Hang naar het onverwachte 1 Hond leidt baasje op \T ZATERDAG 2 JANUAR11998 Annette van Trigt: 'Het hoeft niet per se sport te zijn Ze heeft zich bij 'Studio Sport' ontwikkeld tot een vast gezicht. Maar Annette van Trigt bewoont allerminst een specialistisch \kje. Bovendien is er nog een oude liefde voor de radio. „Er komt een moment dat ik denk: het is goed geweest, ik moet weer veranderen. portjournaliste Annette van Trigt (Haarlem, moeder van twee kinde ren) is een vrouw in een mannen- leld. ^Studio Sport' heeft tenslotte nog Ids een hoog masculien gehalte. Geen fide gedachte? „Nee hoor. Dan ga ik weer Ifie voor je halen, gaan we gewoon een e gezellig zitten doen. Vrouw in een man- fewereld? Wat moet ik daar nou voor zin- s over zeggen?! Ik doe mijn werk en ik heb naar mijn zin." s toon is gezet. Later, veel later in het ge- Jek toch nog een poging: zou Van Trigt ooit I commentaar bij een voetbalwedstrijd wil- Idoen? ■Nee, néé. Dat kan ik niet en wil ik niet. J is een vak waarin je gewoon je eigen weg let vinden. Ik ben er ongeschikt voor." len andere vrouw dan als voetbalcom- Jntator, zou dat kunnen? ■Indertijd bij Veronica was Lex Harding al- 1 bezig een nieuwe vrouwelijke dj te ont ken. Een moeilijke zaak. Alleen Tineke de Joy had toen iets swingends. Nou, naar een ■uwelijke commentator kun je ook gaan fiken. Maar er één vinden? Ik denk het niet. mannen hebben een stem die ze kun- verheffen. Als vrouwen dat doen, zijn ze ijk een viswijf. Dat klinkt niet. Bovendien: Ji vrouw die een voetbalwedstrijd doet... Ik let je ook eerlijk zeggen dat ik denk dat het Jbliek daar nog niet aan toe is, maar mis- lien overdrijf ik nu wel." Overstap hette van Trigt studeerde aan de pedago- phe academie en stond als invalster een r voor een schoolklas voordat ze in 1*978 iRadio Veronica terecht kwam. „In het on- pvijs had je destijds nauwelijks kans op vaste baan. Radio was mijn hobby, dus ik het net zo goed kansloos bij de om- Ip gaan proberen." Lex Harding, baas van wat toen nog de ■zender Radio Veronica was, zag wel iets in Trigt. „Ik praatte Haarlems en plat, er lest dus nog wel wat aan me gebeuren, lar ik had iets eigens, vond Harding, een len geluid." Bijna tien jaar bleef ze bij Veronica. Ze fed 'ongeveer alles wat los en vast zat, be- ■ve het presenteren van de Top-40', stapte pr naar de VARA-radio, verblijdde de luis- jaar drie jaar met 'Bal op het dak', kwam in htact met de toenmalige chef van 'Studio Jart', Kees Jansma, kreeg een aanbod en ■de wel. pinette van Trigt, aanvankelijk alleen pre sentatrice, later ook verslaggeefster, be kwaamde zich zo zeer dat het publiek haar nu als een vaste waarde beschouwt. Een goeie op televisie dus. Het gekke is dan toch dat het in een gesprek met haar ongemerkt heel veel over radio gaat. „Ik heb er nog steeds warmte voor. Ik houd van radio, vind het een schitterend medium. Terugdenkend aan die bijna tien jaar bij Ve ronica is er overigens eerder een soort nostal gie. Ik heb er ontslag genomen. Het ging ge woon niet meer omdat de commerciële be langen zo groot werden. Bij de VARA ontvin gen ze me met open armen. Bovendien kreeg ik daar wel weer de vrijheid die ze me bij Ve ronica niet meer gaven. Ik kon met 'Bal op het dak' het, denk ik, leukste programma van mijn leven maken." Om haastig daarop te laten volgen: „Al die jaren 'Kletskop' bij Veronica waren natuurlijk ook prachtig. Die woensdagmorgen, met eerst twee uur 'Muziek terwijl u werkt' en dan ik een uurtje met 'Kletskop', iedere week met een andere gast. Het was toen een pro grammering waarmee we als inmiddels C- omroep Veronica het populaire stramien van Hilversum 3 doorbraken. Er werd in die tijd enorm gegoocheld met de radiocijfers, er werd veel gelogen en bedrogen, maar twee miljoen luisteraars hadden we. Absoluut." Een brede glimlach vervolgens: „En, ach ja, 'De stemband' samen met Kees Schilperoort, dat was toch ook heel speciaal. Gewoon gaan zitten met een stapel platen, geweldig, heer lijk, uniek. Dus, nu terugkijkend: het is een .goeie tijd geweest. We hadden erg veel lol met elkaar. Een klein clubje mensen, we wa ren allemaal gedreven. Ja, zo maak je het niet vaak meer mee." Grondig Haar gemijmer proeft naar heel lang geleden. „Nou, lang hè?! Ik schrik er zelf ook van. Om dat ik altijd nog het idee heb dat ik er vol wil invliegen, of het m'n eerste uitzending is bij wijze van spreken. Dat blijf ik houden. Mis schien ben ik wel te serieus, te grondig hoe ik dingen aanpak, maar dat is nu eenmaal mijn stijl. Ik kan niet zonder een zekere, vaste ba sis. Als ik op mijn bek ga, dan wil ik één ding: dat het niet aan mijn voorbereiding heeft ge legen." Annette van Trigt en de sport. Ook dat ver haal heeft bij haar de kern van 'de dingen gaan ze als ze gaan'. „Ik zat nog bij Veronica. Ik was de eerste vrouw die geaccrediteerd werd voor de Tour de France. Het ging - ik begin nu een soort ouwe bok te worden! - Annette van Trigt: „Ik weet datje dingen niet kunt plannen in je leven. Heb ik ook nooit gedaan, maar ik weet dat het toch vanzelf wel weer komt als ik me kwaad maak, zal ik maar zeggen." foto gpd harry verkuylen met de televisieverslaggeving nog allemaal anders. Nu is alles in beeld, toen was het al leen de finishreportage. Ze waren de streep over en het licht ging uit. Wij konden dan 's ochtends op de radio juist eens de dingen brengen die je nooit hoorde, de echte rand verschijnselen. Zo ben ik in de Tour gegroeid, ik ben drie jaar lang drie weken mee geweest. In '87 waren het ook de hoogtijdagen van Ajax. Europa Cup en zo. Er was gewoon geld bij Veronica, dus je kon op locatie. Zo gingen we naar Athene voor de finale. Ik maakte in terviews met Cruijff, met spelers, liet ze 'Mu ziek terwijl u werkt' aan- en afkondigen. Het was eigenlijk een hele radiodag als voorberei ding op die wedstrijd. Op die manier kreeg ik mijn contacten. Uiteindelijk dus ook met Jansma." Ergens in een tussendoortje laat Van Trigt de uitdrukking 'lekker keten' vallen. Het gaat dan over improviseren op de radio, over on voorziene omstandigheden, om van een plot seling niets toch nog iets te kunnen maken. 'Studio Sport' lijkt dan veel meer een keurs- lijf. „Als je het 'Sportjournaal' presenteert, is dat inderdaad zo. Maar in het veld kunnen gekke dingen gebeuren. Het interview met een voetballer is op zichzelf niet moeilijk, maar het gevecht om dat interview te krijgen, om bij die voetballer te komen, daar moet je wel verdraaid handig en slim in zijn. Bij die Champions League nu ook. De hele organisa tie is uit handen gegeven aan een team. Dat team pleegt steeds een soort overval. Het he le stadion wordt verbouwd, verhangen. Alle maal voor de sponsors. Bij Kaiserslautem maakte ik het mee, en nu onlangs weer bij Barcelona: allemaal mannen in pakken die uit hoeken en gaten springen en je almaar willen vertellen wat je niet mag. Waanzin is het. Je kunt alles wel willen regelen, maar sport is tenslotte emotie. Verliest PSV op een onterechte manier van Kaiserslautem. Kun nen die mannen van tevoren met je afge sproken hebben dat je trainer Bobby Robson alleen daar, precies op dié plek mag intervie wen. Maar die Robson is dus kwaad, loopt weg. Ik ga hem achterna, godzijdank deed ik dat, want je denkt toch niet dat iemand die man nog staande had kunnen houden op het streepje dat daarvoor getrokken was!?" Maar als het allemaal lukt, is het toch nog leuk? „Nee, ik vind dat te ver gaan. Het is ge woon een vervelend gevecht. Dat ik denk: laat ons nou gewoon ons werk doen. Want je bent dan bijna in staat om zo'n regelende man een knal te verkopen." Verschil „Ik heb het WK-hockey gedaan dit jaar. Dat vond ik een verademing. Dat hockey, en alles wat je er omheen aantreft, ja, daar voel ik me wel heel erg in thuis. Toen ze wereldkam pioen waren geworden en ik 's avonds na af loop van de finale nog even in de Galgen waard terugkwam, zag ik Bram Lomans. Hij was nog op z'n blote voeten, met de zwach tels er om, in z'n oranje outfit, hangend tus sen twee vrienden in, zo dronken als een tor. Gewéldig. Die spelers staan dan gewoon tus sen het publiek, iedereen kan ze aanspreken. Dat is dan toch wel waar de sport om begon nen is. Met mekaar gezellig, zo hoort het. Prachtig om mee te maken. Dat betekent niet dat ik een hekel heb aan voetbal, maar het is veel zakelijker, anders en harder. En daar door is er dus ook in wezen meer werk aan de winkel." Bij de Van Trigt van de sport is nu toch ook de radio weer langsgekomen. Sinds enige tijd maakt ze deel uit van het vaste presentatie team van 'Met het oog op morgen'. „Het Oog! Natuurlijk, mooier is er niet! Een droom! Heerlijk dat ik er voor gevraagd ben, ik ervaar het als een soort bekroning. Want als je Het Oog mag doen, zitje in een soort Nederlands elftal van presentatoren. Dat doe je gratis bij wijze van spreken, dat is geweldig, ja, zo voelt dat. En het is ook prima in te passen in mijn leven van nu. Kijk, vroeger, met 'Bal op het dak', was ik drie dagen volop bezig om dat programma in elkaar te steken, en bij Veroni ca was het net zo. Altijd weer op nul begin nen, welke gast, welke invalshoek, boeken le zen, of naar een voorstelling toe. Dat leven kan ik nu iets minder leiden. Tijd ontbreekt. Ik heb twee kinderen. Een van zeven en een van vier. Ik ben volop moeder, ben dag en nacht in bedrijf. Dat is heel enerverend, maar het vraagt ook veel van je tijd. En ik wil het goed doen. Op allebei de fronten. En dat lukt ook redelijk." Uitdaging Een vraag naar haar ambitie leidt onder meer tot: „Onverwachte dingen, waar je op in moet haken. Ik denk dat daar ook mijn kracht ligt. Dat heb ik mijn hele leven ge daan, bij mijn radioprogramma's ook. Ik kan wel iemand heel braaf interviewen en dan klinkt het allemaal goed en netjes, maar dat is voor zo'n luisteraar ook niet spannend. En dus ben ik altijd op zoek. Dat komt nu in mijn televisiewerk natuurlijk iets minder tot uiting, maar toch: ik blijf zoeken naar wat het spannend kan maken. Er moet wat gebeuren, anders zou ik me erg gauw gaan vervelen. Ik weet dat je dingen niet kunt plannen in je leven. Heb ik ook nooit gedaan, maar ik weet dat het toch vanzelf wel weer komt als ik me kwaad maak, zal ik maar zeggen. Dan ik denk het is goed geweest, ik moet weer veranderen. Per se in de sport hoeft niet. Vol gens mij ben ik ook niet zo gestigmatiseerd, en anders wennen ze er maar weer aan." FRANS HAPPEL ooruit! Hoog! Ga zit! Floooss- mi sie! Zo is-ie braaf!' Het is even wennen voor de managers die woonlijk de hele dag praten over marke- igstrategieën, win-winsituaties en outsour- igsmodellen. Het pak met stropdas is inge-, jld voor coltrui met spijkerbroek en het be- laglijke kantoor is verlaten voor ijselijke kou i een snijdende oostenwind. Maar binnen i kortste keren rennen en hossen de verze- Jringsagent, de marketingdirecteur en de ganisatieadviseur fanatiek mee met de bor- :r collies, labradors en flatcoated retrievers. Loopbaanbegeleiders Peter Breed en win Magermans uit Hengelo hebben zelfs rterlijk een nieuwe betekenis gegeven aan in professie. Want vandaag staan ze voor opdracht de honden over een hindernis- lan te leiden. Precies daar waar je het beest lit krijgen en zonder dat hij bezwijkt voor Ie verlokkingen en zijstraatjes onderweg. Hond en mens hebben het reuze naar hun n tijdens de workshop voor effectief com- uniceren, die de titel 'Walk your talk Talk mr dogwalk' draagt. De dag in en rond het eldense Aparthotel is een introductietrai- ng voor een bijzondere cursus die door fee adviesbureaus is opgezet. Honden leren tar de deelnemers hoe ze met hun perso- iel moeten omgaan, het vertrouwen van anten kunnen winnen en lastige werkne- ers kunnen behandelen. De deelnemers 'peten de hond zover krijgen dat hij precies oefeningen doet doe de baas hem op- aagt. De ultieme uitdaging voor manager 1 hond vormt de 'dogwalk', een akelig smal- evenwichtsbalk. ;Zijn managers de gekte voorbij en kunnen niet beter gewoon aan het werk gaan? Max Mooij sr. van 'The Human Factor Consul- nts' uit Borne vindt echter niets vreemds in de cursus. „Managers hebben al tussen dolfijnen gezwommen en paarden moe- n mennen, maar zoiets simpels als het trai- ïn van honden is bij mijn weten nog nooit idaan, terwijl je daarmee toch veel meer pa- jllellen naar de werksituatie kunt trekken", ïrtelt de geestelijk vader van misschien wel komende 'hype' in cursusland. In de workshop wordt gewerkt met goed Nieuwe hype in cursusland De moderne manager heeft al over hete kolen gelopen, heeft de Ardennen overleefd en in zweethutten overnacht. Nu is het de beurt aan honden om de leidinggevende het licht te laten zien. In een bijzondere tiaining leren de viervoeters hun tijdelijke baasjes wat motiveren en leidinggeven is. Organisator Max de Mooij: ,,De hond is een perfecte metafoor voor een medewerker, afdeling of organisatie. afgerichte honden, die gewend zijn hordes te nemen, door buizen te kruipen en door ban den te springen. Ze verstaan allemaal com mando's als 'hoog', 'door' en 'lie down'. Maar net als bij mensen heb je honden en honden. Het teefje Gladys bijvoorbeeld is aanhanke lijk, betrouwbaar, relatiegericht, maar heeft steun nodig, zo luidt de karakterschets die de deelnemers vooraf in handen krijgen. Gladys heeft een collega, die luistert naar de naam Floss. Maar dan moet je de nauwgezette, doch bedachtzame hond wel vriendelijk toe spreken, want Floss moet absoluut niets heb ben van bazige baasjes, zoals dê grompot uit de reclamespot van Commit Arbo. Alle deelnemers krijgen allereerst een 'hon- denkeuzematrix' voorgeschoteld. Daarop kan een cursist aankruisen welke eigenschappen de hond die hij onder zijn hoede krijgt, moet hebben. De chef die wel eens wil leren hoe hij met lastige ondergeschikten moet om gaan, kruist dus vooral de eigenschappen 'ei genwijs' en 'norm betwijfelend' aan. De ver koper die een nieuwe, argwanende klant De rollen even omgekeerd. De hond aan het hoofd van een opleiding! foto gpd werner rauwerdink moet ompraten, kiest voor een hond die hoog scoort op de punten 'bedachtzaam' en 'eenkennig'. Aldus puntentellend komt iede re deelnemer uit op de hond die het meest geschikt is voor het trainingsdoel. Alle deelnemers, hondenkenner of niet, krijgen een bereidwillige hond, die in princi pe iedere tijdelijk baas boven zich duldt. „Ja, het zijn de ideale flexwerkers", beaamt De Mooij. Dan mogen de cursisten naar buiten: eerst lekker dollen met hun hond, hem brokjes ge ven, het beest over zijn bolletje aaien en met touwen ravotten. Vertrouwen opbouwen, heet dat. Dan volgen eenvoudige oefeningen, waarbij de hond over drie hekjes dient te springen. Direct blijkt al dat dit toch niet zo simpel gaat. Een enkele viervoeter raast veel te ver door, een andere keert al na de eerste horde kwispelend naar zijn nieuwe baas te rug die hem hopelijk op brokken trakteert. „Je lichaamstaal is heel belangrijk", doceert Peter Fekkes de beginnelingen. „Alles wat jij doet, wordt door de hond uitvergroot. Dus als je zelf blijft rennen, zal de hond ook door gaan. Communicatie is voor driekwart non verbaal. Alles speelt een rol: je houding, je ge baren, de intonatie en het volume van je stem. De inhoud van wat je zegt, vinden hon den meestal niet zo interessant." Na verloop van tijd krijgt de cursist het trucje door en denkt hij dat hij al een hele Martin Gaus is. Maar dan mag hij ineens niet meer meelopen en moet hij het dier op af stand commanderen. Dan blijkt de hond toch niet dat te doen wat hem wordt toege schreeuwd. Een van de deelnemers, marke tingman Dries Daalderop uit Breda, ver woordt zijn teleurstelling: „Eerst kon Chippie alles en dus liet jk veel aan hemzelf over. Ik beperkte mijn commando's tot het noodza kelijke. Maar ineens lukte het niet meer. Toen werd ik ongeduldig en ging ik mijn stem steeds meer verheffen. Dat had alleen maar een averechts effect." Max de Mooij kan Daalderop uitleggen hoe dat komt. „Wanneer een hond - maar je kunt hier ook lezen een mens - een bepaalde taak zelfstandig kan doen, betekent dat nog niet dat hij andere taken even automatisch zon der aansturing aankan. Dat mag je logischer wijs niet verwachten. Neem dus niet te snel aan dat hij iets al doorheeft. En als het dan niet goed gaat, heeft bestraffen weinig zin. Jij hebt hem zelf te weinig gestuurd. Als je hem dan kwaad toespreekt, wordt hij alleen maar onzekerder. What you give is what you get." Deelnemer Wieger van Dalen uit Harden- berg, adviseur in ethische bedrijfskwestiès: „Je merkt ook heel goed dat taakgerichte in structies pas werken als je eerst een vertrou wensrelatie hebt opgebouwd. De Mooij en Fekkes tonen met hun trai ning perfect aan waarom honden willen presteren. Soms is dat omdat ze hun baasje graag behagen, soms omdat ze gek zijn op het spelletje en soms alleen maar omdat aan het eind van de hindemisbaan een beloning wacht. Deze drie prikkels hebben hun beper kingen, weet De Mooij. „Wie het alleen voor de beloning doet, kan zijn taken met omwe gen, dus minder effectief uitvoeren en aan het eind toch zijn brokken krijgen. Wie erg op de baas is gericht, zal slecht functioneren als die baas er niet is of het zelf niet meer weet. En wie alleen het werk zelf hartstikke leuk vindt, draaft snel door in hobbyisme, hetgeen ook niet effectief is in een bedrijf." Het mag duidelijk zijn: honden zijn net werknemers en net klanten. „Je moet dat niet overdrijven, want er zijn natuurlijk wel ver schillen, maar veel basisprincipes zijn goed te vertalen naar werksituaties. Het gaat erom dat de deelnemers gaan nadenken over hun functioneren, zich afvragen waarom ze soms veel moeite hebben met communiceren en leidinggeven." Dat komt er in deze korte versie van de cursus vaak wel uit. In het cursuszaaltje blij ken veel deelnemers er dagelijkse problemen en misverstanden in te herkennen. De Mooij weet hoe dat komt: „Communiceren is soms te weinig 'walk your talk', oftewel lopen zoals je praat. Deze term is afkomstig van de Sioux-indianen, zoals ze die in de film 'Dan ces with Wolves' gebruiken voor het gedrag van John Dunbar, de soldaat die zijn li chaamstaal inzet om te praten met wolven en indianen." Na afloop zijn sommige cursisten zo moe als een hond, maar allemaal hebben ze een fantastisch en leerzaam dagje uit gehad. Wel denken ze verschillend over het praktische nut ervan. „Die honden zijn heel primair in hun gedrag, maar je krijgt geen feedback van ze", mompelt Peter Breed. „Het moet eerst bezinken, dan krijg je mis schien door wat het nut ervan is", filosofeert Daalderop. In elk geval zijn alle cursisten er na een dagje ravotten in de wei wel achter gekomen dat grommen en afblaffen een ge drag is dat echt niet werkt. Maar ook te gretig vriendjes willen worden met je hond. kan een taakgerichte aanpak tegenwerken. En verder moet je je opdrachten aanpassen aan het competentieniveau van je hond. „Een hond die voortdurend te makkelijke opdrachten krijgt, wordt minder enthousiast, een hond voor wie de lat steeds te hoog ligt, wordt on zeker", doceert de Bomse adviseur. Me zich via deze cursus wil bekwamen, moet rekenen op een uitgave van ongeveer duizend gulden per dag. „Voor het grootste deel aftrekbare kosten en een heel gebruike- lijk tarief voor trainingen", relativeert De Mooij. De organisatie-adviseur gaat nu samen j met het echtpaar Fekkes het land in met hun 1 reizende hondencircus om het bedrijfsleven te laten kennismaken met het nieuwste feno meen in managersland. Dat wordt dus heel veel pootjes geven. JANRUESINK

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 35