Leidsch Dagblad I I Nieuwe jaar begint rustig iioro Euro maakt op eerste dag een goed debuut in Bombay Frisse duik onder warme zon 1999 Jongens beschieten bussen in Noordwijk ZONDAG OPEN MEUBELPLEIN LEIDERDORP ^worten BEVERWIJK 3 januari sJTtL geopend! TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. ZATERDAG 2 JANUARI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41890 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Wim Kok: een gewoon mens'inde^n- toren van dgln^cnr- Een vrouw in een mannenwereld: Annette van Trigt Andre Rieu: 'Ik ben geen dictator die alles bepaalt' Fiorella Terenzi gevangen door hemellichamen Deze winter wordt een feest- f65,- korting per man per dag* wesselman schilders f Mobiel telefoonnet enkele uren overbelast De viering van de jaarwisseling heeft bijna nergens in llNederland tot grote problemen geleid. Politiewoordvoer ders spraken alom over 'relatieve rust', ondanks vele tientallen arrestaties en grote drukte bij de brandweer. In ■Leiden en de gemeenten in de omgeving verliep de over- 'gang naar het nieuwe jaar rustig. nieuwjaarsdag registreerde HET WOORD IS AAN Ovidius Begin niet, of zet door. mjswuk/leiden anp De brandweer had het traditio neel druk met het controleren vreugdevuren en de Leidse politie kreeg tussen midder nacht en zeven uur 144 meldin gen te verwerken. Maar ernstig uit de hand liep het nergens. Op het kruispunt van de Willem de Zwijgerlaan en de Marnix- straat in Leiden, waar zich tra ditiegetrouw een grote groep sen verzamelde, greep de ME tegen een uur of één in er een ruit sneuvelde en er paar andere vernielingen werden gepleegd. Maar binnen half uur was de rust weer- Ook in de Leidse regio bleef het relatief rustig, evenals in de Duin- en Bollenstreek en in de grotere gemeenten in de Rijn en Veenstreek. Maar in de bui tengebieden in de Rijn- KPN Telecom hierover echter slechts 63 klachten. In de regio Rijnmond arres teerde de politie zestig voorna melijk vernielzuchtige jonge ren. Er deden zich veertig vechtpartijtjes en vuurwerkon gevallen voor. In Utrecht was het relatief rustig, al was het aantal vernielingen in vergelij king met andere jaren groot. Veel gemoedelijker verliep het in Amsterdam. Daar waren wel iswaar veel jongeren op de been, maar dit leidde niet tot noemenswaardige incidenten. De brandweer rukte meer dan 250 keer uit. Volgens een woordvoerder is dat beduidend meer dan in voorgaande jaren. Niemand raakte ernstig ge wond. In Maasdijk raakten honderd tot honderdvijftig jongeren slaags met de politie. Twee po- I Veenstreek kreeg de politie het litieagenten raakten gewond. Er ||?en paar keer aan de stok met werden uiteindelijk zeven per- I grote groepen jongeren. I In Benthuizen keerde een 'groep van zo'n dertig jongeren zich tegen acht agenten, die wilden ingrijpen toen een cara van in brand werd gestoken. De politie hield vier mensen aan. In Bodegraven werden tien rad draaiers aangehouden nadat de politie het aan de stok had ge- I kregen met zo'n zeventig jonge- I ren op de Vrije Nesse, i De Haagse politie trof tijdens de jaarwisseling in een portiek een 24-jarige man aan die in de borst was gestoken. Hij over leed korte tijd later aan zijn ver wondingen. In dezelfde straat vonden de agenten nog drie ge wonden, waarvan er één is aan gehouden als verdachte. Ook twee mannen en twee vrouwen zijn aangehouden in verband met de zaak. De aanleiding tot de steekpartij is nog onduide lijk. Problemen ontstonden direct na de jaarwisseling op het mo biele net van KPN Telecom. Abonnees die gebruik wilden maken van het aanbod om ge durende drie uur na de jaarwis seling gratis te bellen met hun zaktelefoon, stuitten al kort na middernacht op de mededeling dat het net overbelast was. Op sonen aangehouden. In de Groningse Ooster parkwijk, waar vorig jaar de vlam in de pan sloeg en huizen werden geplunderd, moest de politie twee keer optreden te gen jongeren die brandjes op straat stichtten. Statenlid Sjon Lammert, die vorig jaar het doelwit van de relschoppers was, richtte een dankwoord tot burgemeester Wallage en de politie omdat de jaarwisseling voor hem ongestoord verliep. Na afloop van een groot nieuw jaarsfeest in het Gelredome in Arnhem moest de politie een aantal vechtersbazen met hon den uit elkaar houden. In het buitenland vielen vooral de ongeregeldheden in Straatsburg op. Ondanks de in zet van honderden politieagen ten kwam het tot nieuwe rellen, nadat het eerder rond kerst al zeer onrustig was geweest in de Oost-Franse stad. Bij de jongste rellen gingen in en rond de stad ongeveer zestig auto's in vlam men op. Pagina 5: Nieuwjaar wereld wijd begroet met vuurwerk Pagina Leiden: Rustige jaar wisseling in Leiden katwuk Bijna honderd zwemmers maakten gisteren hun eerste goede voornemen voor 1999 waar. Zij trotseerden het zeewater van zes graden Celsius voor de traditionele nieuwjaarsduik vanaf het Katwijkse strand. De duik was dit jaar volgens het gros van de deelnemers 'een makkie', omdat het winterzonnetje aan de hemel de zwemmers snel ver warmde. Het aangename weer lokte veel wandelaars naar het strand. Zij moedigden de nieuwjaarsduikers tijdens de sprong in het zeewater hartstochtelijk aan. Het was de vier de keer dat jongenerensociëteit De Schuit de duik organiseerde. Een aantal zwemmers zei dit jaar voor het eerst Scheveningen voor Katwijk te hebben verruild, omdat ze zich erger den aan het 'commerciële circus' dat de Scheveningse duik omringt. Na afloop stonden er in strandtent 't Zeepaviljoen - op nieuwjaarsdag speciaal voor de dappere duikers ge opend - kannen warme chocolademelk klaar. Een uurtje na de 'Katwijkse' duik namen ruim vijftig Oegstgeestse nieuwjaarsduiken en hun supporters bezit van strand en zee. Zij werden door melkboer Henk Heemskerk per bus van hun woonplaats naar de kust gere den om het nieuwe jaar met een frisse plons in te luiden. foto dick hogewoning Munteenheid stijgt licht ten opzichte van dollar Hein Chrispijn wenst u een voorspoedig BIJ ELKE 100- DIE U IN ÉÉN KEER BESTEEDT T/M 2 JANUARI 1999 brussel-amsterdam anp De euro is op de eerste dag ge lijk met stevige tred binnenge komen. Op de valutamarkt van Bombay, de enige die gisteren open was, werd al in de nieuwe munteenheid gehandeld. De koers steeg iets tegenover de dollar. Ook hadden de eerste girale betalingen plaats met de euro. De echte vuurdoop op de fi nanciële markten maakt de munt pas maandag in Sydney. Als daar de officiële handel be gint is het in Europa zondag avond 19.00 uur. Op de eerste januari regende het bijzonder heden over de nieuwe munt. Zo werd in Oostenrijk het eerste 'eurokindje' geboren. Een 31- jarige Bosnische vluchtelinge kreeg precies op de jaarwisse ling een jongetje, dat haar vijf duizend euro (11 mille) ople verde. Deze prijs was uitgeloofd door de Oostenrijkse centrale bank aan het eerste kind dat in het nieuwe jaar ter wereld zou komen. In Frankfurt, waar de Europe se Centrale Bank (ECB) haar domein heeft, vond gisteren een seconde na middernacht de eerste transactie in euro's plaats. Een medewerker van de creditcardmaatschappij Visa betaalde in een hotel bijna 64 euro (ruim 140 gulden) voor een fles champagne. De ge boorte van de euro werd groots gevierd in Frankfurt. Voor de voet van de ECB-wolkenkrab- ber vormden gisteren ongeveer tienduizend mensen het euro symbool, een E met twee stre pen door het midden. De dagbladen die gisteren in Europa verschenen, waren minder uitgelaten. Allen noem den de introductie historisch. maar echt euforisch waren ze niet. De Franse krant Liberation vond het hele eurogebeuren 'te berekenend' „Zelden heeft een historisch moment op zo'n sobere en berekende manier plaatsgevonden, zonder collec tief enthousiasme, zonder wap perende vlaggen en tromgerof fel", aldus het dagblad. De Britse boulevardkrant Sun schopte flink tegen de euro aan. Breeduitgemeten werd gekopt: „Gokken met de levens van 289 miljoen mensen. Elf landen be ginnen met sterven als de euro wordt geboren". Het Britse dagblad The Daily Telegraph was genuanceerder: „Het is de droom van Europa, niet de on ze", daarmee verwijzend naar Britse afwezigheid bij de intro ductie van de nieuwe munt. Met de afsluiting van de 20ste eeuw beleven we volgend jaar een millenniumwisseling. In het Zaterdags veel aandacht ons in dit opzicht het komende jaar te wachten staat. Het wat vooruitdenken kan beginnen. Ook de redactie van deze krant heeft zich laten inspireren door het tijdsgewricht en zal door het jaar heen op dertien zaterdagen millenniumspecials maken rond de thema's communicatie, mobiliteit, religie, kunst, sport, gezondheid, eten drinken, liefde, wonen, werken, macht, natuur en techniek. Verrassende bijlages met een heel eigen kijk op toekomst en verleden. noordwijk'annetv De politie heeft gisteravond Noordwijk twee jongens aangehouden, Northgodreef drukgeweer ei dienstbussen wagens onder genomen. Bij gingen, tot grote schrik de passagiers, ruiten aan dig gelen. Een zoekactie naar de da ders door de politie leverde in die op de et een lucht- i paar lijn- n personen- vuur hadden bussen eerste instantie niets op. Agenten spotten één van de daders, maar die ging er als een haas vandoor. De moe der van één van de jongens, een 15-jarige Noordwijker, bracht uiteindelijk succes. Zij meldde zich bij de politie, toen ze door kreeg dat er iets gaande was en wees vervol gens haar zoon en zijn vriendje, een 13-jarige jongen uit Dordrecht die het wapen had meegebracht, aan als de daders. Geen televisie in tienduizenden huizen Flevoland Door een grote storing in het kabelnet hebben gister avond de bewoners van zo'n veertigduizend woningen in Lelystad, Dronten, Swifter- bant en Biddinghuizen (in de provincie Flevoland) een aantal uren geen radio en te levisieprogramma's kunnen ontvangen. Een storing in een van de kabelkasten in Lelystad was de directe oorzaak van het probleem. Als gevolg hier- aantal woningen A.s. zondag geopend: Stoutenbeek, Montèl, Lederland, Valhal, Houweling, Baalbergen, Kooreman en Slaapkamercentrum. Gesloten: Mijnders en Chairity. Meubelplein Leiderdorp ligt aan de A4 tussen Rotterdam en Amsterdam, afslag Leiderdorp. Meer informatie: 071 - 541 65 85. VAN 10 TOT 17 UUR NU Bl| Hoge Rijndijk 315, Zoeterwoude, tel. 071 - 589.93.46 diet// tt /néé/'.' MEUBELBOULEVARD PARALLELWEG 112-114 van 11.00 tot 17.00 uur ook zonder stroom. Theater Agente Magenta en de zaak van de gele papegaai zondag 3 januari, 14 en 15 uur Museum Boerhaave. Leiden Lange St. Agnietenstraat 10 071-5214 224 Hoge Rijndijk 94-96 Leiden Tel: 071-5144245 Ia, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Tel: - (l.v.m. controle be orging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Qautomatisch ff 96.90) i automatisch lf. 33.70) Oacceptgiro i f 97.90) C bank/gin: Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28030 712141 400121

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1