Chelsea aan kop na verlies Villa Buitenlandse coaches missen killerinsünct bij sporters arcelona-voorzitter Nunez urt Cruijff 'liefdesbrief Sport Nederlanders in de bres voor Bosman Vitesse gaat in Gelredome zelf voor veiligheid zorgen Misstanden op tennisschool AAN DAG 28 DECEMBER 1998 .iverpool beste Engelse club onden Liverpool is de beste Engelse voetbalclub aller tijden. )at blijkt uit een ranglijst die het dagblad The Times zaterdag ubliceerde. Bij het toekennen van punten is rekening gehou- en met de prestaties in Europese bekertoernooien, de nationa- competitie en de beide Engelse bekertoernooien (FA-Cup en eaguecup). Bovendien werd er een sleutel gehanteerd volgens felke een prestatie werd gewogen in het historische kader waar deze werd geleverd. Liverpool scoorde volgens het systeem et hoogst: 6380 punten. Tweede werd Manchester United 5360), voor Arsenal (4065), Tottenham Hotspur (3390) en Ever- )n (3165). Preston North End, een gigant uit de vroege dagen an het Engelse voetbal en winnaar van de 'double' in het eerste •agueseizoen 1888-'89, kwam uit op de negentiende plaats. De ub bivakkeert tegenwoordig in de tweede divisie. Vimar nieuwe trainer Tenerife •nerife Carlis Aimar is zaterdag aangesteld als de nieuwe trai er van Tenerife. De 48-jarige Argentijn volgt bij de Spaanse lub van de Nederlanders Roy Makaay en Ferdi Vierklau Juan 'anuel Lillo op. Die werd afgelopen week ontslagen wegens de echte resultaten. Aimar was in Spanje eerder werkzaam bij Lo- rones en Celta de Vigo. In eigen land had hij Unio de Santé Fé nder zijn hoede. De nieuwe coach moet ervoor zorgen dat Te- erife nu eindelijk eens thuiswedstrijden gaat winnen en zich uit e gevarenzone in de Primera Division werkt. iavio klaagt ex-club aan 'DRiDDe Braziliaanse voetballer Savio, die uitkomt voor Real ladrid, heeft bij de internationale federatie FIFA een klacht in- idiend tegen zijn oude club Flamengo uit Rio de Janeiro. Vol- ins Savio, die in de ploeg van trainer Guus Hiddink tot de ve- ettes hoort, heeft hij nog vijftien procent te goed van de trans- irsom voor zijn overgang eind 1997 naar Real Madrid. Het zou aarbij gaan om circa 2,2 miljoen gulden. De Spaanse equipe ond toen nog onder leiding van de Duitse coach Jupp Heync- loelman Klos naar Glasgow Rangers 3RTMUND. Borussia Dortmund heeft doelman Stefan Klos ver acht aan Glasgow Rangers. De Duitse club heeft al een vervan- r, Jens Lehmann, ex-AC Milan, daarvoor Schalke 04. Midden- lder Steffen Freund verruilt Dortmund voor Tottenham otspur. Verdediger Jürgen Kohier heeft zijn contract bij Borus- a met één jaar verlengd. ommel ontslaat Clijsters )mmel Trainer Lei Clijsters is ontslagen bij SK Lommei. De ub staat in de Belgische eerste klasse op de zestiende plaats, ivee andere oud-internationals, Jos Daerden en Guy Vanders- lissen, zijn de belangrijkste kandidaten om Clijsters op te vol- :n. De ontslagen oefenmeester was aan zijn eerste seizoen bij ommel bezig, daarvoor werkte hij bij AA Gent. iullit ziet af van Ba wcastle Newcastle United ziet ervan af om de Franse inter- ïtional Ibrahim Ba (25) van AC Milan aan te trekken. Ba kwam egens een knieblessure niet door de medische keuring. Met de 'ergang was een bedrag van ruim 17 miljoen gulden gemoeid iweest. Newcastle-trainer Ruud Gullit had Ba graag willen heb- >n. „Het is ook een grote teleurstelling. We hebben veel moeite 1 geheim werk gedaan om hem zo snel mogelijk naar New- istle te kunnen halen. Aan de andere kant hebben we het ook led gedaan. We zijn nu geen grote sommen geld kwijt door een blesseerde speler te kopen." Charlton Athletic test Wynalda af inden Charlton Athletic zal geen gebruik maken van de dien en van Eric Wynalda om uit de gevarenzone in de Engelse Pre- ier League te komen. De 29-jarige Amerikaanse international, e bijna honderd wedstrijden voor zijn land afwerkte, kon de indense club niet van zijn kwaliteiten overtuigen bij een proef- lining. „Hij is naar huis terug", zei Charlton-coach Alan Cur- shley. „omdat hij niet beter is dan de spelers die ik al heb." ynalda was in het verleden profvoetballer in de Bundesliga. Hij ond onder contract bij l.FC Saarbrücken en VfL Bochum. fhinese voetbal in ban van corruptie :ing» De Chinese voetbalcompetitie is opgeschrikt door een irruptieschandaal. Alle 26 clubs in de hoogste afdeling zouden loeien met hun boekhouding om betalingen aan scheidsrech- :s en voor afgesproken wedstrijden te verbergen. De beschul- jngen staan in de Liberation Daily. De krant sprak met een t bij naam genoemde clubvoorzitter die beweert dat de este opgaven vals zijn. Volgens hem kunnen alleen buiten- idse belastingdeskundigen een einde maken aan deze wan- :tijken. Ook vorig seizoen kwamen de verhalen over omko- j naar buiten. Zo demonstreerden honderden Chinese voet- Ifans tegen vermeende corrupte arbiters die tijdens wedstrij- in de vreemdste beslissingen namen. londragon naar Zaragoza ragoza Real Zaragoza heeft doelman Farid Camilo Mondra- in op huurbasis overgenomen van de Argentijnse club Inde- indiente. De Spanjaarden maken voor de Colombiaanse inter- tional bijna een miljoen gulden over naar Buenos Aires. Als ragoza besluit op het einde van het seizoen de overeengeko- en optie te lichten en de 27-jarige Mondragon definitief te ko- n dan komt daar nog een transfersom van acht miljoen bij. ondragon stond 42 keer bij het Colombiaanse elftal in het iel, waaronder de drie duels bij het WK in Frankrijk. [erbie W wint Grote Kerstprijs 1VEGADe Grote Kerstprijs op de drafbaan in het Friese Wol- ga is zaterdag gewonnen door de 8-jarige hengst Herbie W. De rddraver van pikeur Hubert Schoonhoven maakte daarmee n favorietenrol volledig waar. In Go Buitenzorg, met Jellina Op ■Hoek op de sulky, legde beslag op de tweede plek. Met de nst in de Grote Kerstprijs sloot Herbie W een buitengewoon ccesvol seizoen af. De hengst is, met derby-winnaar Milo indspiel, één van de favorieten voor de titel 'Harddraver van tjaar'. :elona-voorzitter Jose Luis -ez wil het al jaren lopende flict met zijn voormalig I ch Johan Cruijff bijleggen. preses en huidige baas van is van Gaal meldde zaterdag hij dat per brief aan Cruijff ft laten weten. chef willem spierdijk. 071-5356464. plv -chef janet van dijk. 071-5356463 Mare Ovennars bezorgt Arsenal overwinning Mare Overmars heeft zijn club Arsenal zaterdag een zege bezorgd op West Ham United. De Nederlandse vleugelspeler maakte het enige doelpunt van de wedstrijd. Arsenal heeft vier punten achterstand op Chelsea, dat Aston Villa af loste aan kop van de Pre mier League. londen rtr Aston Villa ging zaterdagavond door een laat doelpunt van Sherwood onderuit bij Black burn Rovers. De ploeg uit Bir mingham beëindigde het duel met tien spelers. Doelman Oakes werd uit het veld werd gestuurd wegens hands buiten het strafschopgebied. Blackburn leidde op dat moment met 1-0 door een treffer van Gallacher. Aston Villa leek zijn koppositie te behouden op het moment dat Scimeca gelijkmaakte. De treffer van Sherwood, twee mi nuten voor tijd, voorkwam dat. Chelsea, met Ed de Goey in het doel, won zaterdagmiddag met 2-0 bij Southampton. De treffers kwamen op naam van de Noor Flo en de Uruguayaan Poyet. Bij Southampton was Kenneth Monkou negentig mi nuten van de partij. Chelsea en Aston Villa hebben beide 36 punten uit negentien wedstrij den. De Londenaren hebben een beter doelsaldo. Mare Overmars speelde in de Londense derby net als Dennis Bergkamp de hele wedstrijd mee. Zijn treffer viel al na zeven minuten. Voor 38.000 toeschou wers kwamen Arsenal en West Ham United daarna niet meer tot scoren. Jerrel Hasselbaink was op nieuw succesvol voor Leeds United. Bij het Newcastle van Ruud Gullit bepaalde hij in de slotminuut de eindstand op 3-0. De andere treffers voor Leeds werden gemaakt door Kewell en Bowyer. Voor Hasselbaink was het de tiende treffer van het sei zoen. Manchester United drukte Nottingham Forest dieper in de zorgen. De Mancunians won- engeland Arsenal - West Ham 1-0 Blackburn -Aston Villa 2-1, Coventry - Tottenham 1-1, Ever- ton -Derby County 0-0, Manchester United - Nottingham 3-0. Middlesbrough - Liver pool 1-3. Newcastle - Leeds 0-3, Sheffield Wednesday - Leicester 0-1, Southampton - Chelsea 0-2, Wimbledon - Charlton At- lethic 2-1. Chelsea 19-36 Derby 19-25 Aston Vil. 19-36 Nev/castle 19-24 Man.United 19-34 Tottenham 19-24 Leeds 19-32 Everton 19-23 Arsenal 19-32 Sheff.Wed. 19-22 Middlesbr 19-30 Blackburn 19-17 West Ham 19-29 Coventry 19-17 Wimbledon 19-29 Charlton 19-16 Liverpool 19-28 Southampt. 19-13 Leicester 19-27 Nottingham 19-12 Met min of meer faire middelen proberen Steve Pott (links) en Eyal Berkovic van West Ham Dennis Bergkamp van de bal te zetten. Desondanks blijft de Nederlander in balbezit. foto nen met 3-0 dankzij treffers van de Noor Johnsen (tweemaal) en Giggs. Bij Manchester United ontbrak Jaap Stam door een blessure. Nottingham Forest, dat Pierre van Hooijdonk miste wegens een schorsing, is nu al zestien duels op rij zonder zege. Het evenaarde daarmee een zelfde reeks uit 1996, het jaar waarin de voormalig Europa Cup 1 -winnaar degradeerde. Sheffield Wednesday, de club van Wim Jonk, ging op eigen veld met 1-0 onderuit tegen Lei- cester City. Cottee was in de 34ste minuut de maker van de enige treffer. De Italiaanse aan valler Paolo di Canio blijft on dertussen voor beroering zor gen. Het bestuur van Sheffield BUITENLANDSVOETBAL Wednesday heeft de speler nu voor twee weken geschorst, om dat hij niet terugkwam na een korte vakantie in zijn vaderland. Di Canio, die door de Engelse voetbalbond al voor elf duels werd geschorst wegens het aan vallen van scheidsrechter Al- cock, ontvangt gedurende die twee weken geen salaris. Alcock heeft inmiddels gerechtelijke stappen tegen de Italiaan aan gekondigd. Hij heeft aan de woedeaanval van Di Canio, die hem bruusk omver duwde, li chamelijke klachten overgehou den. Coventry City, met ex-Feye- noorder George Boateng in de basis, sloot het duel met Totten- ham Hotspur af op 1-1. Middlesbrough ging op eigen veld onderuit tegen Liverpool: 1-3. Carragher, Redknapp en Heggem scoorden voor de gas ten, Deane was verantwoorde lijk voor de treffer van 'Boro'. Schotland Glasgow Rangers heeft zaterdag een benauwde zege geboekt op St. Johnstone. De ploeg van Dick Advocaat won met 1-0 voor eigen publiek, 47.479 man sterk. De Italiaan Sergio Porrini maakte de enige treffer in de 71ste minuut. De koploper in de Schotse eredivisie zal echter verdediger Colin Hendry enkele duels moeten missen. De Schotse international kreeg vlak na rust rood wegens hands op de doellijn. John O'Neil schoot de strafschop tegen de lat. Gio vanni van Bronckhorst speelde de hele wedstrijd. Rangers heeft drie punten voorsprong op Kilmarnock en een wedstrijd minder gespeeld. Celtic, num mer drie op de ranglijst, won eenvoudig met 3-0 in en van Dundee. schotland Dundee - Celtic 0-3, Dunfermline - Aber deen 1-2, Kilmarnock - Hearts 1-0, Ran gers - Saint Johnstone 1-0, Motherwell- Dundee United 2-0. Stand: Rangers 19-40 Hearts 20-23 Kilmarnock 20-37 Aberdeen 20-23 Celtic 20-33 Dundee 19-20 Johnstone 20-29 Dundee Utd 20-19 Motherwell 20-25 Dunferml. 20-16 gouda»anp Het sportmanagementbureau Sport Promotion BV zal een do natie storten in het fonds dat is opgericht ten behoeve van de Belgische oud-voetballer Jean- Marc Bosman. Het Goudse bu reau, waarbij zo'n tachtig top- voetballers zijn aangesloten, hoopt dat het gebaar navolging krijgt. Directeur Rob Jansen heeft zich erover verbaasd dat het initiatief van de stichting 'Sport en Vrijheid' zonder res pons bleef. „Jean-Marc Bosman heeft jarenlang gevochten voor de vrijheid van de voetballer. Ie dereen is er beter van gewor den. Alleen hij niet. In feite zou iedere voetballer in de wereld een geldbedrag moeten storten zodat Jean-Marc voor de rest van zijn leven verzekerd is van een inkomen." „Sport Promotion en haar spelers nemen het voortouw", aldus directeur Jansen. „Ik hoop dat mijn collega's in het veld zullen volgen. Als er blijkbaar geen grond is om zo'n actie na tionaal te kunnen regelen, dan maar individueel." Kort voor de kerst bereikt Bosman met de Belgische voetbalbond een ak koord in hun geschil. De bond maakt bijna 900.000 gulden naar de oud-voetballer over. arnhem gpd De Arnhemse politie trekt zich terug uit Gelredome. Vitesse en het stadion krijgen zelf de ver antwoordelijkheid voor de vei ligheid in het stadion en op het stadionplein. Niet de ME maar stewards moeten voortaan de supporterskampen gescheiden houden. De politie blijft tijdens de wedstrijden paraat, maar treedt pas op als het personeel van Gelredome de orde rondom voetbalwedstrijden niet kan bewaren. De maatre gel is uniek in Nederland. Bij geen enkele andere topclub is de politie bij voetbalduels van het stadion verwijderd. Hoofdcommissaris Bakker en Arnhems burgemeester Schol ten willen de plannen om de politie te veranderen in een in terventiemacht met Vitesse- voorzitter Karei Aalbers bespre ken. Zij verwachten dat de poli- tie-inzet bij het stadion uitein delijk fors zal dalen. Bij risico wedstrijden mogelijk van 225 manschappen naar ongeveer 125. Het is de bedoeling na de winterstop het nieuwe beleid stapsgewijs in te voeren. Vitesse en Gelredome zijn bereid de verantwoordelijkheid voor de veiligheid van de be zoekers te dragen. Aalbers ziet de politie graag uit het stadion verdwijnen. De dominante aanwezigheid werkt volgens hem juist provocerend op de voetbalsupporters. Tijdens het EK in 2000 zullen in het Gelredome geen avond wedstrijden worden gespeeld. Het Gelredome is daarmee het enige van de acht stadions waar de ontmoetingen voor het EK over anderhalf jaar uitslui tend bij daglicht worden afge werkt. Met deze beslissing is de organisatie tegemoet gekomen aan een wens van Arnhems burgemeester Scholten. „De avondwedstrijden tijdens Euro 2000 beginnen om kwart voor negen. In het donker is het moeilijker werken voor de poli tie en is het risico voor versto ringen van de openbare orde na afloop groter", aldus Schol- sydney afp/sid In Australië is op hef ontstaan over misstanden die op een eliteschool voor tennismeisjes heersten in de pe riode van 1981 tot 1995. Volgens een arti kel in de Sydney Daily Telegraph werden de talentjes op het Australische Instituut voor Spórt (AIS) veelvul dig uitgescholden en dienden ze hon- gerkuren te onder gaan. De Australi sche minister van sportzaken Jackie Kelly heeft aange kondigd een uitge breid onderzoek naar de beschuldi gingen te beginnen. In totaal 34 leer lingen van de school hebben zich negatief over de opleiding uitgela ten. Bij hen is ook de voormalige na tionale jeugdkam pioene Esther Knox. Zij verklaar de gedwongen te zijn gedurende ne gen dagen bijna niet te eten en ook in ander opzicht vernederd te zijn. 'Te weinig wordt door een Nederlander gezegd dat hij goed genoeg is om te winnen' utrecht» gpd genover elkaar. Die legde bei den een symbolische schade vergoeding op van één peseta (bijna anderhalve cent) wegens laster. De rechter meldde en passant dat hij het gedrag van zowel Nunez als Cruijff belache lijk vond. Eén van de geschilpunten was de organisatie van twee bene fietwedstrijden die Barcelona ten faveure van Cruijff moet spelen. Nunez verzette zich lang tegen beide duels, maar zegt nu dat ze uitstekend passen in het eeuwfeest van de jubilerende Catalaanse club. Wat van ver kómt is goed, soms zelfs beter. Sport bonden roepen daarom regelmatig buitenlandse trainers te hulp om de Nederlandse toppers te begeleiden. Zo bracht Arie Selinger de volleybal lers naar de top en gaf Peter Mueller de schaat sers Jan Bos en Marianne Timmer het laatste zetje. Maar wat vinden die buitenlandse coaches eigenlijk van het materiaal waarmee zij moeten werken? Is net niet winnen net zo 'typical Dutch' als het biertje na de wedstrijd? „Voordat ik in 1993 hierheen kwam, kende ik de Nederlanders als 'tough racers': goede licha men, lange mensen", vertelt Kris Korzeniowsky, bondscoach van de roeiers. Sindsdien is de Ame rikaan een hoop meer te weten gekomen over de psyche van de Nederlandse topsporter. „Het kil- lerinstinct ontbreekt. Gewoon omdat er niet ge noeg competitie is. De roeiers boeken liever een eenvoudige overwinning in Groningen dan zich te meten met de top op de Bosbaan. Ze gaan de concurrentie niet aan, nemen genoegen met de middelmaat." Volgens Kroaat Ivo Trumbic, de waterpolo- coach, is die mentaliteit maar schijn. „Eerste worden hoeft niet zo nodig, wordt steeds geroe pen. Maar diep in het hart wil iedereen het wel zijn. Als Ajax de Europacup wint of het Neder lands elftal wordt Europees kampioen, dan staat het land op zijn kop. Blijkbaar willen ook Neder landers dus toch graag winnen." De Amerikaanse schaatscoach Peter Mueller had al snel door dat het zijn Nederlandse pupil len niet ontbrak aan de wil om te winnen. Maar dat ook uitstralen is iets anders. Mueller: „Te wei nig wordt door een Nederlander gezegd dat hij goed genoeg is om te winnen. Ik doe dat wel, wil ook dat mijn schaatsers dat doen. Als je goed ge noeg bent, moet je dat ook durven zeggen. Mari anne Timmer had dat in het begin heel sterk. Zei ik dat ze goed genoeg was om goud te halen dan was het antwoord: 'ik weet niet'. Dat is gelukkig veranderd." Volgens handbalbondscoach Ryszard Malag, zelf een Pool, is er sprake van een kentering in het denken over sport. „Wie in Nederland alles voor zijn sport opzij zet, wordt niet voor vol aan- Sprintcoach Peter Mueller helpt pupil Erben Wennemars met zijn schaatsen na de 5000 meter op de NK-af- standen, vorige week in Groningen. foto anp gezien. Maar dat is aan het veranderen. Het wordt hier ook een 'cult' te zeggen dat je voor gqud gaat. Jonge mensen zijn gefocust op hun carrière en in de sport zie je dat terug in het be leid van NOC*NSF. Je krijgt alleen steun als er fi nalekansen zijn." Korzeniowski pleit voor een scheutje Ameri kaanse mentaliteit bij Nederlandse sporters. „Amerikanen houden van competitie en hier doen we er alles aan om competitie te vermijden. Ik noem het de 'Dutch disease'. Een gebrek aan passie, aan enthousiasme. In de VS is elke mis lukking een stap in de richting van meer succes. Hier betekent de kleinste terugslag meteen dat al les in twijfel wordt getrokken." Trumbic blijkt het niet met zijn collegae eens. „Gebrek aan meedogenloosheid in Nederland? Dat is echt flauwekul. Gullit, Rijkaard en Van Bas ten, die waren toch ook meedogenloos?" Trum bic spreekt liever van een gebrek aan kennis van topsport. „In Nederland is onvoldoende duidelijk wat de vereisten zijn om de top te halen. Neem een talent van een jaar of vijftien. Vertel je de ou ders dat vijfmaal trainen per week noodzakelijk is om iets te bereiken, dan krijg je te horen dat je dat kind kapot maakt. Terwijl in andere landen twaalf of dertien maal per week wordt getraind." Als Nederlandse sporters tekort schieten, heeft dat volgens de Kroaat vooral te maken met voor waarden. „De volleyballers gingen met een goed plan aan de slag, de structuur Idopte. Ze wonnen goud. Hetzelfde geldt voor de hockeyers en de roeiers in de Holland Acht." Toch stuitte roeicoach Korzeniowski in zo'n structuur op verbazingwekkende zaken. „Het eer ste jaar is voor een buitenlandse coach hier het gemakkelijkste jaar. De roeisters toonden een 'to tal commitment'. Een echte topsportmentaliteit. Als coach kun je je werk doen en niemand legt je een strobreed in de weg. Maar dan beginnen ze te analyseren. Opeens heeft iedereen een me ning. Dat is allemaal leuk en aardig, maar het is verdomd eenvoudig om een mening te hebben als je niet de verantwoordelijkheid draagt." De Nederlander kijkt volgens Malag veel meer naar eigenbelang. „Een Rus blijft professioneel tot de laatste snik, een Nederlander zolang dat hém uitkomt. Daarom is het voor een coach in Nederland heel belangrijk om aan relatie-ontwik keling te doen. Een kundige trainer zijn is niet ge noeg. Je moet iets hebben met een sporter, dan pas gaat hij voor je door het vuur." Het vinden van de juiste balans gaat de Neder landse sporters niet gemakkelijk af, heeft Korze niowski ervaren. „Over het algemeen zijn Neder landse sporters niet bereid om voor hun sport al les opzij te zetten. Hier breekt de hel los als jon gens voor een training van Utrecht naar Amster dam moeten komen. Dat is dertig kilometer! Je moet steeds compromissen sluiten. Belachelijk in de topsport." Is het dan echt allemaal zo droevig gesteld met de Nederlandse topsport? Of zou het referen tiekader ook een rol spelen bij de beoordeling? Als je de Belg Stefaan Obreno, bondscoach van de Nederlandse zwemmers, beluistert, zou je het haast gaan denken. „Tijdens topwedstrijden valt mij de over-mijn-lijk-mentaliteit van de Neder landse zwemmers op. Vooral de toppers streven naar het maximale. In de Nederlandse ploeg gaat iedereen voor een medaille, heel anders dan in België. Nederland is een natie van sporters met een winnaars mentaliteit. De sporters, de trai ners, de bonden. NOCNSF, ik heb de indruk dat iedereen in de Nederlandse sport zich voor 200 procent inzet voor dat ene doel: Sydney 2000. Zo'n werksituatie als bondscoach is een droom.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 25