Gewrichten onder microscoop Gezondheid Wensen L !i jjjjJj u aSI Koop uw Oudejaarsloten nu het nog hanl Meer kans, meer geld, in de Oudejaarsioterij. MAANDAG 28 DECEMBER 1998 Nu het jaar ten einde loopt laat ik mijn gedachten gaan over de plussen en min nen in mijn praktijk. Ik ben blij met alles wat goed lukt: de plezierige contacten met patiënten en collega's, de lang bestaande wensen die vervuld zijn. Zoals een kind dat geboren is in een gezin, waarvan de man en vrouw dachten dat ze niet vruchtbaar waren. Het was een wonder, dat her plotseling toch zo maar lukte, zonder moderne technische ingrepen bij de gynaecoloog. Ik heb ze deze week be zocht. en ging blij naar huis. een stukje van hun blijdschap meedragend in mijn hart. Maar ik heb ook afscheid moeten nemen van patiënten. De natte zomer eiste zijn tol in een golf van grieppatiënten, vooral de ouderen onder ons. Sommigen kwa men er niet overheen. Ook heb ik een aantal patiënten die ik niet de zorg heb kunnen bieden, die voor hen zo belang rijk is. De maatschappij verandert, doordat in veel gezinnen zowel de man als de vrouw buitenshuis zijn gaan werken. Dat heeft consequen ties voor de kin deren. die in een crèche of gastou dergezin worden opgevangen, of door een buur vrouw, opa en oma of een ander familielid regel- MARIEKE VAN matig worden SCHIE, huisarts verzorgd. Het kan vreugde geven aan alle partijen, maar ook stress als op de crèchedag een kind ziek wordt, en de crèche geen ziekenboeg heeft. Wat dan? Moeten vader of moeder zich afmelden op het werk, of is er op korte termijn een oppas aan huis mogelijk? Op het och tendspreekuur proefik de spanning, als dat moeilijk te regelen is. Een oplossing heb ik niet, maar het is een wens voor komend jaar, dat in de profes sionele kinderopvang gezocht wordt naar andere mogelijkheden voor zieke kinde ren. Mijn gedachten gaan verder uit naar het Marokkaanse gezin dat in aanmerking kwam voor het verpleeghuis-thuisproject bij ons in de stad. Toen ze eindelijk aan de beurt waren, na 9 weken wachten, kon de heer des huizes, die ernstige hart- en longproblemen heeft, plotseling toch voor de laatste keer naar zijn geboortedorp. Met behulp van Eurocross regelden we een vliegtuig met zuurstof aan boord, en zuurstof thuis. Hij bleef 4 weken weg. Kwam moe, maar voldaan terug. Hij had afscheid genomen van zijn familie en huis. Na zijn terugkeer in Nederland vroegen we de thuishulp opnieuw hulp te bieden. Dat stuitte op problemen. ,,Hij komt nu weer op de wachtlijstvertelde de dame bij de telefoon. ,,Er wordt een nieuwe in take gedaan, voorlopig moet u het met de familie zien te regelen.De vrouw des huizes verzorgt haar echtgenoot al ruim 2 jaar dag en nacht. Ze is aan de grenzen van haar kunnen. Toen ik hen vorige week bezocht, lag zij in het ziekenbed, en zat haar man terneergeslagen op de bank. Het was een duidelijk signaal: 'het gaat niet meer, ik kan de last niet langer dragen'. De buurvrouw, die zelf een groot gezin heeft, gaf haar liefdevol te eten, en troost te haar. Inmiddels zijn we twee weken verder en is er nog steeds geen hulp van professionele aard. „Te weinig mensen, we staan zelf ook machteloos", krijg ik re horen als ik opnieuw bel. Ik besef dat er nog veel moet worden bijgeschoold om de hulpverlening duidelijk te maken wat de belangen zijn van allochtone mensen. Is het niet van levensbelang goed afscheid genomen te hebben, en zo klaar te zijn voor de laatste levensfase? Ook heb ik een heer in de praktijk die ge holpen moet worden bij het aantrekken van zijn steunkouSen. Die kousen zijn nodig anders lopen zijn enkels vol met vocht. Zijn zus, die vlak bij woont, helpt hem. Ze drinken daarna gezellig koffie, en beginnen zo de dag. Gelukkig hebben ze de thuiszorg zo niet nodig. Maar nu belt hij me. ..Dokter, mijn zus moet aan staar geholpen worden, en mag een tijd niet tillen. Dan kan ze mijn kousen niet helpen aantrekken. Heeft u een oplos sing?" Het lijkt eenvoudig we bellen om hulp, voor twee keer per dag gedurende twee tot drie weken. Het hoeft pas over drie we ken, zijn we er vroeg genoeg bij? Ze zullen gaan kijken. Als ik weer langs kom, hoor ik dat het verzoek is afgewezen. Gelukkig hebben ze zelf een oplossing gevonden: „Maar onze buurman zal het voor ons doen, in die weken!"Zo is mantelzorg on ontbeerlijk. Ook als iemand alleen is, schiet gelukkig soms iemand te hulp van wie je het niet venvacht. Een goede buur is nog steeds beter dan een verre vriend. Het volgende punt op mijn verlanglijstje is dus een goed toegankelijke thuiszorg, die kan inspringen op de zorgbehoefte van de patiënten. Zodat de mensen er niet meer als een berg tegenop hoeven te zien om op te bellen. Inmiddels is wel een belatigrijke wens in vervulling gegaan. In januari mag een begin gemaakt worden met de bouw van een palliatieve afdeling, waar mensen ge heel op hun eigen wijze invulling mogen geven aan hun laatste levensfase, of een time out kunnen vinden binnen een chronisch ziekteproces. Hier hebben velen hard aan getrokken, en nu komt deze voorziening er. Dat is een lang gekoester de wens. Het moet dienen als taakverlich ting voor de mantelzorg. We beginnen met een paar bedden. De toepassing moe ten we met elkaar vinden. Dat wordt de uitdaging van het nieuwe jaar. Dr. lolo ap Gwynn bij het door hem ontwikkelde BEN APELDOORN Engelse onderzoekers heb ben een nieuwe micro scooptechniek ontwikkeld om gewrichtsaandoenin gen te bestuderen, met na me de aanwezigheid van vocht in kraakbeen. Artsen vermoeden dat vocht een grote rol speelt bij slijtage en het ontstaan van reu matische aandoeningen. De onderzoekers richten zich vooral op de kniege wrichten, de zwaarst be laste 'scharnieren' van het menselijk lichaam. Het is dus niet zo vreemd dat die bij zeer veel mensen op den duur minder goed gaan 'lopen'. Naar schat ting de hqlft van de ge wrichtsproblemen die mensen wereldwijd onder vinden is terug te voeren op de kniegewrichten. Vooral het daarin aanwezi ge kraakbeen, dat dient als min of meer elastisch stootkussen tussen de veel hardere botten, is de oor zaak van de klachten. Tor dusver is relatief wei nig bekend van de ware oorzaken van slijtage en reuma-achtige kwalen. De Engelse onderzoekers heb ben inmiddels geconsta teerd dat dit weefsel een stuk ingewikkelder van op bouw is dan gedacht. Dat vermoeden bestond al, omdat van kraakbeenweef sel maar moeilijk natuurlij ke (dat wil zeggen: niet langs chemische weg ge fixeerde) microscooppre paraten te maken zijn. Dat maakt weefselonderzoek door middel van de tradi tionele onderzoekstech nieken met behulp van lichtmicroscopen onmo- gelijk. ,,Het vermoeden rees dat er sprake kon zijn van een moleculaire weefselstruc tuur waarin het celvocht een cruciale rol speelt," zegt dr lolo ap Gwynn, lec tor biochemie en kraak- beenweefseldeskundige van de universiteit van Wales in Aberystwyth. In plaats van lichtmicro- scopie gebruikt men in Aberystwyth een combina tie van zogeheten 'scan ning electron microscopy' (sem) en 'transmission electron microscopy' (tem). Bij beide technieken wordt gebruik gemaakt van elektronenbundels, die door sterke magnetische velden worden afgebogen. De magneetvelden funge ren als 'lenzen', net zoals de gebruikelijke glaslenzen waarmee optische (licht- bundels worden afgebo gen. Maar in plaats van licht gebruikt men hier dus electronenbundels. Bij de 'tem' is in de stralengang van de elektronen het on- derzoeksmonster opgeno men: een heel dun prepa raat waarvan een beeld op een scherm geprojecteerd wordt. Bij de 'sem' wordt dat preparaat plakje voor Villi j JJjJJ DM r I EèflJSj /iMgl plakje afgetast (gescand) met behulp van de elektro nenbundels. De 'sem'tech- niek biedt de mogelijkheid een dikker preparaat te on derzoeken maar de beeld scherpte en, dus, de maxi maal toelaatbare vergro ting zijn beperkt. „Het voordeel van de sem- tem-combinatie is dat het niet noodzakelijk is het te onderzoeken weefselmon ster van weefselvocht te ontdoen," legt ap Gwynn uit.Dat dehydreren is ge bruikelijk bij het maken van preparaten voor mi croscopisch weefselonder zoek. Wij denken echter dat de oorzaken van ge wrichtsaandoeningen nu juist in dat weefselvocht gezocht moeten worden. Vandaar dat we gekozen hebben voor onderzoek van het weefsel met elec- tronenmicroscopie. „Het is zeker niet zo dat we nu al conclusies heb ben kunnen trekken," al dus lolo ap Gwynn. „We staan nog maar aan het begin van een traject dat- moet leiden tot een duide lijk beeld van de feitelijke ontwikkeling, structuur en opbouw van gewrichten. Zeg maar: een bio-archi- tectonische standaard van een gewricht. Pas als we dat tot stand hebben ge bracht kunnen we ook de oorzaken van optredende afwijkingen opsporen." Wü—I Kruiswoord-min-een Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de let ters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf'. Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) HORIZONTAAL: 1. Dier; 4. éénjarig dier; 7. alarmtoestel; 9. tros bananen; 10. stop; 11. supporter; 13. vrouw van Zeus; 14. geliefde van Julia; 17. platte steen; 18. onding; 19. reeks; 21. grap; 24. weekdier; 26. ruime vestibule; 27. brandstof; 29. snijwerktuig; 30. zink- erts; 32. schoon toekomstbeeld; 33. oefentijd. VERTICAAL: 1Arbeider; 2. beteuterd; 3. klimwerktuig; 4. kampeerverblijf; 5. afslagplaats bij het golfspel; 6. orgelregister; 8. vis; 11. onge trouwde adellijke dame; 12. kathedraal; 13. tuinhaag; 15. alom; 16. loven; 17. jonge leeuw; 19. door water omgéven land; 20. steenafval; 22. boogbal; 23. muziekinstallatie; 25. scherprech ter; 27. vervoermiddel; 28. verpakkingsmiddel; 30. kleefmid- del; 31. projectieplaatje Oplossing van donderdag: al-1Slasaus; 7.1.,- n; 18. sla; 19. Est; 21. radar; 25. es; 26. iel; 27. eg; 30. Horizontaal: 1. Slasaus; 7. li; 8. mos; 10. om; 11. oasis; 13. pas; 15. fok: 17. acteren; 18. sla; 19. Est; 21. radar; 25. es; 26. iel; 27. strekel. Verticaal: 2. La; 3. soos; 4. ui; 5. slap; 6. smak; 8. ma; 9. si; 11. oscar; 12. sfeer; 14. aal; 16. ons; 18. step; 20. toga; 22. ai; 23. deze; 24. al; 28. ut; 29. re. HEINZ Z/EZO CEEEEE óesete//, E/V /VU uEEUAlEU ZE&TEUEM W/E E>E(g//VT EE WAS EE EEWS EE/V *C0/V//V<$ &Z /CO/S/A/& 'AO ZXZfé' TOMPOES „Het breekt naar buiten", prevelde Kwispodil Trot, die het gebeuren verbleekt gadesloeg. „We hadden het kunnen weten: alles vergaat, maar het monster Trotteldrom wandelt in eeuwigheid." „Zo is het", zei veld wachter Laris, die tegenover hem stond. „Maar toch is er iets vreemds! Het monster gaat verschijnen en nie mand van ons heeft er een voorge voel van gehad!" „Je hebt gelijk!" riep de ander oplevend. „Dat komt dan natuurlijk omdat het monster niet kan verschijnen. De rotsblokken zijn natuurlijk te zwaar." „Ach! De r-rotsblokken zijn niet zwaar ge noeg!" stamelde heer Ollie. Hij had achter de geleerde post gevat en staarde met verglaasde ogen naar de schuivende stenen. „D-doe dan toch iets!" drong hij gejaagd aan. „Het monster k-komt!" Doch de ge leerde zwaaide wanhopig met zijn blocnootje en schudde het hoofd. „Wat hier geschiedt, is ja onmogelijk! riep hij klagend uit. „In der spe lonk ligt niets! Mijne notietsen klop pen niet, of der monster klopt niet. REDACTIE: SASKIA STOELINCA 023-51S Onthullende test 'gezond' zuivi Niet-verteerbare suikers in gezondheidsproducten hebben ge gunstig effect op de darmflora. Tot nu toe werd dat algemeen aangenomen. Maar voedingsdeskundige Martine Alles consta teerde iets heel anders tijdens een onderzoek. Niet-verteerba« suikers worden verwerkt in 'gezonde' zuivelproducten, zoals Optimel, een vruchtenyoghurt van Mona, en Umer, een soort kwark van Coberco. De voedingsdeskundige onderzocht de effecten van twee sooi ten suikers op de darmbacteriën van de mens. Zij keek naar fructo- en transgalacto-oligosacchariden, twee niet-verteerbai suikers die onder meer als ingrediënt in gezonde drankjes voc komen vanwege hun gunstige werking op de darmflora. Proe-J ven met 65 gezonde mensen tussen de 18 en 75 jaar kon die vermeende werking echter niet bewijzen. Alle proefpersonen moesten de suikers consumeren naast een normaal dieet. Tij dens de test werd hun bloed, urine en onüasting verzameld. I onderzoekster concludeert uit de analyses dat de suikers volle dig worden omgezet in de dikke darm. Ze zijn dus al uit het maagdarmstelsel, voordat ze hun positieve bijdrage aan een zonde darmflora kunnen leveren. Drugsdetector Studies astma Amerikaanse wetenschappers hebben een molecuul ontdekt dat een belangrijke rol speelt bij het veroorzaken van astma. I e|j hebben twee studies aangetoond, waarvan de resultaten zijn ie. gepubliceerd in het wetenschappelijke tijdschrift Science. Lab $.j ratoriumonderzoek wees uit dat het molecuul interleukin-13 tW( (IL-13) cruciaal is bij het ontstaan van een astmatische reactif (U; Wetenschappers van de Universiteit van California en van de |j0l Johns Hopkins Universiteit dienden muizen die vatbaar ware [Uf voor astma een medicijn toe dat de werking van IL-13 blokkei j|0 Vervolgens werden de proefdieren blootgesteld aan allergene De muizen kregen echter geen ademhalingsproblemen; die waarbij de werking van IL-13 niet was geblokkeerd wel. De on rrr derzoekers ontdekten dat ook IL-4 een rol speelt bij astma, maar IL-13 is veel krachtiger. De vindingen kunnen mogelijkl den tot nieuwe astma-medicijnen. Zo'n medicijn zou de bron ,te van een astma-aanval bestrijden in plaats van de symptomen RV poi 151 Sporters die verboden middelen gebruiken, maar ook automn ig( bilisten onder invloed van medicijnen kunnen in de naaste to en komst eenvoudig en zeer nauwkeurig worden gecontroleerd. Aan de universiteit van Wales in het Britse Swansea is een toeleer stel ontwikkeld, waarmee alle mogelijke stoffen in de kleinste concentraties betrouwbaar kunnen worden aangetoond. Niet alleen in het menselijk lichaam, maar ook daarbuiten, bijvooi beeld in gewassen die bestemd zijn voor de consumptie of in oorlogsgebieden waar men het eventuele gebruik van gifgassi of andere verboden stoffen vermoedt. Volgens de onderzoekt ge neemt het testen van een monster met het nieuw ontwikkeld ts. toestel niet meer dan een uur in beslag. Het apparaat is een combinatie van een massaspectrometer. een gaschromatogn en een techniek die bekend staat als capillaire verhitting. In h en kort komt het er op neer, dat een beetje bloed of wat urine in k, eén buisje ter dikte van een mensenhaar wordt gedaan. Aan uiteinden van dat buisje zitten een min- en een pluspool. Dalcht tussen wordt een spanning gezet van 30.000 Volt. Het monst verdampt tot gas en de bestanddelen daarvan worden geana seerd. De methode is volgens de ontwikkelaars zö gevoelig d men er met het grootste gemak een druppel bier in een vol 5 meter zwembad mee kan aantonen. Ruimtelijke balans 1 De in Wales ontwikkelde superdetector. De helft van de astronauten is tijdens de eerste dagen in ge wichtloosheid misselijk en ziek. Die ruimteziekte wordt veroi111 zaakt doordat het evenwichtsorgaan tijdelijk uit balans is ge raakt Jarenlang is aangenomen dat de ziekte een gevolg was van veranderingen in de bloedsomloop. Dat blijkt uit onderzrs' bij astronauten en studenten die een uur doorbrachten in eee draaiende ruimte. Op die manier werden ze blootgesteld aan fecten die vergelijkbaar met gewichtsloosheid. De proefperso1 nen in de door TNO (Toegepast Natuurkundig Onderzoek) e SRON (Stichting Ruimteonderzoek Nederland) uitgevoerde e perimenten denken na de 'centrifugerit', dat ze bij het oplop w van een trap het gevoel hebben dat die horizontaal ligt. De dIe nemende astronauten noemen dat kenmerkend voor een vei Ba' blijf in de ruimte. Ook blijken astronauten die tijdens een eei re ruimtevlucht ziek werden, hiervan ook na een centrifugeri last te hebben. In beide situaties wordt de verwarring veroorv zaakt door bewegingen van het hoofd. Dit wijst er op dat de oorzaak moet worden gezocht in het evenwichtsorgaan. Dei u den waarom sommige astronauten wel en andere niet ruimt! ziek worden, is nog niet gevonden. Abortuspil 2 Tom Poes en het Monster Trotteldrom Mocht de abortuspil op de Nederlandse markt verschijnen,!) ndjc komt daar volgens Boninks nog iets bij: de wettelijke vijf dagi «ijo bedenktijd, zoals die ook voor een gewone abortus geldt. .J kan me niet voorstellen dat voor deze pil een andere wettelijl regeling komt. Dat maakt de behandeling dus nog langer dal de pakweg tien minuten die een gewone abortus kost." Tocl zijn er ook voordelen, vindt Bonink. Gebruik van een speculs (vogelbektang voor inwendig onderzoek) is bij gebruik van d abortuspil niet nodig. Tenminste, zolang alles goed verloopt Treden er bloedingen op of lukt de 'chemische abortus' niet dan is alsnog een inwendige controle nodig. Verder komt de abortuspil, ook bruikbaar als morningafterpil, uit buitenland onderzoeken als heel effectief naar voren. De pil is tot nog to 3.0. Europa alleen in Engeland, Frankrijk, Zweden en Zwitserlani toegelaten. Daar hebben volgens de fabrikant al meer dan 500.000 vrouwen een zwangerschap met behulp van de pil a broken. Abortuspil 1 Dit is onwetenschappelijk!" Op dat moment zou een oplettende toe hoorder in de verte een loeiend ge luid hebben kunnen horen. Het was de stoomfluit van het goede schip Albatros, dat op volle kracht het eiland Trottel naderde. „Daar ligt het, meneer", zei kapitein Wal Rus, die met zijn passagier op de bak stond. „Dit is de allerlaatste keer. Als je er niet in slaagt die overgehaalde worm te torpederen, zal het je geld kosten!" De abortuspil, waarvoor de Franse fabrikant Roussel Uclaft gin volgend jaar ook vergunning in Nederland hoopt te krijg 30 kan voor veel vrouwen een veilig alternatief zijn voor de geu *ta abortus. Maar er kleven ook veel nadelen aan, zegt H. Bonin arts bij de Rutgers Stichting in Utrecht Want de abortuspil Q1 (RU486), voorgeschreven door gynaecoloog of abortusklinie! issj( geen kwestie van even een pilletje slikken. Het kan drie tot twaalf dagen duren voordat de abortus tot stand komt. Op! eerste dag krijgt de vrouw een tablet. Op dag 3 krijgt de vroi twee tabletten die de baarmoeder doen samentrekken, waal door de vrucht wordt afgedreven. Die dag moet ze ook vierc 5 in de kliniek verblijven. In driekwart van de gevallen volgt dl 5,1 een 'spontane' abortus. Vrouwen bij wie dit niet gebeurt gaa de 1 naar huis en moeten vijf tot negen dagen later terugkomend lieu te laten controleren óf inmiddels een abortus is opgetreden jaar die tijd ben je dus in gespannen afwachting. Uit Franse ondt ;^a zoeken blijken bovendien buikpijn, bloedverlies, misselijkhe en diarree voor te komen", zegt Bonink. >9 9 jïSSSs.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 10