Blitz streeft BS Leiden voorbij UIT 4 Schakers Oegstgeest verdedigen 'Leidse' eer Van der Tang wint Gijs Eradusbokaal Sport Pet wint Kerstcross bij glibberig Meerburg Waterpoloërs Sassenheim oppermachtig bij Alkemade Broekhuizen, Groot en Valen in zwemkernploeg MAANDAG 28 DECEMBER 1998 chef willem spierdijk. 071-5356464, plv -chef* janet v Herstel bridgers Crash krimpen De bridgers van Crash (Leiden) hebben zich behoorlijk hersteld van hun nederlaag in de strijd om het-Nederlands kam pioenschap. Zij eindigden op het tweede toernooi in het Topcir- cuit in Krimpen aan den IJssel alle drie in de top vijftien. Ed Hoogenkamp/Louk Verhees werden tweede. Gerard Versluis - /lean Paul Vis dertiende en Huub Bertens/Bart Nab veertiende. De verrassende winnaars werden Bas de Bruijn uit Katwijk en Willem Gosschalk uit Nieuwe Wetering. Ook Leiderdorper Ge rard Sprinkhuizen was goed op dreef: hij werd met Wim Heems kerk (Bodegraven) tiende. Cricketer Kloppenburg naar Kaapstad haarlem De Koninklijke Nederlandse Cricket Bond biedt vijf jeugdige talenten de kans om ervaring op te doen in Zuid-Afrika. Feiko Kloppenburg, Nick Statham, Ernst van Giezen, Ben Goe- degebuur en lob van Bunge zijn door bondscoach Emerson Trotman uitgenodigd voor de drie maanden durende trip. Vanaf 1 januari wordt het vijftal intensief onder handen genomen door topcoaches uit Kaapstad. Voor Kloppenburg is de stage naar Zuid-Afrika - na Australië het sterkste cricketland ter wereld - een logisch vervolg op een prima seizoen in de hoofdklasse. De 24-jarige allrounder, spelend voor Rood Wit uit Haarlem, was de afgelopen zomer vooral als batsman goed op dreef. Boven dien Üet de in Leiden woonachtige rechtenstudent op het - door Nederland gewonnen - EK een sterke indnik achter. Baanrecord Timmer op 500 meter inzell» Marianne Timmer heeft bij de internationale kerstwed strijden in Inzell het baanrecord op de 500 meter verbeterd. Timmer finishte na 39,65 seconden, tweehonderdste eerder dan de Amerikaanse Bonnie Blair in 1992. Timmer bleef de Wit-Rus- sische Anzjelika Kotyga (40.45) en Sandra 't Hart (41,56) duide lijk voor. Ze won ook de 1500 meter, in 2.02,99. Bij de mannen toonde Martin Hersman zich de beste sprinter. De Sassenhei- mer reed de 500 meter in 37.55 seconden. Hij versloeg André Zonderland (37,86) en Ralf van Rijst (38,16). DAS Delft wint kersttoernooi in Voorschoten GESPROKER Op het eigen kersttoernooi toonde Blitz aan over betere vooruitzichten te beschikken dan 'de buren' van BS Lei den. De organiserende vereniging won gemakkelijk, met 77-56. De ontmoeting tussen de twee regioclubs was de interessantste partij op het toernooi, dat DAS Delft met overmacht won. zoeterwoude wilmar kortleever Raymond Pet won zaterdag de traditionele Kerstcross van voet balvereniging Meerburg. Over tien kilometer was de Alphense triaüeet de snelste op het Zoe- terwoudse parcours dat nog glibberig was van de vrijdagse stortbuien. Met zijn tijd van 34.38 was Pet 38 seconden snel ler dan de Rotterdammer Amt- meyer. Herma Beerlage van Lei den Atletiek won bij de vrouwen in 45.00. Beide winnaars kwa men halverwege sneller door dan de snelsten op de 5 kilome ter, Hazerswoudenaar Van Bruggen (19.50) en Sanne de Boer uit Ter Aar (28.22). De Strand- en Duinloop in De Zilk werd gedomineerd door Mijd rechtenaar Frans Woerden. Hij nam precies een uur voor onge veer zestien kilometer. De sterkste regioatleten trok ken verder weg op zoek naar goede concurrentie. Hans Wub- ben was in 's Graveland het meest succesvol. De aüeet van AAV '36 uit Roelofarendsveen won daar de Kersdoop over 7.7 kilometer in 24.42. Veel zwaar der dan de Utrechtse wedstrijd was echter de traditionele Kersdoop in Opmeer. De 1200 lopers waren op het parcours dat grotendeels over een ex treem drassige weiland voerde gemiddeld vier minuten langza mer dan vorig jaar. Zwollenaar Peter Visser won deze zwaarste wedstrijd van het kerstweekein de in 37.17. Henk van Velzen (Leiden Adetiek) kwam in 40.45 binnen en was daarmee één van de snelste veteranen. Van Velzens clubgenoot, Jan-Hen drik van Steensel eindigde vier minuten achter de winnaar. basketbal joris zandbergen Blitz en BS Leiden komen beide uit in de eerste divisie, maar hoewel de Vliethorst en de Vijf Meihal slechts enkele kilome ters uit elkaar liggen speelt de Voorschotense ploeg in een an dere poule dan de Leidse club. Ook is de situatie bij beide ver enigingen anders. Blitz is nieuw in de eerste divisie en staat nu al derde, terwijl Leiden, dat vo rig jaar op papier degradeerde, met moeite het hoofd boven water houdt. Na een rommelige beginfase, waarin Leiden met 8-6 nog even voor stond, schakelde de thuis club over naar een hogere ver snelling. Het speltype dat spe ler/coach Sid Bruinsma voor ogen heeft, is gebaseerd op snel spel met veel schoten voor ie dereen. Leiden, dat zonder steunpi laar Ben de Jong aantrad, hapte gedurende zes minuten naar adem en keek vervolgens tegen een 23-12 achterstand aan. Hard werkend kwamen de be zoekers enigszins weer in de wedstrijd, maar zij bleven tot aan de rust (35-26) op afstand. In de tweede helft schoot Blitz snel uit de startblokken en bij 58-34 na tien minuten leek het of er een afstraffing voor Leiden aan zat te komen. Via het Leidse talent Roald Noort knokte de ploeg van coach Ivo Boom zich echter weer terug tot 66-56, voordat Sid Bruinsma zelf het goede voorbeeld gaf en met ne gen van de laatste elf punten de juiste verhoudingen weergaf. De belangrijkste winst voor Blitz moet zijn dat Bruinsma naar hartelust kan putten uit het spelersarsenaal van de ju nioren, die als promovendus in de landelijke klasse op de derde plaats staan. Junior Chris Olson werd met 21 punten topscorer van het duel en liet zien dat de ambities van de Voorschotena ren niet tot de eerste divisie be perkt hoeven te blijven. Leiden, dat gedisciplineerd speelde en knokte voor wat het waard was, moet zich echter meer zorgen over de toekomst maken. De troostfinale tegen Jumpers uit Den Haag ging met 75-50 verloren. Dat ook Blitz nog niet al te vroeg moet juichen, bleek in de finale. Het in de promotiedivisie uitkomende DAS schakelde eerst Jumpers uit met 97-77, voordat het in de eindstrijd kei hard over de thuisploeg heen walste: 99-57. Alleen in de eer ste minuten was Blitz in de buurt van de bezoekers. Van 11- 15 werd het echter snel 14-31 en via een 29-47 ruststand liep DAS onder leiding van 'Most Valuable Player' Arthur van Ha gen ver weg van de thuisclub. Het kersttoernooi van Blitz was na tien jaar terug van weg geweest. Aan de eerste twintig edities, die tot 1988 in sporthal De Vliethorst werden afgewerkt, namen nationale en buiten landse topploegen deel. Voor oud-Leidenspeler en de huidig coach van DAS Toon van Helf teren was dit dan ook niet de eerste winst tijdens het Blitz- toernooi. „Ik ben hier vroeger zo vaak geweest dat ik het echt wel eens gewonnen zal hebben. Maar ik weet niet meer wan neer. We hebben het toernooi heel serieus genomen. Als je een dergelijk evenement komt spelen dan moet je er ook hele maal voor gaan." „Jammer voor het publiek dat het verschil in de finale zo groot was", verklaarde organisator Rob Kijnenburg na afloop. „Maar het toernooi is geslaagd, er waren redelijk wat toeschou wers en er is leuk gespeeld- Dit kostte natuurlijk lang niet zo veel tijd om te organiseren als LEIDEN» JAN BEY In de voorronde voor de KNSB- -beker werd, zonder ook maar een zet te doen. een kapitale blunder gemaakt door het Leidsch Schaakgenootschap. Het team vergat zich aan te melden en is daarom niet inge deeld. Sneu voor de ambitieuze club, die voor een finaleplaats in aanmerking had kunnen ko men. Traditiegetrouw worden in december de eerste bekerron den verspeeld van de landelijke en regionale schaakbond. Daarbij is het bijna gewoon aan het worden dat Voorschoten in de voorronde wordt uitgescha keld. Dit jaar bleek het Haagse team van De Ooievaar met 1-3 te sterk. Peter Wilschut en Frits Fritschy kwamen niet verder Blunder kost Leidsch Schaakgenootschap plek in bekertoernooi dan remise. Het sterker geachte team van de Alphense Schaak Club kwam ook niet verder dan de voorronde. De Messemaker 1847 uit Gouda gunde ASC slechts een halfje (Onno van Dijk). Kampioen van de Leidse beker van vorig seizoen. Lei derdorp. mocht aantreden te gen het sterke HWP uit Haar lem. Die wedstrijd kende een spannend verloop. Nederlagen voor Marcel de Jeu en Teun Timmerman, maar winstpartij en van Paul Talsma en Henk Goeman, zorgden voor een 2-2 stand. Het reglement schrijft dan snelschaakpartijen voor en ook dat eindigde in 2-2, waar door Leiderdorp op bordresul taat verrassend doorging. Na de voorronden moest het team van Leiderdorp tegen KNSB- tweedeklasser VHS en dat team bleek een maatje te groot. Een tweede verrassing zat er net niet in, Leiderdorp verloor met 1,5-2,5. Oegstgeest 80 won in de voorronde eenvoudig van Phi- lidor Leiden en ging dus ten koste van een Leidse ploeg door. Daarna kwam het Aals- meerse AAS op bezoek. Ook hier moesten snelschaakpartij en uitmaken welk team zich voor de volgende ronde zou plaatsen. De wedstrijd was door winst van Predrag Nikolic en Nebosja Nikolic, en verlies van Thomas Willemze en Anne Reedijk, in 2-2 geëindigd. Door de snelle serie met 4-0 te win nen plaatste Oegstgeest 80 zich als enige Leidsé vertegenwoor diger voor de tweede KNSB-bekerronde. LSB-beker In het bekertoernooi van de Leidse Schaakbond was Leithen vergeten zich in te schrijven. In de eerste ronde werden enkele kanshebbers reeds vroeg uitgeschakeld. Zo werd het team van het LSG met 4-4 (in dit toernooi worden twee partijen van 45 minuten gespeeld) op bordresultaat ver slagen door de Veense schakers van Utile Dulci. Het viertal van Leiderdorp. dat in de KNSB-beker moeilijk te ver slaan was, toonde vormbehoud en verpletterde het regionale team van Oegstgeest 80 met de alleszeggende cijfers: 7,5-0,5. Alleen Oegstgeestenaar Cyp van der Bult werd een halfje ge gund. Daarnaast waren er nog meer 'walk-overs' te noteren: VTL verloor met 0-8 van Inter Nos uit Boskoop en de Leidse Studenten Schaak Vereniging Morphy kwam niet opdagen en verloor reglementair met 0-8. Het Springende Paard uit Aar- landerveen mag daardoor zon der te spelen naar de achtste fi nales. De regionale spelers van de Alphense Schaak Club voor kwamen de bekeraspiraties van Rijnwoude door met 1-7 uit te halen. Het Kalende Pionnetje uit Kudelstaart ging verrassend verder op bordresultaat (4-4) tegen het zeker niet zwakke Sassenheim. Twee kandidaten voor de titel. Voorschoten en AAS, ontmoetten elkaar reeds in de eerste ronde, en kwamen beide uit in een zo sterk moge lijke opstelling. De Voorschote naren verloren met 3,5-4,5 om dat Charles van der Ven twee maal zijn koning moest omleg gen voor Ben de Leur. Kopman Erik Bongers won de onderlin ge score met 1,5-0,5, maar Ada van der Giessen en Jan Bey kwamen niet verder dan 1-1. Daniel Noteboom en Philidor Leiden spelen hun wedstrijd vanavond in Noordwijk. De winnaar schaart zich bij de laatste acht. roelofarendsveen Het herenteam van Sassenheim heeft gisteren het waterpolo- toemooi van Zwem- en Polo club Alkemade overtuigend ge wonnen. De Sassenheimers wonnen in zwembad De Twee sprong in Roelofarendsveen de drie poulewedstrijden. Tegen de gastheren was het verschil mi nimaal: 4-3, van Koudekerk won Sassenheim met 5-3 en te gen Oceanus uit Aalsmeer werd het 8-4. Sassenheim komt in de competitie uit in de tweede klasse, een klasse hoger dan de andere drie ploegen. Alkemade eindigde als tweede, Koudekerk werd derde. Het tweede vrouwenteam van De Gouwestaete boekte even eens drie overwinningen. De or ganiserende vereniging Alkema de werd tweede, als derde ein digde BZ&PC en De Zijl/LGB werd vierde. De vrouwen van Alkemade verloren met 4-1 van de uiteindelijke winnaar, maar zij versloegen de tegenstander uit Leiden met 9-5. Het Kerstwaterpolotoemooi werd voor de eerste maal ge houden. De polocommissie van Alkemade spreekt van een ge zellig en geslaagd evenement, dat volgend jaar waarschijnlijk op herhaling gaat. Leidenaar Ronald van der Tang heeft beslag gelegd op de eerste editie van de Gijs Eradus Wis selbokaal, een wielercross voor de A-categorie die Wielervereni ging Swift samen met De Bol lenstreek had georganiseerd. De coureur van Swift was de snel ste in de tweede en laatste koers van het evenement. Hij bleef over de zeven rondes op het gladde en natte parcours van wielersportpark De Bult clubge noten Van Leeuwen, Kral en De Goede ruim voor en verzamelde voldoende punten om in het klassement Hans van Eyk en RUSWUK ANP Een speler van Sassenheim gooit de bal in de met 4-3 gewonnen partij tegen thuisploeg Alkemade. foto loek zuyderduin Hester Broekhuizen, Chantal Groot en Nienke Valen zijn op genomen in de zwemkernploeg die zich gaat voorbereiden op de Spelen van 2000 in Sydney. Broekhuizen heeft zich de laatste tijd ontpopt als het schoolslagtalent. Groot, Euro pees jeudgkampioene op de 100 meter vlinder, is de potentiële opvolgster van Inge de Bruijn. Nienke Valen, deelneemster aan Dennis Bergkam Sportweek over WK: J „Maar 'het' was ei taal niet. Wat ik steeds gevoeld hel IOC dat hele toernooi, is dat ik ;ii de kracht had om wat er ziel mijn hersenen afspeelde, tet met mijn benen. Dat is ver schrikkelijk. Zwemmer Marcel Wouda ii Sportweek over zwemmen: Het is het machtigste, het mooiste dat ik ken. Leontien van Moorsel in Sp week over Longo: „Al vijftien jaar komt ze met weegschaaltje de eetzaal bim om het eten af te wegen. Ik z er helemaal gek van worden Marianne Timmer in Sport week: „Ik ben niet het gesloten type zich de avond voorde wedsti op haar hotelkamer opsluiti zich focust op wat komen ga Ik heb juist gezelligheid nod L Wat dom ouwehoeren, dan ik op m 'n best hoor. Verslaggever Edwin Winkel l< van El Periodico in NRC Hjf^' delsblad over Cruijff: 's Morgens ging hij voor de ning eerst in een barretje kof drinken en alle kranten lezei 1 Dan kon hij je precies vertel^ wie welke informatie had gi Het ene bericht kwam bijvM^ beeld van de dokter, het am* van de fysiotherapeut. Die den daar dan op aangespro\ Johan Cruijff in Voetbal 1 national: „...de kwaliteit van de huidit~~ topspelers varieert van redeM tot zwak. Peter van Reep (beiden van Wielerclub De Bollenstreek) te verwijzen naar de tweede en derde plaats. Wobbe van de Kieboom, die de eerste koers op Ter Specke had gedomineerd, kon gisteren geen acte de pre sence geven. Bij de Nieuwelin gen viel de goede prestatie van de 15-jarige Suzanne de Goede (Swift) op. De Zoeterwoudse reikte in een verder volledig mannelijk deelnemersveld net niet tot het erepodium. Win naar werd De Bollenstreekcou reur Dave Jongbloed, voor club genoot Michael Willemen. Swif- trijder Robert Delfos eindigde als derde. Cees Aanhaanen (6) van Blitz probeert over de uitgestrekte armen van Leidenaars Roald Noort (7) en Jeroen Wolfslag (11) heen te schieten. Blitz won de strijd tussen de 'buren' met 77-59. foto loekzuyderduin het toernooi van vroeger, en het mulans voor Blitz is geweest om nooi, en misschien gaan we dan budget is ook niet te vergelijken. - op dezelfde weg verder te gaan. al weer eredivisieploegen uitno- Ik denk dat het een goede sti- Volgend jaar is er weer een toer- digen." Wim Jansen in Voetbal Inti national: „Je moet er eens op letten lu slecht de technische basisku teiten zijn: balaanname, in len, kaatsen, tweebenigheid over het tactisch inzicht ma helemaal te zwijgen. Cruijff: „Voetbal is achterin twee-te een, op het middenveld twe gen-een, netzo lang tot je een-tegen-een staat: tegensh der uitspelen, doelpunt. Sin spel. 1/ nte: Idem: „Voetbal doe je met je hoofd bal gaat nu eenmaal altijd Ier dan de benen." Idem: Wat ik het meest mis is hei gelijkse balcontact. Effe schi Jansen: „Ik ben 52, maar ik zou no verschrikkelijk graag willen C( voetballen en geen trainer u .r zijn." ek der Danny Blind in VI: „De beslissing om te stoppel ter lucht aan de ene kant op, a 0l andere kant maakt het me ,|j) drukt. Ik moet iets afsluiten voor mij het allermooiste i het leven is." de Universiade en onlangs de EK kortebaan, is de derde schoolslagspecialiste. De nieuwe kernploeg Sydney 2000 is: Madeion Baans (1'SV), Hester Broek huizen (DWK), Inge de Bruijn (PSV), Carla Geurts (UZSC). Chantal Groot (AZ&PC/Anova), Angela Postma (PSV), Brenda Starink (DWK). Nienke Valen (AZ&PC). Kirsten Vlieghuis (PSV). Stefan Aartsen (De Kempvis), Pietér van den Hoogenband (PSV). Joris Kei zer (Arke de Dinkel). Johan KenkJiuis (AZ&PC). Benno Kuipers (DWK), Mark Veens (PSV). Marcel Wouda (PSV). Mark van der Zijden (DWK), Martijn Zuijdvveg (Nautilus). Idem: „Je hoort spelers wel eens z< Ik lees VI niet, maar boeken u|e W.F. Hermans, Couperus ei Jean-Paul Sartre. Prima ho ^tii dat ze zulke boeken lezen, n |ev ik vind dat ze ook wel wat i met hun vak bezig kunnen Zi] Patrick Kluivert in VI: „Ik weet dat ik het daar beti m had kunnen doen, dus eigei ben ik best wel mislukt bij Milan. Maar als ik daar o/jL eigen plek had kunnen spel het vertrouwen had gekregt had ik ook voor Milan van waarde kunnen zijn. Engelsman Michael Jeffrei Fortuna Sittard in VI: „In Sittard zie ik meer men lopen in een shirt van Ajax meteen sjaal van Fortuna. is voor mij onbegrijpelijk, geland ben je een fan van e club uit jouw stad, en ande niet." ['9 Wim Kieft in zijn VI-colur -22- Van Ruud GÜUit had ik li J" verwacht dat hij trainer zo 9-2C worden. Ik heb hem vroege 6 nooit zo doordacht of veel t voetbal horen praten. Inspanningsfysioloog Jos sel over de training bij Aja (|oc Sport International: o „Wegingen ervan uit dat a bics de behendigheid en coi !lra natie zou aanscherpen. Ma 3 zonder bal heb je daar niet'j veel aan. En aerobics met b ff lijkt nergens op. We doen ft '34 woordig niks meer zonderde bal. Laat de spelers met de bal aan de voet, en ze worden fitter, en daardoor ook snel ler en behendiger. i

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 26