Importsancties VS tegen EU üelfMaarluL** Flexwet vooral nadelig voor betaald voetbal Economie Actievoerders verstoren bijeenkomst van DNB Postzegels op grote schaal in uitverkoop ntliesel morgen twee cent goedkoper jiTERDAMDiesel wordt vanaf morgen twee cent goedkoper. jor een liter betaalt de automobilist dan 1,36 gulden. Ook b [ozine gaat in prijs omlaag, met een cent. Een liter euro onge- ad gaat om en nabij 2,02 kosten, super plus ongelood 2,08 en ne per met loodvervanger 2,14. ittige economische groei Hongarije ItpAPESTDe economie van Hongarije is in het derde kwartaal J n dit jaar met 5,6 procent gégroeid ten opzichte van dezelfde riode vorig jaar. Daarmee kwam de expansie over de eerste I gen maanden van 1998 uit op 5,1 procent. In het derde kwar- WL beleefde vooral de bouw met 13,1 procent een forse groei, ^arnaast draaide de industrie met een plus van 11,7 procent nder meer goed, zo blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers n het Hongaarse bureau voor de statistiek. ertrouwen industrie verder gedaald pRBURGHet vertrouwen van de industrie in de economie is november afgenomen tot het laagste niveau van de afgelopen eeënhalf jaar. De producenten hebben in die maand minder ders ontvangen. Zij verwachten dat de afzetprijzen blijven da- n, Dat komt naar voren uit de Conjunctuurtest van het Cen- "fc ral Bureau voor de Statistiek (CBS). Vorig jaar november be- igti ikte het producentenvertrouwen het hoogste niveau tot nu e. Nu beoordeelt de industrie zowel de orderontvangst als de ierportefeuille overwegend als ongunstig. lbron cateraar in NS-treinen ifcmAlbron gaat vanaf 1 januari de catering in de intercity- isneltreinen in Nederland verzorgen. Het bedrijf neemt de ndelen over van RailTender, het onderdeel van de NS dat nu treinreizigers van een natje en droogje voorziet. Albron - dat enkele jaren samenwerkt met NS Reizigers - verwacht dat or de uitbreiding van de service het aantal medewerkers ijgt. Hoeveel er bijkomen staat nog niet vast. Nu zijn er in to il 570 treinstewards. Op alle intercitytreinén is voortaan dage ts catering aanwezig van 7 uur 's ochtends tot 10 uur 's onds en op sneltreinen van 7 uur 's ochtends tot 7 uur 's onds. bnsumentenvertrouwen herstelt zich orburcHet vertrouwen van de consument in de economie in december hoger dan in november. Het voorzichtige herstel het consumentenvertrouwen na het dieptepunt in oktober, daarmee door. Dat blijkt uit Consumenten Conjunctuuron- rzoek van het CBS. Het vertrouwen van de Nederlander in de inomische gang van zaken zakte na de zomer in na de forse ing van de aandelenkoersen en de financiële crises in Azië en island. - 4F verlaagt groeiraming Nederland ishington De Nederlandse economie zal volgend jaar min- r hard groeien dan het Internationaal Monetaire Fonds in ii jongste halfjaarrapport had aangegeven. In plaats van de id september voorziene expansie van drie procent zal de toe- me van de bedrijvigheid in ons land in 1999 niet meer bedra- n dan 2,5 procent. Dat staat in het tussentijdse rapport over ivooruitzichten van de wereldeconomie, dat het IMF vandaag left vrijgegeven. Met dit cijfer is het IMF wat minder somber in het Centraal Planbureau. Het CPB zei vorige maand bang te ta dat de groei tot 2,25 procent zou vertragen. De verwachte pei over 1998 handhaaft het IMF op 3,8 procent. ucent verkoopt mobiele telefonie york Het Amerikaanse bedrijf Lucent verkoopt zijn belan- op het gebied van mobiele telefonie aan het elektronica- ncern Motorola. Het gaat om het aandeel van Lucent in de tbonden gezamenlijke onderneming met Philips. Motorola vestigde gisteren de overeenkomst, nadat geruchten over een handen zijnde verkoop al op de effectenbeurs in New York ïdwaarden. Het elektronicaconcern wil nog niets zeggen over aankoopprijs. Analisten schatten dat deze rond de 100 en miljoen dollar (188 A 376 miljoen gulden) zal bedragen. ollenbedrijf Hillegom overgenomen legomHet Hillegomse bloembollenhandelsbedrijf W.R. nderschoot is overgenomen door de Belgische holding Weide k. Volgens directeur B. van Eerdenburg van de Hillegomse llenexporteur kan zijn bedrijf door deze overname de be- jfscapiciteit beter benutten. Mensen die een bepaalde perio- bij ons werken en daarna eventjes niet nodig zijn, kunnen nu aan de werk houden." Bij Vanderschoot werken onge- ir vijftig mensen. Weide Blik houdt zich'vooral bezig met de tributie van versproducten zoals gesneden groente. Geen gevolgen voor Nederland en Denemarken vanwege verzet tegen bananenbeslu.it De VS gaan hogere importtarieven tot honderd procent berekenen voor een aantal producten uit de Europese Unie. Dit als sanctie tegen het bananenimportbeleid van de Europese landen. Nederland en Denemarken vallen buiten de sancties. Beide landen zijn vanaf het begin te gen het EU-besluit geweest. washington krf-anp De VS gaan de hogere importta rieven tot een opslag van zelfs honderd procent hanteren om dat de EU de zogenoemde 'dol- larbananen'zou discrimineren. Dat zijn bananen uit door de Amerikaanse multinationals Bananenconflict sinds 1992 September 1992: De voorloper van de wereldhandelsorganisa tie WTO, de GATT (Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel), klaagt over het ba- nanenimportregime van enkele lidstaten. April 1993: De GATT klaagt over het bananenbeieid van de Europese Unie, dat quota's hanteert voor en hoge tarieven heft op bananen. Dit ten gunste van bananen uit voormalige ko loniën van Frankrijk en Groot- Brittannië. Januari 1994: Een commissie van de GATT vindt het Brussel se invoerbeleid voor bananen niet in overeenstemming met de regels van de wereldhan delsorganisatie. Januari 1995: De WTO ver vangt de GATT. Die voorziet in een betere geschillenbeslech tingsprocedure, die lidstaten meer bindt aan uitspraken van WTO-commissies. April 1996: De Midden- en Zuid-Amerikaanse landen Gua- tamala, Mexico, Honduras, Ecuador en de Verenigde Staten dienen een klacht in over Euro pese regelgeving voor het in voeren van bananen. Mei 1997: De geschillencom missie van de WTO keurt het EU-bananenbeleid af. Juni 1997: Brussel gaat in be roep tegen de beslissing van de wereldhandelsorganisatie September 1997: Een WTO- beroepscommissie verwerpt het Europese beroep en vindt dat Brussel voor 1 januari 1999 een nieuw niet-discriminerend bananenregime moet aanne men. Juni 1998: De Europese Unie voert een nieuw vergunningen stelsel in voor importeurs. Ne derland en Denemarken stem men tegen het vergunningen stelsel. November. 1998: De VS drei gen met handelssancties als de EU haar bananenbeieid niet voor 1 januari 1999 aanpast. December 1998: Washington presenteert een lijst met pro ducten waarvoor de importta rieven drastisch zullen worden verhoogd. 720 Gratis Voordeelminuten. Beste landelijke dekking. Superkleine Ericsson GF 768. En nog veel meer... Compleet voor f299,-* Libertel introduceert nu BelMaar. De meest Bovendien krijgt u één jaar lang iedere maand complete manier van mobiel bellen van Neder- 60 gratis Voordeelminuten Dit alles en nog veel ld. Voor heel Nederland. meer, compleet voor maar f 299,-*. Libertel BelMaar is compleet met abonnement Dus waarom BelMaar? Kijk ZelfMaar! Bel telefoon. En niet zomaar een telefoon, maar dè voor meer informatie, alle voorwaarden en ver- lupercompacte, geavanceerde Ericsson GF 768. kooppuntcn gratis Libertel 0800 05 60. LIBERTEL Dole en Chiquita beheerde plantages in Midden-Amerika. Het Europese bananenregi me bevoordeelt in de ogen van de VS de bananen die worden gehaald uit voormalige koloni ën van Frankrijk en Groot-Brit- tannië. Nederland en Dene marken zijn steeds een fervent tegenstander geweest van het Brusselse importbeleid. Een woordvoerster van het Neder landse ministerie van economi sche zaken zegt dan ook ver heugd te zijn dat ons land niet valt onder de hogere import heffing. Op de sanctielijst komen zo wel kaarsen, papierproducten, linnengoed, lithografieën als elektro-artikelen voor. De om vang van de export van deze producten zou volgens het Amerikaanse ministerie van handel enkele honderden mil joenen dollars bedragen. Wijn en champagne vallen buiten de handelssancties. Europees han delscommissaris Brittan be treurt de Amerikaanse stap. „Het conflict gaat nu echter niet alleen meer over bana nen", meent de eurocommissa ris. „We praten nu over respect voor internationale handelsre- gels. Door deze eenzijdige actie bedreigden de VS firma's en veel arbeidsplaatsen die niets met bananen hebben uit te staan." Brittan roept de Amerikaanse handelsminister Barshefsky op om via de Wereldhandelsorga nisatie (WTO) te blijven onder handelen over het al acht jaar slepende bananengeschil. De Britse eurocommissaris blijft er overigens bij dat de nieuwe Eu ropese importregeling in over eenstemming is met de WTO- regels. De Europese Unie zal nu bij de WTO om een veroordeling vragen van de Amerikaanse stap van gisteren. Dat moet ge beuren via een speciaal WTO- panel, dat losstaat van de ge schillencommissie die zich na Amerikaans protest buigt over de rechtsgeldigheid van het Eu ropese bananenregime. De politie verrichtte vijf arrestaties onder de actievoerders. utrecht anp Ongeveer vijftig leden van een actiegroep tegen de invoering van de euro. hebben gister avond een bijeenkomsf van de Nederlandse Bank (DNB) in het Utrechtse Muziekcentrum Vre- denburg verstoord. Volgens de actievoerders ging het om een bijeenkomst ter introductie van de euro, waarbij '3500 vriendjes van Duisenberg' waren uitge nodigd. Bezoekers meldden dat het om een feestelijke personeels bijeenkomst ging en dat de ac tie gepaard ging met het intrap pen van ruiten en het gooien van eieren. Enkele gasten ver lieten hevig ontdaan de bijeen komst. Tientallen toegesnelde agenten verrichtten vijf arresta ties. Een woordvoerder van DNB vond het 'jammer' dat er onrust was. Maar die beperkte zich vooral tot het buitengebeuren. „Het feest werd niet verstoord. Ik heb er helemaal niets van ge merkt. Alleen toen onze men sen naar buiten gingen, merk ten ze wat. Ik zag dat er een raam gesneuveld was toen ik naar huis ging." De centrale bank gaf het feest als beloning voor het harde werken voor de invoering van de euro. „Het thema was: Af scheid van de gulden", verkon digde de zegsman van de bank. Op 1 januari wordt de euro in gevoerd in elf Europese staten. Vooral het bedrijfsleven en de beurzen gaan rekenen met de euro. De gulden verdwijnt pas officieel in 2002. Miljoenencontract voor Leids bedrijf leiden herman joustra Het Leidse biotechnologiebe drijf Leadd gaat nauw samen werken met het Duitse farma ceutische bedrijf Schering. De twee bedrijven gaan onderzoek verrichten naar de precieze werking van het eiwit Apoptin dat gebruikt wordt bij de be handeling van kanker. Uit proeven met knaagdieren is al bekend dat het eiwit kan kercellen kan aanzetten zichzelf te vernietigen. Inmiddels is een virus ontwikkeld dat het gen voor Apoptin draagt. Het gaat erom dit virus in kankercellen te krijgen, om zodoende die cellen zichzelf te laten vernieti gen. Menselijke patiënten zijn nog niet behandeld met het eiwit. Probleem op dit moment is nog dat kankercellen uiteindelijk re sistent worden. Men hoopt nu via onderzoek nieuwe middelen te vinden die dit probleem om zeilen. De samenwerking geldt voor lopig voor vier jaar. Schering fi nanciert het onderzoek met bij na 2 miljoen gulden per jaar. Winkeliers willen vaste koopzondag zoetermeer anp De detailhandel wil dat de eer ste zondag van elke maand koopzondag wordt. Nu ver schilt de openstelling per ge meente. Dat veroorzaakt ver warring bij de consument en onnnodige concurrentie tussen steden. De Raad Nederlandse Detail handel en de Nationale Winkel- raad van MKB-Nederland heb ben dat laten weten aan minis ter Jorritsma van economische zaken. Zij onderzoekt op dit moment de ervaringen met de Winkeltijdenwet die sinds 1 ju ni 1996 van kracht is. Gemeenten moeten volgens de detailhandel vrij zijn in het aanwijzen van drie extra koop zondagen. De Tweede Paasdag, Tweede Pinksterdag, Tweede Kerstdag en Hemelvaartsdag zouden buiten de Winkeltijden wet moeten worden gehouden. Winkels mogen daarom op die dagen gëopend zijn, stelt de de tailhandel. Gemeenten kunnen nu zelf bepalen hoe ze de twaalf koop zondagen over het jaar verde len. Ook mogen winkels vol gens het zogenoemde toeris tisch regime op alle andere zondagen open zijn. Steeds meer gemeenten maken van die mogelijkheid gebruik. Ze combineren de openstelling van winkels steeds vaker met allerlei evenementen. haarlem edblaauw vervolg voorpagina Vooral de bedrijfstak betaald voetbal zou veel financiële schade kunnen ondervinden van de nieuwe Flexwet. Een voorbeeld. FC Haarlem geeft een voetballer een contract voor drie jaar. De speler ont wikkelt zich tot een enorme aanwinst. Haarlem legt hem daarna een vierjarig contract voor. De voetballer tekent, maar hij heeft volgens de flex wet het recht om na twee of drie wedstrijden zomaar te ver trekken naar Ajax of een andere club. En Haarlem blijft met lege handen achter. Omgekeerd kan Haarlem de speler na twee wedstrijden zo maar ontslaan, als de voetballer in kwestie na drie uitstekende seizoenen er plotseling niets meer van bakt. De wet dwingt de betaalde clubs er toe te wer ken aan een CAO. „Als er geen CAO komt, hebben we inder daad een groot probleem", zegt voorzitter R. van der Geest van Haarlem. Ook anderen zien de Flexwet niet als verbetering. J. Keur van de Vereniging van Taleninstitu ten: „Taaltrainers willen niet in vaste dienst. En het bedrijfsle ven wil dat een taaiinstituut flexibel is, dat ze werknemers bij wijze spreken morgen men sen een taalcursus van tien we ken kunnen laten volgen. Dat wordt straks moeilijker." Keur zegt dat de VTN de ko mende weken alles in het werk stelt om de politiek te overtui gen van de schadelijke gevolgen van de wet. Uitgangspunt van de wet is dat de rechtspositie van flexibele werknemers wordt versterkt. En dat bedrijven meer mogelijkheden krijgen perso neel op tijdelijke basis aan te stellen. In de wet is een apart hoofd stuk gewijd aan uitzendkrach ten, wier rechtspositie vaak on zeker is. Het belangrijkste ver schil is dat zij nu na 26 weken werken in dienst komen van het uitzendbureau. Woordvoer der R. Enklaar van Randstad Uitzendbureau noemt dat een verandering ten goede. „Voor beide partijen is de continuïteit gewaarborgd. Dat er een aparte regeling in het Burgelijk Wet boek is opgenomen voor uit zendkrachten, zien wij als er kenning dat uitzend-arbeid als een reguliere vorm van arbeid wordt gezien." G. Oostendorp is manager human resources bij het afhan- delingsbedrijf Ogden (ongeveer achthonderd werknemers) op Schiphol. „Als er één bedrijf flexibel moet werken, zijn wij het wel. Een vliegtuig komt twee uur later binnen dan afge sproken en ook nog op een an der deel van de luchthaven, maar van ons wordt wel ver wacht dat er 365 dagen per jaar en 24 uur per dag een afhande- lingsploeg paraat staat. Wij zul len daarom binnen de moge lijkheden de wet tot de uiterste grenzen herkennen in het be lang van onze onderneming. De afspraak is na 36 maanden een vast dienstverband. Wij zijn met vakbonden overeengeko men dat speciaal voor ons be drijf te wijzigen in zestig maan den." De flexwet kent ook een ver soepeling van de ontslagrege ling. In het huidige systeem moet de werkgever een ontslag- Dumprage in aanloop naar euro-tijdperk rotterdam gpd ledereen bereikbaar, bereikbaar voor ieder De Nederlandse postzegelhan- del dumpt vooruitlopend op het euro-tijdperk op grote schaal frankeergeldige zegels. Mede uit angst dat, bij de in voering van de euro, grote hoe veelheden postzegels nauwe lijks zijn om te ruilen gaan par tijen de deur uit voor slechts zeventig tot tachtig procent van de frankeerwaarde. In alle ge vallen gaat het om zegels die vanaf 1977 zijn uitgegeven. Postzegelhandelaren geven zonder omhaal toe in hoog tempo bezig te zij,n hun voorra den weg te werken. Met name kleinere bedrijven die veel post versturen en geen gebruik ma ken van frankeermachines, pro fiteren van het aanbod van goedkope postzegels. TNT Post, de voormalige PTT, heeft al op de 'prijzenoorlog' gereageerd met een absoluut verbod om, per 1 januari vol gend jaar, normale frankeerze gels te plakken op pakketpost en brieven met een verzendbil- jet. Voor deze poststukken geldt straks de speciale pakketzegel. Volgens de Rotterdamse post zegelhandelaar M. van Mastrigt zijn van de (filatelistische) groothandel al partijen te be trekken die bijna vijftig procent onder de nominale zegelwaar- de liggen. „Voor ons als detail list zit daar bij verkoop dus nog een winstpercentage van twin tig tot dertig procent op." Han delaar R. Koch, eveneens uit Rotterdam, zegt dat vooral de laatste twee jaar sprake is van onvervalste dumppraktijken. Van invloed is ook het aanbod van grote partijen zegels, af komstig van verzamelaars die begin jaren tachtig complete veilen zegels (van honderd stuks) kochten als beleggings object en nu van hun jammer lijke miskoop afwillen. „De be leggers van toen beseffen niet," zegt Van Mastrigt, „dat, als je winst wilt maken, voor elk aan geschaft vel van honderd zegels 99 nieuwe verzamelaars moe ten komen. Dat is in Nederland onmogelijk. Wie met succes wil beleggen, moet altijd iets schaars zoeken. Ik noem bij- Handelaar R. Koch uit Rotterdam bevestigt dat vooral de laatste twee jaar veel postzegels worden gedumpt. foto gpd voorbeeld de Nederlandse Wil- helmina-zegels van vijf gulden uit 1923". In filatelistische kringen wordt er rekening meegehouden dat de komst van de euro ook posi tieve gevolgen heeft. Wellicht zullen postzegelverzamelaars - hun aantal is volgens schattin gen van 750.000 in 1980 geslon ken tot een 'harde kern' van 100.000 anno 1998- vóór het euro-jaar 2002 alsnog hun ver zameling willen aanvullen. Ingewijden verwachten ook een opleving van verzamelwoede bij de introductie van de aller eerste euro-postzegels. „Wie de eerste Nederlandse euro-zegel heeft aangeschaft, koopt straks misschien ook wel de eerste Engelse en Franse euro-zegel," aldus Van Mastrigt. Gevraagd naar de plannen voor de eerste euro-zegel, zegt TNT Post-woordvoerster H. Kick: „In oktober 2001 maken we pas be kend wat we precies gaan uitge ven. Ik denk dat het een Bea- trix-zegel wordt in euro's, met de opdruk 'Nederland'. Maar misschien geven we, als verras sing, wel een bijzondere euro zegel uit. In het verleden heb ben we dat ook gedaan bij de Elfstedentocht en de Eurotop in Amsterdam." vergunning aanvragen bij de re gionaal directeur arbeidsvoor ziening. Dat duurt gemiddeld tussen de vier tot negen weken. Vervolgens, moet de werkgever rekening houden met de opzeg termijn, die kan variëren van één tot zes maanden. In de nieuwe regeling is een opzeg termijn één maand als de werk nemer één tot vijf jaar in dienst is en die opzegtermijn loopt op tot vier maanden bij een dienst verband van zestien jaar en lan ger. „Het merendeel van de be volking heeft geen weet van de wet", zegt juridisch beleidsme dewerker H. Geugjes van de FNV. „Daarom hebben wij van af 4 januari een servicelijn (0900-3300300) voor flexwer- kers en anderen die vragen hebben over de flexwet." Vakbonden uit CAO-overleg met banken utrecht «anp De vakbonden hebben gisteren het overleg over een nieuwe CAO voor de banken afgebro ken. Zij vinden het loonbod van de werkgevers, structureel twee procent per 1 juli 1999, veel te mager. De bonden gaan hun le den raadplegen, en bekijken of er acties moeten komen. De werkgevers hebben verder voorgesteld in het eerste kwar taal van 2000 een eenmalige uitkering van 1 procent te ver strekken. Zij willen een CAO met een looptijd van vijftien maanden. De bonden eisen 4,5 procent loonsverhoging. Onder de banken-CAO vallen ruim 100.000 werknemers. Vakbond De Unie reageert kwaad op het bod van de werk gevers. „Dit getuigt van absolu te minachting voor de werkne mers. Na jarenlang torenhoge winststijgingen bij de banken schepen zij de werknemers nu af met een schamele fooi", zegt Unie-onderhandelaar E. van de Rijdt.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7