zijn financieel beheer tot zijn belastingaangifte over aan de willekeur van de hackers. Volgens PCM vinden de providers het een zaak van de gebruikers zelf om kraakpro- 'gramma's te bestrijden. Wat de Spice-girls in de door mannen gedomineerde mu ziekwereld voor elkaar kregen, lukte Lara Croft in de macho gamesbranche: Girl Power ver overde de computer. Tot de komst van Tombraider I in 1997 fungeerden vrouwen slechts als zinneprikkelende beeldscherm vulling of kanonnenvoer. Lara liet zien dat een dame wel dege lijk haar mannetje kon staan. En het publiek vond het prachtig. Het commerciële succes van Tombraider zorgde voor een stroom action-games waarin vrouwen (mede) de hoofdrol spelen. Hier volgt een overzicht van 'geëmancipeerde' top-titels op een rijtje. JAN-JOHAN BELDEROK De Tombraider-achtige actio n-adventure Fifth Element is gebaseerd op de film van de Franse filmregisseur Luc Bes- son. In het spel krijg je te maken met twee hoofdrolspelers, te weten de Bruce Willis look-a-li- ke Korb en karateka Leeloo. De ze roodharige dame heeft een broertje dood aan wapens en gebruikt haar voeten om de te genstanders uit te schakelen. Fifth Element is een visueel erg aantrekkelijk spel, vol stevige actie. Systeemeisen: Playstation, PC: Pentium 166, 16 Mb Ram, Windows 95/98. In de harde shoot 'em up Sin draait het allemaal om een vrouw, genaamd Elexis. Je hebt hier echter niet te maken met een heldin, maar met de ultie me bad girl. De speler moet trachten deze sluwe en uiter mate gewelddadige Elexis uit te schakelen. En dat is niet be paald eenvoudig. Want ze is be hoorlijk sterk en heeft veel tot de tanden gewapende handlan gers. Systeemeisen: PC: Pen tium 133, 32 Mb Ram, 3DFX, Windows 95/98 In het beat ém up genre staan vrouwen reeds een behoorlijk tijd hun mannetje. Zie ook Tek- ken III en Mortal Kombat IV. Al in de eerste delen van de kra kers Tekken en Mortal Kombat, sloegen en trapten dames als Nina, Xiaoya, Tanya en Saonya Blade hun tegenstanders met toewijding knock-out. In Tek ken III en MK IV is de actie be ter uitgewerkt dan ooit. Sys teemeisen: Tekken III Playsta tion en Mortal Kombat Ninten do 64. Deathtrap Dungeon is een prachtig platformspel waar grof geweld en zwarte magie elkaar in hoog tempo afwisselen. In deze game kun je als speler we derom kiezen tussen een man nelijke en een vrouwelijke hoofdrolspeler. De heldin in kwestie heet Red Lotus en is een dame waar je geen ruzie mee moet krijgen. Zij compenseert haar gebrek aan spierkracht met een enorme beheersing van het zwaard. Systeemeisen: Playstation en PC: Pentium 133, 16 Mb Ram, 3DFX aanbevolen, Windows 95/98 Forsaken, een kruising tussen een race-game en een shoot ém up kan de speler kiezen uit een groot aantal helden, waaronder een aantal dames. Topper is Nim soo Sun, The Babe with the Blades. Deze dame snijdt alles wat ze onderweg tegenkomt zonder pardon aan gort. Forsa ken is een behoorlijk geweldda dige game, terwijl het taalge bruik ook niet bepaald kuis ge noemd kan worden. Waarschu wing: om Forsaken optimaal te laten draaien, heb je een goede 3DFX-videokaart nodig. Sys- Waarom de Tombraider-reeks nu precies zo'n succes is ge worden, kan niemand tot op de dag van vandaag precies ver klaren. Het succes schuilt in ieder geval niet in de gameplay of de graphics. Er zijn wat dat betreft wel betere producten gemaakt. Sommigen stellen dat Tombraider de vrouwen massaal achter de PC en de Playstation heeft gekregen. Deze stelling is echter slechts deels waar. De kille cijfers tonen aan dat Tombraider I en II voornamelijk door mannen zijn aan geschaft. Wel was Tombraider I een van de eerste geweldda dige games die echt bij vrouwelijke gamers aansloeg. Met La- ra konden de vrouwen zich eindelijk met de held van een ga me identificeren. Met een gespierde leeghoofd als Duke Nu- kem lukte dat nauwelijks. En waarom al die mannen dan zo graag met Lara spelen? Daar zijn, ben ik bang, niet al te no bele redenen voor. De meeste heren zien gewoon graag een sexy dame over het scherm snellen. Wat dat betreft bekleedt de vrouw nog niet helemaal dezelfde rol in een game als een man. Want een heldin mag dan inmiddels de mannelijke te genstanders kunnen verslaan, het moet allemaal wel in een strak kruippakje gebeuren... teemeisen: Playstation en PC: Pentium 133, 32 Mb Ram, 3DFX, Windows 95/98 Enigszins bizar en misschien wel psychedelisch is Pandemo nium II, een spel dat vol zit met kleurige, buitenaardse land schappen. De grote attractie van het spel is de roodharige Nikki, die samen met Fargus en Sid de Evil Goon Queen moet vernietigen. Het draait allemaal om een magische komeet, die enorme krachten bezit. Sys teemeisen: PC: Pentium 133, 16 Mb Ram, 3DFX. Last but not least natuurlijk Tomb Raider III, het nieuwste deel uit de Tombraider cyclus. Lara Croft is terug en hoe. Ze ziet er beter uit dan voorheen (minder grote borsten), heeft een aantal nieuwe moves aan geleerd, de graphics zijn scher per en de gameplay is niet li neair meer. Tombraider III heeft daarmee opnieuw alle in grediënten voor een nieuwe grote hit in zich. Systeemeisen: Playstation en PC: Pentium 166, 32 Mb Ram, 3DFX, Windows 95/98 mÊÊ^mmmmm^^^^^^mmÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmmÊi^^i T R TOMPOES Tom Poes en het Monster Trotteldrom Op de vlakte bij de grot nam de spanning snel toe. De trotten staar den met bolle oogjes voor zich uit en langzamerhand ging hun geprevel over in verward geroep. Toen kwam de menigte plotseling in beweging om als één trot in de vluchtgaten te verdwijnen. Een beetje verslagen keek Tom Poes naar de vlakte, die nu verlaten voor hem lag. Behalve de druk schrijvende professor Prlwytz- kofski was het enige teken van leven een gedaante in de verte, die snel na derbij kwam. ,,Heer Ollie!" riep Tom Poes uit. „We kunnen beter ergens anders heen gaan! Trotteldrom is in aantocht!" „Ik weet het, ik weet het", zei heer Bommel, de pas inhoudend. „Travelijn Trot kreeg een voorgevoel, als je begrijpt wat ik bedoel. Maar voordat hij in een gat sprong, heeft hij mij zijn anti-monsterbom gege ven, jonge vriend. Je hoeft niet b-bang te zijn." „Ik ben niet bang", zei Tom Poes. „Ik heb..." „Des te be ter", hernam heer Ollie. „V-vrees is n-niet n-nodig, want in dit tasje hier zit een geweldig wapen. En druk op het palletje en binnen eenentwintig seconden vliegt het m-monster de 1-lucht in..." „Dat hoeft niet!" riep Tom Poes ongeduldig. „Ik heb het geheim van Trotteldrom ontdekt! Toen u bij de grot bezig was, ben ik in een vluchtgat gekropen..." „Vluch ten is niet nodig!" onderbrak heer Bommel hem. „Vertrouw op je vriend en beschermer." Het aantal spellen dat er in het afgelopen jaar voor de PC is uitgebracht is enorm ge weest: naar schatting tussen de 600 en 800. Veel spellen lij ken nogal op elkaar en daar om kan er vrij makkelijk een vergelijking worden gemaakt. Dat resulteert in een Top 50 van spellen van 1998, pro gramma's die echt de moeite waard zijn om te spelen, en vaak net wat beter zijn dan de concurrentie. Daar zitten van zelfsprekend spellen bij die sommige spelers absoluut niet aanspreken, omdat het bijvoorbeeld te veel schieten is, of juist te veel strategie of puzzels oplossen, maar die volgens de kenners in hun soort wel erg goed zijn. Daar om is deze Top 50 opgedeeld in categoriëen, die de komen de weken in een Top 10 wor den besproken. Deze week de adventures! FRANK BUURMAN Het klassieke 'adventure' uit spelen is voor sommige spe lers het leukste wat je op een PC kan doen. Rondlopen in een virtuele wereld, van alles onderzoeken en overal puz zels oplossen. En vanzelfspre kend hopeloos vastlopen bij een bepaald raadsel, en dan de discipline opbrengen om geen hintboeken en oplossin gen in bladen en op Internet te gaan raadplegen, want dat is dus spelbederf. DOUGLAS Al behoorlijkvemieuwend. Zork Grand Inquisitor van Activision is een adventure in de stijl van Myst. Veel moeilij ke puzzels en zeer oorspron kelijke humor, in een tamelijk absurde omgeving, zoals we dat in de Zork-reeks gewend zijn. Centraal staat de Inquisi teur, een dolgedraaide man die besloten heeft magie, een onontbeerlijke element in de Zork-wereld, uit te bannen. Aan het spel werkten diverse bekende acteurs mee, zoals Dirk (A-Team) Benedict Een aparte vermelding ver dient Starship Titanic (Simon and Schuster Interactive), een klassiek adventure dat is ge schreven door Douglas Adams, de man van het Transgalactische Liftershand boek. Het spel is gebaseerd op het gelijknamige boek van Terry Jones, een bekend lid van de Monty Python-groep. Een extreem luxueus ruimte passagiersschip van een bui tenaard ras, geheel bemand door robots, komt door een storing terecht op het huis van de speler op Aarde. Deze gaat aan boord en moet de chaos die aan boord van het schip heerst zien op te lossen. Ook deze Titanic in de ruimte is een schip dat onmogelijk fout kon gaan. maar door be zuinigingen op het peperdure ontwerp en sabotage ging het toch mis. Het spel zit vol met de unieke humor van Adams, en die moet je kunnen waar deren om het spel leuk te vin den. Vele gesprekken dienen (in het Engels) te worden ge voerd met onwillige barbots, liftbots, deurbots en een zeer irritante papegaai om verder te komen in het spel: uitein delijk doel is eerste klas pas sagier te worden: de enige manier om weer veilig thuis te komen. Absolute topper bij de adven tures is The Curse of Monkey Island van LucasArts, deel III in de serie The Secret of Mon key Island. De eerste twee de len waren al erg leuk om te spelen, maar deel III, met een meer cartoonachtige vormge ving, maakt veel meer gebruik van de multimediamogelijk- heden van de computer. De speler is wederom de wat on handige piraat Guybrush Threepwood, die een eindelo ze strijd levert tegen de ondo de piraat LeChuck. Deze aartsvijand, met zijn legertje zombiepiraten, heeft het van zelfsprekend weer voorzien op de vriendin van Threep wood, de bevallige Elaine MarJey. Veel leuke puzzels, veel voodoo, aanstekelijke muziek en dialogen, en veel humor. De kenners zullen het kunnen waarderen dat het befaamde scherm/woordge vecht tussen de piraten, waar bij het er om gaat elkaar zo intens mogelijk te beledigen, in deel III is teruggekeerd. Het spel Riven (Red Orb En tertainment) is een hebbe ding voor degenen die de klassieker Myst prachtig von den. Riven is eigenlijk meer van hetzelfde: de speler moet wonderlijke puzzels zien op te lossen op vijf verschillende, prachtig in beeld gebrachte eilanden. Sommige spelers zullen het allemaal nogal tam, zweverig en vaag vinden, an deren zullen zich graag ver diepen in dit interactieve kunstwerk. Het spel Temujin tenslotte speelt zich af in een museum, waar de geest van Ook van LucasArts is het on langs verschenen Grim Fan dango, een revolutionair ad- venture dat zich in de Mexi caanse dodenwereld afspeelt. De speler controleert de over leden reisagent Manny Cala- vera, die een complot ontdekt in de dodenwereld. Het spel ondersteunt driedimensiona le kaarten en de speler maakt geen gebruik van de muis, maar van het toetsenbord. Een ander hoogtepunt van het afgelopen jaar is Blade Runner van Westwood Stu dios, het spel dat is gebaseerd op de gelijknamige speelfilm van Ridley Scott. Een premie jager moet afrekenen met een groep gevaarlijke androïden. Het spel geeft de beklemmen de sfeer van de film heel goed weer en is technisch gezien een jonge vrouw gevangen blijkt te zitten in een edel steen die ooit aan de roem ruchte Mongolenleider Geng his Khan heeft toebehoord. Aan de speler de schone taak om de vrouw te bevrijden. De zogenaamde Video Reality- techniek die in het spel is ge bruikt zorgt voor prachtige beelden: de speler loopt mid den in een film, die op zes cd- roms staat. Min. systeemeisen: de meeste spellen draaien op een Pentium 90 met 16 Mb Ram, onder Win dows 95/98. De prijzen variëren van 30 tot 100 gulden. Met dank aan Homesoft CD Con tact Data, R&P Electronic Me dia, Infogrames Benelux, Mind Multimedia. Top Tien Adventures 1The Curse of Monkey Is land 2. Grim Fandango 3. Blade Rimner 4. Zork Grand Inquisitor 5. Ring 6. Temujin 7. Starship Titanic 8. Sanitarium 9. Riven 10. The X-Files //OU, HSwz.l£KK£R<$£- 6&7EM, VE/?T£U>: !K D£N*<C*T/999 ££*H££L) MOO/ i/AAK wom>T. l f/'""3! rj v//1!1!i1,

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7