ROCKY'S Sporen in de ruige Toerisme Bregenz kan niet zonder Festspiele WERELDWIJDWEG RE 15 13 E iHC H TEM" kettingen ZATERDAG 2 JANUAR11999 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELS ROB ONDERWATER In een heli naar de bergtoppen. Rond Invermere, ruim 200 kilometer van de olympische stad Calgarv. hebben de heren van RK Heliski drieduizend vierkante kilometer tot hun beschik king. Heliski is populair in Canada. Al was het alleen maar om de pracht en praal van de Rocky's te inhaleren. Goedkoop is anders. Een dagje kost 700 gulden. Maar de herinnering aan heliski gaat nooit meer verloren. De forse vraagprijs heeft geen enkele invloed op de belangstelling. Driedui zend skiërs worden jaarlijks op de ruim tweehonderd afleverplekken in de bergen gedropt. Poedersneeuw zo goed als verzekerd. De heli vertrekt niet voordat eerst een uitvoerige uitleg over de veiligheid van de deelnemer is gegeven. Niemand betreedt de be sneeuwde toppen zonder een 'lawijie- zender' of 'peeper' zoals ze in Europa worden genoemd. Door het apparaat kunnen mensen worden opgespoord, die onverhoopt worden getroffen door een lawine. Maar de kans dat zoiets ge beurt. is klein. Onze gids heeft de zender nog nooit gebruikt. Zegt hij. We geloven hem. Al was het alleen maar voor onze ge moedsrust. Vanwege een wolkendek kan de helikopter deze dag de toppen niet bereiken. Dat scheelt een aantal hoogtemeters. Aangezien de organisatie de klant negenduizend voet per dag garandeert, worden we niet drie. maar vier keer naar boven gevlogen. Wat een geluk. Inderdaad, geluk, waar eerst twijfels beston den. Want de grote vraag was: 'komt de huis-tuin-en-keuken skiër' zonder brokken naar beneden? Antwoord: 'Ja! Zeker op fats ki, een bredere uitgave van de normale ski'. Op de fatski blijf je langer op de poeder 'drijven'. Wie zonder problemen van een 'rode' piste afglijdt, komt ook naar beneden in de poedersneeuw. Gaat het mis, dan is de val in de zachte sneeuw niet pijnlijk. Eer der lachwekkend. Vooral als het een ander overkomt. Heliski is een combinatie van avontuur en Poedersneeuw, duizenden kilometers verse poedersneeuw. De Canadese Rocky Mountains dragen 's winters een deken om van te likkebaarden. In Europa kan er uiteraard óók buiten geprepareerde pistes worden geskied. Maar in het oneindig grotere Canada is veel meer ruimte voor avontuur. Dat kan door simpel met de lift naar boven te gaan, maar het kan ook met de snowcat. Of met de helikopter. Die brengt de skiër op adembenemende plekjes in de ruige Rocky's. Vanwaar je op (brede) lange latten naar beneden kan suizen. Whaaauuwww. Gaat het mis, dan is een val in de diepe sneeuw niet pijnlijk. FOTO ROB ONDERWATER fan. Het gaat niet om snelheid, maar om het vrije gevoel in de natuur. Het maken van je eigen sporen, het maken van een bochtje om de bomen. En bomen zijn tal rijk in de Rocky's. De gids is de baas en zet de route uit, de rest volgt. Verplicht, want de regels zijn streng. Our guide is mild voor de klas met middelmatigen. De plekken waarop de heli de groep weer komt opha len, worden simpel bereikt. Nou ja, simpel. Hier en daar vliegt er iemand over de kop. Lachen, gieren, brullen. Snowcat Goedkoper (350 gulden) is een dagje met de snowcat. In Fernie, drie en een half uur rij den van Calgary, worden de toppen van de Rocky's bereikt met een bombardier, een trekker die de pistes prepareert. In een spe ciaal gebouwde cabine kunnen veertien mensen naar boven. Uiteraard met twee gidsen, want de Canadezen wensen niets aan het toeval over te laten. Ook de reis met de snowcat begint niet zonder een lawine zender. We boffen. Er is de nacht ervoor ruim dertig centimeter sneeuw gevallen. Het geeft - eenmaal aangekomen op de top - de Rocky's een betoverende uitstraling. Het ge bergte is ruig en mooi, wulps bijna. De met sneeuw bedekte bomen schilderen het landschap op een magnifieke manier. Bijna zonde om sporen te maken in de maagde lijke sneeuw. Maar de wetten op de berg zijn onverbiddellijk. Je moet naar beneden. Carven in de poeder gaat een stuk moeilij ker dan glijden op de brede fatski's. We ko men beneden, maar het kost meer moeite. Het klinkt decadent, maar je kunt in Cana da ook gewoon op geprepareerde pistes ski- en. De sneeuw is volgens de kenners matig. Door invloed van El Ninjo is er sinds 25 jaar nog niet zo weinig gevallen. Niettemin lig gen de pistes er over het goed bij. Niet in de laatste plaats door het aanbrengen van kunstsneeuw. Elk gebied in Canada be schikt over een goed werkende kunst sneeuw-installatie. We komen zegge en schrijve een matige piste tegen, in Panora ma, Invermere. Die afdaling is pas twee jaar oud en kan nog niet beschikken over een kunstsneeuwinstallatie. Brandweer Die is in Canada onder normale omstandig heden niet nodig. Echte sneeuw is in de omgeving van Calgary droog, omdat er nau welijks invloeden zijn van omliggende wa teren. Op de geprepareerde poeder is het makkelijk carven. Inderdaad, carven. Skiën is uit, carven in. De liefhebber kan op de Canadese pistes gaan als de brandweer, want hij wordt onderweg nauwelijks gehin derd door tegenliggers. Femie ver welkomt in één weekeinde 3500 mensen. Maar wachttijden bij de lif ten zijn er niet. Hooguit een paar mi nuten. Fernie is het gebied waar de meeste sneeuw valt van Canada. Daartegen over staan betrekkelijk weinig zonni ge dagen. Aan de voet van de berg worden chalets aan de lopende band uit de grond gestampt. Dit seizoen wordt het gebied met nog een extra berg uitgebreid. Het gebied verveelt zelfs na een paar dagen niet. Dit in tegen- stalling tot Nakiska, het olympische gebied waar/Uberto Tomba in '88 zijn gouden plak won. Lake Louise is, op dat van Whistier/Black- comb na, het grootste skigebied van Cana da. Het ligt midden in een National Park. Voor wie in Canada gaat skiën, is Lake Loui se een must. Het gebied telt 105 afdalingen, waaronder pikzwarte en hele eenvoudige. Het aardige is dat samen met een vrijwilli ger (kost niks), het gebied snel kan worden verkend. En dat betekent skiën tussen de bomen, door de poedersneeuw en tussen stenen, over de zogenaamde Rock Garden. Heftig! De sfeer op de pistes is relaxed en absoluut niet te vergelijken met die in bijvoorbeeld Oostenrijk. De prijzen in restaurants onder weg zijn mild. Ongeveer 17 gulden voor een warm en koud buffet, waar onbeperkt kan worden opgeschept Wat skiën in Canada vooral aantrekkelijk maakt, is de combina tie van relaxed, avontuurlijk skiën in een adembenemende omgeving. Daarbij zijnde prijzen normaal. Jawel, wie zich in de sfeervolle hotels van Canadian Pacific wil laten verwennen, dient daarvoor 340 gulden per kamer te betalen. Maar dan zit je wel in een hotel waar men sen als Alfred Hitchcock en Clint Eastwood hebben gelogeerd, 's Avonds kan er worden gedineerd in het aanpalende Post Hotel, opgezet door twee Zwitsers. Betaalbare prij zen. Wat ook geldt voor de zogenoemde condominiums (appartementen). Heliski: een combinatie van avontuur en fun. RIEN VAN DEN ANKER Bregenz, ligt aan de Bodensee, of - zoals velen op school leer den - aan het Meer van Kon- stanz. Een sfeervolle stek, al was het maar omdat het lijkt alsof iedereen - bezoeker en bewoner - vrij uitzicht heeft op het meer en de bergen. Een panorama met een hoog ansichtkaartge halte. Wie Bregenz zegt, zegt ook Festspiele die daar tussen half juli en half augustus wor den gehouden. De stad is dan een mekka voor muziekliefheb bers. Tenminste voor wie toe gangsbewijzen heeft kunnen krijgen. Voor de meeste voor stellingen namelijk, zijn de kaartjes al lang van tevoren uit verkocht. Toch is er in de openluchtzaal aan de oevers van de Bodensee elke avond plaats voor zeven duizend bezoekers en het in het water gebouwde - vroeger mo biele - podium staat inmiddels zo vast als een huis. Nog steeds immers blijft de belangstelling groeien. Zoals wel bleek tijdens het afgelopen jaar toen Gershwins 'Porgy and Bess' avond aan avond uitverkocht was. Ook voor volgend jaar zijn er al avonden dat 'Bregenz' vol ledig is volgeboekt en wie nu belt teneinde een plaatsbewijs voor 2001 te bemachtigen, zal echt niet worden uitgelachen. Maar wat is Bregenz de rest van het jaar? Een soort provincie stad met zo'n 30.000 inwoners. Een stad ook die vanuit Duits land niet eens echt makkelijk te bereiken valt. De snelweg naar Ulm is namelijk nog steeds niet af; halverwege 'vait er een gat' van tientallen kilometers pro vinciale weg. Vroeger was Bre genz een regionaal knooppunt voor winkelend publiek. Die taak echter is overgenomen door het zuidelijker gelegen Dombirn, een voormalige slaapstad die (omdat Bregenz aan één zijde begrensd door het meer niet verder kon groeien) de winkelcentra onweerstaan baar naar zich toe trok. Dus blijven alleen nog maar wat krenten over voor mensen die ergens in Vorarlberg verblijven en ook nog graag een dagje wil len 'stadten'. Die kunnen naar het prachtige Kunsthaus, dat al leen al qua architectuur een be zoek waard is. Of naar de 18de eeuwse Nepomuk-kapelle, die dank zij particulier initiatief kon worden behouden. En dan is er het oude centrum, waar de hüi- zen rond de Martins klokken toren zo prachtig zijn opge knapt. Even verderop zijn er ook nog de intieme straatjes vol terrassen met vooral heel veel Italiaanse restaurants. Meer informatie: Duits Reis- en In formatiebureau. telefoon 020 - 6978066. Internet is een bijna onuitputtelijke bron van informatie, ook voor reizigers. De komende weken komt in deze rubriek een stad aan bod die voor toeristen interessant is. Istanbul, Constantinopel, Byzantium, stad aan de Bosporus, poort naar Azië. Een miljoenenstad met een zeer rijke geschiedenis, niet te missen voor de toerist die op zijn verre bestemmingen ook een reis terug in de tijd wil maken. De Romeinen namen de stad al voor het begin van de christelijke jaartelling in, en lang na de na de val van het Romeinse Rijk bleef Byzantium nog in al haar grootsheid overeind, tot de bezetting door de Turken in 1453. Geen wonder dat de stad vol zit met monumenten uit de oudheid en de middeleeuwen: paleizen, stadswallen, kerken en moskeeën. In de winter is de temperatuur soms wat aan de lage kant, maar vervelen doe je je nooit in Istanbul; je kunt weken in deze prachtige stad ronddwalen. De beste website voor de toerist is de Istanbul Guide, met enorm veel actuele informatie. Er is een rubriek nieuws, een agenda met interessante activiteiten, en ook wordt een weeroverzicht gegeven. Wie een hotel of een restaurant zoekt komt enorme lijsten tegen: de keus is overweldigend. Ook een overzicht van het uitgaansleven ontbreekt niet. Het enige dat aan deze site ontbreekt is een culture le achtergrond. Die is echter weer te vinden bij Turizm Net, een site die vrijwel geheel is gewijd aan de rijke cultuur van de stad. Wie een combinatie wil van deze zaken is het beste af met de website van Excite. www.istanbul.com dest-excite.previewtravel.com www.turizm.net Topcampings Val OP scu Op de Vakantiebeurs die van 13 tot en met 17 januari aan- ziel staande in de Jaarbeurshallen te Utrecht wordt gehouden, kui presenteert de ANWB onder de naam 'Eurotopcampings' eenvro nieuwe gids. In het boekje dat exlusief voor leden voor 14,50hui gulden verkrijgbaar is, staan de gegevens van in Nederland, ger Italië, Spanje, Frankrijk, Denemarken, Duitsland, Luxemburgorr en Oostenrijk gelegen campings die door ANWB-inspecteurscei het cijfer 8 of meer kregen toebedeeld. De uitverkoren kam peerterreinen zullen in de toekomst elk jaar worden bezocht -r» om te zien of ze nog steeds aan de kwaliteitseisen voldoen. Strijthagen Es. De Kasteeltuinen van Arcen krijgen zo goed als zeker een fili-v0 aal. De verwachting is dat reeds in april kan worden begonneito< met de aanleg van het nieuwe complex. De attractie verschijrvo rondom het reeds geheel gerenoveerde kasteel Strijthagen in Landgraaf (zuid-Limburg) en zal - als alles goed gaat - wordero geopend in het voorjaar van 2001'Tuinen uit de hele wereld vormen de voornaamste bezienswaardigheid, maar ook is er veel aandacht voor wooncultuur en ambachtelijke kunst. De begroting van 'Strijthagen' is gebaseerd op ruim 300.000 be zoekers per jaar. Ze moeten een toegangsprijs betalen van 25 gulden per persoon. Les Arcs In Les Arcs wordt van 23 tot en met 30 januari een Neder landse feestweek gehouden. Dit naar aanleiding van het der tig-jarig bestaan van het Franse wintersportstation. Geduren de de week zullen diverse Nederlandse bands live-optredens verzorgen. Ook hebben de gasten gratis toegang tot, en t leiding bij, allerlei faciliteiten. Zo kunnen die hards een afda ling maken op de 'Kilomètre Lance', de vermaarde hogesnel- heids-piste waarop de Amerikaan Jeffrey Hamilton een we reldrecord vestigde door met een gemiddelde snelheid van 242.915 kilometer per uur naar beneden te suizen. Informatie: Frankrijk Huis te Haarlem, telefoon 023 - 5512295. Snertvaartochten Gedurende de winterperiode worden vanuit het Bezoekersceh trum aan de Baanhoekweg 53 in Dordrecht elke zondag noemde 'snertvaartochten' georganiseerd door de Hollandse Biesbosch. De rondvaart duurt minimaal twee uur en er zal vooral worden uitgekeken naar watervogels die in het gebied de winter doorbrengen. Daaronder veel kol- en brandganzen, dodaarzen en zaagbekken. Ook worden er dikwijls roofvogels I. Aan boord zijn verrekijkers beschikbaar. Maison de la France Onderwww.fransverkeersbureau.nl heeft Maison de la Franco in Amsterdam, op 1 januari een nieuwe internetsite geopend." De site telt 200 pagina's en verschaft de bezoeker informatie over de gekozen vakantie-regio. Verder bestaat onder meer de mogelijkheid brochures aan te vragen en is er een overzicht I met het reisaanbod naar Frankrijk van de Nederlandse tour operators. Het laatste nieuws wordt verstrekt in een nieuws brief. M De kerstdagen brachten we door in Engelberg. Dat ligt in Zwil seriand, aan het einde van een lange slingerweg naar boven, l Soms is die besneeuwd. Maar dat maakt me weinig uit. Het leggen van kettingen kent voor mij geen geheimen. I Dat is heel bijzonder. Nog nooit namelijk, slaagde ik erin een spijker rechtstandig het hout in te drijven. Mijn moeder zei /irj ooit haarscherp: Wat zijn ogen zien, maken z'n handen kapo\ Dat ik zo handig ben in een klusje waartegen de meeste andei\ wintersporters opzien, heefteen oorzaak. Een jaar of dertig gel den was ik met een Volkswagen-kever al bijna een afgrond mi slipt toen ik eindelijk besloot de kettingen te voorschijn te hale Ik was niet de enige. Het bekende schouwspel. Sakkerende huisvaders die een ijkskl de ketting om een beijzeld modderwiel probeerden te wringen warm ingeduffelde dames, die voor de zoveelste keer vaststeld 'dat die van mij nog geen punaise in het behang kan drukken zonder zich levensgevaarlijk te verwonden'. Iets wat ze door n del van een trefzekere, door de jaren heen geperfectioneerde n\ miek lieten blijken. Enfin. Ik wenste voortaan van die taferelen verschoond te blijven en legde op een warme augustus-dag bij afwezigheid van vrouw kinderen een trainingskamp bij mij thuis. Binnen een uur ha het foefje onder de knie. Ik kan nog zo de plek aanwijzen waar ik m'n in de zomer ver worven vaardigheden aan het totaal verblufte gezin toonde. L Gasteiner Klamm in Oostenrijk. Binnen vijf minuten zaten ze er om. Het aureool waarmee ik vei volgens achter het stuur plaats nam, schoot echter dwars door I dak toen ik wilde wegrijden. Ik i de kettingen - zoals ik dat bij m oude kever gewoon was - om de achterwielen gelegd. Dat hielp slecht. Mijn nieutue Fiat heeft vi wielaandrijving.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16