Brazilië bedreigt wereldeconomie f 460 - eindejaars- voordeel bij Libertel. uchtverkeersleiding heeft ;rote computerproblemen Economie Japanse werkloosheid bereikt recordhoogte Jeltsin looft Primakov over aanpak economische crisis Britse supermarktketen open op eerste kerstdag Limburgse oliebol opmerkelijk succesvol Drukte op telefoonnet hindert aanbieder A2000 Instituten: Minder groei in Duitsland hamburg Toonaangevende Duitse economische onderzoeksin stituten voorzien voor volgend jaar een vertraging van de eco nomische groei. De minder florissante vooruitzichten zijn het gevolg van de fors lagere ontwikkeling van de Duitse export. Voorzitter Oppenlander van het Ifo-instituut in München spreekt van een dramatisch slappere uitvoer. Ifo rekent, met nog drie instituten, op een economische ontwikkeling tussen 1,7 en 2,3 procent. Meest pessimistisch is DIW uit Berlijn met een prognose van 1,4 procent. Hogere cijfers Daimler-Chrysler stuttgart Daimler en Chrysler zijn hun fusie goed van start ge gaan. De nieuwe combinatie heeft over dit jaar duidelijk hogere resultaten gepresenteerd dan de twee afzonderlijke bedrijven vorig jaar hebben neergezet. Voor volgend jaar mikt de op twee na grootste autoproducent ter wereld op een verdere groei. Daimler-Chrysler noteert over 1998 een omzet van rond 260 miljard mark (291 miljard gulden), wat een verbetering van der tien procent is tegenover 1997. De winst zal eveneens aanmer kelijk hoger uitkomen, zo liet het transatlantische concern giste ren weten zonder cijfers te noemen. Ford verkoopt belang in KIA ietroit Ford heeft zijn minderheidsbelang in het noodlijdende Zuid-Koreaanse autoconcern Kia afgebouwd tot acht procent. Het gaat om de verkoop van negen procent van de aandelen. Dit heeft Ford, de op een na grootste autofabrikant ter wereld, bekendgemaakt. Het autoconcern wil niets zeggen over de ver koopprijs. „Er is een bod gedaan en dat hebben we geaccep teerd", zo meldde een woordvoerder. Tot oktober was Ford nog in de race voor overneming van Kia. Het Zuid-Koreaanse con- •cern was in de verkoop gezet nadat zijn schuldenlast onoverko melijk bleek. Via een veiling kreeg de Zuid-Koreaanse autofabri kant Hyundai de voorkeur boven Ford, Daewoo en Samsung. Industrie groeit in '99 minder hard ituswuKDe Nederlandse industrie groeit volgend jaar iets min- der hard dan in 1998. De omzet is het afgelopen jaar met 4,5 7 procent gestegen. In 1999 zal dat 4,25 procent zijn, zo verwacht het Economisch Instituut voor het Midden- en Weinbedrijf (EIM). Ook de export van de industrie blijft volgend jaar sterk groeien: 5,75 procent. Door de moeilijke situatie in de pluim vee- en varkenssector daalt alleen de werkgelegenheid in de voedings- en genotmiddelenindustrie. In 1998 gaat het om een teruggang van 1,75 procent. Volgend jaar is dat een procent. 3ok de afzet in die sector blijft achter bij de rest van de indu- AASTRICHT ANP 6 et Europese luchtverkeerslei- ngscentrum Eurocontrol i impt met computerproble em Daardoor dreigt het cen- um vanaf 2000 de groei van •X vliegverkeer niet te kunnen jbenen. Het centrum heeft roblemen met apparatuur uit jaren tachtig, omdat daar 'en onderdelen meer voor zijn krijgen. Ook kan een nieuw 'rkeersleidingscentrum niet i in het werk, doordat de leve- 3 ig van computerprogram a's vertraging heeft opgelo- in. De benodigde software had al eind vorig jaar moeten jn. maar komt nu pas eind i0. Eurocontrol investeerde ikele tientallen miljoenen in t nieuwe centrum. Voor volgend jaar heeft Euro- introl nog voldoende werk- 1 ekken. Voor de periode daar- is er wel voldoende perso- :el, maar niet voldoende ap- j tratuur. „Eigenlijk zouden we eer verkeer aankunnen, maar de een of andere manier oeten we op zoek naar nieu- Een jaar lang 60 gratis Voordeelminuten per maand plus f 100.- retour. Libertel heeft goed nieuws voor ondernemers die graag hun eigen 1 beurs in de gaten houden. Want het voordeligste zakelijke abonnement Nederland is t.ideli|k nog voordeliger Als u nog dit jaar een Libertel Professional abonnement neemt, krijgt ■n jaar lang 60 gratis Yoordcelminuten per maand. Oftewel iedere anj„ maand 1 uur gratis bellen. Bovendien ontvangt u 1 100,- retour op uw fac tuur. Tenminste, als u kiest voor een Libertel Professional abonnement in natie met een van de volgende toestellen: Nokia 5110 en 6110, ns SL10 en SLIOe, Ericsson GH 688 en SH 888, Motorola CD 920 n CD 930. Zo kan u oplopen tot wel f460,-. Bel rden gratis Libertel Klantense LIBERTEL ledereen bereikbaar, bereikbaar voor iedereen. Overheidstekort moet drastisch worden teruggedrongen Het gevaar voor een wereldwijde recessie sluimert met name in Brazilië. Sinds de crises in Azië en Rusland zit dit enorme land in de gevarenzone. Met name interna tionale organisaties als het IMF en de OESO zijn daar be zorgd over. „Wil de storm op de financiële markten voorbijtrekken, dan is het cruciaal dat de Braziliaanse economie niet in elkaar stort", aldus economen van de Rabobank. DEN HAAG GPD De verschillende denktanks to nen zich inmiddels redelijk ge rustgesteld over de uitwerking van de crises in Azië en Rus land. „We zien dat sinds okto ber van dit jaar de financiële markten zijn gekalmeerd", al dus economisch directeur Mus- sa van het Internationaal Mo netair Fonds (IMF) vorige week. Het IMF verlaagde bij die gele genheid zijn groeivoorspelling voor de wereldeconomie over 1999 van 2,5 naar 2,2 procent, maar zit voor dit jaar met 2,2 procent juist weer 0,2 hoger dan eerder gedacht. Mussa wijst er daarbij tevens op dat in Azië de eerste voor zichtige tekenen van herstel zich aandienen, zij het dat Ja pan, dat dit werelddeel op sleeptouw moet nemen, langer blijft voortmodderen dan ieder een had gevreesd of gedacht. De zwakste plek in de wereld economie bevindt zich op dit moment in Zuid-Amerika. Vooral in Brazilië dat ongeveer veertig procent van de Latijns- Amerikaanse economie voor zijn rekening neemt. Voor 1999 voorziet het IMF een krimp van de Braziliaanse economie van een procent. Daarbij is al rekening gehouden met de saneringen die het fonds met de regering van de dit jaar herkozen president Car doso heeft afgesproken. Hier is tevens een IMF-pakket noodle- ningen ter waarde van 41,5 mil jard dollar bij inbegrepen, waarvan inmiddels een eerste kredietlijn van 9,3 miljard is aangesproken. Ook de Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) zet voor herstel in Zuid-Amerika de schijnwerper op Brazilië. „Om een crisis te voorkomen moe ten de belastingen omhoog en moet het overheidstekort dras tisch worden teruggedrongen." Ferme bezuinigingen zijn hard nodig om het vertrouwen van investeerders terug te winnen, die momenteel een zeer hoge rentevergoeding eisen. De Braziliaanse overheid be taalt nu tussen de 29 en 35 pro cent rente op de staatsschuld. „In verhouding niet drama tisch", aldus Mussa, die een verdere daling verwacht. Een reden voor grotere zorg is dat de financiering van de staats schuld voor een steeds groter deel in kortlopende dollars ge beurt. Dat maakt rente en aflos sing met een geleidelijk dalende Braziliaanse munt real namelijk steeds duurder. Mussa is bezorgd over de Braziliaanse volksvertegen woordiging, die een omvangrijk pakket bezuinigingen en lasten verzwaringen dwarsboomde, waarmee president Cardoso aan de wensen van onder meer het IMF tegemoet wilde komen. Als er niet snel alsnog maatre gelen komen, vreest het IMF ernstiger economische krimp in het enorme land dan deze maand voorspeld. IMF, OESO en Rabobank houden Brazilië nauwlettend in de gaten houden. De afgelopen weken zijn de vooruitzichten voor de wereldeconomie al wat minder zonnig geworden. Als Brazilië niet tijdig op orde wordt gebracht, dan wacht vooral de Verenigde Staten een nieuwe dreun. Europa, inclusief Nederland, zullen daar onver mijdelijk een tik van meekrij gen. we apparatuur", zo verklaarde zaterdag een woordvoerder te genover RTL Nieuws. Echte problemen ontstaan pas als het nieuwe centrum niet op tijd open kan, weet supervi sor Germans van Eurocontrol. Hij heeft goede hoop dat de streefdatum 2001 wordt ge haald. Grote vertragingen zul len volgens de supervisor niet zo heel snel ontstaan. „Het gaat om enkele minuten. En daar voor hebben we een geavan ceerd systeem in Brussel", zegt Germans. Als Eurocontrol niet voldoen de ruimte heeft voor een vlucht, kan het vliegtuig via een andere route vliegen. Vaak maakt het dan wel een omweg, wat even eens tot enige vertraging leidt en bovendien tot hogere kosten voor de luchtvaartmaatschappij door .hoger kerosineverbruik. Eurocontrol is gevestigd in Maastricht. Het regelt het vlieg verkeer boven een hoogte van 7,5 kilometer. Dit jaar regi streerde het systeem begin de cember al de miljoenste vlieg beweging in het gecontroleerde DEN BOSCH Als eerbetoon aan de over leden prinses Diana heeft de Britse truckchauf feur Roy Gill haar beeltenis meerdere ma len op zijn voertuig laten zetten. De truck is een van de vele op de beurs Truck 2000 Eindejaars- markt in de Brabanthallen in Den Bosch. De markt in Den Bosch is bedoeld voor mensen in de transport- en grondverzets- wereld en voor liefheb bers van trucks en ma chines. FOTO ANP TOUSSAINT KLUITERS Bedrag aan oninbare leningen groter heid van 4,4 procent. In Europa is Groot-Brittannië de belang rijkste economische macht met een nagenoeg even grote werk loosheid. Daarentegen ligt de werkloosheid in Duitsland, Frankrijk, Spanje en Italië bo ven de grens van tien procent. Japan worstelt al enige tijd met een economische recessie. Een snel herstel is niet in zicht. Vooral middelgrote bedrijven zijn de afgelopen tijd zwaar ge troffen. In vergelijking met no vember vorig jaar krompen die bedrijven hun personeel met 1,4 procent in. Veel bedrijven zien zich gedwongen te reorga niseren om de ondergang af te wenden. Het ministerie van ar beid zei dat er op de honderd werkzoekenden gemiddeld maar 47 banen worden aange boden. De regering kwam vrijdag met het begrotingsvoorstel voor 1999 dat er op is gericht de eco nomie aan te zwengelen. In de begroting is alleen al 160 mil jard gulden voorzien voor openbare werken, terwijl voor zo'n 150 miljard aan belasting verlichting is uitgetrokken. De begroting omvat totale over heidsuitgaven van 1,32 biljoen gulden. Het verwachte tekort van 500 miljard gulden wil de regering dekken met nieuwe le ningen. TOKYO AP-KRF-Rtr-AFP De werkloosheid in Japan heeft in november de recordhoogte van 4,4 procent bereikt. In to taal zaten 2,91 miljoen Japan ners zonder werk, zo maakte de statistische dienst van de over heid afgelopen vrijdag bekend. Tegelijkertijd meldde het Bu reau voor Financieel Toezicht dat het bedrag aan oninbare le ningen in Japan groter is dan werd gedacht: 49,5 biljoen yen (1,52 miljard gulden) aan het eind van het vorige begrotings jaar dat in maart afliep. Dat is twaalf procent meer dan de banken zelf hadden geschat. Het aantal oninbare leningen is explosief gestegen als gevolg van de economische malaise in Japan. Het probleem heeft al tot het bankroet van enkele gro te banken geleid. In november hadden 64,81 miljoen Japanners een baan, 480.000 minder dan een jaar geleden. De afgelopen tien maanden is de werkloosheid steeds gestegen en het vorige record stond op 4,3 procent. Hoewel de werkloosheid van Japan op recordhoogte ligt, is het cijfer internationaal gezien niet zo beroerd. Ook de Ver enigde Staten, die momenteel een economische bloeiperiode beleven, kennen een werkloos- MOSKOU KRF-Rtr-AFP-DPA De Russische president Jeltsin heeft zijn regeringsleider Pri makov alle lof toegezwaaid. Het staatshoofd roemde vooral de manier waarop de premier de economische problemen heeft aangepakt. Daarmee verwees Jeltsin zaterdag in een tv-inter- view duidelijk naar de begro ting die Primakov door het par lement wist te loodsen. Dat succes heeft Primakov evenwel forse inspanningen ge kost. Eerst moest hij met aftre den dreigen om de Doema, de Tweede Kamer, te winnen voor de ontwerpbegroting. Daarna moest hij in de slag om de steun van de Federatieraad, waarin de gouverneurs van de 89 regio's zitten, binnen te ha len. Dat lukte hem uiteindelijk, door hen 50,5 procent van de staatsinkomsten te beloven. Juist vanwege deze vaardig heden kreeg Primakov een pluim van Jeltsin. Deze stelde dat de premier juist door zijn diplomatieke ervaring goed in staat is tot het sluiten van com promissen. Omdat Primakov kan rekenen op de steun van de president, het parlement en de regionale gouverneurs, is hij de sterkste en meest betrouwbare premier die het land ooit heeft gehad, aldus Jeltsin. Met de aanvaarding van de begroting in eerste lezing hoopt Primakov weer kredieten van het Internationaal Monetair Fonds te ontvangen. Zonder die middelen dreigt het land danig in de problemen te komen met de aflossingen van zijn buiten landse schuld. Op eerste kerstdag heeft de Britse supermarktgroep J. Sainsbury de deuren van twee vestigingen geopend. Daarmee trok het bedrijf niet alleen meer dan tweeduizend klanten, maar ook demonstranten die protes teerden tegen de openstelling op de christelijke feestdag. Dat is not done', vinden de de monstranten. „Een schande dat familiele den en vrienden niet bij elkaar kunnen zijn op de dag dat we het waarschijnlijk bekendste gezin uit de geschiedenis her denken". aldus predikant Kent zaterdag tegenover het Britse dagblad The Times. 'Geen ver koop tijdens Kerstmis', 'Houdt het heilig' en 'Laat de commer cie kerstmis niet vernietigen', luidden de leuzen van tien de monstranten, zo meldde een andere Britse krant Daily Mail Het bezoekersaantal overtrof evenwel de verwachtingen van het winkelbedrijf, dat ertoe ge neigd zal zijn volgend jaar meer filialen tijdens kerst open te houden, aldus Daily Mail. De christelijke feestdag is voor J. Sainsbury geen reden gesloten te blijven, zo gaf een woord voerster aan. „Groot-Brittannië is een multiculturele samenle ving. Voor veel mensen bete kent kerst niets." Klanten krijgen gratis KPN-abonnement AMSTERDAM ANP A2000 heeft zulke grote proble men door drukte op het tele foonnet dat een aantal klanten tijdelijk een KPN-abonnement krijgt, op kosten van de kabel exploitant. Dit terwijl de voor malige PTT volgens het Amster damse telecombedrijf de pro blemen veroorzaakt. Zeker 1.200 van de 18.000 abonnees hebben problemen gehad met drukte op het tele foonnet, weet een woordvoer der van A2000. Het gaat om (langdurige) ingesprektonen of meldingen dat de verbinding niet tot stand kan komen. Ruim veertig klanten van. Nedpoint, de telecomafdeling van de Am sterdamse kabelaar, hebben aangetoond dat ze daar last van hadden. Zij krijgen naast hun kabelte lefoonaansluiting een extra KPN-lijntje. Het betreft alleen belletjes van A2000 naar KPN- abonnees en andersom, niet om telefoontjes tussen A2000- klanten. „Het heeft voorname lijk te maken met een capaci teitsprobleem bij KPN", legt A2000 de klanten uit in een brief. KPN moet concurrenten toegang geven tot zijn telefoon net, maar door de snelle groei van het aantal aanbieders kan het bedrijf niet iedereen altijd de gevraagde capaciteit leveren. Het telecombedrijf geeft zijn abonnees een aantal tips om de problemen te omzeilen: ge woon enkele minuten wachten of vanaf 18.00 uur bellen tegen het dalurentarief, maar niet na 20.00 uur. De woordvoerder zegt niet bang te zijn dat nu alle klanten om een extra KPN-lijn gaan vragen. „Zij weten dat niet." De concurrenten van KPN zeggen door de schaarste al honderden klanten te hebben verloren. Soms verstrekt 'de voormalige monopolist maar 25 procent van de aangevraagde capaciteit, zo blijkt uit betrouw bare bron. De OPTA onder zoekt momenteel of KPN de ca paciteit wel eerlijk verdeelt. De resultaten worden echter pas in het voorjaar van 1999 bekend. Woensdag nog vroeg telecom bedrijf Versatel de toezichthou der op de telecommarkt om een spoedzitting. De Limburgse oliebol van bak kerij Steevens uit Stein boekt al drie jaar lang opmerkelijk veel succes. Naar aanleiding van de gunstige testresultaten die vori ge week in het Algemeen Dag blad zijn gepubliceerd, ont vangt directeur Chris Steevens uit het hele land vragen waar zijn oliebollen zijn af te halen. 'Oliebollenkoning 1998'. Steevens is zelf eigenlijk nog het meest verbaasd over het succes. „Oliebollen zijn bepaald geen Limburgs product. Wij waren altijd gespecialiseerd in nonne- votten (een Limburgse speciali teit in de vorm van strikken) en berlinerbollen. Pas drie jaar ge leden zijn we oliebollen gaan bakken, omdat we niet tevre den waren óver onze Amster damse leverancier." In de 25 Zuid-Limburgse win kels van Steevens zijn de be kroonde oliebollen niet meer aan te slepen. Dat komt vooral door mond-op-mondreclame, want met een oplage van 7.200 kranten op 1,1 miljoen inwo ners is Limburg voor het AD een van de slechts verkopende regio's. Veel exemplaren van de voor hem zo belangrijke krant heeft de directeur dan ook niet weten te bemachtigen. „Ik maak wel wat kopietjes die ik in de winkel leg." Verder sijpelen de testre sultaten de komende dagen via de regionale media door naar de Limburgse burgers, weet Steevens. Pas op oudejaarsdag zelf ver wacht de bakker de belangrijk ste verkooppiek. Tijdens de kerstdagen zullen de machines, met een capaciteit van zesdui zend stuks per uur 24 uur per dag draaien. Over het geheim van zijn suc ces wil Steevens niet veel kwijt. Vader Mtel (rechts) en zoon Chris Steevens (midden) maken al drie jaar lang de beste oliebollen van Nederland. Beiden stonden op tweede kerstdag zelf aan de bak oven om aan de grote vraag te voldoen. FOTO ANP BAS RUTTEN De bollen zijn in ieder geval niet vet, aldus de directeur die zelf ook graag zijn tanden in zijn product zet. De bakkerij zal begin volgend jaar op een nieuw in te richten 'oliebollen- website' een tipje van de re ceptsluier oplichten. In heel Nederland gaan dit jaar naar schatting 45 miljoen olie bollen over de toonbank. Dordrecht heeft oliebollenkoerier DORDRECHT ANP Dordrecht kent sinds kort een oliebollenkoerier. De 22-jarige Ed van Dijk bakt samen met zijn evenoude vriend Feike Waalboer de oudejaarslekker- nij en Ed's broer Leander van 17 bezorgt met de brommer. Tot 31 december 17.00 uur kan oliebollenminnend Dor drecht via telefoon, fax en e- mail 'Bel 'n Bol' bereiken. De twee mannen gaan er van uit dat ze de eerste oliebollenkoe rier van Nederland zijn. Het geheim van de jongens is gebaseerd op een oud fami lierecept, dat Ed's moeder hen per stoomcursus heeft ge leerd. Per uur bakken de twee 120 oliebollen, die zij koud bij de klant afleveren. Ze streven naar een productie van dui zend bollen per dag. Dordtse oliebollenkramen zullen volgens Van Dijk weinig hinder ondervinden van de nieuwe service. „Ik heb het idee dat de markten redelijk gescheiden zijn. Bezorgen aan huis is iets heel anders." jb» sSftnMüVk t Hjèïi

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7