Paus wil de doodstraf wereldwijd uitbannen 'Kerstverhaal bevat geen dogma's' Zuidlaren verwacht 7000 aankomende zendelingen Kerk Samenleving Patriarch Aleksej: miljoenen Russen vinden weg naar God Leidsch Dagblad MAANDAG 28 DECEMBER 1998 redactie dick van der plas, 071-5356481 Priester op Sardinië vermoord nuoroOp het Italiaanse eiland Sardinië is afgelopen donder dag een priester doodgeschoten. De dader wachtte Don Grazia- no Muntoni (57) op in een dorp bij Nuoro in het oosten van Sar dinië. De moord in de ochtend voor de kerstnachtmis schokte de dorpsgemeenschap. De bisschop van Nuoro sprak van een grote tragedie. „Don Graziaho was een heilige, nu is hij een mar telaar.'' De zus van de vermoorde priester reageerde eveneens ontsteld. Er is geen enkele reden voor zo n daad, zei ze. Op Sar dinië zijn sinds het begin van dit jaar 33 mensen om het leven gebracht. Bendes op het eiland zijn gespecialiseerd in ontvoerin gen. Don Graziano gold als pleitbezorger van de bewoners van het eiland. Affaire Walser 'bevrijdend' hamburg/münchen Het debat in Duitsland rond omstreden uit spraken van de schrijver Martin Walser over de holocaust, heeft bevrijdend gewerkt, vinden joodse woordvoerders. Daardoor is de houding van de Duitsers ten opzichte van het besmette verle den aan de oppervlakte geko men. Walser zei enkele maanden geleden in een rede dat hij er grote moeite mee heeft voortdurend met de schande van het nazi-verle den om de oren te worden geslagen. Voorzitter Ignatz Bubis van de Centrale Raad van de Joden reageerde furi eus en noemde Walser een 'geestelijke brandstichter'. Die aantijging nam hij later echter terug. De ophefrond de uitspraken van Walser heeft ook een positief gevolg, zei Bubis in de Süddeutsche Zeitung. „Mensen spreken nu openlijk uit wat ze eerst dachten alleen met de hand voor de mond te kunnen zeg gen. Dat vind ik best. Dan weet ik wat de mensen wer kelijk denken." Uit een en quête in opdracht van de krant Die Woche bleek dat een op de vijf Duitsers 'latent antisemitisch' is. Oudere Duitsers staan meer bevooroordeeld tegenover joden dan jongeren. Bijna tweederde van de onder vraagden (63 procent) wil dat er een einde komt aan het debat in Duitsland over de jodenvervolging tijdens de Tweede Wereld oorlog, 31 procent voelt daar niets voor. Voorzitter Ignatz Bubis van de Centrale Raad van de Joden. FOTO ARCHIEF Kardinaal voor vervolging Pinochet londen De Britse kardinaal Basil Hume heeft zich indirect uit gesproken voor strafvervolging van Pinochet. Hij zei in een ra dio-interview dat het bij de juridische discussie over het al dan niet vervolgen van de Chileense ex-dictator om 'zeer, zeer be- langijke morele beginselen' gaat. Pinochet zit in Groot-Brittanië vast op verdenking van misdaden tegen de menselijkheid. De Spaanse justitie heeft de Britse regering om uitlevering ge vraagd. „Marteling en volkerenmoord zijn zo verwerpelijk, dat iemand die zulke misdaden begaat of toestaat, niet onschend baar verklaard mag worden", vindt de kardinaal. De discussie over Pinochets onschendbaarheid is nog gaande. Het hoogste rechtcollege in Groot-Brittanië, de Law Lords van het Hogerhuis, besliste in november dat het 83-jarige oud-staatshoofd geen di plomatieke onschendbaarheid geniet. De Law Lords gaan die uitspraak herzien omdat een van hen bevooroordeeld zou zijn geweest. Hindoes vallen kerken aan new delhi Rechtse hindoes hebben met Kerstmis enkele kerken en een zendingsschool in de Indiase deelstaat Gurajat aangeval len. Dit heeft de minister van Binnenlandse Zaken van de deel staat, K. Nityanandum, gisteren bevestigd. Enkele honderden lieden gooiden in de stad stenen door de ramen van twee kerken en drie scholen. Volgens de minister is er sprake van lichte scha de. Hij zei geen idee te hebben welke groepering achter het straatgeweld zit. Cedric Prakash van het Verenigde christelijke front voor de mensenrechten zei dat rechtse hindoes verant woordelijk voor het geweld zijn. Zij zouden ook enkele vrouwe lijke religieuzen hebben bedreigd. Niemand raakte gewond. Be gin deze maanden demonstreerden miljoenen christenen in In dia tegen het geweld waarvan hun gemeenschap het slachtoffer is. Volgens het forum zijn er dit jaar ruim zestig incidenten ge weest, variërend van het verbranden van bijbels tot verkrach ting. De meeste voorvallen hadden plaats in de deelstaat Gura jat, waar de nationalistische hindoepartij BJP aan de macht is. Ongeveer 80 procent van de 960 miljoen inwoners van India zijn hindoe. Het aantal christenen bedraagt naar schatting 3 procent van de bevolking. Ruim elf miljoen Indiërs die tot een lage kaste behoorden, zijn naar het christendom overgegaan. Kerkleider bezorgd over de situatie in Midden-Oosten vaticaanstad rtr7afp/anp Paus Johannes Paulus II heeft tijdens zijn traditionele kerst toespraak een oproep gedaan om de doodstraf wereldwijd uit te bannen. Geweld en schen ding van de waardigheid van de mens bezoedelen voor ve len de vreugde van het kerst feest, zei hij. De paus kwam met zijn op roep na een internationale de monstratie die vrijdag in Rome tegen de doodstraf werd ge houden. De kerkleider uitte verder zijn bezorgdheid over de situatie in het Midden-Oos ten en hij hekelde diegenen die verantwoordelijk zijn voor oor logsmisdaden en genocide. De 78-jarige kerkleider deed zijn uitlatingen vanaf het bal kon van de basiliek van Sint Pieter in Vaticaanstad voor zestigduizend mensen. Vervol gens sprak de paus in 58 talen de kerstwens en de zegen Urbi et Orbi (voor de stad Rome en de hele wereld) uit. Net als de afgelopen twee jaar was de paus niet aanwezig bij de ochtendmis, maar wel bij de kerstnachtmis. In zijn toespraak tijdens de dienst week de paus af van de oor spronkelijke tekst. De paus, die met zijn gezondheid tobt, gaf aan niet zeker te weten of hij als kerkleider de kerk het vol gend millennium in kan lei den. Voor het komend jaar staan bezoeken aan Mexico en de Verenigde Staten gepland. Paus Johannes Paulus, geflankeerd door de Amerikaanse kardinaal James Francis Stafford, gaf tijdens Kerstmis aan niet zeker te weten of hij als kerkleider de kerk het volgende millennium in kan leiden. FOTO EPA Theoloog Den Heyer poneert stelling tijdens kerstnachtdienst Studentenekklesia leiden «anp „Wie het kerstverhaal met een hoofd vol traditionele christelijke zekerheden leest, vindt weinig van zijn gading. De evangelist Lucas formuleert geen dogma's. Wie het kind in de kribbe bijvoorbeeld ziet als de Heiland die de mens van zijn zonden ver lost, vindt bij Lucas weinig steun." De onorthodoxe gereformeerde theoloog prof. dr. C.J. den Heyer poneerde tijdens de kerstnachtdienst in de Leidse Studentenek klesia opnieuw de stelling dat kerkelijke dogma's niet rechtstreeks uit het Nieuwe Testament zijn af te leiden. De Kamper hoogleraar veroorzaakte vorig jaar grote be roering met zijn boek over verzoening. Daarin stelt hij dat de klassieke verzoe ningsleer niet zonder meer in het Nieuwe Testament voorkomt. Alleen Lucas rept in zijn kerstverhaal van de kribbe in de stal waar Jezus geboren zou zijn. De evangelist vertolkte met zijn niet romantisch bedoelde geschiedenis de hoop van het door de Romeinen onderdrukte volk, aldus Den Heyer. „Dat kind van vluch telingen, geboren in een voederbak, zal car rière maken en hij zal de leider worden van een opstandige beweging die de Romeinse bezetters zal bestrijden en zal overwinnen." Lucas had volgens Den Heyer niet het la tere dogma over Jezus als redder van de zonde in zijn hoofd. „Sommigen zullen met ongeloof kennisnemen van het gegeven dat Lucas op dit punt geen al te duidelijke uit spraken doet. Over zonde spreekt hij piet Theoloog prof. dr. CJ. den Heyer stelde tijdens de kerstnachtdienst in de Leidse Studentenekkle- vaak. Een maatschappelijk probleem zit sia opnieuw vast dat kerkelijke dogma's niet rechtstreeks uit het Nieuwe Testament zijn af te lei- FOTO ARCHIEF hamburg» anp hem hoog: de tegenstelling tussen arm t rijk." Lucas' boodschap is vooral voor de rijken bestemd, zei Den Heyer tijdens de door de IKON-televisie uitgezonden dienst. Het ver haal over de geboorte van de 'kansarme' Je zus - „een voederbak als wieg en cowboys op kraambezoek" - moet rijken bevrijden van hun verslaving aan bezit, macht en overvolle agenda's, aldus de nieuwtesta- menticus uit Kampen. Temidden van frustraties en van een economische, politie ke en sociale crisis vinden mil joenen Russen de weg naar God. In de bitterste armoede geven zij hun laatste kopeke voor de bouw of de restauratie van een kerk. Is dat niet de ba sis voor hoop op een betere toekomst, vraagt patriarch Aleksej LI zich af in een inter view met het Duitse blad Welt am Sonntag. Aleksej, sinds 1990 hoofd van de Russisch-Orthodoxe Kerk, is ervan overtuigd dat de orthodoxie zal blijven bestaan en tot in eeuwigheid de mys tieke steunpilaar van het Rus sische volk zal zijn. Dgt zijn kerk de zeventig jaar van de ergste vervolging onder het communisme heeft overleefd, is volgens hem alleen te ver klaren door de wonderbare en almachtige hulp van God. Natuurlijk vormen zeven decennia totalitair atheïsme geen te verwaarlozen periode. In die tijd zijn drie generaties voorbijgegaan. Daardoor is er een breuk gekomen in de con tinuïteit van de religieuze op voeding in de meeste gezin nen. Men kan volgens Aleksej echter niet zeggen dat de kerk tijdens de dictatuur geheel heeft gezwegen. Veel priesters en leken heoben het geloofs goed doorgegeven, ondanks de dreiging van represailles. Enkele jaren eerder begon al de 'heropleving' van de Rus sisch-Orthodoxe Kerk en van de andere traditionele gods diensten in Rusland. Elke zon dag lieten zich honderden mensen in de kerken dopen. Bij lezingen van orthodoxe priesters kwamen grote scha ren luisteren. Het massale is er inmiddels wat van af; nu is er meer sprake van verdieping. Er komen steeds meer ortho doxe leerhuizen, kerkelijke pu blicaties en radio- en tv-uit- zendingen. Ook op Internet is de Russisch-Orthodoxe Kerk volop aanwezig. De grootste zorg maakt Aleksej zich nu over het groei end materialisme in zijn land. Afgelopen woensdag hekelde I hij het geweld en het egoïsme in de Russische samenleving, i Totalitaire sekten, occultisme I en astrologie vormen een be- f dreiging voor het orthodoxe I erfgoed, voegde hij eraan toe. zuidlaren anp Zevenduizend jongeren uit heel Euro pa vieren de komende jaarwisseling samen in Zuidlaren. Onder het motto You are a chosen generation' (Gij zijt een uitverkoren geslacht) wonen zij er de zendingsconferentie 'Mission '99' bij. De driejaarlijkse conferentie, die vanavond begint en tot 2 januari duurt, is de achtste in successie. De eerste drie hadden plaats in Zwitser land, maar om grotere aantallen aspi rant-zendelingen te kunnen ontvan gen, week de conferentie daarna uit naar de Jaarbeurs in Utrecht. Zuidla ren ontvangt dit jaar voor het eerst de schare evangelische jongeren. Doel van het congres is jongeren te motiveren voor een actieve rol in de zending, dichtbij of ver van huis. Daar toe dienen niet alleen de plenaire bij belstudies (elke ochtend), avondsa menkomsten en studiebijeenkomsten maar ook de bijna 150 stands op de zendingsbeurs, waar missionaire orga nisaties en - opleidingsinstituten zich presenteren. De organisatie is in handen van TE- MA (The European Missionary Associ ation), ooit opgericht door bijbel- schoolstudenten. TEMA wil de deelne mers ervan doordringen dat ieder kerklid zelf verantwoordelijkheid draagt voor het uitvoeren van de zen dingsopdracht van de kerk. Volgens de organisatie hebben de vorige conferenties heel veel nieuwe zendelingen opgeleverd. Bijbelscholen kregen telkens na zo'n evenement meer inschrijvingen te verwerken. Ook raakten veel jongeren in hun eigen ge meenten betrokken bij evangelisatie- activiteiten. In totaal nemen zo'n vier honderd Nederlanders aan de confe rentie deel, iets minder dan de organi satoren hadden gehoopt. Voor de doorgaans onbemiddelde Oost-Euro peanen is een sponsoractie gehouden. Directeur ds. D. Looyen van de Her vormde bond voor Inwendige Zending (IZB) beschouwt Mission '99 als „een Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANN01898 ANN01973 Woensdag 28 December NOORDWIJKERHOUT Vóór dat de Kerstvacantie intreedt, bereidt mevrouw douairière Gevers van Ket- hel en Spaland den leerlingen harer naai- en breischool alhier geregeld een verrassing. Zoo ook weer dit jaar. Terwijl de leerlingen werden onthaald op chocola de, schonk mevrouw aan elk meisje een naaidoos of iets dergelijks en daarenboven een boek, een toepas selijke plaat en een geheel toegerust Kerstboompje, waaraan letterlijk niets ontbrak. Het laatste vooral voerde de opgetogenheid der kin deren ten top en kan het anders dan dat zij mevrouw zoowel voor het nuttige als het aangename oprecht dankbaarzijn! LEI DEN Leiden is van de eerste tot de tweede Rijksuniversiteit van Nederland gedaald. Triomfante lijk wijst het ,,Utr. Dbl." erop, dat Utrecht thans het grootste getal studenten heeft, nl. 953, tegen Leiden 908 en Groningen 465. AMSTERDAM Een verschrikkelijk ongeluk is voor gevallen in de fabriek van glaswerk van den heer Hifa- bei n, Weesperzijde te Amsterdam. Een los werkman was voor een slijpsteen, gedreven dooreen motor van 22 paardenkrachten, geplaatst, om een stuk koper te polijsten. Op onverklaarbare wij ze sprong plotseling de slijpsteen uiteen, met het noodlottig gevolg, dat het hoofd van den werkman in tweeën werd gespleten en bijna van den romp werd gescheiden. De dood volgde onmiddellijk. Vrijdag 28 december LEIDEN De vierde (kerstuit gave van het door Lugdunum georga n i seerde j e ugd -za a I voet- baltoernooi is weer een door slaand succes geworden. Niet minder dan 3000 toeschouwers zagen een kleine 500 "sterre- tjes-in-de-dop" (Cen D-ju- niortjes) met wel bijzonder veel enthousiasme in actie komen. Phil Verstraaten, voorzitter van de jeugdcommissie van Lugdunum, kon na afloop dan ook tevreden de balans opma ken-. ,,We mogen nu zonder meer stellen dat we alle vereni gingen uit Leiden èn de regio hier in de Groenoordhal hebben kunnen laten spelen". "Nieuweling" Noordwijkwas tijdens dit toernooi verreweg de meest succesvolle vereniging. Niet alleen wonnen de jeugdige rood-witten - dit jaar voor het eerst uitgenodigd - bij de C-ju- nioren de eerste prijs en be haalden de D-juniortjes een knappe derde plaats, maar ook mocht de enthousiaste Noord- De zo succesvolle Noordwijk-delegatie, na afloop van het geslaagde Lugdunum jeugd-zaalvoetbaltoernooi. De in het midcfen van de groep zittende Gijs Oranje had inmiddels de Leidsch Dagblad Wissel beker veroverd. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD wijk-delegatie de Leidsch Dag blad Wisselbeker (het totaalre sultaat van de Noordwijker spe lertjes was het best) mee naar huis nemen. Voor een eerste optreden dus beslist niet onaar- dig.... In de eindstrijd bij de D's won Roodenburgvan LFC. Aanvoer der Hennie Koet werd hier matchwinner". Ook werden er na de enerverende sportdag nog twee extra-prijzen uitgereikt. De prijs voor het sportiefste team, door de scheidsrechters geko zen en door de Contact-com missieleden zelf beschikbaar gesteld, belandde bij LDWS. Tenslotte maakten de spelers van Lugdunum 8 de dag voor de aanvoerder van VTL helemaal tot een onvergetelijke: Peter Gijsman kreeg het predikaat beste speler van het toernooi". unieke gelegenheid onze grenzen t< vergeten en ons gezamenlijk hard t< maken voor wereldzending". Congres directeur Kees van der Wilden, in he dagelijks leven directeur van de Evan gelische Zendings Alliantie, vat het be grip zending ruim op. Zendeling ziji betekent niet per definitie het vertrel naar Afrika of Azië. Ook in Nederlani heeft iedere gelovige een taak. „In ie der geval je familie of buren vertellëi dat Christus een levende hoop is in de ze gebroken wereld." LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12 00 uur 071-5128030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W.F. Wegman, chef redactie Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W. van Wanrooy, chef a. i. red. Duinen Bollenstr. W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr. E. Straatsma, chef red. Regio Leiden TELEFAX Advertenties: 071-5323 50! Familieberichten: 023-5317 33i 023-5320 211 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-5315921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 171 071-5356 23! RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 171 071-5143 54! ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) 34,7 per kwartaal (acceptgiro) f 97,9 per half jaar (acceptgiro) 193,9 per jaar (acceptgiro) 376,9 Abonnees die ons een machtiging verstrekken het automatisch afschrijven van het abonnements geld, ontvangen 1,- korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van 0,80 aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAND Voor mensen die moeilijk lezen, slechte ogen hebben of blind zijn (of een andere lébshandical hebben), is een samenvatting van het regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluidscassette beschikbaar. Voor informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grave). ZIEKENHUIZE ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen) Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u per dag Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 14