Cat Power zoekt het spirituele Vermaak op niveau met hier en daar wat scherpe kantjes De grande dame van de lach Cultuur Kunst Het mooiste eind van het jaar. Expositie: achterkant schilderij Ford Rijnland, betaalbare betrouwbaarheid Leiden - zuidwest: Vijf Meilaan 7, telefoon: 071 - 581 3151. Leiderdorp: Van der Valk Bouwmanweg 71, telefoon: 071 - 5813111 <\NDAC 28 DECEMBER 1998 pherchi (87) overleden i De Italiaanse beeldhouwer Sandro Cherchi, die in 1936 tn van de oprichters was van Corrente, een beweging van an- Ifascistische kunstenaars en schrijvers, is op 87-jarige leeftijd Verleden in zijn woonplaats Turijn. Cherchi was van 1948 tot p met 1956 jaarlijks vertegenwoordigd op de Biennale van Ve- letië. Een aantal van zijn sculpturen maakt deel uit van de vaste pllectie van het Uffizimuseum in Florence. Jaleriegids 1999 verschenen msterdam Afgelopen week is de GalerieGids 1999 verschenen |het een compleet overzicht van de belangrijkste kunstaanbie- Jers van hedendaagse kunst in Nederland en België. De gids, oorheen Galeriejaarboek, is een uitgave die verschijnt bij het jjdschrift Kunstbeeld. Naast adresgegevens van de belangrijkste ileries is ook van bijna 200 galeries de beknopte zakelijke infor matie opgenomen over de kenmerken van de galerie en de aan- esloten kunstenaars. itar Trek Film Nacht isterdam Het Tuschinski Theater in Amsterdam is van zater- g 16 op zondag 17 januari de plek waar zich de tweede Star ek Film Nacht voltrekt. Behalve acht eerdere Star Trek bio- :oop films, is ook de nieuwste film Insurrection te zien. Deze )lprent gaat pas later in de Nederlandse bioscopen in première, ok wordt The Final Frontier (1989) vertoond, die nooit in Ne erland is uitgekomen. De marathon-zitting in drie zalen begint m 0.15 uur en eindigt om ongeveer 10.00 uur 's ochtends. Kaar- n a 45 gulden zijn verkrijgbaar bij de postkantoren en andere jorverkoopadressen. Probeer 'n instrument' iden» De Streekmuziekschool Leiden en Omstreken begint vol- nd jaar met een nieuw cursusaanbod. Nieuw is onder andere t cursus 'Probeer 'n instrument', vanaf de eerste week van fe- ruari. Het betreft hier kenismakingscursussen van telkens vier ssen voor accordeon, basgitaar, cello, clavecimbel, dwarsfluit, ;rkorgel, panfluit, tuba, trombone en viola da gamba. In janua- beginnen nieuwe cursussen flamenco en bluesharp. Voor leer informatie kan contact worden opgenomen met de Streek- uziekschool, tel: 071 -5141041 Heat Loaf in Ahoy poTERDAMMarvin Lee Aday, alias Meat Loaf, geeft op 14 april blgend jaar een eenmalig concert in Ahoy Rotterdam. Net als Éjn onlangs uitgebrachte dubbel-cd draagt het concert de titel "he Very Best of. Dat betekent dat de corpulente zanger in hoy al zijn hits, waaronder Paradise By The Dashboard Light, Jou Took The Words Right Out Of My Mouth en I'd Do Any- "hing For You, ten gehore zal brengen. Voorverkoop bij de be- Jende voorverkoopadressen. f kiss Psycho Circus Tour i De Amerikaanse hardrockformatip Kiss geeft op 13 fcaart een eenmalig concert in de Prins van Oranjehal in Itrecht. De groep treedt voor het eerst in bijna twee decennia lp in de originele bezetting. De Psycho Circus Tour, die volgénd iar in Utrecht te zien is, bevat alle Kiss-klassiekers. De kaartver- pop is reeds begonnen. rinkpop mogelijk in recordboek Indcraaf» Pinkpop bestaat volgend jaar dertig jaar en daarmee pstaat de mogelijkheid dat het popfestival voor de tweede keer n het Guinness Book of Records belandt. Het staat daar al in als udste festival van Nederland, maar organisator Jan Smeets kan Ju persoonlijk een wereldwijde vermelding tegemoet zien om- pt hij dertig jaar lang onafgebroken jaarlijks zo'n groot festival li de steigers heeft gezet. De jubileumeditie is volgend jaar op 23 en 24 mei in Landgraaf. Excentrieke Amerikaanse voegt nieuw schakeltje aan oeuvre toe De Amerikaanse Chan Marshall, alias Cat Power, is een muzikaal fenomeen met een kleine maar groei ende schare fans. Haar liedjes zijn intiem en nau welijks grijpbaar. Onlangs verscheen haar nieuwe al bum 'Moon Pix'. Een ont moeting. amsterdam peter bruyn ,,Het had een intellectueel on verklaarbare, spirituele oorzaak dat deze plaat er kwam", ant woordt Chan Marshall, alias Cat Power, op de vraag waarom haar nieuwe album 'Moon Pix' zoveel krachtiger klinkt dan de voorganger. De Amerikaanse haalt een poederdoos en een spiegeltje te voorschijn en doet wat vrouwen zoal met poeder dozen en spiegeltjes doen. Dan kijkt ze over de rand van haar make-up doosje naar het klad blok van de journalist. „Dat heb je toch wel duidelijk opgeschre ven, hè", zegt ze. „Een intellec tueel onverklaarbare, spirituele oorzaak." Introvert In de omgang is de vijfentwin tigjarige Amerikaanse het type spring-in-'t-veld waar iedereen direct goed geluimd van wordt. Haar muziek is een ander ver haal. Uiterst abstracte en intro verte liedjes. Breekbaar. Teksten als persoonlijke miniatuurtjes. Zoals de titelsong van haar vori ge - derde - album 'What would the community think' uit 1996 waarmee ze op bescheiden schaal internationaal doorbrak. 'My God what would the com munity think? You are soooo beautiful... You are soooo beau tiful...', zingt ze op een bijna Chan Marshall, alias Cat Power. pijnlijk directe wijze. De teksten zijn zo schaamteloos onom wonden, dat het soms bijna gê nant is. Maar de volstrekt oor- spronkelijke, consequent sim pele uitvoering van de liedjes houden Marshall op de been. En, alsof ze wilde voorkomen FOTO GPD/LEX VAN ROSSEN. dat de fragiele benadering als een 'trucje' gezien zou worden, zijn zowel de arrangementen als de zangpartijen op 'Moon Pix' een stuk zelfverzekerder gewor den. Die laatste conclusie is echter voor rekening van schrijver de zes en niet haar mening, werpt de Amerikaanse tegen. „Voor mij had het alleen maar te ma ken met een verschil in spiritue le toestand. Voordat ik aan deze plaat begon was ik een jaar lang zo'n beetje helemaal uit de mu ziek gestapt. Ik was het intellec tueel inwisselbare en vrijblij vende van de muziekindustrie helemaal beu. Het waren be paalde spirituele ervaringen die mij deden besluiten toch dit al bum te maken." Droomwereld Wat volgt is een bijna Nina Ha- gen-achtig betoog, waarin het spirituele, de liefde, het hogere, en de droomwereld - die mis schien wel de echte wereld zal blijken te zijn - een centrale rol spelen. En een reis naar Afrika, waar ze in de woorden en ogen van achtjarige straatjochies in Kaapstad meer diepgang hoor de en zag, dan in de hele Wes terse poppers bij elkaar. Het zij zo. In elk geval heeft het een erg mooi album opgeleverd, dat in tegenstelling tot de voorgangers niet met 2 Dollar Guitar-gitarist Tim Foljhan en Sonic Youth- drummer Steve Shelley werd opgenomen. Voor 'Moon PLx' toog Mars hall naar Australië, waar ze gita rist Mick Turner en drummer Jim White, beiden van The Dirty Three, te hulp riep. In twee da gen stonden elf songs op de band. De derde dag werden er nog wat 'overdubs' gedaan. En de vierde dag was voor de eind- mix. Waarom werken al die mil joenenbands in vredesnaam ja renlang aan een plaat? De achterkant van een schil derij blijft op een tentoon stelling meestal verborgen. De keerzijde vertoont echter een heleboel informatie over de geschiedenis van een kunstwerk, de kwaliteit van het doek en de eigenaren. De tentoonstelling 'Het Gelijk van de Achterkant', die van 15 januari tot 12 februari in het Harmoniegebouw van de Rijksuniversiteit Gronin gen wordt gehouden is de eerste expositie die de ach terzijde van het schilderij be licht. De geschiedenis van een schilderij is vaak te achterha len aan de hand van allerlei etiketten, merken en wapen schilden op de achterkant. De opdrachtgever, verzame laar, veiling of verkoop is er uit af te leiden. Ook zijn er vaak merktekens aange bracht door het gildebestuur, ter goedkeuring van de kwa liteit van de dragers. Op de tentoonstelling is ook te zien hoe ongeschikte klimatologische omstandig heden een schilderij kunnen aantasten. Op de achterzijde van 'Madonna met Kind', toegeschreven aan Lorenzo Marini da Cataro (ca. 1450) is duidelijk te zien hoe het werk is aangetast door houtworm. De tentoonstelling is sa mengesteld door vier docto raalstudenten van de afde ling kunst- en architectuur geschiedenis van de Gronin ger Universiteit. Zij werkten nauw samen met het Bon- nefantenmuseum in Maas tricht. Daar is in juni volgend jaar een uitgebreide versie van de tentoonstelling te zien. Maritieme kunst in fietserstunnel terug leiden cees van hoore In de fietserstunnel richting Oegstgeest zijn twee tekstborden van de Leidse kunstenaar Jan Kleingeld in ere hersteld. Het gaat om 'ms. Hope en ms. Fortune; een hommage', twee tekstborden die in 1993 deel uitmaakten van de Kunstroute. De teksten moesten wij ken voor de renovatie van de tunnel. Nu zijn ze in een duurzaam materiaal terug van weggeweest. Kleingeld maakte deze werken als hommage aan zijn geboortestad Dordrecht, waar scheepvaart en scheepsbouw een belangrijke rol spelen. De plaats van de borden doet vermoeden dat het een plek is waar schepen kunnen afmeren na een lange reis. recensie susanne lammers De feestdagen in het LAKtheater: Jo Lemaire en Liesbeth List. Gehoord 27/12, LAKtheater. Leiden Nog te horen 28t/m 30/12, aldaar Tussen Kerst en Nieuwjaar biedt het LAK theater al jaren bijzonder amusement. Dit jaar twee chansonnières die geen inleiding nodig hebben: Liesbeth List en Jo Lemaire. List zingt haar oude liefde Jacques Brei, Le maire Piaf. Ondanks hier en daar wat rafel tjes en scherpe kantjes vermaak van niveau. List begint in een woeste outfit met Een vriend zien huilen, maar helemaal lekker loopt het niet. De begeleiding is zwaar en bassig, de portee wordt weggedreund. Ook het tweede, Rosa, wil niet helemaal door het te manierlijk kinderlijk gezongen re freintje, maar in de coupletten gaat Rosa wel spreken, mede door de stoute saxofoon van Hubert Heeringa. Echt op dreef komt ze pas met het overwegend gesproken Dat soort volk. Vals, boos en verdrietig - alleen het komt niet door haar stem. Het zijn haar blikken en haar gebaren, en dat kleine kuchje, waarmee ze zich herneemt. List kan het nog steeds, maar steeds min der met haar stem en steeds meer met haar présence. Het overtuigendst is ze in De oudjes, met een synthesiser als tikkende klok en een voorgoed voorbij-begeleiding van de mondharmonica. Toch maakt ze nog steeds van elk Brel-lied een impone rende roman, iets wat haar niet lukt met haar huidige repertoire: foute liefdesliedjes en een naïef pseudo-Afrikaans vrijheidslied je. Ook Lemaire begint niet overdonderend. In het duet met List (Laat me niet alleen - Ne me quitte pas) mag ze haar diepte niet in en klinkt ze vooral scherp, en dat doet het knagende verlangen van de tekst geen goed. Veel liedjes gaan ten onder in de ver sterking, een probleem waar List ook mee kampte. Lemaire verwordt tot een scheu rende stem met gigantisch vibrato en nau welijks nuance. Na de pauze is het even wicht met de band gelukkig wel gevonden. Rêver un impossible rêve uit de musical De Man van la Mancha klinkt al veel over tuigender en met Mon manége a-moi, c'est toi bloeit ze helemaal op. Haar stem is, mits goed versterkt, buitengewoon genoeg en in dit curieuze jaren vijftig cocktailliedje op zijn best: groot met een karakteristiek tim bre, geestig en vooral charmant. La foule, een Peruviaanse wals waar Edith Piaf tijdens een tournee door Zuid-Amerika verliefd op werd, swingt en sleurt je mee. Prachtig en met net zoveel overgave als ooit Piaf doet ze het treurige relaas over de ge sneuvelde L'accordéoniste, Lemaire zingt de smartlap met stijl. Net zo stijlvol brengt ze Milord, waar ze List eigenlijk totaal niet bij nodig heeft. Een beetje in het water valt dat lied wel: het pu bliek klapt blij mee met de noodkreet van de straatmadelief, en laat zich niet echt ont roeren. Terwijl ontroering eigenlijk in alle opzichten de rode draad van de avond is. Rita Corita, 1917 -1998 Ze werd wel de Grande Dame van de lach genoemd, want hu mor had Rita Corita. De come dienne in haar werd wakker ge schud door Bueno de Mesquita en diens show 'Nou jij weer'. Drie jaar lang kon ze in sketches haar komische talent kwijt. Een van de beroemdste was die scène waarin een heel kleine Rita en een kleine Bueno elkaar in een gigantische baby box met jam insmeerden. Tot op het Gouden Roos Festival van Montreux lachten mensen er zich tranen met tuiten om. Na het mislukken van de Ne derlandse speelfilm 'Spuit elf (1964) zei ze: „Komisch zijn is het moeilijkste dat er is. Daar kun je nooit een hypotheek op afsluiten." Later zou ze nog met succes een rol spelen in de jeugdfilm 'Peter en de vliegen de autobus' (1976). Ze was een vaste gast bij de Mounties en ook Johnny Rijk lieten haar voor menige sketch opdraven. Rita Corita - die in het echt Hendrika Sturm heette - over leed vrijdag op 81-jarige leef tijd. Ze was eigenlijk zangeres. Haar artiestennaam was een verbastering van Coen (Ooms, haar man) en Rita. Ze leerde hem kennen op het moment dat ze accordeonlessen ging volgen. Het tweetal werd ver liefd en besloot niet veel later ook artistiek de krachten te bundelen. Als variétéartiesten, met Rita als hét gezicht, trok ken ze - ook in het buitenland - langs theaters, stonden op kermissen of in het circus. Maar, het duo was ook gere geld het pauzenummer in de bioscoop; tqssen Polygoon journaal en hoofdfilm. Ze ge noot er met volle teugen van, want als 15-jarig meisje stond ze al op het toneel tapdansjes te doen in de hoop te worden ontdekt. Rita Corita was op een gegeven moment zo goed in die dansen dat ze er in Enge land een prijs mee won. Als het aan haar zangdocente had gelegen, was Rita in de klassieke muziekwereld te rechtgekomen, maar zij voelde er niets voor om Wagner te zin gen. Ze wilde een breed pu bliek vermaken en dat lukte haar - na door Johnny Hoes in de bioscoop te zijn ontdekt - met 'Koffie koffie (lekker bakkie koffie)waarvan inmiddels meer dan 200.000 exemplaren zijn Verkocht. En met 'Kant aan mijn broek'. Ook stond ze in de door Willy van Hemert ge schreven en geregisseerde tele visiemusical 'Er valt een ster'. Waar ze nooit echt overheen kwam, was het busongeluk in 1987 in San Diego (in de Vere nigde Staten). Ze raakte daar, samen met Manke Nelis en Ed die Christiani gewond op het moment dat hun bus werd aangereden door een vracht wagen. Een jaar later veroor zaakte ze in Nederland zelf een verkeersongeval. Rita werd 's nachts vaak gillend wakker van die twee gebeurtenissen. Ook hield ze er blijvend letsel aan haar been en schouder aan over. tekst: hans piét foto; wfa Op de valreep van 1998 komt Ford met mooi nieuws voor de van het laar. En zoals u dat van ons gewend bent, heeft de Wagon-liefhebber: de Auto van het laar is nu ook in een Wagon- Ford Focus Wagon dezelfde prijs als de 3- en 5-deursmodellen. versie verkrijgbaar. U rijdt al een Ford Focus vanaf f 32.995,-. Zelfde voorkant, ruimere achterkant. Maar wel, dat zult u Kom haar de Ford Dealer, maak kennis met de Ford Focus met ons eens zijn, een prachtige achterkant. Kortom, de Wagon Wagon en neem gerust uw hele gezin mee. expectmore. de nieuwe fordfocus vanaf 32.995,-

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 21