YD Kernafval mag nu weer op transport Bollen P Familiedrama Wageningen blijft raadsel voor politie 'Alleen verzoening kan uitmonden in vrede' Binnenland Kerstverkeer kost tien mensen het leven Onvruchtbaarheid man wordt erfelijk probleem Beignets ANP Algemeen Nederlar erde Pers Diensten Moord automobilist herdacht Amsterdam Een paar honderd mensen hebben gisteren in Am sterdam met een stille tocht de 25-jarige man herdacht die twee weken geleden werd doodgestoken door een agressieve man (35) op een fiets. De fakkeloptocht vormde een protest tegen het toenemend geweld op straat. De fietser stak de man dood nadat het slachtoffer met zijn auto de Damstraat was ingereden. De dader kon ter plaatse worden aangehouden, omdat de steek partij zich voltrok onder de ogen van de politie. De demonstra tie volgde na een oproep van de broer van het slachtoffer en voerde vanaf het Centraal Station via de Dam naar de Dam straat. Kerst met kapmes en hamer den haag Eerste kerstdag is voor een 31-jarige Amsterdammer weinig vredevol verlopen. Toen hij met drie vrienden stopte bij een tankstation aan de Middachtenweg in Den Haag kreeg hij een rotje voor zijn voeten geworpen. Hij sprak de dader, een 30- jarige Hagenaar, daarop aan. Deze kwam kort daarop met een hamer en een kapmes op de Amsterdammer af. Een slag met het kapmes leidde tot een verwonding aan een vinger van de Amsterdammer. Hij wist de hamer los te krijgen en kon daar mee verdere klappen afweren. Nadat de Hagenaar ook op de vrienden poogde in te slaan, ging hij er vandoor. De politie kon hem later aanhouden bij zijn woning in de buurt van het tank station. De Hagenaar wordt vandaag voorgeleid. )en haag anp let verkeer heeft tijdens het af- ;elopen kerstweekeinde meer lan tien mensen het leven ge- ost. Een 18-jarige bromfietser lit Tiel verloor op kerstavond iet leven bij een botsing met de toptrein Tiel-Utrecht op de net knipperlichten beveiligde iverweg op de Oude Tielseweg. )oor de aanrijding is het trein- erkeer tussen Tiel en Gelder- nalsen ruim een uur gestremd eweest. Op kerstochtend speelde zich iet familiedrame in Wagenin- en af waarbij de 37-jarige va- er uiteindelijk om het leven wam bij een frontale botsing, .en 29-jarige man uit Gorredijk verleefde een ongeval in Ou- lehorne niet. Hij botste 's mor- ens vroeg op Tweede Kerstdag egen een boom. Hij was op dood. In Utrecht kwam op aterdagavond een 74-jarige ietser om het leven. De man i'erd op de Maliesingel aange- eden door een personenauto raarvan de bestuurder is aan- ehouden. Dezelfde avond ging het ook out op de N258, de voormalige ijksweg Breda-Tilburg. Een iep, bestuurd door een 48-jari- e inwoner van Rijen, kwam in otsing met een personenwa- ;en. Het echtpaar in deze auto 47 en 45 jaar) kwam om het le en. De Rijenaar raakte zwaar- ;e\vond. Eerder op de dag wam een 42-jarige man uit lergen op Zoom om het leven ij een ongeval op de A58 bij ijn woonplaats.Het ongeval )oor nieuwe technieken umecen anp gebeurde kort voor tien uur za terdagochtend toen een auto mobilist uit Sprundel in een bocht rechtdoor reed en op de verkeerde weghelft terecht.- kwam. Hij botste op de wagen van een gezin uit Bergen op Zoom. Zowel de vier inzitten den van deze auto als de Sprundelaar raakten bekneld. De 42-jarige man overleed kor te tijd later aan zijn verwondin gen. Bij een verkeersongeval op de afslag van de A2 richting Sittard kwam gistermiddag een nog onbekende man om het leven. De auto waarin hij zat. voorzien van een Luxemburgs kenteken, belandde door nog onbekende oorzaak in een greppel. Het slachtoffer kwam onder het wrak terecht. De tweede man in de auto is opgenomen in het ziekenhuis in Sittard. In Son raakte gistermiddag een 70-jarige vrouw uit Sint Oe- denrode dodelijk gewond. Ze zat in de auto van een 66-jarige plaatsgenoot. 'Volgens getuigen week de auto op de Roijseweg onverwacht uit en reed frontaal op een tegenligger. De vrouw overleed ter plaatse. De be stuurder en de twee inzittenden van de tegemoetkomende auto zijn naar ziekenhuizen in Eind hoven gebracht. In Alphen (NB) kwam gister avond een 37-jarige inwoner van die plaats om het leven. De man verloor omstreeks 21.00 uur in een bocht de macht over het en reed tegen een boom. Hij overleed ter plaatse. )nvruchtbare mannen die door lieuwe technieken toch nage- lacht kunnen verwekken, lo- en daarbij tegen een nieuw robleem aan. Eventuele zoons ebben een gerede kans dat zij etzelfde probleem krijgen als vader, stelt klinisch geneti- us Tuerlings in een onderzoek raarop hij volgende maand in 'ijmegen promoveert. Volgens Tuerlings besluit enderde van de onvruchtbare 'aren om niet verder te gaan net behandelingen als zij tij lens het erfelijkheidsadvies in iet ziekenhuis te horen krijgen lat hun eventuele zonen de- elfde problemen krijgen. Hij loemt dat een paradox: door lieuwe technieken ontstaan ieuwe problemen. Een kleine tien procent van Ie Nederlandse paren blijft on- ;ewenst kinderloos omdat de nan onvruchtbaar is. Bij zo'n ien procent van die onvrucht- lare mannen spelen erfelijke actoren een rol. Onvruchtbare nannen hebben volgens Tuer- ings vijfmaal zoveel kans op hromosomale aandoeningen I DAGELIJKS VERSl Oliebollen, 10 stuks. - Van 6.- voor 4.25 Appelbeignets, 5 stuks. Van 7.50 voor 5.50 Saucijzenbroodjes, kaasbroodjes of appelflappen. Nu 8 stuks voor 10.- n alle vestigingen verkrijgbaar .-V..: Y"' als normale mannen. Sinds enige tijd kunnen on vruchtbare mannen een kind verwekken via de ICSI-metho de, waarbij een zaadcel met be hulp van een pipet in een eicel wordt gebracht. Mocht de zwangerschap echter een zoon opleveren dan bestaat de kans dat die jongen eveneens on vruchtbaar is. De promovendus verwacht dat erfelijke afwijkingen bij mannen de komende jaren zul len toenemen. Dat is volgens hem logisch omdat onvrucht bare mannen pas sinds enkele jaren toch een nageslacht met eventueel dezelfde afwijking kunnen voortbrengen. Tuerlings pleit voor een gene tisch onderzoek bij iedere ICSI- kandidaat. Dat onderzoek zou moeten bestaan uit een chro- mosomenonderzoek, een mole culair onderzoek en een gede tailleerd familieonderzoek. De geneticus verwacht dat die ge gevens op den duur tot meer inzicht in genetische afwijkin gen leiden, wat weer nieuwe behandelingsmogelijkheden schept. hilvarenbeek Geen acht gangen voor 255 gulden in sfeervolle ambiance voor deze olifant in het safaripark Beekse Bergen bij Hilvarenbeek, maar de kolen smaakten er waarschijnlijk niet minder om. De dieren in het park werden gisteren door hun verzorgers getracteerd op een eigen kerstdiner. Niet alleen kregen de olifan ten hun lievelingskostje, ook de mantelbavianen waren spekkoper. Zij kregen echt kerstbrood te eten. foto anp koen suyk Verbod opgeheven na betere controle Minister Pronk van milieu staat weer toe dat de kerncen trales Dodewaard en Borssele kernmateriaal transporte ren naar opwerkingsfabrieken in respectievelijk Groot- Brittannië en Frankrijk. Hij heeft het transportverbod opgeheven dat zijn voorgangster De Boer in juni had in gesteld na enkele incidenten. Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne (RIVM) of een ander laboratori um. Dat geldt ook voor de lege containers die naar Nederland terugkomen. Verder moeten overheden in België, Frankrijk en Groot-Brittannië waar het transport doorheen komt, eventuele incidenten melden in Nederland. De incidenten die leidden tot het verbod, betroffen licht be smette containers in het verle- pen haag «anp De tramsporten van containers met splijtstofelementen worden voortaan strenger geregistreerd en gecontroleerd. Zo moeten ze minstens twee dagen van tevo ren worden aangemeld bij de Inspectie Milieuhygiëne en moeten onregelmatigheden tij dens de rit worden aangemeld. Ook voert de inspectie stra lingscontroles uit op de contai ners in samenwerking met het den. Deze problemen werden echter pas dit voorjaar bekend toen die Nederlandse kem- transporten onder de loep wa ren genomen na problemen met buitenlandse transporten in Duitsland. VROM bleek des tijds niet op de hoogte te zijn gesteld van de besmettingen, maar de kernfysische dienst van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid wel. Minister De Boer wilde de gang van zaken rond de kern- transporten eerst reorganiseren voordat die opnieuw plaatsvon den. Volgens Pronk is dat met deze extra voorschriften het ge val. De opheffing van het ver bod was in het najaar al aange kondigd door VROM-topamb- tenaar Plug. 'Ramptoeristenzorgen voor ergernis wageningen anp-gpd De politie in Wageningen heeft ook na uitvoerig buurt- en spo renonderzoek geen idee waar om een 37-jarige man op eerste kerstdag zijn vrouw en hun drie kinderen met een mes om het leven heeft gebracht. De familie stond bij de politie noch bij hulpverlenende instellingen be kend als een probleemgezin waar geweld voorkwam. Vol gens woordvoerder Munniksma wil de politie nog een aantal fa milieleden en kennissen van het gezin verhoren in de hoop meer duidelijkheid te krijgen over wat zich in het gezin heeft afgespeeld. Tot nu toe heeft niemand echt licht op de zaak kunnen werpen, alhoewel in het huis sporen van een worsteling zijn aangetroffen. Een buurtbewo ner zou een hevige ruzie ge hoord hebben, maar is er niet zeker van dat die geluiden uit de bewuste woning kwamen. De afgelopen dagen hebben buurtbewoners bloemen en kaarsen bij de carport van het deels uitgebrande huis neerge zet. Maar niet alle belangstel ling is even oprecht. De omwo nenden hebben zich geërgerd aan de 'ramptoeristen' die bei de kerstdagen door het volks buurtje trokken. „Het is hier net een bedevaartsoord", zegt buurman Van Wijk. „Sommi gen zijn zelfs 's nachts op een muurtje geklommen om met lampen in dat huis te schij nen." Op eerste kerstdag rond ze ven uur kwam bij de politie in Wageningen een melding bin nen dat er brand was in een woning in de Vanenburgstraat. Brandweerlieden troffen bin nen een 34-jarige vrouw, haar zoontjes van 3 en 10 jaar en een dochtertje van 7 jaar vermoord aan. De vier waren met een mes om het leven gebracht. De poli- Buurtbewoners zetten kaarsen en bloemen neer bij het huis waarin een vader zijn gezin om het leven bracht. foto gpd henk van holland tie heeft later een vleesmes ge vonden dat kennelijk voor de moord is gebruikt. Buurman Van Brakel is een van de laatsten die de vader in leven hebben gezien. Hij en zijn vrouw werden rond zes uur ge wekt door gegil. „Mijn vrouw zei: Het gaat helemaal fout hiernaast, het lijkt wel of ze er een aan het afmaken zijn. Ik zei: Ach het valt wel mee. Maar toen ik tegen half zeven een brandlucht rook ben ik naar buiten gegaan. Ik zag binnen vlammen bij de voordeur, van een klein vuurtje op de grond, en er kwam rook uit het dak. Ik heb eerst aangebeld, maar de bel deed het niet. Daarna heb ik heel hard geroepen en tegen de deur geschopt. Toen ging in eens de deur open en stond de buurman er. Hij was in zijn on derbroek en z'n lichaam was helemaal bezweet. Maar verder was hij heel rustig. Hij trok de voordeur achter zich dicht, als in een trance, helemaal versuft. Toen stapte hij in zijn auto en hij zei: ik ga naar ziekenhuis. Daarna reed hij weg. Ik heb toen onmiddellijk het alarm nummer gebeld". De politie neemt aan dat de man geprobeerd heeft brand te Oproep koningin Beatrix in Kersttoespraak: 'Met Kerstmis breekt een straal van licht door de donkere wol ken boven het menselijk be staan. De geboorte van het Kerstkind is een teken van ver zoening en vrede. In een wereld vol tegenstellin gen voelen velen zich beklemd door vijandschap en geweld tussen de bewoners van deze aarde. Dagelijks horen we wat mensen elkaar aandoen, in het klein en in het groot. Maar hèt is hoopgevend te zien hoe mensen overal zich inzetten om verstoorde verhoudingen en ge schonden vertrouwen te her stellen. Wij allen kunnen ons daardoor bemoedigd voelen, zeker wanneer wij ook in ons persoonlijk leven naar verzoe ning zoeken. In landen waar aan langdurig onrecht en onderdrukking een einde is gekomen, wordt meer en meer gezocht naar wegen om samen vreedzaam verder te leven. Dat vereist een pijnlijk proces van openleggen van de waarheid en het onder ogen zien van het leed dat is berok kend. Zo wordt gebroken met de slechte gewoonte het verle den te loochenen. Hiervan valt veel te leren, ook in kleinere verbanden en in de eigen om geving, waarin verhoudingen soms volledig verstoord kun nen raken en menselijke waar digheid wordt aangetast. Kerst mis, het feest van Vrede op Aar de roept op tot verzoening tus sen mensen. Wie kent niet het gevoel te kort te schieten en te falen jegens anderen. Dat stemt misschien mild in ons oordeel over fouten van onze medemensen. Maar wat echt verkeerd is, kan na tuurlijk niet worden getole reerd. Machtsmisbruik en rede loos geweld zijn nooit te aan vaarden. Het kwaad kan zelfs tot een systeem worden dat mensen zo meezuigt dat ze stap voor stap verzanden in een praktijk van fout gedrag. Dit hoeft niet altijd een gewetenlo ze keus te zijn om bewust on recht te doen. Mensen kunnen verblind zijn of hun geweten sussen door wat krom is recht te praten. In waan en zelfbe drog kunnen kwade praktijken heel lang worden voortgezet. Menselijk gedrag zou beheers baar moeten zijn: een ieder heeft dat immers zelf in de hand. In werkelijkheid blijken emoties dikwijls sterker dan zelfbeheersing. Angst en haat vormen ook de voedingsbodem waaruit gevaarlijke denkkaders kunnen voortkomen, gegrond op vals onderscheid tussen 'wij' en 'zij'. Wordt het kwaad tussen men sen onderkend, dan moet aller eerst een einde worden ge maakt aan alles wat fout "was. Dat vraagt méér dan woorden alleen. Er is geen uitkomst zon der daadwerkelijke verande ring. Als eenmaal radicaal is gebro ken met het verkeerde verleden, dan ontstaat er ruimte om.te zoeken naar herstel en verzoe ning. Verzoening is een zware opgave. Dit kan nooit het begin, maar alleen het einde zijn van een proces van ingrijpende ver- foto reuters andering. Verzoening is het sluitstuk van een lange gang die mensen die tegenover elkaar hebben gestaan, samen moeten gaan. Beschuldigen blokkeert oplos singen; schuld belijden opent de weg naar de ander. De toets steen is het geweten: het ver mogen normen waarmee ande ren worden beoordeeld, ook op zichzelf toe te passen. Ondub belzinnig eigen verantwoorde lijkheid aanvaarden voor wat werd misdaan, is diep ingrij pend. Maar wanneer de waar heid niet onder ogen wordt ge zien en schuld wordt verdron gen, kan van generatie op gene ratie het kwaad blijven voort woekeren. Hoe moeizaam de schuldigen soms ook komen tot erkenning van hun daden, de zwaarste last drukt vanzelfsprekend op de slachtoffers. Hun leven lang dragen zij de littekens van wat hun is aangedaan. De confron tatie met de daders haalt won den open en doet in alle hevig heid de pijn opnieuw schrijnen. Mensen die zijn gekwetst, heb ben vooral aandacht nodig en rust. Innerlijke woede en een verscheurd hart vragen om be grip en herstel van recht. Waarheid betekent nog geen gerechtigheid, maar is wel een onontkoombaar uitgangspunt. Voor het bloot leggen van het verleden is moed nodig. Tussen waarheid en verzoening ligt een zware weg vol moeilijke stap pen die naar eer en geweten moeten worden gezet. Op die zoektocht naar een begin van nieuwe verhoudingen moet ie ders eigen waarheid tot klaar heid worden gebracht. Door naar eikaars verhalen te luiste ren, ontstaat de ruimte om ter- wille van de toekomst samen de geschiedenis te schrijven. Wie zijn fouten inziet en be rouw heeft, kan tot inkeer ko men. Het verlangen verlost te worden van schiidgevoel, leidt soms tot een vraag om verge ving. Maar wie vergiffenis vraagt, mag niet verwachten dat vergeving daarop vanzelf zal volgen. Een recht op vergeving bestaat niet. Het is voor de an der al een hele opgave te probe ren enig begrip op te brengen voor degene die hem zozeer verwondde. Vergeven vereist een geestelijke grootmoedig heid die een mens op zichzelf moet zien te veroveren. Schuld kan worden verlicht door berouw en bereidheid te trachten zelf in alle ootmoed iets goed te maken. Boetedoe ning is een tegenkracht die de mens is gegeven om in het rei ne te komen -met God, de me demens en zichzelf. Boete doen en vergeving schen ken openen de mogelijkheid tot herstel van gemeenschap. Dat niet iedereen de bereidheid tot verzoening kan opbrengen is begrijpelijk. Toch is er uiteinde lijk geen andere weg. Het blij ven meedragen en doorgeven van wrok maakt elke vorm van samenleving kapot. Waar haat regeerde, zal liefde moeten groeien; waar onderdrukking en verzet het leven beheersten, zal de tegenstander moeten worden gezien als medemens. Alleen verzoening kan uitmon den in een bestendige vrede. Dat vraagt van allen een daad werkelijke inspanning. De we reld zou er zeker slechter aan toe zijn als niet overal mensen bereid waren liever onrecht te verdragen dan onrecht te doen: die zelfde eerste stap wilden zetten in het doorbreken van de neerwaartse spiraal van vijand schap en geweld. Gode zij dank zijn er mensen die de moed en volharding opbrengen tot het stichten van vrede. Gezegend noemt Jezus die vredestichters. In onze wereld lijkt wede soms ver weg. Maar het streven naar verzoening en herstel van ver trouwen dat nu in zoveel lan den gestalte krijgt, geeft hoop en kan ieder van ons bezielen Kerstmis ook dit jaar te vieren als het feest van wede op aarde. Ik wens U allen een gezegende Kerstmis.' stichten in zijn huis. Er volgde een landelijk opsporingsbe richt. Om half negen kwam de Wageninger om het leven bij een frontale botsing onderaan een afrit van de snelweg A50 bij Oss. Daarbij raakte een 33-jari- ge wouw uit Gennep zwaarge wond. Zij ligt nog in het zieken huis. Het is onduidelijk of de Wageninger het ongeluk opzet telijk heeft veroorzaakt. Hij was zodanig verminkt, dat de politie zijn identiteit slechts aan de hand van vingerafdrukken kon vaststellen. Huisartsen en RIAGG zijn in gezet om de zeer geschokte buurtbewoners en familieleden van het gezin te begeleiden. Vooral de moeder van de Wage- ningse wouw, die achter het ge zin woonde, is er slecht aan toe. Leerkrachten van de vermoorde kinderen hebben geprobeerd klasgenootjes op te vangen. Burgemeester Sala van Wage ningen is na de gruwelijke vondst naar de brandweerka zerne in Wageningen gegaan om de geëmotioneerde brand weerlieden te ondersteunen. Zowel voor agenten als voor brandweermensen is bedrijfs- opvang geregeld. Oud-gedeputeerde Korver overleden Oud-PvdA-gedeputeerde van Noord-Holland Cees Korver is afgelopen week op 59-jarige leeftijd in Zeist overleden. Kor ver was dertien jaar lid van ge deputeerde staten voor wel zijnszaken. In 1991 vertrok hij als provinciebestuurder en sta tenlid om in de provincie Utrecht bestuursfuncties te be kleden op het terrein van wel zijnswerk, huisvesting en op vang asielzoekers. In zijn Noord-Hollandse periode was Korver belast met de capaci teitsreductie van ziekenhuizen. Hij was voorzitter van het inter provinciaal overleg volksge zondheid en voorzitter van het curatorium van het IPO. Oog in oog met dader steekpartij rotterdam anp Een 28-jarige Hagenaar stond vorige week in Rotterdam oog in oog met de 27-jarige Rotter dammer die hem vorig jaar zonder enige aanleiding heeft neergestoken. De Hagenaar waarschuwde onmiddellijk toe vallig passerende agenten die de Rotterdammer arresteerden. De Hagenaar werd in december vorig jaar door omwonenden in een portiek van een woning ge vonden. Hij had drie steekwon den in de rug en een steekwond bij zijn linkeroor. In het Ruw aard van Putten-ziekenhuis werd geconstateerd dat geen vi tale delen werden geraakt.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3