Rijn Veenstreek Bezwaar tegen hangcontainer bij MMO VERBIJSTEREND* 'Na de oorlog waren we de redders van het vaderland' Aankoop grond natuurgebied De Venen verloopt moeizaam Recreatiewoningen in boerderij GroenLinks Alphen roept de leden bijeen J DAG 28 DECEMBER 1998 duw komt om bij bij ongeval op A4 emmermeer» Bij een ongeval op de A4 is donderdagnacht logte van Nieuw-Vennep een 26-jarige vrouw uit Capelle e IJssel om het leven gekomen. De auto waarin het slacht- zat, raakte vlak voor het brugrestaurant in een slip en klap- olgens tegen de vangrail. De overige vier inzittenden, ander de 26-jarige chauffeuse liepen slechts lichte verwon- n op. Een groep vrienden die achter de vrouwen aanreed, et ongeval gebeuren. De mannen werden ter plekke door ilancepersoneel en agenten opgevangen. De gewonden zijn Amsterdamse ziekenhuizen afgevoerd. De politie sloot de 'eg direct na het ongeval tot aan de afslag Hoofddorp voor uur af. leobanden en geld gestolen rucge» Uit een woning aan de Duivenvoordestraat in irugge hebben inbrekers in de Kerstnacht een aantal video en en een geldbedrag gestolen. De bewoners hadden de leur niet op het nachtslot gedaan. De politie gaat er van uit e inbreker de deur heeft geopend door met een stuk plastic ot open te drukken. naries overleven brand |KOOPZo'n 250 kanaries hebben op kerstavond een brand euwkoop overleefd. De vogels leefden op een zolder van roning aan de Karperstraat. Een voorbijganger zag dat er ook uit de schoorsteen kwam en waarschuwde de bewo- lij, de wandelaar en de buren konden een groot deel van tur doven. De gealarmeerde brandweer hoefde alleen nog blussen. Hoogstwaarschijnlijk zijn alle kanaries ongedeerd ven. De woning liep brand-, rook- en waterschade op. Alphenaar eindigt tegen hefbrug i aan den run» Een beschonken Alphenaar is donderdag- i laat tegen de Hefbrug in zijn woonplaats tot stilstand ge in. De politie hield de man daar aan. De man had een alco- omillage van 2,25, terwijl 0,5 is toegestaan. Zijn rijbewijs is omen en proces-verbaal is opgemaakt. Andere weggebrui- cagen de man zonder verlichting op de verkeerde weghelft Op de brug botste hij tegen een kastje op. md in woning Langeraar raar» Bij een brand in een huis aan de Langeraarseweg in raar is een gezin in de nacht van 26 december met de vrij gekomen. De brand ontstond vermoedelijk door kort- jig in de tv. De man verklaarde dat hij rond twaalven naar \'as gegaan en door tikken om half vier wakker werd. Hij laar beneden en ontdekte de brand. De man wekte zijn v en kinderen en waarschuwde de buren. Zij hebben gro- iels het vuur met een poederblusser en water geblust. Twee ners en vier buren zijn voor controle naar het Rijnland-zie- uis in Leiderdorp gebracht. Zij hadden rook ingeademd. ntiteit dode vrouw nog onbekend iRAVENDe politie weet nog niet wie de dode vrouw is die igmiddag door een passant op de Zuidzijde ter hoogte van irt Wiericke Schans in Bodegraven is gevonden. Sectie op :haam heeft dit weekeinde wel uitgewezen dat de vrouw loor geweld om het leven is gekomen. De vrouw, in de leef- ïssen de twintig en dertig jaar oud, is in de nacht van 23 op cember nog gezien door twee politieagenten. Ze liep toen de provinciale weg tussen Boskoop en Waddinxveen. De :en spraken de vrouw aan, maar ze gaf aan geen lift of hulp te hebben. Uitgebreid sporen- en buurtonderzoek in Bo- iven heeft tot dusverre niets opgeleverd. De publieke om- n zenden vanavond een opsporingsbericht uit. reker dreigde van flat te springen aan den run» De politie heeft gisteren even na half twee og onbekende inbreker aangehouden in een flatwoning et Vliestroom in Alphen aan den Rijn. De politie vermoed de mém aan het inbreken was nadat getuigen meldden iemand op de vijfde verdieping een voordeur zagen open- n. Op het moment dat de politie ter plaatse kwam was de ichte nog in de woning. Toen de man naar beneden dreig- springen. ontstond er een angstig moment. Door op hem naten. werd dit drama voorkomen. De man zit vast. Om- tot nu toe alle medewerking weigert, heeft de politie nog ijn identiteit vast kunnen stellen. iliotheek Ter Aar verhoogt tarieven r_ï Bibliotheek De Aarlezer in Ter Aar verhoogt de tarieven en abonnement volgend jaar van dertig naar veertig gul- li) die per jaar minder dan twintig boeken lenen, betalen eleend boek vijftig cent bovenop de dertig gulden abonne- skosten. Voor de abonnementen voor de jeugd onder de 18 irengt De Aarlezer voortaan vijf gulden administratiekosten tening. Tot nu toe was dat gratis. De verhogingen zijn zakelijk omdat de bieb met stijgende kosten wordt gecon- ?erd. CHEF TIM BROUWER DE KONING. 071-5356417. PLV -CHEF MARIETA KROFT, 071-5356411 Voetbalvereniging MMO uit Hoogmade protesteert tegen de plaatsing van een container voor de jeugd vlakbij de sportvelden. Volgens MMO vormt de container op de enige toegangsweg naar de velden geen visitiekaartje voor de club. hoogmade EwouT van der DussEN een bedreigende situatie vin den. Ik kan me voorstellen dat „Voorbijgangers kunnen het er mensen zijn die daar niet meer langs willen fietsen", licht secretaris P. van Rijn toe. MMO voorziet ook proble men bij thuiswedstrijden. Dan wordt er langs die weg ook ge parkeerd. „We maken bezwaar tegen de gekozen plaats, maar we vinden ook wel dat pro bleem moet worden opgelost", zegt Van Rijn. Hij vindt de plek bij de Doesbrug, waar de jeugd nu vaak rondhangt, geschikter. „Daar is meer sociale controle. Laten ze daar een prieeltje of een afdak maken, ik denk dat ze dat liever hebben." De gemeente heeft haar oog voor de plaatsing van een con tainer bij de sportvelden van MMO laten vallen in overleg met de hangjongeren. Een an dere mogelijkheid, op de par keerplaats, vonden ze te ver weg. Het onderkomen wordt er geplaatst voor een proefperiode van twee jaar. Het gaat om de container die eerst bij Het Spant in Leimuiden stond als opslag ruimte. In Hoogmade wordt hij aangesloten op het openbaar lichtnet, zodat er ook verlich ting in kan komen. Zowel de commissie welzijn van Jacobswoude als de com missie voor de bezwaar- en be roepschriften moeten zich nog over de beoogde locatie voor de hangcontainer buigen. Tentoonstelling in Katwijk over walvisvaart katwijk «jan preenen Verhalen met een (walvis) traan en een lach. Ze worden door Jaap van Beelen en Cees Guyt tijdens de tentoonstelling 'Kat- wijkers op de walvisvaart' in het Museum Katwijk opgediept uit de Zuidelijke IJszee. Ingevroren en dus lang houdbaar liggen de anecdotes ook na ruim veertig jaar nog vers in het geheugen. Over die Hongaar die op de Willem Barendsz al veertien da gen meewerkte en mee-at en toen pas als verstekeling werd ontmaskerd. En over 'dat meisje uit Hilversum' dat in Kaapstad aan boord ging, zich een poosje verborgen hield en toen plotse ling tevoorschijn kwam. „Ze had geen geld voor de terugreis, maar moest wél betalen. De be manning is toen maar met de pet rondgegaan." De 72-jarige Jaap van Beelen stelt tevreden vast dat zijn lange termijngeheugen nog prima is. Dat komt wel meer voor bij ou deren, stelt hij met de nodige zelfspot vast. „Weet je nog dat....?" En weer volgt een te rugblik vol drama en heroïek. Cees Guyt weet het nog. Hij is pas 58, maar evenals Van Bee len gepensioneerd. Van Beelen en Guyt lijken bij elkaar te horen als Willem bij Barendsz. Die indruk wordt nog versterkt als Van Beelen vast stelt dat ze samen aan de ten toonstelling hebben gewerkt. „Dat is helemaal niet zo hoor", zo verbreekt Guyt al snel de be drieglijke twee-eenheid. „Ik heb er wel wat aan gedaan, maar niet veel. Jaap veel meer. Hij heeft de nodige foto's geleverd." Voor Jaap van Beelen is het museum aan de Voorstraat in Katwijk dan ook tijdelijk een tweede huis, waar hij 's mor gens al vroeg aan boord gaat en zich pas laat in de middag laat ontschepen. In gedachten jaagt hij dan weer op walvissen. Of liever gezegd kijkt hij van dicht bij toe hoe op walvissen wordt gejaagd. „Want zelf mochten we dat niet doen. Dat was voor behouden aan de kapitein, meestal een Noor." De Katwijker zat twee seizoe nen op een jager. Van 1955 tot en met 1957. „Fantastisch. Ik had het voor geen goud willen missen. Zelf stuurde ik het schip. Op aanwijzing van een stuurman. Het was altijd de kunst om op minder dan vijftig meter van een walvis te komen. Dat was sturen, opletten, bijstu ren, aangeven dat je een walvis zag. Soms verdwenen die vissen tien minuten onder water. Za ten ze opeens weer achter je. Ik heb het ook gehad dat we zo maar een groep van honderd walvissen binnenvoeren. Dan kan je niet meer misschieten. Geweldig." De gevangen walvissen wer den volgepompt met lucht, waardoor ze bleven drijven. „Vlag erin en een radarreflector. Dan 'kon je ze zien." Jaap van Beelen zegt het alsof hij Cees Guyt opnieuw opdracht geeft om de buit op te halen. Guyt bevond zich één jaar op een boeiboot, die de geschoten vin vissen, potvissen en buitruggen ophaalde. Vervolgens werd het zeebanket overgebracht naar het fabrieksschip Willem Barendsz waarop Guyt twee jaar heeft gewerkt. „Toen de eerste walvissen op de Barendsz wer den geslacht om te worden ver werkt tot traan en vismeel, was het wel even wennen. Het stonk behoorlijk als de vissen aan dek lagen. Meestal zat ik bij de dek- ploeg. Het was altijd een bloe derige, glibberige toestand. Met een ongelooflijk weeë lucht." In het Museum Katwijk staan Van Beelen en Guyt letterlijk ook even stil bij een dwergvin vis. „Die schoten we niet hoor. Te klein. Daar trokken we onze neus voor op. Het is een leuke kluif voor de erwtensoep. Hoe wel, er zit geen vlees meer aan." De verre van serieus geno men vis is een van de bijdragen van het Natuurhistorisch Muse um Naturalis in Leiden aan de tentoonstelling. Ook Greenpea ce is op uitnodiging van de or ganisatie in het gebouw aan de Voorstraat actief. Een van de bezoekers haakt daar op in. „Ik ben het helemaal eens met die protesten." Jaap van Beelen wijst de vrouw er fijntjes op dat de bemanningsleden van de Willem Barendsz in 1946 in IJmuiden voor de eerste tocht naar Antarctica 'als helden' wer den uitgezwaaid. „Vlak na de oorlog werden de walvisvaar ders als redders van het vader land gezien." Inmiddels is de Willem Barendsz omgebouwd tot een tanker en vissen Nederlanders niet langer op walvissen. Dat deden ze alleen tussen 1946 en 1964 toen in totaal 32 Katwij- kers 'de weg om de Zuid' na men. „O nee, sorry, het waren er 33. We hebben er pas weer één ontdekt." Voor Van Beelen en Guyt hoeft het 'walvissen' ook niet meer. Van Beelen: „Ik dacht vroeger niet van ach, wat zijn het arme beesten. Het was je in komen. Ik had in die tijd ook geen gewetensbezwaren. Die ijsbergen van vierenhalve mijl 23 januari van dinsdag tot en zou ik nu wel hebben. Nu zeg en veertig meter hoog. En wat met zaterdag te zien in het Mu- ik: er zijn andere grondstoffen die walvissen betreft: laat die seum Katwijk aan de Voor- om margarine en zeep te ma- alsjeblieft zwemmen." straat. Het museum is open ken. Ik wil best terug naar het van tien tot vijf, met uitzonde- Zuidpoolgebied. Voor het na- De tentoonstelling 'Katwijkers ring van 31 december en 1 ja- tuurschoon. Die schitterende op de walvisvaart' is tot en met nuari. 'De prijzen zijn te hoog nieuwkoop/regio» ivo pommerel De aankoop van land voor de ontwikkeling van het natuurgebied De Venen verloopt erg moei zaam. „Het lukt mij maar mondjesmaat nieuwe grond aan te kopen", zegt J. van Veldhuizen, grondaankoper in het deel dat in de provincie Zuid-Holland valt (de rest hoort bij Utrecht). „De prijzen zijn te hoog." Het gebied strekt zich uit vanaf de oostgrens van Alphen aan den Rijn tot aan de Vinkeveense Plassen in het noord-oosten. Reden voor de moeizame aankopen is de grote 'landhonger' in het gebied, onder meer veroor zaakt door stedelijke uitbreiding. Dit gegeven zorgt voor alsmaar stijgende prijzen. Goedkeu ring voor stedelijke uitbreiding komt van de pro vincie, toezicht op de ontwikkeling van het na tuurgebied ook. Van Veldhuizen vindt dan ook dat de provincie Zuid-Holland zichzelf tegen werkt bij de ontwikkeling en aankoop van na tuurgebied De Venen. „De provincies en de Dienst Landelijk Gebied werken met elkaar, langs elkaar en door elkaar", aldus Van Veldhuizen. De grondaankoper wijst ook op de nieuwe mestwetgeving die boeren aanmoedigt hun bees ten over een groter gebied te spreiden. Zij kopen daarvoor grond aan en dat drijft de prijzen even eens op. Woordvoerder R. Bakker van de Provincie Zuid-Holland verwijst voor commentaar terug naar Project De Venen. „De uitvoering is geheel in handen van het projectbureau. Er bestaat een integrale aanpak van de aankoop en volgens mij levert dat geen tegenstrijdigheden op. Dat er ver schil is in aankopen in Utrecht en in Zuid-Hol land, daar weet ik niets van. maar ik kan wel ver tellen dat er e'e'n benadering is en e'e'n aanpak", aldus Bakker. Dat de beide provincies met elk één man ook vertegenwoordigd zijn in het project, wijst er volgens de woordvoerder juist op dat de provincies stedenbeleid en natuurbeleid op el kaar proberen af te stemmen. Aan het project ne men ook nog vertegenwoordigers van de land bouworganisaties GLTO/WLTO, Dienst Landelijk Gebied. Hoogheemraadschap Amstel, Gooi en Vecht en de betrokken gemeenten deel. De Venen is een gebied van circa 33.000 hecta re dat voor eenderde in Zuid-Holland ligt en voor tweederde in de provincie Utrecht. Het is de be doeling dat het grootste gedeelte van het gebied over vijftien jaar moet zijn aangekocht. Daarna begint de ontwikkeling van natuur in De Venen. Een convenant dat de deelname van de partijen in het project bekrachtigt, wordt medio februari getekend. alphen aan den run» robbert minkhorst GroenLinks in Alphen aan den Rijn roept op 20 januari alle le den bijeen om in beslotenheid te praten over de crisis in de fractie en in het bestuur. Dat laat vice-voorzitter M. Wijnans van het bestuur weten. Tegelij kertijd kondigt Wijnans een ra diostilte af. „De berichten in de media over het verschil van inzicht in de fractie om eventueel aan het college van B en W deel te ne men hebben de afgelopen tijd voor grote beroering gezorgd", schrijft hij. „Enkele personen binnen GroenLinks hebben er voor gekozen om in het open baar in de media te zeggen hoe ze over deze ontstane situatie denken. Dat is echter een wijze van handelen die GroenLinks niet voorstaat." Raadslid B. Dekkers, in wie door de twee andere raadsleden A. de Groot en H. van der Zanden het ver trouwen is opgezegd, en be stuurslid R. Driesen deden vori ge week in deze krant een boek je open over de problemen bin nen de partij. De grootste bron van de ergernissen en conflicten is volgens hen 'de groep De Groot'. Die zou te veel een stempel drukken op het beleid van de partij en broodnodige vernieuwingen tegenhouden. Fractievoorzitter De Groot zou bovendien geen tegenspraak dulden. De Groot ontkent alle aantijgingen. Dekkers en Drie sen denken aan opstappen. De voorzitter van het bestuur, L. Hoogerdijk, deed dat al eer der. Het bestuur neemt 'volledig afstand van de onheuse manier waarop De Groot is bejegend'. Het bestuur stelt 'alle zaken waarover verschil van mening is' in de ledenvergadering aan de orde. „Ieder lid krijgt de mo gelijkheid om te zeggen wat hij van de situatie vindt. Daarna wordt op democratische wijze besloten hoe het verder moet gaan met GroenLinks in Al phen." .j* t 'F S» i MM "tflBBL C r e l Darttoernooi in Westerhaven alphen aan den run Buurthuis Westerhaven houdt zaterdag een nieuwjaars dart- toernooi. Het toernooi begint 's avonds om acht uur. Een dag later kunnen vrienden en incidentele bezoekers van Westerhaven naar de nieuw jaarsreceptie komen. De deu ren gaan 's middags om drie uur open. Maandag 4 januari is er vanaf zeven uur 's avonds een rommelmarkt, net als op alle eerste maandagavonden van de maand. Broek, monostretch, in vele actuele kleuren, XS t/m XL. ook in extra lang. Van 129,95 voor 69,- De Bijenkorf zet de toon. de Bijenkorf j^)

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17