Alkemade loopt voorop met scholenfusie Levend middelpunt voor kunst Rijn Veenstreek Hydraulische dromen worden waarheid in Ierland Bibliobus tijdelijk in Kerk en Zanen Stek houdt in schuur medewerkers bij elkaar ZATERDAG 2 JANUAR11999 Millenniumprobleem aangepakt rijnwoude De projectgroep millennium van de gemeente Rijn woude heeft een lijst van zo n 500 objecten geïnventariseerd die bij de overgang naar het jaar 2000 voor problemen kunnen zor gen. De ambtenaren, die zich sinds maart 1998 over het millen niumprobleem in Rijnwoude buigen, richten zich zowel op technische problemen als op haperende verkeerslichten, tele fooncentrales en rioolpompen als op openbare orde en veilig heid. De inventarisatie is bijna afgerond en de projectgroep be reidt een plan van aanpak voor. Nieuwjaarswandeling Zegerplas alphen aan den run» Het IVN Alphen aan den Rijn houdt morgen een nieuwjaarswandeling langs de Zegerplas. Natuurgidsen lei den belangstellenden vanaf 14.00 uur vanaf de ophaalbrug bij de Verlengde Aarkade rond. Deelname aan de wandeling is gratis. Inlichtingen bij Anja langerak (0172-426990) en JeannetteTeu- nissen (0172-437018). Edelstenenbeurs in Avifauna yj rijn Liefhebbers van edelstenen kunnen op z dag 10 januari hun ogen uitkijken in het Avifauna-restaurant in Alphen aan den Rijn. Intergeo-Holland houdt dan zijn jaarlijkse Edelstenen-, mineralen- en fossielenbeurs, waaraan ongeveer veertig standhouders deelnemen. Belangstellenden kunnen ook stenen en sieraden laten testen op echtheid. De toegang tot de beurs, die van 10.00 tot 17.00 uur duurt, bedraagt 4,00 voor volwassenen en 2,50 voor kinderen en 65-plussers. Activiteitencentrum tien dagen dicht alphen aan den rijn Het Alphense activiteitencentrum Driehoor- ne gaat tien dagen dicht. Wegens de aanleg van een ringleiding voor doven en slechthorenden in de vloer en vervanging van de vloerbedekking gaan de gebruikelijke activiteiten van vrijdag middag 8 tot en met zondag 17 januari niet door. Op maandag 18 januari gaat het activiteitencentrum aan de Sterrenlaan 112 weer open. Openbaar en bijzonder onderwijs wachten op jawoord gemeenteraad De Alkemadese basisscholen treden binnenkort officieel in het huwelijk. Nu ook het rijk toestemming heeft gege ven, wachten de basisscholen van de gemeente alleen nog op het jawoord van de gemeenteraad. Als die in de vergadering van 25 januari akkoord gaat met de fusie tus sen het bijzonder en het openbaar onderwijs in Alkema de, heeft de Rijn-en Veenstreek een primeur. alkemade marun krampeen besturenfusie. Na vijfen- eenhalf jaar 'verkering' besloten Al jaren werken de protestants- de scholen in eind oktober 1997 christelijke, rooms-katholieke te gaan 'samenwonen'. Er kwa- en openbare basisscholen aan men twee stichtingen om inten siever te kunnen samenwerken. De openbare basisschool De Elckerlyc viel daarmee niet meer onder het gertreentebe- stuur, maar onder de Stichting Samenwerkende Basisscholen Alkemade, Openbaar Onder wijs. De protestants-christelijke en de vijf rooms-katholieke scholen gingen samen onder de Samenwerkende Basisscholen Alkemade, Bijzonder Onderwijs. De scholen kozen voor deze constructie, omdat een volledi ge besturenfusie op dat mo ment nog niet mogelijk was. De wet stond vorig jaar nog geen 'gemengd huwelijk' van open baar en bijzonder basisonder wijs toe. Primeur Het afgelopen jaar is de onder- wijswetgeving op dit punt ech ter veranderd. Een overkoepe lend bestuur voor het openbaar en bijzonder onderwijs is hier mee mogelijk gemaakt. Het mi nisterie van onderwijs van on derwijs heeft de oprichtingssta tuten voor het nieuwe bestuur intussen goedgekeurd. De twee stichtingen gaan, mits de ge meenteraad akkoord gaat, over in de Stichting Samenwerkende Basisscholen Alkemade. Het hoofd van de afdeling welzijn, F. Lempers denkt dat de ge meente hiermee een landelijke primeur heeft. Onder andere Nijmegen, Alkmaar en Schijndel zijn er ook mee bezig, maar voor zo ver Lempers weet, is de fusie daar nog niet bekrachtigd. Lempers verwacht overigens dat het voorstel in de gemeen teraad geen problemen ople vert. Met de besturenfusie neemt de invloed van het gemeentebe stuur op het openbare onder wijs enigszins af. Indirect blijft de gemeente echter wel een - vinger in de pap houden, want het gemeentebestuur moet de begroting van de school goed keuren. Ook is geregeld dat de gemeente een aantal bestuurs leden mag voordragen. De Alphense woonwijk Kerk en Zanen krijgt de komende drie jaar een bibliobus. De rij dende bieb is volgens de ge meenteraad noodzakelijk om dat de bibliotheek aan de Thorbeckestraat in het cen trum de komende jaren van wege werkzaamheden moei lijk bereikbaar is. De bedoeling is dat de bus drie uur per week op vrijdag in de buurt van de Oude Wereld of winkelcen trum Atlas komt te staan. De gemeente denkt dat de mobiele bus hret jnaqie voor kinderen en ouderen die slecht ter been zijn, een uit komst is. De route naar de re guliere bibliotheek wordt voor hen lastig als het centrum van de stad op de schop gaat voor de opknapbeurt. Al langere tijd wordt gepro beerd om Kerk en Zanen te voorzien van een bibliotheek. Het bestuur van de openbare bibliotheek zag echter af van een vaste vestiging omdat dat financieel niet haalbaar was. Daarbij stond de gemeente ook niet te springen om een fi liaal in Kerk en Zanen. Als het plan om de bibliotheek te ver huizen naar de Hoge Zijde doorgaat wordt de afstand tus sen de wijk elï de bieb name lijk kleiner. Om te polsen of er behoefte is aan een bibliobus hield de openbare bibliotheek een on derzoek onder de wijkbewo ners. Slecht 16,4 procent bleek lid van de centrale bieb. In de wijk Ridderveld waar een fili aal staati is ^at ruim 40 pro cent. Uit het onderzoek bleek dat de wijkbewoners meer boeken zouden lenen als Kerk en Zanen een eigen bibliobus had. Bijna alle ondervraagde ouders verwachten dat hun kinderen gebruik gaan maken van de mobiele bieb. Van de volwassenen zelf dacht de helft gebruik te gaan maken van de voorziening. naas/leiden joris zandbergen 'Dreams come true in Ireland, citeert Henk van Zegveld een advertentie in een Ierse krant. „Toen ik hier aankwam dacht ik dat ik in het paradijs was te rechtgekomen. Vier maanden lang scheen de zon, ik bezocht in een T-shirt mijn klanten. Ie dereen zei dat het in Ierland al tijd regende, en ik dacht Jullie zijn gek. Ik wist meteen dat ik het goede land gekozen had. Tot het dan eindelijk ging rege nen', lacht de 54 jaar geleden in Leiden geboren zakenman. Van Zegveld is inmiddels di recteur van het door hem opge richte bedrijf ZTE, dat hydrauli sche apparatuur voor vrachtwa gens importeert in Ierland. Vier jaar geleden begon Van Zegveld aan een nieuw avon tuur. Na 25 jaar gewerkt te heb ben voor HYVA, een in Alphen aan den Rijn gevestigde firma voor hydraulische apparatuur, besloot hij voor zichzelf te be ginnen. In Ierland. ,,Je schrikt je rot. Ik wilde dit wel, maar dan moet je het ook ineens waarma ken. Zonder salaris, onkosten vergoeding, auto van de zaak, niets. Ik ben begonnen vanuit mijn auto met mijn mobiele te lefoon. Er was toen ook nog weinig geld in Ierland. Maar het was blijkbaar voorbestemd om een succes te worden." Van Zegveld stond met vijf anderen aan de wieg van HYVA. Nadat hij als verkoopleider ge holpen had het nieuwe bedrijf op de Nederlandse markt te in troduceren, besloot de directie om ook de Engelse markt op te gaan. In 1981 ging hij naar Manchester en richtte daar HY VA Engeland op. Binnen enkele jaren werd een aanzienlijk marktaandeel veroverd. „In 1990 ben ik even teruggeweest in Nederland. Als commercieel- Henk van Zegveld: „Ik ben begonnen vanuit mijn auto met mijn mobiele telefoon.". directeur heb ik twee jaar in Al phen gewerkt. Maar er was, on derbewust, bij mij een verlan gen gerezen naar meer zelfstan digheid. Ik vroeg me-af of er niet nog iets anders was. 'Ik wilde ooit nog eens voor mezelf wer ken.' Prachtig Van Zegveld kreeg van zijn be drijf de kans om zijn droom te verwezelijken. Hij mocht alleen- -importeur worden van HYVA- -producten Noord- en Zuid- Ierland. In het begin deed hij al les zelf. „Behalve klanten bezoe ken, reed ik ook de vorkheftruck en dweilde ik de vloer. Was wel leuk trouwens, alles wat je ja renlang hebt geprobeerd aan anderen te leren weer helemaal zelf doen. Dingen die je eigen lijk niet meer doet als je direc teur bent. Daaraan heb ik het idee overgehouden dat je alles het beste zelf kan doen, maar doordat het bedrijf snel groeide moest ik ook weer personeel aannemen. Ik ben er wel een echte handen-uit-de-mouwen- directeur van geworden. Ik laat mijn mensen niets doen wat ik zelf ook niet heb gedaan." Van Zegveld vestigde zich in Naas, een half uur rijden van Dublin. In het eerste jaar haalde ZTE (Van Zegveld Transport Equipment) een omzet van 750.000 gulden. „Dan weet je dat je succesvol kan zijn. Je stelt je in het begin elke keer een doel: de eerste 10.000 gulden, de eerste 100.000. En dan vier je telkens een klein feestje met je zelf, want je voelt dat het lukt. Elk succesje telt, nog steeds trouwens, want dat gevoel gaat niet meer weg. Alleen zijn de doelen nu anders. In vier jaar zijn we met 500 procent ge groeid. Het gaat dus erg goed." Van Zegveld heeft het naar zijn zin in Ierland. „Het is een FOTO JORIS ZANDBERGEN prachtig land en ik heb de leuk ste vrouw van Ierland ontmoet. Ook ben ik verslaafd aan golfen en er zijn hier 2000 golfbanen. Ik heb een mooi appartement in Dublin, maar ook nog steeds een in Leiden. Je houdt toch een emotionele binding met zón stad. Vroeger woonde ik in de Mandemakerssteeg en heb veel plezier in Leiden gehad. Mijn dochters wonen in Leider dorp, dus kom ik nog vaak in de omgeving. En ik probeer altijd op 3 oktober erbij te zijn voor het feest, al is dat dit jaar helaas niet gelukt. Dan gaat het toch wel kriebelen." 'Ster' voor de deur van Alphens stadskantoor alphen aan den run 'De Ster aan de Rijn' komt voorlopig voor het stads kantoor te liggen. Burge meester en wethouders hebben ingestemd met deze alternatieve locatie voor de stervormige ver hoging die leerlingen van het Ashram College afgelo pen jaar ontwierpen. Later als het Rijnplein af is, ver huist De Ster naar zijn de finitieve plek. De Ster aan de Rijn is bedoeld als ontmoetings plek voor jong en oud. De vorm van de verhoging verwijst naar de ster in het gemeentewapen en -logo van Alphen aan den Rijn. Het gemeentebestuur koos dit ontwerp uit een aantal ideeën van leerlingen van het Ashram College om het toekomstige stadshart mee op te fleuren. De leer lingen waren gebonden aan een budget van 2.500 gulden. Aangezien het Rijnplein pas over enkele jaren wordt aangelegd, is de ge meente in overleg met de leerlingen op zoek gegaan naar een alternatieve, tij delijke locatie. De keuze is gevallen op de plek voor het stadskantoor. Dit voor jaar wordt De Ster daar neergelegd. In De Ster komt een plaatje met de namen van de leerlingen die De Ster ontwierpen. l n Het nieuwe stadshart voor Alphen aan den Rijn komt steeds dichterbij. De voorbereidingen zijn achter de rug; het werk gaat nu beginnen. De architecten maken "rjjs hun ontwerpen bekend, de grond wordt bouwrijp ge- ner maakt en de wethouders hebben 'de eerste paal' al in eft, hun agenda's genoteerd. In een serie van negen afleve- j ringen belichten we alle kanten van het oude en nieu we stadshart pand voor pand. Aflevering 4 gaat over het Centrum Beeldende Kunst, dat aan de Castellum- straat moet komen. I „Het gebouw moet het levende middelpunt worden op het ge- I bied van beeldende kunst. Le- - u vend in die zin dat we hopen j. j dat er veel publiek naar binnen 1 wordt getrokken. En levend om- dat veel kunstenaars ons in Al- phen zullen weten te vinden." i We zijn aanbeland in de Castel- v I lumstraat, bij het Centrum I Beeldende Kunst (CBK). Aan het woord is notaris Frans Struben, voorzitter van de overkoepelen- I de stichting. Hij droomt alvast I hardop van een centrum dat de I harten van vele Alphenaren zal I stelen. Alvast, omdat de eerste 1 paal nog moet worden gesla gen. Dat gebeurt over ongeveer een halfjaar en zonder tegen slagen kan Struben dan tegelijk met 'concullega's' Expressie '70 en het Parktheater in september 2000 het programma voor het komende seizoen presenteren. Het CBK wordt voor Alphen een nieuwe voorziening. In het cen trum krijgen de huidige Kunst uitleen en de Stichting Alphense Ateliers (Staa) en de nieuwe Stadsgalerie onderdak. Het gebouw verrijst naast de Adventskerk en architect René van Zuuk kreeg de opdracht mee om zijn ontwerp te laten harmoniëren met het Godshuis. Dat resulteerde in een weinig opvallend bouwwerk, dat vrij wel dezelfde kleuren baksteen krijgt als de kerk. Omdat het CBK wat verder 'naar voren steekt', ontstaat voor de Ad ventskerk een pleintje. Struben: „De plannen voor een CBK leven al acht, negen jaar. Oud-wethouder Greet Brussen van cultuur kwam met een be leidsnota waarin stond dat er een stadsgalerie moest komen. Een CBK is nodig om een hele boel redenen, denk ik. In Al phen is nu geen echte tentoon stellingsruimte voor bredere ex posities. Sinds de opheffing van Galarie d'Arts rest alleen nog Expressie'70. Onze doelstelling Veel voetballers genomineerd bij sportverkiezing Rijnwoude Er komen veel voetballers naar de sportverkiezing van Rijnwoude. De standaardelftallen van Bernardus uit Hazerswoude-Rijndijk en BSC '68 uit Benthuizen zijn op vrijdag 15 januari beide kandidaat voor de titel sportploeg van 1998. Ook de Hazerswoudse voetballer Marcel Vondeling, die uitkomt voor de B-junioren van Ajax, heeft een uitnodiging voor de verkiezingsavond die om 20.00 uur in het Dorpshuis in Hazerswoude-Dorp begint. Hij duelleert met de ten nisster Karolien Hoogeveen en de judoka Aziz Metaoudi in de cate gorie van jeugdsporters. Bij de mannen zijn judoka Walter Beukebomm en motorcoureur Jan Rademaker de enige kandidaten. Kim" van Wilgen (karate), Marjan Bogaarts (marathonschaatsen) en Femke de Boer (tennis) strijden bij de vrouwen om de sportprijs. De tafeltennissers van Avanti binden de strijd aan met Bernardus en BSC '68. dakloos. Toen werd het pand gesloopt. In januari wordt be kend welke aannemer het nieu we jongerencentrum inclusief peuterspeelzaal Pippeloentje en de uitbreiding van het ernaast gelegen dorpshuis gaat bouwen. Medio '99 moet de nieuwbouw worden opgeleverd. Aan de inrichting van de schuur stelt het Stekbestuur niet veel eisen. „Die schuur ziet er niet uit", zegt Bakker vol mondig. „Het is een klein, laag hokje zonder verwarming. Maar ach, met een straalkachel is die hazerswoude-dorp is echter niet commercieel. Wij willen bovenal inzicht geven in wat er aan de hand is in de kunstwereld." En de Alphenaar zit te wachten op een dergelijke instelling, stelt de notaris. Uit de NlPO-enquê- te die de gemeente hield om de wensen van inwoners te peilen en dus om de behoefte aan de onderdelen uit het masterplan te toetsen, blijkt dat 70 procent van de ondervraagden 'een uit gesproken belangstelling' heeft voor het CBK en het theater. „Op de tweede plaats kunnen we met een goede presentatie de nieuwsgierigheid voeden. Een voorbeeld: een, tijd geleden moesten de mensen achterom naar binnen bij het postkan toor. Ze liepen daardoor langs de Kunstuitleen. We hebben nog nooit zoveel bezoekers als toen gehad." Het nieuwe CBK springt door zijn centrale lig ging naast de Adventskerk en recht tegenover de Alphense brug zeker in het oog. Het gebouw kost 2,4 miljoen gulden. De gemeente schenkt de bovenverdieping aan het CBK. Een 'spaarpot' van 2 mil joen houdt zij achter de hand. Van de rente van dat bedrag moet de nieuwe directeur, die volgend voorjaar wordt aange steld, de exploitatie rond krij gen. „Maar dat is niet genoeg", aldus Struben. „De Kunstuit leen en Staa moeten huur beta len en verder gaan we sponsors zoeken. We proberen onderne mers bij een expositie te betrek ken. Zoals bijvoorbeeld Robeco bij de Amsterdamse zomercon- certen." De artistieke vrijheid mag er al leen niet onder lijden, vindt Struben. De gemeente en be drijven krijgen niet de kans om subsidie of sponsoring te ge bruiken 'voor haar of hun wel gevallige projecten'. „Er zitten een paar buitengewoon eigen wijze mensen in het bestuur van de stichting. Dat houd ik De activiteiten van jongeren centrum Stek uit Hazerswoude- Dorp blijven voorlopig op een laag pitje staan. Een geschikte ruimte om disco-avonden te or ganiseren is er niet sinds hun eigen onderkomen aan de Dorpsstraat in augustus is ge sloopt. Wel hoopt het bestuur binnenkort gebruik te kunnen maken van een schuur die in de buurt van het nieuw te bouwen jongerencentrum staat. Daarin wil het met de circa 35 mede werkers geregeld bij elkaar ko men. „Doen we dat niet, dan vallen de medewerkers uit el kaar en zijn we ze kwijt als we in het nieuwe gebouw trekken", vreest voorzitter Ralph Bakker. Hij wil er ook de bouwvergade- ringen beleggen. Jongerencentrum Stek moet nog bekijken of het huren van de schuur financieel haalbaar is. Bakker hoopt op subsidie van de gemeente. „Onze inkomsten liggen immers nu stil. We heb ben wel een reserve, maar die willen we gebruiken voor de in richting van het nieuwe ge bouw." Het Stek is al sinds augustus de r dewerkers bij elkaar te houden, is het wel gemakkelijk." Voor het organiseren van dis co-avonden en andere activiteit ten heeft Het Stek geen tijdelij1 ke ruimte kunnen vinden. Af en toe is er een disco in de Avanti- hal en worden activiteiten voor de jeugd op de zolder van café De Egelantier georganiseerd. Bakker is niet bang dat de jongeren Het Stek de rug toeke ren, nu ze al maanden weinig meer organiseren. „We waren verbaasd hoeveel mensen een maand geleden nog naar de Avantihal kwamen voor een dis co-avond." Centrum Beeldende Kunst aan de Castellumstraat moet in alle opzichten aansluiten bij de Adventskerk. FOTO LOEK ZUYDERDUIN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15