Leiden Regio OPHEFFINGS UITVERKOOP jlulthuis Luba nadert top-10 van uitzendbureaus Een nieuwe steeg die nog ver weg is Meneer Vreeken is in de bus nooit een nummer geweest Tafeltje Dekje ook met kerst Café-bezoeker dreigt met paintball-pistool 'Juist vandaag mis ik mijn familie vreselijk' MANDAG 28 DECEMBER 1998 chef wim wegman. 071 -5356414. plv -chef herman joustra. 071 -5356430 Hoogmade yt Voetbalvereniging I MMO uit Hoogma de protesteert tegen de plaatsing van een hang- ders is geen haalbare kaart container bij het sportpark. Sluiproutes A K afs'u'ten van I D sluiproutes en het invoeren van een pasjes systeem voor Wassenaar- Veel alcohol in kerstweekeinde leiden De Leidse politie heeft het afgelopen kerstweekeinde de handen vol gehad aan mensen die met een slok achter het stuur gingen zitten. Op eerste kerstdag ramde een 25-jarige dronken Koudekerker op de kruising van de Langegracht en de Klokpoort de verkeerslichten. Hij raakte gewond aan zijn mond. Een 23-ja- rige Leidenaar kwam aan de Valkenburgseweg in de berm vast te zitten, en zag bij een poging de wagen weer op de weg te krij gen zijn voertuig de sloot in glijden. Ook hij had te veel gedron ken. Op tweede kerstdag botste een 20-jarige Wassenaarder op de Ommedijkseweg op een boom, terwijl een 45-jarige Leide naar op de Lammenschansweg tegen een boom tot stilstand kwam. In beide gevallen was alcohol in het spel. Daarnaast werd een 47-jarige dronken Leidenaar op de Haagweg aangehouden bij een controle. Op zondag liep tenslotte een 41-jarige Leide naar tegen de lamp door op de Zijlsingel tegen een paal te rij den. De man ging er te voet vandoor, maar meldde zich later vrijwillig bij de politie. Bij hem is een bloedproef afgenomen omdat het vermoeden bestond dat hij alcohol of drugs had ge bruikt. Man graaft gat in straat leiden» Een 29-jarige Leidenaar is gisterochtend aangehouden omdat hij in het trottoir van de Langestraat een gat aan het gra ven was. Om dat te doen had hij inmiddels enkele tegels verwij derd en bloembakken vernield. De man verkeerde onder invloed van drugs en is volgens de politie geestelijk labiel. Agenten heb ben het gat in de straat gedicht. Valse krantenbezorgers opgepakt leiden Drie 14-jarige Leidse jongens zijn zaterdagmiddag aan gehouden omdat zij zich ten onrechte voordeden als krantenbe zorgers en op die manier nieuwjaarsgeld ophaalden. Een be woonster van de Zeeheldenbuurt haalde de jongens binnen en sommeerde ze om op de politie te wachten. De jongens zijn n aan bureau HALT voor een alternatieve straf. leiden De meeste vrijwilligers van Tafeltje Dekje waren tijdens de kerstdagen gewoon op de been om tientallen mensen in Leiden hun warme maaltijd te bezorgen. Het aantal maaltijden dat vrijdag en zater dag bezorgd moest worden was overigens niet eens zoveel geringer dan normaal. Hoewel veel vaste afne mers de kerstdagen bij hun kinderen, kennissen of vrienden doorbrachten, hadden sommige mensen thuis gasten uitgenodigd. Ook voor die gasten leverde Tafeltje Dekje de diners. Op de foto is Joke de Hom te zien, die al tien jaar maaltijden rondbrengt voor Tafeltje Dekje. foYo hielco kuipers Leids bedrijf groeit verder door overname leiden» ruud sep De Luba Groep neemt per 1 januari 1999 IQ Uitzendbu reau en uitzendbureau Avéès Services over. Daarmee breidt het van oorsprong Leidse Luba zijn activiteiten in Den Haag en het Westland uit met in totaal vier vestigin gen. Onder IQ Uitzendbureau valt tevens het Uitzendbu reau Top Services. ten einde. „Er zijn redelijk con crete plannen om de omzet door te laten groeien naar 250 miljoen per jaar. We hebben voor de komende jaren nog een duidelijke groeistrategie, al zijn er op korte termijn geen nieuwe overnames te verwachten. We hebben nou eenmaal niet de middelen om in het wilde weg te gaan kopen". aldus Feitsma. In de wereld van uitzendorga nisaties is schaalvergroting al De overgenomen bedrijven blij ven onder hun eigen naam functioneren. De Luba Groep komt door de overname op 47 vestigingen. Voor volgend jaar wordt een gezamenlijke omzet van rond de 150 miljoen gulden verwacht. Als het aan Luba-directeur A. Feitsma ligt, is de groei van zijn bedrijf hiermee nog lang niet enkele jaren aan de orde van de dag. De komst van dé Flexwet is op dit moment een extra aan sporing voor kleine bureaus om aansluiting te zoeken bij grotere organisaties. Door de nieuwe wet kunnen uitzendbureaus eerder gedwongen worden om mensen in vaste dienst te ne men. Kleine organisaties met beperkte mogelijkheden tot be middeling dreigen hierdoor in de problemen te komen. Luba is in uitzendland een goede middenmoter. Feitsma: „We proberen een positie te zoeken dichter bij de groten. Ik denk dat we door de laatste overname inmiddels tegen de top-10 van Nederlandse uit zendbureaus aan zitten." Man dreigt met pistool leiden Na een verkeersconflict trok een 40-jarige Leidenaar af gelopen donderdag een pistool om daarmee een 41-jarige me deweggebruiker te bedreigen. Na zijn dreigementen ging de man een pand aan de Oude Rijn binnen. Daar kon hij even later door de politie worden aangehouden. Hij bleek in het bezit van een alarmpistool en een kleine hoeveelheid heroïne. Politie houdt aanranders aan leiden Op aanwijzing van een medewerker van de Nederlandse Spoorwegen heeft de politie zaterdag twee mannen uit het voor malige Joegoslavië aangehouden. Zij hadden in de trein een vrouw aangerand en lastig gevallen. Zij zijn als ongewenste vreemdelingen overgedragen aan de marechaussee. Mannen stelen kleding uit bak leiden» Vier mannen zijn gisteren betrapt op het leeghalen van een kledingcontainer op het Alexandrine Tinneplein. De contai ner is van het project 'Scholen voor scholen'. Een 19-jarige Leidenaar heeft in de nacht van donderdag op vrij dag op de Nieuwe Beesten markt een portier en een café bezoeker bedreigd met een paintball-pistool. De mannen, die niet direct door hadden dat het om een nep-wapen ging, wisten hun belager direct te ontwapenen. Daarbij kreeg de Leidenaar enkele klappen, waarvoor hij in het ziekenhuis moest worden behandeld. On derweg naar het ziekenhuis wist de politie de man te arresteren. De Leidenaar kwam tot zijn da den omdat hij niet meer naar binnen mocht nadat hij een vervelende klant naar buiten had begeleid. Op zaterdag kwam het bij hetzelfde horeca bedrijf tot een incident toen een 27-jarige man de toegang werd geweigerd. De man maakte met zijn vader beledigende opmer kingen naar de portier. Beide partijen hebben aangifte ge daan bij de politie. In de nacht van zaterdag op zondag kreeg op de Nieuwe Beestenmarkt een 16-jarige Leidenaar klappen toen hij het opnam voor een vriend. De man moest met een dichtgeslagen oog en verwon dingen aan zijn oor naar het ziekenhuis. Onlangs presenteerde project ontwikkelaar MAB de eerste schetsen voor een groot scheepse opknapbeurt van de Leidse binnenstad, die het bureau het afgelopen half jaar in opdracht van de gemeente heeft ontwikkeld. Uitgangspunt bij het ontwerpen van die plannen was, dat het ge bied rond de Aalmarkt een stuk aantrekkelijker gemaakt moest worden voor de consument. Maar tegelijkertijd mocht er niet te veel worden gesleuteld aan het historische ka- La, rakter van het gebied. Volgens de projectontwikkelaar is het echter onontkoom baar een aantal panden te slopen of ingrijpend te veranderen. Om welke gebou wen gaat het nu precies? En wat zijn de beoogde veranderingen? Het Leidsch Dagblad neemt een aantal van deze panden onder de loep in de serie 'Rond de Aalmarkt'. Vandaag deel 5: De nieuwe steeg naar de Haarlemmerstraat. De winkel van Joho Company aan de Stil le Rijn. Als het aan de plannen makers van MAB ligt, maakt die plaats voor een steeg van zes meter breed. De eigenares van het pand, die zelf boven de winkel woont, is echter niet van plan te verhuizen. Als je midden op de Aalmarkt staat hoor je op drukke dagen het geroezemoes van de Haarlemmerstraat. Maar zien kun je de winkelstraat niet. En als je over de Haar lemmerstraat loopt is het gezicht op de Aalmarkt ook maar minimaal. Alsof je door een brievenbus gluurt, vindt MAB. De projectontwikkelaar wil dat de Haar lemmerstraat wat beter zichtbaar wordt, net als de Aalmarkt. Wat mooi is trekt, maar dan moet je wel kunnen zien dat het mooi is, is het motto. En je moet er meteen naartoe kunnen lopen. Om de winkelende Leidenaars een handje te helpen moet er een extra brug komen van de Aalmarkt naar de Stille Rijn. En een zes meter brede steeg van de Stille Rijn naar de Haarlemmerstraat, voor een goede doorkijk. Dat kan natuurlijk alleen als er wat panden worden gesloopt. Een heel rijtje. Want om de steeg mogelijk te maken, moet Stille Rijn 9/9A, en de Haar lemmerstraat 107, 109, 111, 113 en 115 te gen de vlakte. Technisch is dat geen pro bleem. Maar juridisch gezien op dit mo ment nog wel. Want geen van de panden is op dit moment in bezit van de gemeen te. „En ik ga hier niet weg", is de reactie van mevrouw Langezaal (75), eigenares van het pand Stille Rijn 9/9A. Het pand op de begane grond verhuurt zij aan het bedrijf Joho Company, terwijl zij zelf op de,eerste verdieping woont. „Al vijftig jaar, dus u begrijpt dat ik hier niet weg wil. Ook niet als mij een gelijkwaardige woning wordt aangeboden. Ik weet dat de gemeente al een tijdje interesse heeft in het pand, dat is niet nieuw voor mij. Wat mij steekt: er word je niks verteld. Ik moet er zelf altijd achteraan als ik informatie wil hebben over de plannen voor dit gebied. Of ik lees het in de krant." De panden Haarlemmerstraat 107 en 109 zijn eigendom van de NV Vastned Retail in Rotterdam. „We zijn op de hoogte", zegt een woordvoerder. „En we zijn in conclaaf met de gemeente. Maar u zult begrijpen dat slopen niet onze voorkeur heeft. Wij beleggen onder meer in pan den." De woordvoerder van het Bedrijfspen sioenfonds voor de Metaalnijverheid in Den Haag, eigenaar van Haarlemmer straat 111, weet van de plannen. „Globaal. We hebben hier net een briefje van de ge meente ontvangen of we contact willen opnemen. Dat moet nog gebeuren." De overige eigenaren, van Haarlemmer straat 113 en 115 waren niet bereikbaar. Maar het is in elk geval wel duidelijk dat de gemeente nog heel wat moet onder handelen om haar zin te krijgen. tekst: herman joustra foto: henk bouwman leiden/lisse jan preenen Vervoer van deur tot deur. De Leidse Mary van der Boon maakte die slogan van het openbaar vervoer donderdag ochtend volledig waar. Om 7.06 uur parkeerde de chauffeur van ZWN haar bus voor het huis van Pim Vreeken aan de Jozef Is- raëlsstraat 66 in de Lissese Poel polder. Voor de eerste en de laatste maal werd hij thuis op gehaald om naar zijn werk bij Rijkswaterstaat in Den Haag te gaan. „Ik wist dat er iets zou gebeu ren, maar ik dacht dat de chauf feur misschien alleen iets door de microfoon zou zeggen. Ik ben nu toch wel een beetje overrompeld. Dit had ik zeker niet verwacht", aldus de 62-jari ge Vreeken donderdagmorgen vroeg in een straat waar ieder een nog in diepe rust was. Mary van der Boon had haar actie op lijn 88 maanden gele den al aankondigd. „Ik heb vaak met meneer Vreeken gereden. Een keer vroeg ik hem: hoe lang gaat u nou al met de bus? Zon beetje m'n hele leven, zei hij. En wanneer stopt u? Eind van het jaar. Officieel op 31 december als hij met de \TJT gaat. In wer kelijkheid op 24 december. Toen ik dat had gehoord, riep ik meteen in de garage van ZWN in Leiden: als jullie er niets aan doen, doe ik het. Maar houd wel je mond, want die meneer Vreeken mag niets weten. Al gauw besliste de leiding van ZWN dat Vreeken de bus na ongeveer 25 jaar niet onopge merkt via de achteruitgang mocht verlaten. Onder het mot to 'we moeten onze trouwe klanten vaker belonen', kreeg de Lissenaar vóór in de bus ca deaus: bloemen en een model bus van ZWN, een schrijfmap, een pennenset en een slijters bon van Mary. En zoenen, ook van Marv. Wat hij het leukste vond? „De zoenen. Die vond ik wel het prettigst." Voor de 46-jarige Leidse. die speciaal voor deze gelegenheid haar vrije dag had opgeschoven, is Vreeken op lijn 88 dan ook nooit een nummer geweest. An dersom was dat ook nooit het geval. „Je kon gezellig met haar praten. Ze is geïnteresseerd in mensen. Dat was heel anders toen ik pas met de bus meeging. De eerste tien jaar had ik nog wel eens chauffeurs die deden alsof ze een vrachie reden. Vooral dankzij Mary kan ik zeg gen dat de sendee de laatste tijd duidelijk is verbeterd. Pim Vreeken spreekt uit erva ring. Hij laat zich al tientallen jaren vervoeren. Eerst door an deren in de auto. vervolgens met de bus. Aanvankelijk met de NZH, later met ZWN. „Ik heb wel zelf een auto voor de deur staan, maar ik vond het altijd overdreven om die voor m'n werk te gebruiken. Van mijn huis is het vijf minuten lopen naar de bus en in Den Haag twee minuten naar mijn werk." Toch beschouwt hij zichzelf niet als een openbaar-vervoerf- reak. „Nee. zeker niet. Dat zou inhouden dat ik onder alle om standigheden mijn auto laat staan. En dat is niet zo. Jaarlijks kom ik aan veertienduizend au tokilometers. Daar zit dan wel mijn vakantie bij." 'Ergens' vindt hij het jammer dat hij nu in principe geen ge bruik meer zal maken van lijn 88. „Je hebt sociaal contact. Je leert elkaar kennen door elke dag met elkaar te reizen. Dat valt allemaal weg. Maar missen? Nee. dat is een groot woord." Op haar beun kan Mary van der Boon niet meer zonder 'haar' bus: „Na m'n vakantie verlang ik altijd terug naar het stuur. Ik heb het ook nooit over klanten, maar over mensen en nog liever over fans. Met men sen als meneer Vreeken is het prima werken. Ik heb hem nooit chagrijnig meegemaakt. Hij mij hopelijk ook niet. Ik gun hem dit afscheid van harte. Toen col lega's dit hoorden zeiden ze meteen dat ze ook wel iemand kennen die zo lang met de bus meegaat en dat ze die ook in de bloemetjes willen zetten. Prima toch. Trouw moet worden be loond." leiden dorith ligtvoet vervolg van voorpagina Bij het kerstdiner in het tenten kamp zitten opvallend veel vluchtelingen uit Somalië, Iran en Irak aan de tafels. Velen zijn moslim. Vanwege de ramadan hebben de meesten de hele dag nog niet gegeten of gedronken. Pas nu de schemering is inge zet, mogen ze aanvallen. Ze la ten zich grote porties rijst en groente opscheppen. Maar niet iedere moslim neemt het zo nauw met het vasten vandaag. „Ik moest werken", zegt een van de vluchtelingen die van daag voor een gulden per uur zijn diensten heeft aangeboden in de keuken. „En dat houd ik niet vol zonder eten of drin ken." Achmed. een Engels spreken de vluchteling uit Irak, heeft wel de hele dag gevast. „Gelukkig is het weer hier prachtig", ver klaart hij. Hoezo, het regent toch al de hele dag? „Met dit weer heb je tenminste geen last van honger of dorst", verklaart hij. Achmed en andere moslims uit Irak vertellen dat Kerstmis ook voor hen speciaal is, omdat Christus een van hun profeten is bij wiens geboorte je best even mag stilstaan. Ze hebben dat vandaag gedaan door te vasten. Met de weinig ingetogen wijze waarop Europeanen het feest plegen te vieren hebben de meesten weinig moeite. „Dan sen, eten, feestvieren, ik vind het prima dat jullie op een an dere manier kerstmis vieren', zegt Hikmat Hama. Roberta, een vrouw die zo juist met haar kinderen is ge vlucht uit Bosnië, zit wat triest in de groenten op haar bord te roeren. „Ik heb vandaag alleen op mijn kamer doorgebracht met mijn twee kinderen van acht en negen", vertelt ze in het Duits. „Thuis gingen we altijd tijdens de kerstnacht naar de kerk. .Allerlei familieleden en vrienden kwamen op bezoek, we deelden cadeau's uit en er werd uitgebreid gegeten. Juist vandaag mis ik mijn familie vre selijk." Mazi Danial, een christelijke jongeman uit Irak, heeft van daag een Leidse kerk bezocht. Maar hij vindt dat Kerstmis hier wel erg ingetogen wordt ge vierd. „Op straat kan je nauwe lijks merken dat het Kerstmis is." Dat is in Irak toch anders, vindt hij. „Daar zijn de kerken schitterend versierd en zijn ze de hele dag open. De meeste christenen gaan bij elkaar op vi- na de Amerikaanse bombarde site en er wordt gegeten en ge- menten, is de vraag. „Juist deze dronken. Er wordt ook heel veel dag hoop ik dat mijn'familie gezongen." veilig is. Ik hoop op vrede voor Hoe het volk van Irak de het volk van Irak", zegt Mazi kerstdagen dit jaar doorbrengt Danial zachtjes. Door gebrek aan opvolging gaan wij sluiten. Onze /eer hoogw aardige collectie meubelen, tapijten en v erlichting waaronder Bench - Giorgetti - Koekoek - Bielefelder - Lumiere - Marioni en v ele andere wordt verkocht MET KORTINGEN VAN 5 TOT 50 Onze collectie handgeknoopte Perzische. Oosterse en moderne tapijten wordt verkocht voor DE HELFT VAN DE PRIJS. i Lumiere, Casa - Apart. rordt verkocht. Profiteer hit van harte welkom. EXCLUSIEVE INTERIEURS Schoolstraat 32 2251 BJ Voorschoten Telefoon 071 - 5613609 -■EXCLUSIEVE I

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13