Oranje begint in Ahoy' met winst Wielertoekomst Melissen onzeker Schakers blijven punten delen in Groningen Sport 'Wat ik van Sparta zag, vond ik niet geweldig' BS Weert is nog niet kansloos /I AAN DAG 28 DECEMBER 1998 Niemann meldt zich af voor EK erfurt Gunda Niemann neemt volgende maand niet deel aan de Europese kampioenschappen schaatsen. De 32-jarige Duitse heeft zich wegens ziekte afgemeld voor het toernooi, dat van 8 tot en met 10 januari in Heerenveen plaatsheeft. Niemann had de afgelopen weken last van een zware verkoudheid. De zesvou dig Europees kampioene liep daardoor een trainingsachterstand op. De deelname van Anni Friesinger is ook twijfelachtig. Zij heeft een rugblessure. Niemann \vü in februari in het Noorse Hamar wel proberen haar wereldtitel te prolongeren. Begin dit jaar nam Niemann evenmin deel aan de Europese titelstrijd, in Helsinki. Ze vond het toen raadzaam zich op de Olympische Winterspelen te concentreren. In Helsinki was de titel voor land genote Claudia Pechstein. NBA dreigt competitie te schrappen new york De NBA wil de Noord-Amerikaans basketbalcompe titie geheel schrappen als het salarisconflict tussen spelers en clubeigenaren niet voor 7 januari is opgelost. Volgens NBA-com- missaris Russ komt dit voorstel op tafel als er voor die datum geen akkoord is. Als de competitie niet van start gaat, zou dat de eerste keer in de NBA-geschiedenis zijn. Het profseizoen had in november moeten beginnen. Door de staking zijn al 356 wed strijden afgelast. rTARD GPD j Ie wielertoekomst van Danny elissen is onzeker. De Lim- urgse profcoureur ligt sinds kele dagen op de afdeling in- isive care van het Maasland- iekenhuis in Sittard, nadat hij jdens een trainingstocht onwel ras geworden. .Hij houdt zelf alle opties pen", zegt zijn vader. „Eén ing staat vast: het gaat op dit ïoment goed met hem. Een ezer dagen wordt hij overge- racht naar het Academisch iekenhuis Maastricht, waar hij n uitgebreid onderzoek zal ndergaan." Nelissen (28) werd woensdag- rond met hartproblemen op enomen in het ziekenhuis. In rste instantie kwam het be- cht dat hij in de ambulance reanimeerd moest worden na I n hartaanval, maar volgens jn oom Jean Nelissen, bekend ielerverslaggever, viel het alle- an Everse volgt Hans van der Zee op bij kwakkelende eredivisionist maal wel mee. Het klopt vol gens hem wel dat zijn neef thuis in Sweikhuizen onwel werd en dat er een ambulance moest ko men. „Maar het gaat nu weer goed met hem. Hij zei zich don derdagmorgen weer kiplekker te voelen." Nelissen stelde dat familie en artsen geen enkel risco wilden nemen, zeker gezien de eerdere hartproblemen van de coureur. Artsen constateerden in 1994 een hartritmestoornis bij de prof die tegenwoordig in Deen se dienst rijdt. Hoewel uitge breide tests toen geen afwijkin gen aantoonden, verdween Ne lissen uit het profpeloton. De Limburger kwam via de ama teurs terug, met als hoogtepunt de wereldtitel op de weg in 1995 (Colombia). Daarna reed Danny Nelissen twee jaar in de Rabobankploeg. Bij de Deense ploeg Home Jack and Jones staat hij ook in '99 nog onder contract. Marcel Huybens in duel met Kurt Ranta van de Texaco Stars. Huybens scoorde voor Oranje achttien punten. FOTO ANP )tterdam/zwolle piet ocks 'd-verslaggever lij ligt met griep te bed. Een Dutje heeft hem tijdelijk ge ld, maar het weerhoudt hem iet van een lange monoloog, ie hij besluit met: Sparta zal ien kampioen worden, maar e hoeven ook geen zestiende worden." Jan Everse (volgende week 45) )reekt al in de wij-vorm als hij ?t over zijn nieuwe club heeft. tweevoudig international, jormalig linksback van Feye- Dord en Ajax, die daags voor erstmis een verbintenis voor ireeënhalf jaar tekende op 4 Jangen, praat vol vuur over parta. Maar ook nog over zijn ude club FC Zwolle, dat hem le medewerking verleende oor zijn tussentijdse overstap Caar Het Kasteel. Het nog zes maanden doorlo- ende contract bij FC Zwolle ikkelde hij persoonlijk af. „Ze unden mij deze overgang. Op erstavond heb ik in een café in ivolle afscheid genomen van nkele bestuursleden en van :n paar van mijn naaste mede erkers. Heel gezellig. We zijn goede harmonie uit elkaar igaan. Dat is toch uniek? Ik eb een goede tijd gehad bij ivolle. Ik kon er een langdurig ontract tekenen, maar daar ad ik geen zin in. Ik zag er een mogelijkheden om hoger- p te komen. Zwolle is geen aetbalstad en het budget is "liet toereikend om de eredivisie halen. Ik heb twee keer de acompetitie gehaald, meer zit niet in", aldus Everse die het Zwolle nog met een van zijn Jan Everse: „Het verbaast me niet dat Sparta zo laag staat." spelers aan de stok kreeg. „Ik heb nog steeds spijt van die klap, die ik Jan Gerver (spe ler van FC Zwolle, red.) tijdens de training heb gegeven. De spelersgroep stond trouwens achter mij. Het speelde al een paar maanden, want hij was al een hele tijd bezig te klieren. Het is uiteindelijk geëscaleerd. Mijn fout, je moet je als trainer beheersen." Vorige week maandag werd hij voor het eerst benaderd door technisch directeur Leo Steeg- man. „Sparta had een lijstje met namen van mogelijke kandida ten. Ik stond bovenaan, heb ik begrepen. Persoonlijk was ik snel rond, ik moest de zaak al leen nog afwikkelen met FC Zwolle. Ja, ik heb zelf mijn af koopsom betaald. Hoeveel? Elke gulden, die je daarvoor moet neerleggen is er eentje te veel. Maar laat ik het zo zeggen: het was voor beide partijen accep tabel." Hans van der Zee volgde hem in de zomer van '94 op bij Ko zakken Boys, nu lost Jan Everse over twee weken de onlangs bij Sparta ontslagen trainer af. Zijn naam circuleerde al enige tijd op Spangen, waar hij zeven jaar geleden stage liep onder Rob Ja cobs ('Dat was heel gezellig'). De geboren en getogen Rot terdammer zag Sparta dit sei zoen drie keer aan het werk. Te gen Roda JC, Cambuur en FC Twente. „Als ik een verjaardag in de familie heb, ga ik altijd naar Rotterdam. Maar aange zien ik het nooit zo lang kan volhouden op een feestje, ga ik vaak op zondag met mijn schoonvader naar De Kuip, naar Excelsior of naar Sparta. En ik moet zeggen: wat ik van Sparta zag, vond ik niet geweldig. En dan druk ik me nog voorzichtig uit. Ik vond Sparta heel slecht spelen, zonder enig vertrouwen en veel te slap. Dat is het pro bleem. Het verbaast me dan ook niet dat de ploeg zo laag staat. Als je zestiende staat, komt dat niet alleen door pech. Het is ook een kwestie van kwa liteit." Duw jij je kop dan niet in een strop? Everse: „Ik weet dat ik niet in een gespreid bedje kom. Maar ik denk dat Sparta veel beter kan. Als trainer heb je een grote inbreng. Hoe kan 't, dat Sparta wel wint van Ajax, Heerenveen en Twente, maar verliest van NAC, RKC en Cambuur, om een paar clubs te noemen. Als je van de topclubs wint, moet je toch minstens gelijkwaardig zijn aan de mindere clubs?" Is 2,5 jaar niet een beetje lang? Everse: „Meestal sluit Sparta contracten met trainers af voor twee jaar. Maar door mijn tus sentijdse overgang komt er een half jaartje bij. Vind ik geen be zwaar. Je hebt toch een jaar no dig om je ideeën op een groep over te brengen en om je stem pel op een elftal te drukken. Daarna kan je spelers halen, van wie jij vindt dat ze in het systeem passen. Het eerste half jaar zie ik als een overlevingspe- riode, waarin alleen moet wor den getracht om de nacompeti- tie te ontlopen." „Nee, ik ben niet van plan de gradatievoetbal te gaan spelen. Dat vind ik zo negatief. Daar haal je geen punten mee. Ik weet nu al hoe ik Sparta zal la ten spelen: met verzorgd voet bal, aanvallend met in principe drie spitsen, met veel beweging, veel positiespel en met een agressieve uitstraling. En vooral niet als een angsthaas. Dat moet kunnen, want Sparta heeft kwalitatief gewoon een goed elf tal." 'iket bezet vierde plaats IDEN JAN BEY toen Piket bezet in het schaaktoernooi van Gronin- •n na het kerstweekeinde de gedeelde vierde plaats. a e Leiderdorper deelde het punt met achtereenvolgens e Hongaar Almasi, de Armeniër Arsian en de Ameb ian Yermolinski. Milov, uit Zwitserland, en Tiviakov, uit Rusland, lei en in het toernooi voor zes schakers. Het tweetal heeft ereneenhalf punt, Piket heeft drie punten. Het kersttoernooi in Groningen staat vooral in het te- fron en van de remises, slechts vijf van de 21 partijen rachten een beslissing. Misschien heeft dat te maken iet de Groningse 'prijzengeld-primeur'. De zes scha- ers in de zogeheten kroongroep starten met een prij sgeld, dat afhankelijk is van de internationale rating, (ie wint van een tegenstander met een hogere rating, rijgt tien procent van diens rating uitbetaald in gul- '.'11 v te komen. Op kerstavond leed Piket zijn enige neder laag tot nu toe (tegen Vadim Milov), maar hij herstelde zich enigszins via een spectaculaire partij op tweede kerstdag tegen Asrian. De Leiderdorper kwam in een Spaanse partij (Breyer) met het verrassende 18...- exd4 en gaf daarmee een sterk centrum op. Toen hij daarna met 21. ...- d5 en 22 ...-,c5 de verwikkelingen in zijn voordeel wilde beslissen, kon zijn tegenstander via stukkenruil het ergste voorkomen en bleef er te weinig materiaal over om de partij te kunnen winnen. Gisteren eindigden weer alle partijen in een onbe slist. Volgens het toernooicommentaar was de partij tussen Yermolinsky en Piket (Nimzo-Indisch) er een van het taaie, maar saaie soort en kwamen alleen de liefhebbers van oerdegelijk positiespel aan hun trekken. Bij de vrouwen delen de Oekraïense Zjoekova en de Bulgaarse Stefanova de koppositie, met viereneenhalf punt. De Nederlandse Peng speelde drie keer remise, tegen haar oud-landgenote Chen Zu uit China, de Ge orgische Darchia en Stefanova. In het Open Grootmeestertoernooi, een ander onder- CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -5356464. PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071 -5356463 Huybens 'man van de wedstrijd' in eerste duel Basketbalweek Marcel Huybens werd 'man van de wedstrijd', maar Eric van der Sluis had zeker zo'n groot aandeel in de eerste winst van Oranje in de Holland Basketbalweek. Een stel bij elkaar gezochte Amerikanen, die als Texaco Stars door de Scheldehal van sportpaleis Ahoy' hollen, werd gisteren met 80-75 verslagen. Huybens scoorde 18 punten, Van der Sluis kwam, onder meer dankzij vijf driepunters, tot een puntje minder. Daarmee onderstreept de Helderse schutter nog eens dat hij is opgebloeid bij Gent, sinds twee seizoenen zijn buitenlandse werkgever. rotterdam ruud ramler gpd-verslaggever Het Nederlands team is con tractueel verplicht in zijn sterk ste opstelling mee te doen aan de Holland Basketbalweek. Maar Lucien van Kersschaever, de Belgische bondscoach van Oranje, miste gisteren zowel Geert Hammink als Mike Nahar. De beste centers van Oranje mogen van hun buiten landse werkgevers ook de ko mende dagen niet naar Rotter dam. Bas de Voogd, nog zo'n grote man onder het bord, en Eric van der Sluis worden bo vendien morgen al terug ver wacht in Gent. En geen mens die er iets tegen kan doen. Want de wedstrijden in Ahoy" staan niet als officiële duels te boek. Van Kersschaever wist al lan ger dat Alba Berlijn niet gene gen was Hammink vrijaf te ge ven voor het eindejaarstoemooi in Rotterdam. De absentie van Nahar kwam evenwel als een complete verrassing. Aanvanke lijk had zijn coach van het Griekse Iraklis Saloniki geen problemen, tot er de laatste we ken te veel wedstrijden werden verloren. Daarom moest ook Nahar mee op trainingskamp. Daar staat tegenover dat Ser ge Zwikker vanavond en mor gen inzetbaar is. De 25-jarige Vlaardipger van 2.19 meter ver zoop bij de Houston Rockets in de NBA en staat tegenwoordig onder contract bij Taugres, waar zijn speeltijd overigens minimaal is. De Spanjaarden, goed gemutst na negen zeges op rij, lieten Zwikker twee da gen los. Woensdag, als in Ahoy' de finales worden gespeeld, moet hij weer in het vliegtuig zitten. Hoewel Van Kersschaever zegt 'in onderhandeling te zijn met Gent' ging Eric van der Sluis er gisteren nog vanuit dat hij dan weer traint bij zijn club. „De coach wil met een comple te ploeg trainen. Zaterdag spe len we tegen Villevoorde, de nummer laatst. We zitten in een dipje. De laatste drie wedstrij den hebben we steeds in de laatste seconde, met één punt verschil, verloren. De 25-jarige schutter wil graag de vooroordelen die er over hem bestaan bij deze van tafel vegen. Het irriteert hem mateloos dat hij wordt gezien als speler die alleen kan vlam men als er niets op het spel staat. Die alleen kan uitblinken in gymzaaltjes achteraf, tegen nietszeggende tegenstanders „Toen ik voor de eerste keer landskampioen werd met Den Helder stonden we in een van de finaleduels tegen Goba de hele wedstrijd achter om uitein delijk toch te winnen. Onder meer door twee driepunters van mij. Zo heb ik wel meer duels beslist, ook in België. Daar, bij Siemens Gent, wordi Van der Sluis door de Ameri kaanse coach Dick Lien gekoes terd als dragende speler. Die ie dere wedstrijd weer dik 35 mi nuten speeltijd krijgt en altijd en overal het groene licht heeft om aan te'leggen. „In het begin moest ik wennen. Het Belgische basketbal is sneller, maar ook chaotischer. Ze hoeven die bal maar half te voelen of ze schie ten al. Ik moet dat als schutter ook doen. Mijn zelfvertrouwen is daardoor toegenomen. Vroe ger ging ik twijfelen als de eerste twee, drie ballen mis waren. Nu blijf ik schieten." Met voormalig Leiderdorper Marcel Huybens, die ook nog eens acht rebounds pakte, ging Van der Sluis gisteren voor in de strijd van Oranje tegen de Stars. Nederland speelde een gedegen partij, die pas na rust (34-36) de goede kant kon worden opge draaid. Toen ook kwam de maximale voorsprong op het bord: 47-59. In de slotfase kwam de winst echter nog in gevaar door het gretige en daar door soms te individualistische spel van balopbrenger Vincent tórieger. Dichter dan twee pun ten (72-74) konden de Amerika nen, individueel sterk maar geen hecht team, echter niet naderen. Het werd uiteindelijk 75-80. Met vanavond Antwerpen als tegenstander, zaterdag nog afgeserveerd door de Stars (76- 90), kan Oranje ook in een min der sterke opstelling ver komen in Ahoy1. rotterdam gpd Weert hoeft nog niet te wanho pen in de Basketbalweek. De tweede Nederlandse vertegen woordiger in het eindejaarstoer- nooi kreeg zaterdag nog een on gekend pak slag van Hapoel Holon (89-57), maar Hapoel liep zich gisteren stuk tegen Partizan Belgrado (95-98) en de Limburgers finishten positief te gen London Towers, 63-59. Antwerpen manifesteert zich in Ahoy' als zwakke broeder van het gezelschap. Na de nederlaag tegen Texaco Stars bleek ook het Franse Antibes een te moei lijke hindernis (67-72). Hapoel Holon beloofde zater dag nog veel goeds met de show tegen het uitgedunde Weert, dat spelmaker Duyvelshoff, Sche pers en de Amerikaan Cully miste. De Amerikaan Nate Higgs was toen goed voor 27 punten. Gisteren werd hij voor bij gestreefd door zijn landge noot Greg Sutton, die in de NBA speelde voor San Antonio, Phi ladelphia en Charlotte. Maar ondanks zijn 35 punten won Partizan Belgrado, dat liefst vijf spelers in de dubbele cijfers had, met Cubrilo (23) als top schutter. deel van het Groningse kersttoernooi, presteren de re gionale schakers redelijk. Nederlands jongste groot meester Erik van den Doel uit Leiden had nog volop kansen op de eindzege, maar verloor gisteren van Sipke Ernst. Met 5 punten uit 8 partijen doet hij niet meer mee voor de eerste prijs. De jeugdige Wassenaarse schaker Frank Erwich ver baast vriend en vijand. Iederreen verwachtte dat hij 'ka- nonnenvoer' zou zijn voor zijn tegenstanders, maar na acht ronden heeft hij 4,5 punten verzameld en gaat hij voor een topklassering. Jeroen Willemze uit Leiden heeft eveneens 4.5 punten. Hij behaalde een zwarte kerstremise tegen Willy Hendriks en deelde ook giste ren het punt. In de A-groep schaken tussen de honderd deelne mers twee opvallende (jeugdige) regionale spelers: Joris de Wind uit Leiderdorp en Mare Erwich uit Wassenaar. Ook zij doen in hun groep mee voor een goede eind klassering. Joris de Wind staat op een zesde plaats met 5 punten en Mare Erwich deelt de 12de plaats met 4,5 punt. Het toernooi duurt nog tot en met woensdag. Naam: Christian Tamminga. Leeftijd: 24. Woonplaats: Alphen aan den Rijn. De Verandering: Christian Tamminga maakte in 1998 een zeer opmerkelijke comeback na negen maanden van blessu releed. De polsstokhoogsprin ger hield zich vanwege een ge kwetste schouder lange tijd le dig met verspringen en hink- stapspringen. Eenmaal weer terug op de atletiekbaan verbe terde de Alphenaar in korte tijd zijn persoonlijke record van 5.56 meter. Met een sprong van 5.70 kwalificeerde hij zich als senior voor zijn eerste EK outdoor. Tijdens de Nacht van Hechtel reikte Tamminga tot het nog steeds onaangetaste Nederlandse record van 5.76 meter. TA ie wedstrijd in Hechtel was \J de mooiste uit mijn sport- carrière tot nu toe. De entoura ge was schitterend en het was spannend, omdat Laurens Looije ook over 5.71 meter sprong. Mijn eerste doel in het nieuwe jaar, blessurevrij sporten, heb ik al snel achter me gela ten. Mijn volgende doel was om mijn O persoonlijke record van 5.56 meter te ver- beteren. Ik sprong die hoogte al tijdens mijn tiveede wedstrijd. Ik heb opdat moment LX. mijn grenzen verlegd, I I I wilde 5.70 meter f*. springen om het EK te kunnen halen. Over het Europese kam pioenschap zelf <ben ik redelijk tevre den. Ik wilde een plek in de finale halen en LX. dat is gelukt. Maar in QJ de kwalificatie kreeg >ik last van kramp. Pech, want er had meer ingezeten. Bo- g. vendien waren de U omstandigheden in Boedapest moeilijk. Er stond een harde wind. Ach, vorig jaar rond deze tijd durfde ik niet eens aan het EK te denken. Ik ben er nog steeds niet uit wat ik toen precies mankeerde, ik houd het maar op een schou derblessure. Mijn voorbereiding op het nieuwe seizoen was daardoor niet ideaal. Normaal begin je al in oktober. Ik hield pas in maart, na negen maan den. voor het eerst weer een polsstok vast. Waarmee ik niet wil zeggen dat ik met een betere voorbereiding nog hoger had gesprongen. Misschien was dit juist wel goed voor mij. Dankzij mijn prestaties maak ik per 1 januari weer deel uit van de Sydney-selectie. De fi nanciële ondersteuning die ik daardoor krijg is klein, een druppel op de gloeiende plaat. Van een privésponsor heb ik een Peugeot gekregen, maar ik ben daarnaast op zoek naar een grote geldschieter. Ik moet toch mijn begroting van 50.000 gulden per jaar rond zien te krijgen. Drie buitenlandse sta ges kosten toch gauw zo'n 7500 gulden per keer. En elk jaar schaf je vijf nieuwe stokken aan van 1500 gulden per stuk. Door geldtekort is ook mijn geplande reis naar Monaco niet doorge gaan. Het jammer e is dat de regeltjes bij de bond kei- en keihard zijn. Behoor je tot de eerste tivintig van de wereld dan krijg je 25.000 gulden. Ik ben nummer 21. Hoeveel centimeter het ver schil met de eerste twintig is? Eén. Het is een alles-of-niets- verhaal, maar dat bedrag is wel net dat wat ik eigenlijk mis. Nu ben ik afhankelijk van de steun van mijn ouders en mijn vrien din. Sportief gezien wil ik het ko mend jaar over 5.80 meter springen, waarmee ik me hoop te plaatsen voor de WK in Sevil- la. Indoor richt ik me op de WK in Maebshi al zal dat moeilijk worden. Er vinden tijdens dat toernooi geen kwalificaties plaats. Er is alleen een finale waardoor de limiet met 5.80 meter ook heel hoog ligt. tekst peter van der hulst foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 23