Tijd voor dialoog met het heelal C Werkgelegenheid ZATERDAG 2 JANUAR11998 Een kruising tussen Carl Sagan en Madonna wordt ze genoemd, Fiorella Terenzi, een Italiaanse doctor in de astrofysica, die in de Verenigde Straten werkten furore maakt als wetenschapper, schrijfster en performer. Ze weet muziek te distilleren uit haar observaties van sterren, geeft concerten compleet met kosmische striptease en predikt en passant een nieuwe culturele revolutie. „Ik wil wetenschap, kunst en gevoel verenigen. 1 en hemels lichaam dat hemelli- I i chamen bestudeert. Het mag ge- zegd, want la dottoressa Fiorella Terenzi gooit nadrukkelijk haar vormen in de strijd, of ze nu professoren in een universi teitsaula toespreekt, gast is op een internatio naal computercongres, een workshop doet of als performer in een concertzaal staat. Ze verschijnt op gevaarlijk hoge naaldhakken en gehuld in een zwarte strakke creatie met dui zelingwekkend decolleté. Lange blonde ha ren omgeven een knap driehoekig gezicht met daarin twee wijd uiteenstaande, aman- delvormige bruine ogen. „Ik ben Fiorella", zegt ze en lacht bijna verlegen. Ze verbaast zich kinderlijk over de verbazing die ze te weegbrengt. Sensueel en op een mystieke manier sereen. Een tweede Madonna, zoals ze is genoemd, of de echte? Nu het nieuwe millennium nadert, melden zich veel personages met goede contacten met het bovenaardse, maar weinigen doen dat met de kennis van zaken die horen bij de exacte wetenschapper. Fiorella Terenzi is een in Milaan cum laude afgestudeerd natuur kundige met een in Los Angeles aan de be faamde MIT universiteit behaalde specialisa tie in astrofysica. Ze zegt nu de 20e eeuw af loopt dat ze niet alleen het universum wil ob serveren en analyseren. Ze wil er deel van uitmaken, 'om een ander soort wijsheid te vergaren'. „Ik ben ervan overtuigd dat het moment aangebroken is om een dialoog aan te gaan met het heelal. -We zijn in de val gelopen van de 20e eeuw en hebben onszelf ervan over tuigd dat de gnige kennis die je van het heelal kunt verzamelen die van het objectieve gege ven is. We negeren de waarheid die in ons emotie en poëzie kan doen ontsluiten. We zijn doof voor de muziek van de sterren." Een revolutie is nodig en volgens Terenzi kan alleen een vrouwelijke wetenschapper de noodzakelijke brug slaan tussen kille analyse en warme menselijkheid. Ze wil terug naar de tijd, 'nog voor de Grieken', waarin het univer sum werd gezien als een vrouwelijke vorm met vrouwelijke gevoeligheid en dito seksua liteit. „Besef dat voor de intrede van het pa triarchaat onze planeet werd gedomineerd door \TOuwelijke goddelijkheid die stond voor alle krachtgn van het universum. Voor oorlog en vrede, voor trouw en promiscuïteit; voor moederlijke liefde en bloedige vernieti gingsdrang. Maar boven al voor het leven, voor een universum dat zichzelf bleef ver nieuwen." Drijfveer Die nieuwe koers komt niet uit het niets val len. Terenzi stelt dat ze van kinds af aan de vraag met zich meedraagt of ze deel uit maakt van het universum, en of dat univer sum weet dat ze bestaat. „Dat is mijn drijf veer. Ik wil weten wat het heelal je kan leren over je eigen leven, en of het kan aangeven hoe je innerlijke universum te construeren." Dat 'er meer is', werd Terenzi duidelijk toen ze als kind met haar oma, zoals zo vaak, naar de sterren keek. „Ik werd bevangen door een weldadig gevoel op de hoogte van mijn borst. Het gaf me een grote sereniteit maar zadelde me ook op met een wanhopige wens. Ik begreep niet wat het was, totdat een hond begon te huilen en ik begon te zingen, zon der woorden, naar de hemel boven mij. Mijn oma zei het te herkennen, maar pas latei- toen ik studeerde en kennis kreeg van de Big Bang, begreep ik het. Het was het eerste en ook het laatste lied: een crescendo van vibra ties, uitmondend in-die geweldige explosie die tijd en ruimte, en vervolgens planeten en leven creëerde." Fiorella, wat bloempje betekent in het Itali aans, bracht dagen en weken achtereen door onder de meest geavanceerde telescopen van de hele wereld, maar had daar andere erva ringen dan de gemiddelde astronoom. De hemellichamen vindt ze sensueel. „Als ik Ori on - God, held, krijger, zoon van Poseidon - observeer, raak ik snel gevangen door zijn licht. Ik voel zijn blik. Zijn vurige explosie van passie doet mijn hele lichaam trillen. Orion brandt en ik met hem. Ik voel me mee ge sleurd in de kolossale blauwe en purperen stofwolken van mijn hemelse minnaar. Ik ben opgewonden, kloppend als de jonge ster ren die worden gevormd in die wolk. Ik heb visioenen van werelden die exploderen en zich vermenigvuldigen. Ik voel dat Orion mij aanraakt door zijn licht, dat het leven in mij wordt gecreëerd." De Italiaanse professoren van Terenzi deel den deze aanpak niet echt. En ze waren hele maal wantrouwig toen ze aangaf de waarne- Fiorella Terenzi: „Ik voel me mee gesleurd in de kolossale blauwe en purperen stofwolken van mijn hemelse minnaar." foto cpl De boodschap van la dottoressa Terenzi mingen om te willen zetten in geluid. Ze re deneerde dat het materiaal dat wordt verza meld door radiotelescopen en op papier be landt, te weinig vertelt. „Ik vermoedde dat er parallel aan het zichtbare universum een hoorbaar universum moest zijn. Ik besloot me te concentreren op Centaur A, het dichtstbijzijnde 'hoge energie sterrenstelsel' dat radiogolven uitzendt van 1 miljard tot 1000 miljard Hertz. Ik realiseerde me dat de sterren te beluisteren moesten zijn door in tensiteit en frequentie, want die codificeren zowel radiogolven als muzikale noten. Dat was de sleutel!" Terenzi vertrok naar Los Angeles en werkte daar in centra voor experimentele muziek van verschillende universiteiten. Ze bewerkte met geavanceerde computerprogramma's het materiaal dat de radiotelescoop 'Very Large Array' in Nieuw Mexico verzamelde van de 'UGC 6697'. Dit sterrenstelsel bevindt zich op 180 miljoen lichtjaren afstand van de aarde. „Op een dag lukte het de radiogolven te transformeren in geluid: het waren pulse rende tonen, superieure harmonieën van ho ge frequentie vermengd met achtergrondge luiden. Suggestief, etherisch, gewelddadig, maar alles zo voltrekt anders dan wat wij kenden." De ontdekking veranderde het leven van Terenzi. „Het geluid drong in mijn ruggen graat, kwam via het zenuwstelsel uit in mijn hersenen, en maakte me los van mijn aardse ankers. De sensatie was overrompelend: ik dacht deze geluiden hebben de ruimte door kruist gedurende 180 miljoen jaar. Deze sym fonie wordt uitgezonden toen op de aarde het Jurassic tijdperk heerste. Mijn hart ont plofte. Ik luisterde naar een echo van het sterrenstelsel UGC 6697, zoals het was in de prehistorie!" Afscheid De ontdekking van de 'akoestische astrono mie' leidde tot een academische specialisatie, publicaties, prijzen en lidmaatschappen van astronomische gezelschappen, maar ook tot het afscheid van de pure wetenschap. Teren zi besloot zelf nummers te componeren met de 180 miljoen jaar oude muziek, onder het mom 'ik wil deel zijn van die hemelse muziek en de mensen op een nieuwe manier laten genieten'. Ze werd ontdekt door Rolling Sto nes producer Rob Fraboni en de baas van Is land records, Chris Blackwell, die alles op cd zette. A star was bom. Ze besloot haar spreekbeurten uit te breiden met muzikale optredens en geeft nu vooral 'hemelse con certen'. Hoe is die muziek? Op de eerste CD 'Music from the Galaxies', zijn vooral de onbewerkte geluiden te horen van de 'UGC 6697': ze doen denken aan bubbelend water, astmati sche ademhaling, aanzwellende en weer af nemende stormen ('Stellar Wind') en vibre rende ijzeren platen zoals die in hoorspelen werden gebruikt ('Plasma Waves'). Ook zijn er opzwepende ritmes ('Galactic beat') en ex plosieve stukken zoals 'Collision', veroor zaakt door deeltjes die op elkaar botsen met de snelheid van het licht. Muziek die perfect past in de traditie van New Age. De bijdragen van Terenzi, of zoals zij het zelf noemt, haar duetten van het universum, zijn onderbouwd met arrangementen voor harp en synthesizer, een beetje in de stijl van laat werk van Dire Straits. Soms zingt ze, of beter het is geen zingen wat ze doet, maar een soort extatisch fluisteren, en dat is na tuurlijk logisch gezien de emotie die de ster ren in een mens volgens Terenzi losmaakt. Toen ze eens in een enorm auditorium van een universiteit een lezing moest geven, en haar sterren liet horen, ging volgens haar een grote schok door het publiek heen. „Mannen, vrouwen, jongens en meisjes, iedereen begon te dansen bij het horen van Quantum Me chanic." Ze raakte zelf ook bevangen en deed voor het eerst 'als in een erotische trans' de 'kosmische striptease' die nu vast onderdeel van haar programma is en volgens haar de logische transformatie symboliseert van we tenschapper naar performer. „Ik ontdoe me langzaam van de kuise witte laboratoriumjas, gooi de zwarte bril weg, schud mijn haren los en dans in een metalen korset en zilverkleurig minirokje. Ik voel me bevrijd en mezelf. De striptease is de synthe se van mijn ontwikkeling, van onvrouwelijke wetenschapper naar vrouwelijke weten schapper; van humorloze professional naar fantasievolle lerares; van sobere conferentie ganger naar kosmische reiziger. Een vriend noemde me na dat eerste optreden de Car men van de astrofysici, en dat is het mooiste compliment, want ook Carmen van Bizet zoekt de vrijheid, vecht tegen seksuele onder drukking, maakt zich los van een door man nen geconditioneerde omgeving." Een spiegel Heeft Fiorella Terenzi een boodschap? Ze wil dat de mensen de opwinding begrijpen die het reizen door.het universum teweegbrengt. Op basis van de overtuiging dat het univer sum leven is en de atomen van de sterren zich vermenigvuldigen als die van ons li chaam, stelt Terenzi dat de sterren een spie gel kunnen zijn die ons de mogelijkheid geeft onszelf beter te begrijpen. „De sterren leren over leven en liefde; vechten en bovenko men; slagen en mislukken. Ik wil dat iedereen hoort hoe de muziek uit het heelal resoneert met de muziek van onze harten." Voor Terenzi staan de sterren voor een seksuele bevrijding, een afscheid van een door priesters en nonnen beheerste jeugd. Tegelijk hebben die sterren van haar een su per geseksualiseerd wezen gemaakt. Ze ver telt met graagte over eeuwig durende orgas- mes in de ruimte, zoals van die van de twee aan elkaar gekoppelde sterrenstels 'Mice', en de rillingen die ze voelt bij het observeren van een komeet. „Het is de meest mannelij ke, meest verleidelijke en in potentie meest gewelddadige van alle hemellichamen. Een soort van kosmische spermatozoa op zoek naar de vruchtbare grond waar hij zich in kan boren." EELC0 VAN DER LINDEN Onze Taal Jaren geleden heb ik hem voor het eerst ontmoet, professor B., op een feestje van gemeenschappelijke vrienden. Een internationaal beken de bioloog, en in kleiner kring ook bekend omdat hij Surinaamse mu ziek op de blokfluit spelen kan. Dat leek me wel wat. En omdat ik om de hoek woonde, ging ik een blokfluit halen, enigszins tegen de zin van de gastvrouw ('Hé Kees, je gaat toch niet wéér Surinaams blokfluiteren?! De ware kunstenaar laat zich echter niet bidden, zeker niet als er een blokfluit voorhanden is en als er al enkele glazen wijn gedronken zijn. Het was heel mooi. Tegenwoordig stuurt professor B. mij af en toe een brief over taal. Deze keer ging het over het woord 'werk gelegenheid'. Hij schrijft me: 'Wat ik echt niet begrijp, is dat een normaal mens spreekt over EETgelegenheid, DRINKgele- genheid, SLAAPgelegenheid en ZWEMgele- genheid; waarom zegt men dan werkgeLE- GENheid? Er moet toch een reden zijn om zo'n rare klemtoon te gebruiken?' Laten we eerst vaststellen dat lang niet ie dereen 'werkgeLEGENheid' zegt, want sommigen zeggen 'WERKgelegenheid'. Maar het is zeker waar dat werkgeLEGEN heid ook gehoord wordt. Volgens de jongste editie van de dikke Van Dale is 'werkgeLE GENheid' zelfs de enige mogelijkheid. In de vorige editie, die van 1984, werd gezegd: 'het accent wisselt', oftewel: het komt alle bei voor. Aanvankelijk gaf Van Dale enkel "WERKgelegenheid'. Leggen we de verschil lende edities naast elkaar, dan zien we de ontwikkeling: eerst de klemtoon vooraan, vervolgens bestaan beide mogelijkheden, en momenteel kent Van Dale enkel nog de klemtoon op de derde lettergreep. Ik ver moed dat Van Dale daarmee vooruiüoopt op de ontwikkeling: het is nog niet zover. Maar de ontwikkeling is wel duidelijk. Aan vankelijk lag de klemtoon vooraan, en de laatste decennia verschuift die meer en meer naar de derde lettergreep. Van Dale noemt het woord voor het eerst in de 8ste druk: 1961. Koenen vermeldt het voor het eerst in zijn 23ste druk: 1952. Het ziet ernaar uit dat het dus een naoor logs woord is. Koenen zowel als Verschue- ren kennen tot op heden enkel 'WERKgele genheid', hetgeen me niet meer helemaal juist schijnt. Van Dale is op dit punt wellicht te modem, Verschueren en Koenen hebben een ontwikkeling gemist. Maar nu de vraag: is de (nieuwe) klem toon van 'werkgeLEGENheid' raar, zoals mijn blokfluitende en geleerde vriend schrijft? Dat staat nog te bezien. Ik denk dat die klemtoon helemaal niet raar is, en vol komen past in het systeem van onze taal. Om dat in te zien, moeten we eens letten op de betekenis van deze woorden. Een eetge legenheid is een gelegenheid om te eten, een slaapgelegenheid is een gelegenheid om te slapen, en zo bij bijna alle gelegenhe den. Maar je kunt niet zeggen dat een werk gelegenheid een gelegenheid is om te wer ken. Kijk, dat is van belang. Het hele rijq'e woorden op '-gelegenheid' (minus 'werkge legenheid') zijn samenstellingen, waarvan de betekenis volgt uit de delen. Maar bij 'werkgelegenheid' is dat niet (meer) het ge val. Dat heeft een betekenis die we niet kunnen afleiden uit de delen. Welnu, het is in onze taal zo gesteld dat in samenstellingen de klemtoon op het eerste element ligt, het onderscheidende of bepalende element. Vergelijk bijvoorbeeld WIJNglas, DAKgoot, KEUKENdeur en PROEFexamen. In andere woorden, woor den die geen samenstelling zijn, gelden an dere regels voor de plaats van de klemtoon; vergelijk bijvoorbeeld: baNAAN, onge- HOORzaam en kandiDAAT. Wat er nu gebeurt is dit: het woord 'werk gelegenheid', een betrekkelijk jong woord, had aanvankelijk de klemtoon op de eerste lettergreep, net als alle andere woorden op '-gelegenheid'. Maar omdat de betekenis daar eigenlijk niet mee strookt (het is geen gelegenheid om te werken), verplaatst men intuïtief, maar intuïtief goed, de klemtoon naar elders. Dat is overigens geen uitzonderlijk ver schijnsel. Om dezelfde reden zeggen we naast 'BROODachtig' en 'AAPachtig' ook 'reusACHtig' en sommigen ook al 'fabel- ACHtig' en 'zenuwACHtig'. Als de betekenis verschuift, zal de klemtoon zich aanpassen aan de nieuwe toestand. 'Reusachtig' bete kent al lang niet meer 'zoals een reus', en bijgevolg is het feitelijk geen samenstelling meer, en dus gelden er andere regels voor de positie van de klemtoon. Waaruit maar weer eens blijkt dat het toch heel goed was dat ik toen die blok fluit ben gaan halen, want anders waren.wij allicht zo goed niet met elkaar geweest, ik zou geen brieven gekregen hebben en ik zou nooit op het idee gekomen zijn dat het woord 'werkgelegenheid' aan het verande- JOOPVAN DER HORST universitair docent Nederlands

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 39