Schalmei van het mooie lied ZONDAG OPEN Zwarte handel floreert bij Van Gogh n Een zeemanskoor klinkt zo stoer' Cultuur& Kunst Schone Schijn ATERDAG 2 JANUAR11999 Indipenza: doeken en kijkkistjes leiden In de galerie van Kunstcentrum Haagweg 4 in Leiden is vanaf volgende week vrijdag de tentoonstelling Indipenza te zien, met werk van Valerio de Angelis, Casper van der Kaay, Ernst Kamphuis en Halbe Nicolai. De Italiaanse duizendpoot Valerio De Angelis heeft inmiddels vele internationale exposities op zijn naam staan. Hij maakt figuratieve kunst, van grafiek tot sculpuren. De Leidse kunstenaar Casper van der Kaay besloot an- zich na een carrière als fotograaf toe te leggen op de schilder- in, kunst. Op de expositie zijn van hem olieverfschilderijen van s' eenvrouwenfiguren te zien, net als van Halbe Nicolai. Ernst Kamp- 4,5Chuis maakte, vaak van voorwerpen die hij op straat vond, intri- jnd, gerende kijkkistjes. De opening van de tentoonstelling, vrijdag nburgpm 18.00 uur, is tegelijkertijd de nieuwjaarsreceptie van Kunst- teurs centrum Haagweg. jnh> Bezoekersrecord voor Kunsthal Rotterdam De Kunsthal in Rotterdam kan voor 1998 een abso luut record aan bezoekers bijschrijven. Maar liefst 336.466 men sen namen een kijkje in de tentoonstellingsruimtes. De succes volle tentoonstelling '100 jaar M.C. Escher' droeg in belangrijke mate bij aan het record. Vanaf de opening op 12 september tot nu trok deze tentoonstelling meer dan 185.000 bezoekers. Escher is verlengd tot en met 10 januari. De Kunsthal denkt ook n fiij-voor 1999 een grote publiektrekker in huis te hebben: de ten- onne(toonstelling 'Picasso, kunstenaar van de eeuw' die vanaf het ;chijrvooriaar te zien is. (fjBoze geesten uit Japan Groningen» Mingei, oftewel Japanse Volkskunst, is het onder werp van een tentoonstelling in het Groninger Museum. Jeffrey Montgomery bouwde in twintig jaar tijd een grote verzameling op, die bestaat uit maskers, textiel, votiefbeeldjes en voorwerpen van hout, metaal, keramiek en banboe. Op de foto een masker, voorstellende een boze geest, uit de zestiende eeuw. Mingei is te zien tot en met 3 maart. foto anp Helmut Lotti wil alles zo goed mogelijk doen Ook een Big Star kan fra giel zijn. De Helmut Lotti die ons aanvankelijk ver schijnt, doet vermoeden dat hij met slechts twee streepjes op zijn pyjama kan volstaan. Ruim verbor gen in een winterse jas komt hij zo kleintjes over, dat je bijna giechelend zou willen gaan zoeken waar die grote stem dan wel zit. Als hij even later in de kleedkamer bezig is zijn daagse pak te verwisselen voor het rokkostuum van de zanger Lotti, en gemoe delijk met bloot bovenlijf vragen beantwoordt, dringt zich echter ineens het beeld van de wielrenner Joop Zoetemelk op. Een op het oog iele verpakking waarin toch heel veel kracht en pezigheid zit. den haag frans happel Nog zoiets. In de souvenir-pro gramma's en ander glanzend uitgevoerd publiciteits-materi- aal ter promotie van de Belg die in slechts enkele jaren een be hoorlijk stuk wereld veroverde, staan zo vaak de woorden 'gui tig' en 'schalks', dat het idee voedsel krijgt dat Lotti een ach teloos flierefluitertje is. Dat is hij niet. Helmut Lotti heeft name lijk voldoende doorgedacht om zichzelf een imago te scheppen. Heeft geconcludeerd dat het bij zijn publiek heel prettig kan overkomen als hij zo gewoon mogelijk doet. Dat het hem het beste gaat, als men hem be schouwt als een bescheiden, aardige jongen die erg mooi liedjes zingt en een plezierige aaibaarheidsfactor bezit. „Het gaat er om dat ik mijn ding op het podium goed doe en me be schaafd gedraag tegenover mijn fans en de pers". Gesteund door zijn manager Piet Roeien is de vroegere Elvis Presley-imitator Helmut Lotti sinds 1995 als de lichte zanger van het populair klassiek in snel tempo een concern geworden. Met inmiddels wereldwijd bijna vier miljoen verkochte cd's. Met een knappe verkoop van aller hande bij-artikelen, tot en met handdoeken en badjassen en zelfs doosjes met Voice Pearls ('Voor een frisse en heldere Helmut Lotti: „Ik wil gewoon leuke liedjes blijven maken.' stem', pour une voix fraïche et cristalline') toe. En met een massaal publick. Misschien kenschetst die Hel mut Lotti zich wel het beste, als we te praten komen over ambi tie. „Natuurlijk ben ik bezig om het allemaal zo goed mogelijk te doen. Natuurlijk heb ik veel am bitie. Toch is die nietalles verte rend of zo. Als ik nu zes dagen in de week aan het werken ben, dan heb ik de zevende dag graag voor mezelf. Eh, tot ik hoor dat er in een bepaald land nog maar zoveel cd's zijn ver kocht. Dan heb ik iets van: we moeten daar iets doen, we móe ten daar iets dóen en daar wil ik dan die zevende dag gerust aan spenderen." En: „Er zijn mensen die beter zingen dan ik. Er zijn véél men sen die beter zingen dan ik. Waarom ik dan toch zoveel suc ces heb? Eh, ik weet het niet precies. Door mijn gedreven heid, denk ik. En door de onge dwongen manier waarmee het team en ik met muziek omgaan. We proberen het allemaal zo goed mogelijk te doen, dus kwaliteit te behouden en toch een eenvoudige benadering te vinden". Waar moet dat op den duur naartoe? „Ik heb geen einddoel. Ik wil gewoon leuke liedjes blijven maken. En dan zijn er een paar foto gpd dromen. Ik zou bijvoorbeeld graag eens een show doen met van alle soorten muziek er in en daar een cd van maken, met nog meer eigen materiaal daar op dan op de cd's tot nu toe. Ik zou ook graag een musical wil len doen. Nee, niet op de scène, een muzikale film en dan daar in de hoofdrol zingen. Mis schien kan ik daarvoor ook zelf een paar nummers schrijven, maar ik heb geen zin om ook zelf het verhaal uit te vinden. In zoverre: dat zou ik wel willen, maar ik denk dat ik er te weinig verbeelding voor heb. Want voor die verbeelding moet je er dan echt voor gaan zitten, niet te veel andere zaken omhanden hebben. Welnu, op dit i is het iets te druk om veel na te denken". Na twee speciale kerstconcer ten van Helmut Lotti, vorige week in Den Haag, wacht Ame rika op hem. Voor het eerst New York. Ook een droom? „Ja. Maar zeker ook is het de kick. Vooral de kick. Omdat iedereen altijd zegt dat het niet kan, een gewo ne Belg die succes haalt in Ame rika. Om dan te kunnen zeggen: kijk, het kan dus wel. Eigenlijk alleen maar daarom. En dan mag me dat nog geld kosten ook. Dat vind ik niet het belang rijkste. Het is veel meer het eer gevoel. Hoewel dat bij mij nooit in ziekelijke mate aanwezig is geweest. Want als het mislukt: dan heb ik pech gehad en ver der is er niets aan de hand." Wordt het nu tijd om het nog even te hebben over dat 'guitig' en 'schalks'. Hoe moeten we dat begrijpen? Helmut Lotto lacht fijntjes. „Ik maak nogal eens grappen. Als ik in een moeilijke situatie zit, dan werk ik mijzelf er soms ook uit met een grap. Mensen schijnen dat nogal leuk te vinden. Adrem zijn? Ja, dat is het. Ik ben af en toe wel adrem, ja. Soms iets té, misschien." Dat vraagt om een voorbeeld. Stilte. Dan: „Poehh. Op dit mo ment ben ik geloof ik niet zo adrem. Sorry hoor." Vervolgens: „Ja, ik ben ooit eens mijn tekst kwijtgeraakt. Toen ben ik op de grond gaan liggen. Of dat adrem is weet ik niet, maar iedereen vond het toch wel grappig." Kan Lotti zijn publiek karak teriseren? „Mijn publiek is ie dereen. Een op de drie families in België heeft mijn eerste klas sieke cd in huis. Dus ik denk dat iedereen er van houdt. Er zijn heel gewone mensen die graag mooie liedjes horen. Ja, ik denk dat dat het is. Mensen willen liedjes horen. En ik pro- e die te geven. Dat gaat in België wat makkelijker dan zeg maar bij u, in Nederland. In België zijn ze al op voorhand enthousiast, in Nederland zijn ze eerst kritisch, tot ze er zeker van zijn dat het goed is." Het trefwoord 'discipline' stond ook nog op ons lijstje. „Ik heb alleen discipline voor de dingen waar ik zin in heb. Vroe ger op school had ik geen disci pline. Maar ik stond 's morgens wel om vier uur op om twee honderd kilometer te gaan fiet sen. Ja, wielrenner was ik, nou ja, wielertourist. En ik fiets nog steeds. Heerlijk'" beer z Zomerfestival Amsterdam: kruisbestuiving amsterdam gpd Het Koninklijk Concertge bouworkest werkt deze zo mer samen met de band van Winton Marsalis in een Ellington-programma. En kele dagen later treedt het orkest op met het Kronos Kwartet ('het strijkkwartet in spijkerbroek in een werk van Morton Feldman. 'Kruisbestuiving' en 'nieuw publiek' zijn de sleu telwoorden. In de zomer van 1999 organiseren het Concertgebouw en het Con certgebouworkest samen een Amerikaans festival (22 juni tot 4 juli), 'American Adventures' getiteld. Voor muziekliefhebbers wordt het een alternatief voor het Holland Festival, dat in zijn nieuwe beleid aan de toon kunst geen hoge prioriteit geeft. Concertgebouworkest en Concertgebouw: ze heb ben dagelijks met elkaar te maken. De een huurt bij de ander. Maar voor het eerst organiseren ze samen een evenement. Het risico wordt gedeeld. Concertgebouw-dirtec- teur Martijn Sanders: „Het plan dateert van het Mahler Feest in 1995. Dat ging van ons uit, maar het orkest was er natuurlijk sterk bij be trokken. We dachten toen: we moeten dit idee verder uitwerken. Maar door de drukke programmering van gebouw en orkest duurde het even". De EUington-bewerkin- gen die het Concertgebouw orkest op 24 juni speelt zijn van de hand van Winton Marsalis. Eerder, op 22 en 23 juni, treedt Marsalis als trompettist op met het Lin coln Center Jazz Orchestra. Er zijn in het Concertge bouw ook concerten door het Arditti Kwartet, het Kro nos Kwartet, het Asko En semble en de zangeres Syl via McNair. De program ma's bevatten werk van on der anderen Gershwin, Car ter, Zappa, Feldman, Reich, Bernstein, Ives en Barber. En Philip Glass komt in de Grote Zaal enkele van zijn Etudes voor piano spelen. Het Concertgebouworkest sluit het festival op 4 juni af met een concert in het Von delpark, geleid door Leo nard Slatkin, de 'centrale di rigent' van 'American Ad- ylark our words! Ook dit jaar zal iet Leidse culturele leven weer lansen op de maat van oma's breipennen. Er staat dan wel len nieuwjaar voor de deur, naar daarmee zijn de oude me- jgheid en gezapigheid nog niet verdreven. Want laten we eerlijk tijn: het culturele leven ligt hier au toch al jarenlang zieltogend tan het infiius. Pechtold de Trotse trommelt bijna met zijn ruisten door zijn borstkas heen; ^u/ifUveren veren worden als zet- pillen toegediend, maar het blijft kaalslag alom. Wie op cul- et °luurgebied werkelijk aan zijn trekken wil komen, moet nog oen steeds spoorslags naar Amster- t. Leiden bruist? Ja. Maar als ben aspirine. aP°Hébben wij eigenlijk Leidse rdeitainstenaars? Als je het beleid ggeltan Stedelijk Museum De La- y j;enhal bekijkt, kan er maar één ■antwoord zijn: ja, maar alleen ial^ode. Ook dit jaar zal er daarom opnieuw geen overzichtsten- ifcsWoonstelling zijn van het werk genvan schilders als Jacques Turk r ,en Willem van Scheijndel. Bin- e tan de Nederlandse culturele tertelite zoemen hun namen in het )r //rond, maar hier, binnen de sin- te //fie's- wordt die gesmoord door het kussen der onverschillig heid. Men gaat bij De Lakenhal op zeker met exposities van en kunstenaars die in de loop der uu/fijd naam hebben gemaakt. Niet ll(Ujdie enge nieuwlichterij! 0, ja, borrelvrienden en -vrien dinnetjes van De Lakenhal, on- cer-gevaarlijkenaar-de-ogen-kijker- e. fltjes, krijgen af en toe ruim baan ijk om te exposeren. Maar voor weerbarstige kunstenaars als er Van Scheijndel en Turk gaat de yerjdeur van het museum op de ts- grendel. 'Nee, hoor, aan de deur or /(Wordt niet gekocht', zegt bellen- j/. /JQeisie Bolten. Ouwe koek wordt in huis gehaald, werk van ""Jschilders wier stoffelijke over* de schotten allang zijn verwaaid. p Maar een levende Leidse schil- J;0(der, dat wil zeggen: een schilder die een beetje controversieel is Een Leids cultureel leven. Dat is net zoiets als een leven na de dood. Je moet wel heel wanhopig zijn om erin te geloven. archieffoto taco van der eb Leiden bruist? Ja, als een aspirine washington Handelaren in kaartjes voor de grote tentoonstelling van schil derijen van Vincent van Gogh in de National Gallery in Washing ton verwachten morgen, op de laatste dag van de tentoonstel ling, flinke winst te maken. Maar dan moeten ze wel bereid zijn om in de vroege ochtend enkele uren in de vrieskou door te brengen. Het museum geeft iedere dag vanaf 11.00 uur 's ochtends 2.000 vrijkaartjes uit, met een maximum van vier per persoon. De handelaren proberen die vrijkaartjes te bemachtigen. Al snel na de opening van de ten toonstelling op 4 oktober vroe gen kaartenbureaus 125 dollar per kaartje (238 gulden), maar woensdag waren er op de zwar te markt kaartjes te koop van 20 tot 40 dollar (38 tot 76 gulden). Morgen zal de rij voor het mu seum zich naar verwachting om 6 uur 's ochtends gaan vormen. „Is zondag de laatste dag? Dan gaat de prijs omhoog tot 100 dollar", zei een kaartjesverko per. In de afgelopen dagen strekten de rijen zich uit tot zes blokken om het museumge bouw. Als de tentoonstelling haar deuren sluit, zullen meer dan 450.000 bezoekers de werken van Van Gogh hebben gezien. De schilderijen - 'Van Goghs i Van Gogh' - zijn geleend den de Van Goghs in Los Ange les tentoongesteld. Meer dan eenderde van de 200.000 kaart jes voor die tentoonstelling is inmiddels verkocht. Na de ten toonstelling in Los Angeles ke ren de schilderijen weer terug naar Amsterdam. het Van Gogh Amsterdam, dat op het moment wordt gerenoveerd. Drie van de 72 werken waren nog nooit in de Verenigde Staten te zien ge weest. Van 17 januari tot 4 april wor- zondag gezellig woonshoppen in de WoonMall. U bent van harte ussen twaalf en vijf. Bij ruim vijftig woonspecialisten onder één dak. BS W o o n m a I I ALEX ANDRIUM EED DE GROOTSTE W00NBELEVENIS VAN NEDERLAND. in de Lakenhal nor done. Hetzelfde geldt voor een beeld houwer als Frans de Wit, een man die in het land miljoenen projecten heeft mogen realise ren, maar die hier een bijna anoniem leven leidt. En De La kenhal maar roepen: we willen een nieuwe moderne vleugel, we willen een nieuwe moderne vleugel! Beetje potsierlijk. Wat moet een oude duif met zo'n ding? Je kunt net zo goed een lamme een cursus dansen ge- Het Centrum Beeldende Kunst biedt al net zo'n droevig beeld. Van die ludieke thematentoon- stellinkjes, jongens, dat ligt lek ker in de markt! Van je Roeper- de-poep-zat-op-de-stoep, kom laten we vrolijk wezen! Kunst om de kunst? Nooit van ge hoord! Binnenkort weer de Van der Lubbe-tentoonstelling. Ja, jongens, leuk zeg! Wat kunste naars aanschrijven en allemaal een dingetje over Van der Lub- be doen. Echte verbondenheid met het thema? Nul komma nul! Jodocussen die op het nieuws rondom Van der Lubbe meeliften. Als je geen thema hebt, dan krijg je er van het CBK wel een! Mensen die zich nog nooit hebben verdiept in onze stadgenoot en die. als je het over het Bruinboek hebt, begin nen te lachen en denken dat je een gids voor zonnecentra be doelt Ook op literair gebied leven wij hier in een geblakerde toendra. Enkele dichtertjes van wie er niet één de belangrijke literaire tijdschriften heeft gehaald, drommen samen in Cultureel Centrum De X, een gezalfd pa tronaatsgebouw. En elkaar maar lof toebrallen. 'Aardig ge dicht zeg, gaat het over jezelf?' En dat allemaal onder het vaan del van 'Attitude 2000', wat zo veel wil zeggen als: een positie ve grondhouding. Een coryfee uit de hoofdstad, ene Jan Kal, de duurst betaalde rijmelaar van Nederland, moet deze Prozac- slikkers meesleuren in de vaart der volkeren. Het is allemaal van een tenen krommende narigheid die zijn weerga niet kent. En ook in de Stadsgehoorzaal kabbelt het culturele afwaswater onge stoord voort. Directeur Petra Unger verrast het publiek nooit, maar haar personeel doorlo pend. Ze zou de functionerings gesprekken met de dames van de horeca op het podium moe ten voeren: een controversieel stuk over slavernij in de jaren negentig! Maar mooi dat zij die tweede zaal - waar gaat ze die in godsnaam voor gebruiken? - al heeft losgepraat. Een paar me ter verderop moet Ruud Visser van het LVC bandjes, muziek liefhebbers en dansers nog een jaar of zes in een gebouw ont vangen waar het doortrekken van de wc kortsluiting veroor zaakt. Urineren op eigen risico en de grote boodschap kun je beter thuislaten of in je broek doen. Een Leids cultureel leven. Dat is net zoiets als een leven na de dood. Je moet wel heel wanho pig zijn om erin te geloven. leiden cees van hoore Warmonders zonder zeebenen in Schippertjeskoor warmond sharon n „West-Zuid-West van Ameland, daar ligt een kolkje diep." Het Warmondse café De Zon aan de Dorpsstraat is gevuld met zware mannenstemmen. Het knijpje verandert eens in de twee weken in een zeemans kroeg als het onlangs opgerichte Warmond- se Schippertjeskoor er repeteert. Het koor zingt 'Ameland': „Maar onder op de grond, is hij zo nat als stront", klinkt het luidkeels. Na afloop is er applaus. „Zo, dat ging goed." De koorleden willen de ke len smeren, maar dirigent Geert van Tijn laat zich niet vermurwen: „Het ging goed voor de eerste keer, maar aan de zin 'maar mooie meisjes niet' moet nog wat ge schaafd worden. Niet te veel opdreunen, mannen!" Koorlid Nico Ouwehand kwam tijdens de Schippertjesdagen, waarvan hij ook de initi atiefnemer is. op het idee een zeemanskoor op te richten. „Wij werken tijdens die dagen vaak met koren. Maar die hebben zoveel noten op hun zang, ze vragen wel duizend gulden voor een optreden. Dat was ik zat. Daarom besloot ik een eigen koor in het le ven te roepen. Gezelligheid staat voorop en we willen vooral op de Schippertjesdag van ons laten horen. We zullen dus niet bij het afscheid van een of andere directeur komen zingen." Van 'Ameland' reizen de mannen al zin gend af naar IJsland en Curasao. In elk lied komt wel een vrouw voor. Of dat nu de vrouw thuis is of een hoer in Curasao, het zeemansrepertoire lijkt er niet buiten te kunnen. Al grappend en lachend werken de mannen zich door het programma heen. Maar als ze zingen zijn de 'zeelui' wel seri- Overigens hoeven de leden van het koor geen zeeman te zijn om mee te kunnen doen. Koos van Duin: „Ik heb helemaal niets met de zeevaart. Ja, ik heb wel eens gezeild. Maar ik doe vooral mee voor de ge zelligheid." Leo Randsdorp uit Lisse doet ook puur voor de lol mee. „Ik zing heel graag. Ik ben met de VUT en moet toch wat doen. Opval lend is dat er veel mannen op dit koor zijn afgekomen. Ik zing ook in andere koren, daar zitten ze te schreeuwen om mannen. Het zal er wel mee te maken hebben dat een zeemanskoor zo stoer klinkt." Ruud van der Loos zingt ook in een kerk koor. „Maar dat is altijd heel serieus. Dit is wat lichtvoetiger. Hoewel je wel moet op passen dat je er geen onderbroekenlol van maakt. Dat krijg je al gauw met mannen onder elkaar. „Zingen is lekker voor de keel." zegt Koos van Duin. Maar een aantal koorleden klaagt intussen over kortademigheid. De rest laat zich niet kennen en zingt dapper door over koude zeeën, verre landen en diepe wate ren. Het zijn allemaal plekken waar de meesten nooit geweest zijn, maar ze zingen er om het hardst om.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17