M Wilde plannen, mislukkingen en grootse feesten T 'In 3000 geen zi bewoners meer op s Z Hugo Choufour wil spektakel in Leiden De laatste - volgens astrologen - totale maansverduistering van dit millennium, op 16 september 1997 vastgelegd rond de Sint Luca kerk ten zuiden van het Italiaanse Bologna. Het beeld werd met ruime tussenpozen drie keer belicht waardoor dit bijzondere effect ontstond. foto reuters vincenzo pinto De Groenoordhallen blijven zo goed als zeker leeg met oud en nieuw 2000, net als heel veel andere grote zalen in de Leidse regio. Maar wie voor honderd man een millenniumfeest wilgeven, stuit op zaaleigenaren die geen brood zien in zo'n bescheiden gezelschap. Plannen voor grootse feesten op de grens van het tweede en derde millennium sneuvelen door gebrek aan belangstelling. Maar aan de andere kant zal de nacht van de eeuw ook in de Leidse regio niet stilletjes voorbij gaan. Een blik vooruit op de festiviteiten rond de volgendejaarwisseling. jeerd Scheffer. directeur van de I VW, loopt al sinds 1986 met wilde plannen rond. Eerst wilde hij oud en nieuw 2000 met vijf- tot achthonderd man op een cruiseschip vieren. Maar toen hij na zes jaar nog maar zestig man bij elkaar had. ging dit idee de vuilnisbak in. Dan maar ge woon een groot feest geven. Scheffer was ad viseur bij de groep die een jaar geleden het initiatief nam voor een groot feest met 10.000 mensen in de Groenoordhal. Maar ook dat plan sneuvelde. En nu? ,,Nu zijn we met de hele familie bezig om in een bollenschuur een feest te geven voor 150 man. Dat lijkt me wel een gepast alternatief voor alle plannen die we eerder hadden." Scheffer is niet de enige organisator die mocht ervaren dat het organiseren van een groot millenniumfeest niet eenvoudig is. Za len zijn duur en schaars door een gebrek aan personeel. Artiesten rekenen zonder blikken of blozen vier maal hun normale prijs. Aan de andere kant hebben de meeste mensen geen zin om lang vantevoren al te bepalen waar zij het begin van het nieuwe millenni um gaan vieren. De verwachtingen van fees ten met duizenden bezoekers blijken nogal eens veel te hoog gespannen. „Voor velen is de millenniumwissel te speciaal om met 600 dronken mensen ergens in een zaal te vie ren". analyseert Ton Kooloos de situatie. Kooloos. eigenaar van Treslong in Hille- gom en partycentrum La France in Oegst- geest, viert de volgende jaarwisseling thuis. Als er niet ineens een heel grote klant langs komt die voor een paar duizend man een feest wil geven, zijn beide gelegenheden ge woon dicht met oud en nieuw. „We hebben wel een beetje zitten rekenen of het mogelijk was om iets te organiseren. Maar ik moet mijn personeel drie, vier keer zoveel betalen Hugo Choufour in het Van der Werfpark. „Het zou toch triest zijn als Leidenaars massaal naar Amsterdam of Den Haag zouden moeten voor een groot feest.foto henk bouwman als normaal, en artiesten schroeven hun nor male gage enorm op. Moet ik dan voor Lee Towers 30.000 gulden gaan neertellen? Wat dien ik mijn gasten dan te rekenen....?! Dat worden feesten van 350 gulden per persoon, en dan heb je nog vrij eenvoudig eten. Dan is de prijs-kwaliteitsverhouding helemaal zoek." Toch worden er her en der in de regio nog wel wat feesten georganiseerd. Jan de Winter, voorzitter stichting Bevor dering Centrale festiviteiten Katwijk (BSK), wil her dorp van de eeuw neerzetten. Het is een spectaculair plan: een groot tentenkamp dat plaats biedt aan 10.000 mensen! In dat tentendorp moeten tussen Kerstmis en 1 ja nuari allerlei activiteiten worden georgani seerd, met als afsluiting een 'knallend-kur- kenfestijn' op oudjaarsnacht. De Winter is heel optimistisch. „We zitten op een budget van twee ton, waarvan het tentendorp alleen al de helft opslokt. De financiële dekking is al voor 75 procent rond. Allerlei bedrijven en de gemeente willen zich garant stellen. We zijn ook al in vergevorderde onderhandelingen met de leveranciers." In Hillegom en Hazerswoude-Dorp zijn groepen vrienden al jarenlang aan het sparen voor een groots feest. „We hebben nu ruim 400 mensen en moesten een ledenstop in stellen", meldt Hillegommer Frans van Kam pen trots. „Ik denk dat we wel honderd man meer hadden kunnen krijgen." Van Kampen begon vijf jaar geleden met negen bevriende stellen na te denken over de eeuwwisseling. Na een jaar werd besloten hotel-restaurant De Nachtegaal van Lisse met 144 kamers en alle zalen volledig af te huren. Inmiddels is het programma zo goed als klaar en neemt de belangstelling voor het feest alleen maar toe. „Wat ons geheim is? Ik denk het enthousiasme van de hele groep. We hebben er nog steeds heeKerg veel zin in. Wat ook meespeelt is het feit dat mensen die tussentijds afhaken hun geld kwijt zijn. Dat geeft ons de zekerheid die we nodig hebben om een goed feest te organiseren." Hazerswoudenaar Kees de Gelder rekent ondertussen op duizend bezoekers'voor een feest waar al sinds 1993 zestig plaatsgenoten voor sparen en dat volledig door vrijwilligers wordt gedraaid. „We moeten hoogstens wat mensen inhuren voor de kinderopvang", ver telt hij. „Ook artiesten zoeken we in eigen kring. Dat werkt veel beter dan dat je topar tiesten inhuurt. Een topartiest past ook niet in ons thema." Het Alphense bedrijf Tango Events wil de jaarwisseling vieren met een 'Millenniumga la' in de Rijnstreekhal. De organisatoren gaan uit van een entree van tussen de 100 en 150 gulden. Dan zijn de inwoners van Zoeter- woude-Dorp een stuk goedkoper uit. Zij kun nen voor vijftien gulden de eerste uren van het nieuwe millennium vieren in sporthal De Klaverhal. In Leiden lijkt het na het stuklopen* van eerdere plannen rustig te blijven met oud en nieuw. Bij de gemeente is tot nu toe pas één vergunning aangevraagd voor een nachtelijk feest. Hugo Choufour. sinds enige maanden eigenaar van het theehuis bij het Van der Werfpark, is de initiatiefnemer. Hij wil in het park artiesten en een conferencier laten op treden om op het moment suprème met alle bezoekers door een soort gordijn symbolisch het nieuwe millennium binnen te stappen. Choufour hoopt op 10.000 bezoekers die op oudjaarsavond vanaf een uur of negen in het park terecht kunnen. „Ik vind het belangrijk dat Leiden eens iets positiefs doet met het park", zegt Choufour. „Er gebeurt hier verder heel weinig. Het zou toch triest zijn als de mensen massaal naar Amsterdam of Den Haag zouden moeten voor iets bijzonders. Wat ik wil, is een groots Leids gebeuren. Misschien dat ik een stukje geschiedenis wil schrijven. Wie weet. Ik loop nu een half jaar met dit idee rond en wacht op toestemming van de gemeente. Het probleem is dat je met buitenactiviteiten om twaalf uur moet stoppen. Maar ik heb al wel begrepen dat de gemeente een onthef fing kan verlenen tot één uur. Het liefst zou ik tot drie uur doorgaan. Eén keer in de duizend jaar moet dat toch kunnen...?!" RUUD SEP Eén van de opmerkelijkste futurologen wordt, trekt de ij die door Hendriks, Jansen en Klein wen samen. Twe werd opgespoord, is Paul Mantegazza. den erbij geroepel In 'Het jaar 3000, een droom' (Leiden, schuddend hun d 1897) omschrijft hij waarom er in het ters komen eenst jaar 3000 geen zieke aardbewoners meer 'Zeer zwak kind, t| rondlopen: tot het leven.' 'Kind nummer 17 wordt opgeroepen. De moeder bar Een moeder geeft haar kind in handen ze droeve uitspr. van de Hygiënist. Deze legt het op een Hygiënist wendt soort tafeltje. Onmiddelijk wordt het de vraag: 'En. St< kind overspoeld door een lichtbundel, snikt nog luider waardoor het doorzichtig wordt als glas. hoorbare stem 'J Als de Hygiënist het opmerkzaam door het kind over, oj een kijker heeft beschouwd, zegt hij plaatst het in et hardop: 'Nummer 17, Gezond, sterk sluit het deurtje, kind, geschikt voor het leven." Men hoort een Maar dan komt nummer 20, een zeer van een lichte o min kindje, dat bovendien te vroeg ge- is niets meer over boren is. Als het hem in handen gegeven De Britse posterijen vieren het begin van het niei uitgifte van speciale - door kunstenaars ontworp dingen hebben betrekking op historische feiten i nis van de afgelopen duizend jaar. Elke maand w gels uitgebracht. Met het totaal van 48 dat bij de is, denken de posterijen op dit gebied een millen gen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 36