Alle militairen paraat tijdens eeuwwisseling De les van de Agneskerk Binnenland junks onderdak en werk Kraakpanden ontruimd Snellere afhandeling van procedures vijfde baan 'Bernhard mild gestraft na Lockheed-affaire' Taxichauffeurs in geweer tegen toenemende agressie Kies nu voor ISDN en bespaar f 225,- Nederland heeft wel veel natuur ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Dier i cht jaar cel voor smokkel coke :lemDe rechtbank in Haarlem heeft gisteren een 42-jarige iterdammer wegens zijn betrokkenheid bij de smokkel van 'lo cocaïne veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf. Tegen was ook acht jaar geëist. De grote partij coke zat in een iding bloemen uit Colombia, die oktober vorig jaar op Schip- werd onderschept. Een drugsbende had volgens justitie eer- al drie proefzendingen naar Nederland gestuurd. Het zou bedoeling zijn geweest op deze manier honderden kilo's co- naar Europa te smokkelen. In dezelfde zaak is tien jaar cel iist tegen een 29-jarige douanebeambte uit Amsterdam. De tbank hield die zaak aan tot eind januari om de officier van jtie de gelegenheid te geven te reageren op een verweer van rocaat mr. A. Moskowicz dat Justitie ontoelaatbare fouten u hebben gemaakt. Eerder al zijn vier andere betrokkenen bij 'fa smokkel veroordeeld tot forse celstraffen, onder wie een Lg« eede douanier op Schiphol. *sl ,kli PB: Tekort Rijk stijgt half procent 'm ihaag» Het financieringstekort van het Rijk neemt volgend sei toe'met een half procent tot 1,75. Dat blijkt uit een rappor ti je van het Centraal Planbureau (CPB). Dit jaar bedraagt het to grotingstekort 1,25 procent van het bruto binnenlands pro- iet (de totale productie van goederen en diensten in Neder ig 'dl - Oorzaak voor de toename van het financieringstekort is lagere economische groei. Daardoor zullen de belasting- en emie-inkomsten voor minister Zalm (Financiën) tegenvallen, vendien stijgen de overheidsuitgaven vanwege de toename ,n n n het aantal uitkeringsgerechtigden en asielzoekers. Het kabi- Zjj( [hield al rekening met een hoger tekort in 1999. m vsiotherapeuten vragen te veel geld Qg5 WUK Veel fysiotherapeuten rekenen hogere tarieven voor al- jn natieve behandelingen zoals acupunctuur en haptonomie |iei( n wettelijk is toegestaan. Ze laten zich niet wettelijk regjstre- j i en ontduiken zo de regels voor maximumtarieven. Een en| iordvoerder van minister Borst (Volksgezondheid) bevestigde Ug nmorgen deze praktijk. Het Centraal Orgaan Tarieven Ge- ee ndheidszorg (COTG) heeft de bewindsvrouw in een brief ge- e 0, larschuwd. Oorzaak van het probleem is de wet BIG (Beroe- n in de individuele gezondheidszorg). In tegenstelling tot an- re beroepsgroepen maakt deze wet voor fysiotherapeuten ,on in koppeling tussen medische handelingen en registratie. e niet is geregistreerd, mag dus toch therapeutische hande- gj gen uitvoeren. aakstraf wegens kinderporno te ihaag Een 39-jarige ex-ambtenaar van het ministerie van pi titie is gisteren door de rechtbank in Den Haag veroordeeld ge 180 uur dienstverlening wegens het in bezit hebben van kin- g a rporno. Tegen de man uit Zoetermeerd was 240 uur geëist. t( d aftrek wegens voorarrest komt de straf uit op 172 uur. De 3ehtbank veroordeelde de man niet voor het feit dat hij er een da ivoonte van maakte kinderporno te verzamelen. Wel achtte bi rechter bewezen dat de man eenmalig een voorraad kinder- mo in bezit had, nadat op aanwijzing van een collega-sys- we mbeheerder deze zomer 234 van dergelijke plaatjes op L's ijn j rde schijf waren aangetroffen. Justitie ontsloeg de ambtenaar aer staande voet. De verdachte zei lukraak van Internet plaatjes jfti hebben binnengehaald zonder precies te weten wat het was. Iitie was er nog niet aan toegekomen ook dingen weg te gooien, ig lar dat de rechtbank geloofde hem niet. elstraffen in Arnhemse moordzaak ;rlu ihem De rechtbank in Arnhem heeft celstraffen van twaalf tien jaar opgelegd voor de moord op een 42-jarige Arnhem- ir. De man werd in de nacht van 29 op 30 januari letterlijk 'pj ttdgeschopt in een flatje in de binnenstad. Dat gebeurde na- Ij Ihij enkele maanden lang door twee huisgenoten was veme- ul d, financieel uitgekleed en ernstig mishandeld. Volgens de htbank heeft een 38-jarige huisgenoot de dood van het hg, chtoffer op zijn geweten. Een 32-jarige huisgenoot was vol- le f( is de rechtbank medeplichtig omdat hij niet had ingegrepen. fu estuursrechter wordt duurder ihaag Wie een flink meningsverschil met een bestuurlijke t pj tantie voor de rechter wil uitvechten, moet in de toekomst !tel per in de buidel tasten. De griffierechten gaan namelijk per ili januari met gemiddeld 7,5 procent omhoog. Met die maatre- j,die overigens al door het vorige kabinet was aangekondigd, gng lar pas onlangs de instemming kreeg van de Eerste Kamer, ;a(je opt de overheid dat burgers zich nog een keer bedenken ordat ze zich op het juridische pad begeven. Momenteel npen veel rechters namelijk al met een flinke voorraad aan en die ze nog moeten behandelen. Bijkomend voordeel voor jn overheid is dat de prijsverhoging de schatkist jaarlijks 30 mil- n gulden oplevert. lalt Utrechtsebaan afgekeurd irdö iaag a e k0 Utrechtsebaan is dit najaar eeeieerd geasfalteerd en moet 12 m jeuw onder handen worden guld 5men Rijkswaterstaat heeft veri hele renovatie afgekeurd le_j* lat door fouten in de asfal- ig scheuren, gaten en rafels ns iet wegdek ontstaan. Ook de weg 'hobbelig' rijden, i de winter moet de hele kurt1 :atie over. Wie voor de kos te01 moet opdraaien is nog niet n hs ind. Dat heeft een woord den (jer van Rijkswaterstaat gis- (401, gezegd op de regionale verfje tv West. weg was in principe voor ïkoö ilf jaar in orcje gemaakt. 300 rtoe werd tussen 5 en 10 De BelastingTelefoon beperkt bereikbaar rond kerst en nieuwjaar De BelastingTelefoon is rond de feestdagen beperkt bereikbaar. Dit geldt zowel voor de BelastingTelefoon Particulieren als voor de BelastingTelefoons Douane en Ondernemers. Op vrijdag 25 december 1998 en vrijdag 1 januari 1999 is de BelastingTelefoon de hele dag gesloten. Op donderdag 24 december en donderdag 31 december sluit de BelastingTelefoon om 17.00 uur. De BelastingTelefoon is verder in deze periode gewoon bereikbaar van maandag tot en met donderdag van 8.00 tot 22.00 uur en op vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Voor folders en brochures over diverse onderwerpen kunt u ook rond kerst en nieuwjaar 24 uur per dag bij de Belastingdienst terecht. Daarvoor belt u gewoon de Bestellijn: 0800 - 0043. Of u kijkt op Internet: www.belastingdienst.nl. In verband met mogelijke risico's van het millenniumprobleem voor de openbare orde WitlkclicrS HcCrlCIl biCtlCÜ De leiding van het Nederlandse leger wil tijdens de eeuwwisseling zo weinig mogelijk aan het toeval overla ten. Ze wil onder meer voorkomen dat verloven moeten worden ingetrokken. Daarom hebben alle militairen van de landmacht, luchtmacht en marine nu al, ruim een jaar van te voren, een brief gekregen met het advies om dan geen verlof op te nemen. een brief van het ministerie van binnenlandse zaken aan Defen sie en de politie- en brandweer- top. Daarin stelt minister Van Boxtel (Grote Steden- en Inte gratiebeleid) dat het millenni umprobleem mogelijk risico's voor de openbare orde met zich meebrengt. Omdat er een seri- apeldoorn gpd De woorden 'algehele mobilisa tie' wil een woordvoerder van Defensie vooralsnog niet in de mond nemen. „We zitten daar nog een paar stadia voor", zegt hij. De oproep vloeit voort uit euze kans bestaat dat het leger bij calamiteiten in actie moet komen, heeft Defensie haar personeel nu al geadviseerd eind december 1999 en begin januari 2000 geen verlof op te nemen. De oproep van Defen sie geldt 'in principe' voor al het burger- en militair perso neel (77.000). „Maar dat bete kent natuurlijk niet dat ook al deze mensen daadwerkelijk zullen worden ingezet." In verband met de millenni- umproblematiek geeft de leger top momenteel de allerhoogste prioriteit aan het millennium- proof maken van alle cruciale maatschappelijke diensten bin nen de eigen gelederen. Daar onder vallen de grensbewaking en politietaken, luchtverkeers- begeleiding, transport- en me- dische-systemen, communica tie en inlichtingensystemen. De militaire vakorganisaties hebben begrip voor het advies. „Of het nu om aardappel rooi en gaat of zandzakken leggen bij hoogwater, als er zich nood gevallen voordoen is het leger klaar voor het verlenen van bij stand. En dat geldt dus ook voor het millenniumpro bleem", aldus een woordvoer der van de bond. heerlen «anp Winkeliers in Heerlen gaan dakloze junks in de Zuid-Lim burgse stad onderdak en moge lijk zelfs werk bieden. Daarmee hopen de middenstanders de problemen op te lossen die de ze groep in het centrum van de stad veroorzaakt. Het initiatief wordt gesteund door de gemeente Heerlen, Mc Donalds Nederland, het Con sultatiebureau voor Alcohol en Drugs, het Arbeidsbureau en de plaatselijke afdeling van de Limburgse werkgeversvereni ging LOZO. Samen hebben de organisaties deze maand de Stichting Onderdak opgericht. Vooral de gemeente probeert al jaren het slechte imago van de stad bij te stellen en de klei ne criminaliteit terug te drin gen. Op bijna 100.000 inwoners telt de stad ongeveer 1000 drugsverslaafden, afkomstig uit de hele regio, tot Aken en Sit- tard toe. In het winkelcentrum van Heerlen zwerven naar schattjng 350 drugsverslaafden rond. Voor de harde kern van daklo zen willen de middenstanders enkele pensions met elk tien tot vijftien opvangplaatsen finan cieren. De hulpverlening komt in handen van verslavingsdes kundigen. De winkeliers zullen verder proberen junks aan het werk te helpen, op advies van het arbeidsbureau. De gemeente en hulpvérle- ningsinstanties zijn enthousiast over het initiatief van de mid denstanders. Begin volgend jaar begint de Stichting Onderdak met het werven van fondsen. Vanaf het voorjaar van 1999 komt de stichting met concrete activiteiten voor dakloze junks. oktober de weg telkens 's nachts afgesloten om een nieu we laag open asfaltbeton (ZO- AB) aan te leggen. Het verkeer had daar veel last van, omdat de Utrechtsebaan het enige stukje snelweg is dat het cen trum van Den Haag direct met het hoofdwegenstelsel verbindt en omdat de nachtelijke werk zaamheden telkens uitliepen. De Kamer van Koophandel Haaglanden was daar toen al boos over omdat de ontstane 'miljoenenschade' als gevolg van de files op niemand ver haald kon worden. Een woord voerder vreest bij nieuwe werk zaamheden opnieuw een der gelijke hoge schadepost voor het bedrijfsleven. Senaat steunt wet tegen Bulderbos gelijk vertragen. „Misbruik van het recht", noemde WD-Eerste Kamerlid Talsma dat. Er is im mers op democratische wijze besloten tot het aanleggen van die baan. De minister ging min der ver en hield het op 'onei genlijk gebruik'. „Schiphol is een vieze man die gewassen en geschoren moet worden en die niet meer ruimte moet krijgen", aldus Groenlinks-woordvoerder Pitstra. Hij vindt dat in dit geval het doel de middelen heiligt. Het CDA en D66 plaatsten wel vraagtekens bij de aanleg van een startbaan die, indien het kabinet volgend jaar besluit om het banenstelsel anders in te richten, misschien kort na in gebruikname weer moet wor den afgebroken. De vijfde baan zou dan gedraaid moeten wor den ten opzichte van de nu ge plande ligging. Volgens Nete lenbos is dit nu nog niet aan de orde. Zij vindt verder uitstel van de vijfde baan slecht voor de luchtvaart én het milieu. den haag «hans jacobs De procedures rond de aanleg van de vijfde start- en landings baan op Schiphol kunnen wor den versneld. De Eerste Kamer is gistermiddag zonder stem ming akkoord gegaan met het kabinetsvoorstel om dit door zogeheten projectwetgeving mogelijk te maken. Van de aan wezige fracties was alleen Groenlinks tegen. Met de wet hoopt minister Netelenbos (verkeer en water staat) dat een aantal procedu res sneller afgehandeld kan worden, zodat de baan ook daadwerkelijk in 2003 open kan voor het vliegverkeer. Het gaat hierbij om gemeentelijke pla nologische procedures, be zwaar- en onteigeningsproce dures. Die worden nu zo veel mogelijk gelijktijdig afgedaan. Op deze manier hoopt de re gering de eigenaren van het Bulderbos de wind uit de zeilen te nemen. Die willen de aanleg van de vijfde baan zo veel mo- utrecht De politie heeft gisteravond een woonblok van zeventig woningen in de Utrechtse wijk Lombok ontruimd. De woningen waren maan dag gekraakt. Bij aanvang van de ontruiming hield de politie er rekening mee dat zich zo'n vijftig krakers in de panden zouden bevinden. Het zou om dezelfde groep gaan die maandagavond een feest van de Nederlandsche Bank in Vredenburg had verstoord. Maar uiteindelijk bleken er slechts elf krakers te zijn. Met honderd man zette de politie en de ME de straten af, werden de woningen geforceerd en de krakers gearresteerd. Er deden zich geen ernstige ongeregeldheden voor. De kraakactie was een protest tegen de sloop van 146 goedkope woningen, die plaats moeten maken voor duurdere huur- en koopwoningen. foto anp alkmaar «anp Oud-minister Vredeling doet boekje open: den haag «hans leber Voormalig minister van defen sie H. Vredeling vindt dat Prins Bernhard er na de Lockheed-af faire met een „héél milde straf' vanaf is gekomen. Hij mocht zijn uniform niet meer dragen. Volgens Vredeling dreigde Ko ningin Juliana destijds niet, zo als wel is beweerd, met aftre den. Zij heeft volgens hem wel duidelijk gemaakt dat zij het niet met de straf voor haar man eens was. De onderzoekscommissie - Donner rapporteerde in 1976 de Nederlandse regering over de betrokkenheid van Prins Bernhard bij steekpenningen ter waarde van ongeveer 100.000 dollar. De vliegtuigfa brikant wilde met het geld in vloed uitoefenen op de aan schaf van vliegtuigen. Vrede ling, namens de PvdA minister van defensie van 1973 tot 1976, doet in het blad Trivizier van de militaire vakbond VBM een boekje open over de affaire. De oud-minister zet voorts vraagtekens bij de populariteit van Prins Bernhard bij het leger en diens rol als voorman van het Nederlandse verzet. „Die verafgoding van de prins bij de strijdkrachten heb ik nooit be grepen. Datzelfde geldt voor zijn populariteit bij het verzet. Want wat zijn nou precies zijn heldendaden? Ja, hij was in de oorlog bevelhebber." Vredeling zegt dat hij destijds Koningin Juliana, die zich af vroeg waarom die Lockheed-af faire van haar man nou zo erg was, uitlegde dat het aannemen van een zakmes van anderhalve gulden als geschenk geen pro bleem was, maar „dat als je honderdduizend dollar of nog meer krijgt, dat natuurlijk niet meer in de haak is." In tegen stelling tot beweringen van de militaire top achteraf, toonde die volgens Vredeling destijds wel degelijk begrip voor de maatregel. De Rijksvoorlichtingsdienst wilde niet reageren op de uit spraken van Vredeling. houdt. De bijeenkomst, die was be doeld om te inventariseren wat de problemen bij het taxiver voer zijn, kreeg veel respons van de taxibedrijven uit de kop van Noord-Holland, West- Friesland en Noord-Kennemer- land. Volgens de chauffèurs loopt elk taxibedrijf zeker 250 gulden schade op in het week einde. „Het is duidelijk te zien welke auto voor weekendver- voer wordt gebruikt. Snijden in de bekleding is aan de orde van de dag", aldus een chauffeur. Directe aanleiding voor het overleg was de mishandeling van een taxichauffeur, afgelo pen weekeinde. De man achter volgde „zwaar beschonken" cli ënten die niet voor de rit wilden betalen. „Hij ligt nu met een verbrijzelde knie in het zieken huis en is zeker voor drie maanden uit de roulatie", aldus De Vrieze. Volgens taxichauffeurs in Noord-Holland is het gebruik van drugs en drank de belang rijkste oorzaak van de toene mende agressie onder cliënten. Ze willen snel overleg tussen politie, Justitie en horeca. Gis teravond kwamen ongeveer veertig van hen in Wieringer- werf bijeen voor spoedoverleg over het geweld in hun bran che. Het is tegenwoordig elk weekeinde raak, zegt de initia tiefnemer van het spoedover leg, directeur P. de Vrieze van taxibedrijf Noordwest in Wie- ringerwerf. „De horeca wijst dronken cafébezoekers de deur en vervolgens zitten wij opge scheept met de problemen." Hij dreigde in de de toekomst de taxi's tot een bepaald tijdstip te laten rijden en dronken pas sagiers en agressiezoekers te mijden, als het geweld niet op- OPINIE Belastingdienst haarlem sjaak smakman De lucht lijkt geklaard. Staatsse cretaris Cohen van justitie gaat zich de komende zes weken buigen over de dossiers van de hongerstakers uit de Agneskerk en zal dan besluiten wie van deze witte illegalen alsnog mo gen blijven. Daarmee heeft de voormalige universiteitsbe stuurder opnieuw bewezen dat hij zijn mannetje staat in wat te boek staat als een van de zwaarste portefeuilles in het ka binet. Als er een les te trekken valt uit het gedoogbeleid dat ja ren is gevoerd rond de illegalen, dan is het wel dat zón sociaal aandoend beleid op den duur alleen maar ellende geeft. Weinig dingen zijn zo Neder lands als gedoogbeleid. Hoewel de term vooral bekend werd van het softdrugsbeleid, is het ook het trefwoord geworden in tal van andere politiek gevoeli ge zaken, zoals bijvoorbeeld Schiphol. Ook in het vreemde lingenbeleid is zwabberen troef geweest. De witte illegalen zijn daarvan het voorbeeld bij uit stek. Dat er mensen illegaal in Ne derland verblijven, is onont koombaar zolang je van Neder land geen politiestaat wilt ma ken. Maar dat je hier zonder verblijfsvergunning gewoon be lastingen en sociale premies kon betalen, ingeschreven kon zijn bij het ziekenfonds, je kin deren naar school kon sturen en zelfs een sofi-nummer kon krijgen, dat is verbazingwek kend. Voor een deel was te wij ten aan niet op elkaar afge stemde computersystemen van allerlei betrokken diensten en instanties. Maar het duidde ook op een vergaand gebrek aan het idee dat wetten er niet voor niets zijn. Zoiets doet wellicht weldadig aan als tegenwicht voor het overgereglementeerde, bureau cratische Nederland waaraan een televisie-programma als Ook dat nog zijn bestaan ont leent. Maar dat gevoel van compensatie is misplaatst. Net zo goed als een puur bureau cratische besluitvorming niet valt te rechtvaardigen in een democratische rechtsstaat, geldt dat voor een laat-maar- -waaien-houding. Beide vor men een aantasting van de rechtszekerheid waarop bur gers moeten kunnen rekenen. Dat inzicht mag voor de hand liggen, in de praktijk van alle dag is het vaak ver te zoeken. Met alle gevolgen van dien. Wie kan de hongerstakers in de Ag neskerk uiteindelijk helemaal ongelijk geven? Ze hebben im mers jarenlang faciliteiten en rechten gekregen die normaal gesproken alleen aan legale in woners van Nederland zijn voorbehouden. Het lijkt on rechtvaardig om die weer af te pakken. Voor een formeel-juridische be nadering van de problemen die het gedoogbeleid heeft gescha pen, was en is dan ook geen po litieke meerderheid te vinden. Onder Cohens voorgangster Schmitz mondde dat uit in de zogeheten witte-illegalenrege- ling, een eenmalig pardon voor iedere illegaal die kon aantonen zes jaar minstens 200 dagen wit in Nederland te hebben ge werkt. Voor het Turkse kleer makersgezin Gümiis bood de regeling overigens geen soelaas, en Schmitz weigerde hen tege moet te komen, wat ze als staatssecretaris op grond van humanitaire overwegingen had kunnen doen. Deze mogelijkheid gebruikt Co- hen nu wel. Hij heeft toegezegd alle dossiers van de hongersta kers nog eens te bekijken, zon der de toezegging te doen dat iedereen zijn zin krijgt. Cohen heeft hiermee een staaltje van tactisch en wijs beleid laten zien waaraan zeker in het vreemdelingenbeleid veel be hoefte is. De belangrijkste les uit de hon gerstaking is dat gedoogbeleid op termijn een hoge tol eist. Uiteindelijk moeten er conces sies worden gedaan die haaks staan op wat aanvankelijk de bedoeling was. Dat is terug te vinden bij het softdrugsbeleid, bij het milieubeleid rond Schip hol en het geldt eveneens bij het illegalenbeleid. Snel reageren kan u dit jaar veel geld besparen. Want als u vóór de jaarwisseling uw huidige telefoon lijn inlevert en overstapt op ISDN. bespaart u f 225,- entreekosten. ISDN is reuzehandig. U hebt altijd een extra lijntje vrij om te beden. En bovendien kunt u voortaan razendsnel internetten. Een ISDN TweeLijnen- Pakket kost u nu slechts f 249.-. En een Internet ISDN Pakket (inclusief ISDN-modem) hebt u nu al voor f 349.-. Bel daarom snel 0800-0402 (gratis) en bestel ISDN. of kom vóór 1 januari 1999 naar Primafoon. Bestellen via Internet kan ook: www.primafoon.nl Primafoon Bd snel 0800-0402 en bestel ISDN! utrecht «anp Weinig natuur in het dichtbe volkte Nederland? Volgens het Centrum voor Landbouw en Milieu (CLM) valt dat reuze mee. Nederland prijkt op de derde plaats in een onderzoek van CLM naar de oppervlakte beschermd natuurgebied in twintig welvarende, niet-tropi- sche landen. Maar in de catego rie beschermd cultuurland schap scoort Nederland slecht. Het Wereldnatuurfonds waar schuwt voor te veel optimisme. Iets meer dan tien procent van Nederland bestaat uit na tuurgebied. Van de onderzoch te landen gaan alleen Dene marken (27,9 procent) en de Verenigde Staten (12,7 procent) Nederland voor. België is met 0,5 procent hekkensluiter. Vooral de Waddenzee en Oos- terschelde dragen bij aan de gunstige Nederlandse score. Als die gebieden buiten beschou wing blijven, bedraagt het per centage natuurgebied 6,9 pro cent. Beschermd cultuurlandschap heeft Nederland volgens het CLM nauwelijks. Weliswaar kent ons land sinds 1995 elf waardevolle cultuurlandschap pen, variërend van Waterland tot de Veluwe, maar de be schermde status van die gebie den loopt in 2001 af. De Nederlandse afdeling van het Wereldnatuurfonds is aan merkelijk minder positief. „Nog ieder jaar is er sprake van ver lies aan biodiversiteit, een ver lies aan planten- en diersoor ten", aldus het WNF. Wel er kent de organisatie dat het tota le natuurareaal niet meer in krimpt in Nederland, zoals vroeger. Maar daarmee is niet gezegd dat het zo blijft, waar schuwt het WNF, want allerlei grote bouwoperaties kunnen ten koste gaan van bos, heide en ander groen. „Denk aan de plannen van het huidige kabi net om Nederland klaar te sto men voor de volgende eeuw. met de bouw en aanleg van huizen, spoorlijnen en autowe-

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3