'Hoogste tijd om Noordwijk meer allure te geven' Jw regionale krant op iet wereld wijde web: Regio Taxibedrijf Prangers over in andere handen 1NDAG 28 DECEMBER 1998 973 )orschotenaar gooit met beelden iRSCHOTENEen59-jarige twijk is gisterochtend vroeg door het lint gegaan. De man tg een aantal ruiten bij zijn buren kapot en toen de politie ar- erde, bekogelde hij de agenten vanaf zijn balkon met huis- i en een paar zware bronzen beelden. De man bleek geeste- verward en is na zijn arrestatie overgebracht naar een psy- itrisch ziekenhuis. asmachine gestolen in Voorschoten irschoten Een wasmachine en -droger en wat papieren is de van een inbraak, die in kerstnacht plaatsvond aan het Voor- otense Professor Eykmanhof. De dieven kwamen binnen ir de voordeur van de flatwoning open te breken. ronken man ramt politiewagen senaar» Een 24-jarige dronken automobilist uit Spanje was aterdagavond wel heel erg gloeiend bij. Op de kruising van lurmanlaan met de Cranenburchlaan in Wassenaar ramde :en overstekende politie-auto. De man kreeg een proces-ver- l en en rijverbod van tien uur. rand en inbraak bij pizzeria jimondEen gelukkig kerstfeest was de eigenaar van een piz- la aan de Warmondse Dorpsstraat dit jaar niet gegund. Afge- en weekeinde was de eetgelegenheid achtereenvolgens het eel van een brand en een inbraak. De brand begon in de jnd van tweede kerstdag rond middernacht, toen een kerst- bm in de pizzeria, waarschijnlijk door kortsluiting, vlam vatte, beheerder van het naburige café rook een brandlucht en ging onderzoek uit. Toen hij in de pizzeria arriveerde, was de lm al verbrand en dreigde de houten vloer vlam tè vatten. De n wist met een paar emmers water de brand te blussen. En- uren later, tussen vier en zes uur 's ochtends, kreeg de piz- a opnieuw bezoek, ditmaal van een groep van waarschijnlijk inbrekers. De achterdeur werd opengebroken, waarop de in kers zich tegoed deden aan het eten en de drank dat in de voorradig was. Ook werd er onder meer een aantal flessen ke drank uit de zaak meegenomen. www.leidschdagblad.nl brekers halen huis overhoop Adviesbureau ziet niets in idee Vrienden van Wassenaar om sluipverkeer te weren erdorp Op eerste kerstdag is een woning aan de Santhorst a q -w- -v- y 1 rdeur^w^d^opengebrokeMs de^el^won^ng^verhoop^ge- MO 1 PCCV^tPPlTI W fè ^^Pll Q Q T* Oil 1TI OOP I 1 1 K ld. De indringers hebben onder andere bankpasjes, sieraden I J TT illJlJ VllCICIl UlllllUw Vil I IV geld meegenomen. ngens stelen kerstbomen erdorp Surveillerende agenten hebben gisteren in Leider- p twee jongens aangehouden op verdenking van het stelen kerstbomen. De twee 16-jarige Leidenaars waren op een op- terrein van een bouwmarkt aan de Weversbaan. De politie een geforceerd hek aan en her en der lagen versleepte kerst- nen. De jongens zelf vertelden dat ze met wel een groepje op terrein waren geweest, maar dat ze niets hadden gedaan. oninginbraak in Oegstgeest 5tgeestBij een inbraak op eerste kerstdag zijn bankafschrif- sieraden, kleding en computer-software ontvreemd uit een ling aan de Oegstgeestse Gladiolenlaan. De dieven kwamen nen door een raam open te breken. Een poging om de voor- r te forceren mislukte. Het afsluiten van zes belangrijke sluiproutes in Wassenaar en het in voeren van een pasjessysteem voor Wassenaarders - een idee van de Vereniging Vrienden van Wassenaar - is geen haalbare kaart. Dat concludeert de Adviesgroep voor Verkeer en Vervoer (AGV) die in op dracht van de gemeente Wassenaar onderzoek heeft gedaan naar de mogelijkheden om sluipverkeer te weren. Volgens AGV stuit zo'n pas jessysteem op praktische en juridische bezwaren. Katwijkseweg, de Schouwweg, de Ja gerslaan en drie andere sluiproutes. Zo hoopt de vereniging verkeer uit Kat wijk, Den Haag en Leiden buiten het dorp te houden. Wie als niet-Wassen- aarder naar het dorpscentrum moet, Begin deze maand presenteerden de Vrienden van Wassenaar het plan om speciale vergunningen of pasjes te ver strekken aan Wassenaarders voor de kan dan alleen nog via de Rozenweg rijden. Adviesbureau AGV oppert andere, minder drastische ideeën om het sluipverkeer tegen te gaan. Zo stelt het bureau voor het verkeer te 'doseren' door stoplichten te plaatsen op de Kat wijkseweg, de Kokshomlaan en de pa rallelwegen van de Rijksstraatweg. De ze moeten alleen werken in de och tendspits. Een andere mogelijkheid is het plaatsen van (meer) stoplichten op de doorgaande routes: de Van Zuylen van Nij eveltstraat- Lange Kerkdam Rozen- weg, de Kokshornlaan-Van Cranen burchlaan en de Jagerslaan-Groot Haesebroekseweg. Een andere mogelijkheid is het af sluiten van bepaalde doorgaande rou tes voor verkeer, met een eventuele uitzondering voor bussen. Hiervoor komen volgens AGV in aanmerking: de Oostdorperweg (in de routes Van Cra- nenburchweg en Schouwweg) en de Jagerslaan (in de route van de Katwijk- seweg-Groot Haesebroekseweg) De politiek in Wassenaar onderkent al langere tijd de problemen met het sluipverkeer en alle overlast die daar mee gepaard gaat. Met het oog op de toekomst - alleen het lokale verkeer in de gemeente groeit al met 1,5 procent per jaar - heeft zij AGV opdracht gege ven voor het maken van een verkeers- notitie. ,,De notitie is slechts een aan zet tot een discussie over het verkeers probleem", aldus een woordvoerder van de gemeente. Wassenaar wil twee inloopavonden organiseren waar de Wassenaarse bevolking en andere be langhebbenden met de politiek over de verkeersnotitie van AGV kunnen discussiëren. Stephan Stokkermans timmert aan de weg als commercieel directeur van Huis ter Duin noordwuk rob onderwater Stephan Stokkermans reist stad en land af om 'zijn' Huis ter Duin te promoten. De commer- cieel-directeur is onlangs voor zitter geworden van een groep gerenommeerde internationale hotels, waarvan het Grand Ho tel in Noordwijk deel uitmaakt. Afgaande op de bezettingsgraad van zijn hotel kan Stokkermans tevreden zijn, want onder de congresgangers is Huis ter Duin populair. Dat laatste moet zo blijven en daar maakt Stokker mans zich zorgen om. In '93 werd hij aangesteld als sales-manager bij het vermaar de Noordwijkse hotel. Vijf jaar later is Stokkermans commer- cieel-directeur. Ook maakt hij inmiddels deel uit van de fami lie Noorlander, die eigenaar van Grand Hotel Huis ter Duin is, en woont hij in de badplaats. Congresstad Noordwijk is na Amsterdam de tweede congresstad van Neder land. Normaal gesproken sta je vanaf Schiphol binnen twintig minuten op een Noordwijkse boulevard. Stokkermans: ,,Ik sluit weddenschappen af om een fles champagne dat je snel ler in Noordwijk bent dan in het centrum van Amsterdam. En dan hoef je geen 160 te rijden. Negen van de tien keer win ik het, maar het wordt steeds moeilijker." De oorzaken zijn de dichtslib bende wegen rond Noordwijk. ,,Op maandagmorgen is het een ramp. De A44-afslag bij Voor hout is verschrikkelijk. Daar moet wat aan worden gedaan, wil je als Noordwijk blijven sco ren onder de congressen." Om gasten te bedienen heeft Huis ter Duin een eigen Shuttle Ser vice van en naar Schiphol. Bin Stephan Stokkermans: „Ik hoef niet per se te scoren." foto dick hogewoning nenkort wordt daar een li mousine aan toegevoegd. ,,Je hebt te maken met directeuren en raden van bestuur, die stop je niet even bij elkaar in de bus van lijn 42." De revolutionaire plannen die een klankbordgroep onlangs voor de toekomst van badplaats Noordwijk heeft ontvouwd - Noordwijk krijgt een pier en het centrum en de Wilhelminabou- levard worden opgeknapt - ko men volgens Stokkermans net op tijd. „Het is vijf voor twaalf. Het wordt de hoogste tijd om Noordwijk nog meer allure te geven. Maar het is nog niet ge noeg." Samenwerking De relatie tussen Huis ter Duin en de gemeente is lang moei zaam geweest. Zelfs een tijdje uitgesproken slecht. „Omdat we het idee hadden dat de ge meente ons niet serieus nam en alleen de aandacht richtte op recreatieve- en dagtoeristen. Het is niet voor niks dat de Ho tels van Oranje, het Alexander Hotel en Huis ter Duin uit de VW zijn gestapt. Wij willen dat meer aandacht wordt besteed aan de congresgangers. Er moet naast de VW een congresbureau komen, vindt Stokkermans. „Als de gemeente en de grote hotels bijdragen, is dat best te financieren. Als dat gebeurt, zie ik weer een draag vlak voor samenwerking. Wij dragen de gemeenschap in Noordwijk een warm hart toe, maar dan moet de gemeente ook iets voor ons doen. Noord wijk moet die tweede plaats op de congressteden-toptien be houden. Inmiddels zitten ge meente, hoteleigenaars en an dere vertegenwoordigers van het bedrijfsleven in een plat form. Dat is een goede zaak, we luisteren naar elkaar. Dat er een spanningsveld is, is niet erg, als er maar gezond realisme is." Noordwijk die tweede plek la ten behouden, kost moeite ge noeg, verwacht Stokkermans. Een gemeente als Maastricht timmert behoorlijk aan de weg. „Huis ter Duin doet er alles aan om een internationaal top hotel te blijven. Dat betekent: voortdurend investeren en in noveren om het de gasten naar de zin te maken. Tegenwoordig moet je een complete studio ge reed hebben staan om een sa tellietverbinding te realiseren. Want de spreker komt niet meer naar het congres, hij spreekt de mensen op afstand toe. Wat denk je dat zo'n investering kost?" Sfeer Duur of niet, Huis ter Duin moet met zijn tijd mee. Een in- temet-aansluiting op de kamer? Goed plan, maar de kosten zijn enorm. „En alle bedragen moe ten worden vermenigvuldigd met 261. Het aantal kamers van het hotel." Over de toekomst van het ho tel is Stokkermans positief. „Dit is een familiebedrijf en dat is een voordeel. Omzet is niet het belangrijkste. Mijn missie is de kwaliteit en de continuïteit van het hotel te waarborgen. Ik hoef niet per se te scoren. Het is niet moeilijk om te manipuleren met cijfers, zoals met keten-ho tels gebeurt. Je stopt een paar grote groepen in het hotel en de manager is tevreden, want hij scoort. Maar de vraag is dan al leen: is er dan ook sfeer in het hotel? De seizoenen bij Huis ter Duin lopen mooi in elkaar over. Als de congressen zijn afgelo pen, komen de Duitsers hier va kantie vieren." Afvaltoeristen, spoorvandalen en informele leiders verhuisden in 1998 naar de Leidse regio. Vandaag - en volgende week maandag - een selectie uit deze en andere nieuwe woorden of uitdrukkingen die het afgelopen jaar opdoken in de regio. Van betonballen tot niet-rokende vogels. Voor Frans Prangers (57) hoeft al die aandacht niet. Na 33 jaar hebben hij en zijn vrouw Ria hun Autoverhuur- en Taxibe drijf Prangers in de Hoofdstraat in Leiderdorp verkocht. Wat is daar nou zo spectaculair aan? Voor de klanten verandert er immers niets. Een van de me dewerkers, R. Hemelaar, heeft het bedrijf overgenomen. Pran gers: „Hij gaat onder dezelfde naam door. Al kan het best dat hij over een tijdje zijn eigen naam gaat gebruiken. Dat zou ik me goed kunnen voorstel len." De Leiderdorper heeft het be drijf met plezier gerund, maar het is mooi geweest. Daar is hij nuchter in. Meer moeite kost het hem om de woning boven het bedrijf te verlaten. Zijn op volger gaat er wonen. Maar Prangers beklaagt zichzelf niet. „Vanuit onze nieuwe flat kijken we ook weer uit over het water. Het is alleen een kilometer ver derop." Het is om gezondheidsrede nen dat Prangers stopt. Drie jaar geleden had hij al willen ophouden, toen het slecht met hem ging. Even leek het erop dat zijn dochter en haar Ameri kaanse man, het bedrijf zouden overnemen. Toch ging dat niet door. „Een Amerikaan hierheen halen, werkt niet", zegt Pran gers erover. Aan de ene kant vindt hij het jammer, maar aan de andere kant heeft het ook voordelen dat het bedrijf nu niet meer in familiehanden is. „Dan heb je er ook geen omkij ken meer naar." Eigenlijk komt Prangers hele maal niet uit de taxiwereld. Hij werkte als scheepswerktuigkun- dige, zag veel van de wereld, maar moest met dat vak stop pen na een motorongeluk. Hij besloot een taxibedrijf te begin nen. .Auto's spraken me wel aan", verklaart hij zijn keuze. In mei 1965 kocht hij zijn eerste Mercedes. Hij kan zich de eerste dag als taxichauffeur nog herin neren. „Ik heb de hele dag thuis gezeten. Ik had één ritje. Van 3,75 gulden." Prangers was niet het type taxichauffeur dat diepgaande persoonlijke gesprekken met zijn klanten aanknoopte. In de chauffeurs van het' NCRV-pro- gramma Taxi herkent Prangers zichzelf dan ook totaal niet. „Die gaan zo'n oudje een beetje uit zitten te horen... Kijk, vaak krijg je mensen in de taxi die spanningen hebben of bij wie de spanning net wegvalt, bij voorbeeld als ze de uitslag van de dokter hebben gehad. Dan gaan ze verhalen vertellen die ze normaal niet zouden vertel len. Dat wordt uitgebuit in zo'n programma. Ik vind dat misse lijkmakend." Autoverhuur Naast zijn eigen taxibedrijf werkte Prangers destijds ook nog halve dagen bij een auto verhuurbedrijf. Eind jaren zestig nam hij dat bedrijf over. De combinatie taxi- en autover huurbedrijf bleek succesvol. Prangers runde de zaak samen met zijn vrouw en een vijftal werknemers. Het was hard wer ken, dat wel. En er waren soms tegenvallers: huurauto's die niet terugkwamen, achterstallige be talingen. „Van al het geld dat ik nog tegoed heb, kan ik een jaar lang een cruise maken", zegt Prangers, de nuchterheid zelve:- ,Ach, ik denk dat elke zaken man dat kan zeggen." Een bedrijf opbouwen bete kende de eerste tien jaar ook: niet op vakantie kunnen. Pran gers is de laatste om daarover te zeuren. Daarvoor zaten er te veel voordelen aan het eigen baas zijn en het hebben van een bedrijf 'aan huis'. „We konden de kinderen samen opvoeden. Dan was het: rij jij vanavond of rij ik? Ik zag de kinderen erg veel. Daar heb ik van genoten." Afvaltoerist. Na de ramptoeristen van vorig jaar maakten Zoeter- woude en de omliggende ge- meenten kennis met dit nieuwe type toerist. I De Zoeterwoudenaar moet het aangeboden huisvuil dit jaar per kilo betalen en dus brengt hij zakken vol naar zijn werk, familie of propt het afval simpelweg tussen het oud papier. Zelfs de afvalbak op het kerkhof kreeg zakken te verduren. Buurgemeente Leiderdorp heeft sinds kort een antwoord op de afvalstromen uit Zoeter- woude: de gaten in de nieuwe wijkcontainers blijken te klein voor volle vuilniszakken. Kos ten van het project: 1,5 miljoen gulden. Al- f leen jammer dat de Leiderdorpers zelf nu ook met de zakken blijven zitten. CO CV Spoorvandaal. Een vandaal spoort sowieso niet helemaal, maar een vandaal die hele- I maal niet spoort, legt stoeptegels en zelfs een 33 kilo zwaar aambeeld op het spoor bij Warmond. Wie durft te beweren dat jonge- I ren tegenwoordig niet meer ondernemend en creatief zijn? Politie en de Nederlandse Spoorwegen zaten met de handen in het haar, maar verzonnen wel deze term. Bravo, Imaar misschien dat een hek rond dat stuk spoor meer helpt? Hangcontainer. In tegenstelling tot wat de naam doet vermoeden, hangt deze container niet - hij staat, in het Oegstgeestse Irispark. Daar wordt het stalen gevaarte gevuld met jongeren die elkaar willen ontmoeten. De Haaswijkse jeugd doet het wat sjieker: daar bestaan plannen voor een ontmoetingsplek die praathuis heet. Rekeningrijden. De inwoners van Zoeter- woude, Voorschoten en Wassenaar zijn het kind van de rekening omdat Den Haag min der auto's in de stad wil hebben. In totaal ze ven tolpunten in de regio houden in de och tendspits het werkverkeer tegen. Tegen vijf gulden per keer mag men doorrijden. Leuk is wel dat het rijk zelf voor die vijf gulden op draait. Per slot van rekening rijden al die De Nederlandse Spoorwegen zaten met de handen in het haar vanwege 'spoorvandalen'. Graffitispuiters zijn nog tot daar aan toe maar, van dalen die stoepte gels en een 33 kilo wegend aambeeld op de rails leggen, sporen helemaal niet. ambtenaren alleen naar Den Haag als de reiskosten worden vergoed. Dat wordt op de rekening van de baas rijden, dus. Optimalisatie-plus-variant.Wie durft te be weren dat taal niet leeft? Niet alleen de A4 dijt maar uit en uit, het Leiderdorpse A4-jar- gon woekert even onbekommerd voort. De optimalisatie-plus-variant is het vervolg op de optimalisatie-variant, die op zijn beurt weer een variant was op de - vanzelfspre kend uitgestorven - dodo-variant. We zijn benieuwd wat het nieuwe jaar ons brengt. Het zal wel neerkomen op een plusminus variant. Betonballen. Wie de snelheid van het ver keer wil indammen, moet ballen van beton hebben. Met die gedachte in het achterhoofd rolde de Oegstgeestse verkeerswethouder Guus van Eisen dit jaar een stel 'betonballen' naar Haaswijk. Automobilisten zijn verdeeld over de maatregel: sommige bestuurders vinden dat de betonballen in de weg staan. Volgens een hardnekkig gerucht is dat nu net waarvoor ze zijn bedoeld. 'Vogels roken geen sigaretten'. Ironische opmerking van een verzekeringsagent toen het rieten dak van gezondheidscentrum De Lindehoeve in Voorschoten alweer in lichter laaie stond. Maar bij ironie bleef het helaas niet. Een half jaar later trok de verzekerings agent zich terug en bléek De Lindehoeve nergens meer te verzekeren. Het risico van brandstichting werd hem te groot. Alleen de rietdekkersclub wil nog een verzekering af sluiten. De gemeente weet echter van geen stoppen en sommeert de eigenaar van het centrum toch riet op het monument te laten liggen. Ze wil De Lindehoeve niet uit de brand helpen. Pretvluchten. Twee Warmonders zagen er de lol niet van in, maar de gemeente laat ze toch toe: negentig pretvluchten in helikop ters tijdens de Kaagweek. De herrie en ver vuiling zijn niet van de lucht, klaagden de twee. Wat de toeristen betreft, moeten die twee tijdens de Kaagweek maar voor hun pret vluchten. Volgens de nota 'beleidsregels helikopters en balonnen' mogen de toeristen best een weekje in de wolken zijn. Politiek Warmond verkiest sowieso het luchtruim want ook de uitbreiding van Schiphol staat hoog op de agenda. We wachten vol onge duld op de nota: 'Uitbreiding Schiphol: een hoge vlucht?' (Zie ook volgende week: Luchthaventransferium

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15