Een premier heeft geen vrienden 1* Premier Kok neemt in een Utrechtse zaal in alle rust zijn speech door, vlak voor de start van de verkiezingscampagne vorig voorjaar. ZATERDAG 2 JANUAR11998 Iedereen kent Wim Kok Hij speelt de hoofdrol in een film - de documentaire 'De keuken van Kok'. Er is een boek over hem geschreven. Bijna dagelijks staat zijn naam in de krant. Wim Kok. Minister-p/esident van zijn tweede paarse kabinet. Voorman van de PvdA. Gewaardeerd Europees regeringsleider. Iedereen kent en waardeert hem, ook al is de glans er een beetje af. Een portret van een 'gewoon' mens in de ivoren toren van de macht. M-JMl ltijd op je hoede zijn. Dat doet E wat met een mens." Jo Ritzen, voormalig minister van On derwijs en collega van Wim Kok in twee kabinetten, is nog steeds een beetje verbaasd en geëmotioneerd. Wim Kok heeft hem een 'vriend' genoemd. ,,Ik had dat niet gedacht." Peinzend: „Nadat je weg bent, kun je vrien den worden. Kok was altijd bang dat ais hij mij een vinger gaf, ik de hand nam. Terecht. Die voorzichtigheid heeft hij echter bij ieder- Of- het ooit echt van een vriendschap zal komen? ,,De politiek kent maar zelden blij vende vrienden", zegt Erica Terpstra, WD- politica en staatssecretaris in het eerste kabi net Kok. Terpstra is zeer op Wim Kok gesteld geraakt, maar ziet hem nu nauwelijks meer. Zo gaat dat in de politiek, weg is weg. Zelfs Ruud Vreeman, waarnemend voorzitter van de PvdA," vindt zichzelf geen vriend. „Ik vind dat ik op een gewone manier met hem omga. Er is geen afstand in onze relatie. Maar een vriend? Absoluut niet. Ik ben een collega, die al lang met hem optrekt. We hebben belang stelling voor dezelfde dingen." Het Torentje van de macht is een eenzame plek. Wim Kok zit dit jaar tien jaar in het staats bestuur, waarvan vijf als premier. Daarvoor was hij in de Tweede Kamer en vakbond ac tief. Ook al kent Nederland geen persoonlijk heidscultus, Wim Kok is in drie decennia tijd publiek bezit geworden. Extreem nuchter Tegen de verwachting in, wellicht. Wim Kok is geen mens die warme gevoelens losmaakt. Hij is extreem nuchter, kleurloos zelfs. Hij speelt zijn rol en doet dat behoedzaam, af standelijk, functioneel in zijn relaties met an deren. „Hij is voorzichtig. Gedistantieerd in per soonlijk commitment. Hij wil mensen niet bevoordelen. Daarin is hij heel precies. Hij wil niet verzeild raken in nepotisme. Alle schijn van dienst en wederdienst vermijden", zegt Ruud Vreeman. Rondom Wim Kok cirkelt geen kringetje van vriendjes en vertrouwelingen. Volgens een naaste medewerker van Kok is geen en kele PvtjA'er minister of staatssecretaris ge worden, omdat Kok dat nu zo graag wilde. Dergelijke verplichtingen wil hij niet. Dat hij beschuldigd werd van vriendjespolitiek bij de benoeming van Johan Stekelenburg tot bur gemeester in Tilburg heeft hem nog een jaar dwars gezeten. De relaties zijn hoogstens ka meraadschappelijk, want de premier houdt afstand. Het gebrek aan vrienden maakt van Kok echter geen eenzaam mens, zegt Terpstra. „Als hij een andere baan had gehad, had hij denk ik ook geen grote groep mensen om zich heen. Dat ligt in zijn karakter. Maar als hij wil kan hij de afstand overbruggen. Alleen voor hem hoeft dat niet." Bovendien heeft hij Rita, zijn maatje. Zij is de klassieke echtgeno te: klankbord en praatpaal. Imago Wim Kok heeft het imago van een doodge wone Nederlander. Doe maar gewoon dan doe je gek genoeg. Fatsoenlijk, betrouwbaar. Iemand die zijn eenvoudige komaf en vak bondsverleden nooit vergeten zal. Altijd op zoek naar compromissen en draagvlak, maar niet onfeilbaar. Zijn narrigheid is legenda risch, emoties zijn sporadisch. Zo kent ieder een Wim Kok. Zo is hij ook, toch? De publieke figuur Wim Kok verschilt niet van de privé-persoon, wordt er in zijn omge ving gezegd. „Er is meer dan wat de buiten wacht van Wim Kok ziet. Maar dat betekent niet dat je een fagade ziet en de binnenwe reld anders is. Wat je ziet is de beperking van wat hij wil laten zien", zegt Erica Terpstra. Vreeman: „Ik kan het niet onderscheiden. Hij is als politicus wel meer op zijn hoede. Maar er zijn geen twee Wim Kokken. De speur tocht naar de mens achter Wim Kok levert geen ander beeld op. Een publiek gezicht to nen, dat is veel te ingewikkeld voor die man." Er zijn twee kanten die het grote publiek zelden van hem te zien krijgt. Zijn humor en emotie. „Wat niet veel mensen weten is dat hij geestig is. Een aanstekelijke lach heeft. Hij kan je zo'n blik van verstandhouding toewer pen", zegt Vreeman. Ritzen vindt zelfs dat Kok de woordkunst van een cabaretier heeft. „Maar altijd in beslotenheid. Hij wordt ten onrechte als losbol gezien." „Wat hij niet wil laten zien zijn emoties die hij niet functioneel vindt. Die hij voor zich zelf wil houden", zegt Erica Terpstra. Als hij toch zijn gevoelens toont - zoals onlangs bij zijn bezoek aan de weduwe van Allende - dan is hij daardoor overvallen. „Het verbaast me niet dat hij daardoor ge roerd was", zegt Vreeman. „De essentiële dingen in het leven zijn z'n fascinatie. Niet het politieke bedrijf. Hij is een beheerste man, maar er zitten wel emoties in hem." Een bijzonder moment voor Vreeman was de manier waarop Kok de verkiezingsoverwin ning beleefde. „Verstilde emotie. Het gevoel van 'ik heb het gered', heel introvert." Politici staan normaal gesproken niet als erg betrouwbare lieden te boek. De bekend ste politicus van Nederland, Wim Kok, daar entegen wordt geroemd vanwege zijn eerlijk heid. „Hij is een nette man, rechtdoorzee, geen draaikont. Ook al heeft hij zijn streken, hij besodemietert je niet", zegt iemand die jaren met hem is opgetrokken. Bert de Vries, CDA-minister van sociale za ken in het derde kabinet-Lubbers: „Hij speelt geen spelletjes. Hij is zakelijk politiek. Een prima man, omdat je het gevoel hebt niet be lazerd te worden. Je kunt open zijn, zonder dat dat vertrouwen verkeerd gebruikt wordt." „Hij houdt je nergens buiten. Hij heeft geen dubbele agenda. Dat is tamelijk uniek in de politiek", zegt Dig Istha, voormalig campag neleider van de PvdA. „Kok is tactisch, maar tegelijkertijd betrouwbaar. Als hij afspraken maakt, komt hij ze na", zegt Ritzen, die eraan toevoegt dat Kok overigens zelden afspraken maakt. Wim Kok kan wel een schrik voor zijn om geving zijn. Iedereen die hem kent uit zijn periode als minister van financiën heeft on der de terreur van zijn slechte humeur moe ten lijden. De ene tegenvaller stapelde zich op de andere. Het ging slecht met de PvdA in de peilingen, het mes moest met steun van de PvdA in de WAO, PvdA-staatssecretaris Elske ter Veld trad af en dan kwamen er ook nog verkiezingen aan die Wim Kok moest zien te winnen. „Het was heel erg. Het was nooit goed. Die nukkigheid was echter niet op jou persoonlijk gericht. Het was gewoon omdat de dingen niet liepen, de stress", zegt een vroegere me dewerker. Oud-minister De Vries herinnert zich de buien van Kok ook nog levendig. „Dat narrige had hij als voorzitter van de FNV en PvdA al. Maar hij had nu een geweldige werk druk. En hij moest een onaangename bood schap brengen in de partij. Op het ministerie zullen ze het er wat moeilijker mee hebben gehad dan wij. Als collega's accepteer je toch wat minder. Dan zeiden we: zet je er toch overheen." Kribbigheid Toch is het narrige ook in mooie tijden niet verdwenen. Als Kok te veel aan zijn hoofd heeft, speelt zijn kribbigheid op. „Hij is het tegendeel van een knorrig man. Maar als hij zich ergert, zucht en steunt hij. Als het lang dradig is, als er vervelende beslissingen geno men moeten worden, dan kim je wel zien dat het 'm geen plezier doet", zegt Terpstra. Als je je werk niet naar behoren uitvoert, of din gen doet waarmee hij het niet eens is, dan kan hij hard zijn, zegt iemand die voor hem werkt. „Zonder aanzien des persoons." De zwarte periode op Financiën heeft Wim Kok gemaakt tot wat hij nu is, meent Bert de Vries. „Tien jaar oppositie had ertoe geleid dat de PvdA een niet-realistisch beeld had Van wat je met politieke besluiten teweeg kan brengen. Toen de PvdA zelf het heft in han den had (vanaf '89, red.), kwamen ze erachter dat het links niet anders kersen eten is dan rechts. Dat heeft Kok wel gevormd." Vree man: „De atmosfeer was toen heel anders. Van dag tot dag denken: hoe verdelen we de pijn. Het was de allerzwaarste periode in zijn leven. Mentaal een dieptepunt." De Vries: „Hij heeft een aantal moeilijke WW a*- - w Wim Kok wrijft zich 'es over de neus tijdens een gesprek met de Britse staatssecretaris van buitenlandse zaken, Robin Cook, tijdens de Europese top in Wenen, afgelopen december. FOTO AP MARTHA HERMANN beslissingen moeten nemen, waarvan hij wist dat hij zich er niet mee geliefd zou maken. Dat heeft hij bij zijn volle verstand gedaan, in de diepe overtuiging zo aansluiting te hou den met de maatschappelijke werkelijkheid. Qua persoonlijke ontwikkeling is hij van ui terst links naar betrekkelijk rechts gegaan. Dat zou ik me van mezelf niet kunnen voor stellen. Hij kan het echter met overtuiging doen. Ik denk dat hij erin gelooft. Hij is een overlever, een volhouder." Ook in zijn persoonlijk leven heeft Wim Kok tegenslagen gehad. De zoon uit een eer der huwelijk van zijn vrouw Rita, is gehandi capt. „Hij heeft een getormenteerde geschie denis als mens. Daar gaat hij goed en even wichtig mee om", zegt een PvdA'er, die zich ook al geen vriend van Wim Kok wil noemen. Weifelachtig Na vier relatief gemakkelijke jaren, staan er nu weer wat moeilijker tijden voor de deur. De economie zakt ineen. Er is kritiek op de weifelachtige en soms hulpeloze houding van Kok. Allerhande problemen uit de vorige ka binetsperiode komen in alle hevigheid terug. Vreeman: „Het is het beeld van een kabinet dat opruimt wat het vorige heeft laten liggen. Niet offensief. Niet van we gaan het waarma ken." „De vijandiger omgeving vertaalt zich naar Kok", zegt Ritzen. „Iedereen kon op zijn vijf vingers natellen dat paars-2 het moeilijker zou krijgen. Het is meer van hetzelfde. Het nieuwe en spannende is er vanaf. D66 zoekt een plek in het politiek spectrum en maakt soms rare sprongen. Dat gaat ten koste van het kabinet en Wim Kok zonder dat daar re den voor is." Dat er problemen uit Kok-1 zijn blijven lig gen, ligt volgens De Vries aan de manier waarop Wim Kok opereert. „Hij neemt de tijd om te wikken en wegen. Als collega's er niet uit komen, is er te weinig druk vanuit de pre mier om de knoop door te hakken. En dan komt het terug. Dat is een kwetsbaarheid van Wim. Als hij niet zeker is dan is hij weinig be sluitvaardig. Dat is een zwakheid. Je kunt best veel ruimte geven, maar er moet wel een besluit genomen worden dat houdbaar is." Druk De druk op Kok om beslissingen te forceren is groter geworden. Vreeman: „Hij stimuleert mensen het zelf uit te zoeken. Dat werkt ver tragend. Maar de dynamiek van de politiek maakt het af en toe ook nodig iets jachtiger op te treden. Dan moet er iets opgelost wor den. Volgens mij voelt hij dat goed aan. Dan wil hij opschieten." Zal Kok zijn nieuwe ploeg bijeen weten te houden? Het kabinet kan onder grotere druk komen te staan, erkent Vreeman. „Dan zal het niet alleen aan Kok liggen, maar ook aan de weerbaarheid van de ploeg. De persoonlij ke verhoudingen zijn dominant en bepalen of je overeind blijft. Je moet iets met elkaar hebben. Dan kom je eruit." Als de economie inzakt, wordt de consu ment ontevreden en daalt het aantal PvdA- stemmers, constateert voormalig campagne leider Istha. Hij ziet het gevaar vooral vanuit de PvdA zelf ontstaan. „Voor je het weet be ginnen de wetenschappers en gefrustreerde politici weer te raaskallen, om verandering te roepen." Kok is vaak verweten niet bevlogen en visionair genoeg te zijn. Naarmate iemand langer aan de macht is ontstaat er een soort onaantastbaarheid en de neiging tot vleierij. Maar ook Kok maakt fouten en foutjes. Heeft de premier wel ge noeg onafhankelijke denkers om zich heen? „Hij heeft genoeg mensen in zijn omgeving die hem van repliek kunnen dienen. Adelmund en Melkert bijvoorbeeld. Er is geen sfeer van braafheid. Hij creëert geen sfeer van hofhouding. Hij heeft er juist een hekel aan", zegt Vreeman. „Lubbers had in zijn laatste periode geen ander die gelijk aan hem was. Hij stak er met kop en schouders bovenuit. Dat is voor Kok ook zo", zegt Bert de Vries. De CDA'er denkt dat het voor Kok steeds moeilijker zal worden niet met anderen 'mee te gaan denken', zoals zijn voorganger Lubbers dat deed. „Och, Kok heeft niet het idee dat hij een genie is. Hij heeft een rol en die speelt hij zo goed moge lijk. Als hij al last heeft van grootheidswaan zin, dan zal zijn vrouw dat snel onderdruk ken", zegt een aud-inedewerker. In Nederland wordt een politicus boven dien niet zo snel een 'buitengewoon' mens. „Je wordt niet afgeschermd tegen de normale samenleving. Dat geeft je de mogelijkheid je zelf te blijven", analyseert De Vries. Kok wil ook niet anders, weet oud-staatssecretaris Terpstra (Sport) uit eigen ervaring. „Tijdens de Olympische Spelen in Atlanta, ging Kok er met Rita een weekje op uit met een caravan netje. De Amerikaanse geheime dienst wilde wat agenten meesturen. Maar dat zag Kok niet zitten. Als compromis moest hij elke dag even met de CIA bellen. Hij rijdt een klein dorpje in, en gaat bij de sheriff naar binnen. Met de benen op tafel hoort die het verhaal ongelovig aan. Een stoel krijgt Kok niet. Het nummer op het briefje wordt gebeld, en de sheriff begint te vertellen over die toerist die beweert minister-president van Nederland te zijn. Daar kan Kok zelf het hardst om la chen." ANSBOUWMANS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 33