Gore wil president VS worden €!,- 2,20371 Toch kans op proces Rode Khmerleiders Buitenland Nieuw jaar wereldwijd begroet met vuurwerk Gewapende controle bij ramadan ZATERDAG 2 JANUARI 1999 Zes doden door lawine in Quebec Montreal Zeker zes mensen zijn om het leven gekomen en 25 gewond geraakt toen gisteren kort na de jaarwisseling een afge legen dorp in de Canadese provincie Quebec werd bedolven door een sneeuwlawine. De lawine trof de gymzaal van een school in Kangiqsualujjuaq aan de Ungava-baai bij de Labra- dor-zee, waar vier- tot vijfhonderd mensen oudjaar vierden. De meesten wisten naar buiten te komen en met man en macht werd geprobeerd de vermisten onder de sneeuwmassa uit te graven. Gevreesd werd voor een volgende lawine waardoor het dak van de gymzaal kon instorten. Twaalf gewonden waren er volgens een politiewoordvoerder ernstig aan toe. Het zeshon derd inwoners tellende dorp heeft zelf maar een dokter en twee lokale politiemensen. Dodenrit met matras op skihelling grenoble Een glijpartij met een matras op een skihelling in het Franse Serre Chevalier heeft gisteren tot een dode en twee ge wonden geleid. Drie Fransen gebruikten een soort kussen, dat normaal om de steunpilaren van skiliften gewikkeld zit, als slee. Ze raakten echter de controle kwijt over het gevaarte en gleden - ermee met hoge snelheid een bomenrij in. Een 24-jarige man j kwam om, zijn twee metgezellen raakten zwaar gewond. 5 j Met migraine meer kans op beroerte g londen Vrouwen die last hebben van migraine lopen een veel grotere kans op beroertes dan gemiddeld. Dit blijkt uit een on- g| derzoek dat gisteren is gepubliceerd in het British Medical Jour nal. Britse onderzoekers ontdekten dat de kans dat een vrouw g een beroerte heeft doordat de hersenen niet genoeg bloed krij- Ql gen, 3,5 keer hoger is als zij last heeft van migraineaanvallen. Dit risico wordt hoger als zij rookt, anticonceptiepillen slikt of Ieen hoge bloeddruk heeft. Het gaat om een voorlopig onder zoek onder 291 vrouwen tussen de 20 en 44 jaar die een beroer te hebben gehad. fi 'Behandel ETA-gevangenen beter' bilbao Duizenden Basken hebben oudejaarsavond gedemon- !5 streerd voor concentratie van gevangen zittende ETA-leden in f cellen in Baskenland. Ongeveer vijfhonderd leden van de af- scheidingsbeweging zitten momenteel in inrichtingen in heel Spanje. De grootste betoging was in Bilbao, waar meer dan 'j tweeduizend mensen aan een protestmars deelnamen. Verder 4 waren er bijeenkomsten in Vitoria, San Sebastian. Pamplona en verscheidene kleinere plaatsen. IWie etiketten leest, eet minder vet Seattle Consumenten die de gegevens over de voedingswaarde Ivan producten op de etiketten lezen, eten minder vet dan men sen die dat niet doen. De etikettenlezers halen ongeveer dertig procent van hun dagelijkse caloriën uit vet en de anderen 35 D procent, zo blijkt uit een onderzoek in opdracht van het Ameri kaans Kankerinstituut. Volgens het instituut is het onderzoek t, het eerste in zijn soort. In totaal werden 1.450 volwassenen in 5- de staat Washington gevolgd. Tachtig procent zei de etiketten te r lezen. Vrouwen onder de 35 jaar met een hogere opleiding le zen het vaakst wat er op de etiketten staat. Rokers doen dat het minst vaak. Onderzoeker Kristal zegt dat voedingswaardeover zichten erg goed zijn om erachter te komen hoeveel 'verborgen' vet er in producten zit. IMist en koudegolf in New Delhi new delhi Een koudegolf en vuile mist hebben in het noorden van India al meer dan honderd doden veroorzaakt en de hoofd stad New Delhi lamgelegd. Internationale vluchten worden Ql vanwege het slechte zicht omgeleid of geannuleerd. Treinen rij- 5 den slechts mondjesmaat, auto's bewegen, op een paar lichtere 5 uren na in de middag, slechts stapvoets en met groot licht. De ,r doden vallen doordat de mensen hun kleding en dek overdag niet meer droog krijgen. Het vriest wel niet, maar de lucht is be zwangerd van vocht. Stoken van koemest en nat hout verergert de ademhalingsproblemen. 1 Bouterse ontevreden over regering I Paramaribo De voormalige Surinaamse leider Bouterse is steeds minder tevreden over de regering van zijn partijgenoot president Wijdenbosch. Op een bijeenkomst van zijn Nationale Democratische Partij (NDP) noemde hij 1998 het jaar van de ge miste kansen. De pogingen van Wijdenbosch om de inflatie on- der controle te brengen en de economie een impuls te geven verkeren in de problemen, aldus Bouterse. Onlangs zei Bouter se nog te geloven dat een aantal ministers corrupt zou zijn. Hij ontkende op de partijbijeenkomst echter te streven naar het af- I treden van de regering. I Felle gevechten in Sierra Leone v freetown Rond Freetown, de hoofdstad van Sierra Leone, is e hevig geschoten tussen rebellenlegers en de Afrikaanse alliantie Ecomog. De rebellen zouden de stad vanuit het oosten nade- lC ren. Diplomaten meldden dat de beschietingen zich concentre ren in de heuvels ten zuiden van Freetown. Daar is ook een mi- 0 litair vliegveld gevestigd. Een commandant bij de West-Afri jd kaanse verdedigingsmacht Ecomog zei dat de coalitiemacht de rebellen had teruggedrongen. De afgelopen weken dreigden de rebellen van het Verenigd Revolutionair Front met een aanval op Freetown. Joods complex in Arabisch Jeruzalem Jeruzalem Binnen twee of drie weken zal een begin worden ge maakt met de bouw van een joods appartementencomplex in het van oudsher Arabische Oost-Jeruzalem. Dat heeft een woordvoerder van een nederzettingengroepering, Yossi Kauf- mann, gisteren gezegd. De Palestijnen verzetten zich tegen de 1 bouw in de buurt Ras-al-Amud omdat het hun pogingen om van Oost-Jeruzalem in de toekomst hun hoofdstad te maken zou bemoeilijken. Eerdere pogingen van de Amerikaanse miljo nair Irving Moskovitz om zijn ruim anderhalve hectare metende stuk grond in de wijk te bebouwen gaven aanleiding tot Pales tijnse rellen. De Israëlische oudheidkundige dienst gaf eerder deze week toestemming voor de bouw nadat onderzoek had aangetoond dat de grond geen belangrijke archeologische schatten bevat. Eerste politicus clie zich kandidaat stelt voor race om Witte Huis De Amerikaanse vice-president Al Gore heeft zich oude jaarsavond kandidaat gesteld voor het presidentschap van de VS. Gore werd hiermee de eerste politicus die of ficieel bekend maakte dat hij in 2000 een gooi zal doen naar het Witte Huis. Het nieuwe jaar 1999 zal voor Gore en zijn opponenten vooral in het teken staan van het in zamelen van geld. Deelname aan de race om het Witte Huis is een zeer kostbare aangelegenheid. Vice-president Al Gore (rechts) is de eerste officiële Democratische kandidaat voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen in 2000. Hier staat hij oog in oog met de huidige president Bill Clinton. foto epa stephen jaffe washington john wanders correspondent Gore is op dit moment de grootste kanshebber om vol gend jaar de Democratische nominatie in de wacht te sle pen. Het vice-presidentschap geeft hem een voorsprong op andere kandidaten. Zo heeft Gore een ondersteunend appa raat achter zich dat zeer bedre ven is in het opbouwen van een solide verkiezingskas. Een kandidaat die een serieu ze rol wil spelen in de voorver kiezingen van volgend jaar. moet dit jaar circa vijftig mil joen gulden zien in te zamelen. Dit houdt in dat er elke dag van 1999 ongeveer 130.000 gulden moet worden opgehaald. Het gezelschap kandidaten zal tij dens de voorverkiezingen in het eerste kwartaal van 2000 flink worden uitgedund. In april vol gend jaar zal waarschijnlijk be kend zijn welke Democraat en welke Republikein de voorron- V-raad: Unita moet helpen bij zoeken vliegtuig new york dpa-afp-rtr De Veiligheidsraad van de VN heeft geëist dat de Angolese be weging Unita meewerkt met het zoeken naar overlevenden uit een neergestort VN-vliegtuig. VN-chef Arinan heeft onder-se- cretaris-generaal Sevan op dracht gegeven zo snel mogelijk naar Angola te gaan om daar leiding te geven aan de red dingsactie. Sevan moet zich bo vendien op de hoogte stellen van de toenemende bedreiging van het VN-personeel in Ango la. De Veiligheidsraad wil voor 11 januari stappen van Unita zien, anders neemt hij nieuwe maatregelen tegen de bewe ging, die grote delen van Angola beheerst en weer met de rege ring in oorlog is. Er is al een VN-embargo tegen Unita dat de verkoop van diamanten moet verhinderen, en Unita-leiders mogen van de VN niet reizen. Zaterdag stortte een toestel met veertien inzittenden neer in Centraal-Angola, waar rege ringstroepen en Unita-strijders vechten. Het wrak is gesigna leerd bij Huambo, een rege- ringsbolwerk omringd door de troepen" van Unita. Een deel van het toestel is niet bescha digd en er zouden overleven den in kunnen zitten. De rege ring heeft medewerking be loofd, maar Unita heeft nog niet gereageerd. des hebben overleefd. Zij zullen uitmaken wie de opvolger wordt van Bill Clinton. Mogelijk krijgen de twee in de aanloop naar de verkiezingsdag in november 2000 nog gezel schap van een derde, onafhan kelijke kandidaat. Mediamag naat Ted Turner heeft kenbaar gemaakt dat hij ambities heeft in die richting. Gore's partijgenoten senator Paul Wellstone uit Minnesota en oud-senator Bill Bradley uit New Jersey staan op het punt zich te laten registreren bij de federale kiescommissie als pre sidentskandidaat. Aan Republi keinse zijde bevindt senator John McCain uit Arizona zich in hetzelfde stadium. Ook hij zal naar verwachting binnenkort Gore's voorbeeld volgen en zich laten registreren bij de federale kiescommissie. De grootste kanshebber in het Republikeinse kamp is vooralsnog gouverneur George Bush uit Texas, zoon van de oud-president. Het is niet zeker dat Bush jr. zich verkiesbaar zal stellen, maar de kans daarop is wel zeer groot. Andere Republi keinse kandidaten zijn senator John Ashcroft uit Missouri en voormalig vice-president Dan Quayle. President Clinton heeft bij verschillende gelegenheden aangegeven dat hij zijn tweede termijn tot en met het laatste uur van de laatste dag zal uitzit ten, ondanks de grote politieke problemen waarin hij verkeert. Het is nog altijd mogelijk dat de Senaat hem uit zijn ambt zal zetten, al is de kans daarop mi nimaal. Mocht Clinton de komende maanden toch tot een voortij dig aftreden worden gedwon gen, dan krijgt zijn plaatsver vanger Gore de mogelijkheid een vliegende start te maken als kandidaat voor '2000. Gore wordt geprezen om zijn intelli gentie en zijn doorzettingsver mogen. Zijn zwakke kant is dat veel Amerikanen hem stijf en enigszins onnatuurlijk vinden. In de Lewinsky-zaak heeft Gore een verstandige rol ge speeld. waardoor het tamelijk onwaarschijnlijk is dat deze af faire hem veel politieke schade zal berokkenen. Lange tijd hield Gore zich in het Lewinsky-jaar 1998 op de achtergrond. Toen eenmaal vaststond dat Clinton het land had voorgelogen, ver klaarde Gore dat de president een grote fout had gemaakt. Overigens bleef hij pal achter de nog immer populaire Clin ton staan, volgens Gore een van de beste presidenten uit de Amerikaanse geschiedenis. Öcalan dreigt met hervatten strijd ROME AP Koerdenleider Öcalan heeft gis teren gewaarschuwd dat zijn volgelingen de strijd zullen her vatten als zijn voorstellen voor een politieke oplossing voor het conflict met Turkije genegeerd blijven worden. ,,Als wij geen vrede kunnen krijgen, zal er een grootschalige oorlog nodig zijn", verklaarde öcalan voor de Koerdische zender Med-tv. Hij sprak vanuit een villa aan de rand van Rome, waar hij in zwaar bewaakte afzondering woont hangende een besluit over zijn verzoek om asiel in Italië. „Tot nog toe hebben wij niets gezegd, maar wij zullen al les'doen wat in onze macht ligt om onze strijd voort te zetten." De Koerdische Arbeiderspartij (PKK) van öcalan vecht voor zelfbestuur voor de Koerden in het zuidoosten van Turkije. De strijd kostte sinds 1984 naar schatting 37.000 mensen het le ven. Griekse tweeling in twee jaren geboren thessaloniki ap Een eeneiige tweeling met een verschillende geboortedatum. Dat zijn de twee dochters die de 22-jarige Guler Ibrahim in de nacht van donderdag op vrijdag in het Ippokratio-ziekenhuis in de Griekse stad Thessaloniki op de wereld zette. De twee meis jes werden vijftien minuten na elkaar geboren, het jongste een minuut na middernacht in het nieuwe jaar. Minister voor Noord-Griekenland Yannis Magriotis kwam naar het zie kenhuis om het echtpaar Ibra him persoonlijk te feliciteren. NAVO overwoog in '68 gebruik van kernwapens LONDEN Rtf-ANP NAVO-generaals waren in 1968 zo somber over hun kans om een aanval af te slaan na de Russische invasie in Tsjecho- slowakije dat ze overwogen kernwapens te gebruiken. Dit blijkt uit Britse documenten die gisteren zijn vrijgegeven omdat de termijn van dertig jaar ge heimhouding is verstreken. De Russische invasie in Tsje- choslowakije, die eind augustus 1968 een eind maakte aan de Praagse Lente, veroorzaakte een enorme schok in het wes terse bondgenootschap. De hoogste militairen maakten el kaar verwijten over de geringe omvang en kwaliteit van de NAVO-troepen in Europa. De Amerikaanse generaal Le- mintzer van het Geallieerde Commando in Europa zei in september '68 tijdens een ver gadering van het militaire co mité van de NAVO dat het bondgenootschap zo slecht voorbereid was op de ontwik kelingen in het Warschaupact, dat het bij een aanval mis schien alleen maar adequaat kon terugslaan met nucleaire wapens. In de Britse archieven bevond zich aanvankelijk een rapport van de NAVO over de gevolgen van de Russische invasie, maar dat is om veiligheidsredenen vernietigd. Maar in de wel be waard gebleven notulen van de vergadering van het militair commando wordt uitgebreid uit het rapport geciteerd. Uit de notulen blijkt dat de Belgische voorzitter van het mi litair comité, baron De Cu- mont, vooral het gebrek aan standaardisatie binnen de NAVO als een tekortkoming zag. Hij wees erop dat „sommi ge leden materieel bestellen, vooral vliegtuigen, die niet pas sen bij de voorzieningen en de uitrusting van andere leden", terwijl in het Warschaupact alle uitrusting was gestandaardi seerd. new york-londen anp-ap-gpd vervolg van voorpagina Het laatste jaar van het millennium is wereldwijd begroet met vuurwerk en feestgedruis. In New York liep de jaar wisseling uit op een soort generale repe titie voor het grote spektakel bij de ko mende eeuwwisseling. Naar schatting 500.000 mensen woonden de festivitei ten op Times Square bij. Het nieuwe jaar weid traditioneel in geluid met het naar omlaag vallen van de verlichte en met Rijnstenen beklede bal van het gebouw 1 Times Square. Bij de millenniumwisseling wordt deze bal vervangen door een exemplaar van met de hand gesneden Waterfordkristal. Nieuw bij de viering waren een enorm geluidssysteem, een bijna 7,5 meter gro te Vadertje Tijd-marionet, grote video schermen, een vuurwerkshow en een schijnwerper die zo krachtig is dat hij volgens de organisatoren van de maan af kan worden gezien. Om middernacht werden 15.000 ballonnen losgelaten en werd 1.500 kilo confetti op de mensen menigte gestrooid. Vijfduizend politie mensen waren op de been. Meer dan 400.000 mensen hebben bij de Brandenburger Tor in Berlijn het be gin gevierd van 1999, het jaar waarin de Duitse regering naar de hoofdstad ver huist. De politie had de toegang tot het plein voor de Brandenburger Tor al om elf uur 's avonds afgesloten voor voet gangers omdat het maximum van 25.000 bezoekers was bereikt. De organisatoren wilden via de beperking en een vuur werkverbod voorkomen dat net als vorig jaar in het gedrang tientallen mensen verwondingen opliepen door ontplof fend vuurwerk. In Londen waren de nieuwjaarfestivi teiten geconcentreerd op en rondom Trafalger Square en in de Franse hoofd stad waren Parijzenaars massaal op de been bij de Are de Triomphe. In de meeste Arabische landen waren de feestelijkheden dit jaar opgeschort om dat de jaarwisseling precies in de heilige vastenmaand ramadan viel. Aangezien cafés gesloten moeten blijven en er strikte regels gelden voor het serveren van alcohol, vierden veel Arabieren het feest van het nieuwe jaar in huiselijke kring. Verschillende wereldleiders spraken in hun nieuwjaarsboodschap van de hoop op een betere toekomst. De Russische president Jeltsin riep zijn landgenoten op het nieuwe jaar in te gaan met trots en optimisme: „Wat kan ik zeggen: het afgelopen jaar was moeilijk voor het land, voor velen van u en voor mij ook. Maar op oudejaarsavond draait het om nieuwe hoop, nieuwe dromen, nieuwe plannen zo zei Jeltsin. Paus Johannes Paulus II herinnerde de rooms-katholie- ke gelovigen eraan zich vast voor te be reiden op komend jaar, wanneer de christelijke jaartelling jubileert. Een te rugblik op de afgelopen honderd jaar bood volgens de paus ook hoop voor de volgende honderd jaar: op de verschrik kingen van de Tweede Wereldoorlog volgde immers de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens. Jeruzalem Meer dan 250.000 moslims verzamelden zich gisteren in de moskee in het oude stadsgdeelte van Jeruzalem voor een gebed ter gele genheid van ramadan. De samengestroomde menigte werd vanaf de omringende muren nauwlettend in het oog gehouden door zwaarbewapen de Israëlische militairen. foto afp sven nackstrand SIHANOUKVILLE Rtr-ANP De Cambodjaanse premier Hun Sen heeft ontkend de twee overgelopen Re de Khmerleiders garantie voor amnestie te hebben toegezegd. Hij beweerde ex- staatshoofd Khieu Samphan (67) en par tij-ideoloog Nuon Chea (71) het liefst voor het gerecht te wollen zien. i De twee Rode Khmerleiders rustten donderdag uit aan het strand van Siha- J noukville, een badplaats in het zuiden van Cambodja. Zij schuilden daar met hun dochters in een hotel waar zij pro beerden de pers te ontlopen. „Ik heb be hoefte aan rust. Ik heb gezegd wat ik wil de zeggen", reageerde Khieu Samphan geïrriteerd op verzamelde journalisten. Dinsdag pleitten de twee ervoor het ver leden te laten rusten en niets meer op te rakelen van hun leidende rol bij het schrikbewind van de Rode Khmer waar in vier jaar tijd, van 1975 tot 1979, 1,7 miljoen Cambodjanen de dood vonden. Met hun overlopen, een week geleden, kwam een einde aan het laatste actieve bolwerk van de Rode Khmer. Het officië le welkom dat premier Hun Sen hen aanbood, met VIP-behandeling, zaaide veel twijfel over de rechtsgang in Cam bodja. Mensenrechtenorganisaties reageerden verontwaardigd op het mogelijk onge straft laten van een van de grootste gru weldaden uit de geschiedenis van deze eeuw. Tot nu toe is geen enkele Rode Khmer ter verantwoording geroepen voor de wandaden waaraan pas een ein de kwam door een invasie van het Viet namese leger. Hun belangrijkste leider, Pol Pot. stierf vorig jaar april, waar schijnlijk aan de gevolgen van een hart aanval. Maar premier Hun Sen zei gisteren het tweetal geen garantie voor vrijwaring van rechtsvervolging te hebben gegeven. In een toespraak op tv zei hij juist voor het bestraffen van misdaden door de Rode Khmer te zijn. „Ik behoor tot hen die onderzoek willen doen naar de mis daden van het moordenaarsbewind van Pol Pot, opdat die zwaar worden be straft. Maar ik neem niet de rol van aan klager op me, dat is een zaak van justi tie." Door de Verenigde Naties ingehuurde deskundigen onderzoeken de mogelijk heid voor een internationale rechtbank, vergelijkbaar met het Rwanda- en Joego- slavië-Tribunaal. Hun rapport wordt eind januari verwacht. In kringen van de Rode Khmerleiders wordt beweerd dat ook de Verenigde Staten ter verantwoording zouden moe ten worden geroepen. De maoïstische guerrillabeweging kon de macht grijpen door de vrijwel totale sociale en econo mische ontreddering van het land als gevolg van massale Amerikaanse bom bardementen die tot doel hadden de aanvoerroutes te vernielen van de Noord-Vietnamezen en de Vietcong in Cambodja tijdens de oorlog in Vietnam. „Er zijn veel mensen en belangen bij be trokken. Een proces zal zeer gecompli ceerd zijn", aldus een naaste medewer ker van Khieu Samphan en Nuon Chea. Hij zei dat een rechtszaak tot veel irrita tie zal leiden en Cambodja opnieuw in een burgeroorlog kan laten afglijden. Volgens de constitutionele monarch van Cambodja, koning Norodom Sihanouk, heeft een internationaal tribunaal het volste recht de twee Rode Khmerleiders te vervolgen, hij zei niet van plan te zijn het tweetal amnestie te verlenen zoals hij eerder wel had gedaan met de vorige Rode Khmer-overloper, leng Sary. Ook zijn zoon, prins Norodom Rannaridh, voorzitter van het parlement en leider van een van de regeringspartijen zei dat het tweetal in Cambodja terecht moet staan met buitenlandse hulp. Rannaridh is een voormalige bondge noot van de Rode Khmer. Hij werkte in de jaren tachtig en negentig met hen sa men tegen Hun Sen. Ook de huidige premier was ooit een Rode Khmerstrij- der. En koning Sihanouk steunde de Ro de Khmer nadat hij in 1970 bij een mili taire coup aan de kant was gezet en was zelfs korte tijd hun staatshoofd. De definitieve waarde van de euro is vastgesteld op 2,20 (afgerond). De waarde is bekend. Met maar liefst vijf cijfers achter de komma. Deze vastgestelde waarde is de officiële omrekenkoers voor alle berekeningen tussen euro en gulden Na het omrekenen, mogen eindbedragen worden afgerond op twee cijfers achter de komma, de eurocenten. Daadwerkelijk betalen met euromunten en -bankbiljetten kan vanaf 1 januari 2002. Dan vindt u de euro in uw portemonnee, maar u kunt hem al veel eerder tegenkomen, op bankafschriften bijvoorbeeld. De euro wordt van ons allenu in 2002 oering euromunten Buratunlrbitjrtteo

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5