Circus op tafel WEER I f Voor moeder achtlins be sint nu het echte werk TV Vliegende dolfijn ZATERDAG 2 JANUAR11999 O Nkem Chukwu en haar man Louis Udobi. foto reuters Na drie slopende maanden in het ziekenhuis maakt de moe der van de achtling uit Houston zich nu op voor de volgende grote uitdaging: de zorg voor haar zeven overlevende baby's. Nkem Chukwu weet dat ze veel hulp en steun nodig heeft. ,,Ik zal hulp krijgen van leden van mijn kerk en van onze vrien den". wist de 27-jarige moeder vlak voordat ze uit het zieken huis werd ontslagen. „God heeft me altijd onderhouden en dat zal hij ook nu doen voor mij en de baby's. Ik weet dat hij voor ze zorgt." Nkem Chukwu en haar man Louis Udobi hebben ook een oproep gedaan voor donaties. .Alles wat we nu hebben zal met zeven vermenigvuldigd worden", zei de 41-jarige vader, een ademhalingstherapeut. „We hebben een groter huis nodig en een grotere auto of een busje." Er zijn al verschillende bedra gen toegezegd aan het gezin, inclusief een onbeperkte voor raad luiers en broekjes, auto stoeltjes en flesvoeding, aldus Katy Gill van het Kinderzieken huis Texas, die de zaken coör dineert. Een \touw wilde zelfs een vrijwilligerspool opzetten om het gezin te helpen met de dagelijkse dingen, zoals bood schappen doen. Ook wordt er een apart fonds ingesteld voor financiële donaties. Nkem Chukwu beviel op 20 de cember van zeven baby's. De achtste werd enkele weken eer der geboren. De kleinste. Ode- ra, overleed vorige week zon dag. Volgens de artsen kunnen de baby's over twee tot drie maanden naar huis. Weinig pit op het wad Onder het begrip cabaret kan van alles en nog wat huizen: confe rences, liedjes, sketches van allerlei aard. In cabaret kunnen de maatschappij en de actualiteit in al haar uitingsvormen op de kor rel worden genomen met spot. ironie, hoon of sarcasme. Maar er is ook een heel andere vorm van cabaret, waarin melancholie, mildheid, gepaste vrolijkheid en een zachtaardige kijk op de din gen om ons heen de boventoon voeren. Dat soort cabaret bracht de IKON in het oudejaarsprogramma 'Op de drempel van het wad' dat eind november in het Texelse theatertje Klif 12 was opgeno men. Ach, van een zendgemachtigde als de IKON mag je natuurlijk ook geen scherp vileermes of Youp van 't Hek-achtige toestanden verwachten. Zes nog niet al te bekende cabaretiers (Mylène d'Anjou, Maarten Roozendaal, Jaap Mulder, Job Schuring, Kees Tom en Jeroen van Merwijk) toonden op het wad flarden uit hun repertoire, allen in de weer met piano of gitaar. Mylène d'Anjou bracht een leuk lied over een dochter die tot zelfstandigheid was opgevoed door een feministische moeder, maar nou toch haar lot weer in handen had gelegd van een man die ze lastig viel op zijn werk. Jeroen van Mer wijk bezong met zijn wat chagrijnige stem heel aardig de jaren vijf tig ("Wat was er mis met de jaren vijftig, iedereen was nog katho liek') en Kees Tom bekeek met zachte neerslachtigheid de onmo gelijkheid van zijn eigen lange lijf. Het was allemaal keurig, het had niveau, zoals dat heet, maar het was ook wel erg tam. Een beetje meer pit had toch wel gemogen. Echt gelachen heb ik zelden, wel even geglimlacht. Te weinig voor een programma van tachtig mi nuten. Cabaret van een heel ander genre, volgde er op oudejaarsavond meteen achteraan op een ander net, 'Kopspijkers special'. Het contrast was opmerkelijk. Het viertal Erik van Muiswinkel, Rob Kamphues, Diederik van Vleuten en Peter Heerschop nam, aan de hand genomen door Jack Spijkerman, het jaar 1998 op zijn eigen wijze door. Het vonkte en het spetterde, met al die grappen en grollen. Geen spoor van de fluwelen fijnzinnigheid op het wad. Ik zal wel een laag bij de grondse smaak hebben, maar dit soort caba ret ligt mij toch aanzienlijk beter. Een prachtige imitatie van de paus en tot mijn enorme genoegen kroop Erik van Muiswinkel nog eenmaal in de huid van drs. H. Janmaat. Het zal wel voor het laatst zijn geweest. Jammer, jammer. Janmaat is van het politieke toneel verdreven. Dat op zichzelf kan pns alleen maar verheugen. Maar ja, Johan Cruijff hield het ons af voor: 'Elk voordeel heeft een na deel'. wil buys Regen Met een zekerheid van 99,9 procent kan gesteld worden dat de tem- peratuursprong die na 1987 heeft plaatsgevonden geen toevalsgril is maar een belangrijke, kwalitatieve verandering in ons klimaat. Dat zegt klimaatanalist Bart Van Mourik en ik ben het volledig met hem eens. Het afgelopen jaar is met gemiddeld 10,4 graad in De Bilt na melijk weer een zeer warm jaar geweest. De normale jaartemperatuur bedraagt 9,4 graad. Van 1988 af zijn er nu al elf opmerkelijk warme jaren geweest en deze hadden allemaal een temperatuur van tenmin ste 10,3 graad. Over het tijdvak 1706-1987 hadden slechts 6 ja ren zo'n hoge temperatuur. Na het fraaie weer van de laatste dagen draait het vanaf van daag voorlopig weer om regen, wind en na het weekeinde bijzon der hoge temperaturen. Vanuit de Azorenregio komt namelijk de aanvoer van een flinke portie subtropenlucht op gang. Vandaag wordt het weerbeeld bepaald door een actieve depressie bij Schot land. Fronten van dit systeem trekken over Nederland en veroorza ken later op de ochtend van het westen uit regen. De wind gaat uit het zuiden tot zuidwesten waaien en neemt aan de kust en op het IJsselmeer toe tot krachtig, mogelijk hard. De temperaturen stij- gen tot omstreeks 8 graden. Morgen komt een randstoring op de koffie! Het systeem trekt uitdiepend noord van de Wadden naar het oosten. Onder invloed van de storing gaat het opnieuw regenen en aan de kust kan de wind, waaiend uit het zuidwesten, la ter meer westen, aanwakkeren tot stormkracht 9. Op het IJsselmeer wordt een harde tot stormachtige wind verwacht. De temperaturen stijgen aes middags tot omstreeks 9 graden. Na het weekeinde aanhoudend wisselvallig met periodiek regen, soms veel wind en hoge temperaturen. Op dinsdag kan het wel een graad of 12 worden. Gisteren een rustige, fraaie Nieuwjaarsdag met temperaturen tot maximaal 8-9 graden. Tijdens de vroege ochtend viel er op enkele plaatsen wat regen. Statistisch gezien is de kans groot dat 1999 eveneens bovenmaats scoort: Van Mourik verwacht (per 1 januari) een jaartemperatuur tussen 8,9 en 10,7 graad. Op Val kenburg bij Leiden werd 10,2 graad geregistreerd. jan visser Leden van geheim genotschapwild op exotisch vlees Tijdens hun reizen over de aardbol deden ze zich tegoed aan krokodillen, panters en apen. Dat smaakte naar meer. Maar in onze westerse beschaving is niet alles overal te verkrijgen. De leden van het Haagse 'genotschap' In den gou we Geit betrekken hun vlees daarom uit die rentuinen en circussen. Hun ultieme droom? Het verorberen van mensenvlees. Minimaal twee keer per jaar ko men ze bij elkaar voor wat zij noemen 'een copieus diner'. Periodiek zijn er de hapjes avonden. De leden van het ge notschap In den gouwe Geit. een geheim gezelschap met in hun midden één bekende Ne derlander, genieten ervan als ze elkaar in huiselijke kring tref fen. „Het is een geweldige uit spatting." Zo ook deze avond in een flat woning in de Residentie. Drie van de vijf (bestuurs)leden zijn aanwezig. Twee zijn go na, het geen staat voor: geit op non-ac tief. Sok, Basje en Toon, we mo gen slechts hun bijnamen noe men, laten de hapjes er echter niet minder om smaken. Ze ser veren elkaar voor deze avond struisvogel, krokodil en een snackcombinatie van vis en slang. „We zoeken het tegenwoordig niet meer zo in het exclusieve. Het gaat nu vooral om de berei ding. Om de kwaliteit van de sausjes. Het niveau stijgt nog steeds." Op 21 juli 1993 kwamen ze voor het eerst bijeen. Onderling had den ze als gezworen kameraden wel eens gefilosofeerd over een eetclubje. maar het moest spe ciaal zijn. Tijdens hun reizen over de wereld zakelijk of privé kwamen ze in aanraking met de vreemdste diersoorten. „In Thailand is het heel normaal dat op straat een slang wordt gevild." Maar in Nederland niet en daarom moesten de drie het illegale circuit in om vlees te verkrijgen dat anders smaakt dan de Hollandse bal gehakt, de kogelbiefstuk of het varkens haasje. „Op een zeker moment werd er een halve geit geleverd. Die moesten we snel soldaat ma ken, want we wisten toen nog niet dat je gewoon alles kunt in vriezen. Vandaar trouwens de naam van onze genotschap: In den gouwe Geit." Basje, Sok en Björn zijn de op richters van het gezelschap. Al spoedig volgde Toon. Harry werd weer later lid. Hij is net als Björn door persoonlijke om standigheden even niet in de gelegenheid zich aan de dis te zetten. Na de geit, die volgens de overlevering behoorlijk taai was, borrelde de wens op naar nog exclusiever voer. Hiertoe werd contact opgenomen met iemand die zij omschrijven als 'de hofleverancier'. Een jongen die bekend is met stropers, met drugshandelaren en andere hoogwaardigheidsbekleders. „Ons moeten jullie anoniem houden. Maar hém helemaal. We krijgen de kogel als dit uit lekt." De hofleverancier is in staat na genoeg alles te leveren. Basje verklaart: „Hij staat in contact met iemand die hier in Neder land exclusieve diersoorten, on der het mom van wetenschap pelijk onderzoek, vilt. Panters, tijgers en weet ik wat allemaal. Die beesten worden opgezet en voor enorme bedragen ver kocht aan rijke Japanners, die het geweldig vinden het halve oerwoud thuis neer te zetten. Het vlees dat overblijft is dan voor onze hofleverancier. In fei te is het overtollig vlees. Het is ook niet zo duur. Voor twee ki lootjes leeuw betalen wij hon derd gulden. Onze hofleveran cier vindt het gewoon machtig om dat allemaal te leveren." In Nederland zijn sommige vleessoorten makkelijker ver krijgbaar dan menigeen denkt. Er zijn poeliers die alligator ver kopen, in het noorden des lands kun je muskusrat eten, op de Laan van Meerdervoort wordt bij een Thai krokodil ge serveerd. Sok: „Zo bijzonder is het allemaal niet. In Afrika eten ze werkelijk alles." Voor één keer laten ze derden toe tot een hapjesavond. Toon staat op. Hij is de wijnspecialist van het gezelschap en kijkt kri tisch naar de flessen die wach ten op ontkurking. Het kan er mee door, zo luidt het welover wogen oordeel van Toon. In de keuken verblijven Basje en Sok. Ze bereiden hun hapjes in een ruimte die voor buitenstaan ders absoluut verboden terrein is. Ook de recepten zullen nooit aan de openbaarheid worden prijsgegeven. Dit alles valt on der de zogeheten Code van der Vet, vernoemd naar de man die het genotschap ooit Russisch kosmonautenvoedsel bezorgde. Er moet vooral gezwegen wor den. En wat als er iemand uit de school klapt? „Die zal nooit meer iets lusten!", klinkt het in koor. Terwijl Basje ('in feite zijn we witte illegalen') een struisvo gelsnack uitserveert, rijst de vraag waar het vlees van leeu wen, tijgers en panters nu ei genlijk wordt betrokken. De drie doen hier niet geheimzin nig over. „Uit de dierentuinen en de circussen. Onze hofleve rancier staat in contact met een wereldwijd netwerk waar exclu sief vlees wordt verhandeld. In circussen gaan natuurlijk wel eens dieren dood, als er een nieuwe act moet komen. In die rentuinen worden ze gewoon doodgeschoten. Dat weet ieder een. Om de zoveel tijd wordt er ergens een nieuw beertje gebo ren, goed voor de bezoekerscij- fers, en dan worden er gewoon een paar afgevoerd." Juist het gegeven dat het vlees uit de cir cussen en de dierentuinen af komstig is, stelt de drie carnivo ren in morele zin gerust. „Die dieren zijn nu eenmaal dood. Daar valt niets meer aan te doen. Het is een kwestie van vraag en aanbod. Maar het is de Jap die vraagt om een opgezette tijger. Zo'n dierentuintijger smaakt natuurlijk minder lek ker dan een tijger uit het wild. Maar wij zijn geen mensen die op bestelling ergens in de wil dernis een paar dieren laten af- knallen. Of een olifant laten doodknuppelen", stelt Toon. Basje voegt daar nog aan toe dat het überhaupt een behoor- - lijke klus is een olifant neer te knuppelen. Soms zijn er omstandigheden, zo zegt Sok, dat je wel eens in een moeilijke positie kunt wor den gemanoeuvreerd. De Hage naar was dit jaar op vakantie in De leden van het geheim genotschap bijeen. Het vlees dat op Suriname. De gids schoot op al les en nog wat. Hij mikte ook een kwatta-aapje uit de boom. „Dat aapje ging 's avonds op het vuur. En dan, ja dan zit ik toch wel in de buurt en eet ik een hapje mee. Al was ik er te gen. De volgende dag wilde die gids er weer eentje van een tak afknallen. Heb ik protest tegen aangetekend." De drie aanwezigen kunnen zonder meer worden bestem peld als bijzondere exemplaren van het verschijnsel mens. Ze zijn tussen de dertig en de veer tig jaar. Komen uit de omgeving van Den Haag. De een is actief in de gezondheidszorg, de an der is bekend van radio en tv en de derde werkt veel met beken de Nederlanders. Meer willen ze niet kwijt. Hun gezelschap kan statutair nog met één per soon worden uitgebreid, maar waar vind je nog zo'n gelijkge stemde? Dan zal er hoe dan ook ballotage aan te pas moeten ko men. Een opdracht is bijvoor beeld zelf mayonaise maken. Een enorme klus. Inmiddels hebben de drie zo veel verschillende soorten vlees en vis gegeten, dat het einde wel bijna is bereikt. Sok zou graag eens giraffe eten, maar zo ver is het nog niet gekomen. Omdat ze nu eenmaal niet kun nen bestellen en moeten af wachten wafer wordt aangele verd. Al langere tijd speelt een twee de, nog niet afgeronde studie van Sok. Deze gaat over het eten van mensenvlees. Sok weet dat vijf Argentijnen zich na een vliegtuigongeluk hebbt t gewaagd aan de lijken van hui I neergestorte reisgenoten. r „Het was pure noodzaak. Ze v hadden het anders nooit over-1 leefd. Konden daar in de jungl niet makkelijk wegkomen. On der zulke omstandigheden zoi 1 ik geen seconde schromen", zegt Sok. Het lekkerste stukje mensen- t vlees, zo doceert Basje, is het j muisje van de mens. Binnen ij j de handpalm. De bestuursle-L den hebben vastgelegd dat ze elkaar kunnen opeten, als ze I gaan hemelen. Toon meent hf serieus:Ik zou het geweldig vinden, als Basje en Sok mij nf mijn dood opeten." henk ruijl en dennis mulkens M Geen hysterie meer Sorry. Ik ontkom niet aan mijn wensen voor 1999. En u dus ook niet. Ik zal me beperken tot sport op de televisie zodat mijn eerste column van het jaar een zekere samenhang vertoont. Daar gaan we. - Na een week vriezen wil ik geen re- - portages uit Friesland zien. Geen in terviews met de ijsmeester uit Stavoren -Wat er 's nachts bijkomt schijnt de zon er overdag weer af!' Geen beelden van hardwerkende vrijwilligers die ijs transplanteren in de bittere kou en zeker geen voorzitter Kroes die in persconferen ties meldt dat er niets te melden is. - Mocht de tocht der tochten doorgaan: ophouden met uitzenden een halfuur nadat de winnaar over de meet is. Niet tot middernacht doorgaan met het tonen van de juichende menigte in Bolsward, een stempelpost in Harlingen en shots van ca mera's die wanhopig op zoek zijn naar die ene bekende Nederlander die zich ergens op JOOST PRINSEN de Dokkumer Ee moet bevinden. En zeker geen in geblikte promotiefilmpjes van al die elf plaatsjes waar de schaatsers doorheen moeten. - Als een sportman of-vrouw erg populair wordt: geen videoclips van uitgerangeerde zangers die met een hitje een graantje mee willen pikken. Geen re freinen als: 'Gaat alles nog kits ma. met Postma en Ritsma. omdat ik in de kost ga bij Ritsma of Post ma. - Geen Tour de France reportage waarbij 'onze ca mera's van de eerste tot de laatste minuut aanwezig zullen zijn'. Moge vijf uur durende uitzendingen van wandeletappes ons bespaard blijven. En dus ook de commentatoren die in hun wanhoop ons op restaurants gaan wijzen waar ze drie jaareerder, toen de Tour hier ook langskwam, 'weet je nog, Mart', een stevige Bordeaux hebben gedronken. - Geen verslag van voetbalfinales waarbij de uit zending al drie kwartier voor de aftrap begint om meer reclamegeld te genereren. - Geen sfeerreportages van grote toernooien met beelden van winkelende, wandelende, walsende en zich wassende worstelaars. En zeker geen journalis- Met een spectaculaire sprong liet deze dolfijn voor de kust van San Die- go (California) aan sur fers zien hoe je hoge gol ven neemt: gewoon er over heen zweven. foto ap bill wechter ten in beeld die bij gebrek aan beter zichzelf met jeu de boules- of andere ballen in de hand tot nieuws verheffen. - In godsnaam nooit meer beelden van wijk zus uit Utrecht of wijk zo uit Sittard die geheel in het oran je zijn gehuld. En zeker geen interview met die ene supporter op wiens hoed oranje flaporen verschij nen als hij aan een touwtje trekt en achter wie een hossende menigte 'Gaat alles nog kits mazingt. - Nooit meer een camera in het ouderlijk huis van onze sportheld. Met beelden van de hele familie die naar de firude van hun zoon, broer, kleinkind, neef of buurjongen zit te kijken. En zeker geen intervie wer die de ouders van de winnaar aanspreekt met moeder Jansen of vader Pietersen. Wat dan welVerslagen van wedstrijden van enig belang met behoorlijk commentaar. En na afloop een gesprek met een direct betrokkene als er ten minste iets te melden is. En daarmee basta. Maar ja, van mijn talrijke pogingen om te stoppen met roken is ook nooit iets terecht gekomen. MENSELIJK P| Fe Artsen in HONDURAS hebben een tu-J'' mor van 37,5 kilo verwijderd uit de biP' van een 25-jarige vrouw. De vrouw 'c dacht in eerste instantie dat ze zwangf was, maar kreeg in een regionaal zie- kenhuis te horen dat ze leed aan lever cirrose. Pas bij onderzoek in een zie- S1 kenhuis in Tegucigalpa bleek dat de E buitenproportionele tumor de pijnen ir haar buik en benen veroorzaakte. De vrouw woog na de operatie nog maar 3* kilo. Het gezwel had haar eetgevyoontè; aangetast. Ze maakt het inmiddels K goed. Volgens de artsen is het gezwel T grootste in de medische geschiedenis^ van Honduras en behoort het tot de tie grootste in de wereld. In maart van dit jaar verwijderden artsen in Hongarije iP de maag van een man een goedaardig^ gezwel van 38 kilo. r Een onderzoeksbedrijf uit New Mexico^ in de Verenigde Staten heeft een mo-1 biele telefoon ontwikkeld die op pure alcohol en sterke drank werkt. Batterij, en zijn dan niet meer nodig. MANHAT TAN SCIENTIFICS Inc. denkt over an-L derhalf jaar op de markt te komen metr het telefoontje dat alcohol 'drinkt'. Hela 'mobieltje' wordt gevuld met een mix van water en ethanol - dat ook in wodk" zit - die lijkt op de vloeistof die voor ru tensproeiers wordt gebruikt. De nieuw mobiele telefoons werken op patroner zoals in vulpennen. De patronen zijn vuld met de vloeistof en kunnen zono dig worden vervangen. Opladen is dan niet meer nodig. De telefoons kunnen gemiddeld twee weken werken op de patronen van Manhattan Scientifics. Maar het bedrijf wil ampullen ontwikk len die zes maanden meegaan. DIG ISTHA stopt met ingang van het k mend zomerseizoen met de presentati van het radioprogramma Hier en Nu Nieuwspoort. Volgens de NCRV is er in de media te veel aandacht voor de dul bele pet van Istha, die tevens woord voerder is van de KLM. De omroep is niet blij met dit neveneffect en wil in i toekomst alle schijn vermijden. Met I: ha wordt nog gezocht naar ander radio werk, waarbij zijn functie bij de KLM geen rol speelt. Een mogelijkheid is d^ Istha een column krijgt in het cultuur programma Volgspot. Volgens een woordvoerster van de NCRV is er van d kant van de luisteraars nooit kritiek ge weest op de dubbelfunctie van de pre sentator. Wel heeft Henk van Hoorn, vanaf 1 januari hoofdredacteur NOS- Radio, in het vakblad De Journalist ge schreven dat hij vindt dat er van een oi gewenste belangenverstrengeling spra ke is.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2