Extra baan tennisclub Warmond Baronnen aan de macht bij Duinrell Regio Opbrengst missieveiling Zoeterwoude verdeeld Horeca in Voorschoten mag meer feestvieren Beschonken en zonder licht op a4 Kamsteeg veilt vandaag De VW Beetle! ZATERDAG 2 JANUARI 1999 ERNA STRAATSMA. 0 Handbalvereniging Warmunda in gedrang l Tennisvereniging Overbos uit Warmond mag van de ge meente een zesde tennisbaan aanleggen in sportcomplex Overbos. Dit tot teleurstelling van handbalvereniging Warmunda, die voor die baan een grasveld moet inleve ren. Om Warmunda tegemoet te komen zoekt de ge meente naar een vervangend onderkomen voor de hand ballers op recreatie-eiland Koudenhoorn of naast de ijs baan. vinden", zegt J. van der Vooren, bestuurslid van Warmunda. Wij hebben steeds gepleit voor een integrale oplossing van de ruimteproblemen van alle sportverenigingen in Overbos. En nu komt de gemeente met een oplossing voor één vereni ging. De gemeente verschuilt zich nu achter de norm van de NOCNSF, maar als dat het argu ment is hadden ze twee jaar ge leden ook al toestemming kun nen geven voor een zesde ten nisbaan. Bovendien is die norm discutabel, want de tennisclub kan ons veld ook gebruiken als twee tennisbanen. Dus er zijn eigenlijk al zeven tennisbanen. Dat de gemeente de mogelijk heden van een verhuizing on derzoekt stelt Warmunda niet gerust. „We zien de bui al han gen", zegt Van der Vooren. „Dat de gemeente straks zegt dat er toch geen plek of geen geld is voor een verhuizing. Dan heb je dus een probleem." Zelf, heeft Warmunda een voorkeur voor verhuizing naar ■een plek vlakbij de ijsbaan. Re- creatie-eiland Koudenhoorn is te moeilijk bereikbaar, vindt Van der Vooren. „We hebben zelf in eerste instantie contact gezocht met de ijsclub voor een plek op de ijsbaan. Maar dat bleek niet te kunnen. Maar als we daar in de buurt kunnen zit ten zou dat heel gunstig zijn, want wij hebben veel leden die in de Merenwijk wonen. De plannen voor de aanleg van de tennisbaan worden op 7 januari aan de raadscommissie ruimtelijke ordening voorge- De tennisvereniging heeft 600 leden en wacht al twee jaar op uitbreiding. De gemeente ba- seert haar besluit op een norm die het NOCNSF hanteert bij accommodaties voor sport clubs. Daarin is aangegeven dat per 90 leden een tennisbaan met verlichting aanwezig moet zijn. De tennisvereniging heeft daarom een vergunning voor de aanleg van een zesde baan aan gevraagd. Zij wil die baan naast de andere banen op een gras- veldje leggen waar de handbal club nu gebruik van maakt. L. Serlie, vice-voorzitter van de tennisvereniging, is blij dat de gemeente toestemming geeft voor een zesde baan. „We wachten al bijna twee jaar op deze uitbreiding. We zitten goed te dringen om die baan aan te leggen. Het zou mooi zijn 7) als de baan voor het begin van het nieuwe seizoen klaar is. Maar zover is het niet, want het echte besluit is nog niet geval len. Laten we nog geen hallelu jah roepen." De handbalclub wil ook graag uitbreiden, maar in sportcom- a plex Overbos is daarvoor geen plek. De vereniging is de laatste tijd fors gegroeid; in vier jaar tijd ging Warmunda van 40 naar 140 leden. De handballers wil len graag een eigen clubge- bouw, omdat ze nu nog gebruik moeten maken van de kantine van de tennisclub. Warmunda wil ook graag meer kleedruimte. „Wij kunnen ons dus niet in het voorstel van de gemeente Graaf Hugo van Zuylen van Nijevelt met zijn zonen Philip (links) en Roderick. „Het belangrijkste is dat de familieband niet uit elkaar mag groeien." FOTO JACQUES ZORGMAN WASSENAAR RIEN V Prentbriefkaartbeurs Zoeterwoude ZOETERWOUDE Een grote prentbriefkaarten- beurs is op 9 januari te bezoe ken in de Eendenkooi (Kooi kerspad) in Zoeterwoude-Rijn- dijk. Het is dan ook mogelijk oude prentbriefkaarten door deskundigen te laten txeren op hun waarde. Tevens is er die dag een expositie van honderd oude kaarten van Leiden te be zichtigen. De beurs is van 9.00 tot 15.00 uur. Graaf Hugo van Zuylen van Nijevelt treedt langzaam terug, heet het officieel. Per 1 januari heeft hij zijn zonen Philip (36) en Roderick (34) benoemd tot Duin- rell-directeuren. De baronnen aan de macht, maar ze weten dat zelf te relati veren: „Pa gaat het wat rustiger aan doen, in plaats van zeven gaat-ie zes da gen werken." De familie Van Zuylen van Nijevelt barst gezamenlijk in adellijk schaterlachen uit. Het is de pater famili- as die na deze luim de ernst weer op neemt. „Natuurlijk ben ik niet gelijk weg, dat gebeurt anderhalf jaar later. En daarna word ik nog commissaris." Toch gaat er iets veranderen op het Wassenaarse landgoed Duinrell, al zul len de kampeerders en Tikibad-bezoe- kers daar weinig van merken. „Ik laat de waan van de dag dan aan hen over. Ik wil nog wat dingen op de rails zetten, onder meer omtrent het gewestelijk be stemmingsplan dat moet worden ver nieuwd. Daar wil ik bij zijn." En vriendelijk dreigend; „Voordat ik wegga, wil ik de kussens op Duinrell nog even goed opschudden. De twee baron nen - alleen de oudste zal de titel graaf erven - weten exact wat hij bedoelt. „Pa is duidelijk aan het overdragen. Aan de andere kant, ook als hij met pensioen gaat, dan is hij nog in de buurt, hij blijft gewoon op het landgoed wonen", zegt Philip. „Belangrijk is dat hij die beslissing heeft genomen. Hij draagt Duinrell met een gerust hart over, als een uiting van vertrouwen aan zijn twee zonen. Dat is het gevolg van het proces van jaren, waarbij hij ons in de gaten hield of we het goed deden, en of we goed met elkaar kon den samenwerken. Het is niet zo dat wij als zoons per definitie werden toegelaten, zo werkt dat bij hem niet." Broer Roderick vult aan: „Toegegeven, we zitten hier natuurlijk niet toevallig, want we zijn ook lid van de familie. Maar zo maar binnenkomen was er niet bij, want als pa tevoren had gedacht dat het niks met ons zou worden, was hij er niet eens aan begonnen. Ja, het was mogelijk ge weest dat slechts één van ons in het be drijf was gekomen. Philip: „Mijn hart lag al heel jong op Duinrell, voor Roderick is het geen van zelfsprekende zaak geweest. Bij hem is het langzaam gegroeid. Maar we zijn ook broers voor wie bijvoorbeeld de vraag Zonen graaf Van Zuylen nemen leiding pretpark over de toekomst de baas wordt niet telt. Broer Roderick weer: „Dat doen we dan gewoon samen. Al leen moet je daarover wel afspraken ma ken." Diezelfde Roderick, maar nu gedeci deerd: „Het belangrijkste is dat de fami lieband niet uit elkaar mag groeien. Een voordeel kan zijn dat we zo verschillend zijn en dat we totaal andere interesses hebben. Phi lip: „Het gaat om het elkaar gunnen, het el kaar accepteren en het leren om kritiek van de ander op te vangen. Want naast al die ver schillen blijven we broers, met dezelfde mentaliteit van leven, waarbij ons uit gangspunt is het landgoed binnen de fa milie houden." Beiden erkennen dat het niet gemak kelijk zal zijn om een persoonlijkheid als graaf Hugo op te volgen. Philip: „Inder daad, als pa ergens binnenkomt dan is- ie er." Roderick onderbreekt: „Dat wordt eigenlijk ook al van jou verwacht, denk ik." Philip weer: „Ik heb in ieder geval geen uitdaging om dat te evenaren. Vaststaat wel dat je verdomd veel van hem kunt leren." Voorlopig gaan de baronnen, als di recteur, gewoon door met hun huidige werk. „In die functies hebben we al heel veel veranderd. We hebben nu al onze eigen verantwoordelijkheid en daar be moeit hij zich niet mee, dat aanvaardt hij." Roderick: „Qua stijl van leiden, zal er wel iets veranderen. Gewoon omdat wij van een andere generatie zijn. We zullen liever in een 'plattere' organisatie wer ken. Wij zullen ons niet meer met alles bemoeien, meer samen met anderen be slissen en dus ook meer delegeren. Phi lip: „Maar dat heeft niet alleen met de tijd van toen te maken, maar ook met de periode van begin en opbouw. Mijn va der is altijd gewend geweest om zelf te beslissen. Over alles. In pa's voetsporen zal echter ook veel hetzelfde blijven: „Wij gaan net als hij gewoon op de camping tussen de tenten lopen, of kaartjes verkopen en auto's naar een plaats dirigeren, dat blijft. Dat hoort bij de cultuur van zo'n familiebe drijf." De graaf zelf ten slotte: „Van belang is dat ik niet meer zo'n verschrikkelijke haast moet hebben. Dat ik voor bepaal de dingen meer de tijd kan nemen. En dan zijn er nog reizen die ik wil maken. En o ja, ik moet ook nog een nieuw hondje africhten." Naam: Claudia Thunnissen Leeftijd: 46 Functie/beroep: kunst- historica/restauratrice en lid actiecomité Doesbrug 19 Burgerlijke staat: f samenwonend Woonplaats: Leiderdorp Wie is uw held(in)? Ja, jeetje, ik ben niet zo'n held- type. In die zin dat ik ergens voor val en me daar dweperig aan vastklamp. Als ik heel goed zou willen schilderen, zou het Armando zijn, die ik heel erg bewonder. En mijn ouders zijn in zekere zin ook helden. Om dat ze zich altijd onafhankelijk hebben opgesteld, nieuwsgierig zijn en hun huis voor iedereen open staat. Van welk principe bent u afge stapt? Ben ik van principes afgestapt? Eens even denken. Nee, ik ge loof het eigenlijk niet. Wat is uw drijfveer? Drijfveren zijn het: te doen waar ik echt wat voor voel. Wat je doet een zekere kwaliteit geven. Goed doen en goed afmaken. Of het nou om iets simpels gaat of iets intellectueels. En wat mij aanspreekt in mijn ouders: nieuwsgierigheid. Wat is de mooiste plek in Leider dorp? Ook daar zijn er verschillende. De kastanjeboom in onze tuin is bijvoorbeeld prachtig. Maar ook hoe je hier uitkijkt op de boerderijen aan de Achthove- m m Totaal 85.000 gulden naar goede doelen ZOETERWOUDE nerweg. De kronkel in de Ruige- kade, het kerkhoflaantje. En de oude kerk in het dorp is prach tig van binnen, een snoepje. De Doesbrug. Zo zijn er nog tal van dingen te i Waar mogen we u 's nachts voor wakker maken? Om me te vertellen dat het wei land bij de Ruigekade niet wordt bebouwd, definitief niet wordt bebouwd. Omdat de waarde ervan uiteindelijk wordt ingezien. Wat is uw slechtste eigenschap? Eigenwijsheid. Tegelijkertijd is dat iets dat je ook weer nodig hebt. Maar dan is het meer ei genzinnigheid. Het eerste is 'doordrammen', het tweede is je niet laten meevoeren door 'wat hoort'. Wat heeft het afgelopen jaar de meeste indruk op u gemaakt? In negatieve zin: de vermateria- lisering van de maatschappij. Dat mensen zó bezig zijn met geld, met dingen. Dat vind ik een beetje beangstigend. En dat geldt ook voor de bombarde menten op Irak. Ik vraag me af watje daar mee moet. En in po sitieve zin... Ik ben een heel op timistisch mens, dus misschien weet ik zo nog iets 1 Wat mager in Leiderdorp nooit kómen? Een A4 die echt als een waan zinnige bulderbaan het dorp doorsnijdt. Zoals-ie nu voor een groot deel is gepland. Was 1998 voor u een goed of een slecht jaar? Gewoon wel weer een leuk jaar. Een spannend jaar, met veel verrassende dingen. Er is altijd wel weer een aantal leuke din gen. Dat mijn boek 'Landelijk leven in Leiderdorp' afkwam, bijvoorbeeld. Een boek over de boerderijen in Leiderdorp. Het schrijven ging eigenlijk hele maal niet, want ik had het veel te druk met mijn gewone werk, maar het is toch gelukt. Heeft u nog een goed i voor het komend jaar? Dat ik niet meer zo veel hooi op mijn fork zou willen nemen. Dat moet ik doen. Dat zou heel goed voor me zijn. O, ja: én een stuk van het huis verder afbou wen. Dat zijn we al tijden van plan. Is een soort tienjarenplan eigenlijk, de verbouwing van dit huis, want we wonen hier al acht jaar. Het plan is nu om vóór de zomer een soort woon keuken te maken. FOTO HENK BOUWMAN De opbrengst van de jaarlijkse missieveiling in Zoeterwoude, 85.000 gulden, is verdeeld. Het gezondheidscentrum in het Tanzaniaanse Mikumi krijgt het hoogste bedrag: 15.000 gulden. Naast Mikumi krijgen missiona rissen en missiezusters in elf andere gebieden bedragen van 8.500 gulden (zes gebieden) of vierduizend gulden. Het missiegeld is verdeeld over twaalf projecten in Afrika, Azië en Brazilië. Door de mis sieveiling ondersteunt Zoeter woude jaarlijks het werk van dorpsgenoten in diverse ont wikkelingslanden. Ook landen waar voorheen missionarissen uit Zoeterwoude werkten, krij gen nog steeds een bijdrage. Het gezondheidscentrum in Mikumi telt vijftig bedden en leidt medisch personeel en ver pleegkundigen op, zodat zij zelf de bevolking kunnen helpen. Oscar Langezaal, gepensioneerd chirurg en Zoeterwoudenaar verzet veel werk voor het Afri kaanse ziekenhuis. Ook missie zuster Van Grieken in Zambia kan rekenen op een bijdrage. In de Filipijnen gebruikt pater Wim van der Salm een deel van het missiegeld voor projecten in de gezondheidszorg. Kees de Rooij investeert in een rubber plantage in Indonesië, waar voorheen pater Simon Schuur werkte. Zuster Anna de Koning in Tanzania werkt onder meer in een melaatsenkamp. Zij be steedt de missiegelden aan ge bouwen, water- en voedselvoor ziening. De eind oktober gehouden missieveiling bracht in totaal 63.971 gulden op. Inclusief gif ten en donaties, kerkcollectes en opbrengsten van diverse bij eenkomsten - van buurthuizen, de Dames Contact Groep en de WLTO - kwam de totale op brengst uit op bijna 85.000 gul den. Door de giften viel de op brengst daarmee hoger uit dan de afgelopen jaren. VOORSCHOTEN MAARTEN KEULEMANS De horeca van Voorschoten mag iets vaker feestvieren. De gemeente is van plan het aantal avonden waarop festi viteiten mogen worden geor ganiseerd uit te breiden van vier naar acht per jaar. Voor schoten hoopt op die manier dat de horeca vaker het ini tiatief neemt 'om het cen trum van Voorschoten te ver levendigen'. Intussen wordt de vrijheid van sportverenigingen iets ingeperkt. Clubs moeten in de toekomst ontheffing vra gen als ze een groot evene ment, zoals een toernooi, willen organiseren. Zo moet de verlichting van de velden in principe uit zijn tussen elf uur 's avonds en zeven uur 's ochtends. Voorschoten vindt dat er per club hooguit zes evenementen per jaar mogen plaatsvinden. Bovendien mag er niet meer dan twee keer per maand een onthef fing worden aangevraagd, 'om langdurige overlast voor de omgeving van een sport inrichting te voorkomen. Momenteel gelden er geen echte regels voor de Voor- schotense sportverenigingen. Met als gevolg klachten over herrie, en veel 'onduidelijke situaties', geeft de gemeente Cafés en sportclubs hoe ven zich niet aan de geluids normen te houden op Ko ninginnedag, Bevrijdingsdag, oudjaar en tijdens de jaarlijk se paardenmarkt. Op die da gen geldt een algehele vrij stelling van de regels. Voor schoten voelt er niets voor ook andere dagen als te wijzen. ZOETERDWOUDE-DORP Een 47-jarige Leidse automobi list veroorzaakte gisteren - te gen de avond - een levensge vaarlijke situatie op de A4. Hij reed vanuit Den Haag slinge rend en zonder licht over de rijksweg. Op de afslag Zoeter- woude/Leiden vloog hij uit de bocht. De politie hield de man aan. Hij bleek veel te veel te hebben gedronken. Vijftiende editie Meerhorstloop STOMPWUK/ZOETERWOUDE Sportvereniging Stompwijk '92 houdt morgen de vijftien de Meerhorstloop. Atleten kunnen dan twee, vijf, tien of 21 kilometer hardlopen over een parcours dat slingert door de polders van Stompwijk en Zoeterwoude. Plaats van ver trek en finish is sportcomplex De Meerhorst in Stompwijk. De loop van twee kilometer voor de jeugd begint om 11.30 uur. De rest van de deelne mers vertrekt om 12.00 uur. Het inschrijfgeld bedraagt 1,50 gulden (tot en met 12 jaar) en 4,50 gulden voor de overige deelnemers. Kamsteeg Auto Plaza in n Rijn wordt vandaag lari om 15.00 uur een Volkswagen New Beetle geveild. De gelukkige die biedt als de hamer valt, kan zijn of haar nostalgische en toch futuristische Kever maandag 4 januari al ophalen! Desgewenst is er een aantrekkelijke financieringsregeling. Bent u niet in de markt voor een heuse VW Beetle, kom dan toch Kamsteeg Auto Plaza, want er is veel te zien en er gaan ook Beetle gimmicks onder de hamer. Vanwege de verwachte belangstelling wordt belangstellenden aangeraden zaterdag tijdig in het gloednieuwe 'Kunstwerk van Kamsteeg' te verschijnen. x\e* niet AUfQr

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13