Sport Rake opmerkingen van een ex-sprinter 'Ik moet en zal succes hebben bij deze club' A KTERDAG 2 JANUAR11999 mte Er was twijfel of hij er wel wat van kon, Geert Kuiper, de 'grote onbekende' opvolger van Wopke de Vegt als hoofdtrainer bij Sanex. De prestaties van Rintje Ritsma, Martin Hersman en vooral Marianne Timmer waren niet bepaald uitmuntend in de eerste weken van het schaatsseizoen. De Sanex-ploeg zou een trainingsachterstand hebben en Kuiper was de man die mocht uiüeggen of dat zo was en hoe dat dan kwam. „Reken me af op de eerste belangrijke wedstrijd", zei Kuiper steeds. Bij de NK afstanden in Groningen haalde hij zijn gelijk. Kuiper mag van 8 tot en met 10 januari in een trainingspak van Aegon twee troeven begeleiden bij het EK allround in Heerenveen: Ritsma en Hersman. De prestaties in Groningen waren handig getimed. Het rumoer rond het plotselinge n ï<io ontslag van conditietrainer Arie Koops bij Sa- nex verstomde meteen. Dankzij de blikvan- gers van het team, die zich voor het Europees kampioenschap allround plaatsten (Ritsma en Hersman) of nationaal kampioen werden aar (Timmer, 1000 meter en Ritsma 1500 meter), ee Reden om de vlag in top te hijsen op zijn ano boerderij ziet de 38-jarige Geert Kuiper echter ren nog niet. De belangrijkste prijzen zijn nog niet verdeeld, het seizoen is pas begonnen. astel „Ik heb de kritiek vanaf het eerste moment weerlegd", zegt Kuiper in de voorkamer van "t®1. zijn 'pleats' tussen Oldeholtwolde en Ter Id- zard, op slechts enkele kilometers van het icht/< Thialf-stadion in Heerenveen. ,,Ik heb altijd en gezegd dat we pas op het NK afstanden naar prestaties moesten kijken. Het gaat niet om - het voorseizoen, maar om de grote toernooi- 1 zhen. Achteraf is het misschien gemakkelijk ej praten, maar ik heb gelijk gekregen. Alle op- sjeHithef noem ik stemmingmakerij. Dat soort ne- gativiteit komt er bij mij niet in." Hij lijkt daar ook niet het type voor. Geert Dor Kuiper straalt nuchterheid uit, zoals hij ruim e tien jaar geleden ook al niet zijn best deed l148' om op te vallen, toen hij één van 's lands bes- te sprinters was - vooral op de 500 meter. In de jaren tachtig maakte hij de dienst uit met zijn provinciegenoot Jan Ykema. De Harlin- ger viel het meest op, in woord en daad, met iera als hoogtepunt het zilver op de olympische 75 500 meter van Calgary in 1988. Kuiper kwam J50£ ondanks zijn talent niet verder dan een natio- nale titel in 1986 en een zesde plaats bij het wereldkampioenschap sprint in '87. Hij werd 1/ gerespecteerd om zijn fabelachtige techniek, vooral in de bochten. Kuiper en Ykema hadden de lachers vaak •"S op hun hand. Kuiper, de koele, als aangever, 1 bus Ykema, de extraverte, als afmaker. De buiten- d bl wereld kreeg weinig mee van Kuipers verras sende gevoel voor humor, insiders des te meer. Tijdens een trainingskamp in Eindho- ven, begin jaren tachtig, rende hij eens poe delnaakt door de gangen van het plaatselijke hotel. Hij had Yep Kramer in bad zien liggen. Slechts diens nogal fors uitgevallen neus stak boven het water uit. De Jaws-films van Steven Spielberg waren in die periode uiterst popu lair. „Er figt een haai in het bad", schreeuwde Kuiper quasi in paniek. Kramer kon de mop niet erg waarderen, de andere schaatsers wel. Gekke dingen „We deden gekke dingen, die je bij de schaat sers van nu niet meer ziet", zegt Kuiper. „Maar de fratsen die Ykema met zijn guitige kop en vlotte babbel uithaalde waren positief voor de sprint, want het was in die tijd moei lijk om ons tussen de allrounders staande te houden." Kuipers carrière als sprinter kwam in 1988 vrij abrupt ten einde. Hij had zich weliswaar geplaatst voor de Olympische Win terspelen, maar slaagde er niet in vormbe houd te tonen. „Dat was een enorme dom per, maar ik heb pas geleden beredeneerd dat het toch ergens goed voor geweest is. Anders was ik na de Spelen gestopt met schaatsen en was ik nooit trainer geworden. Nu kwam ik bij toeval met het marathonschaatsen in aan raking. Alle dingen in het leven hebben een reden." Kuiper hield zich vier jaar staande in het marathonpeloton, al slokte zijn eenmans- veehouderij toen al veel tijd op. Samen met Yep Kramer volgde hij op Thialf wel een cur sus voor het trainersdiploma A. Toen Kuiper in 1992 op het Nannewijd door het ijs zakte en verwondingen opliep in zijn gezicht, be sloot hij te stoppen met schaatsen. Op zijn 29ste begon hij met voetballen, eerst bij de zaterdagamateurs van Wolvega en later bij Oldeholtpade. Bij beide teams haalde hij het eerste elftal. „Ik ben nog steeds benieuwd hoe het gegaan was, als ik er op mijn vijfde mee begonnen was. Ik heb ook altijd een bal in de auto. Zelfs Rintje heb ik aan het voet ballen gekregen." Hij kreeg vanaf '92 tal van aanbiedingen om trainer te worden bij schaatsclubs, maar koos voor zijn bedrijf. „Ik heb in die tijd nog een cursus 'kernploeg-management' gevolgd. Achteraf wel grappig." De aanbieding van Sa nex was aantrekkelijk, temeer omdat Kuiper de garantie kreeg dat er voor een plaatsver vanger op de boerderij gezorgd zou worden. Zijn buurjongen runt het bedrijf in de winter maanden. Kalf En zo zit Geert Kuiper rustig drie uur achter elkaar met de handen over elkaar op een zon nige middag, terwijl zijn vervanger het werk doet. De boer heeft er geen moeite mee. „Ik heb als schaatser al geleerd om dingen af te staan. Mijn vader had een slechte knie en als ik hem dan bezig zag. wilde ik altijd insprin gen. Maar het is belangrijk om je rust te pak ken. Wel haal ik zelf het kalf als een koe van mij 's nachts moet werpen. Daar val ik mijn buurjongen niet mee lastig." Kuiper heeft het moeten leren, zegt hij, om eerst aan zichzelf denken. „Ik ben een sociaal type. Ook als hoofdtrainer sla ik niet echt met de vuist op tafel. Ik ben niet autoritair, dat moet ik misschien nog wat leren." Door zijn schaatsverleden geniet Kuiper wel het respect van zijn pupillen. „Ik ben misschien onervaren als trainer, maar niet als het gaat om dingen als pieken op het juiste moment. Zelf heb ik ook altijd onder hoge druk moeten presteren. Ik kan me in mijn rij ders verplaatsen. Niettemin vond Kuiper het zelf ook tame- Geert Kuiper met 'de baas' van de ploeg, Rintje Ritsma. „Met Martin Hersman vormt hij een goed koppel." Geert Kuiper met twee rijders op EK allround lijk verrassend, dat juist hij de opvolger werd van Wopke de Vegt. Dat was notabene de man die hem in oktober '97 bij Sanex intro duceerde. De aandacht van De Vegt richtte zich in het olympische seizoen volledig op Ritsma en Kuiper mocht zich bezighouden met André Vreugdenhil. „Ik vond het ook gek dat Wopke eruit moest, omdat hij heel veel voor de ploeg deed. Maar Rintje had het ge voel dat hij niets meer van Wopke kon leren. En Ritsma is de baas bij Sanex, ook nu de ploeg uit vijf schaatsers bestaat. Behalve Rits ma plaatste ook de Sassenheimse schaatser Martin Hersman zich voor het EK allround in Heerenveen, en dat is volgens de trainer ide aal voor de 'kopman'. „Nu hebben ze hetzelf de trainingsdoel", zegt Kuiper. „Rintje heeft een boel plezier in deze ploeg en met Martin vormt hij een goed koppel. We hebben doel bewust voor een topper op de 1500 meter ge kozen naast Ritsma. Ids Postma was onze eerste keus, daar hoef ik niet omheen te draaien, maar die zat goed bij Aegon en bij Henk Gemser. Misschien is het voor het schaatsen wel beter dat hij in de kernploeg gebleven is." Postma is de enige kernploegrij der op het Europees kampioenschap. Van een ongezonde rivaliteit met de kern ploeg is wat Kuiper betreft geen sprake. „Het wederzijds respect met Henk Gemser is groot. Hij zei: 'Goed dat je weer terug bent op het ijs'. Alleen Ab Krook (topsportcoördinator KNSB, red.) heeft me in het begin uitgepro beerd. Hij hoort boven de partijen te staan, maar had duidelijk belangen bij de KNSB." Het contact werd beter, toen bleek dat Kui per zich niet als dwarsligger opstelde, in te genstelling tot de Vereniging van Professione le Schaats Teams (VPST). „Ik heb me altijd aan de regels gehouden. Dat is een bepaalde eerlijkheid waaraan ik hecht. Dat heeft Krook gewaardeerd." Kuiper brengt uit de praktijk mee, dat hij zijn technische vaardigheden op de rijders kan overbrengen. Met weinig woorden. „Het is belangrijk om rake opmerkingen te maken. Je wilt altijd wel iets zeggen, maar zo werkt het niet. Ik merk dat het nu steeds meer om de details gaat. Vaak heb je genoeg aan een enkel woord: schouder, linkerarm. Dan weten de schaatsers precies wat ik bedoel." In enke le maanden heeft Kuiper al een schat aan er varing opgedaan, ook al is hij dit seizoen dis pensatie-trainer. De B-cursus wil hij voor het einde van seizoen afronden. Goede trainer Af en toe waagt de oud-sprinter met de prachtige techniek zich ook als actief schaat ser op het ijs. Een jaar geleden klokte hij nog 40,1 op de 500 meter. „Je kunt er omheen draaien, maar mijn schaatsers hebben meer ervaring met de klapschaats. Vooral aan Mar tin Hersman heb ik veel, die ziet dingen en kan ze ook overbrengen op anderen. Hij heeft het in zich om een goede trainer te worden." Dick Advocaat wil Glasgow Rangers naar Europese top brengen David Murray behoort tot de honderd rijkste mensen van Groot-Brittannië. In de staalindustrie vergaarde de eigenaar van Glasgow Rangers het grootste deel van zijn vermogen. Hij werkt in Schotland, maar woont op het eiland Jersey tussen Engeland en Frankrijk in, waar op een uitgestrekt landgoed een kapitale villa staat. Het was daar waar Dick Advocaat zijn eerste ontmoeting had met de man, die hem zou bewegen aanbiedingen van onder meer Real Madrid naast zich neer te leggen en naar Glasgow te verhuizen. „Ongelooflijk was dat eerste bezoek", herinnert Advo caat zich. „Het was midden in de winter. Op Zestienho ven stond een vliegtuig voor me klaar. Met een privé-jet werd ik opgehaald. Niet zo maar een vliegtuig, nee, zo'n Dynasty-jet. Je werd er helemaal akelig van. Ik vond het wel interessant, spannend ook. Ik ben toch maar een ge wone Haagse jongen. Ik ging er. niet heen met het idee dat ik daar ging tekenen. Ik wilde 't gewoon eens meema ken. Voor het Nederlands elftal was ik gevraagd, voor PSV en nu wilde zo n grote club, met zo'n rijke kerel aan het hoofd, met mij praten." „Toen ik op Jersey aankwam, was het hele eiland wit. Het zag er fantastisch uit. Ik reed over dat eiland met al die mooie weggetjes en kwam bij een schitterende villa aan. Het was echt geweldig, uitzicht óver zee en over het hele eiland. Een groot zwembad erbij, alles erop en er aan. Het was net een film. Ik had me goed voorbereid, had veel gelezen over Rangers en over Murray. Ik wist al les van hem. Ik had zelfs op Internet zitten struinen. Toen ik bij zijn huis aankwam, stond hij in de deur - op zijn twee kunstbenen en leunend op krukken. Vanaf het moment dat ik hem ontmoette, klikte het. Echt een we- reldvent. Achteraf hoor ik dat hij mij vanaf het eerste mo ment als mens en als trainer wilde binnenhalen voor de club. Vind ik mooi." „De band met zo'n voorzitter is voor mij de belangrijk ste voorwaarde om ergens goed te kunnen werken. Bij SW had ik die band met John van Dijk. Bij PSV had ik in Harry van Raaij een moordkerel. We hadden niet altijd de mogelijkheden om te doen wat we wilden, maar de idee- en waren er wel. Zonder korte lijnen en een goede voor zitter kan ik niet functioneren. „Op een gegeven moment wist ik natuurlijk dat ik bij Rangers aan de slag wilde. Daarbij kwam dat ik het jaren geleden al een prachtige club vond. Als bondscoach van het Nederlands elftal ging ik destijds naar Pieter Huistra kijken en wat ik toen het allermooiste vond was dat er bij Dick Advocaat instrueert de spelers van Glasgow Rangers. de hoofdingang van het stadion een man in zo'n ouder wets kostuum stond, die iedere gast verwelkomde." Advocaat heeft een topsalaris, een prachtig huis, een fraaie bolide van de club en alles wordt betaald. Maar daar tegenover verzet hij bergen werk. „Ik ben hier dag en nacht bezig. Ik kom 's morgens binnen en ga 's avonds om zes of zeven uur naar huis. Van de omgeving heb ik nog niets gezien. Geen tijd voor genomen. Het zit ook een beetje in me om zo te werken. Als bondscoach had ik de beste baan en de meeste vrije tijd. Hier wil ik me overal mee bemoeien. Ik wil de hele club naar mijn hand zetten." In het stadion wijst Advocaat naar zijn eigen stoel op de houten eretribune. Er is een telefoonlijn aangelegd, waarmee hij verbinding heeft met de dug-out. Bij de meeste thuisduels zit hij tien minuten naast Murray in z'n stoel en volgt hij zijn ploeg van bovenaf. In de be stuurskamer is een wandschildering gemaakt met daarop de portretten van de negen managers van de Rangers. Het hoofd van Advocaat is er al bijgeschilderd. Trots ver vult zijn stem, als hij zegt: „Mooi, he? Ik sta er nog be hoorlijk op, ook. Met mijn nieuwe haar nota bene...Goed werk van die schilder, ik lijk tien jaar jonger." Murray heeft hem carte blanche gegeven. Advocaat heeft voor een vermogen aan spelers mogen kopen. Hon derd miljoen gaf hij al uit voor een nieuw elftal. „Hij heeft alles voor me gedaan. We hebben 22 spelers verkocht en een half elftal teruggekocht. Nu moet ik het laten zien." De League Cup was de eerste prijs, die hij in navolging van Wim Jansen al voor de winterstop veroverde. Advocaat vindt het geweldig als Murray geniet van zijn ploeg. Bij Bayer Leverkusen, in de derde ronde van de UEFA Cup, speelde Rangers de sterren van de hemel. Het was de beste wedstrijd van de Schotten in Europa sinds jaren. Toen Rangers 0-2 maakte, begonnen tienduizend Schotse fans massaal te zingen. David Murray begon, volledig overmand door emoties, te huilen. Advocaat: „Toen ik dat hoorde, werd ik zelf ook emotioneel. Mach tig toch, dat zo'n man zoveel liefde heeft voor zijn club." Advocaat herkent veel karaktertrekken bij Murray. Hij denkt snel, is fanatiek en geestdriftig. „Daarom klikken we zo goed. Ik hoef hem maar een voorzetje te geven en hij gaat er achter aan. Hoe vaak we overleg hebben? Vier, vijf keer per dag man. We kunnen lezen en schrijven met elkaar. Hij doet alles voor me. Als ik zeg dat ik over een uur die 'jet' van hem nodig heb, dan staat-ie er. Ik maak er geen misbruik van, maar alles kan hier." Een landstitel moet Advocaat volgend seizoen met zijn miljoenenformatie in de Champions League brengen. De vraag is of hij daarna nog langer zal blijven. Als het aan Murray ligt tekent hij vandaag nog een contract dat hem tot ver na 2000 aan de Rangers bindt. Dus, is dit de totale vervulling van zijn ambities? „Gro ter en mooier kan het bijna niet. Dit is echt een van de grootste clubs ter wereld. Financieel is er geen enkele hindernis, maar de topspelers gaan liever naar Spanje of Italië. Da's een nadeeltje. Toch is het fantastisch om hier te voetballen. Thuis elke keer 50.000 man op de tribune en het niveau is hoger dan de mensen denken. Het is echt geen gemakkelijke competitie. Het tempo is moor dend. Het is makkelijker om in Europa te spelen dan in Schodand of Engeland. En presteren moet je overal, hier ook. Doe je dat niet, dan maken ze je af." Het feit dat hij zoveel energie steekt in het omvormen van de club, lijkt op een langer verblijf in Glasgow te dui den. Advocaat heeft niets overgenomen van de Schotten, heeft zijn eigen werkwijze geïntroduceerd en ziet hoe ie dereen binnen de club hem vol bewondering volgt. Hij heeft de spelers een eigen parkeerruimte gegeven bij het stadion, heeft ervoor gezorgd dat er een prachtig spelers home is gekomen, laat de spelers 's morgens voor de trai ning op de club ontbijten en 's middags verplicht lun chen. Hij laat de selectie opdraven in dezelfde kleding en heeft de club een nieuw gezicht gegeven. „Ik wil dat ie dereen er piekfijn uitziet en dat het elftal binnen en bui ten het veld iets uitstraalt. Dat past bij deze club. We hebben een dure huishouding en het is een club met een grote naam. Ik moet en zal hier succes hebben. Beste Johan Louis heeft het toch geflikt: de kerst gehaald. Reken maar dat de Catalaanse media de requiems al klaar had den liggen. Eén troost: requiems bederven niet. Een reconstructie. Barcelona verliest van Bayern en is vrijwel uitgeschakeld in de Champions League. De Cata laanse pers weet het zeker: het geduld is op. De zondag erop verliest Barcelona van Mallorca. Ingewijden houden het erop dat dit de Nederlandse kolonie niet ten goede komt. Een week later isAtlético te sterk, in Nou Camp, op de dag dat het eeuwfeest van Barcelona aanvangt. Socioszwaaien zich een tennisarm met hun witte doekjes. Daarna lijdt Barcelona gezichtsverlies tegen United. De rol in Europa is uitgespeeld. De rol van Van Gaal ook, volgens de kranten in Barcelona. Voorzitter Nunez dekt Louis, maar eist daarvoor wel het volle pond tegen Deportivo, Villarreal en Valladolid. Barcelona verliest van Deportivo. Capello volgt Van Gaal op, volgens de kranten in Barcelona. Van Gaal belt Capello, die zegt van niks te weten. (Twee jaar eerder wist Louis zelf van niks, toen Sir Bobby hem belde met dezelfde vraag.) In een Spaanse krant verschijnt een weergave van een intennew van Van Gaal aan VI. De verta ling is zozo, de weergave niet compleet. Van Gaal zegt dat on der de club een bom is gelegd. Deze ontploft als Barcelona ver liest van Villarreal, zeg maar het Cambuur van Spanje. De pers conferentie wordt gecovered met meer camera's dan zijn gebruikt voor Monicagate. Van Gaals contract ligt op straat. De media maken mel dingvan een 'oprotpremie' van 800 miljoen peseta's. In de Spaanse pers circuleren de namen van Radomir Antic, Jupp Heynckes, Jorge Valdano, Kenny Dalglish, Serra Ferrer, Helenio Herrera (stokoud en bovendien dood. maar toch genoemd). Fritz Korbach, Ronald Koeman en Jan Zwartkruis. 800 Miljoen peseta's lij kt veel. maar is dat ook: 11000000 gul den. Van Gaal dient zijn ontslag in, volgens Reuters. Van Gaal heeft geen ontslag genomen, volgens Reuters, een kwartier later. Van Gaal heeft misschien toch zijn ontslag aangeboden, volgens Reuters, weereen kwartier later. Van Gaal zit gewoon op de bank als Barcelona de uitivedstrijd van Valladolid wint. Het wordt kerst. Van Gaal is nog steeds trainer van Barcelona. Applaus!En leven club en coach nog lang en gelukkig? Dat is zeer de vraag. Wat te denken van de poging tot verzoening van voorzitter Nunez tot zijn aartsvijand Cru ij ff? Kan het gekker? Nee, niet nog een reconstructie, maar dat de heren elkaar niet jaarlijks kerst- post sturen mag bekend worden verondersteld. Voor welke aanhef heeft Nunez gekozen? Geachte heer Cruijff? Hoogge leerde vriend? Amigo? SehorH.J. Cruijff? Of heeft die griezel meteen alle trossen losgegooid? Beste Johan, lieve Danny! Zouden er beelden van zijn, van Nunez, die aangemoedigd door mevrouw Nunez, op eerste kerst dag. gezicht vroom in de plooi, in zijn werkkamer zijn kroon tjespen in de inkt doopt?: „Toe maar Josep Lluis, toe. Je kan het. Waarom eigenlijk deze toenade- ring? Om Louis in de media even uit de wind te houden of juist om hem te laten weten dat hij eraan is en dat Nunez zijn heil nu bij andere raadgevers zoekt? Waar om heeft Johan met de brief niet direct het vuur van de open haard aangemaakt, maar ge zegd dat er re praten valt als hij (Johan noemt Nunez nooit bij de naam) alle lelijks dat hij ooit over Johan gezegd heeft, terug neemt? (Alsof zo'n brief al geen knieval is.) Wil Nuhez echt vrindjes worden met Johan Zou-ie denken dat Johan daar intrapt? Wil Nuhez alleen Johan binnenhalen om zelf in het zadel te blijven? Is deze lijmpoging bedoeld om Johan te strikken als trainer? Wedstrijdsecretaris? Supporter? Onbezoldigd adviesbureau Om een eindeloos lang verhaal kort te maken: ik houd het op Wim Jansen. Frank Snoeks is verslagge ver van Stu dio Sport

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21